agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2015, 21:50   #2281
Yeni Üye

carnyl's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi carnyl Mesajı Göster
Eklenti 560670
Merhaba arkadaslar, orkideler konusunda biraz sansli bir acemiyim simdiye kadar hic birini oldurmeden 2-3senedir bakiyorum. Ancak gecen hafta buyuk marketlerin birinden aldigim orkidede kara/koyu yesil lekeler olusmaya basladi. Ciceginin kenarlarinda var sadece ve kenar boyunca ilerliyor, bir tanede biraz icerilerde cikti ve yaprak seffaflasti. Resimde goreceksiniz. Mantar gibi bir sey midir nedir anlamadim. Yardimci olursaniz sevinirim. Bir de diger orkidelerden ayri bir yere koymam gerekir mi.
Arkadaslar, yok mudur bir ogut verecek olan
Cicegin son durumu bu resimdeki. Lekeler buyuyor. Bugun super minik bir canli yakaladim uzerinde ama gercekten cok ufak sari/bej gibi bir rengi vardi. Bu arkadas mi sebep oluyor acaba. Tac yapraklarin arkasinda da yesillikler baslamis.

Eklenen Resimler

carnyl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2015, 22:06   #2282
Yeni Üye

esnes's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Makikosan Mesajı Göster
Arkadaşlar yok mu bir önerisi olan, bu konuda deneyimi, bilgisi olan? benden daha bilgili tecrübeli olan sizlerden gelen cevaba göre hareket edeceğim. bu yüzden bir cevap bekliyorum. lütfen yardımcı olun....
Sn.makikosan benim orkidemde sizinki gibi bazı kök çürükleri ve dipten sararmaya başlamıştı,üstteki kök ve yapraklar yeşil çiçekleri sağlamdı.ancak yukarıya doğru sararma devam ediyordu.buradan yazdım bir cevap alamadım.bende yeni saksı ve orkide toprağı alıp orkidemi çıkarıp çeşme altında yıkadım tabi köklerini.sonra çürük kökleri steril bir makasla temizledim ve diktim.1 haziranda değiştim.şimdi sararmalar bitti yeni çiçek dalı çıkardı.inşallah böyle devam eder.Bir fikir olsun diye yazdım.sizde değişebilirsiniz ama ben acemiyim uzmanlar daha iyi bilir.ben denedim tuttu

Jakin beğendi.
esnes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 09:24   #2283
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
hazır verilmişi şurada.

bu vesileyle praecox'u bir defa daha hatırlayalım, nur içinde yatsın.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi carnyl Mesajı Göster
Arkadaslar, yok mudur bir ogut verecek olan
Cicegin son durumu bu resimdeki. Lekeler buyuyor. Bugun super minik bir canli yakaladim uzerinde ama gercekten cok ufak sari/bej gibi bir rengi vardi. Bu arkadas mi sebep oluyor acaba. Tac yapraklarin arkasinda da yesillikler baslamis.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 13:46   #2284
Yeni Üye

elif_akbalik's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2015
merhabalar.. ofiste bir orkide var ama kış boyunca yapraktan başka bir şey çıkmadı.. sapı yok.. sapının çıkması için ne yapabilirim..

elif_akbalik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 16:28   #2285
Yeni Üye

carnyl's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya Mesajı Göster
hazır verilmişi şurada.

bu vesileyle praecox'u bir defa daha hatırlayalım, nur içinde yatsın.
Valla super oldu tam teshis tesekkurler.

carnyl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2015, 10:11   #2286
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Arkadaşlar merhaba,
2 sene önce eşime 5 orkideyi ve bir de Paşabahçe'den aldığım cam bir vazoyu kullanarak aşağıdaki tasarımı oluşturup hediye ettim. Çok güzel ve dekoratif şekilde evimizin bir köşesinde duruyordu ta ki ben geçenlerde orkide besini ile sulama yapmaya kalkışıncaya kadar. İyi giden herşeyi bozdum Acil yardımlarınıza ihtiyacım var. Suyu fazla kaçırdım.

Bu noktadan zararı minimumda tutmak ve iyi yönde gelişim sağlamak için ne yapılabilir?

Eklenen Resimler

acozcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2015, 23:59   #2287
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2015
Arkadaşlar Merhaba. Foruma Yeni Üye oldum ve bazı sorularım var.

