agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2011, 12:40   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemre_77 Mesajı Göster
Ben resim de yukledim cevap yazan yok.. Görünmezmi oldum acaba
Selam.,
Hemen alınganlık yapmayın,devamlı makinenin başında oturamıyorum.Vakit buldukça sorularınızı yanıtlamaya çalışıyorum.
145 no lu mesajınızdaki resimde yaprak renkleri ve dallar oldukça sihhatli,kuruyan dalları ,kuruyan yerin 1-2 cm uzağından kesin,gereksiz,çiçek şansı olmayan dallarıda kesebilirsiniz.Böylece biraz rahatlama olacak ve ufak saksı o büyüyen dalları beslemede zorluk çekmeyecek.
Sihhatli durumda olan saksınız ve harç küçük gelmeye başlamış,bir büyük saksıya çiçekler tamamen döküldükten 15-20 gün yeni bir HARÇ ile geçebilirsiniz.
Harç bulmakta zorlanır iseniz ,adresinizi verirsiniz ben de gönderirim.

Saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 15:13   #152
Ağaç Dostu

eticin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
sevgili ziya soner, orkidemde kök çürümesi var, ayıklayıp yeni harca dikmeyi düşünüyorum ama harç bulamadım. satılan orkide topraklarıda torflu. siz gönderebilirmisiniz acaba?

eticin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 09:28   #153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Teşekkürederim Ziya bey. Söylediklerinizi uygulayacağım.

cemre_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 12:41   #154
Ağaçsever

sellyme's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2008
merhabalar benim orkidem geçen yıl keiki verdi, iyice büyüyünce keikiyi koparıp başka saksıya diktim orada büyümeye devam ediyor. ana orkidemin keiki verdiği dalı iyice kurudu ve kestim dibinden.iki yıldır sürekli yeni yaprak çıkarıyor yeni kökler oluşturuyor ama çiçek veren dalları yok. yaprak sayısı 10 dan fazla ve gayet sağlıklı görünüyor. çiçek dalı çıkarması için ne yapabilirim. her yeni çıkan kök için belki daldır diye umutlanıyorum ama hiç hareket yok. yardımcı olursanız sevinirim.

sellyme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 22:31   #155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
orkidemin toprağını değiştirmek istiyorum. uygun mevsim mi?

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 12:05   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2011
Merhaba arkadashlar,

3 ay once aldigim orkidem ashiri sulamadan 2 hafta icinde cicekleri ve yapraklari kurudu

kuruyan dalini ve yapraklarini kesdim koklerinde de curuk olanlari kesdim.

1 ay boyunca hic su vermedim sonra haftada 1 defa su veriyorum ekde son halinin fotograflari var .

2 aydir hic bir deyishiklik yok ve yeni bir yapragi kurumaya bashladi ((

ekledigim 3-cü fotografda dikkat etmenizi rica etdiyorumr yeni fark etdim ki gövdesinde yeni siyah bir nokta olushmush acaba ordan yeni kök atiyormu?

Ltf ne yapsam yardimci olurmusunuz. agaclar.net forumundakı tavsiyeleri okudum hepsine uymaya çalışıyorum.

Eshimin hediyyesi cok istiyorum yashasin !

--

Saygılarımla,

Sevinc VALIYEVA

E-mail: sevinj.ibrahimova@gmail.com

Düzenleyen Gella : 25-05-2011 saat 20:07
Gella Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 12:10   #157
Yeni Üye

fotograflari ekliyemiyorum ((

Eski 25-05-2011, 15:56   #158
Yeni Üye

nihayet

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2011, 15:57   #159
Yeni Üye

bu da kuruyan yapragi ((
LTF arkadashlar yardim edin cicegim yashiyicakmi

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
Eski 26-05-2011, 14:37   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Sayın Gella, çiçeğinizin köklerinden çürüyen kısımlar olabilir. çürüdüğüne eminseniz onları kesin. haftada bir su vemrye devam. ben de aşırı sulamadan çiçeğimi mahvetmiştim. 2-3 ay sonra kendine geldi. yeni yeni çiçek açıyor. aynı şekilde devam edin. çiçeğinizin öleceği olsaydı, şimdiye kadar çoktan ölürdü.

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 16:00   #161
Yeni Üye

InshAllah Siz söylediğiniz gibi yaşar

Eski 13-06-2011, 08:51   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2011
ben çiçeklenme döneminden sonra orkidemi söylendiği gibi üçüncü boğumdan filan kesmedim bu sene yeniden çiçekler açtı acaba kesmesem bu çiçeklenme dönemide geçince birşey olur mu dersiniz?

stmydn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2011, 13:33   #163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Thumbs down orkidemm

daha önce pembe orkıdemle ilgili yardımcı olmanızı istemiştim fakat kımse yardımcı olmadı ve pembe orkıdemın kökleri elımde kaldı ...şimdı bir tane beyaz orkide aldım 3 senedir orkıde bakıyorum..son aldığım beyaz orkıdemın yaprakları hafif sararmaya ve yumuşamaya başladı düzenlı suluyorum yapraklarına su püskürtme yöntemi uyguluyorum direk güneş ışığından koruyorum..yapraklarının neden sararmaya ve yumuşamaya başladığını anlamış değilim..yardımcı olursanız sevınırım

