agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni961Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-03-2014, 16:52   #91
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Kuşilerim

Beyazlı Zillimin kanatları kesilmişti aldığımda henüz yenileri çıkmadı ama Zilli azimli uçuşlarını ilerletiyor günden güne. Bugün uçamadığı kapının üstüne uçtu kızım sevdiğinin yanına gidemiyordu önceden yalnız kalıyordu. Artık bunu da aştı. Kutlayalım istedim.

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2014, 18:46   #92
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Çok tatlılar gokcecim o kadar canayakın hayvanlarki, insan gün geçtikçe daha çok bağlanıyor. Zilli'nin kanatları neden kesikti, onu anlamadım?

Çınar'ın ishali geçti sayılır, tüy değişimi devam ediyor. Elime geldiğinde kendisini kaşıttırıyor çünkü kendini tüneklere sürte sürte deli olacak kadar kaşınıyor zavallıcık.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2014, 19:44   #93
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Çok tatlılar gokcecim o kadar canayakın hayvanlarki, insan gün geçtikçe daha çok bağlanıyor. Zilli'nin kanatları neden kesikti, onu anlamadım?

Çınar'ın ishali geçti sayılır, tüy değişimi devam ediyor. Elime geldiğinde kendisini kaşıttırıyor çünkü kendini tüneklere sürte sürte deli olacak kadar kaşınıyor zavallıcık.
Evet çok sevimli oldukları doğru ama benimkiler çift olduklarından bana canayakın değiller pek. Olsun, canları sağolsun onlar yine de benim bebeklerim. Petshopa birinden gelmiş, hayvana işkence etmişler kanatlarını kesmişler sonra da geri getirmişler. Ben alırken anladım bir terslik olduğunu. Özellikle aldım onu iyileştirmek için. Giderek daha güzel bir kız oluyor maşallah.

Çınarın iyi olduğuna sevindim. Eğer kaşıtmaya başladıysa artık sana oldukça güveniyor demektir. Tebrikler.

hira ve lusoari beğendi.
Eski 01-04-2014, 23:08   #94
Ağaçsever

beyaz-papatya's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Merhabalar benimde bir muhabbet kuşum var çok sevimli cok yakın zamanda onu eğitmeye başladım sanırım alışmaya başladı aslında bir video çektim ama yükleyemedim şimdi en kısa zamanda yüklemeye çalışacağım bu arada gökçegökçe ve treeking mubişlerinize bayıldım Allah onlara sağlıklı mutlu uzun ömür nasip etsin sizin yanınızda iyi geceler

beyaz-papatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 15:29   #95
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Az önce fark ettim ki Çınar bugünü banyo günü olarak seçmiş ve suluğunu küvet olarak kullanıyor küçük bir kaba ılık su hazırlayıp kafesin dibine koydum fakat kortkuğu için yaklaşmıyor. Yan yan bakıyor ama aşağı inmiyor.

Eski 02-04-2014, 15:36   #96
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Tüylerini fazla uçamasın dolayısıyla insana daha çabuk alışsın diye keserler. Veya bantla dikkatlice yapıştırılsa da olur. Doğru olmasa da kuşa pek zarar verici işlem değil biraz dikkatli yapılırsa.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 16:40   #97
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Tüylerini fazla uçamasın dolayısıyla insana daha çabuk alışsın diye keserler. Veya bantla dikkatlice yapıştırılsa da olur. Doğru olmasa da kuşa pek zarar verici işlem değil biraz dikkatli yapılırsa.
Zarar verici değil mi? Kuşların en temel özelliği uçmayı elinden alıyor. Hayvan uçamadığı için sağa sola çarpıyor. Ayrıca diğer kuşlar uçarken o kalıyor diye içine kapanıyor. Sizce bunlar zarar değil mi? İnsan bencilliği ne kötü...

ilksenozturk beğendi.
Eski 02-04-2014, 16:42   #98
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Az önce fark ettim ki Çınar bugünü banyo günü olarak seçmiş ve suluğunu küvet olarak kullanıyor küçük bir kaba ılık su hazırlayıp kafesin dibine koydum fakat kortkuğu için yaklaşmıyor. Yan yan bakıyor ama aşağı inmiyor.
Canım çok amaçlı yemlik-suluk olan askılı büyük kaplardan as kafesine içine su doldur banyoluk olsun. Dışarıya koyulan kaplarla banyo yapmayabiliyorlar. Benim papağanlar çok seviyor banyoyu ben de kafese onlardan astım.

hira beğendi.
Eski 02-04-2014, 16:57   #99
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Gokce'cim, bahsettiğin suluğu tam olarak nasıldır bilemiyorum ama birazdan araştıracağım nette.

