agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-12-2014, 14:21   #1981
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-09-2009
Teşekkür ederim ilginiz ve alakaniza ben sanirim biraz sansliyim dun tamamen kestigim kökleri bugün az önce kontrol ettim ve yeni minik kökler olusmaya baslamis bile bu kadar hızlı olucagini hic düşünmemiştim

april13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 14:44   #1982
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi april13 Mesajı Göster
Teşekkür ederim ilginiz ve alakaniza ben sanirim biraz sansliyim dun tamamen kestigim kökleri bugün az önce kontrol ettim ve yeni minik kökler olusmaya baslamis bile bu kadar hızlı olucagini hic düşünmemiştim
Kökler oyle dünden bugüne pek çıkmaz, minik de olmaz. Yeni bir kök gövdeden veya yaprak arkalarından füze başı gibi çıkar ve kalın olurlar.
Sizin minik kökler dediğiniz kurumuş ve kesilmiş köklerin içinde bulunan çok ince odunumsu ve sert dallar olmasın? zira onları hiç bir işlevi yoktur.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 15:03   #1983
Ağaçsever

Hayir bildigimiz minik beyaz kökcükler sizin bahsettiklerinizi komple budadim belki onceden vardi budayinca meydana ciktilar dun uzuntuyle hemen topragina koymustum

Eski 22-12-2014, 13:58   #1984
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Selamlar phal.imin yapraklarında farklılık gözlemledim. Ciddi bir soruna dönüşme ihtimali var mıdır?

Eklenen Resimler

suara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2014, 00:36   #1985
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-10-2013
arkadaşlar marketlerden aldığımız pahallerin bazılarının çiçekleri büyük bazılarının ise küçük bunun sebebi vitamin vermrkten falanı acaba yoksa büyük çiçekli küçük çiçekli diye iki cinsimi var

ocak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 18:08   #1986
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın ocak merhaba, phal.lerde çiçek boyu ve sayısı vitamin, mineral takviyesinden bağımsız olarak türe göre değişiyor. Yine ek olarak sahip oldukları çiçek sapı sayısının da türleriyle ilgisi yok (kimi çiçekçilerin iddia ettiklerinin aksine)

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 18:39   #1987
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın suara, en alttaki fotoğrafta yaprak hasar aldığından leke oluşmuş gibi ama diğer fotoğraflarda bitkinin durumu iyi görünmüyor. Başka yerde sıkıntı yoksa ilk fotoğraftaki lekeli kısmı keserseniz yeterli olur muhtemelen. Ortadaki fotoğraftaki yaprak yaşlı bir yaprak diye düşündüm ama değilse o da bir sorun olabilir. Siz yine bir kökleri ve yaprak diplerini kontrol edin, esas sorun genelde buralarda oluyor. Çok önemli mi değil mi bilemiyorum ama bana bir sıkıntı var gibi geldi.

suara beğendi.
Eski 24-12-2014, 18:58   #1988
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Sayın suara, en alttaki fotoğrafta yaprak hasar aldığından leke oluşmuş gibi ama diğer fotoğraflarda bitkinin durumu iyi görünmüyor. Başka yerde sıkıntı yoksa ilk fotoğraftaki lekeli kısmı keserseniz yeterli olur muhtemelen. Ortadaki fotoğraftaki yaprak yaşlı bir yaprak diye düşündüm ama değilse o da bir sorun olabilir. Siz yine bir kökleri ve yaprak diplerini kontrol edin, esas sorun genelde buralarda oluyor. Çok önemli mi değil mi bilemiyorum ama bana bir sıkıntı var gibi geldi.

Yavaş yavaş sorun kendini göstermeye başladı. Yapraklarda oluşan ufak şeffaflıklar artık yapışkan bir sıvı atmaya başladı dışarı. Anladığım tedavisi zor bir hastalığı var çiçeğimin. Bu hastalığın adını hatırlayamıyorum ama teşhisi koydum gibi. Tabi hastalıklar kısmını baştan okumam gerekiyor. Alakanıza çok teşekkür ederim Sn. dinozor.

dinozor beğendi.
suara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 21:59   #1989
Yeni Üye

Sılay's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2014
Orkide Besini

Merhabalar..

Bu orkideyi geçen 2013'ün haziran ayında almıştım.. 10 gün kadar sonra çiçeklerini döktü, çiçek dalı kurudu ve 1 sene hiç çiçek açmadı ta ki bu aya kadar 1 senedir farkettim ki hiç toprağının içini kontrol etmemşim.. Köklerini biraz temizleyip tekrar dikince Tam 9 tane yeni kök tomurcuğu, (resimde hepsi gözükmüyor) 1 keiki ve 1 tane çiçek dalı oldu, bazen arada inanamayarak tekrar tekrar kontrol ediyorum.
Sorum şu; acaba bu aşamada ve bu mevsimde orkide besini vermeli miyim?
Ya da baharda mı besine devam etmeliyim?

