agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-01-2010, 19:47   #121
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Kalan kökler ele gelir gibi mi? iki parmak arasında tutnca içi dolgun gibi mi hissediliyor?
Asıl sorular bunlar.
Gördüğüm kadarı ile kök çürümesi çok ilerlemiş bir durumda.

Mantara karşı ilaçlayın ve kök boğazı kısmına sphagnum sarıp yeni steril bir saksı harcına dikin diyeceğim ve yine aynı soru gelecek bana...

"Sphagnumu nerden bulabilirim?"
Diğer yosunların sorunlarını burda da gördük duyduk.
Bir kaç gün ıslak kalınca dahi çürüme gösteriyor (kokuyı arkadaşlar almış)
Asidik değiller dolayısı ile üreme hızlı.
Torbaya koymak su dolu bir kaba sarkıtmak da zaman zaman çözüm getirse de...
Bu işin kilit ismi sphagnum... gerisi şans...

Saygılar.

Düzenleyen Sevilay : 17-03-2010 saat 23:31
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 20:06   #122
Yeni Üye

sabz's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
Sayın praecox evet dediğiniz gibi köklerin çok azı ele gelir halde.İki parmak arsında hissediyorum zaten içi boşalmış olanları kestim ve sphagnum olmadığı için hemen torbaya koydum ve suya sarkıttım inşaallah iyileşir. Şu durumda beklemede mi kalmalıyım ve kaçgün suya sarkılı kalacak ?Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim saygılar.

sabz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 21:38   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2010
kalerifer yanından su verirken uzaklaştırın ziraatçi tavsiyesidir

nesrinbysl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 21:41   #124
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nesrinbysl Mesajı Göster
kalerifer yanından su verirken uzaklaştırın ziraatçi tavsiyesidir
Zaten ziraatçi işi de değil bu.
Botanikçilerin de değil.

Eski 05-04-2010, 03:40   #125
Ağaç Dostu

gulşen's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Galeri: 5
merhaba arkadaslar eşim gecen sene evlilik yıldonumunde bana orkıde almıstı fakat zaman ıcınde orkıde sadece kucuk ıkı yaprak olarak kaldı sanırım onlarda gıdıcı gecen gun sularken koklerının curudugunu nerdeyse hıc kalmadıgını farkettım ama yapraklar hala yeşil acaba kurtarılabılınırmı tekrar kök salması ıcın ne yapmalıyım lutfen yardım edın eger onu kaybedersem gercekten cok uzulurum cunku benım ıcın cok degerlı (orkidemin türü phelenopsis Q10)
tsekkurler... not:maalesef resim ekleyemıyorum

Düzenleyen gulşen : 05-04-2010 saat 04:18 Neden: resim ekleme
gulşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 19:03   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulşen Mesajı Göster
merhaba arkadaslar eşim gecen sene evlilik yıldonumunde bana orkıde almıstı fakat zaman ıcınde orkıde sadece kucuk ıkı yaprak olarak kaldı sanırım onlarda gıdıcı gecen gun sularken koklerının curudugunu nerdeyse hıc kalmadıgını farkettım ama yapraklar hala yeşil acaba kurtarılabılınırmı tekrar kök salması ıcın ne yapmalıyım lutfen yardım edın eger onu kaybedersem gercekten cok uzulurum cunku benım ıcın cok degerlı (orkidemin türü phelenopsis Q10)
tsekkurler... not:maalesef resim ekleyemıyorum
Sayın GÜLŞEN,

Bana özel den de mesaj atmışsınız, foruma yazarsanız sevinirim.

1)öncelikle bitkiyi koyacağınız saksının altının delik olduğundan emin olun.

2)kullanacağımız kadar HARÇ ve YOSUNU ölçüp hazırlıyarak bir leğen veya kovaya koyalım,üzerine ağzına kadar su ile (tercihan içtiğimiz su, musluk suyu değil) dolduralım.

Koyduğumuz suyu KURU HARÇ karışımının iyice içmesini sağlamak için ,üzerine bir ağırlık koyalım ve arada bir elimizle karıştıralım.Yaklaşık yarım saat içerisinde emilim tamamlanmış olacaktır.
Harcın içerisindeki büyük parçaları, saksının en altına drenaj yapmasını sağlamak için bir,iki sıra dizelim.

3)Saksıyı bu suyu iyice içmiş harçla yarısına kadar dolduralım.Daha sonra dikeceğmiz orkidenin kökünü yosunla iyice saralım ve saksının içerisine oturtalım.Üzerine harcı dolduralım ve sıkıca bastıralım.Olay tamamlanmıştır.

