agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni3236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2007, 09:24   #1891
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Günaydın

Mucip Bey anlattıklarınız çok hoştu doğrusu. Bir an atölyemi terk edip yanınıza çalışmaya gelmeyi bile düşündüm gerçekten. Ne büyük mutluluk bu böyle, maşallah. Bu arada benim Hoyam ne durumda acaba? Beni unutmadınız değil mi? Meraktan çatlayacağım da onun için soruyorum. Bugün yollayabilirseniz eğer cuma elimde olur. Yarın yollarsanız c.tesi buraya gelir, ben de burada olmayacağım için tabiri caizse kafayı yiyebilirim. Umarım sizi bu iş temponuzda zor durumda bırakmıyorumdur. Teşekkürler tekrar tekrar...

Sevilay hanım başka çiçek almayacağım bu Hoyayı aldıktan sonra demişsiniz. Emin olun bu çiçek bir gelsin elinize, hele çiçekleri de açsın. Gözünüz başka birşey görmeyecek zaten

Herkese sevgiler.

Düzenleyen İlkin : 15-08-2007 saat 10:09
İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 09:31   #1892
Ağaçsever

kiiirmiziii's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Sayın kiirmiziii onedir öyle maşallah.
Çok güzel birde koksa dimi.
Acaba sizin ki kokmayan cinsten mi?
benim çeliğim kaseriya dan geldi.onun çiçekleri kokuyor.benimkinde var bir tuhaflık

kiiirmiziii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 09:37   #1893
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Arkadaşlar, mum çiçeği sevdasının insanın başını döndürdüğünün farkındayım.
Yine de bir iki şeyi göz ardı etmeyelim.
Her mesajı alıntı yaparak cevaplamak forumun gereksiz yere şişmesine eden oluyor, Bir de tabi, Türkçe yazım kurallarına uymaya dikkat etmeyi seviyoruz, biliyorsunuz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 09:47   #1894
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Mucip bey tomurcuklu fiyatlarınız ne kadar.?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 10:12   #1895
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Arkadaşlar;
İstenen mumçiçeği türlerini listeleyebileceğimiz bir hesap açtım. İleride başka türlü paylaşımlarda da kullanabiliriz..

1. docs.google.com adresine giriyorsunuz.
2. kullanıcı adı (e-posta): mumcicegim; şifre(password) : agaclar
3. bu şekilde hesaba girince karşımıza "mumliste" isimli bir başlık çıkıyor; buna tıklıyoruz.
4. Karşınıza, ilkin hanım'ın istekleriyle başlayan bir liste çıkıyor ve başında da ilgili kurallar yazıyor. Buraya kurallar dahilinde (tabi eğer birkaç mesaj önce yaptığım teklifi onaylıyorsanız) tür ismi girebilirsiniz.

Böylece, derli toplu bir listemiz olacak.. Bir bakın isterseniz buraya hemen, herhalde bir sorun olmadan gireceksiniz..

Selamlar..

Düzenleyen cezzar : 15-08-2007 saat 11:00
cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 10:20   #1896
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
İlkin hanım doğru söylüyorsunuz.Mehmet beyin dediği gibi bu çiçek insanın başını döndürüyor.Daha önce yazdığım gibi yazdıklarınızı okuyorum.17.sayfadayım.Ama bu benim bağımlılık dediğim şeyin de ötesinde.Artık Hoya rüyama girmeye başladı.Sizlerin dostluğunun ve yakınlığının da bunda etkisi var sanıyorum.Ben paylaşmayı çok seviyorum.Yazdığım gibi bendeki çiçeklerden isteyen olursa seve seve yollarım.Bu arada ben de Mucip beyden heyecanla haber bekliyorum.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 10:39   #1897
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Günlerdir bakıyorum bakıyorum sonunda kendi küçük listemi tamamladım arkadaşlar.

Eğer bir mahsuru yoksa tercihim bunlar olacak;

* Hoya Silverpink
* Hoya Lacunosa
* Hoya Memoria

Sanırım bunları google'a da yazmam gerekecek.

Eski 15-08-2007, 10:59   #1898
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

İlkin hanım, sağolun; böylese google hesabımızdaki listeye ilk isimler girilmiş oldu..

Eski 15-08-2007, 11:21   #1899
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Cezzar, sayfa hatası veriyor

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 11:45   #1900
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

papatyam;
hangi aşamada hata veriyor?
şu şekilde bir sayfa çıkacak karşınıza

http://spreadsheets.google.com/pub?k...VWUR6d8xLtUkHQ

isterseniz bu sayfadan da devam edebilirsiniz sanırım; alttaki "bu sayfayı düzenleyin" kısmına tıklayarak..