Mayıs ayının başında 5 adet orkide aldım
3 tanesi şeffaf olmayan saksıda ve kökü yosun gibi birşey (kesinlikle ağaç kabuğu değil)
2 tanesi şeffaf saksıda ve kökleri ağaç kabuğu

Yosun köklü phalaenopsislerimden
1. biri tüm çiçeklerini döktü. Biran önce yeni çiçek vermesini nasıl sağlayabilirim?
2. bitanesi de dökmek üzere. sanki güçsüz kalıp çiçek yapraklarını kapatmış gibi. ve 1-2 güne o çiçeklerde düşecek. ancak tepede yeni iki tane tomurcuk var tomurcukları korumak için ne yapabilirim?
3. birisininde çiçekleri eriyor gibi rastgele noktalardan. forumdan okuduklarımdan anladığım kadarıyla bit olabilir. ne tavsiye edersiniz

4.Ağaçkabuğu köklülerden birtanesi ise boyu uzundu ve yeni tomurcuklar oluştu. haliyle daha uzadı ve bağlı olduğu sap kısa kaldı. bu seferde yeni çiçekler yüzünden ana gövde dalı eğildi buda denge bozukluğuna sebebiyet verdi. Daha uzun sap kullanıp daha yukardan bağladım ancak oda zorladım gibi hissetim şu an bi sıkıntı yok gibi ileriye dönük ne yapmalıyım?

teşekkürler.

sevax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 19:13   #2288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2015
Öncelikle merhabalar aranizda yeniyim. Çiçek kullanimi konusunda da yeni öğreniyorum. Orkidemi aldigimda cicekliydi ancak kisa zamanda ciceklerini döktü 1 seneyi gecti çiçek açmadı kışın budama yaptım topragini hic degistirmemistim sulamayi ayri bir kase icine icme suyundan yarim fincan kadar koyup yapiyordum 10-15 gunde bir tam cicek verecekti bir tomurcugu var saksi disindan beyaz pamukcuklanma gördüm tam olarak hastaligin adini bilmiyorum fotografini koyacagim. Okudugum bir receteye gore orkidenin buyuk kismini topragindan ayirdim baya nemli oldugunu gördüm aşırı sulama yapmadigimi dusunuyorum üstten fısfıslama da yapmiyorum. Tamamen ayiklamaya korktum yikayip kurulayip hava almayacak sekilde sarin diyordu posetle beraber saksisina koydum suan ayirdigim yoprakta kurusun diye yaydim ama toprak(orkide harci)tada beyaz top top pamukcuklarin arasinda olusumlar var. Ne yapmaliyim suan posette bekletiyorum.

Eklenen Resimler

Chemist. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 19:16   #2289
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Chemist. Mesajı Göster
Öncelikle merhabalar aranizda yeniyim. Çiçek kullanimi konusunda da yeni öğreniyorum. Orkidemi aldigimda cicekliydi ancak kisa zamanda ciceklerini döktü 1 seneyi gecti çiçek açmadı kışın budama yaptım topragini hic degistirmemistim sulamayi ayri bir kase icine icme suyundan yarim fincan kadar koyup yapiyordum 10-15 gunde bir tam cicek verecekti bir tomurcugu var saksi disindan beyaz pamukcuklanma gördüm tam olarak hastaligin adini bilmiyorum fotografini koyacagim. Okudugum bir receteye gore orkidenin buyuk kismini topragindan ayirdim baya nemli oldugunu gördüm aşırı sulama yapmadigimi dusunuyorum üstten fısfıslama da yapmiyorum. Tamamen ayiklamaya korktum yikayip kurulayip hava almayacak sekilde sarin diyordu posetle beraber saksisina koydum suan ayirdigim yoprakta kurusun diye yaydim ama toprak(orkide harci)tada beyaz top top pamukcuklarin arasinda olusumlar var. Ne yapmaliyim suan posette bekletiyorum.
tum fotograflari ayni anda yukleyemedigimden ek olarak atiyorum

Eklenen Resimler

Eski 29-06-2015, 19:18   #2290
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Chemist. Mesajı Göster
tum fotograflari ayni anda yukleyemedigimden ek olarak atiyorum
Son hali su sekilde

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2015, 16:15   #2291
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acozcan Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,
2 sene önce eşime 5 orkideyi ve bir de Paşabahçe'den aldığım cam bir vazoyu kullanarak aşağıdaki tasarımı oluşturup hediye ettim. Çok güzel ve dekoratif şekilde evimizin bir köşesinde duruyordu ta ki ben geçenlerde orkide besini ile sulama yapmaya kalkışıncaya kadar. İyi giden herşeyi bozdum Acil yardımlarınıza ihtiyacım var. Suyu fazla kaçırdım.

