agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni163Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2009, 08:48   #31
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi phal Mesajı Göster
...
1.Avrupa'nın her yerinde tüm bahçelerde dağda bayırda ağaçlar ve toprak üzerinde bolca yetişen yosun spagnum mudur?Ki ithal orkidelerde gördüklerimin aynısı gibi geldi bana.Değilse İstanbul'da nerede bulunur,satılır?
Sphagnum artık avrupanın da her yerinde bulunmaz oldu. yüksek yaylaların çanak bölgelerine dolan yağmur suyu ile beslenen bataklıklarda veya kuzey avrupada kurutulmamış bataklıklarda yetişmekte.
Doğadan toplanması yasaktır!
Almanyada ciddi cezalar uygulanmaktadır.
Bu bağlamda İstanbulda belli bir yerde var ise de o bölge koruma altında olup girilmesi bir şeyler toplanması yasaktır!
Teminini yurt dışından bunu özel olarak yetiştiren ve satanlardan temin edilebilmekte. bir miktar canlı yosunu kendiniz de evde yetiştirmeniz en uygunudur.

Alıntı:
2.Soğuk buhar makineleri nereden temin ediliyor?

Yapı marketlerde çok ucuza oda nemlendiricisi olarak da satılmakta, ancak son yıllarda bu ultrasonique nemlendiricilerin insana zararları tartışılırken ben bitkilerimin de bu makine çalıştığında strese girdiklerini gördüm ve bir ay kadar öncsinden tüm ultrason nemlendiricilierimi durdurdum.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 09:27   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Arkadaşlar size bir sorum olacaktı...
Her sene budanan kivi dallarının yaklaşık kuruduktan sonra 4-5 yıl gibi kapalı alanda çürümeden durduğunu gözlemledim. Kivi odunu suya ve neme çok dayanıklı gerçekten... Orta boy bir paludaryumda böyle bir uygulama yapılabilir mi?

İyi günler...

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2009, 22:56   #33
Ent
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ent Mesajı Göster
Bir deneme de Dendrobium ile... Çiçekleri geçen orkidemde bugün uygulama fırsatı buldum. Uzaktan bakınca palmiyeleri andırdı bana.
İlk etapta köklerde biraz bozulma yaşamıştım ama ısrarcı davranıp adaptasyon becerisine güvendim. Şu anki hali gayet tatmin edici. Çiçeklenme ve yeni dal bir arada. Sadece köklerin ağacı sarmasında eksiklik var sanki ama zamanla o da daha iyi olabilir.

Eklenen Resimler

Ent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2009, 23:06   #34
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Emeklerinize sağlık, harika görünüyor.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2009, 23:36   #35
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Ent,

çok başarılı bir çalışma olmuş. Kökler adaptasyon veya asimilasyon yetenekleri ile sizi inandırmamış gibi görünseler de çiçekler bunun tersinin bir ıspatı.

Bizlere sulama ve gübrelem hakkında da deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirdik.

Eski 20-07-2009, 13:17   #36
Ent
Ağaçsever

Siz de çok iyi biliyorsunuz, koşulları detaylı anlatınca sanki zor bir bitkiymiş gibi geliyor kulağa oysa iş uygulamaya gelince korkulacak, zor gelecek herhangi birşey yok. Ben de çok matah bir yöntem uygulamıyorum ama maruz bıraktığım koşullar güzel sonuç vermiş madem, onları etraflıca anlatayım. Yine de her evin, her yönün, her pencerenin, her sıcaklığın vs. farklı formüller getirebileceğini not ederek.

Gönderdiğim resimleri şu anki evimde çektim ancak bu çiçek dalının ve yeni rizomun oluşması eski evimde meydana geldi. Ordaki koşulları anlatayım.

Aşağı yukarı doğuya bakan ama önünde binalar olduğu için direkt güneş almayan, ancak öğlene kadar yeterince ışık alan kapalı bir balkonda bakıyordum. Cam kenarında bir rafta duruyordu. Bu balkon odadan çaldığı bir miktar ısıya rağmen kışın geceleri epey serin olabiliyordu. 11-12 derece belki. Gündüzleri de arada bir çalışan, hava üflemeli küçücük bir ısıtıcı desteğine rağmen evin içine göre yine daha serindi. Ama herhalde kış öncesinde de aynı yerde olduğunda havalar yavaş yavaş soğurken bitki de oraya uyum sağladı.