Eklenen Resimler

Sılay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 22:18   #1990
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Orkideniz sanki üst üste konmuş birkaç orkide gibi maşallah yan tarafta kök kısmında keiki ( yeni yavru orkide ) var . Kökler biraz daha uzadıktan sonra ayırabilirsiniz . Onun dışında susuzluk çekiyor gibi yeni çıkan çiçek sapını düzeltmeye çalışın ama dikkat edin kırılmasın besin konusu ise çiçeklenme dönemi olduğu için devam edin ben devam ediyorum şu anda keyifleri baya bir iyi kolaay gelsin

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 22:29   #1991
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın Sılay, phalaenopsis için baharı beklemenize hiç gerek yok. Zaten kök ve çiçek oluşturuyor, bir sürü maddeye gereksinimi olacaktır. İçiniz rahat etmezse biraz daha seyrelterek kullanabilirsiniz besini.

Eski 27-12-2014, 10:13   #1992
Yeni Üye

Sılay's Avatar

Evet orkidem ağaç olmaya doğru gidiyor sanki değil mi Geldiğinden beri bir yaprağı gelişince öbürünü çıkardı hiç durmadan. Aslında saksının içindeki kökler nemli ama üsttekiler hep öyle susuz gözüküyorlar, sanırım kaloriferli evde toprağın içinde olmayan köklere bir türlü su sağlayamıyorum, su püskürtmeyi de denememe rağmen
Evvvet keiki'mi de farketmiştim onun da büyümesini bekliyorum ayırmak için.. Bu forumda o kadar çok dolaştım ki
Yanıtlarınız için çok teşekkürler..

Milla beğendi.
Eski 27-12-2014, 10:33   #1993
Ağaç Dostu

Yeni çıkan kökleri pamukla sarsanız nemi bir nebze tutar. Tabi dinazor daha iyi bir cevap verecektir..

Sılay beğendi.
Eski 27-12-2014, 21:04   #1994
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Sn.Silay ve burada soru soran diger arkadaslar,
Kaloriferli ev elbette sikintili bir ortam ancak biz bu ortami olabildigince orkideler icin faydali hale getirebiliriz. Oncelikle ilk yapmaniz gereken,

1.Evinizin en nemli,isik alan aydinlik havadar yeri secmeniz
2.Substrati kaliteli bir malzeme kullanmaniz, kaliteli gubre ve gerekli malzemeleri temin etmeniz
3.Uygun sulama ve bakim kosullarini degerlendirmeniz (sitemizde daldirma,puskurtme gibi pek cok secenek ve nemi olcme metodu mevcut) uygulamaya gecirmeniz
4.Yaptiginiz her isi sistematik/periyodik yapmaniz (yani yer degisimindeki isi,nem gibi artislari kontrollu olarak arttirmaniz,degisimde orkidenizin saglikli oldugu zamani secmeniz gibi)

olmalidir ki genel olarak saglikli bir orkideye sahip olabilelim; bunun disinda olusabilecek hastaliklarda uygulayabilecegimiz tek yontem elimizden geldigince mucadele etmek ve hatalarimizdan ders cikarabilmek.Bazi hastaliklar, virusler en deneyimli orkidecileri bile caresiz birakabilmekte ancak esas olan orkidelerin sitemizde oldugu gibi kok curumelerinden, bakimsizliktan olmemeleri. Orkide besini icin,sn.dinozorunda dedigi gibi orkide besinini her zaman kullanabilirsiniz ancak besin tercihi yaparken yine kaliteli bir urun secmenizde ve degerlerini kontrol etmenizde fayda var.Orchid Fertilizer diye arastirma yaptiginizda orkidenizin ihtiyacta oldugu uc elementi goreceksiniz: nitrojen (N), fosfor (P) ve potasyum(K). American Orchid Society'nin onerdigi doz 20-20-20 olmakla beraber haftalik sulamizda urunleri seyrelterek kullanmanin ayda bir tam doz vermekten daha faydali oldugu belirtilmekte. Son olarak koklerin yanmamasi icin orkidenin tam olarak kuru olmamasina ozen gosterilmesi gerektigi anlatilmis.Havanin soguk oldugu zamanlarda orkideye verilen besini azaltmakta fayda var ancak bundan daha onemlisi yazilan bilgiden cok sizin orkidenizi okuyabilmeniz, istedigini anlayabilmenizdir. Cunku ortam hic isi kaybina ugramayabilir, orkideniz ozellikle bir besin ihtiyacinda olabilir **** olmayabilir. Ingilizceniz varsa konu hakkinda daha detayli bir arastirma yaparak ve kendi orkidenizden edindiginiz verileri ortaya koyarak kendi orkidenize ozel bir bakim semasi olusturabilirsiniz.

