agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni3236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2008, 15:45   #3241
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Sn sirius 3134 ve 3136 nolu mesajlarınızdaki resimler açılmıyor.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 11:30   #3242
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Herkese merhabalar arkadaşlar,size birşey danışmak istiyorum.Dün akşam yengem bana mum çiçeğinden epey uzunca 2 çelik verdi,eve gelene kadar suya koyduk,eve gelincede toprağa diktim.onu incitmeden ve usulüne uygun dikmeye çalıştım,acaba tutarmı dersiniz?Tutmasını o kadar çook istiyorumki anlatamam.Kaç güne belli olur.bana önerileriniz varmı.şimdiden teşekkürler.

müge35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 16:29   #3243
Yeni Üye

Baykol's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Galeri: 22
Merhabalar...

Merhabalar...

Mum çiçeği kardeşliğini bir süredir takip ediyordum. Bugün artık sizlerle çiçeklerimizi ve resimlerini paylaşma vakti geldiğini düşünerek herkese merhaba demek istedim..

Yakın zamanda tanıştığım mum çiçeği hakkında hiçbirşey bilmezken bugün artık çiçeğimize çok daha sağlıklı bakabilir ihtiyaçlarını öngörüp önlem alabilir durumdayım.

Herşeyden önce bunun için sizlere teşekkür etmek istedim.

Forum genelinde bilmediğim ama öğrenmeye aç olduğum birçok konuyu bulabilmiş olmanın heyecanı ile sayfalar arasında gezmeye devam ediyorum.

Yakın zamanda köklendirme çalışmalarına başlamak istiyorum. Sizlerin önceki tecrübeleriniz doğrultusunda elimden geleni yapmaya çalışacağım.

Gelişmelerle tekrar görüşmek üzere...

Tüm resimlerimize galeri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Düzenleyen Baykol : 20-07-2018 saat 14:20
Baykol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 17:07   #3244
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baykol Mesajı Göster
Merhabalar...

Mum çiçeği kardeşliğini bir süredir takip ediyordum. Bugün artık sizlerle çiçeklerimizi ve resimlerini paylaşma vakti geldiğini düşünerek herkese merhaba demek istedim..

Eşim sayesinde tanıştığım mum çiçeği hakkında hiçbirşey bilmezken bugün artık çiçeğimize çok daha sağlıklı bakabilir ihtiyaçlarını öngörüp önlem alabilir durumdayım.

Herşeyden önce bunun için sizlere teşekkür etmek istedim.

Forum genelinde bilmediğim ama öğrenmeye aç olduğum birçok konuyu bulabilmiş olmanın heyecanı ile sayfalar arasında gezmeye devam ediyorum.

Yakın zamanda köklendirme çalışmalarına başlamak istiyorum. Sizlerin önceki tecrübeleriniz doğrultusunda elimden geleni yapmaya çalışacağım.

Gelişmelerle tekrar görüşmek üzere...

Tüm resimlerimize galeri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Sevgili baykol,mum çiçeğine nasıl bakıyorsun,bilgi verirmisin.Teşekkürler.

Eski 26-05-2008, 20:49   #3245
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Arkadaşlar,acaba bilgisi olan varmı,mum çiçeği çeliği suda ne kadar zamanda kökleniyor.

Eski 26-05-2008, 20:55   #3246
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Sayın müge35,
Mum çiçeği başlığının ilk mesajındaki bilgileri ve agaclar.net' Dergi'nin Mum Çiçeği Özel Sayısını okursanız, öğrenmek istediğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dergide, Paul Shirley ile yapılan ropörtajda, suda köklendirmenin önerilmediğini de öğrene bilirsiniz örneğin..

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 12:14   #3247
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
Epey arayı açtım kapatmak lazım tekrar eskisi gibi aktif olmaya çalışacağım. Aralarda girip çıkıyorum yarın son sınavım ve yarından sonra rahatım.

Odamdaki diğer mum çiçeği de açmaya başladı fotoğrafları eklemeye çalışacağım, sürpriz üstüne sürprizlerle karşılaşıyorum önceden de resmini eklediğim mum çiçeği 3.kez açmaya hazırlanıyor yani bir açmaya başladı mı gerisi gelmiyor aynı yerden sürekli tomurcuk veriyor.

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 16:40   #3248
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi some_at Mesajı Göster
Epey arayı açtım kapatmak lazım tekrar eskisi gibi aktif olmaya çalışacağım. Aralarda girip çıkıyorum yarın son sınavım ve yarından sonra rahatım.

Odamdaki diğer mum çiçeği de açmaya başladı fotoğrafları eklemeye çalışacağım, sürpriz üstüne sürprizlerle karşılaşıyorum önceden de resmini eklediğim mum çiçeği 3.kez açmaya hazırlanıyor yani bir açmaya başladı mı gerisi gelmiyor aynı yerden sürekli tomurcuk veriyor.
Çelikten dikilen bir mum çiçeği ,kaç yılda açar sevgili some- at.Bilgi verirsen sevinirim..sevgilerrr

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 16:53   #3249
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Evet benim bir türlü büyüyemeyen garip mum çiçeğimin derdi güneşmiş. Ben bunu zor buldum ya fazla güneşten kurur korkusuyla bol ışıklı yere almıştım ama garibim meğer güneş istermiş. Güneşe çıkarınca her yanından yaprak fırlatmaya başladı. Şimdi öğleden sonra bol bol güneş görüyor.