Eklenen Resimler

nehir1912 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2011, 12:50   #164
Ağaç Dostu

Selam.,
Orkide harcını ve orkide gübresini adresinizi bildirin göndereyim.Ücreti önemli değil,benim çiçeklerinize hediyem olur.
Saygılarımla

Eski 30-06-2011, 14:44   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2010
merhaba geçen sene edindiğim orkidem havasız kuru bir ortamdan dolayı en uçtaki iki yaprağı sararıp düştü. kalan iki yaprak uzun süre hiç gelişmeden bekledi. bende forumları takip ederek sulamasına gübrelemesine dikkat ettim. 3 ay önce yaprakların köke birleştiği noktadan yeni bir orkide oluşmaya başladı. şimdi 4. yaprağı çıkarıyor. ilk yapraklar tabi biraz küçük son yaprak normal ebatlarda olacak gibi aynı zamand köklerde çıkıyor. en uzun kök 5cm civarında. sanırım ayırmam gerekiyor. ama cesaret edemiyorum. ne yapmam gerektiği hususunda yardımlarınızı bekliyorum. fotografda ekleyebilirim.

bymeteor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2011, 19:06   #166
Yeni Üye

herkul565's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
merhaba benimde sorum mini orkide ama nasılsulanır ve tam olarak nereye koymalıyım ben camımın önüne koydum camım aksama doğru azbi güneş alıyo bi sorun olurmu bide ne sıklıkta sulamalıyım su dolu kaba batırarak sulasam köklerine zarar verirmi tanıtımında 4 5 günde bi sulayın diyo kafi gelirmi saygılarımla...

herkul565 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2011, 19:27   #167
Yeni Üye

herkul565's Avatar

orkidemin resmi http://img135.imageshack.us/img135/7862/p4245156.jpg

Eski 25-08-2011, 08:32   #168
Ağaçsever

bilgeal's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
bir soru

Arkadaslar bi soru sormak istiyorum...

Canımın ici orkidem dal kısmında kök verdi... hani anlamadım,cicekciye sordum radikal bisi herhalde hormonu bozuk dedi...

resmini yukleme sansım su an yok belki cevaplar gore yarın yuklerim... uzun cubuk kısmında iki ayrı kökle birlikte yaprak cıktı... tuhaf bi goruntu ama ordan koparıp acaba topraga ,saksıya indirsem mi...yoksa kendi halinde mi bıraksam....bilemedim

bilgeal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2011, 16:52   #169
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilgeal Mesajı Göster
Arkadaslar bi soru sormak istiyorum...

Canımın ici orkidem dal kısmında kök verdi... hani anlamadım,cicekciye sordum radikal bisi herhalde hormonu bozuk dedi...

resmini yukleme sansım su an yok belki cevaplar gore yarın yuklerim... uzun cubuk kısmında iki ayrı kökle birlikte yaprak cıktı... tuhaf bi goruntu ama ordan koparıp acaba topraga ,saksıya indirsem mi...yoksa kendi halinde mi bıraksam....bilemedim
Sayın bilgeal, radikal birşey değil gayet doğal olarak (orkideniz sanırım phalaenopsis olmalı) yavru vermiş. Yavru gelişimini tamamlayınca steril olarak kesip yeni bir saksıya aktarmanız gerekir.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2011, 00:02   #170
Yeni Üye

herkul565's Avatar

bana cevap yokmu nezamandır cevap bekliyorum (

Eski 11-09-2011, 11:14   #171
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Ziya hocam,

Orkidem 7 yaşında, gelişimi çok iyi gidiyordu, 7 yıl içinde bir defa saksı ve toprak değiştirdim, sanırım bu yıl da toprak değiştirmem gerekecek.

Bu yıl tam çiçeklenme döneminde beş ay yalnız bıraktığım orkidem verdiği onca çiçeği açamamış.

Emanet ettiğim komşum çiçekli halini fotoğraflamış, hiç birisi de tam olarak açmamış.
Sizce sebebi ne ola bilir?

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2011, 13:01   #172
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın Ziya hocam,

Orkidem 7 yaşında, gelişimi çok iyi gidiyordu, 7 yıl içinde bir defa saksı ve toprak değiştirdim, sanırım bu yıl da toprak değiştirmem gerekecek.

Bu yıl tam çiçeklenme döneminde beş ay yalnız bıraktığım orkidem verdiği onca çiçeği açamamış.

Emanet ettiğim komşum çiçekli halini fotoğraflamış, hiç birisi de tam olarak açmamış.
Adalet hanım merhaba, sorunun muhatabı Ziya Bey ama nacizane fikir belirtmek istedim.( Ziya Bey'in affına sığınarak) phaliniz çiçek açma döneminde bir süre susuz kalmış.