Ben havalar ısınınca su koymayı düşünüyordum ama bugün televizyon izlerken birde baktım ki, sulukla uğraşıp duruyor. yaklaşıp ne yaptığını anlamaya çalıştım, ıslak bizim tatlış, banyo yapıyor öyle tatlıki.

jojoba beğendi.
Eski 02-04-2014, 17:09   #100
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Sanırım tam olarak böyle bişey işimizi görür.

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2014, 22:38   #101
Ağaçsever

beyaz-papatya's Avatar

Alıntı:
Sanırım tam olarak böyle bişey işimizi görür.
nereden aldınız acaba bunu ben de almak istiyorum da

hira beğendi.
Eski 02-04-2014, 22:44   #102
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beyaz-papatya Mesajı Göster
nereden aldınız acaba bunu ben de almak istiyorum da
Fotoğraf netten. Bulursam alacağım yarın

jojoba ve beyaz-papatya beğendi.
Eski 02-04-2014, 23:01   #103
Ağaçsever

beyaz-papatya's Avatar

ben de baktım şimdi nete 11 lira sanırım

Eski 02-04-2014, 23:22   #104
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Fiyatı hakkında bilgim yok fakat mutlaka almam lazım. Sulukta yıkanmaya çalışıyordu bugün

jojoba ve aydan beğendi.
Eski 03-04-2014, 01:25   #105
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Ben bu banyoluktan almıştım çok çok önce üzeri kapalı olduğundan rahat yıkanamıyorlar hiç kullanamadık desem yeridir. 11 tl de çok pahalı ayrıca. Ben büyük yem konan bildiğin kaptan aldım petshoptan. Hem de 1 tl. İçine yem yerine su koyuyorum. Yem yer gibi gidip canları isteyince gagalarıyla suyu üzerlerine ata ata yıkanıyorlar. İzlemesi de pek zevkli oluyor denk geldiğimde.

hira ve beyaz-papatya beğendi.
Eski 03-04-2014, 02:28   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2013
Girebileceği kadar saklama kabı olabilir, dondurma, kurabiye kabı, cam kase vs vs.
İçine girebilsin iki parmak su olsa yeter.

gokcegokce ve hira beğendi.
TRAKLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 06:36   #107
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Zarar verici değil mi? Kuşların en temel özelliği uçmayı elinden alıyor. Hayvan uçamadığı için sağa sola çarpıyor. Ayrıca diğer kuşlar uçarken o kalıyor diye içine kapanıyor. Sizce bunlar zarar değil mi? İnsan bencilliği ne kötü...
Üstte yazdığım gibi, yapılan doğru değil, ancak kuşa teknik olarak zararı olmaz. Bantlama düzgün yapılırsa hiç uçamadığı için sağa sola çarpmaz, zaten süreç üç-beş günlük olmalı, alışacak kuş belli olur. Birden fazla kuşun birini seçip onu kendinize alştırmaya çalışmak zaten zor bir işlem, kuşlar arkadaşları varken sizle niye ilgilensin, kuşa eziyetten başka bir işe yaramaz.

Kuşa 11 tl verip banyo aparatı almadan önce yayvan bir kabın içine su koyarak banyo işini sevip sevmediğine bir bakın. Kimi kuş suyu pek sevmiyor. Boşuna masraf yapmamış olursunuz.

hira beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 21:50   #108
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Üstte yazdığım gibi, yapılan doğru değil, ancak kuşa teknik olarak zararı olmaz. Bantlama düzgün yapılırsa hiç uçamadığı için sağa sola çarpmaz, zaten süreç üç-beş günlük olmalı, alışacak kuş belli olur. Birden fazla kuşun birini seçip onu kendinize alştırmaya çalışmak zaten zor bir işlem, kuşlar arkadaşları varken sizle niye ilgilensin, kuşa eziyetten başka bir işe yaramaz.

