agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni961Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2014, 08:45   #31
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Kuşunuza eş alın bence. Yazıktır, yalnızlık Allah'a mahsus. Üretmek istemiyorsanız yuvalık takmazsınız dişi yumurtlamadığı sürece. Eşi olan kuşlar eşi ile ilgilenir genelde dışarıya pek hevesli olmazlar. Hem de o agresif davranışları geçer. Benim tecrübeme göre eşi olan kuş sahiplerini de ihmal etmiyorlar sanılanın aksine. Evimizdeki dostlarımız bize muhtaçlar, her türlü ihtiyaçlarını karşılamalıyız eğer evimizi açmışsak onlara. Üreme istekleri de bu ihtiyaçların arasındadır. Kuşunuzu yalnızlığa mahkum etmeyin.
Epey uğraştık eşlendirmek için, 3-4 farklı kuş getirdik olmadı. Biz eşlendirelim çocuklarımız olsun miniş miniş beklentisiydeydik hep Ama yukarılarda da yazdığım gibi sanırım eldek olan kuşlar eşlenme becerisini kaybediyor. Konuştuğum birkaç arkadaş da bunu teyit ettiği için yazıyorum sadece bizim kuşta gördüğüm için değil. İlk getirdiğimiz kuş kendisi gibi eldekti. İkisini dışarı çıkardığımızda omuzlarımızda gezerlerdi. Birlikte dört ay kadar geçirdiler. Dişi yavruluğa girdi çıktı ama kalıcı bir şey olmadı. Aslında onu bırakmasak iyiydi. Kafeste asılı bir şey olmayınca kuş sakin oluyor. Ama ufak bir halka takalım (halen takılı) ona asılıyor, etrafına ağzındakileri kusuyor, sonra onları tekrar yiyor, daha hareketli, telaşlı oluyor. Babamların balkonuna kendiliğinden bir kuş gelmişti. O daha kötüydü bu açıdan; ağzındakileri öyle bir çıkarır sonra yerdi ki kafasında gagasında kururdu ağzından çıkanlar, gören tümöral oluşumlar var sanırdı. Neyse konudan konuya geçtik; dediğiniz gibi yanında eş daha iyi olabilir eşlenmese de dediğiniz gibi ancak bu kez bizim hanım kazan kaldırabilir. Kafese tül taksak dahi etrafı batırıyor. Havada uçuşan tüyleri hafiften hanımın solunumunu zorluyor. Hatta arada kuşu gözden çıkardığı dahi olmuyor değil...

sinbas ve jojoba beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 10:10   #32
Ağaç Dostu

jojoba's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2013
Bende muhabbet kuşu ya da sultan papağanı istiyorum ama eşim hiç haz etmiyor. İkna edersem, alacağım hemen bir kuş.

hira, horanlı.66 ve aydan beğendi.
jojoba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 11:05   #33
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Epey uğraştık eşlendirmek için, 3-4 farklı kuş getirdik olmadı. Biz eşlendirelim çocuklarımız olsun miniş miniş beklentisiydeydik hep Ama yukarılarda da yazdığım gibi sanırım eldek olan kuşlar eşlenme becerisini kaybediyor. Konuştuğum birkaç arkadaş da bunu teyit ettiği için yazıyorum sadece bizim kuşta gördüğüm için değil. İlk getirdiğimiz kuş kendisi gibi eldekti. İkisini dışarı çıkardığımızda omuzlarımızda gezerlerdi. Birlikte dört ay kadar geçirdiler. Dişi yavruluğa girdi çıktı ama kalıcı bir şey olmadı. Aslında onu bırakmasak iyiydi. Kafeste asılı bir şey olmayınca kuş sakin oluyor. Ama ufak bir halka takalım (halen takılı) ona asılıyor, etrafına ağzındakileri kusuyor, sonra onları tekrar yiyor, daha hareketli, telaşlı oluyor. Babamların balkonuna kendiliğinden bir kuş gelmişti. O daha kötüydü bu açıdan; ağzındakileri öyle bir çıkarır sonra yerdi ki kafasında gagasında kururdu ağzından çıkanlar, gören tümöral oluşumlar var sanırdı. Neyse konudan konuya geçtik; dediğiniz gibi yanında eş daha iyi olabilir eşlenmese de dediğiniz gibi ancak bu kez bizim hanım kazan kaldırabilir. Kafese tül taksak dahi etrafı batırıyor. Havada uçuşan tüyleri hafiften hanımın solunumunu zorluyor. Hatta arada kuşu gözden çıkardığı dahi olmuyor değil...
Sağlık ve isteksizlik söz konusuysa bence zorlamayın eşinizi. Evcil hayvan bakımı tamamen özveri gerektiriyor. Ama geri dönüşü de paha biçilemeyen karşılıksız bir sevgi oluyor. Sevgiler...

