agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-01-2011, 17:01   #1
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Armutlarda Memeli Pas Hastalığı

ARMUTLARDA MEMELİ PAS HASTALIĞI
( Gymnosporanqium fuscum D.C)

Daha çok armut yapraklarında meydana getirdiği lekeler ile yaprakların dökülmesine neden olur. Ağaçta kalan yapraklardaki lekeler ise (terleme ve özümleme)yüzeyinin azalması sonucunda gıda yapımını sekteye uğratacağından, ağaçta bazı fizyolojik bozukluklar meydana gelnesine sebeb olur. Hastalıklı ağaç zayıflar ve verimden düşer. Meyveler küçük ve şekilsiz kalır. Salgın yıllarında meyveler fındık iriliğinden fazla büyümez,kalitenin bozulmasına ve meyve veriminde büyük kayıpların doğmasına sebeb olur.

Hastalık etmeni fungus olup, ilkbaharda ardıç ağaçlarından gelen sporlar, armut ağaçlarının çiçekte ve yaprakların da normal büyüklüğünü almak üzere olduğu zamanlarda ilk bulaşmaları yapar. 11 Eylül-12 Ekim tarihleri arasında armut yapraklarının alt yüzünde meydana gelen sporlar uçuşarak civarda bulunan ardıçların genç dallarına konarlar ve onları enfekte ederler. Ardıç dallarında bir yıl sonra (Eylül-Ekim) tümörler oluşur.Tümörlerde oluşan spor dilleri en az yarım saat yağmur yağdıktan sonraki yağmursuz bir günde basidiosporlarını teşekkür ettirirler. Bunlarda uçuşarak armut ağaçlarını enfekte ederler. Ardıçlardaki tümörler 4-5 sene boyunca canlı kalır ve her sene için enfeksiyon kaynağı olurlar.

ZİRAAİ MÜCADELESİ:

Kültürel Önlemler: armut bahçelerinde 1000 metre mesafeye kadar bulunan ardıçlar imha edilmelidir. Ardıçların orman şeklinde bulunduğu yerlerde, ya armut yetiştirilmemeli ya da kimyevi mücadele yoluyla hastalık önlenmeye çalışılmalıdır.

Kimyasal Mücadele: genellikle 3 ilaçlama kafi gelmekle beraber yağışlı geçen yıllarda 6 ilaçlama yapılmalıdır.
..Birinci ilaçlama: Çiçek tomurcukları patlamak üzereyken
..İkinci ilaçlama: Pembe çiçek devresinde
..Üçüncü ilaçlama: Çiçek taçyapraklarının %80-90 döküldüğü zaman.
..Diğer ilaçlamalar: Üçüncü ilaçlamadan sonra havalar yağışlı giderse haftada bir, yağışsız giderse 12-13 günde bir yapılmalıdır.

Düzenleyen Cumhur Tonba : 08-01-2011 saat 21:56
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2011, 16:20   #2
Ağaçsever

Kırkmerdiven's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2011
Cumhur Bey merhaba,

Siz konuyu açalı hayli olmuş ama, ben çıktığımız Cumartesi bahçeye gittiğimde tamamı 4-5 tane olan 1 yaşlı armut fidanlarımda memeli pas hastalığı gördüm. Hatta sporlar bile gözle görülür vaziyetteydi. 15 gün önce gittiğimde hiç dikkatimi çekmemişti. Bu arada yağmurlar yağdı, nem oranı arttı sanırım ortaya çıkmasına bu durum sebep oldu.

Mesajınızdaki alıntının devamında kullanılan ilaçlar için;
Bakır Sülfar %98+Sönmemiş kireç,, Bordo Bulamacı,, 100 litre suya 1000 g// Bakır oksiklorür %50,, W.P,, 100 litre suya 400 g.// Bakır oksit %50,, W.P.,, 100 litre suya 400 g.
ibaresi vardı.

Elimde BASF'ın SERENADE SC ürünü var. Özelliklerini de;
Geniş spektrumlu biyofungusit
Etken madde: %1,34 Bacillus subtilis QST 713

Kurşuni Küf, Monilya, Külleme, Erken Yaprak Yanıklığı ve Karaleke, hastalıklarının kontrolünde DOĞADAN GELEN GÜÇ

FORMÜLASYON ŞEKLİ: SC (Akıcı konsantre)

ETKİ ŞEKLİ: Serenade yüksek seviyede kontakt etkiye sahip lipopeptit yapısını içeren, geniş spektrumlu koruyucu bir fungusittir. Serenade'de yer alan lipopeptitler bilinen en güçlü membran yapısını bozucu bileşiklerdir. Lipopeptitler fungal hücre membranını patlatır, fungal hücre özsuyu açığa çıkar ve ardından ölüm gerçekleşir.

