agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni3236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2007, 16:27   #1591
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Bilemiyorum ki, 200 ml suya bir çaykaşığı kadar koymuştum.

hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2007, 16:28   #1592
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Fazla değil sanki ama..
Hfz gelse, o yardımcı olabilir belki size.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2007, 17:02   #1593
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Aspirinli su kullanın, oranları ne kadar derseniz forumda biryerlerde, bulmamız gerekiyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2007, 17:07   #1594
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Bence gövde sağlamsa kesin.Tekrar köklendirin.Sanki çok sulamadan çürümüş gibi görünüyor.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2007, 17:17   #1595
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Bence gövde sağlamsa kesin.Tekrar köklendirin.Sanki çok sulamadan çürümüş gibi görünüyor.
Sayın Elfogi, hiç sulamadım ki, sadece toprağa diktiğimde cansuyu verdim o kadar. Bu tür sararmayı suda beklerken suyun altında kalan yapraklarda görmüştüm, onları da zaten dikimden önce kopardım.

Eski 29-07-2007, 22:00   #1596
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hoyadag Mesajı Göster
Arkadaşlar, sanırım serpensim hızla kendini bırakıyor. Günde sadece 2 saat kadar direk günışığı alıyor. 5-6 saat kadar da parlak ama direk olmayan günışığında kalıyor.
Bugün tesadüfen internette dolaşırken rastladığım bilgiler belki işine yarayabilir hoyadag:

Tabi biz şimdiye kadar sadece carnosa ile haşır neşir olduğumuzdan, verdiğimiz tüm bilgiler onun için geçerli, ve farklı hoya türleri için farklı reçeteler vermek lazım anlaşılan diye sonuç çıkardım:
Efendim, bugün okudum ki, bu serpens, himalaya dağlarının tepelerinde bulunmuş ilkin. O yüzden soğuk yerleri daha çok seviyormuş. Belki de bu yüzden, güneş ışığından uzaklaştırmalısınız onu. En azından iyileşene kadar. Bir de, serpens için, büyütmesi ve çiçek açtırtması diğer türlere göre daha zor diye yazıyordu. Biraz nazlı bi tür anlaşılan. Yaşar inşallah.....

Bir de carnosa'nın çiçeklenme problemi mevzuuna değineyim elim değmişken. Bence carnosa da çok kolay çiçeklenen bir tür; örnek olarak üye arkadaşlarımızdan Serder ve Kiirmiizi (i'lerin sayısını kesin yanlış koydum ) 'ya ait mumların önceki sayfalardaki resimlerine bakabilirsiniz(Kiirmiizi için ve serder için tıklayın). Mesela Kiirmiizi, çiçek dolu carnosa'sı için, bir sene önce aldığı çeliklerden büyüttüğünü yazıyordu.

Herhalde bütün mesele (bence), güneş ışığını ve aydınlığı iyi ayarlama (yani bazılarımızın yerini sevme dediği şey), ve minik bir saksıya dikme. Zaten hem Serder'in hem de Kiirmiiizi'nin fotoğraflarında, çok aydınlık ortamda oldukları belli oluyordu. Ve yanlış hatırlamıyorsam, ikisi de saksılarının minikçe olduğunu söyledilerdi..

Selamlar..

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2007, 22:16   #1597
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sevgili Hoyadag, şok oldum.. Çok üzüldüm.

Ben yeni diktiğim fidelerimi aydınlık ama güneşten uzak yerlerde büyütürüm. Ne zaman tuttuğunu anlarsam o zaman gün be gün alıştırarak ışığa yaklaştırırım. Bu mevsimde zaten çiçeklerin tutması çok zor. Hava inanılmaz sıcak. Sardunyalar bile tutmuyor. O yüzden yeni fidelerimi (diğer çiçekler için de) salonda klimalı ortamda oluşturuyorum.

Gördüğüm kadarıyla zaten kaybetmek üzeresiniz. En alttaki iki yaprak üzerinden kesin. Toprak içindeki kısım çürümüş olabilir. Cesaret edebilirseniz kenardan toprağı açarak onu da incelemeye çalışın. Kestiğiniz kısmı 3-4 saat susuz bekletin ve yine suya koyun. Bu arada daha önce de yazmıştım. Fazla yaprak çeliği yoruyor. En üstte 2 yaprak bırakacak şekilde yaprakları kesin.

