agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni163Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2008, 19:14   #1
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
Ağaç Üzerinde Orkide

merhaba,

Şanşsız orkidelerimi bir gün sağlıklı bir şekilde yetiştirmeyi başarırsam onları bir ağaç kütüğünde olacakları bir düzenleme yapmak istiyorum.

Bunun için internette bir düzenleme ararken genelde ağaç gövdesinde yaşayan orkidelerin resimlerini buldum.
Sizlerle de paylaşmak istedim...

Eklenen Resimler

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 19:16   #2
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

http://ablackorchid.com/Indexpage6.htm
bu sitede birkaç tane örnek var.

Eklenen Resimler

Türkan beğendi.
Eski 13-05-2008, 19:20   #3
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Bir de şöyle 2 örnek var:

Eklenen Resimler

sibelim beğendi.
Eski 13-05-2008, 19:24   #4
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Şöyle bir düzenlemeyi evde yapabilir miyiz?

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2008, 19:38   #5
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Bir de bunu bulabildim...

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2008, 20:05   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Bauhausda havada yaşayan, yani altında hiç toprak olmayan, kökleri açıkta orkideler satılıyordu, belki onlarla böyle bir uygulama yapabilirsiniz.

nkoksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 15:54   #7
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkoksal Mesajı Göster
Bauhausda havada yaşayan, yani altında hiç toprak olmayan, kökleri açıkta orkideler satılıyordu, belki onlarla böyle bir uygulama yapabilirsiniz.
Teşekkürler Bauhaus a daha sık gitmem gerekiyor demek ki.
Ama önce istediğim gibi bir düzenleme bulsam iyi olacak

Eski 23-05-2008, 22:01   #8
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Orkideler konusunda bu forumda yazılanların birazını okudu iseniz şayet göreceksiniz ki bu bitki sınıfının büyük bir kısmı epiphit (epifit) türlerdir. Yani ana sınıf olarak kabaca paphipedilium, cymbidium ve salepgilleri bir yana bırakırsak hepsinin doğal yaşam alanları ağaç üzerleridir. Önceki mesajda, yapımarketlerde havada asılan substratsız açık köklü, bahsi geçen orkideler Vanda ve/veya ascocentrum çaprazı kısaca toplam "vanda" diye adlandırdğımız sınıftır.
Yukarıda sayılı ana 3 tür harici diğer tüm türleri ağaça bağlamak sureti ile bakmak mümkün ancak bu iş için ortam neminin sağlanması için kapalı bir camekan gereklidir normal oda şartlarında bakımı zordur.
Epiphit ağaçalar üzerinde orkide yetiştirmek için diğer dikkat gerektiren konu da bağlanacağı ağacın cinsidir. Bunun için ıslak nemli şartlarda çabuk çürümeyen ağaçlar kullanmak gerektir en sık kullanılanı mantar meşesi asma kütükleridir. Diğer epiphitlerle örneğin bromeliadlarla, nepentheslerle güzel dekoratif düzenekler yapılabilir. Ancak ortam nemi bu tür düzeneklerde çok önemli. Bu da uzun vadede terraryum gibi bir camekan kurmak demek olur.

Bu bilgiler ışığında başlığın da esasen ağaç üzerinde orkideler olarak değiştirmem daha uygun olacak kanısındayım

sibelim ve BrunoL beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 12:43   #9
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
Erkan Hocam,
Ölmek üzereyken aldığım küçük bir phal im var, daha yeni mantar tedavisi yaptım. Şu anda kökleri açıkta ve yeni bir saksıya geçmeyi düşünüyordum. Ağaçta orkide yetiştirmek benimde uzun süredir istediğim birşey. Terraryumum var ona suni ortamda sağlayabilirim. Sizin görüşünüzü almak isterim. Acaba orkide kendini biraz toparlasamı acaba. Eklediğim fotoğrafta bir armut köküne öylesine koydum, çok güzel görünüyor bence. Asma kökü bulabilirim, **** eğer olursa, bir çam gövdesine. Yorumunuzu alabilirmiyim.
Saygılar