şeklinde belirtmişler. Memeli pasın adı geçmiyor.

Bu ürünü uygulasam işe yarar mı? Mevsime uygun olarak ne yapmam doğru olur? Bilginiz varsa sizden ve bu konuda tecrübesi olan üyelerden yardım rica ediyorum.

Teşekkürler

Kırkmerdiven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2011, 23:49   #3
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın Kırkmerdiven, bizim bahçedeki armutlarda da memeli pas ve armut kaplanı adlı hastalık görülmüştü.
Biz Penncozeb ve topas kullandık ve netice aldık.

Umarım Cumhur Tonba sorunuza erken cevap verir, eğer arkadaşımızdan cevap gelmez ise Bir Bilene Soralım başlığında da sorabilirsiniz.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2011, 13:06   #4
Ağaçsever

Kırkmerdiven's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2011
Güler Hanım çok teşekkürler,

Verdiğiniz isimlerin içeriklerine göz attım. Topas için fungusit denmiş, özellikle memeli pas belirtilmemiş. Penncozeb için de fungusit denmiş ve etkinlik listesinde memeli pas ibaresi vardı.

Benim elimdeki Serenade ın etkinlik listesinde de Penncozeb için yazılanların aşağı yukarı hepsi var, memeli pas dışında.
Yazdığınız ilaçların etkinlik gruplarından yola çıkarak, zaten elimde olan ve biyofungusit olan Serenade ı uygulamaya karar verdim. En azından müdahalede geç kalmamak adına. Umarım faydası olur.

Ürün etkinliği 5-7 gün diye geçiyor. Sanırım bir kaç hafta üst üste uygulamak gerekecek. Bu arada kimyasal olmayan başka yöntemlerde önerilere açığım. Kimyasal kullanmak canımı acıtacaktır.

Bir de önümüzdeki hafta yağmurlu geçecek, bu durumda ilaçlama yapmak doğru olur mu? Yaparsam işlevini yerine getirir mi? Yoksa beklemem daha mı uygun olur? Bir fikriniz var mı?

Kırkmerdiven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2011, 13:51   #5
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın Kıkmerdiven.
Bahsettiğiniz ilaç ağaçlarda karalkeye de karşı kullanılan bir biyofungusit. Şu anda sizin ağaçlarınız zaten enfekte olmuş durumda. Fungusitler koruyucu olarak kullanılırlar. tedavi etmezler. Bitkiye bağışıklık kazandırarak hastalık etmenlerinden en az zararla kurtulmasını sağlarlar.
Serenade SC kara lekeye karşı kullanılabilen bir biyofungusit dir. Agaçlarda Kara Leke ile mücadele yapılıyorsa memeli pas hastalığı için ayrı bir ilaçlamaya gerek kalmaz.
Bence
genellikle 3 ilaçlama kafi gelmekle beraber yağışlı geçen yıllarda 6 ilaçlama yapılmalıdır.
..Birinci ilaçlama: Çiçek tomurcukları patlamak üzereyken
..İkinci ilaçlama: Pembe çiçek devresinde
..Üçüncü ilaçlama: Çiçek taçyapraklarının %80-90 döküldüğü zaman.
..Diğer ilaçlamalar: Üçüncü ilaçlamadan sonra havalar yağışlı giderse haftada bir, yağışsız giderse 12-13 günde bir yapılmalıdır.
Siz de bu takvime göre ilaçlama yapsanız iyi olur diye düşünüyorum.

Ayrıca ilaçlama günün sıcak saatleri ve yaprakların tamamen kuru olduğu anlarda yapılmamalı, akşam ya da sabah serinlğinde yapılmalıdır.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2014, 10:41   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2012
Armut Memeli Pas hastalığı

Bahçemde bir sıkıntı olduğu kesin. Daha önce hiç ilaçlama yapmadım. Ama doğru ilaçlama yapmak istiyorum. Aşağıdaki resimlerde göründüğü gibi bahçedeki armut, elma, erik ağaçlarının hepsinde resimlerde göründüğü gibi kahverengi lekeler mevcut. Bir kayısı ağacının gövdesinde ise diğer resimdeki gibi yapılar mevcut ne yapmam lazım acaba?

