agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Minyatür Bahçecilik
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-11-2008, 14:03   #121
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Çok teşekkür ederim arkadaşlar, kaktüslerle çalışarak, sizin de çok değişik peyzaj çalışmalarınız olabilir. Çok fazla bakım istememeleri açısından da rahat bir çalışma.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 14:32   #122
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Harikulade bir görüntü.
Nasıl başlanır neler yapılır?
biraz bilgi verirseniz sevinirim.

suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 14:47   #123
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Eğer Kaktüs bahçesini kastediyorsanız, ihtiyacınız olan şeyler, istediğiniz, sevdiğiniz şekillerde kaktüsler, kaktüslerin çürümemesi için, toprak olarak kullanılacak kum ya da suyu tutmayan başka bir toprak bileşimi, çevre düzenlemesi için taşlar, ve istediğiniz ebatlarda bir saksı.

Ben saksıyı ahşaptan yaptırdım, ebatları 30 a 50 cm civarı derinliği içerden 4 cm, dışardan 5 ya da 6 cm. Siz istediğiniz ebatlarda bir saksı kullanabilrsiniz.

Kaktüsler hakkında detaylı bilgiyi de forumda bulmak mümkün. İyi ışık alan bir yerde tutarsınız. Sormak istediğiniz başka bir şey varsa her zaman sorabilirsiniz.

Eski 12-11-2008, 12:50   #124
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Arkadaşlar, büyük saksıda peyzaj projemi merak edenler için bir kaç haberim var. Birincisi, büyük ladin kurudu. Çok iyi bakmama rağmen neden kuruduğuna bir anlam verememiştim. Ağacı yerinden sökerken gördüm ki, ağacın kendi toprağı kuruduğunda betonlaşan cinsten bir toprakmış. Üstten suladığımda, kendi hazırladığım karışıma genel olarak iyi nüfuz etmesine rağmen, su bu toprağa çok iyi işleyememiş. Yani ağaç susuzluktan kurumuş. Çıkardığımda köklerin sağlam olması da bunun bir işareti olarak algıladım. Bunun üzerine hazır ladin gitmişken, değiştirmem gereken ne varsa değiştireyim ve belki çok fazla ağaç olmayan bir çalışma ile devam edeyim dedim. Şu an saksıya çok iyi adapte olan elma, şimşirler, eğreltiler vs duruyor. Diğer bazı ağaçları uzaklaştırdım. Herşeyi komple değiştirmek de bir seçenek, biraz düşünüp son kararımı vereceğim. Ağaçların uyuma dönemi içerisinde epeyce zamanım var. Sevgiler, saygılar.

Eski 27-02-2009, 20:54   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Vyserra merhaba,

Tepsi ne durumda merak ediyorum. Belki bu yıl, bir tepsi daha ekleyip L biçimi yaparsın. Bir de teması olsun. Teması "Karadeniz'de bir yayla evi " olsun mu mesela ?

Çalışmanı bir sergiyi dolaşır gibi gezdiğimizi aklımdan geçiriyorum.

seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2009, 22:51   #126
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
E yazdın ama fotoğraflamamışsın. Eminim merak eden sadece ben değilimdir. Peyzajının son halinin fotoğrafını da eklersen ben de yeni yeni fikirler edinebilirim. Aşamalar çok güzel ilerliyor. İzlemesi ayrı bir keyif. Ama eminim en büyük keyif, uğraşmasıdır. Yıllar önce ben de böyle şeylerle uğraşırdım. Ama o zamanlar lisedeydim tabi. Şimdi ne zaman, ne de enerji kaldı.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 10:05   #127
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Byük saksıda peyzaj çalışmamdaki ağaçları değiştirdim. Ana plan aynı kaldı ama, uyum sağlamayan bitkiler oldu. Yosunların yerini yer örtücü sukulentler aldı. Biraz daha şekle girince fotoğraflayıp yayınlayacağım. Sevgiler.

Eski 28-02-2009, 10:20   #128
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seleste Mesajı Göster
Vyserra merhaba,

Tepsi ne durumda merak ediyorum. Belki bu yıl, bir tepsi daha ekleyip L biçimi yaparsın. Bir de teması olsun. Teması "Karadeniz'de bir yayla evi " olsun mu mesela ?