Eklenen Resimler

Cansunarya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 13:53   #10
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Hocamın tavsiyesinden önce , tecrübelerime dayanarak birkaç fikir vermek isterim .
Ağacın göbeğine güzel oturmuş , ağaçkabuklarını fındık büyüklüğünde kırın phalinizi içini çamkabuklarını doldurduğunuz fileye ekin , filenin dışını spagnumla kaplayıp oyuğa filenin altından bağlayın zamanla kökleri dışarıçıkacak ve daha güzel görünecektir.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 14:11   #11
Kaybettik...

praecox's Avatar

Saksıda değil de epiphit doğal şekli ile üretimlerde sayın ephesosu dinlemek gerekir. Bu konuda benden daha meraklı.
Ancak bu tarz uygulamanın olağan prosedürü ağacın oyuk kısmına veya yüzeyine misina ile (hani balık avlamak için nylon teller var ya) belli bir alana sphagnum yosunu sarmak gerekir canlı veya kurutulmuş olabilir ancak torf uygulamalarından şimdil,ik kaçının.sonra yine bir miktar sphagnum ile bitkinin dibinden tekrar misinaya sarmak gerekir. Bu uygulama yazın her sabah kışın gün aşırı fısfılsmak gerektirebilir.
Kökler diğer resimlerde görülebileceği gibi ağaca sarılırcasına kısmen yapışarak gelişip harcın dışına çıkacaklarıdr. Bu orkidelerin en doğal halleridir.

BrunoL beğendi.
Eski 25-05-2008, 18:25   #12
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Bu derdi başıma siz açtınız sayın hocam .

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 22:24   #13
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ekte eski kitaplarımdan bir kaç resim ve bağlama teknikleri var ilgilenen olursa detaylandırabilirim.
Name:  2.jpg
Views: 22167
Size:  44.0 KB
Soldan sağa tel sepet içinde iki dal ayrımı bir kovuğa konmuş bir Phal. 2. Platycerium dala tekrar bir yekpare kabuk içinde. 3. de telden bir boru misali dalın çepeçevresine sarılmış bir Zygokaktus.
Name:  3.jpg
Views: 22778
Size:  45.9 KB
Altı delik bir hindistan cevizi saksı şeklinde kesilip içine bir Phal konmuş. 2. siz kadın çorabı ile sarmalanmış bir guzmania tillandsia v.d. bir bromeliad. 3. deliksiz bir toprak saksı etrafına sarmalanmış Davalia eğrelti otu (fern) deliksiz saksı içine su doldurulunca bu bir tür su deposu vazifesi görür. saksı sırsız olmalı bu şekilde içindeki su emilip dışa nem şeklinde yansıtılır. Bitki de ihtiyacı kadar nemi sorunsuzca almış olur Bu uygulamayı Platycerium'lara da yapmak çok mantıklı. Burda en sıklıkla kullanılan kabuklar mantar meşesi kabuğudur vede saksı harçları Saf sphagnum yosunu olmalıdır.
Burda bayanların giydiği eski nylon çoraplarda çok rağbet olabilir...

Düzenleyen praecox : 26-05-2008 saat 12:18
Eski 25-05-2008, 23:41   #14
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
, Resimlere bakınca iyice heyecanlandım, gördüğüm kadarıyla kaktüs türlerim içinde bu tekniği uygulayabilirim sanırım. Hocam, tekniği detaylandırabilirseniz gerçekten sevinirim. Bu arada sayın Efesos, sizin bu tecrübe örneklerini fotoğraflarla görmek mümkün olur mu acaba, çok merak ettim çalışmalarınızı..Teşekkürler

Cansunarya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 18:36   #15
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Harika örnekler çok teşekkürler, mesaj eklendikçe ben de çok heyecanlanıyorum...

Eski 07-06-2008, 01:56   #16
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
http://www.agaclar.net/forum/attachm...7&d=1211743229
sondaki kaktüs değilmi.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2008, 07:34   #17
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Soldan sağa tel sepet içinde iki dal ayrımı bir kovuğa konmuş bir Phal. 2. Platycerium dala tekrar bir yekpare kabuk içinde. 3. de telden bir boru misali dalın çepeçevresine sarılmış bir Zygokaktus.
Yazmışım.

