agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2020, 09:27   #3481
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2020
Merhabalar elimde 4 adet sıvı bitki besini var
1-Npk 18-18-18
2-Npk 20-20-20
3-Npk 5-1-5
4-Npk 4-7-7

Hangisini kullanırsam ne gibi etkiler olur örneğin yaprak ve kök çıkarması için hangisini, çiçek açması için hangisini?
Bu tarzda cevap yazıp bilgilendirirseniz çok sevinirim
Şimdiden TEŞEKKÜRLER

Phal_Orkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2020, 17:41   #3482
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Phal_Orkide Mesajı Göster
Merhabalar elimde 4 adet sıvı bitki besini var
1-Npk 18-18-18
2-Npk 20-20-20
3-Npk 5-1-5
4-Npk 4-7-7

Hangisini kullanırsam ne gibi etkiler olur örneğin yaprak ve kök çıkarması için hangisini, çiçek açması için hangisini?
Bu tarzda cevap yazıp bilgilendirirseniz çok sevinirim
Şimdiden TEŞEKKÜRLER
Azot yapraklara, fosfor ciceklere,potasyum koklere faydali diye biliyorum

Ametistt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2020, 09:12   #3483
Ağaçsever

Merhaba orkidem çok kötü oldu sanırm nesi var lütfen yardım edin neden böyle oldu yaprağı dik ve yukarı doğruydu aşağı doğru eğildi büküldü

Eklenen Resimler

Eski 30-04-2020, 21:22   #3484
Ağaçsever

Wink

Anlayamadım

Eski 30-04-2020, 21:26   #3485
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
galiba başka bir yazılımda yazmış veya dilde bayada yazmış keşke anlayabilseydik

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 12:20   #3486
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2020
Herkese merhabalar, orkidem ile ilgili bir sorunum var daha önce hiç görülmemiş bişey sanki . İki orkidem de yeni dal verdi yaprakları da sağlıklı fakat gördüğüm şey beni çok şaşırttı daldan çıkan tomurcuk olmadan tuhaf bir çiçek gibi bişey oldu. Oldukça minyatür yani tomurcuk olmadan patlıyor , böyle bir şey duyan **** gören yardımcı olabilecek olan var mi ?

Emine09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 12:26   #3487
Yeni Üye

Bu da orkidemin fotoğrafı

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2020, 13:01   #3488
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine09 Mesajı Göster
1. Mutasyon geçirmiş bir bitkiniz olabilir.
2. Bitkinin bulunduğu odanın sıcaklığı çok hızlı değişiyor olabilir.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 17:03   #3489
Yeni Üye

Mutfakta penceremin kenarında duruyor , mutasyon geçirmiş olması aklıma geldi ama çok ilginç geldi bana , ne yapabilirim peki

Eski 02-05-2020, 18:12   #3490
Ağaç Dostu

Alıntı:
Mutfakta penceremin kenarında duruyor , mutasyon geçirmiş olması aklıma geldi ama çok ilginç geldi bana , ne yapabilirim peki
Bir şey yapamazsınız. Bir daha orkide aldığınızda, çiçeklerinin açmış olmasına dikkat edin.

Eski 03-05-2020, 12:26   #3491
Yeni Üye

Orkidemin 3. Yılı ilk aldığımda çiçekliydi ikinci yıl da açtı bu sene de dal çıkardı ve böyle oldu

Eski 03-05-2020, 13:00   #3492
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orkidemin 3. Yılı ilk aldığımda çiçekliydi ikinci yıl da açtı bu sene de dal çıkardı ve böyle oldu
O zaman mutasyon değildir. Hızlı sıcaklık değişimine uğramıştır. Çiçeklerin tam gelişme durumunda bu türden bir sıcaklık değişimi olduğunda çiçek yaprakları yırtılmış görüntüsü oluşturuyor. Sizinkinde çok erken olmuş.

nanemolla beğendi.
Eski 04-05-2020, 01:21   #3493
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2019
Alıntı:
Merhaba benim orkidelerimin ikisindede birkac tane boyle ozurlu tomurcuk oldu.Sebebini bilmiyorum buyuyemiyor dokuluyor.cok cicek acan ve uzun sure cicekli kalan orkidelerimde boyle oldu.yorgunluktan oluyor diye dusunuyorum.

