agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-09-2011, 14:31   #181
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Bu kadar sağlıklı ise havalar soğumaya başladığında muhtemelen çiçek sapı çıkaracaktır. Yerini değiştirmeseydiniz iyi olurdu.

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2011, 16:22   #182
Ağaçsever

çetik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Eklenti 246676

orkidemin fotografı. becerebildimmi bilemiyorum

Düzenleyen çetik : 20-09-2011 saat 23:15
çetik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2011, 13:26   #183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2011
Merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım. Benim bir phalim var 2 hafta önce aldım gayet sağlıklı görünüyor ve üzerinde 5 adet açmış çiçeği var ve 4 tanede tomurcuğu. Sizce pahilimde bir sıkıntı varmı birde gübre olarak ne vermemi tavsiye edersiniz.

Eklenen Resimler

blacksword Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 23:12   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2011
Orkidemin turu ve cikan beyaz uzuvlar

Merhaba siteye yeni uye oldum.Gecen yaz aldigim orkideyi salonun bir kosesine koydum.duzenli suluyorum,fazlada ilgilenmedim.Cunku daha once aldigim orkide ilgilenmeme ragmen solmustu.

Ama bu orkide tur olarak degisik ve cok iyi yetisiyor.ilk zamanlar iki dali varken simdi 5 dal oldu.Cicekleri orta genis yaprakli birbirine yakindi bir dalda 5 civari cicek olmustu.Sonra dogal olarak cicekler kuruyup dustu.Dallar uzayip yukseldi topragi ve saksiyi degistirmedim daha.Yanliz aklimi kurcalayan dallarda cikan beyaz uzuvlar ne icin olustu,ne ise yarar anlamiyorum.Uçlari yesil 35-40 tane civarindalar.

Zahmet olmazsa benim orkidemin hangi tur oldugunu ve bu beyaz uzuvlari ne yapacagimi soyleyecek birisi varmi.Bu arada cektigim fotolarida yukluyorum.Simdiden tesekkurler.

Eklenen Resimler

iaygun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2011, 09:57   #185
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Fotoğraflar karanlık ama sanki orkideniz yavrulamış ve o beyaz uzantılar bu yavruların kökleri gibi geldi bana.Orkide ustaları ilgilenirse daha iyi olur ama eğer yavruysa onları anaçtan ayırmanız gerekir.

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 14:20   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2011
o beyaz uzantilarin keiki kokleri oldugunu, orkidenizin cinsinin de Dendrobium oldugunu dusunuyorum. Ama kesinlikle boyle diyemem. yonlendirmelerimden yola cikarak daha detayli arastirma yapabilir, ya da daha tecrubeli uyelerin cevaplarini da bekleyebilirsiniz... kolay gelsin

lucean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2011, 18:03   #187
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Ziiya Soner hocam;

Bu konuda fikirinizi söyleyebilir misiniz?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2011, 01:07   #188
Yeni Üye

herkul565's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
sağolun ziya bey bilginiz için ama hala çiçek açtırmadım

herkul565 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2011, 01:38   #189
Yeni Üye

herkul565's Avatar

çiçeğimin son hali bu ama hala açmadı 7 aydır açmasını bekliyorum 14 günde bir vilmorin bitki besinide veriyorum ama hiç bir gelişme yok bilgilerinizi bekliyorum saygılarımla...
http://img268.imageshack.us/img268/1013/18122011051.jpg
http://img46.imageshack.us/img46/717/18122011052.jpg
http://img836.imageshack.us/img836/5326/18122011053.jpg
http://img714.imageshack.us/img714/508/18122011054.jpg

Eski 19-12-2011, 15:08   #190
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın Ziiya Soner hocam;

Bu konuda fikirinizi söyleyebilir misiniz?
Sayın Adalet Yağcı,
Geç cevap verdiğim için özür diliyorum.
Saksınızın altında delik varmı diye sormuyorum bile ,mutlaka vardır diye düşünüyorum.
Herhangibir sorun gözükmüyor.Çiçeğinizin sağlık durumu oldukça iyi,sadece sabre ihtiyacı var.Biraz sabırlı olun.Bu sevginin asıl sermayelerinden en önemlisi SABIR.
Saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2011, 15:31   #191
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi herkul565 Mesajı Göster
çiçeğimin son hali bu ama hala açmadı 7 aydır açmasını bekliyorum 14 günde bir vilmorin bitki besinide veriyorum ama hiç bir gelişme yok bilgilerinizi bekliyorum saygılarımla...
http://img268.imageshack.us/img268/1013/18122011051.jpg
http://img46.imageshack.us/img46/717/18122011052.jpg
http://img836.imageshack.us/img836/5326/18122011053.jpg
http://img714.imageshack.us/img714/508/18122011054.jpg
Sayın herkül,
Sizinde çiçeğinizin resimlerdeki hali oldukça iyi onunda sabra ihtiyacı var.
Risk almak istemem ,ancak isterseniz,adresinizi bildirin ,bende size fertilizer(Sıvı gübre ,besin) yollayayım,birde onu deneyelim.
Saygılarımla

