agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni163Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2012, 22:51   #61
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sayın CANANNUMAN;

Orkideler doğal ortamlarında zaten canlı ağaçlar üzerinde yaşayan epifit bitkilerdir.

Saygılarımla.
Sayın Sagen,
Teresterik olanları da vardır. örneğin cymbidium

SAGEN beğendi.
fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 11:32   #62
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Sayın Sagen,
Teresterik olanları da vardır. örneğin cymbidium
Sayın FZTHALİL;
Dediğinize katılıyorum. Benimki sadece genel manada bir açıklamaydı. Yinede bilgi için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

fzthalil beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 18:21   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2012
Sayın praecox bilgileriniz paylaştığınız için teşekkürler.Sizin sayenizde Mersin yaylalarında orkide aramaya başlayacağım yakında)))).Sizden ricam şu Sphagnum yosununu evde çoğaltmamız mümkünmü daha önce balık tutmaya giden arkadaşlar bir kaç bataklıktan bahsetmişti emekli olunca zamanım bol belki kültüre alır forumdaki tüm arkadaşlara ve özellikle orkide severlere katkım olur.

kdr1965 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 18:32   #64
Ağaç Dostu

Türkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2012
Galeri: 1
cok merak ettim sulama nasil yapiliyo

Türkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 19:30   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Türkan Mesajı Göster
cok merak ettim sulama nasil yapiliyo
Forumu okursanız merakınızı gidereceğinizden şüpheniz olmasın.

tarumok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 22:08   #66
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarumok Mesajı Göster
Forumu okursanız merakınızı gidereceğinizden şüpheniz olmasın.
Çoğrafya derslerinde monsoun yağmurlarını duymuşmuydunuz? Ya da amazon ormanlarının yağmur ormanı kavramı size bir fikir verir mi?

gündelik yağmur yağışaları sonarsı güneş sıcaklık...
bu epiphitlerin yaşam şartları bunlar. bir de asıl terrestik olan sınıfın saleplerin olduğunu.... salpelerin yunancadan adını orchis orchi idea dan türetme olduğunu içtiğiniz salebin türkiyeye has 150 endemik ve hatta genelinde 500 türün can çekişerek yaşamını sürdürdüğünü de sanırım okumamışsızınz...
sanrım asıl sorın ağaçtaki epiphit türler...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 22:43   #67
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Çoğrafya derslerinde monsoun yağmurlarını duymuşmuydunuz? Ya da amazon ormanlarının yağmur ormanı kavramı size bir fikir verir mi?

gündelik yağmur yağışaları sonarsı güneş sıcaklık...
bu epiphitlerin yaşam şartları bunlar. bir de asıl terrestik olan sınıfın saleplerin olduğunu.... salpelerin yunancadan adını orchis orchi idea dan türetme olduğunu içtiğiniz salebin türkiyeye has 150 endemik ve hatta genelinde 500 türün can çekişerek yaşamını sürdürdüğünü de sanırım okumamışsızınz...
sanrım asıl sorın ağaçtaki epiphit türler...
Hocam,cevap banamıydı?Ben biliyorum bunları.Ama okuyanlar bilgilensinler.

Eski 12-08-2012, 14:54   #68
Yeni Üye

angaje's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2012
Meşe ağacı üzerine uygulama 2

Benim ağaç üzerine Orkide uygulamamdan sonra, uygulamayı görenlerden büyük bir ilgi ve düzenleme konusunda siparişler alır oldum Bu haftada bir abime yine Meşe ağacı üzerine, daha deneyimli biri olarak bana göre bu defa daha şık uygulama gerçekleştirdim..

Eklenen Resimler

angaje Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 13:41   #69
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
Bern Botanik Bahçesi Orkide Serası

Cennet gibiydi. Herhalde bir saatten uzun kalmışımdır orada. Zaten fotoğraf makinası ancak ısındı. Fotoğraf çekmeye pek uygun bir ortam değildi, daha çok fikir vermesini umarak bunları çektim.

Eklenen Resimler

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 13:44   #70
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Orkidelerin çoğu ağaç gövdelere tutturulmuştu. Sıcaklık 24 C civarında ve zaman zaman su püskürtülüyordu. ayrıca küçük havuzlar da vardı.