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 19:06   #3250
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Bende hemen güneşe alayım.Gölgede duruyordu minikler.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 19:09   #3251
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Büyük mum çiçeğim küsmüştü, dalları kurumaya başlamıştı, ondan aldığım çeliklerden birini tutturdum. Bol ışıklı bir yerde duruyordu ne olduysa oda küstü. Bende aldım balkona attım, 2 hafta önce baktım yeni kollar uzatmış. Güneşi sevdiği kesin.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 20:36   #3252
Ağaç Dostu

Passion's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Galeri: 21
Hay Allah , ben de direk güneşi sevmiyor diye mum çiçeğini pencereden uzak bir köşeye koymuştum.

Benim mum çiçeğim henüz yeni. Bu sonbahar komşumun saksıda köklendirdiği mum çiçeğinin birini almıştım. İyiki de o mum çiçeğinin birine sahip çıkmışım , çünkü komşum mum çiçeğinin dışarıda bıraktı ve mum çiçeği sizlere ömür.

Mum çiçeği , bahara girerken bir tane yaprak attı. Aslında iki tane atacaktı. ben birini elimle yokladım , sanırım o sebepten o yaprak hiç oluşamadı .

Sonra mum çiçeğini güneşi sevmiyor diye uzak köşelere attım. Dibine hayvan gübresi koydum, limon tuzlu su verdim ( asitli toprağı seviyor diye biliyorum ), dibine çivi de koydum, demir isteğini karşılasın diye. Toprağına çok su vermiyorum, ama yapraklarına su püskürtüyorum. Yanlış mı yapıyorum arkadaşlar ? Gidip gelip bakıyorum bir değişim yok.

Madem öyle ben de güneşe yaklaştırayım bari. Akşam güneşini alan pencere önüne koyayım .

Passion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 22:27   #3253
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Evet ******* biraz güneşin faydası var benimkide öğleden sonra güneş alıyor ve birsürü minik çiçek tomurcuğu vermeye başladı aynı zamanda heryerden yaprak fışkırıyor.

zeonka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 10:51   #3254
/

Giriş Tarihi: 16-05-2008
mum çiçeğimi güneşe aldım we bir haftada yedi yeni yaprak çıkardı çok mutluyum belki bi güzellik yapıp çiçekte açar suya koyduğum çeliklerde köklendi
bukadar kısa sürede kökleneceklerini ummuyordum yaa yazın tatilde nasıl yapacam bakalım :S yanımdamı götürsem

güzwurgunu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 15:05   #3255
Yeni Üye

Baykol's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi müge35 Mesajı Göster
Sevgili baykol,mum çiçeğine nasıl bakıyorsun,bilgi verirmisin.Teşekkürler.

Sevgili Müge

Aslına bakarsanız yaklaşık bir senedir mum çiçeğim var ve hem bilmediğimden hem de yanlış birşey yapıp kaybetme riskini göze alamadığımdan çok özel bir bakım yapmadım, yani fazla dokunmadan kendi gelişimine bıraktım.

3 ayrı saksıda oldukça sağlam köklenmiş olarak çok uzun süredir yaşamlarını sürdürüyorlardı, İstanbul'dan zorlu bir taşınma ile Antalya'ya ulaştılar. Orada tüm gün güneş alan kapalı bir bakonda istikrarlı bir şekilde açmaktaymışlar. Buraya geldiği sene çiçek vermedi, sanırım yerine alışma süreci içinde idi.

Gelmeden önce yaprakları olduça açık yeşildi, fakat burada, sabah güneşinden biraz nasibini aldığı bir yerde bulunuyor (malum Antalya güneşinden sakınmak gerekir diye düşündüm) ve yeni verdiği tüm yapraklar olduça koyu bir yeşil hal aldı.

Daha sonra araştırmaya başladım ve buraya bu şekilde ulaştım. Elimde herkesin bu kadar özlemle beklediği, baktığı ve büyütmeye çalıştığı bir çiçeğim olduğunu bu sayede öğrendim. Henüz açmış halini hiç görmediğim için de oldukça büyük bir merak içerisinde konu başlığını hatmettim

Şimdilerde buradan edindiğim bilgiler ile sağlıklı kalmasına çalışıyorum. İlk çeliklerimi aldım, suda köklendirilmesi tavsiye edilmiyor olsa da, denemek istedim, bakalım ne şekilde sonuçlanacak.

İlk geldiklerinde saksılarını değiştirdim. Saksıdan çıktıklarında tamamen kök sarmışlardı, ben de sadece 1 boy büyük bir saksıya altına ve yanlarına toprak ekleyerek yerleştirdim. Onun dışında da tecrübeleri dinleyerek toprağı kurumadan su vermedim, fazla suyu olursa tabakta bırakmadım, mümkün olduğunca uzayan dalları iple destekleyerek yukarı astım.