Bu noktadan zararı minimumda tutmak ve iyi yönde gelişim sağlamak için ne yapılabilir?
Sayın acozcan,

Öncelikle aranjmanınız ne kadar şık gözükürse gözüksün, orkideleri oradan acilen çıkarmanızı öneririm. Kökler o "su dolu" yerden çıktıktan sonra biraz kuruyunca köklerini kontrol edin ve içi boşalmış çürük kökleri temizleyin. Kesik yerlerine biraz tarçın döktükten sonra kuru bir orkide harcı ile mutlaka altı delik ve drenajı iyi şeffaf bir saksıya yeniden dikin. Tül arkasından güneş alacağı bir yere yerleştirirseniz de mutlu olacaktır.

Tilki Mete beğendi.
Limonik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2015, 06:30   #2292
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Limonik Mesajı Göster
Sayın acozcan,

Öncelikle aranjmanınız ne kadar şık gözükürse gözüksün, orkideleri oradan acilen çıkarmanızı öneririm. Kökler o "su dolu" yerden çıktıktan sonra biraz kuruyunca köklerini kontrol edin ve içi boşalmış çürük kökleri temizleyin. Kesik yerlerine biraz tarçın döktükten sonra kuru bir orkide harcı ile mutlaka altı delik ve drenajı iyi şeffaf bir saksıya yeniden dikin. Tül arkasından güneş alacağı bir yere yerleştirirseniz de mutlu olacaktır.
Hocam tavsiyeleriniz için teşekkürler. Dediklerinizi uyguladım.

Bu arada aranjman biraz kalabalık olduğundan bir dalı ucundan kırdım. Kırılan dallara ne yapmalıyım. Bir de budama tavsiye ediyor musunuz orkidede. Bu sene ne yapayım budamayla ilgili?

acozcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2015, 17:39   #2293
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acozcan Mesajı Göster
Hocam tavsiyeleriniz için teşekkürler. Dediklerinizi uyguladım.

Bu arada aranjman biraz kalabalık olduğundan bir dalı ucundan kırdım. Kırılan dallara ne yapmalıyım. Bir de budama tavsiye ediyor musunuz orkidede. Bu sene ne yapayım budamayla ilgili?
Orkidelere budama tavsiye etmiyorum. Çiçek dalları üstündeki çiçekler geçtikten sonra eğer kendi kendine kurumuyorsa kesilmemeli. İnanın o dalda daha güçlü ve güzel çiçekler açacaklardır. Eğer dal tamamen kuruduysa ancak o zaman o dalı keserim. Kırılan dallar içinse kırılan yeri temiz bir makasla kesmeniz ve düzeltmenizde fayda var.

Limonik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2015, 18:40   #2294
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2012
Arkadaşlar bu Koçtaş veya İkea da satılan orkidelerin Sapları çok uzun neredeyse 60cm beki daha uzun bir orkide aldım oradan çicekleri 50-60cm deki sapların uçunda.. ama bunlar çiceklerini döktükten sonra sonraki yıl sap çıkardıklarında bu ilk aldığımızdaki kadar uzamıyorlar 30-40cm uzayııp çicek tomurcuğu vermeye başlıyor..
sorum şu : Bu Orkide Saplarını nasıl böyle daha uzatabiliriz. Yani Daha çok uzadıktan sonra çicek açsın istiyorum..
Teşekkürler.

xoom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 00:42   #2295
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Merhabalar;

Türünü bilmediğim için hakkında araştırma yapamadığım bir orkidem var. Çiçekli haliyle bana ulaştı. 2 ay sonra çiçekleri döküldü. Şimdi budama yapmam gerekiyor sanırım ama Eylül-Kasım aylarında budama yapılması gerektiğini okudum. Ama giderek sararan bir dalım var ve tamamını kurutmasından endişe ediyorum. Bir de sağlam olan iki dalın ucunda kabarcıklar var. Filizleniyor mu yoksa normal halimi onu bile anlamadım

Bana yol gösterir misiniz? Ve eğer budama yapmam gerekiyorsa fotoğraflı anlatımı özellikle çok rica ediyorum.

Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Evaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 03:48   #2296
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Evaca Mesajı Göster
Merhabalar;

Türünü bilmediğim için hakkında araştırma yapamadığım bir orkidem var. Çiçekli haliyle bana ulaştı. 2 ay sonra çiçekleri döküldü. Şimdi budama yapmam gerekiyor sanırım ama Eylül-Kasım aylarında budama yapılması gerektiğini okudum. Ama giderek sararan bir dalım var ve tamamını kurutmasından endişe ediyorum. Bir de sağlam olan iki dalın ucunda kabarcıklar var. Filizleniyor mu yoksa normal halimi onu bile anlamadım

Bana yol gösterir misiniz? Ve eğer budama yapmam gerekiyorsa fotoğraflı anlatımı özellikle çok rica ediyorum.