Ben kendi çarelerimi söyledim. Umarım bir başka arkadaş daha akılcı bir yol önerir, umarım kurtarabilirsiniz.

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2007, 22:26   #1598
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Hfz Hn. haklı

Bu yıl hangi tutması zor durumda olan fidem için Selahattin Bey'e sorduysam, hep serin bir yere almamı öğütledi. Bence de güneşten çekin .

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2007, 22:51   #1599
Ağaç Dostu

Teşekkürler arkadaşlar, ilk iş olarak hemen güneşten alıyorum. Her ne kadar kesmemek için direnmişsem de artık başka çare kalmadı herhalde, iki yaprak bırakıp üst kısmını alıyorum.

Sevgili Cezzar, tüm forumu okudum. Bahsettiğiniz resimler inanın rüyalarıma giriyor. Umarım birgün bu işin sırrını çözeceğiz elbirliğiyle. Sizin de belirttiğiniz gibi, ışık ve küçük saksı faktörü önemli gibi. Yapmış olduğum çevirilerde de üreticilerin 3 ve 4 inç ten büyük saksı kullanmadıkları belirtilmişti. bu nedenle ben de küçük çelikleri 3 numara, büyük çelikleri de 4 numara saksılara diktim. Sanırım bu numaralar inç cinsinden çünkü 4 numara saksı hemen hemen 12cm, (1 inç=2,54 cm) bu da yaklaşık 11 cm ediyor.

Eski 29-07-2007, 23:01   #1600
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Christina'nın saksılarının çoğu da küçük.

Peki bunlar büyüyünce ne oluyor? Benim çocukluğumda bizim evde bütün bir duvarı saran mum çiçeğimiz, kocaman bir toprak saksıdaydı. Yalnız açtığını bir iki kez görmüştüm. İnanılmaz baygımn bir kokusu vardı. Annem çok nazlı derdi.

Düzenleyen nevsune : 29-07-2007 saat 23:02 Neden: harf hatası
Eski 30-07-2007, 00:03   #1601
Ağaç Dostu

Galiba Şöyle Oluyor:)

Yaklaşık iki aydır içerisinde hoya geçen siteleri tarıyorum, fotoğrafları inceliyorum, ancak bahsettiğiniz gibi çok büyük carnosa hiç görmedim. Hepsi bu şekilde nispeten küçük saksılardaydı ve pek fazla büyük bitkiler değildi. Yalnızca bazı yaprakları çok büyük (yaklaşık 15cm) olan türleri istisna tutabiliriz. Ancak bu sitede gerçekten büyük saksılarda, mini bir ağaç kadar büyümüş hoyalar gördüm. Ama çiçeklenmelerine pek faydaları olmuyor bu büyüme anladığım kadarıyla. Sayın Cezzarın iki üç mesaj önce yazdığı gibi küçük saksılardaki hoyalar daha çabuk çiçekleniyor.

Benim anladığım (Biryerlerde okumuştum ama şimdi nerede olduğunu hatırlayamıyorum) hoya, bulunduğu saksıyı kökleriyle sarmadan, hem büyümeye pek yanaşmıyor, hem de çiçeklenmiyor. Dolayısıyla daha büyük saksı, daha uzun kökleşme ve gelişme süresi demek. Çiçeğe sıra biraz geç gelecektir.

Belki bu konudan anlayanlara komik gelebilir ama ben düz mantıkla olayı şöyle çözdüm: Sonuç olarak bu bir sarmaşık bitkisi ve sarmaşıklar temelde toprağı çok az olan, yerlerde ve ağaçlara sarılarak ve ondan beslenerek gelişirler. Yetişkin bir hoyanın gövdesi boyunca kökcüğe benzeyen uzamaya çalışan yapılar oluşuyor. Belkide sarılacak bir ağaç arıyordur.

Bir de yarı gölgeli direk olmayan günışığını ele alalım. Doğal ortamında, tropikal bir bölgede sıcak bir ortamda bir ağaç altındaki hoyayı düşünelim. Ağacın sık yaprakları arasından alaca bir günışığı alacaktır. Nemli havadan dolayı yapraklar çoğu zaman ıslak kalacaktır, bu da sprey meselesini açıklar.