4)Bu dikimini yaptığımız saksıyı altına bir kap koyarak HARCın içinde oluşan suyla saksının boğazına kadar suyla doldurup 1-2 dakika bekledikten sonra,çıkartıp süzülmeye bırakalım.
Yaklaşık 10 gün su vermeyelim .

Leğende kalan suyu saklayıp 10 gün sonra yapacağımız sulamada kullanabiliriz.
Çiçeklerin bulunduğu ortamın sıcak olacağını varsayarak,aynı suyla günde birkez sabahları spray usülü ile serinletebiliriz

Biraz önce sn YILDIZTOZU na (orkidelerde kök çürümesi ile ilgili bölümde)gönderdiğim mesajın tamamı sizin içinde tüm orkide sevenler içinde geçerlidir.

Saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 23:00   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2010
Phalanopsis cinsi diyorsunuz bu bodur yani minik orkide gibi bir şey mi acaba? Bilgi verirseniz sevinirim

Berna_Doğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 23:23   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2010
Birde bütün sayfaları okudum ve ne kadar miktar su vereceğimi çözemedim orkidemin cinsini bilmiyorum çok küçük ve üzerinde calimero yazıyor.Ne yapmalıyım acaba? Sayın Praecox
anladığım kadarıyla çok deneyimlisiniz bir sorum daha olacaktı bütün bitkiler için sıvı bitki besini aldım orkideme dökebilirmiyim? Bu arada orkidemi yeni aldım.Ve yeni üyeyim...Şimdiden teşekkürler...

Düzenleyen Berna_Doğa : 10-04-2010 saat 23:25 Neden: Yazım hatam vardı
Berna_Doğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 20:10   #129
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Saksiyi haftada bir oda sicakligindaki bekletilmis musluk suyuna, su toprak yuzeyine gelecek kadar batirin, 2-3 dakika bekleyin, sudan cikartin, iyice suzuldukten sonra yerine koyun. Daha sonra tabaga su birikirse bu suyu da bosaltin ki kokler suda kalmasin. Bu islemi sabah yapin, suyun yapraklarin gobegine girmemesine gayret edin.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 11:12   #130
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Berna_Doğa Mesajı Göster
Birde bütün sayfaları okudum ve ne kadar miktar su vereceğimi çözemedim orkidemin cinsini bilmiyorum çok küçük ve üzerinde calimero yazıyor.Ne yapmalıyım acaba? Sayın Praecox
anladığım kadarıyla çok deneyimlisiniz bir sorum daha olacaktı bütün bitkiler için sıvı bitki besini aldım orkideme dökebilirmiyim? Bu arada orkidemi yeni aldım.Ve yeni üyeyim...Şimdiden teşekkürler...
Sulamayı sayın zappie nin de anlatığı gibi yapın. Gübreleme konusunda ise tüm çiçekler için önerilen dozun 1/4 miktarı ile seyreltip verin.

Eski 24-05-2010, 02:12   #131
Yeni Üye

semaerdem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2010
Merhaba.

Siteye yeni üye oldum. Verdiğiniz yararlı bilgiler için önce teşekkür ederim.
Burdan öğrendiğim bilgiler doğrultusunda orkidemin çürüyen köklerini budadım, iki tane sağlam kökü kalmıştı, fakat 5 tane yeni kök ve 1 yeni yaprak verdi çook sevindim.

Şimdi gözüm gibi bakıyorum.Merak ettiğim ise orkide geldiğinde çiçekliydi çiçekler dökülünce bende 2 boğum alttan kesmiştim dalını ama 2 dalda kurudu bende tamamen kökten kestim.
Acaba yeni dal verirmi bidaha?
Eğer verirse bu dalları bidaha budamak zorunda kaldığımda kurumaması için ucuna bişey sürmem mi gerekiyor? Tam anlayamadım orasını.Yardım ederseniz sevinirim.

semaerdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2010, 15:35   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2008
Merhaba,
Benim sorunum da semaerdem ile aynı, orkidelerimde budadığım dallar sararıp kurudu, yeni dal verecek mi diye bakıyorum ama sürekli olarak yeni kök veriyor, yeni yaprak veriyor ama yukarı doğru bir dal vermiyor, nispeten gelişiminden mutlu olduğunu anlıyorum neticede kuruyan sararn bir yaprak yok ve sağlıklı köklerde geliyor ama çiçek açabilecek dal çıkartmak mümkün mü ve bundan sonraki budamalarda da bu dalların sararmaması için ne yapılmalı?