Ilgilenenler icin kaynak: https://www.aos.org/Default.aspx?id=78

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 15:18   #1995
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2014
Ben şu şekilde orkidemden yeni kökler çıkartmayı başarabildim, spagnumsuz tabi
orkidemin köküne (eski kökleri dışarda bırakacak şekilde), kök boğazına birkaç kat sargı bezi sardım, sargı bezi ıslak olacak, çokta şıp şıp olmayacak tabi
sonra kabukların içine yerleştirdim, sonra saksıyı buzdolabı poşetine koydum ve saksı içinde kalacak şekilde poşetin uçlarını topladım, amaç içindeki nemi koruma, günde birkaç saat havalandırdım (sabahları 2-3 saat poşetsiz kaldı saksı..
2-3 günde bir sargı bezini ıslattım, şöyle ıslattım, daha kolay olması işin enjektöre 7-8 ml su çekip, sargı bezine su üstten enjekte ediyordum, tabi bezde çekiyordu, 20 gün- 1 ay arası yeni kökler çıkmaya başladı tabi bu süre zarfındada bir-2 kez saksıyı, harcı komple suya tuttum

hatice p. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2014, 16:32   #1996
Yeni Üye

Sılay's Avatar

Buruşuk yapraklar

Merhabalar !

Çok kısa süre önce birkaç sorum olmuştu, şimdi yine yardımınıza ihtiyacım var, gelecek cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.

Orkidemin yapraklarının bu şekilde hafiften sarktığını ve biraz sertliklerini kaybettiklerini farkettim. En üstteki 3 tanesi haricinde hepsi böyle kırışıklı ve bir yaprağı sararmaya başladı. Haftada 1 suluyorum aslında köklerini gri gördükçe. Köklerinin çoğunu kaybetti geçen aylarda ama.
Orkidenin üzerinde geçenlerde de yazdığım gibi 1 keiki, 1 çiçek dalı ve şuan saydığım kadarıyla 12 yeni kök başlangıcı var (keikinin kökleriyle beraber 17)
acaba sizce bu buruşma üzerinde bu kadar çok şey varken gücü yapraklara yetmediği için midir yoksa sulamayla ilgili bir sıkıntı da olabilir mi?

Sağlıklı bitkiler

Eklenen Resimler

Eski 30-12-2014, 17:25   #1997
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sılay Mesajı Göster
Merhabalar !

Çok kısa süre önce birkaç sorum olmuştu, şimdi yine yardımınıza ihtiyacım var, gelecek cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.

Orkidemin yapraklarının bu şekilde hafiften sarktığını ve biraz sertliklerini kaybettiklerini farkettim. En üstteki 3 tanesi haricinde hepsi böyle kırışıklı ve bir yaprağı sararmaya başladı. Haftada 1 suluyorum aslında köklerini gri gördükçe. Köklerinin çoğunu kaybetti geçen aylarda ama.
Orkidenin üzerinde geçenlerde de yazdığım gibi 1 keiki, 1 çiçek dalı ve şuan saydığım kadarıyla 12 yeni kök başlangıcı var (keikinin kökleriyle beraber 17)
acaba sizce bu buruşma üzerinde bu kadar çok şey varken gücü yapraklara yetmediği için midir yoksa sulamayla ilgili bir sıkıntı da olabilir mi?

Sağlıklı bitkiler
Büyük ihtimalle daha onceden ya susuz kalmış ya da köklerin büyük kısmını aşırı sulamadan kabettiğinden yine susuzluk ve beslenememeden dolayı yapraklar buruşmuş. Buruşan yapraklar daha sonra kök çıkarsa bile eski haline pek dönmüyor maalesef. O şekilde süreçlerini tamamlıyorlar. Yeni kökler çıkıyor ve yaprak gelişimi de oluyorsa durumu kötü değil demektir.
Onları eski haline getiricem diye boşuna suya boğmayın daha kötü olur. Yeni çıkanlarda buruşma yoksa sorun yok.

Tilki Mete ve Sılay beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2015, 08:32   #1998
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2015
Merhaba

*** Arkadaşlar;

Eşim için orkide almıştım. İlk başlar da her şey çok güzeldi. 2-3 tane çiçeği vardı. Sonra eşim saksıyı büyütmeye karar verdi ve büyüttü. Ekstra olarak da toprak aldı. Toprak dediğime bakmayın bana göre ağaç kabuğu gibi bir şey. Sonra çiçekleri kurudu ve saksının dibinde duruyor. Kırmızı ile işaretlediğim yaprak çiçekler döküldükten sonra büyüdü. Sizce çiçek açmamasının nedeni nedir? Geldiğinden beri hep aynı yerdi.