sinbas ve TCM beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 13:09   #34
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Sağlık ve isteksizlik söz konusuysa bence zorlamayın eşinizi. Evcil hayvan bakımı tamamen özveri gerektiriyor. Ama geri dönüşü de paha biçilemeyen karşılıksız bir sevgi oluyor. Sevgiler...
İsteksizlik değil zaman zaman 'sevgi patlaması' Yoksa 5-6 yıldır o ilgileniyor zaten. Kuşla konuşmasından bazen çocuklar kıskanıyor "bizi o kadar sevmiyorsun" diye. Sağlık olarak ta 'o kadar çatlak su kaçırmaz' diyelim.

sinbas beğendi.
Eski 25-02-2014, 17:29   #35
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

O durum başka tabi. Ben de temizlik konusundan çok şikayetçiyim. Temizlik yaparken hep söyleniyorum kuşlarıma :P Bence eş konusunu bir daha düşünün o zaman. Tek kuş da batırıyor çift kuş da sonuçta

TCM beğendi.
Eski 25-02-2014, 17:32   #36
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jojoba Mesajı Göster
Bende muhabbet kuşu ya da sultan papağanı istiyorum ama eşim hiç haz etmiyor. İkna edersem, alacağım hemen bir kuş.
jojoba ben sakaryada yedi yıl kaldım , eğer muhabbet alacak olursaniz yeni caminin orda akvaryumcu bi haci amca var, ordan alın fiyatları çok uygun çokta kaliteli malzeme var, yeni caminin orda pasajin içinde Rüstem amca....

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 18:57   #37
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Valla arkadaşlar ben kendim uzun yıllar besledim.En son kuşlarımı bebeğimin alerjisi nedeniyle kuşçuya vermek durumunda kaldım.Kuşlarımı çok beğenmişti kuşçu.Hiç zaman vitamin vermedim.Bunun dışında çok farklı yiyecekler kullandım.O ballı krakerlerden de verdim yediler.Diğer besinleri yemelerine engel olmadı.Yeşillik elbette mutlaka verdi.Günlük hava iyi olduğu zamanlarda dışarıya çıkardım.Kafesinin altını çıkarıp toprak üzerine bıraktım,biraz çimenlerde oynadı,topraklara bulandı.Bu onların gelişmesine faydalı oldu.Hatta şunu söyleyebilirim benim yediğim hemen hemen her şeyi yedirdim.Sağlık sorunu **** başka bir sıkıntı yaşamadım.