Buraya koymak için fotoğraf çekerken de ilk çiçek tomurcuklarını keşfettim, büyük bir heyecanla bekliyorum, bakalım ne kadar sürede çiçeklerinin o inanılmaz görüntüsü ve anlatılan tatlı kokusu ile tanışabileceğim

Burayı okurken açan çiçeklerinden bahsedenlerin heyecanlarına özenerek, "ben bu mum'um açtığını göremeden göçüp gideceğim" hissine kapılmadım desem yalan olur

Şimdi bir umut bekliyorum...

Sevgilerimle.

Galerim
http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=31421

Düzenleyen Baykol : 20-07-2018 saat 14:24
Baykol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 16:28   #3256
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
''Bir inanışa göre mum çiçeğini dikerken bir parmakla dikersen bir senede, beş parmakla dikersen beş senede açarmış… ''

Buna ne dersiniz? Ben kaç parmakla diktiğimi hatırlamıyorum

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 16:44   #3257
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Ben tüm parmaklarımı kullanmıştım sevgili koyu yeşil Bir de saksı değişimleri yaptım işim zor o zaman.

Sayın Baykol umarım mum çiçeğinizin tomurcukları en kısa zamanda çiçeklenir. Maşallah.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 18:26   #3258
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Baykolcum,açıklamalarından ötürü teşekkür ederim.Bende önerilmediği halde elimdeki çeliklerden 1 tanesini suya koydum çünkü suda köklendirenlerde olmuş,ona güvenerekten denemek istedim.Toprağa diktiğim çeliklerden biri azda olsa köklüydü biride köksüzdü.inşallah tutar.Tutmazsa çok üzülürüm.Kokusunuda duymayı koklamayı allah ikimizede nasip eder ve tüm isteyenlere.Sevgiler.

Eski 28-05-2008, 18:31   #3259
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi güzwurgunu Mesajı Göster
mum çiçeğimi güneşe aldım we bir haftada yedi yeni yaprak çıkardı çok mutluyum belki bi güzellik yapıp çiçekte açar suya koyduğum çeliklerde köklendi
bukadar kısa sürede kökleneceklerini ummuyordum yaa yazın tatilde nasıl yapacam bakalım :S yanımdamı götürsem
Darısı başıma inşallah bende suya koydum merakla bekliyorum inşallah benimkide köklenir.Arkadaşım ,güneşe koydum demişsin dışardamı içerdenmi güneşe çıkardın.Sevgiler.

Eski 28-05-2008, 21:46   #3260
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Cam arkasından gelen direk güneş yaprak yanmasına neden oluyor, tecrübe ile sabit

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 07:58   #3261
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Bende büyümeyen bir mum çiçeği vardı.Şimdi sabahtan öğlene kadar güneş alan bir yere koydum.Bir ayda 5 yaprağım daha oldu.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 13:09   #3262
Ağaç Dostu

Bu aralar benim de 1 yıldır yaprak vermiyen inatçı çeliklerimden biri yaprak vermeye başladı. Sadece sabah güneşini alan yerde duruyor yerini değiştirmedim 2 günde 5 yaprak hızla ilerliyor.

Eski 29-05-2008, 13:12   #3263
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Çelikten dikilen bir mum çiçeği ,kaç yılda açar sevgili some- at.Bilgi verirsen sevinirim..sevgilerrr
sevgili Cemo çiçek açmaya zaman vermek oldukça güç. Ama memed abimizin bizimle paylaştığı bilgi(dikildikten 1 yıl sonra açıyor) benim mum çiçeklerimde tuttu.

Eski 29-05-2008, 14:31   #3264
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
mum çicegi

Arkadaslar ben de mum cicegimin fotograflarını sizlerle paylasmak istedim. Bunlar cep telefonundan cekilmis fotograflar, daha sonra makineyle daha net fotograflar cekebilirsem onları da yollarım.

Eklenen Resimler

deniz73 beğendi.
Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 14:34   #3265
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Allah nazardan saklasın, hiç böylesini görmemiştim

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 14:51   #3266
Ağaç Dostu

Ben de bu zamana kadar hiç böylesini görmedim. Sürekli balkonda mı duruyor don olayına ne yapıyorsunuz kışın içeri alıyor musunuz?

Eski 29-05-2008, 18:21   #3267
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Mum cicegi

Cok tesekkur ederim arkadaslar. Mum cicegi kapalı balkonda duruyor. İceri dısarı tasımam cok buyuk oldugu icin zaten soz konusu degil. Fazla gunes almayan ama aydınlık bir ortamda duruyor. Torunum yeni bir fotografını cekti. Onu da yolluyorum. Sevgiler.

Eklenen Resimler

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 19:55   #3268
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Çiçek açıyor mu?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 20:58   #3269
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Gül hanım, harika bir çiçeğiniz var maşallah. Benim takıldığım nokta ise şu, nasıl bu kadar çok dallı, yani tek kökten değil heralde? Birde nasıl dik durabiliyor?

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 10:11   #3270
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Çiçek açıyor mu?
Evet benim de aklıma hemen bu soru geldi. Çiçek açıyor mu?

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024