Eklenen Resimler

xmonte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 16:19   #1999
Ağaçsever

Merhaba arkadaşlar orkidelerimin son hallerini sizlere sunmak istiyorum yorumlarınızı bekliyorum

bunlar anne orkideler durumları pek iç açıcı değil

Eski 05-01-2015, 16:20   #2000
Ağaçsever

Devam
bunlarda yavruları altdakinde keiki ayırırkende çiçek dalı vardı koparıcaktım iyi ki koparmamışım

efeege beğendi.
Eski 08-01-2015, 17:46   #2001
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
merhaba arkadaslar birsey sormak istiyorum. Bir orkidemin yaprak cikartan yere su kacmis ve cürüme yapti simdi simsiyah oldu ortasi ama kuru ve dallarindan yan dallar cikartmaya devam ediyor.
acaba ortasi cürümüs oldugu halde ilerde yaprak cikartir mi yoksa cikartmaz mi?
sevgiilerimle

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2015, 20:25   #2002
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
merhaba arkadaslar birsey sormak istiyorum. Bir orkidemin yaprak cikartan yere su kacmis ve cürüme yapti simdi simsiyah oldu ortasi ama kuru ve dallarindan yan dallar cikartmaya devam ediyor.
acaba ortasi cürümüs oldugu halde ilerde yaprak cikartir mi yoksa cikartmaz mi?
sevgiilerimle
Sn.shenile,
Crown dediğimiz bölge tamamen siyah mı,sarardı mı yeşil mi ? Crowndaki sıkıntı büyükse basal keiki tek şansınız olabilir.

Eski 09-01-2015, 23:03   #2003
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2014
herkese merhabalar benim iki tane orkidem var biri dal çıkartıyor diğeri ise neredeyse 7 ayını dolduracak çiçek sapı veya filiz çıkarmıyo 3 tane yaprak çıkardı ama hiçbir belirti yok

orkide16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2015, 23:53   #2004
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide16 Mesajı Göster
herkese merhabalar benim iki tane orkidem var biri dal çıkartıyor diğeri ise neredeyse 7 ayını dolduracak çiçek sapı veya filiz çıkarmıyo 3 tane yaprak çıkardı ama hiçbir belirti yok
Biraz üşütün çiçek açacaktır geceleri hafif soğuk esintilerle ve forumdaki çiçek açtırma yöntemleriyle kısa sürede çiçek açtırırsınız kolay gelsin....

Eski 10-01-2015, 11:39   #2005
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sn. charlaux resimleri yükledim bakip bana cvp verirseniz sevinirim.
ortasi siyah lakin gelisimi cok iyi yinede yaprak cikarir mi?
saygilarimla

Eklenen Resimler

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 13:24   #2006
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
sn. charlaux resimleri yükledim bakip bana cvp verirseniz sevinirim.
ortasi siyah lakin gelisimi cok iyi yinede yaprak cikarir mi?
saygilarimla
Gordugum kadariyla govde tamamen siyahlasmis maalesef Ancak basal keiki vererek yaprak gelisimini surdurebilir;burada iki onemli mesele siyahligin ilerlememesi ve koklerinin saglam olmasi onun disinda gerisi sans.

Eski 10-01-2015, 20:59   #2007
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2014
herkese merhabalar orkidemde mutfak camı önünde doğu yönünde duruyor galiba küçük küçük kurtçuklar ve küçük sinekler var köklerinde problem yok 3 tane yaprakk verdi onları yok edebilmem için ne yapmalıyım

orkide16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 01:27   #2008
Ağaç Dostu

Bir fotoğrafla daha iyi cevap alabilirsiniz

Eski 11-01-2015, 17:10   #2009
Yeni Üye

Sevalem's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2013
Orkidemin yana uzayan yeni sapı

Merhaba orkideseverler. Bir konuda acil yardımınıza ihtiyacım var. Orkidem sap çıkarmış geçen yıl bu zamanlar kuruyan sapı kesmiştim yeni çıkmış lakin ben onu kök sandığımdan boğumları görünce sap olduğunu yeni anlayabildim. Şimdi bu sap çok sert ve dik konuma getiremiyorum. Kırılır. Bunu bırakırsamda yana doğru uzuyor. Ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

Sevalem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 13:10   #2010
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Merhaba çiçek sapı ışık gelen tarafa doğru yönelecektir.Ahşap çubuklara çiçek sapını poşet ağzı kapatmaya yarayan küçük kablolar ile bağlayın çiçek sapı büyüdükçe bağlama işlerini sürdürün.Bağlarken sıkı bağlamayın hatta kabloyu halka yaparak bağlayın rahatça büyüsün. Kolay gelsin...

Sevalem beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024