Çalışmanı bir sergiyi dolaşır gibi gezdiğimizi aklımdan geçiriyorum.
Merhaba Seleste,

Konu açılmışken biraz daha anlatayım, çalışmamdaki büyük ladin kuruduktan sonra, o ana kadar yaşadığım deneyimlerden de faydalanarak tasarımı değiştirdim. Daha önce de söylemiştim. Şimdi tarla efekti verecek daha küçük bitkiler, yer örtücü olarak sukulentler, şu anda mevcut ağaç türleri olarak, alıç ve gürgen mevcut. Şimşir ve minyatür gül gibi çalılar da duruyor. Ev için yeterli yer kalmadığı için havuzu küçülttüm. Havuzu bu sefer derz dolgusundan yaptım. İçine de su mercimeği koydum. Fotoğraflamak için ağaçların yeşermesini bu sırada da diğer ayrıntıları tamamlamayı bekliyorum.

Beklediğinize değecek inşallah. Sevgiler.

Eski 01-03-2009, 07:46   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Vssera, aslinda saksidaki peyzaj calismanin, yesillenmeden once de bir fotografini eklersen, yesillendikten sonra de ekliyecegin fotografla bakip, onlari kiyaslama firsati olacak.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2009, 17:18   #130
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Bugün de düzenlemeye devam ettim. Bi' türlü içime sinen bir havuz ve ev yapamadım. Ondan da gecikti

Eski 01-03-2009, 18:49   #131
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın vyssera. Havuzu yapmak için çok uğraşmana gerek yok altarnatif malzeme aramanada gerek yok.
Havuzu belirlediğin alana çok rahat bulabileceğin çakıl taşlarını silikonla mermer zenine yapıştır. aralarınıda silikonla. çakıl taşları girintili çıkıntılı olacağından daha doğal duruyor. Silikon işini çok rahat görür çakılda bol. İşin bitince nalburlarda satılan buzdolabı boyası diye satılır püskürtmeli tüp boyalar dan alıp zemini hafif boyada atarsan hem istediğin suyu orda tutar hem de derin mavi bir göl hissi yaratırsın.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1235759999

Eklenen Resimler

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 00:32   #132
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Evet Tekin bey, en sonunda taşa döneceğim sanırım. Dibine kum, yüzeye de su mercimekleri koyup doğal bir hava vermek istiyorum. Çok teşekkür ederim

Eski 08-06-2009, 23:29   #133
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2008
Galeri: 2
Sayın vyssera;

Yaptığınız çalışmalar mükemmel derecede güzel ve başarılı. Tebrik ediyorum...

Carlos_Cortes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 10:06   #134
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2007
yeni gördüm bu konuyu çok güzel oluyor her geçen gün

samarra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 11:05   #135
Ağaç Dostu

KARADENİZ37's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2009
Sayın Vyssera;çocukken şirinler diye bi çizgifilm vardı.Mantardan evler yapraktan kayıklar falan.Sizin ormanı onların ülkesine benzettim.Çok şahane ve şipşirin olmuş emeğinize sağlık.

KARADENİZ37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 21:58   #136
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Sağolun arkadaşlar. Bilmenizde fayda var, balkonum günün belli saatlerinde etkili bir şekilde doğrudan gün ışığı aldığından geniş saksıda aşırı su kaybı meydana geliyordu, Bu yüzden susuzluğa dirençli türler haricinde sorunlar çıkıyordu. Sonunda bu tasarımı bozup, yerine sukulent bahçesi yaptım.

Saksının yerini değiştirme gibi bir seçeneğim olsaydı bunu yapmayabilirdim. ama bu hali de çok hoş oldu. yeterince olgunlaşınca paylaşacağım. Sevgiler.

Eski 18-12-2010, 19:17   #137
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Minyatür bahçe çalışması yapmak istiyorum tavsiye edebileceğiniz zeminde kullanacağım(saksı amaçlı) ne tür bir malzeme tavsiye edersiniz.El atmadığım bir minyatür bahçe çalışması kalmıştı içimde kalmasın bunu da deneyeyim.Çok güzel olmuş heves ettim.

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024