Kışın ortalama 3 günde bir (sphagnumun kurumasına göre) sabahleyin tüm kütüğü ve kökleri tamamen ıslatacak şekilde su spreyliyordum. Haftada bir de dengeli besinli su ile yapraklara ve köklere yine sprey. Baharda sphagnumun ve köklerin kuruma hızı rahatsız etti ve altına bir miktar sphagnum serdiğim plastik bir kabın içine oturttum. Spreylenen su dipteki sphagnumca da biraz emiliyor ve ortam daha nemli kalıyordu. Yine de yaza doğru nerdeyse her sabah spreylemeye başladım. Bir iki kez kütüğü su dolu kaba soktuğum da oldu ama o kadar az sayıda ki, sonuca etkisi belki hiç olmayabilir. Bu arada besin ise haftada 1 olarak aynı şekilde kaldı. Yalnız rizom çıkmaya başlayınca arada dengeli besinin yerine azot ağırlıklı besini de kullanır oldum. Ancak çiçek oluşumu da eşzamanlı meydana geldiğinden dengeli besin yine de en iyi çözüm gibi.

Yazın tatil olayı biraz dert yalnız. 2-3 günden fazla susuz kalması problem olacağından komşu/arkadaş desteği almak gerekiyor. Forumda okuduğum bir başlık vardı sulama sistemi kurmakla ilgili. Oradan esinlenerek hayatı biraz kolaylaştırmak için bir düzenek yapma düşüncem var ancak henüz el atamadım.

Eski 20-07-2009, 13:22   #37
Ent
Ağaçsever

Bu arada çok teşekkür ederim beğeniniz için Sn. berduray, Sn. praecox.

Eski 21-11-2009, 17:28   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 17
Uzun zamandır bir deneme yapmayı istiyordum ama ancak birkaç gün önce zaman ayırabildim. Önümüzdeki günlerde birkaç deneme daha yapmayı planlıyorum.

Eklenen Resimler

ataman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2009, 18:18   #39
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Çok beğendim, güzel bir uygulama olmuş, ben de denemek isterim.
Kütüğün içini biraz oyup içini yosunla doldurmak nasıl olurdu?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2009, 20:38   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Çok beğendim, güzel bir uygulama olmuş, ben de denemek isterim.
Kütüğün içini biraz oyup içini yosunla doldurmak nasıl olurdu?
Sayın Adalet Hanım,

Bitkinin kökleriyle ağaç kabuğu arasında kalacak şekilde ve bazı köklerin üzerini örtecek şekilde yosun kullandım. Bitkiyi bağladığım malzeme ağaç kütüğü değil, kalınlığı yaklaşık 2-5 cm arasında değişen mantar meşesi kabuğu, bu nedenle içini ayrıca oymak gibi bir seçeneğim yoktu. Bitkiyi ve yosunları kabuğa ince misina ile tutturdum. Bir müddet sonra biktinin kökleriyle kabuğa kendiliğinden tutunmasını bekliyorum. İnce bir tabaka yosun dışında nem tutabilecek bir harç olmadığı için normalden daha sık sulanması gerekiyor.

ataman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2009, 12:25   #41
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Güzel bir çalışma.Gelişmeleri bekliyoruz.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2009, 20:06   #42
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Ataman, bundan sonraki gelişmeleri paylaşırsanız seviniriz.
Benim phallerim oldukça büyük bu uygulama için, ya minik bir phall bulmam ve ya bir keiki beklemem gerekecek.
Eğer yerini severse bitkinizin görünümü muhteşem olacak.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2009, 23:03   #43
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Bazı bitkiler diğer bazı bitkileri sadece konak olarak kullanırlar ve onlara zarar vermeden konum ve destek sağlamak için üzerlerinde büyür ve gelişirler. Toprakta kök yapmazlar. Böyle hayatını devam ettiren bitkilere "epifit" adı verilir. Çok gelişmiş köklere sahip değildirler, kökler sadece bulundukları ortamda tutunmalarını sağlar. Bu bitkiler köklerinde klorofil taşıyan hava kökleri vardır ve bu hava kökleri asimilasyona yardım eder.