Teşekkür ederim

lriell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2010, 16:56   #133
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Sayin Semaerdem & Iriell
Orkidenizin surekli ayni dallar uzerinde cicek vermesi gerektigi gibi bir kaniya kapilmaniza gerek yok. Sadece bazen cicek saplari uygun yerden kesildiginde sezon da uygunsa, ayni dal uzerinde yeni cicek saplari olusabiliyor. Cicek dallari kuruduysa, bitkiye gerekli isi, isik, su, gubre gereksinimleri saglandigi surece yeni dallar cikar. Bu orkidelerin cogu bir kere cicek vermek uzere turlu turlu hormonlarla, ilaclarla yetistirilirler. Evde ayni ortami saglayamayacaginizdan ya kururlar ya da ertesi sezon kolay kolay tekrar cicek vermezler. Bu yuzden ben, sahip oldugum bir orkide, cicek vermese bile, yeni kokler, yeni yapraklar veriyorsa mutlu olurum. Uzun beklenti ve emek sonucu acan cicek size daha buyuk mutluluk verecektir.
Orkideleriniz buyuk ihtimal phalaenopsis turu. Cicekcilerde gordugunuz ozel kosullarda cicek actirilmis orkidelere bakip, kendinizdekine kizmayin. Phal.lerin dogal cicek acma donemi Aralik - Mayis arasidir.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2010, 15:07   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2008
Çok teşekkür ederim sayın zappie, tıpkı söylediğiniz gibi orkidemin yeni kök ve yapraklarına seviniyorum, mutlu olmalı ki sağlıklı gelişiyor diyorum, umarım ilerde çiçekleri de olur, tekrar teşekkürler...

lriell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 00:23   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2010
merhaba hepinize ben orkidelerle tanisali 2 sene oldu 16 tane orkidem var ilk aldigimda bir hata yaptim orkideyi saksisindan cikarip cam bir saksiya diktim ama hic birsey olmadi hatta ötekilere bakarak daha canli hic ciceksiz kalmiyor dökülmeden öteki dali veriyor topragi yosunlasti ama cok saglikli görünüyor ne yapmaliyim haftada bir cay bardagi yagmur suyu veriyorum yosun cicege zamanla zarar verirmi tesekkürler

mercan29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 00:40   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2010
bir sorum daha olacak bir tane yavru orkidem var ölmüs olan bir orkide almistim yavruladi ama cok yavas büyüyor yapraklari ve iki tane kökü kalmis sadece sizce köklendirmelimiyim yoksa saksisinda kalsinmi bir öneride bulunurmusunuz lütfen tesekkürler.

mercan29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 18:58   #137
Yeni Üye

02 44 mahir's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2010
arkadaşlar buraya nasıl resim yükleriz orkidemin resmini ekliyecemde saolun

Düzenleyen 02 44 mahir : 29-10-2010 saat 14:34
02 44 mahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 21:31   #138
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Sayın 0244mahir ; forumun yardım bölümünü okursanız sorunuza cevap bulacaksınız..

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 14:45   #139
Yeni Üye

02 44 mahir's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2010
orkideler deneyimlerime göre çok su sevmiyolar valla 2 haftada bir su veriyorum kışın soğuk geçtiği gün su veriyorum su soğuk olmamalı valla orkidemin durumu iyi durmadn yaprak veriyor çiçek veriyor fotoğrafta orkidemin resmi daha çiçeklerini açmamıştı

Düzenleyen 02 44 mahir : 29-10-2010 saat 14:45 Neden: fotoğrafta orkidemin resmi daha çiçeklerini açmamıştı
02 44 mahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 07:07   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2010
orkideme ne oluyor?
orkidemin çiçekleri döküldü, yeni yapraklar vermeye başladı. büyüyen yeni yapraklarımdan en son çıkanı sararmaya başladı. hatta şuanda ellediğimde okadar çok yumuşamışki sanki erimiş gibi.
susuzmu kaldı diye düşünüp suladım sonra da fazla gelmiştir diye düşünüp toprağını boşaltıp kökleri temizledim. bir kaç kök yumuşamış.herhangi bi böcek falan yok. toprak kuruduktan sonra yerleştirmeyi düşünüyorum.yanlış mı yapıyorum.

ne yapmam lazım? daha önceki orkidemin de bu duruma gelmişti yaprakları eriyip saksıya yapışmıştı

sheydaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 00:36   #141
Yeni Üye

sararan yaprağın son hali

Eklenen Resimler

Eski 02-11-2010, 18:48   #142
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Sayın sheydaa,
Bu konudaki bilgim çok sınırlı olmakla birlikte çökerten olabilir..Ama siz forumu dikkatlice okursanız kendiniz teşhiş koyabilir ve hatta tedavi konusunda da ipuçları bulabilirsiniz..

Kolay gelsin.

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 22:24   #143
Yeni Üye

teşekkürler
bu forumdaki yazıları okudum ama ben de pek anlamıyorum galiba.

şimdi bu yaprağı diğerlerine de birşey olmadan kesmelimiyim?