Yani, Sanırım

Eski 30-07-2007, 00:08   #1602
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Mantıklı. Aslında sadece hoya için değil bütün sarılıcılar için geçerli.
Mesela bende patoslar var ve gövdelerinden küçük tırnaklar çıkıyor.
Sarılma **** o tırnakları bir yerlere gömme ihtiyacından sanırım.

Eski 30-07-2007, 09:41   #1603
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
...o tırnakları bir yerlere gömme ihtiyacından sanırım.
Bu da ne vahşi bir ifade oldu böyle

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 09:46   #1604
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Mum çiçeğinin küçük saksıda yetişmesi, tam düşündüğüm ve uygulamak istediğim bu projeye denk geldi. Aşağıdaki başlıkta, 69. mesaja yazmıştım.

Fotoğrafları küçültemediğim için yükleyemedim. O fotolardakini hoyalara uygularsak, Christina'nınkilerden daha güzel görüntüler çıkar gibime geliyor.

plastik ve teneke saksılara ucuz dekoratif uygulamalar

Eski 30-07-2007, 10:50   #1605
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Hoyadag ******* mantıklı....
Genelde internetteki resimlerde sakıslar hep küçük.Uygun ortamı hazırlamak gerekiyor.
Benim ki küçük saksıda ve güneş gören buzlu camlı camekanlı balkonda duruyor.Uzantıları uzamaya başladı.Yerini sevdi sanırım.Bakalım açtırabilcez mi?

Eski 30-07-2007, 10:54   #1606
Ağaç Dostu

O projeyi uygularken, sarılıcıyı ışık kaynağına çok da yaklaştırıp zavallı mum çiçeği yapraklarını aşırı ısı kaynağına yakınlıktan dolayı yakmamaya dikkat etmeli...

Düzenleyen lerdemir : 30-07-2007 saat 12:59
Eski 30-07-2007, 11:03   #1607
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Ben onu sadece bir süs eşyası olarak düşünmüştüm. Abajur, süs eşyasının bir materyali olacak. Makrome gibi düşünün ama çok daha güzeli.

Yoksa hiç bir bitkiye o eziyeti reva göremem.

Eski 30-07-2007, 11:22   #1608
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hoyadag Mesajı Göster
Sayın Elfogi, hiç sulamadım ki, sadece toprağa diktiğimde cansuyu verdim o kadar. Bu tür sararmayı suda beklerken suyun altında kalan yapraklarda görmüştüm, onları da zaten dikimden önce kopardım.
Bence de Hoya kesinlikle sıcağı ve direk güneş ışığında kalmayı sevmiyor. Serin ve aydınlık bir yerde tutulması gerekiyor.

Umarım Hoyanızı kurtarıp büyütebilirsiniz...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 14:59   #1609
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Galeri: 3
Aşırı yoğunluğumdan siteye gereken zamanı ayıramıyorum. İşim genelde masa başı olsada bu dönemde dışarıda daha çok işim oluyor.
Neyse ben kızdırma ve çatlatma operasyonu yapıp biraz anımsatmada bulunayım.