Epifitik bitkiler, enerji için fotosentezi kullanır ve havadan veya konaklarının yüzeyinde nemi elde ederler.

Bazı liken türleri, salepgiller (Orchidaceae) familyasının bazı üyeleri bu tip bitkilere örnek olarak verilebilir.

İncirde epifit bir ağaçtır, başka bitkiler üzerinde yaşıyabilir...

gondag beğendi.
Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2011, 20:09   #44
/

Giriş Tarihi: 02-02-2011
ben orkide arıyorm bana orkide satmak isteyen olursa ucuza bana özelden mesaj atsın

emred Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 18:18   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2011
Buda benim uygulamam...üzerinde yaklaşık 5 çeşit orkide mevcut...

Eklenen Resimler

mtolgakeser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 15:05   #46
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Sphagnum yosunu yerine çam ağaçlarının diplerindeki yeşil yosunlardan kullansak işe yarar mı acaba? böyle bir şey denemeyi düşünüyorum ben.

fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2011, 20:38   #47
Ağaç Dostu

emily14's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2011
ben de paylaşmak isterim, bu konu basligini yeni gordum,
daha once baska bir konu altina eklemistim, umarim buraya eklemeyi becerebilirim

beceremedim ordan silip tekrar deneyecegim

emily14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2011, 10:39   #48
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emily14 Mesajı Göster
ben de paylaşmak isterim, bu konu basligini yeni gordum,
daha once baska bir konu altina eklemistim, umarim buraya eklemeyi becerebilirim

beceremedim ordan silip tekrar deneyecegim
normal yosun ile mi denediniz hocam?

fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 22:32   #49
Ağaç Dostu

emily14's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fkopar Mesajı Göster
normal yosun ile mi denediniz hocam?
Selamlar,

Kusura bakmayın siteyi ve yazışmaları kullanmayı daha yeni yeni öğrenebildim.
Benin denemelerimin tamamı direk ağaç kovukları ve kütükler üzerine. Bunların hepsi kendi yaptığım bir ahşap kutu içinde. Dibi taşlarla dolu ve kütükler taşların üstünde. Taşlar hizasında sürekli su bulunduruyorum. Ayrıca köklere hemen her gün su fıs fıslıyorum. Yazın hem kök hem yapraklara. Kışın sadece köklere ama daha seyrek. Bu arada kütüklerin üzerinde yosunlar büyüyor

Bu mesajda Phalaenopsis
ve o kadar bakmama rağmen nereye koyduğumu bulamadığım bir kaç fotoğrafım var

Ama aradan oldukça zaman geçti. Şimdi benimkiler uykuda. Havalar biraz ısınıca kıprdanmaya başlarlar. O zaman yeni fotolarını ekleyeceğim.

emily14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2012, 01:05   #50
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Sayın mtolgakeser

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtolgakeser Mesajı Göster
Buda benim uygulamam...üzerinde yaklaşık 5 çeşit orkide mevcut...
Merhaba,

Sitemize hoş geldiniz sayın mtolgakeser,
Forumdaki yazınızı yeni farkettim malum ''agaçlar net'' dipsiz bir derya ve bilgi bankası olan oldukça da farklı konular içeren bir platform.
Her mesajı anında görebilmek zor bir durum.
Ağaç gövdesine uyguladıgınız orkide, çok değişik ve güzel bir görsellik.
Sizi kutlarım. Muhteşem görünüyor. Ellerinize sağlık.
Rica etsem uygulama ve bakımı konusunda detayları bizlerle paylaşırmısınız
Şimdiden teşekkür eder, bitki/çiçeklerinizin devamını bekleriz.
Saygılarla...
Asu