Eklenen Resimler

Ametistt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2020, 01:09   #3494
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2020
İyi akşamlar ben bugün orkide aldım çiçekleri var ama altında toprak yerine sünger var hiç toprak ağaç kabuğu falan yok sizce çiçekleri dökülünce mı toprağını değiştirsem yoksa hemen mi

Merve karaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2020, 01:15   #3495
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Merve karaca Mesajı Göster
İyi akşamlar ben bugün orkide aldım çiçekleri var ama altında toprak yerine sünger var hiç toprak ağaç kabuğu falan yok sizce çiçekleri dökülünce mı toprağını değiştirsem yoksa hemen mi
Çiçekleri solunca değiştirin. Toprak değişimi çiçekleri dökebiliyor.

Eski 06-05-2020, 14:27   #3496
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2020
Orkidemin gövde kısmı düştü

👋 Merhaba
Beyaz çok sağlıklı orkidem vardı ama nolduysa çiçek dökmeye başladı sonra kök ile gövdenin birleştiği yerden yani yaprak bölümü komple düştü. 1 aydan fazla oldu bu olalı. Yaprağı atmaya kıyamadım ama solmadı sararmadı ve çok çok sağlıklı duruyor. Bunu köklendirmemin bi yolu var mı?
Foto yğkleyemedim hata verdi. Umarım anlatabilmişimdir🙄

Cennet3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 16:08   #3497
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cennet3 Mesajı Göster
👋 Merhaba
Beyaz çok sağlıklı orkidem vardı ama nolduysa çiçek dökmeye başladı sonra kök ile gövdenin birleştiği yerden yani yaprak bölümü komple düştü. 1 aydan fazla oldu bu olalı. Yaprağı atmaya kıyamadım ama solmadı sararmadı ve çok çok sağlıklı duruyor. Bunu köklendirmemin bi yolu var mı?
Foto yğkleyemedim hata verdi. Umarım anlatabilmişimdir🙄
Maalesef, bitkiniz ölmüş. Phalaenopsis yaprağını, doku kültürü koşullarında bile köklendiremedim.

Eski 07-05-2020, 13:53   #3498
Ağaçsever

Wink

Merhaba bana anneler gününde orkide hediye geldi ama çiçekleri buruştu soluyor gibi gelirken rüzgarda kalmış olabilir sebebi nedir acaba (rüzgarda kaldıysa yüksek ihtimal rüzgardandır) kalmadıysa neden olabilir ve dökülmeyi nasıl durdururum acaba ???

Eklenen Resimler

Eski 07-05-2020, 14:58   #3499
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Phal_Orkide Mesajı Göster
Merhaba bana anneler gününde orkide hediye geldi ama çiçekleri buruştu soluyor gibi gelirken rüzgarda kalmış olabilir sebebi nedir acaba (rüzgarda kaldıysa yüksek ihtimal rüzgardandır) kalmadıysa neden olabilir ve dökülmeyi nasıl durdururum acaba ???
Daha öncede yazmıştım. Tekrar yazayım. Phalaenopsis orkideleri hangi türlerin melezi olduğuna bağlı olarak 2-4 ay çiçekli kalır, sonrasında çiçeklerini dökerler. Elinizden bir şey gelmez. Tekrar çiçeklenmesi için 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekir. Bunu basitçe, kış aylarında ısıtmadığınız ve ışık alan bir odada bitkiyi tutarak gerçekleştirebilirsiniz .

nanemolla beğendi.
Eski 08-05-2020, 10:19   #3500
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2016
Cam saksıda yosunlaşma sorunu yaşıyorum

Selamlar. fotoğraftaki keikiden büyüttüğüm orkidemi 1 ay önce cam saksıya transfer ettim. Ancak böyle yosunlaşma yaşadım.Cam saksıların çoğunda bu sorunu yaşıyorum sebebini bilen biri acaba beni aydınlatabilir mi?