Sn. Penelophe kızmaz umarım

Bu mum çiçeği gerçektende yerini, saksısını seçen bir çiçek. Bende, annemde ve kayın validemde bu çiçek mevcut. İşin ilginç yanı çelik alınan çiçek kayın validemde ve bizim çiçeğin yarısı boyunda. Bizim mum çiçeğimizden 45/60 gün sonra çiçekleniyor (Ankara). (biz istanbuldayız) Bizim mum çiçeğimiz aynı anda 7-13 çiçek açmış durumda aylarca (kıskanabilirsiniz ) duruyor. Kayınvalidemdeki ancak 2 ay kadar açıyor ve en yüksek sayı 5 çiçek oluyor. Annemdeki ise daha bu sene çiçeklendi. 3 senedir çiçek açmasını bekliyordu.
Mum çiçeği özelliği sanırım akşam (genelde 22:00 - 23:00) saatlerinde kokmaya başlıyor. İki **** üç gün evde olmadığımız dönemelerde mükemmel bir koku ile bizi karşılıyor. Sanırım mum çiçeğinide özel kılan Mükemmel görüntüsünün yanı sıra muhteşem kokusu.
Nasıl bakıyoruz?
Saksı : Çeliği diktiğimiz Küçük (tahminen 12cm çapında) saksıda duruyor.
Sulama: Yazın haftada bir. Kışın 10 günd bir bir bardak.
Yer: Direk güneş ışığı almayan sürekli aydınlık cam kenarı. Salon ısısı kışın 20-22 derece.
Gübre: Hiç gübre vermiyoruz.
Bakım : Saksıda suyun döküldüğü yerde oluşan oyuğu senede bir tamamlıyorum. Sarılması için sürgünün uzadığı tarafa doğru ip geriyorum. Ve gerekmedikçe elimi dahi sürmüyorum. (eşim küstüreceğimden korkuyor ben de eşimden )
uzun zamandır resimlerini çekip koymadım. önümüzdeki günlerde biraz resim eklerim.....

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 15:11   #1610
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Bu yazıyı okuyan herkes tek tek birazdan çatlayacak...

Maşallah. Umarım hepimizin türlü türlü Hoyalari da bu mutluluğu bize yaşatır.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 16:04   #1611
Ağaç Dostu

Evet evet, emin olun tüm forumu çatlatmayı başardınız. Tebrikler.

Eski 30-07-2007, 16:51   #1612
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Eski 30-07-2007, 16:57   #1613
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Üst yaprak sınırından kesmeni ve oksijenli su ilave edilmiş suda tekrar köklendirme işlemine başlamanı öneririm. Topraktaki diğer parçayı topraktan çıkarıp yeni bir torf içinde gölgelik ve çok sıcak olmayan bir ortamda daha az sulayarak beklemeni tavsiye ederim.
Tabi bu bilgiler sadece okuduklarımdan,deneyimlerimden ve araştırdıklarımdan ibarettir. Saygılar

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 17:41   #1614
Ağaç Dostu

Ada çok teşekkür ederim. Elimden geleni yapacağım.

Eski 30-07-2007, 21:16   #1615
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Birde resim eklesem daha iyi olur gibi
hemen çekip ekleyeceğim. az bekleyin....

Eski 30-07-2007, 21:27   #1616
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Bir resim...

Mum Çiçeği. Balları akıyor....

Resim büyük olduğundan küçülterek yükledim. Detaylı ama büyük halde görmek isterseniz orjinal halini zipledim BURADAN indirebilirsiniz.

İyi akşamlar......

Eski 30-07-2007, 21:42   #1617
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Zırh gibi giyinmiş olduğuna bakarsak, oğlan artık yürüyordur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2007, 09:00   #1618
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Muhteşem maşallah..Bal toplamaya gelsek..)
Anladım fazla üstüne düşmemek lazım.Benim ki daha çok ufak açmasına çok var.

Eski 31-07-2007, 09:13   #1619
Ağaç Dostu

Maaşallah, çok beğendim.

Özellikle de tam boy dosyadaki damlacık detayları epeyi bir iştahlandırdı...

Büyük Usta'nın sözlerinden uyarlayarak; "Olmaz ki; böyle de çiçek açılmaz ki..."

Eski 31-07-2007, 11:29   #1620
Ağaç Dostu

Sonuç

Sevgili Sereder'in fotoğrafından çıkan ilginç sonuç:

Eğer mum bitkinizin sizlere çiçek çiçek gülümsemesini istiyorsanız:

Onu küçücük, daracık bir yere hapsedin (Saksı)

Acımadan iplerle, çivilerle sımsıkı bağlayın (Müracaat üstteki fotoğraf)

Günyüzü göstermeyin (Direk ışık almasın)

Tamamen aç bırakın (Gübre olayı)

Susuz bırakın (Ölmeyecek kadar su verin)

Ne kadar ağlarsa ağlasın dönüp bakmayın (Bitki açık açık ağlıyor)

Gözyaşları sel olsa da sakın dokunmayın

Abartıp kırbaçlamaya da kalkmayın

Ne dersiniz Acıların Çiçeği olmasın sakın bu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024