Eski 19-12-2011, 19:08   #192
Yeni Üye

herkul565's Avatar

eski çiçek saplarını dibinden kesmedim bide 2 tane yukarı dogru sapa benzer filiz çıkıyo onlar çiçek filizimi acaba merak ediyorum yavaş yavaş büyüyo Saygılarımla...

Eski 21-12-2011, 19:02   #193
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Sayın Adalet Yağcı,
Geç cevap verdiğim için özür diliyorum.
Saksınızın altında delik varmı diye sormuyorum bile ,mutlaka vardır diye düşünüyorum.
Herhangibir sorun gözükmüyor.Çiçeğinizin sağlık durumu oldukça iyi,sadece sabre ihtiyacı var.Biraz sabırlı olun.Bu sevginin asıl sermayelerinden en önemlisi SABIR.
Saygılarımla
Cevabınız için teşekkür ederim efendim.
Saksının altını iki yerden deldirdim, harcını sizin gönderdiğinizle değiştirdim, besinini de yine gönderdiğiniz fertilizerle yapıyorum.

Bu fotoğrafı çektikten on gün sonra dipten yeni sürgünler verdi yine, yani keyfi yerinde demek ki, hemcinsleri şakır şakır açarken inatla yeni sürgünler vermeye devam ediyor benim dendrobiumum.
Üç yıldır çiçeğini görmek için bekliyorum, biraz daha beklerim

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 00:48   #194
Yeni Üye

Lightbulb orkidelerimin durumu

Tekrar merhaba arkadaslar bi kac mesaj once orkidemdeki uzuvlardan bahsettim ve sizin tavsiyenize uyarak onlari govdeden ayirdim,uc ayri saksiya ektim, toprakta cam kabugu ve bonsai topragi karistirdim simdi iyiler.En onemlisi ana cicek bu yeni toprakla adeta costu yilin ilk gunu ciceklerini acti ve bir suru tomurcuk var ustunde resimlerini ekledim ve sizinle paylasmak istedim linkler alttadir.Tesekkurler.

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Eski 07-01-2012, 01:55   #195
Yeni Üye

Ben cam kenarinda tutuyorum oda sicakligi 13-20 derece arasi biraz serin surekli isik aliyor,saksiyi bir plastik kutuya koydum suyu topraga degil kutunun ceyregine bosaltiyom,su haftada bir degisiyor.Cok ozel birsey yapmiyorum bunun disinda.

Eski 09-01-2012, 17:44   #196
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Maşallah çok güzel olmuş, benim orkidem görsünde örnek alsın bence

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 15:49   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2012
Merhabalar; kısa süre önce bir orkidem oldu, gercekten cok güzel ancak 1-2 tomurcuğu kuruyup düştü, genel olarak orkidemin durumu iyi gözüküyor ama bazı tomurcukların açmayıp düşmesi beni cok üzdü, sizce neden düşmüş olabilir. Işık alan bir odada ayrıca evin sıcaklığıda cok iyi. Bakım ve sulama konusunda da yardım ederseniz gerçekten cok sevinirim.

guliz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2012, 23:04   #198
Yeni Üye

herkul565's Avatar

çiçek filizimi hala açmadı

Eski 20-01-2012, 02:09   #199
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guliz Mesajı Göster
Merhabalar; kısa süre önce bir orkidem oldu, gercekten cok güzel ancak 1-2 tomurcuğu kuruyup düştü, genel olarak orkidemin durumu iyi gözüküyor ama bazı tomurcukların açmayıp düşmesi beni cok üzdü, sizce neden düşmüş olabilir. Işık alan bir odada ayrıca evin sıcaklığıda cok iyi. Bakım ve sulama konusunda da yardım ederseniz gerçekten cok sevinirim.
Sayın Guliz

Öncelikle foruma hoşgeldiniz.
Forum kurallarına bir göz atarsanız seviniriz.