Eski 05-11-2010, 01:09   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2010
Merhabalar;
Yaklaşık bir aydır bakımını yaptığım orkidemin 1 yaprağı ortadan ayrılmış gibi neden böyle oluyor? Bugün farkettim küçük siyah zıplayan böcekler var ne yapmalıyım? Teşekkürler..

Tuğçe_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 09:39   #145
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-05-2008
orkide Budama

Orkidem Subat ayında geldiginde üzerinde bir cok tomurcuk vardı. sanırım yer değişikliğinden dolayı açmadan döküldüler.
resimde görüldügü gibi, kalan sapları kesmelimiyim. yoksa tüm çiçekler gidince mi keseyim.
Evdeki orkidemin 2 sapı vardı, gecen sene dipten 3 boğum kestim biri çiçeklendi diğeri kurudu tek dal hayatına devam ediyor.

Eklenen Resimler

cemre_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 23:06   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2011
Arkadaşlar benim asıl merak ettiğim orkidenin tomurcuklanması için sıcaklığın gece gündüz farkı ne olmalı.Bazı yerlerde 6-8 derece yazıyor.Bu fark olmaz ise tomurcuklanma olmaz mı? Bende iki orkide var biri her sene açarken pembe çiçekli olan bu sene açmada.İkisi de aynı ortamda Haftada bir suluyorum.Yani bakım ikisinde de aynı

adican Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 19:23   #147
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adican Mesajı Göster
Arkadaşlar benim asıl merak ettiğim orkidenin tomurcuklanması için sıcaklığın gece gündüz farkı ne olmalı.Bazı yerlerde 6-8 derece yazıyor.Bu fark olmaz ise tomurcuklanma olmaz mı? Bende iki orkide var biri her sene açarken pembe çiçekli olan bu sene açmada.İkisi de aynı ortamda Haftada bir suluyorum.Yani bakım ikisinde de aynı
Selam.,
gece gündüz farkı 10 derece olmalıdır.Gece cympıdıum ideal ısı 13 derecedir.8 dereceye kadar,zorlansa da yaşar,5 derecede yaşamını durdurur dahada alta inerse ölür.Gece 13-14 derecenin üstünü sevmez.Cattleya ve phalonopsis için bu derece 14-15 dir.
Gündüz direk ğüneşi sevmezler.Sıcağı sever kalorifer yanını sevmezler.10 derecelik farka göre bulunduğu yer organize edilmelidir.
Saygılarımla

Eski 12-04-2011, 14:37   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2011
Merhaba arkadaşlar, eşim bana hediyye etdiyi orkideyi acemilikden fazla suladim....halini söylemeyim (((çok üzüldüm amma doktor olduğumdan pes etmedim onu yaşatacam! bir çiçekçinin tavsiyesi ile kuruyan dalini tamamen kesdim kuruyan yaprağini da ayni şekilde kestim harcindan cikartip çürüyen kökleri de kestim amma sağlam kökleri hayla var ve bundan çiçeğim yaşayacak diye umudumu kesmiyorum. tekrar harca dikdim amma bir tane çiçek acmayan ama tormucuklar olan dalı vardı o dalda 2 tane tomurcuk vardi daha önce onlar da kurudular ama ameliyyatdan önce )). Şimdi o dalı budamaya gerek varmi? Ltf yardim edin çiçegimi kurtarmak istiyorum.

Gella Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 16:31   #149
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gella Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, eşim bana hediyye etdiyi orkideyi acemilikden fazla suladim....halini söylemeyim (((çok üzüldüm amma doktor olduğumdan pes etmedim onu yaşatacam! bir çiçekçinin tavsiyesi ile kuruyan dalini tamamen kesdim kuruyan yaprağini da ayni şekilde kestim harcindan cikartip çürüyen kökleri de kestim amma sağlam kökleri hayla var ve bundan çiçeğim yaşayacak diye umudumu kesmiyorum. tekrar harca dikdim amma bir tane çiçek acmayan ama tormucuklar olan dalı vardı o dalda 2 tane tomurcuk vardi daha önce onlar da kurudular ama ameliyyatdan önce )). Şimdi o dalı budamaya gerek varmi? Ltf yardim edin çiçegimi kurtarmak istiyorum.
Selam.,
İstanbul dan yazıyorsunuz.Görebilirsek daha sıhhatli cevap verebiliriz,resim yükleyebirseniz bakıp söyleriz.Yükleyemez iseniz ,kuru yerden 1-2 cm ötesinden kesebilirsiniz.Ömerliye yakın iseniz ,getirin bakalım,belki harç değişimi gerektiriyordur.
Saygılarımla

Eski 15-04-2011, 10:32   #150
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Ben resim de yukledim cevap yazan yok.. Görünmezmi oldum acaba

cemre_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024