Eklenen Resimler

Eski 02-11-2012, 13:46   #71
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

devamı

Eklenen Resimler

Eski 02-11-2012, 13:49   #72
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

son bölüm

Eklenen Resimler

Eski 08-11-2012, 08:05   #73
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Phin Mesajı Göster
son bölüm

Sayın PHİN;
Benimde forumda aşağıda linkini verdiğim bölümde (Terrariumda Orkide Çalışması başlığında) ağaç üzerinde orkidelerle ilgili çalışmalarım var. İncelerseniz orada görmüş olduğunuz ve dikkatinizi çeken kısımlarla ilgili bilgi mahiyetinde faydalanmak isterim.

http://www.agaclar.net/forum/orkide/28889.htm

Phin beğendi.
Eski 08-11-2012, 08:11   #74
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Cennet gibiydi. Herhalde bir saatten uzun kalmışımdır orada. Zaten fotoğraf makinası ancak ısındı. Fotoğraf çekmeye pek uygun bir ortam değildi, daha çok fikir vermesini umarak bunları çektim.
Görseller gerçekten çok güzel. Bir şey dikkatimi çekti. Kökler hepsinde yeşil mi? Bu kadar canlı mı?
Birde ikinci bir husus sıcaklığın 24 C° olduğunu yazmıştınız (olması gerekende bu zaten ). Gece sıcaklığı konusunda (13 C° 14 C° olması gerekir) bilgi edinebildinizmi? Zira gece gündüz yaklaşık 10 C° gibi farklılıklar gerekiyor çiçek sapı ve çiçeklenme için.

Eski 08-11-2012, 08:22   #75
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi angaje Mesajı Göster
Benim ağaç üzerine Orkide uygulamamdan sonra, uygulamayı görenlerden büyük bir ilgi ve düzenleme konusunda siparişler alır oldum Bu haftada bir abime yine Meşe ağacı üzerine, daha deneyimli biri olarak bana göre bu defa daha şık uygulama gerçekleştirdim..
Sayın ANGAJE;

Benimde bu konuda çalışmalarım var uzun zamandır. Başkalarınıda bu yolda görmek beni sevindiriyor. Nacizane fikrimi söylemek isterim.
Resimlerden tam belli olmamakla beraber, orkidenizi sardığınız yosunu bir parça azaltmanızı ve yapraklara olan temasınızı kesmenizi öneririm. Zira gelecek zaman içerisinde yaprakların sürekli ıslak kalması sebebi ile yapraklarınızda kararmalar ve çürümeler başlaması kaçınılmaz olacaktır.
Birde nem sorunu var tabi orkideler için kaçınılmaz ve olmazsa olmazlardan olan. Sadece gün içerisinde bir kaç sefer pulvarize ederek (kaç sefer yaptığınızı bilemiyorum) gelişmesi ve beslenmesi için yeterli nemi sağlayamayacağınızı düşünüyorum.
Çalışmamla ilgili fikir olması açısından linki altta veriyorum.

SAYGILARIMLA.

Eski 08-11-2012, 08:37   #76
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Terrarium'da Orkide Çalışması

Arkadaşlar bu konuda benimde çalışmalarım var biraz farklılıklarla. Meraklı olanların aşağıda verdiğim linki incelemelerini öneririm.

Phin beğendi.
Eski 14-01-2013, 15:52   #77
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sayın PHİN;
Benimde forumda aşağıda linkini verdiğim bölümde (Terrariumda Orkide Çalışması başlığında) ağaç üzerinde orkidelerle ilgili çalışmalarım var. İncelerseniz orada görmüş olduğunuz ve dikkatinizi çeken kısımlarla ilgili bilgi mahiyetinde faydalanmak isterim.