Kuşa 11 tl verip banyo aparatı almadan önce yayvan bir kabın içine su koyarak banyo işini sevip sevmediğine bir bakın. Kimi kuş suyu pek sevmiyor. Boşuna masraf yapmamış olursunuz.
Kanat kesme işini ben yapmadım asla da yapmam. Ben yalnızca ölen erkek kuşuma eş almak için petshopa gittiğimde bu kuşu gördüm ve evimi açtım ona. Hatta eşi öldü diye yeni bir arkadaş aldım yanına. Hala korkuyor insanlardan çok tedirgin ama yine de azıcık güvenini kazandım 2dk kadar kalıyor parmakta. Muhabbetler Avusturalyada sürü halinde gezen kuşlar, bu nedenle çift bakmaya gayret ediyorum. Bir de artık eskisi gibi ilgilenemiyorum ve canı sıkılsın istemiyorum kuşun. Kanat kesmek de bantlamak da bana saçma gelen uygulamalar. İnsanların bu yaptıkları bencilce ve kuşu iyice kendilerinden soğutan şeyler. Sahiplenmek demek o hayvana istediğini yaparsın anlamına gelmemeli. En azından bu platformda savunmayalım bu türlü eziyetleri derim. Kuşa zarar vermiyor diyorsunuz ama rahatsızlık veriyor bunu unutuyorsunuz. 1-2 gün sizin ellerinizi bağlasak nasıl hissedersiniz? Onlar bizim can yoldaşımız esirimiz değil. Pek çok kuş baktım evcilleştirmenin tek yolu bol sevgi, başka hiç bir yöntem değil!

Banyo konusuna katılıyorum kimi kuş bayılıyor kimisi de kedi misali hiç sevmiyor. Ama Hira'nın kuşu zaten sevdiğini belli etmiş. Bence yapması gereken kafese extra bir yem kabı takıp içine gün aşırı değiştirmek kaydıyla su koymak. 11tl ile de kuşuna süper bir ziyafet için kaliteli bir yem alır 700-1000gr kadar. Sevgiler...

hira ve TCM beğendi.
Eski 03-04-2014, 23:57   #109
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
Muhabbet kuşlarını alarak günah işlediğinizin farkındamısınız(bende dahil)? Siz onla iyi bir hayat sürdüğünüzü düşünürsünüz ama asla öyle değildir, bir kuşu bir hayvanı asla içten bilemezsiniz, anlayamazsınız, bunu sonradan öğrendim, elimdeki kuşları teslim etsem yine satılacaklar, bıraksam buralarda yaşayamazlar, mecbur mahkum oldular burada.

Avustralya' ya bırakma imkanım olsa hemen bırakırım, varsınlar yaşabildikleri kadar yaşasınlar ve kendilerince insan gibi ölsünler...Evde besleyebileceğimiz hayvanlar için dini bir kural bu. Ondan dolayı yazdım. Düşünecek olursakda gayet mantıklı, bir tek kedi, insanla yaşayabilirmiş galiba yanlış hatırlamıyorsam, köpekde olmazmış hem ne kadar eğitimli filan olsa temizlik icabı ters bir durum bence de. Genel düşüncem bu sizlerinde bir düşüncesi varmı?

TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 12:40   #110
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Kuş beslemek de geçmişten gelen bir gelenek. Ben din bilgini değilim, dinimizde nasıl bahsediliyor bilmiyorum ama Peygamberimizin kedileri sevdiğini ve beslediğini duymuştum. Ama ben evde kedi beslemekten de hazetmiyorum tüyleri her yere yapışıyor. Tenimi kaşındırıyor. Anneannemin bahçeli evi vardı orada beslerdik kedileri. Kuşlarda haftalık temizliği yapıldıktan sonra sıkıntı yok. Ben de zaman zaman acaba işkence mi ediyorum hayvanlarıma diye düşündüğüm oluyor. Ama elimden geldiğince onlara güzel bir hayat sunmaya gayret ediyorum. Yemlerinin içeriğini doğal ortamlarına uygun seçmeye çalışıyorum ve en önemlisi asla tek bakmıyorum. Umarım onlar da benden memnunlardır, yani en azından öyle olduğunu hissediyorum. Sevgiler...