Teşekkür ederim.
Muhtemelen çiçeklerin ömrü bitmiştir , eğer aldığınız anda dökülseydi ortam şokundan kaynaklanımış olurdu bu sağlıksız anlamına gelmez alışma evresi diyelin nasıl şehirden köye giden çoçuk hastalabırsa ona benzete biliriz

Kuruyan dal için bekleyin kurusun oda ömrünü tamamlamıştır . yerine yenisi zamanla çıkacaktır.. isterseniz kuruma sararma boyutu 3. Boğuma kadar gelmemiş ise 3.boğumun birazz üstünden kesip kestiğiniz yere kömür tozu tarcın dökebilirsiniz belki kuruması durur

sapın ucundaki tomurcuk , bence beklemeye değmez dalı kesip (3.boğumun üstünden) dinlenme sürecini başlatın sulamaya dikkat edip köklerini de sık sık gözlemlerseniz sorunları hemen fark edersiniz sağlıklı orkideler

Evaca ve Seabert74 beğendi.
Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 10:38   #2297
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2012
Benim yukarıdaki sorum hakkında fikri olan var mı?

xoom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 10:48   #2298
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Uygun şartlarda bakıldığı sürece benzeri bir çiçek sapı elde etmeniz mümkün. Bitkiyi yakmadan mümkün olduğunca çok güneş, uygun sıcaklık ve sulama/besleme rejimi ile daha iyisi de mümkün olur. Bu bağlamda ortalama bir apartman dairesinin ortalama bir odasının çok pencere kenarı olmayan gözle görünür bir yerinde birşeyler eksik olacaktır. Çiçekleri solmuş bitkileri daha çok güneş alabilecekleri yerlere koymaya çalışın.

Öte yandan, bakım kalitenizi çiçek sapının uzunluğundan çok çiçek miktarı ve yaprak sayısı ile ölçmeniz daha doğru olur.

Öte yandan bitkiyi -satın alındığı haldeki gibi- dikey büyüyen ve kökleri derli toplu bir halde tutabilmek çok daha zor bir problem. Serada tepeden ışık alan bitkileri cam kenarında yandan gelen ışıkla dik büyütebilmek pek kolay değil.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xoom Mesajı Göster
Arkadaşlar bu Koçtaş veya İkea da satılan orkidelerin Sapları çok uzun neredeyse 60cm beki daha uzun bir orkide aldım oradan çicekleri 50-60cm deki sapların uçunda.. ama bunlar çiceklerini döktükten sonra sonraki yıl sap çıkardıklarında bu ilk aldığımızdaki kadar uzamıyorlar 30-40cm uzayııp çicek tomurcuğu vermeye başlıyor..
sorum şu : Bu Orkide Saplarını nasıl böyle daha uzatabiliriz. Yani Daha çok uzadıktan sonra çicek açsın istiyorum..
Teşekkürler.

Seabert74 ve Tilki Mete beğendi.
sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 12:24   #2299
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Yanıt için çok teşekkür ederim. Üçüncü boğum dediğimiz yer alttan 3. boğum değil mi? Bu tam bir acemi sorusu oldu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Muhtemelen çiçeklerin ömrü bitmiştir , eğer aldığınız anda dökülseydi ortam şokundan kaynaklanımış olurdu bu sağlıksız anlamına gelmez alışma evresi diyelin nasıl şehirden köye giden çoçuk hastalabırsa ona benzete biliriz

Kuruyan dal için bekleyin kurusun oda ömrünü tamamlamıştır . yerine yenisi zamanla çıkacaktır.. isterseniz kuruma sararma boyutu 3. Boğuma kadar gelmemiş ise 3.boğumun birazz üstünden kesip kestiğiniz yere kömür tozu tarcın dökebilirsiniz belki kuruması durur

sapın ucundaki tomurcuk , bence beklemeye değmez dalı kesip (3.boğumun üstünden) dinlenme sürecini başlatın sulamaya dikkat edip köklerini de sık sık gözlemlerseniz sorunları hemen fark edersiniz sağlıklı orkideler

Tilki Mete beğendi.
Eski 07-07-2015, 12:27   #2300
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yanıt için çok teşekkür ederim. Üçüncü boğum dediğimiz yer alttan 3. boğum değil mi? : ) Bu tam bir acemi sorusu oldu
o zaman cevap vermeyeyim ki biraz okuyun ( Neyse ya , evet ) yinede biraz okuyun