BrunoL beğendi.
Eski 07-06-2008, 12:13   #18
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Yazmışım.
Hangi kaktüsler bu şekilde yaşayabilkir.

BrunoL beğendi.
karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2008, 12:24   #19
Kaybettik...

praecox's Avatar

Yazmışım... Zygokaktusler.
Bunu gerçi artık kaktüsler başlığında sormak gerekli. Burda anlatılmak istenen bu şekilde kovuklarda sadece orkideler değil Zygokaktüsler gibi torf veya kompost ağırlıklı asidik topraklarda yetişen bitkileri değişik türdekilerle süslemek, bu şekilde bakmak mümkün.
Spatyphillium örneğin şu an birden aklıma gelen.

Eski 08-01-2009, 18:36   #20
Ent
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Bu konuyu tekrar ısıtmış olacağım. Bu tarz bir çalışma yapmayı düşünüyorum.

Sn. praecox hocam siz meşe kütüğünden bahsetmişsiniz, peki hazır olarak satılan ve akvaryumlarda kullanılan mango kökü kütükler de kullanılabilir mi bu iş için? Dekoratif, suya dayanıklı, sert, yarıklı ama pürüzsüz bir ahşap. Elimde hazır bir parça da var deneyebileceğim. Bu uygun olur mu?

Alternatifi ise doğadan (zarar vermeden) bu tip kesilmiş/kırılmış bir parça bulmak ve dezenfekte etmek herhalde. Bilmiyorum, kerestecilerden filan meşe kabuğu satın alma imkanı olur mu? Ayrıca temin edilen kütüğün belli işlemlerden (kurutma, kaynatma, ısıtma vs.) geçirilmesi gerekir mi, zaman içinde çürüme sorunu olur mu, gerektiğinde bitkiyi kütükten ayırma işlemi kolay olur mu gibi sorular geliyor aklıma.

Bitkiyi camekan içine koyma imkanım yok şu aşamada. Çoğunlukla nemli olan, kapalı bir balkonda asılı ya da tel raf üstünde tutmayı düşündüm. Sulama için saksılarda olduğu gibi kütüğü suyun içine daldırabilirim haftada 1, daha sık olarak da fıs fıs yapabilirim. Sphagnum kullanmayı düşündüğümden püskürttüğüm su zaten emilip birkaç gün nem sağlayacaktır diye umuyorum.

Son olarak da; ne tip bir orkide olduğunu söylemedim çünkü kararsızım. Sıradan bir phal ile de deneyebilirim, ya da biraz cesaret edip cattleya ya da eğer arkadaşım sözünü tutup getirebilirse bir rhynchostylis üzerinde de deneyebilirim.

Yorumlar için şimdiden teşekkürler.

BrunoL beğendi.
Ent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2009, 19:12   #21
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ent Mesajı Göster
Bu konuyu tekrar ısıtmış olacağım.
Isıtın, ısıtın Bu konu da çok enteresan ve orkidelerin doğada gelişim şekilerine en yakın olanıdır.

Alıntı:
Sn. praecox hocam siz meşe kütüğünden bahsetmişsiniz,
Evet bahsetmiştim ama Quercus suber yani Mantar meşesini kastetmiştim.
Bildiğiniz gibi çevremizde yetişen diğer meşelerden çok farklı bir kabuğu var.
Ülkemizde bulmak veya satın almak çok zor imkanınız varsa yurtdışından getirtebilirsiniz. 15 X 30 cm bir parça 50TL gibi bir fiyata mal olabileceğini de hesaplayın... maalesef...

Alıntı:
peki hazır olarak satılan ve akvaryumlarda kullanılan mango kökü kütükler de kullanılabilir mi bu iş için? Dekoratif, suya dayanıklı, sert, yarıklı ama pürüzsüz bir ahşap. Elimde hazır bir parça da var deneyebileceğim. Bu uygun olur mu?
Tabii mantar meşesinin kabuğunu seçilmesinin sebebi çok kolay çürümeyen bir kabuk oluşudur.
Mango da bu bağlamda uygundur. Köklerin tutunabilme konusunda ise, eminim siz de umuyorum ki bu deneyimi yapmışsınızdır, yani düz plastik bir saksıdan saksı harcı değişimi esnasında düz plastiğe dahi nasıl adapte olup yapıştıklarını, görmüşsünüzdür.