Bunlar da bizim sürü...

Düzenleyen gokcegokce : 05-04-2014 saat 19:20
Eski 05-04-2014, 13:08   #111
Ağaçsever

edacan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2013
Galeri: 1
katılıyorum sayın gökçe bende muhabbet ve sultan besliyorum ayrıca birde kedim var

Eklenen Resimler

edacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 14:41   #112
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Ay çok tatlı bunlar bayıldım maşallah

edacan ve aydan beğendi.
Eski 05-04-2014, 19:17   #113
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eda Ayaz Mesajı Göster
katılıyorum sayın gökçe bende muhabbet ve sultan besliyorum ayrıca birde kedim var
Çok şirinler maşallah! Muhabbetler ürediler sanırım, bizim sultanlar kuluçkada yavru sevmeyi çok istiyorum inşallah bu kuluçka mutlu sonla biter. Benim bir arkadaşımın evinde de hem muhabbet hem de kedi vardı. Ama malesef kuşu salamıyorlardı ne olur ne olmaz diye

nariçi, hira ve edacan beğendi.
Eski 07-04-2014, 08:09   #114
Ağaçsever

edacan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2013
Galeri: 1
bende hem kedi hemde kuşlarımı aynı anda salamıyorum tabi. kedimizi bir oda balkona bırakıp ondan sonra salıyorum.yoksa kedimiz kızmama rağmen yakalama çabasına giriyor yaramaz.

Eklenen Resimler

edacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 18:15   #115
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bir muhabbet Nevşehir de soğuk odada unutmuşuz öldü. Birisi uçtu gitti ....

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 16:50   #116
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2014
bir muhabbetim var bir de kedi istiyorum ama ailem kedinin doğası gereği avlayacağını düşünüyor, cesaret edemiyorum bu yüzden ikisini aynı ortamda beslemeye.. muhabbet kuşum da 6 aydır bizimle ve cicikuş, maviş, aşkoş, öpücüköpücüköpücük (evet aynen böyle asla tek 1 kez öpücük demez hep 3tane art arda ) ve şeri-fe kelimelerini öğrendi; sanıyorum tamamen şerife demeye nefesi yetmiyor önden bi şeri ardından da uzunca feee sevgiyle olmayacak şey yok....

serifekulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 17:54   #117
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Çok güldüm Sayın Serife umarım benim kuşumda benim adımı söyler

YeniGine ve aydan beğendi.
Eski 12-04-2014, 17:59   #118
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2014
Alıntı:
Çok güldüm Sayın Serife umarım benim kuşumda benim adımı söyler
umarım sayın hira öyle hoşuma gidiyor ki 2haftaya kalmadan öğrendi benim adımı her fırsatta söyleyin gelişmelerden haberdar olmak isterim

hira beğendi.
serifekulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 20:31   #119
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Benim de yıllar önce bir muhabbet kuşum vardı, kendi ismi dahil pek çok kelimeyi ezberlemişti.
Öyle ki kuşun ötüşü, peşpeşe ve rastgele sıraladığı ezber kelimelerden oluşur hale gelmişti..
Annem, ona benim ismimi öğretmeye kafasını taktı ve sonuç:

Hedeflenen isim=> Yasemin

Kuşun ilk söyleyebildiği şekli=> Dakşşş---imin

İlerletmiş hali=> Yakşşşş---imin

Öğrenmiş hali=> Yuşimin

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 20:39   #120
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Ben daha çok eşimin ismini öğretmeye çalıştım. Bir gün fazlaca ısrar ettim sanırım, eşimin ismini söyler söylemez, kuş cakkk cakk cakk bağırmaya başladı, yeter dercesine

Etiketler
muhabbet kuşu beslenmesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024