TCM beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 19:11   #38
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Alıntı:
Düzgün konuşması için erkek olması, alışması ve yine konuşması içinde mümkün olduğunca küçük olması gerek. Kendi gözlemim ve duyduğum başka bir ayrıntı; alışan ve konuşan erkek kuşların sonradan eşlenmesi mümkün olmuyor.
Bizim kuşumuz halen beş yaşında, şu ana kadar konuştuğu kelime sayısı 20 yi geçmiştir. Ancak ilk öğrendiklerini tekrar etmezseniz unutuyorlar. Şu an 7-8 kelimede. Çekebildiğim kadarıyla kaydetmiştim bilgisayara. Neredeyse düzgün cümleler kuruyordu. "Nerdeymiş benim canım aşkım" gibi Eşim ilgilendiği için onun tarzıyla söylüyordu kelimeleri. İlk başta "canımın içi" diyordu, sonra "canımın dibi" ne döndürdü, şimdide "canımın cibi" diyor. Yani ilgilenirseniz karşılık veriyor. Kimi kuşlar da ne kadar nazik davransanız, ne kadar ilgilenseniz de "yoz" oluyor insanlardaki gibi. Biz elimizdekini denk getirene kadar 3-4 kuş değiştirdik. Allahtan satan arkadaşımızdı da sorun çıkmadı.
Konuşması için illa yaşının küçük olması gerekmiyor.Kendi kuşuma eş aldım,konuşuyordu.hemde oldukça güzel konuşuyor cümle kuruyordu.Çeşitli farklı sesler ,ziller,oyun sesleri yapmakta idi.Sonraki aldığım eşini de benim diğer kuşum egitti oda bazı şeyleri söylemeye başlamıştı.Ona hiç bir şey alıştırmaya çalışmadık.öbür kuşu taklit ederek kendisi öğrendi.Ama dediğiniz gibi her kuş konuşacak diye bir kaide yok bazıları konuşabiliyor bazıları konuşamıyor.Bu kuşunuza ve sizin ikinizin aranızda meydana gelen sevgiyle alakalıdır.

gokcegokce ve sinbas beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 09:09   #39
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@celalim01; istisnalar olabilir tabi, ancak ben genel anlamda söyledim ne kadar küçük olursa o kadar iyi diye. Toprağa bırakma taktiği güzelmiş Dikkat etmek lazım yine kaşla göz arasında götürmesinler.

Eski 28-02-2014, 12:09   #40
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Bugün ölen oğlum Duman'ın yerine Zilli kızıma eş olsun diye yeni aldığım Çaki oğlum elime gelmeye başladı. Ele gelmesi için hiç uğraşmıyordum oysa ki sadece kafesine girmeye alıştırmaya çalışıyordum. Sözün özü bazı şeyleri zorlamayacaksın su akıyor ve yolunu buluyor... Sevgiler.

Fatih ve sinbas beğendi.
Eski 28-02-2014, 12:45   #41
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Bugün ölen oğlum Duman'ın yerine Zilli kızıma eş olsun diye yeni aldığım Çaki oğlum elime gelmeye başladı. Ele gelmesi için hiç uğraşmıyordum oysa ki sadece kafesine girmeye alıştırmaya çalışıyordum. Sözün özü bazı şeyleri zorlamayacaksın su akıyor ve yolunu buluyor... Sevgiler.
Zaman her şeyin ilacı diyorsunuz yani.

Eski 28-02-2014, 12:48   #42
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Benim kuşum insana çok uzak duruyor, konuşmasını boşverdim de, ele gelse hiç değilse diyorum ama çok yabani bu yaa;( 33 gündür benimle ama hiçbir hareket yok.. Sinirlerim bozuluyor yavaş yavaş.

sinbas, jojoba ve aydan beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 13:03   #43
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Zaman her şeyin ilacı diyorsunuz yani.
Fazla ilgilenmiceksin akışına bırakıcaksın diyorum desek daha doğru olur

Alıntı:
Benim kuşum insana çok uzak duruyor, konuşmasını boşverdim de, ele gelse hiç değilse diyorum ama çok yabani bu yaa;( 33 gündür benimle ama hiçbir hareket yok.. Sinirlerim bozuluyor yavaş yavaş.
Sevgili Hira ele alıştırma çabanı anlıyorum ama bence sen sesiz bir ortamda s,ş,c,ç gibi harflerin bol olduğu klasik "cici kuş" gibi şeyleri fısıldayarak onunla konuşma alıştırmaları yapsan daha verimli olur gibi geliyor bana. Benim Çaki'yi hiç ele alıştırma gibi bir çabam olmadı yalnızca kafese yanaşır onun kızım Zilli ile olan birbirlerini kaşıma seanslarına hayranlıkla bakar ve oları bir kaç güzel sözle severdim. Bu ara malumun sultanlarım kuluçkada ve tüm ilgim onlarda mubişlerim ikinci planda gibi. Eşim bana arada takılıyor onu da kuşları sevdiğim gibi seviyormuşum :P