Alıntı:
Alternatifi ise doğadan (zarar vermeden) bu tip kesilmiş/kırılmış bir parça bulmak ve dezenfekte etmek herhalde. Bilmiyorum, kerestecilerden filan meşe kabuğu satın alma imkanı olur mu? Ayrıca temin edilen kütüğün belli işlemlerden (kurutma, kaynatma, ısıtma vs.) geçirilmesi gerekir mi, zaman içinde çürüme sorunu olur mu, gerektiğinde bitkiyi kütükten ayırma işlemi kolay olur mu gibi sorular geliyor aklıma.
Bir diğer kitaplarda veya internet kaynaklarında geçen kabuk türü asma kütüğüdür. Şahsen ne akvaryumda ne de orkide bağlama konusunda bu kütükle deneyimim olmadı. Diğer tüm kabukların bu nemli şartlarda çürümesinden dolayıdır ki en geç her 2 senede saksı harcını değiştirmeliyiz.
Kısacası uygun olmaz.

Alıntı:
Bitkiyi camekan içine koyma imkanım yok şu aşamada. Çoğunlukla nemli olan, kapalı bir balkonda asılı ya da tel raf üstünde tutmayı düşündüm. Sulama için saksılarda olduğu gibi kütüğü suyun içine daldırabilirim haftada 1, daha sık olarak da fıs fıs yapabilirim. Sphagnum kullanmayı düşündüğümden püskürttüğüm su zaten emilip birkaç gün nem sağlayacaktır diye umuyorum.
Bu tarz ephiphit bir çalışma düşünüyor iseniz bunu da unutmayın ki sphagnum bile olsa özelikle yazın sıcak günlerinde her gün sabahın erken saatlerinde su püskürtülmesi gerekir. Aynen substratsız yetişen Vanda'lar misali. Ve Yazın 3-4 günde bir kışın ise bu kütüğü suya daldırmanız da gerekecektir.

Alıntı:
Son olarak da; ne tip bir orkide olduğunu söylemedim çünkü kararsızım. Sıradan bir phal ile de deneyebilirim, ya da biraz cesaret edip cattleya ya da eğer arkadaşım sözünü tutup getirebilirse bir rhynchostylis üzerinde de deneyebilirim.
En kolayından Dendrobium veya Epidendrum denemenizi tavsiye edeceğim. Cattleya daha çok yatay eğimli bir kütüğe gereksinim duyacaktır. Ancak elinizde minik Cattleya veya diğer Cattleya dendrobium gibi çaprazlardan elde edilmiş hybridler varsa uygun olurlar.
Esasen terestrikler hariç (Ludisia, Cymbidium, Papioph. Orchis Oprhys gibi salepgiller) tüm ephiphitler için bu tarz bir çalışma yapmak mümkün. Tek zorluğu ev şartlarında gündelik püskürtme ve sulama olacaktır. Diğer yönden pencerenin iç pervazından aşağıya peşi sıra bu kabuğa bağlı orkideleri de asmak yerden tasaruf da demek olur.

Başarılı çalışmalarınızı hevesle takip etmek ümidi ile.

Eski 08-01-2009, 23:04   #22
Ent
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Evet bahsetmiştim ama Quercus suber yani Mantar meşesini kastetmiştim.
Bildiğiniz gibi çevremizde yetişen diğer meşelerden çok farklı bir kabuğu var.
Ülkemizde bulmak veya satın almak çok zor imkanınız varsa yurtdışından getirtebilirsiniz. 15 X 30 cm bir parça 50TL gibi bir fiyata mal olabileceğini de hesaplayın... maalesef...
Evet hocam rastladım satışına internette ama posta ile beraber biraz gereksiz fiyatlara ulaşıyor. Özellikle deneysel çalışmalar aşamasında.
(dip not: Benzer şekilde tik ya da sedir ağacından, asılarak kullanılan saksılara da rastlayamadım yurtiçi sitelerde. Yurtdışından getirtmek ise yine posta masrafı yüzünden maliyeti artırıyor.)