Gelelim sorunuza, orkidenizin ne cins olduğunu bilmeden sanırım size kimse yorum yapamaz.
Orkidenizin ne cins olduğunu biliyorsanız ilgili başlıkta hakkında yeterince bilgi bulabilirsiniz. Başlığı okuduktan sonra anlamadığınız bir şey olursa size yardımcı olmaya çalışırız.
Orkidenizi keyifle büyütün.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2012, 02:13   #200
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi herkul565 Mesajı Göster
çiçek filizimi hala açmadı
Sayın herkul565

Çiçek filizinizin şu anda ne durumda olduğunu göremiyorum ancak orkide tomurcuklarının çiçek açması biraz uzun zaman alabiliyor.
Biraz daha sabır.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2012, 12:23   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2011
Merhaba,

Arkadaşımın orkidesi kökten keiki verdi. Keikinin şu anda oldukça büyük 3 adet yaprağı var ancak 1 tane bile kökü yok. Phal. ayrıca bir de çiçeklenme sürecine girdi şu anda. 2 dal çiçeği var ve çiçekler de açmak üzere. Arkadaşım keikiyi alabileceğimi söyledi ancak şu anda ayırmamam gerektiğini biliyorum. Köklenmesini sağlamak için ne yapabilirim acaba??

handeninbalkonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 12:01   #202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2012
Herkese merhaba

Yeni üyeniz olarak bir sorunumu paylaşmak istedim.Dün,çiçeklenme dönemi geçtiği için bahçede kaderine terkedilmiş bir cymb. sahibi oldum,iyiki müdahale etmişim,sanırım bugünkü kar ve fırtınadan sağ çıkamazdı.Özellikle Ziya beyden resimlere göre değerlendirmelerini alıp,saksı,harç ve bakımı konusunda desteğini rica edeceğim.
Kurumuş çiçek dallarını kestim,ancak harç üzerindeki küf? beni endişelendirdi.Dört yıldır tekrar çiçek açtıramadığım cymbd. sahibiyim,o,açmamakve ölmemekte,ben de sabretmekte inatlaşıyoruz.Keikisi olan bir beyaz ve değişik renkli 7 phal,2 cambriayam var.
Diğerleriyle bir problemim yok sayılır,ancak forumunuzu keşfettikten sonra çok detaylı bilgi sahibi oldum herkese teşekkürler.Ayrıca Ziya beyin cattleyalarına hayran oldum,en kısa zamanda havalar müsaade ettiğinde mutlaka ziyaret etmek istiyorum.
Hertürlü destekleriniz için şimdiden teşekkürler ve saygılar.
Reyhan Çakmak

Eklenen Resimler

Düzenleyen ryhnckmk : 27-01-2012 saat 12:27 Neden: resim yükleme
ryhnckmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2012, 15:51   #203
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2010
Sayın praecox,
sorumu tüm orkide çeşitleri için soruyorum(paphiopedilum ve cattleya dahil).
Nemin ortama %40 ve sıcaklığın 20-21 derece olduğu bir ortamda,orkideler daha fazla nem istedikleri için,saksı tabaklarına köklerine değmeyecek şekilde su koymak,orkideleri mutlu eder mi?Sürekli bu şekilde saksı tabakları sulu olursa bir sıkıntı olur mu?
Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

tarumok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2012, 16:04   #204
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarumok Mesajı Göster
Sayın praecox,
sorumu tüm orkide çeşitleri için soruyorum(paphiopedilum ve cattleya dahil).
Nemin ortama %40 ve sıcaklığın 20-21 derece olduğu bir ortamda,orkideler daha fazla nem istedikleri için,saksı tabaklarına köklerine değmeyecek şekilde su koymak,orkideleri mutlu eder mi?Sürekli bu şekilde saksı tabakları sulu olursa bir sıkıntı olur mu?
Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.
Bu sorunun cevabını bir kaç kez buforumun çeşitli yerlerinde yazmıştım.

Saksı altı saksıya değmeden su bulunması iyi olur. Tercihan da pomza taşı tüf gibi gözenekli taşlar da ekleyerek buharlaşmayı sağlamanız (hızlandırmanız) uygundur. Nem sevmiyen orkideler nadirdir ( sahlepler vs.)

Cymb. Phal. Phap. Dendro. Epiden. Asco. Vand.Catt. ve türevleri çaprazlar v.s. ortam nemi yüksek olması iyidir ancak hava hareketi de bir gerekliliktir. Zira pathogen mantarların üremesi havanın hareketsiz olduğu yerlerde hızlanır. Hava hareketi derken cereyandan da soğuk hava akımından da kaçının.