Eski 15-08-2007, 12:00   #1901
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Mumliste nin bulunduğu sayfaya geliyorum sayfada hata oluştu diyor,
ben çiçekleri seçeyim olmazsa benim yerime eklermisin.

Eski 15-08-2007, 12:03   #1902
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Bende giremedim

Eski 15-08-2007, 12:14   #1903
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Arkadaşlar;
bu adrese sorunsuz giriyorsunuz di mi ama:

İlkin arkadaşımız sorunsuz girip kayıt yapmış ama.. Belki işletim sistemi farklılıklarından kaynaklanıyor.

Bu listeye bakıp, daha önce de söylediğim gibi listede olmayanları ekleyelim lütfen.
hoyadag'dan rica edelim, sorun yaşayanlar ona özel mesaj yazsınlar, o yardımcı olsun eklemek adına..

Bugünlük elfogi ve papatyam, sizinkileri ben ekleyebilirim; özelden yazın bana.

Selamlar..

Eski 15-08-2007, 13:10   #1904
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Teşekkürler.Ben 5 kokulu olandan yanayım.

Eski 15-08-2007, 13:25   #1905
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Sanırım bunlar kokulu olanlar..
Hoya Arnottiana
Hoya Australis 'Silver Valley'
Hoya Calycina (25 mm çiçekli)
Hoya Citrina
Hoya cumingiana
Hoya heuschkeliana
Hoya lacunosa
Hoya litoralis
Hoya loherii
Hoya longifolia
Hoya magnifica
Hoya memoria
Hoya nummularoides
Hoya obovata
Hoya obscura
Hoya odorata
Hoya pachyclada
Hoya pubifera
Hoya pusilla
Hoya shepherdii
Hoya tsangii

Eski 15-08-2007, 13:30   #1906
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Mum çiçeği Kardeşlerine Yeni Mumlar

Arkadaşlar;
hoyadag ile yazışmalarımızı ve genel durumu özetliyorum.

1. Daha önceki mesajlarda açıkladığım üzre, hoya isteklerinizi bu listeye giriyorsunuz:
e-posta: mumcicegim şifre:agaclar bilgileriyle.

Eğer listeye girmede sorun yaşıyorsanız, listeye sorunsuz giren arkadaşlara ricada bulunabilirsiniz (mesela ilkin hanım)

ve; listede bulunan isimlerden tercih yapmıyorsunuz (lütfen); ve de isimleri daha önceki mesajlard bağlantısı verilen ve ayrıca google hesabında da bulunan paul shirley'in listesinden seçiyorsunuz.

lütfen bir arkadaşımız (hoyadag tatilde olacağı için başka biri) gönüllü olarak bu sayfadaki listeyi arada bir bilgisayarına yedeklesin.. olur ya yanlışlıkla birimiz siler filan.. Hafize hanım, veya memet bey; eğer siz sorunsuz ulaşabiliyorsanız hesaba, siz ilgilenir misiniz bu konuyla?

2. Amacımız, iki hafta kadar bu listenin oluşmasını beklemek. Yani bu durum ağustos sonu hatta eylülün ilk haftasına tekabül ediyor.

3. katılımcı sayısına vs. bakarak istekler
a) ya direk paul shirley'den normal posta yoluyla istenecek;
b) veya ben kendisinden gidip alacağım ve kargo ile sevgili hoyadag'a yollayacağım; o da sizlere dağıtım görevini üstlenecek. Kendisi 15 eylül'de izinden dönmüş olacak; dolayısıyla eylül ortasında sipariş işini yapmış olacağız.

eğer istekte bulunan kişi sayısı çok olursa; kargoyu tercih ederiz. Böylece hem kişi başına kargo masrafı az olur; hem de çelikler elinize çok çabuk ulaşmış olur.

4. Böyle işte.. Bu hesapla inşallah en geç eylül sonu mumçiçeklerinize kavuşmuş olacaksınız.

Selamlar...

Eski 15-08-2007, 13:32   #1907
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Elfogi; isimleri paul shirley'in web sayfasından seçiyoruz. hepsi onun elinde olmayabilir. Ben onun 5'li kokulu derlemesini senin adına kayıt ettim. Shirley'in sayfasından istediğin başka varsa onları da, sayfaya ulaşmada sorun yaşamayan arkadaşlar ekleyebilirler..

Ben bu haftalarda artık daha ilgilenemeyeceğim; malum yurtdışı seyahatimle ve yerleşmeyle uğraşacağımdan dolayı..

Selamlar..