Alıntı:
Mango da bu bağlamda uygundur. Köklerin tutunabilme konusunda ise, eminim siz de umuyorum ki bu deneyimi yapmışsınızdır, yani düz plastik bir saksıdan saksı harcı değişimi esnasında düz plastiğe dahi nasıl adapte olup yapıştıklarını, görmüşsünüzdür.
Evet bazı kaynaklardan resimli açıklamalar okudum. Misina ya da benzeri iplerle kütüğe tutturulanlarda bir süre sonra kökler vasıtasıyla tutunma olacağından misinaya gerek kalmayacağı söyleniyor. Kök sarılımı için sadece orkidenin konulduğu tarafa değil, arkaya doğru dönecek şekilde sphagnum sarılması tavsiye edilmiş. Kökler bu yolu takip ederek kütüğe daha hızlı ve kolay sarılıyormuş.
Mango kütüğün uygun olmasına sevindim. Gördüğüm kadarıyla akvaryumculardan sürekli temin edilebilen uygun fiyatlı bir materyal. Arkadaşımın akvaryumunda bendeki parçanın diğer yarısı var ve yıllardır çürümeden suyun içinde durduğunu söyledi.

Alıntı:
Bir diğer kitaplarda veya internet kaynaklarında geçen kabuk türü asma kütüğüdür.
Sanırım Sn. ephesos'un Vanda resmindeki de asma kütüğü.

Alıntı:
Bu tarz ephiphit bir çalışma düşünüyor iseniz bunu da unutmayın ki sphagnum bile olsa özelikle yazın sıcak günlerinde her gün sabahın erken saatlerinde su püskürtülmesi gerekir. Aynen substratsız yetişen Vanda'lar misali. Ve Yazın 3-4 günde bir kışın ise bu kütüğü suya daldırmanız da gerekecektir....
Alıntı:
Tek zorluğu ev şartlarında gündelik püskürtme ve sulama olacaktır.
Evet hocam en zor kısmı bu sanırım. Neyse ki (!) benim tatillerim 1 haftadan uzun olmaz pek. Ayrıca halihazırda elimde bulunan basit bir buhar makinesi ve zaman ayarlı priz desteği ile bu iş kotarılabilir diye umut ediyorum. Bir de okuduğum kadarıyla kökler kütüğü sarana kadar daha çok nem gerekiyor, ancak yeterince gelişim olduktan sonra bitkinin toleransı da artıyormuş; siz daha iyi bilirsiniz.

Alıntı:
En kolayından Dendrobium veya Epidendrum denemenizi tavsiye edeceğim.
Rhynchostylis, bildiğiniz gibi Vanda benzeri bir orkide olduğundan en ideali asılı olarak kökleri havada ya da ikinci tercih olarak çabuk kuruyan gevşek ve havadar bir harçta sık sulanarak yetiştirilmesi. Yani madem bu orkidede sık sulama ve nemlendirme eforum olacak, kütük üzerine koyup bu eforu orada gösterirsem bir taşla iki kuş vurmuş olur muyum düşüncesiyle onun üzerinde duruyorum. Epidendrum yok elimde maalesef. Dendrobium ise bir tane var ama bir rizomda iki daldan açmaya yüz tutmuş tomurcuklarla dolu. Kendileri rahatsız edilmeye gelemezler yani şu an.

Alıntı:
Diğer yönden pencerenin iç pervazından aşağıya peşi sıra bu kabuğa bağlı orkideleri de asmak yerden tasaruf da demek olur.
Bu potansiyeli ben de farkettim. Gerçi kapalı balkona bir dizi raf koymuştum zaten, kat kat yerleştirebilme olanağı yaratabilmek için ama tavana asmak imkanları daha da artırıyor.

Alıntı:
Başarılı çalışmalarınızı hevesle takip etmek ümidi ile.
Sağolun Sn. praecox, fikri hayata geçirip en kısa zamanda gelişmeleri paylaşmak isterim ben de.

