agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Minyatür Bahçecilik (http://www.agaclar.net/forum/minyatur-bahcecilik/)
-   -   Vyssera'nın Saksıda Peyzaj Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/minyatur-bahcecilik/8238.htm)

vyssera 15-03-2008 21:24

5 Eklenti(ler)
Bu akşam bir 'Çöl bonsaisi' yaptım.

Önce bir hafta kadar çiçekçilerde dallı kaktüs aradım, böylece çöllerdeki büyük kaktüslere benzer bir görünüm olacaktı. Sonunda buldum ve iki adet aldım, boyları 10 cm kadar. Sarı kuma ihtiyacım vardı, köyden, sarı kaya tozu almıştım, bonsailerde toprak örtüsü olarak kullanma amacıyla, bu iş için uygundu. Bir de çöl havası verecek bir kemik ya da kafatası iyi olur dedim, Kafatası ve kemik koleksiyonum olduğu için bu pek sorun olmadı, ilk önce kıyamadım ama sonra sincap kafatasımı kullanmaya karar verdim, bu iş için ebat olarak en uygunu oydu, Sincabın ön iki dişini de çıkararak, kafatasının üst kısmına yerleştirdim, böylece gergedan veya ona benzer yabani bir hayvanın boynuzları gibi görünsün istedim. Ve 1 saatlik bir çalışmadan sonra işimi bitirdim. İşte resimlerimiz.

vyssera 15-03-2008 21:25

2 Eklenti(ler)
Son resimleri.

vyssera 15-03-2008 21:29

1 Eklenti(ler)
......

İklimsiz 15-03-2008 21:31

1 Eklenti(ler)
Saksının bir köşesinde, bunun için de bir yer ayır bakayım Emre:p

Çok yakışacak. Bir kez daha yaratıcılığın için kutluyorum seni.

vyssera 15-03-2008 21:37

Teşekkürler Güler hanım bu kaktüs işi beni fena sardı, bu çalışma için kaktüs ararken çok çeşit inceledim, senin kaktüsün de biçilmiş kaftanmış bu iş için :) belki değişik türlerin bir arada bulunduğu farklı bir peyzaj daha yaparım, çok iyi olur ;)

sasahin 20-03-2008 15:24

vyssera çalışmalarını imrenerek izliyorum, hepsi birbirinden güzel. Bu sene bir aksilik olmazsa yine geleceğim Trabzon'a. Müsait olursan bizzat görmek isterim.
Bu arada bende Tonyalıyım.

vyssera 20-03-2008 15:34

Teşekkür ederim :) , Gelirsen haftanın 6 günü meydandaki işyerimdeyim, muhakkak beklerim :)

uzman16 21-03-2008 09:06

Elinize sağlık,
Bir de küçük bir kovboy figürü bulup altına koyduğunuzda alın size vahşi batı...:p

tijeen 21-03-2008 19:29

Sayın vyssera bu kaktüslere,ve süslemelere bayıldım nefis görünüyorlar.Emeğinize elinize sağlık.Gözüme takılan bişi ;affınıza sığınarak yazıyorum(çölde gergedan olmas ki,sincabın dişlerini alt kısma koysanız ,çöl aslanının kafatası ve dişleri gibi görünseydi nasıl olurdu acaba?)

vyssera 21-03-2008 19:39

Teşekkür ederim Tijeen hanım, Güzel bir noktaya değinmişsiniz, gerçekçiliği hep severim. O şekli ile de deneyeyim. Aslında illaki gergedan diye bir iddiam yok, yabani bir hayvan iskeleti gibi olsun diye düşündüm.

vyssera 21-03-2008 19:45

Denedim o dişler olmuyor, çok uzunlar ve aslanın uzun delici dişlerinin olduğu bölgede sincapta hiç diş yok, sadece ön 2 diş ve arkada çiğneyici dişler var, ya başka kafatası bulmam gerekecek mesela kedi gibi, ya da yapay diş yapmam gerekecek ( ki ben diş hekimiyim :=) )

vyssera 21-03-2008 20:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 (Mesaj 217004)
Elinize sağlık,
Bir de küçük bir kovboy figürü bulup altına koyduğunuzda alın size vahşi batı...:p

Ben biraz daha sahra çölü gibi düşünmüştüm, mesela bir deve ya da Arap giysileri ile bir yolcu gibi ;)

tijeen 21-03-2008 20:07

Sayın vyssera diş hekimi olmanız işinizi kolaylaştıracak ,deve ve bedevi (çölde yaşayan)bence çok orjinal bir fikir

vyssera 21-03-2008 20:21

Sanırım süs eşyası ve hediyelik eşya satan yerlere de bi' uğramak lazım, çeşitli hayvan ve insan figürleri bulabilirim. Diş konusunu deneyip bakacağım, sağolun ;)

İklimsiz 21-03-2008 22:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tijeen (Mesaj 217336)
Sayın vyssera bu kaktüslere,ve süslemelere bayıldım nefis görünüyorlar.)

Sevgili Vyssera'nın bu çalışması henüz yarım, siz bir de bitmiş halini görün;) :p

vyssera 21-03-2008 22:25

O kaktüsü dikelim diyorsun yani Güler hanım :) Onla başka yapsak :p

İklimsiz 21-03-2008 22:26

Valla Emre, o kaktüs senin için hazırlandı bile:) Artık bunda mı kullanırsın, başka mı yaparsın bilmem:)

vyssera 21-03-2008 22:52

:) Çok teşekkürler, gözüm gibi bakacağım ;)

Sebahattin Sargın 21-03-2008 22:58

Bende yaptım böyle bir çalışma ama benimki bu kadar güzel olmadı, güzel bir çalışma olmuş Sevgili vysera tebrik ederim.