Eklenen Resimler

Düzenleyen zharugba : 11-03-2015 saat 16:37
zharugba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2014, 18:09   #7
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zharugba Mesajı Göster
Bahçemde bir sıkıntı olduğu kesin. Daha önce hiç ilaçlama yapmadım. Ama doğru ilaçlama yapmak istiyorum. Aşağıdaki resimlerde göründüğü gibi bahçedeki armut, elma, erik ağaçlarının hepsinde resimlerde göründüğü gibi kahverengi lekeler mevcut. Bir kayısı ağacının gövdesinde ise diğer resimdeki gibi yapılar mevcut ne yapmam lazım acaba?
Bahçenizde karaleke hastalığı mevcut. Bunun sebebi aşırı nem ve yağmurdur. Havanın nemli olduğu zamanlar ve yağmurdan sonra mutlaka ilaçlama yapılmalıdır. Ziraatten karaleke ilacı ve yayıcı yapıştırıcı alıp tüm yapraklara uygulayın. Eğer kontrol altına alınmaz ise ağaçları dahi kurutabilir. Bayer firmasının flint adlı ilacı en etkili ürünler arasındadır.

Bereketli ürünler, kolay gelsin..

Düzenleyen İsmail Kuzucu : 25-09-2014 saat 18:58 Neden: Ekleme yapıldı.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2014, 07:39   #8
Ağaçsever

Bu resimlerdekiler memeli pas mı acaba?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın Kırkmerdiven, bizim bahçedeki armutlarda da memeli pas ve armut kaplanı adlı hastalık görülmüştü.
Biz Penncozeb ve topas kullandık ve netice aldık.

Umarım Cumhur Tonba sorunuza erken cevap verir, eğer arkadaşımızdan cevap gelmez ise Bir Bilene Soralım başlığında da sorabilirsiniz.
Sayın Güler,
Acaba benim bahçemdeki hastalık memeli pas mı , yoksa forumdaki bir arkadaşın belirttiği gibi kara lekemidir?
Yardımcı olursanız sevinirim
Armutlarda Memeli Pas Hastalığı

Eski 26-09-2014, 07:45   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Bahçenizde karaleke hastalığı mevcut. Bunun sebebi aşırı nem ve yağmurdur. Havanın nemli olduğu zamanlar ve yağmurdan sonra mutlaka ilaçlama yapılmalıdır. Ziraatten karaleke ilacı ve yayıcı yapıştırıcı alıp tüm yapraklara uygulayın. Eğer kontrol altına alınmaz ise ağaçları dahi kurutabilir. Bayer firmasının flint adlı ilacı en etkili ürünler arasındadır.

Bereketli ürünler, kolay gelsin..
Merhaba İsmail Bey,

İlginiz için teşekkür ederim. Armutlardaki şekil bozukluklarından kara leke hastalığı olabilir peki aynı zamanda aşağıda linkini verdiğim gibi memeli pas da bulunma ihtimali olabilir mi?
Armut Memeli Pas (Gymnosporangium fuscum )

Eski 11-03-2015, 16:43   #10
Ağaçsever

Memeli Pas

Bu fotoğrafları çektikten sonra yağmurlar artınca hastalık daha da artarak yaprakların alt kısmında daha önce linkini verdiğim sitedeki gibi be oluşumları da yaptı ve şüphem kalmadı. Armutlarda memeli pas vardı. sonbaharda bordo bulamacı uygulaması yaptım. Fungal bir hastalık olduğundan Kara leke hastalığı ile aynı şekilde ilaçlamaya tabi tutuluyormuş öğrendiğim kadarıyla. Çok ileri seviyede ağacıda kurutabilirmiş.

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2015, 17:10   #11
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Evet, memeli pas muhtemelen. Eylül gibi yaprakların alt tarafında lekelerin bulunduğu yerlerde uzantılar oluyor mu?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 08:31   #12
Ağaçsever

Syn MeyveliTepe,

Evet dediğiniz gibi aşağıdaki resimdeki oluşumlar vardı. Sonbaharda bordo bulamacı yaparak ilaçladım. Bu sıralarda tekrar bordo bulamacı yapmayı düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2015, 22:08   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2015
Merhaba ben foruma yeni üye oldum.Isparta -Eğirdirde yaşıyorum.Önce (üç yıl kadar oldu) bir dönüm Naşi Armudu dikimi yaptım.Bu sene mart ayında bahçemi beş dönüme çıkardım.Daha önce dikim yaptığım armut ağaçlarımda,gövdelerinde kabuk kısımlarında önce çatlama sonra bu çatlayan kısımlarda kırılmalar ve dökülmeler oldu.Gövdelerde ise çürümeler gördüm.Bu bir hastalık muhtemelen.Nedir bu hastalık ve mücadele şekli ve tedavisi nedir?Yardımcı olacak bilgili ve tecrübeli forumdaşlara şimdiden teşekkür ederim.

mehmetkas85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 21:04   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2015
Benim sorunuma çare bulacak bilgili insanlar lütfen cevap verin.Orda kimse varmııı???

mehmetkas85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024