Eski 15-08-2007, 13:50   #1908
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sonunda ulaştım ve listemi ekledim. Ben yedeklemeye çalışırım. Ama aynı çiçekten isteyen arkadaşlar için mesela silverpink 2 adet 5 adet gibi fazlalık da yapabiliriz. 5 farklı arkadaş istiyorsa 5'ine de ayrı ayrı alma şansı olsun.

Bu arada mesela Hoya pubicalyx' de iki renk var. Hangisini seçiyorsak kopyala yapıştır ile mutlaka çiçeğin tam ismini, kodunu, yani sitede ne yazıyorsa aynısını yazalım. Karışıklık olmasın. Ben örnekledim listede.

Arkadaşlar liste karışıyor bu şekilde biraz zor gibi. 14.50'de aldığım liste ile 15.10 da aldığım liste çok karışmış. Sanırım aynı çiçekten pek çok kişi istiyor. Kendine yazarken başkasının listesinden silinmesi söz konusu. Farklı bir yol denesek?

Mesela aynı çiçekten isteyen herkes alabilsin şeklinde yapabilir miyiz? Öyle olursa çiçek isminin yanına sadece isteyenlerin ismini yazmak yeterli olacak. Sonucunda da toplam adet ve toplam fiyat alırız. Bu şekilde çok karışacak.

Düzenleyen hfz : 15-08-2007 saat 14:21 Neden: Ekleme yaptım..
hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 14:16   #1909
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Selam listelere ulaşım sorunu halloldu sanırım. Ulaşamayanlara ben seve seve yardım ederim. Özelden bana mesaj atıp ne istediklerini söylemeleri yeter.

Listeye azönce baktığım zaman "lacunosa" isteğim kokulu derleme içinde olduğu için çıkartılacakmış. Bu nasıl olacak? Yani birisi bundan sipariş verecek bende ondan mı alacağım? Bir türden fazla sipariş verilebilme imkanı yok mu? Eğer listeden çıkartılmazsa çok sevinirim

Bir de gezerken Hoya carnosa Tricolor diye bir tür gördüm yapraklar yeşil pembe, acaba çiçeği nasıl olur? Merak ettim doğrusu.

Eski 15-08-2007, 14:24   #1910
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Hediye Hoya silverpink'im şu an geldi,) Yarışma kazanıpta böyle güzel bir hediye için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. )

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 14:48   #1911
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili sevilay,
1897 numaralı mesajını okudum. Duygulandım. İyi ki sen de varsın kardeşim.
Bizim Bitki delileri adı altında bir sahifemiz var oraya da üye ol.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 14:56   #1912
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

ilkin hanım;
Tricolor dediğinizin özelliği, yapraklarının renkli olması; çiçeği hoya carnosa ile aynı..

Benimki sadece bir öneriydi; aynı türden sipariş etmeyelim ve böylece türkiye'de mümkün olduğunca tür olmuş olsun diye. Nasıl olsa, sonra birbirimizden alırız mum çiçeği kardeşliği kapsamında diye..

Tabi, hafize hanım'ın söylediği gibi düşünüyorsa çoğunluk -yani birden fazla tür sipariş etme şansı olsun seçeneği- böyle de olabilir.. Böylece ilkin hanım'ın da gönlü olur..

Teşekkürler hafize hanım; bu arada ben de listeye baktım ve karışmış sanki; en iyisi hiç silme olmasın ve herkes istediğini eklesin, ve siz bu konuda aksilik olursa ilgilenirsiniz size zahmet, listeyi kontrol edip..

Şu an liste biraz karışmış gözüküyor.. Yukarıdaki adresten herkes bir kontrol etse? Dikkat etmemiz gereken husus; herkes listenin en altına ekleme yapacak.. Ve liste başına kendi ismini eklemeyi unutmayacak.

Hafize hanım, bu listenin dizginleri artık sizin elinizde, olur mu?

Bu arada, paul shirley'in sayfasında yer alan fiyatlarla siparişinizin tutarını; üstüne de yaklaşık 4 ytl'lik yurtiçi kargo ulaşımı ve yaklaşık 2-3 ytl'lik yurtdışından ulaşım parasını da ekleyin; bütçenizi tartın ve ona göre karar verin.

Ama şunu da unutmayın; tutarın fazla olmasından korkmayın; sonuçta seneye bu zamanlarda -inşallah- diğer kardeşlerin siparişlerinden bedava edinme şansımız olacak. Yani kısa vadede pahalı durabilir ama; uzun vadede çok ucuza gelecek. Böyle düşünelim..