Sevgiler ;)

vyssera 21-03-2008 23:13

Sağol Sebahattin bey, senin çalışmanı da görmek isterdim, foruma koymayı düşünüyorsan. Sevgiler :)

Sebahattin Sargın 21-03-2008 23:29

3 Eklenti(ler)
Bu kaktüsleri Mucip Beyin serasından almıştım, benimki çok basit bir çalışma oldu. Fotoğraflar çok net değil cep telefonun kamerası ile çektim umarım beğenirsiniz.
Eklenti 32793

Eklenti 32794

Eklenti 32795

Sevgiler ;)

vyssera 22-03-2008 13:20

Sebahattin bey, önemli olan çalışmanın senin hayalini yansıtmasıdır. Yaptığın çalışmayı sen sevdikten sonrası önemli değil. Kullandığın kaktüsler çok hoş, Ben tek tür kaktüs kullandım, ama farklı türlerin bir arada olması da güzel, aksesuar ve süslemeleri istediğin zaman ekleyebilirsin, veya beğenmediğin yerlerini sonradan değiştirebilirsin. İnsanın yapabilecekleri sadece onun hayal gücü ile sınırlıdır. Umarım bitkilerin mutlu bir şekilde yaşamaya devam ederler. ( Kaktüs bakımı hakkında bilgin olduğunu düşünüyorum ) Eline sağlık.

Sebahattin Sargın 22-03-2008 13:35

Kaktüsleri çok seviyorum, onlarla uğraşa uğraşa bakmayı öğrendim ;) Masamın üzerinde duruyor bu çalışma bazen izliyorum uzun uzun. Acaba yerini değiştirsem nasıl olur, bir kaç süs eklesem mi diye soruyorum kendime ;) Dediğiniz çok doğru "İnsanın yapabilecekleri onun hayal gücü ile sınırlıdır". İlginiz için teşekkür ederim.

Sevgiler ;)

vyssera 22-03-2008 21:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tijeen (Mesaj 217374)
Sayın vyssera diş hekimi olmanız işinizi kolaylaştıracak ,deve ve bedevi (çölde yaşayan)bence çok orjinal bir fikir

Bugün kaktüslerin genelde Amerika kıtasında yaşadıklarını öğrendim, Arap çöllerinde de var mıdır bilmiyorum.

vyssera 27-03-2008 19:06

Bonsai ile saksıda peyzaj ve orman tarzı çalışmalarımı ayrı başlıklarda toplamaya karar verdim. Böylece takibi daha kolay olacaktır.

vyssera 27-03-2008 19:11

Mermer saksımı daha önceden de görmüş olabilirsiniz. 110 /60 / 6 cm ebatlarında, 40 kilo civarı ağırlığında, açık bej rengi. Uygun yerlerinden drenaj delikleri mevcut.
Şu anda balkondaki yerinde ve bir süre önce içerisine diktiğim bazı ağaçlarım sağlıklı bir şekilde yaşamına devam ediyor.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...8&d=1204666980

vyssera 27-03-2008 19:17

2 Eklenti(ler)
Tüm ağaçlar ve yapılar, 1/20 ölçeğinde hesaplanarak düzenleniyor. İşim bittiğinde ortadaki konik ladin 13 metrelik bir ağacı canlandıracak. Bahar mevsimi gelmeden en azından bazı ağaçlarımı dikeyim dedim ama çalışmanın tümünün bu yıl bitmesi söz konusu değil.

Şu anda mevcut bitkiler

* Konik ladin
* Kırmızı elma
* Minyatür gül
* Yaprakları yeşil-beyaz şimşir
* Likapa
* Funda
* Ve bir başka şimşir türü....

vyssera 27-03-2008 22:35

3 Eklenti(ler)
Çalışmamın ana ağacı olan ladinin dalları ilk aldığımda daha uzundu, dalların uzunlukla daha iyi bir orantı sağlaması için her yönden dalları kısalltım, ağacı daha dar ve uzun bir şekle soktum. Dallar düzensiz ve şekilsiz olduğu için bonsaiye özgü bir budama yapmadım, daha çok bahçıvan budaması gibi oldu. Konik ladinlerde ağacın iç bölgeleri ışık almadığı için, ağacın gür olan dış kısmı budandıktan sonra eskisine göre daha soluk bir görünüm aldı, ama yeni sürgünleri ile tekrar gür halini alacaktır.

vyssera 27-03-2008 22:37

Neden çok az ağaç var bu kadar yere ne gelecek diyenler biraz daha beklesinler, sürpriz olsun ;)

vyssera 01-04-2008 10:07

2 Eklenti(ler)
Saksıda peyzaj çalışmama bazı yeni bitkiler ekledim. Biri 2 gövdeli bir üvez, çok biçimsiz bir ağaç, şekillendirmeden önce yaşamını garanti altına alayım dedim. Fazlalık bazı dallar var. Üvezin hemen solundaki, ardıç, ve ön tarafındaki minyatür orman gülü. Asıl ismini bilmediğim için öyle bir isim koydum. Yaprakları yaklaşık 1,5-2 cm uzunluğunda ve mor orman gülüne tıpatıp benziyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024