Manolya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 11:04   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Çok şık çok güzel bir sunum olmuş ayrıcada. Bitkilerin kendi habitatlarına uygun halde sunumunu çok beğeniyorum. Plastik saksılardan kat ve kat şık ve doğayla özdeşler.
Acaba canlı bir ağacta orkide yaşatılabilinirmi?

canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 14:14   #52
Yeni Üye

mevlana's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2012
Agacta Orkide Denemesi

Butun orkide severlere selamlar,
Yaklasik bir aydir forumdaki orkide hakkindaki butun yazilari okuyorum ve kisitli bilgimle agcta orkide yetismei denedim.4 gundur her sabah spreyle suluyorum.Yanlis birsey yapmak istemiyorum.Orkidemin resimlerini paylasmaya calisacagim.Bu ilk denemem olacak umarim basarili olurum.Degerli onerileriniz icin simdiden tesekkur ederim.

Eklenen Resimler

sibelim, incii ve Türkan beğendi.
mevlana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 03:11   #53
Yeni Üye

angaje's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2012
Sizler yokmusunuz Beni acayip heveslendirdiniz Bu başlık altında okuduklarımdan ve gördüklerimden sonra bu tatil günümde Ormana koştum desem yalan olmaz. İlk işim Meşe ağacı veya kuru Üzüm kütüğü bulmaktı ikisinide buldum. Kaya üzerindeki Standart yosunlarda denk geldi, Cinsini bilmediğim bir ağaç'da sarkmış yapraksız sarmaşıklar vardı onuda alayım dekor amaçlı dedim hıım bide 6,7 adet delikli kaya parçası
Evime geldim mevcut olan bir plastik kovamız vardı Üzüm kütüğünü içine koydum pek şık durmadı, bende elimdeki Meşe dalını kullandım. Etrafını kaya parçaları ile sıkıştırmadan Meşe dalının dibine yapraksız sarmaşık dalınıda koydum işlem tamamdı Meşe dalında Y şeklinde bi çatal vardı sarmaşık olan dalı Meşeye sararak Y şeklindeki çatalın etrafında biraz gevşek şekilde kuş yuvası biciminde sarma işlemini gerçekleştirdim, geri kalan sarmaşık dalını yukarıya doğru sararak çıktım. Meşe dalının sonunda sarmaşıgı misina ile sabitledim ve az uzun kalan uçlarını özgür bıraktım. Elimdeki yosunlardan az bi parça o yuvanın dip kısmına koydum üstüne Orkidemin saksısındaki Ağaç kabuklarından, bir çay bardağı kadar yerleştirdim Orkidemin köklerinden zayıf olanları temizledim ve o kuş yuvası şeklindeki yere nazikçe kökllerine yön vererek yerleştirdim. Elimdeki yosunlar ile etrafını kapladım ve misina ile yosunların üzerinden sararak işlemi kendimce hata ve eksikleriyle tamamladım. Mutluluk veren bir oh be çektim
Elimde kalan kaya yosunlarını atmamak için Meşe dalını kovaya sabitlemekte kullandığım kaya parçalarının üzerine yer yer yerleştirdim vee Çiçek sulama tabancam ile Orkidemi,yosunları ve Meşe dalını bir güzel nemlendirdim
Malzeme olarak çok Amatörce bi çalışma olsa'da sizlerin buradaki paylaşımlarınızın hevesinden çıkan sonuç bu. Herbirinize Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

angaje Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 10:02   #54
Ağaç Dostu

Türkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2012
Galeri: 1
ya hepsi cok guzelde ben birsey anlamadim.orkideler topraksiz yasaya bilirmi.su vermiyormusunuz?

Türkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 12:23   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Evet topraksız ortamda yaşarlar.
Orkidelerin bir kısmı epifit bitkidir.(Başka bir bitkiye tutunmuş, fakat asalak olmadan yaşayan)
Onun için epifit orkideler ağaç kabuğu, hindistan cevizi kabuğu gibi harçlar içine torf ilave edilmeden ekilir.