Çok üzgünüm mesajınızı yeni gördüm, nedense forum bana ne yaparsam yapayım bu bölümdeki yeni mesajları haber vermiyor. Ben maalesef orkide konusunda çok başarısızım, değil dalda, saksıda bile yaşatmayı başaramıyorum.
şöyle iki link buldum ama pek teknik bilgi içermiyorlar:

Orchideenhaus

http://www.botanischergarten.ch/doc/Orchideenhaus.pdf

Eski 21-01-2013, 16:28   #78
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Meşe kabuğu üzerine monte edilmiş tillandsia ve orkide. Kökleri sphagnum yosununa sarılı. Günlük fısfıslama ve 2-3 günde bir suda bekleterek suluyorum. Kapalı balkonda tutuyorum. 1 aydır bu şekilde. Tillandsia ionanthanın üzerinde 2 yavru var, bulbosa yeni yapraklar çıkarıyor. Orkide de yeni bir yaprak geliştiriyor.

Eklenen Resimler

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 17:00   #79
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Neden meşe kabuğu diğerlerine göre daha mı uygun?

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 17:04   #80
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkun Kırcı Mesajı Göster
Neden meşe kabuğu diğerlerine göre daha mı uygun?
Sayın saydemir'in kastetiği mantar meşesinin kabuğu.

Çürümesi en yavaş olan organik materyallerimizden biri olduğu için... Uygun

Uygun olmıyan şeyler
1.- Fiyatı
2.- Elde edilmesi bulunabilirliği.

Orkun Kırcı beğendi.
Eski 21-01-2013, 23:16   #81
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saydemir Mesajı Göster
Meşe kabuğu üzerine monte edilmiş tillandsia ve orkide. Kökleri sphagnum yosununa sarılı. Günlük fısfıslama ve 2-3 günde bir suda bekleterek suluyorum. Kapalı balkonda tutuyorum. 1 aydır bu şekilde. Tillandsia ionanthanın üzerinde 2 yavru var, bulbosa yeni yapraklar çıkarıyor. Orkide de yeni bir yaprak geliştiriyor.
Sayın SAYDEMİR;

Güzel bir aranjman olmuş. Sizmi yaptınız, yoksa bu şekilde hazır mı aldınız? Tillandsia ionantha ve bulbosa'yı nereden temin ettiğinizi öğrenebilirmiyim. Benimdee almayı düşündüğüm türler içerisindeler. Özellikle bulbosa... Birde fiyatları nedir acaba.

SAYGILARIMLA.

Phin beğendi.
Eski 21-01-2013, 23:30   #82
Ağaç Dostu

Alıntı:
Benim gönderdiğim kabuk değil mi bu?ortak siparişteki.Çok güzel olmuş.Bir de çiçek görürseniz çok daha hoş olur

SAGEN ve nılgun_dogan beğendi.
Eski 22-01-2013, 00:08   #83
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarumok Mesajı Göster
Benim gönderdiğim kabuk değil mi bu?ortak siparişteki.Çok güzel olmuş.Bir de çiçek görürseniz çok daha hoş olur
Anlaşılan Quercus suber ticaretine de girmişsiniz.

nılgun_dogan beğendi.
Eski 22-01-2013, 00:12   #84
Ağaç Dostu

Hocam,ilk ortak siparişte vardı sayın saydemir.O zaman bunu sanırım ben göndermiştim.Yanılıyor da olabilirim.Merak etmeyin ticatere girme gibi bir niyetim yok.Olamaz da.