Eski 01-02-2009, 00:44   #23
Ent
Ağaçsever

Böyle bir deneme yaptım şimdilik. Bitki çok küçük olduğundan içinde bulunduğu harçla beraber biraz sphagnumun üstüne yerleştirdim. Naylon çorapla etraflıca sardım. Aslında köklerin ağaca daha hızlı tutunması için harcı temizlese miydim diye de düşündüm ama böyle olunca kuruma süresi daha uzun olabilecek gibi görünüyor. Harç da zaten gevşek ve çok ıslak kalmayan bir harç. 2-3 günde bir kütüğe ve harca etraflıca su püskürterek suluyorum.

Bu daha önce bahsettiğim Rhynchostylis cinsi bir orkide ve Vanda'ya nazaran kökler daha az hassas görünüyor. Belki bir tane de tamamen substratsız olarak Vanda ile deneme yaparım.

Eklenen Resimler

Eski 01-02-2009, 00:59   #24
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Ben de internetten alıntıladığım 5 örnek göstermek istiyorum.

Name:  Sophronitis_cernua_1.jpg
Views: 22112
Size:  57.7 KB
Name:  Sophronitis.coccinea.jpg
Views: 25407
Size:  50.4 KB
Name:  Soph. cernua  f. aurea‘Kanae’.jpg
Views: 21107
Size:  24.0 KB
Name:  Constantia cipoensis.jpg
Views: 29423
Size:  54.9 KB

Sophronitis cernnua türü siparişim geldiğinde ise aşağıdaki gibi deneme yapmayı düşünüyorum.

Name:  Sophronitis  cernnua.jpg
Views: 24069
Size:  59.9 KB

Düzenleyen eylems : 01-02-2009 saat 01:30
eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2009, 01:32   #25
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Tablo gibi çok güzeller...

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2009, 15:45   #26
Ent
Ağaçsever

Bir deneme de Dendrobium ile... Çiçekleri geçen orkidemde bugün uygulama fırsatı buldum. Uzaktan bakınca palmiyeleri andırdı bana.

Eklenen Resimler

Eski 14-02-2009, 16:46   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2009
Bravo çok güzel bir uygulama

n-k-h Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 00:47   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2008
sulama

Evde sulama için bir öneri... Bonsai bölümüne de fotoğrafını koymuştum. Maliyeti 15-20 TL ve etrafı ıslatmadan 9-72 dakikada bir, 2-3 gün boyunca pulvarizasyon yapabiliyor.
http://www.agaclar.net/forum/attachm...6&d=1234225432
http://www.agaclar.net/forum/attachm...7&d=1234225432

Düzenleyen orhankemal : 20-02-2009 saat 00:53 Neden: fotoğraf ekleme
orhankemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 00:54   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Orkideler için bonsaiden de iyi sonuç verebilir diye düşünüyorum.

orhankemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 01:00   #30
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
Ben de ağaç üzerinde orkide heveslilerindenim ama henüz uygulama fırsatım olmadı.Geçen hafta Almanya'da bir botanik bahçesine gittim ve gördüğüm ağaç üzerinde orkide ve guzmanya örneklerine hayran kaldım.Ben de bu iş hakkında hiç okumamama rağmen mango köküne spagnum yosunu ile sarma hayalleri kuruyordum Orada dikkatimi çeken ilk şey bu uygulamaların hep kapalı sıcak ve oldukça nemli mekanlarda yapılmasıydı,öyle ki içeride terden yapış yapış oluyorsunuz.Phal.ler küçük kapalı camekanlar içinde kütüklere asılı iken en beğendiğim örnek normal sera ortamında cinsini bilmediğim canlı bir ağaç üzerinde bolca çiçeklenmiş bir cattleya idi,bitki kütüğe kökleriyle tutunmuş ve en ufak bir harç ya da yosun yok,tabi ki ağaç gövdesi ıslaktı;işte bu da işin en zor kısmı.Sürekli nemli tutulacak.Bunca paylaşımdan sonra iki sorum olacak;
1.Avrupa'nın her yerinde tüm bahçelerde dağda bayırda ağaçlar ve toprak üzerinde bolca yetişen yosun spagnum mudur?Ki ithal orkidelerde gördüklerimin aynısı gibi geldi bana.Değilse İstanbul'da nerede bulunur,satılır?
2.Soğuk buhar makineleri nereden temin ediliyor?
Hepinize saygılar...

phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024