Eski 11-09-2011, 13:06   #173
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi herkul565 Mesajı Göster
Sorunuzun cevabı aslında forumun bu konu başlığında var. Dikkatlice okursanız cevaplamıza gerek yoktu. Hadi bir seferlik daha diğer arkadaşlarım gibi bende yazayım. Mini ya da devasa farketmez phalinizi klorsuz su dolu ve saksınızdan biraz daha büyük bir kabın içine daldırıp sulamalısınız. Bu orkidenizin köklerine zarardan çok fayda sağlar.3-5 dk. bekletmeniz yeterlidir.15 günde bir ise bu sulama suyuna sıvı orkide besini damlatın. Sürekli güneş ışığı ( direkt güneş ışığından kaçının) almayan sabah veya akşam güneşi vuran pencerenizin önünde durabilir.

kupecim beğendi.
Eski 11-09-2011, 13:10   #174
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Teşekkürler sevgili Eylems, bir tanesinin bile açamamış olması çok üzücü, susuzluk bu kadar etkiledi ise ona biraz daha cömert davranmalıyım

Eski 11-09-2011, 19:13   #175
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Nilgün hanım,
Gerçekten açtıkları zaman müthiş oluyorlardı.
Doğrusunu söylemek gerekirse, phalime bakan komşum da aynı şeyi söyledi, "seni özledi, küstü" dedi.

Ben onu biraz şımartırım, eminim yeni çiçekleri ile tekrar beğeninizi kazanacak benim beyaz kelebeğim
Sevgiler.

Eski 13-09-2011, 14:47   #176
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi herkul565 Mesajı Göster
Sayın HERKÜL,
Orkidenizin durumu oldukça iyi,7-8 gündebir elinizle dipteki rutubet durumuna göre,musluk suyu haricinde bir suyu(klor içermeyen) kova veya leğene koyup,1-2 dakika tutup ,çıkartın ve süzülmeye bırakın.
Direk güneş ışığı almayan,ancak ,kısmen aydınlık bir yerde tutun.
Saksıdan süzülen suyun ortalığı leke etmesin diye,altına tabak koymanızda yarar var.
Tabakta biriken suyu almayın,buharlaşarak kaybolan su rutubet yapacağından,orkidenin sevdiği ortamı oluşturmuş olursunuz.

Saygılarımla

Eski 13-09-2011, 15:03   #177
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Ziya hocam,

Sayın Adalet Yağcı,

Saksınızın Harcı, ömrünü doldurmuş,Hem harç gerekiyor ,hemde besin.
Yetersiz su ve gıdasızlıktan dolayı açamamışlar,ayrıca,saksının içinde çok gereksiz temizlenmesi gereken kuru dallar var.
Toprak kesinlikle kullanmayın.Adres,tel bilgilerinizi bildirin.Size ,orkideharcı ve fertilizerini (besin) yollayalım.
Orkide de saksı değişimi bölümünü iyice okuyup,saksınızı değiştirin.,Ancak,
unutmayın ki orkide de çiçek açtırmak sabır işidir.

kupecim beğendi.
Eski 13-09-2011, 15:27   #178
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Ziya hocam, çok teşekkür ediyorum.
Toprak harcı konusunda haklısınız, zamanı geldi, saksısını da daha genişletmem gerekiyor belki.

Altı yıldır mükemmel çiçeklerini görmüştüm, bu yıl böyle olması çok üzdü beni.

Özelinize adres bilgilerimi ve telefonumu yazıyorum.
Sevgiyle.

Eski 14-09-2011, 13:04   #179
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Ziya hocam, çok teşekkür ediyorum.
Toprak harcı konusunda haklısınız, zamanı geldi, saksısını da daha genişletmem gerekiyor belki.

Altı yıldır mükemmel çiçeklerini görmüştüm, bu yıl böyle olması çok üzdü beni.

Özelinize adres bilgilerimi ve telefonumu yazıyorum.
Sevgiyle.
Sayın Adalet Yağcı.,
Vermiş olduğunuz adrese biraz önce ,ORKİDE HARCI ve fertilizer ı yolladık.Cuma günü elinizde olacağını söylediler.Yurtiçi kargodan takip edebilirsiniz.
Saygılarımızla

Eski 20-09-2011, 12:02   #180
Ağaçsever

çetik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
aranıza yeni katıldım merhabalar herkese Bende bir orkide sahibiyim birini maalesef öldürdüm beceremedim bakmayı. Şimdi evimde bulunan orkide çok güzel çiçek açıyordu fakat tatile giderken arkadaşa bıraktık ve saksı içinde çok fazla su bıraktıgı için sanırım önce çiçeklerini dökmüş sonrada çiçek veren dalı kurudu. Bende onu dibine yakın yerden kestim..Kökleri saglıklı görünüyor ve hep yeni yaprak çıkartıyor ama çiçek dalı çıkartmaya hiç niyeti yok. Bir sürü yapragı oldu anlamıyorum neden o kadar çok yaprak çıkartıyor.Şimdi salona göre daha serin olan ve daha az güneş alan mutfak penceresinin önüne koydum orkidemi.Yeni çiçek dalı vermesi için yapmam gereken birşey var mı ??

Düzenleyen çetik : 20-09-2011 saat 13:18 Neden: yazım kuralları
çetik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024