Evaca ve B e t ü l beğendi.
Eski 07-07-2015, 23:50   #2301
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Okudum ama adı üzerinde acemiler forum konusu Yine de teşekkürler. Başka arkadaşlar cevap verir belki

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
o zaman cevap vermeyeyim ki biraz okuyun ( Neyse ya , evet ) yinede biraz okuyun

Tilki Mete beğendi.
Eski 07-07-2015, 23:53   #2302
Ağaç Dostu

Alıntı:
Okudum ama adı üzerinde acemiler forum konusu Yine de teşekkürler. Başka arkadaşlar cevap verir belki
Evet dedim ya yani alttan 3 boğum sayıp biraz üstünden kesiceksiniz kestiğiniz yerede etrafa değmiycek şekilde tarcın ve ya kömür tozu döküceksiniz ( süreceksiniz ) etrafa tarcın değerse sarartır kurur ona göre

Eski 15-07-2015, 23:00   #2303
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2015
Merhabalar lütfen soruma gülmeyin ama 😀 eşim 2 ay önce bi orkide hediye etti hiç orkide bakmamıştım şimdiye kadar iki saksı içinde geldi çiçek herhalde ekmek için ikinci saksı dedim ve sıvadım kolları bolca normal toprak koyarak bastıra bastıra ektim zavallıcığı gül gibi 😢 sonra çiçekleri döküldü neden döküldü diye araştırıken bu siteyle karşılaştım ve öğrendimki bu çiçek ekilmiyormuş bugün topraktan çıkardım bütün toprağı temizledim resim atabilirsem göndericem ama kökler sapsarı hatta kahverengi olmuş çok kötüleri makasla kestim eski saksısına koydum su dolu diğer saksıya oturttum kurtulacağından şüpheliyim şimdiden sonra ne yapmalıyım yardım edin kurtaralım bu bebeği

Eklenen Resimler

Svdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2015, 01:27   #2304
Ağaç Dostu

Çürüyen yumuşamış kökleri steril bir makasla kesin kesik yerlere kömür tozu ya da tarcın dökün . (Tatcın dökücekseniz dikkatli olun fazla dökmeyin )

Orkide harcı alın ama bulursanınız spahangum yosunu çabucak köklenmesini sağlar bulamassınız muhtemelen bu yüzden iyi bir orkide harcı iş görücektir. İnşaAllah sağlam kök vardır. yoksa işiniz zor , forumdan orkidede kök çürümesi bölümünü okuyun yapılacaklar orda var kolay gelsin ,inşaAllah kurtulur..

Eski 16-07-2015, 01:43   #2305
Yeni Üye

Kuru köklerini kestim kömür tozu yok maalesef tarçın var hemen dökeyim yeşil 2 tane kök var sadece oda tam yeşil değil saksıdan çıkardım kurumaya bıraktım yarın karışım alıp ekeceğim inşallah çok teşekkürler çiçeğe etmediğim eziyet kalmadı çok üzgünüm

Eski 16-07-2015, 01:44   #2306
Yeni Üye

Bu arada iyi diyebileceğiniz bi hazır harç varmıdır

Eski 19-07-2015, 11:47   #2307
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2015
Orkidemin yapraklari inanilmaz derece yumusadi ve sararmaya ve sarkmaya basladi orkide ciceklerimdede kahverengi delikler var ne yapmam gerekiyor orkidem ölüyor mu lutfen yardim edin benim icin cok degerli bir hediyeydi

Orkidemtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2015, 12:37   #2308
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Sn. Orkidemtt, fotoğraf yükleyebilir misiniz?

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2015, 13:15   #2309
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2015

Orkidemtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2015, 14:56   #2310
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkidemtt Mesajı Göster
Öncelikle Hoş geldiniz
Fotoğrafları siteye yüklemelisiniz nasıl mı ?

Çiçeklerdeki delikler kahverengilikler darbe sonucu oluşmuş gibi yani sanki bişi tırnagıyla delmeden kazımış ve yara kabuk bağlat gibi kabuk bağlamış gibi birkaç kez bende yapmıştım ama dalda böyle olmuştu bilgim kadarı ile sıkıntı yok ..
sulama sıklığınızı ve nasıl suladığınızı ve orkidenin konumunu da yazarsanız daha iyi cevap verilecektir tahmini alt yapraklar susuz kaldığı için böyle olmuş olabilir .

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024