Eklenen Resimler

nursene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2020, 10:43   #3501
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nursene Mesajı Göster
Selamlar. fotoğraftaki keikiden büyüttüğüm orkidemi 1 ay önce cam saksıya transfer ettim. Ancak böyle yosunlaşma yaşadım.Cam saksıların çoğunda bu sorunu yaşıyorum sebebini bilen biri acaba beni aydınlatabilir mi?
Cam saksınızda muhtemelen hiç drenaj deliği yok. Bu nedenle su birikimiyle birlikte gelişen mikroskopik yosunlar bu yeşil tabakayı oluşturuyor. Şunu aklınızdan çıkartmayın: Orkide kökleri havadar ortamları sever. Saksının havadar olması için bol miktarda delik içermesi gerekir. Deliksiz saksılar orkideler için ölümcüldür, kök çürümesiyle bitkiyi kaybedersiniz.

Eski 08-05-2020, 11:18   #3502
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Cam saksınızda muhtemelen hiç drenaj deliği yok. Bu nedenle su birikimiyle birlikte gelişen mikroskopik yosunlar bu yeşil tabakayı oluşturuyor. Şunu aklınızdan çıkartmayın: Orkide kökleri havadar ortamları sever. Saksının havadar olması için bol miktarda delik içermesi gerekir. Deliksiz saksılar orkideler için ölümcüldür, kök çürümesiyle bitkiyi kaybedersiniz.
Yanıt için çok teşekkürler..Peki bu toprağı yıkayıp farklı saksıda kullanmam da sakınca var mı? Aynı toprağı yıkayıp orkideyi başka saksıya taşısam sorun olur mu?

nursene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2020, 12:32   #3503
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nursene Mesajı Göster
Yanıt için çok teşekkürler..Peki bu toprağı yıkayıp farklı saksıda kullanmam da sakınca var mı? Aynı toprağı yıkayıp orkideyi başka saksıya taşısam sorun olur mu?
Yıkayıp kullanabilirsiniz, bir sorun oluşturmaz.

Eski 09-05-2020, 14:11   #3504
Ağaçsever

Wink

Merhaba bana 4-5 gün önce hediye olarak orkide geldi fakat yaprağı giderek yırtılıyor hiç ellemedim ilk geldiğinde yırtık değildi şimdi gün geçtikçe yırtılıyor her gün daha fazla büyüyor yırtık neden olabilir

Eklenen Resimler

Eski 17-05-2020, 14:02   #3505
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Merhaba
Orkidem ilk geldiğinde üzerinde çiçekleri vardı daha sonra döküldü ve bir daha hiç çiçek açmadı saldırının küçük geldiğini düşündüm ve yeni toprak alıp değiştirdim fakat bütün kökleri neredeyse çürümüştü köklerinin üstündeki yumuşak kısımları temizleyip ince kökler halinde yeni toprağa geçirdim bir değişim olmadı sanırım ne yapmalıyım acaba ve hangi gübreyi vermeliyim ?

Buket- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2020, 12:42   #3506
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2020
Merhabalar, bana yeni gelen bir orkide var ve hiç iyi durumda değildi. Köklerinin çoğu çürümüş ve küflenmişti, arap sabunuyla yıkayıp sterilize makasla köklerini budadım görseldeki gibi çok az kökü kaldı.

Çiçek saplarını da internette gördüğüm kadarıyla budadım ve diktim acaba oradan keiki elde edilebilir mi?

Bir de yapraklarında küçük küçük delikler var sanki böcek yemiş gibi, ne olduğunu anlayamadım. Ne yapmam gerekir orkideyi kurtarabilir miyim? Yapraklardaki deliklere sebep olan şey zarar verir mi yapraklarını kesmeli miyim?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

Eklenen Resimler

happyflwr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2020, 18:33   #3507
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi happyflwr Mesajı Göster
Merhabalar, bana yeni gelen bir orkide var ve hiç iyi durumda değildi. Köklerinin çoğu çürümüş ve küflenmişti, arap sabunuyla yıkayıp sterilize makasla köklerini budadım görseldeki gibi çok az kökü kaldı.