Saygılar

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2012, 19:26   #205
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ryhnckmk Mesajı Göster
Herkese merhaba

Yeni üyeniz olarak bir sorunumu paylaşmak istedim.Dün,çiçeklenme dönemi geçtiği için bahçede kaderine terkedilmiş bir cymb. sahibi oldum,iyiki müdahale etmişim,sanırım bugünkü kar ve fırtınadan sağ çıkamazdı.Özellikle Ziya beyden resimlere göre değerlendirmelerini alıp,saksı,harç ve bakımı konusunda desteğini rica edeceğim.
Kurumuş çiçek dallarını kestim,ancak harç üzerindeki küf? beni endişelendirdi.Dört yıldır tekrar çiçek açtıramadığım cymbd. sahibiyim,o,açmamakve ölmemekte,ben de sabretmekte inatlaşıyoruz.Keikisi olan bir beyaz ve değişik renkli 7 phal,2 cambriayam var.
Diğerleriyle bir problemim yok sayılır,ancak forumunuzu keşfettikten sonra çok detaylı bilgi sahibi oldum herkese teşekkürler.Ayrıca Ziya beyin cattleyalarına hayran oldum,en kısa zamanda havalar müsaade ettiğinde mutlaka ziyaret etmek istiyorum.
Hertürlü destekleriniz için şimdiden teşekkürler ve saygılar.
Reyhan Çakmak
Sayın Çakmak,
Öncelikle mesajınıza ve sorularınıza geç cevap verdiğim için özürlerimin kabulünü rica ediyorum.
Sorularınıza gelince;
Cymbd un durumu kurtulamıyacak gibi değil,kurtarılabilir diye düşünüyorum.
Saksı iyice dolmuş ,besinsiz kalmış kendini besleyememiş.
Saksınızın süratle elden geçip,ayrılıp değişmesi ve temizlenmesi gerekiyor.
Ben yapabilirim diyorsanız adresinizi bildirin,size harç ve fertilizer yollayalım.
Ben getirebilirim veya yollayabilirim diyorsanız,herzaman bekleriz.
Bana yakın alabileceğimiz bir yerde iseniz onu da yapabilirim.
Geç cevap için tekrar özür dilerim.
Saygılarımla

Eski 08-02-2012, 00:02   #206
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2012
Sayın Soner İlginize teşekkürler,saksının durumu nedeniyle kendim birşeyler yapmaya çalıştım,forumdaki bilgiler çerçevesinde.Öncelikle saksıyı boşalttığımda kök çevresinin kaya yünü ile kaplandığını gördüm,kökler iyice sıkışmıştı.Koçtaştan orkide harcı (çam kabuklu ve lifli) aldım,ayırmaya cesaret edemedim,kökleri biraz temizledim,ölü kökleri çıkardım kaya yününü tekrar sararak aynı saksıya yerleştirdim.O gün suladım sonrasında haftada bir sulamayı düşünüyorum.Doğruyu mu yaptım bilemiyorum.Kapalı balkona cam kenarına yerleştirdim.Aslında yakın olmadığım için ,hava şartları yüzünden cevabınızı alınca size getiremedim.Diğer tüm orkidelerim için de yaprak fertilizeri istiyorum ama hem cymb. getirmek hem de mümkün olursa sakuraları(varsa) ve meyve fidanlarını da görmek istiyorum.Umarım havalar kısa zamanda düzelir cymbd ve cattleyalara yetişebilirim.Saygılarımla

ryhnckmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 21:18   #207
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Arkadaşlar,
Orkidelerin masa lambası ile belli bir süre ışıklandırılması nasıl olmaktadır? bir iki yerde gördüm ama süresi ve nasıl olması gerektiğini bilmiyorum.

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 02:13   #208
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Merhaba Arkadaşlar
Ben bu forma yeni üye oldum. Benim sorunum iki tane orkidem var. Biri açık pembe diğeri mor renk. Mor renk olan iş yerime hediye geldiği için orda kaldı ve yerini sevmediği için sadece iki yaprağı kaldı. Bir kökü veya iki kökü canlı. Daha önce bu formu incelemiştim. Bu durumda olan orkidelerin kök çıkarması için yosuna sarılması gerekirmiş. Ben ank. yaşıyorum ve çok araştırdım yosunu bir türlü bulamadım. Elinde o yosundan olan ve iyi orkide toprağı bulunan ark. varsa bana biraz yollarlarsa çok sevinirim. orkidemin ölmesini, istemiyorum.

melek yüzlü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 13:35   #209
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Bu arada yanlış anlaşılma olsun istemen yukarda ist. toprak ve yosunun ücreti neyse para karşılığı alacağım.

Bunu bana temin edecek ark. varsa acilen bana cvp yazasa sevinirim. Çünkü orkidemin durumu iyi değil.

melek yüzlü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 19:37   #210
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melek yüzlü Mesajı Göster
Bunu bana temin edecek ark. varsa acilen bana cvp yazasa sevinirim. Çünkü orkidemin durumu iyi değil.
Sayın melek yüzlü, Sayın Ziya Soner Bey ile irtibata geçerseniz size yardımcı olacağını sanıyorum.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024