Eski 15-08-2007, 15:02   #1913
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Sevgili Güler hanım,
Şu anda mum çiçeği yazışmalarının 27. sayfasındayım.Kitap gibi okuyorum.Ama sizin Bitki delilerine de mutlaka bakıp üye olacağım.Yalnız agaçlar.net bir derya.Ve ben bilgisayarın başında köklenmekten korkmaya başladım artık ciddi ciddi.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 15:09   #1914
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Cezzar Bey teşekkür ederim bilgilendirme için yaprağını öyle pembe görünce değişik geldi gerçekten

Bir fikir de şöyle sunayım. Mesela birisi 5'i bir yerde siparişi verdi. Olaki ekimini yaptı baktı bir zaman sonra biri tutmadı. **** herkes seçileni seçmesin olabildiğince değişik tür alalım diyoruz ya, olaki en çeşitlilerden aldık ektik hadi yine tutmadı. Gitti o güzelim tür. O yüzden bence herkes istediğini seçsin hatta aynılarından da olsun. Birinin ki tutmazsa öbürününkünü bekleriz. Hem birisi bir çeşit alıp onu büyütene kadar 1 sene geçmesi gerek. Ben şahsen çatlarım

O yüzden ver elini özgürlük, gönlünce seçme şansı diyorum. Ayrıca fiyatlar da çok uygun bence. Türkiye'yi Hoya Cenneti yapmaya karar vermişiz 3-5 ytl paranın lafı mı olur?

Eski 15-08-2007, 15:15   #1915
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Ooo liste yine karışmış

Eski 15-08-2007, 15:31   #1916
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Arkadaşlar sanırım durum belli oldu. Mümkün olduğu kadar farklı tür getirtme projemiz şimdilik hoya heyecanımız ve sabırsızlığımızın kurbanı olacak.

Bu nedenle izninizle ben Paul Shirley'in elinde olan türlerin tamamını listeleyeyim. Arkadaşlar istedikleri türleri bu listede belirtsinler.

hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 16:46   #1917
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Hoyadag ******* siz elinde ola türleri belirtin .Bizde ona göre seçelim.
Üçretini de yazalım.

Eski 15-08-2007, 17:27   #1918
Ağaç Dostu

Arkadaşlar, hoya türleri baz alınarak hazırladığım listeyi tamamladım. Dosyanın başındaki uyarılara dikkat edilerek listenin tamamlanmasını rica ediyorum.

Türleri Paul Shirleyin sitesinden seçtikten sonra isimleri tekrar yazmanıza gerek kalmadı. Çünkü sitedeki listenin tamamı(Köklü olanlar hariç. Köklü olanlar kargo masrafını artıracağı ve gümrükte sorun olacağı gerekçesiyle iptal edildi.) dosyamızda mevcut. Yapmanız gereken tek şey listeden kendi türünüzü bulmak ve karşısına isim ve istediğiniz miktarı girmek, bu kadar basit.

Bu şekilde liste dışı sipariş veya eksik isimle sipariş gibi karışıklıkların önemli oranda azalacağını düşünüyorum.

Eski 15-08-2007, 17:33   #1919
Ağaç Dostu

Düzeltmeler

İlkin hanım, isteğinizde listemizde bulunmayan bir tür olduğundan (memoria) yeni listeye giremedim. İsteklerinizi yeni listemize tekrar girebilir misiniz?

Sevgili Elfogi, sizin listenizde de ayrıntılı isim olmadığından, (Örneğin australis in 2-3 çeşit türü var) yeni listeye giremedim. İsteklerinizi yeni listeye tekrar girerseniz sevinirim.

Sevgili Hafize hanım ve Papatyam. Sizlerin istekleri yeni listeye girilmiştir. Yanlışlık olmaması bakımından bir kontrol ederseniz sevinirim.

Bu yeni durumdan dolayı zahmet verdiğim arkadaşlarımdan özür diliyorum.

Eski 15-08-2007, 18:11   #1920
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Sevgili hoyadag,

Süper! Karışıklıkları önleyecek tek çözüm buydu. Emeğine sağlık. Tek kelimeyle harika, iki kelimeyle harika ötesi
Sağol varol..

Bu arada; hesaba girip isteklerinizi ekledikten sonra ; sağ üst köşedeki "Yayınla"'ya tıklayıp, buradan alttan "Belgeyi yeniden yayınla" 'yı tıklarsanız; listenin internet sayfası şeklindeki hali de (http://spreadsheets.google.com/pub?k...VWUR6d8xLtUkHQ adresi ile ulaşılan) güncellenmiş olacaktır..

Bu listeye bir de fiyat sütunu ekleyebilsek aslında, çok daha güzel olacak..

Düzenleyen cezzar : 15-08-2007 saat 18:23 Neden: ekleme, yazım hatası

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024