nılgun_dogan beğendi.
Eski 22-01-2013, 17:16   #85
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Evet tarumok ilk orkide siparişinde almıştım, sizin gönderdiğiniz kabuk. Uzun zamandır kullanmayı düşünüyordum ama yeni fırsatım oldu. Bildiğiniz şişe mantarının hammaddesi. Çok hafif bir kabuk. Çürüyecek gibi görünmüyor çünkü suyu emmiyor. Fakat Türkiye de bulabilmek çok zor bende siparişle almıştım o yüzden. Kullanmak şartmıdır hep resimlerde gördüğüm bir malzeme merak edip aldım ama ****** şart değil.
İonantha 1-2 senedir bende bulbosa 3-4 ay oldu alalı. İonantha bir çiçek açtı ve şimdi yavru verdi 2 tane. Tillandsiaları etoburları aldığım yurtdışı sitelerinden alıyorum. Sagen özelden gönderebilirim aldığım site adresini isterseniz. Fiyatları çok fahiş değil ama kargo masrafı tabi biraz tuzlu olabiliyor.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 10:40   #86
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Alıntı:
Evet tarumok ilk orkide siparişinde almıştım, sizin gönderdiğiniz kabuk. Uzun zamandır kullanmayı düşünüyordum ama yeni fırsatım oldu. Bildiğiniz şişe mantarının hammaddesi. Çok hafif bir kabuk. Çürüyecek gibi görünmüyor çünkü suyu emmiyor. Fakat Türkiye de bulabilmek çok zor bende siparişle almıştım o yüzden. Kullanmak şartmıdır hep resimlerde gördüğüm bir malzeme merak edip aldım ama ****** şart değil.
İonantha 1-2 senedir bende bulbosa 3-4 ay oldu alalı. İonantha bir çiçek açtı ve şimdi yavru verdi 2 tane. Tillandsiaları etoburları aldığım yurtdışı sitelerinden alıyorum. Sagen özelden gönderebilirim aldığım site adresini isterseniz. Fiyatları çok fahiş değil ama kargo masrafı tabi biraz tuzlu olabiliyor.
adresi ben de alabilir miyim lütfen. daha önce ebayden almayı denedim ama ülkemize canlı bitki göndermek için özel sertifika gibi bir şey çıkarma maliyeti de eklediler, vazgeçtim.

Eski 21-07-2017, 16:05   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2017
İyi günler arkadaşlar, uzun süredir bu siteyi takip ederek bitkilerime bakıyorum ama yeni üye oldum. Sizlere sorum, orkidelerimi dekoratif olması için sepetlere yerleştirdim. Sizce bir zararı olur mu? Onları çok seviyorum

Eklenen Resimler

Oyqu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2017, 01:04   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2017
2008 yapmaya calışılan çalışmalardan acaba sonuc alinabildi mi merak ettim dogrusu 😊

Aysekaratas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2019, 09:46   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2019
Alıntı:
merhaba,

Şanşsız orkidelerimi bir gün sağlıklı bir şekilde yetiştirmeyi başarırsam onları bir ağaç kütüğünde olacakları bir düzenleme yapmak istiyorum.

Bunun için internette bir düzenleme ararken genelde ağaç gövdesinde yaşayan orkidelerin resimlerini buldum.
Sizlerle de paylaşmak istedim...
bir alana sphagnum crossword solver sip calculator epfo yosunu sarmak gerekir canlı veya kurutulmuş olabilir ancak torf uygulamalarından şimdil,ik kaçının.sonra yine bir miktar sphagnum ile bitkinin dibinden tekrar misinaya sarmak gerekir. Bu uygulama yazın her sabah kışın gün aşırı fısfılsmak gerektirebilir.
Kökler diğer resimlerde görülebileceği gibi ağaca sarılırcasına kısmen yapışarak gelişip harcın dışına çıkacaklarıdr. Bu orkidelerin en doğal halleridir.

majoufitzgeraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2020, 18:38   #90
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Name:  027202019937.jpg
Views: 452
Size:  78.9 KB
Evet sn üyeler.konuyu biraz hareketlendireyim istedim.Yine merakıma ve hevesime yenilip doğrumu yanlışmı yaptığımdan emin olamadığım bir deneye giriştim.
Şekilde görüldüğü gibi pehal. orkidelerimden gözden çıkarabildiğim iki büyük iki minyatür orkidemi yapay yosunlarla sıkı sıkıya sarılmış plastik boruya konumlandırdım.
Fileli bir malzemeyle içine biraz yosun ve çam kabuğu,ponza yerleştirdim.Bazı kökleri boruya sararak hafifçe bağladım.bol aydınlık yere yerleştirdim arada fısfıslıyorum biriktirdiğim yağmur suyuyla.Bu arada yapay yosunları sık sık fısfısla ıslatıyorum belki ortam nemine faydası olur diye.çok çabuk kuruyor .Bakalım gidişatı bende merakla bekliyorum.
Saksının dip kısmına toprak yerleştirip sukulentler diktim.Çok heyecanlıyım doğrusu çok merak ediyorum bakalım orkidelerim nasıl tepki verecekler.
Bu arada balkonda değil tül arkasında yaşıyorlar.resim daha net olsun diye iki dakika balkona çıkarıp sonra içeriye aldım.

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024