Türkan beğendi.
nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 12:33   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Name:  IMG_1428 (Kopyala).jpg
Views: 5141
Size:  45.5 KB

Geçtiğimiz yaz ağaç kabuğuna monte edilmiş Cattleyalardan bir tanesi.
Bu senede açmak üzere yeni zarf vermiş ve çiçeklenmeye hazır.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 20:07   #57
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Türkan Mesajı Göster
ya hepsi cok guzelde ben birsey anlamadim.orkideler topraksiz yasaya bilirmi.su vermiyormusunuz?
Türkan hanım,

bunu yazabiliyorsanız orkideler hakkında hiç bir şey okumamışsınız demektir.
İlgi konunuz Okideler ise bu öncelikli konular hakkında bilgi edinin. sora yazın ...

tarumok, SAGEN ve orkolik beğendi.
Eski 06-08-2012, 07:40   #58
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi angaje Mesajı Göster
Sizler yokmusunuz Beni acayip heveslendirdiniz Bu başlık altında okuduklarımdan ve gördüklerimden sonra bu tatil günümde Ormana koştum desem yalan olmaz. İlk işim Meşe ağacı veya kuru Üzüm kütüğü bulmaktı ikisinide buldum. Kaya üzerindeki Standart yosunlarda denk geldi, Cinsini bilmediğim bir ağaç'da sarkmış yapraksız sarmaşıklar vardı onuda alayım dekor amaçlı dedim hıım bide 6,7 adet delikli kaya parçası
Evime geldim mevcut olan bir plastik kovamız vardı Üzüm kütüğünü içine koydum pek şık durmadı, bende elimdeki Meşe dalını kullandım. Etrafını kaya parçaları ile sıkıştırmadan Meşe dalının dibine yapraksız sarmaşık dalınıda koydum işlem tamamdı Meşe dalında Y şeklinde bi çatal vardı sarmaşık olan dalı Meşeye sararak Y şeklindeki çatalın etrafında biraz gevşek şekilde kuş yuvası biciminde sarma işlemini gerçekleştirdim, geri kalan sarmaşık dalını yukarıya doğru sararak çıktım. Meşe dalının sonunda sarmaşıgı misina ile sabitledim ve az uzun kalan uçlarını özgür bıraktım. Elimdeki yosunlardan az bi parça o yuvanın dip kısmına koydum üstüne Orkidemin saksısındaki Ağaç kabuklarından, bir çay bardağı kadar yerleştirdim Orkidemin köklerinden zayıf olanları temizledim ve o kuş yuvası şeklindeki yere nazikçe kökllerine yön vererek yerleştirdim. Elimdeki yosunlar ile etrafını kapladım ve misina ile yosunların üzerinden sararak işlemi kendimce hata ve eksikleriyle tamamladım. Mutluluk veren bir oh be çektim
Elimde kalan kaya yosunlarını atmamak için Meşe dalını kovaya sabitlemekte kullandığım kaya parçalarının üzerine yer yer yerleştirdim vee Çiçek sulama tabancam ile Orkidemi,yosunları ve Meşe dalını bir güzel nemlendirdim
Malzeme olarak çok Amatörce bi çalışma olsa'da sizlerin buradaki paylaşımlarınızın hevesinden çıkan sonuç bu. Herbirinize Teşekkür ederim.
Başlangıç olarak iyi bir çalışma olmuş ellerinize emeğinize sağlık.

angaje beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2012, 07:42   #59
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi canannuman Mesajı Göster
Çok şık çok güzel bir sunum olmuş ayrıcada. Bitkilerin kendi habitatlarına uygun halde sunumunu çok beğeniyorum. Plastik saksılardan kat ve kat şık ve doğayla özdeşler.
Acaba canlı bir ağacta orkide yaşatılabilinirmi?
Sayın CANANNUMAN;

Orkideler doğal ortamlarında zaten canlı ağaçlar üzerinde yaşayan epifit bitkilerdir.

Saygılarımla.

angaje beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2012, 18:53   #60
Yeni Üye

angaje's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2012
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Başlangıç olarak iyi bir çalışma olmuş ellerinize emeğinize sağlık.

Teşekkürler SAGEN

SAGEN beğendi.
angaje Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024