Çiçek saplarını da internette gördüğüm kadarıyla budadım ve diktim acaba oradan keiki elde edilebilir mi?

Bir de yapraklarında küçük küçük delikler var sanki böcek yemiş gibi, ne olduğunu anlayamadım. Ne yapmam gerekir orkideyi kurtarabilir miyim? Yapraklardaki deliklere sebep olan şey zarar verir mi yapraklarını kesmeli miyim?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim
Çiçekleri doğrudan su içerisine koysanız daha iyi olurdu. Yapraktaki delikler fiziksel zararlanma neticesi oluşmuş Yaprağa çok önemli bir etkisi yok. Orkidenin kökleri var, kurtarır. Saksı harcını kullanmadan önce su içerisinde kaynatın. Bu buluması muhtemel böcek yumurtalarını öldürü. Soğuduktan sonra, bitkiyi bu harç içerisine dikin. Saksının tabanında yeterli sayıda ve genişlikte delik bulunması önemli. Yazın, 2-3 günde bir, kışın 5-7 günde bir sulayın. Sularken memba suyu kullanın (etiketindeki analiz raporuna bakın, florür içeriyorsa kullanmayın, florür orkideler için ölümcüldür). Ayda bir defa gübreleyin. Her gübreleme öncesinde saksı içerisinden 1-2 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Bu, saksı harcında gübre birikmesini ve kökleri yakmasını önlemek için yapılır. Saksı harcından su geçirdikten hemen sonra da hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya verin.
Çiçek dalı üzerinde uyuyan gözlerden keiki üretmek için :

https://www.orchideenvermehrung.at/e...odes/index.htm

https://www.orchideenvermehrung.at/e...soil/index.htm

https://www.orchideenvermehrung.at/e...0in%20peat.htm

Eski 20-05-2020, 09:18   #3508
Yeni Üye

Xlero's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2020
merhaba arkadaşlar resimde gördüğünüz bitkileri orkide diye internetten aldım. Çimlendiler ancak dün geceden bu yana resimde gördüğünüz gibi büzüşmüş şekildeler ve kuruyorlar. Acaba bilgisi olan var mı?

Eklenen Resimler

Xlero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2020, 15:04   #3509
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Xlero Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar resimde gördüğünüz bitkileri orkide diye internetten aldım. Çimlendiler ancak dün geceden bu yana resimde gördüğünüz gibi büzüşmüş şekildeler ve kuruyorlar. Acaba bilgisi olan var mı?
Siz de orkide tohumu dolandırıcılarının kurbanısınız. Bunlar orkide değil. Orkide tohumları çok küçüktür. Çok ince çekilmiş kahve iriliğinde, mesela. Orkide tohumlarıyla ilgili Joseph Arditti ve Abdul Karim Abdul Ghani'nin yayınladığı derleme var. Bu derlemede orkide tohumlarının Avustralya-Yeni Zeallanda arası 2000 Km yol alabildiği bilgisi var. İlgili derleme: https://nph.onlinelibrary.wiley.com/...7.2000.00587.x
Sayfa 407'de yer alıyor.

Eski 23-05-2020, 00:23   #3510
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2020
Merhabalar,

Orkidemi 2-3 ay önce budamıştım şuan iki dalından fotoğraftaki gibi patlamış durumda ancak bu keiki mi yeni çiçeklenme mi bunu tam olarak anlayamadım yardımcı olabilecek kimse var mı? Orkidelerimi şimdiye kadar hep kaybettim (2 orkidem de kurudu). Sanırım yeni yeni alışıyorum ne istediklerine, mutfağı sevdiğini düşünüyorum ve orkidemi kaybetmek istemiyorum destek olabilir misiniz..?

https://i.imgyukle.com/2020/05/23/yywW48.jpg

kpndamla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024