hira beğendi.
Eski 28-02-2014, 13:09   #44
Ağaç Dostu

hira's Avatar

anlıyorum gocecim. Zaten geldiği günden beri aynen söylediğin gibi yaklaşıyorum, hiçbir şekilde zorlama yok, ürkütme yok. Ha bu ara birde ısırma huyu başladı. Sanki zarar veriyormuşum gibi, kendini savunmaya çalışıyor... Daha da kızıyorum

jojoba ve aydan beğendi.
Eski 28-02-2014, 13:33   #45
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Daha önce eşinin avucuna almasından söz etmiştin. Devam ediyor mu buna? Eğer öyleyse eğitimini baltalayan konu o olabilir. Dolayısıyla iki ileri bir geri durumundasın. Eşini ikna et. İnternetten yetiştiricilerin ve verterinerlerin yazılarını oku. Öyle eğitilemeyeceğini o davranışla kuşun güveninin sarsıldığını anlat. Yoksa kuş size hiç alışamıcak. Sevgiler...

Eski 28-02-2014, 13:36   #46
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Ben çamaşırları kışın içerde kurutmak zorundayım çünkü burada genellikle soba yakılıyor.

Çınarın en sevdiği tünekte çamaşırlık

Bu şuan ki fotoğrafı. Fotoğraf çok kaliteli değil çünkü telefonla çektim.

Eklenen Resimler

Eski 28-02-2014, 13:58   #47
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Mubişler Zilli & Çaki - YouTube

Maşallah çok güzel ben hala dişi olduğunu düşünüyorum ama dediğiniz gibi fotoğraf net değil. Daha netini eklerseniz net bir şeyler söylemeye çalışırım. Heveslendim ben de bıcırlarımı çektim. Benim video da laptopla çektiğim için yer yer görüntüde sarsıntı ve kaymalar var idare edin artık hem cinsiyet ayrımını da görürsünüz böylece. Mavi kuşum Çaki ve erkek, beyaz kızım Zilli.

Fotoğraf da ekleyeyim

hira ve aydan beğendi.

Düzenleyen gokcegokce : 28-02-2014 saat 15:56
Eski 28-02-2014, 16:39   #48
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu da bizimkinin konuşmaları, birkaç tane daha video vardı onları bulamadım. Olanı kesip düzelttim.

x2 - YouTube

Eski 28-02-2014, 16:49   #49
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Dikkatli dinleyince anlaşılıyor sırayla: aşkımsen, bitanem, canımın içi, annecim benim canım, aşkım, annem, annecim benim geldin mi....

hira beğendi.
Eski 02-03-2014, 00:35   #50
Ağaç Dostu

hira's Avatar

İşte benim Çınar'ım.. Daha net bir fotoğraf çekmek için uğrştım ama kafesin dışındayken fotoğraf makinasından daha çok korktuğu için kafesteyken çekmek zorunda kaldım..

Name:  CIMG5117.jpg
Views: 1247
Size:  28.0 KB

Ben erkek olduğu konusunda eminim diyebilirim, çünkü daha öncede muhabbet kuşum olmuştu, burun kısmı yavruyken böyle lila gibi olanlar erkek oluyor ve de kuş büyüdükçe maviye dönüyor iyice. zamanla göreceğiz

Eski 02-03-2014, 00:39   #51
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Benim daha evvel baktığım kuşum 'maya' maalesef ki malasef annem ceyranda bıraktı ve bu zavallıcık astım olarak öldü

Eklenen Resimler

Eski 08-03-2014, 17:27   #52
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Evet en sonunda kafes dışındaykende elime gelmeye başladı Çınar'cık
öncesinde sadece kafes içindeyken geliyordu ama artık alışıyor bana
sanırım.

Hee bide kafese doğru eğilip şarkı söylediğimde, tünekte bir sağa bi
sola giderek tempo tutuyor ciddiyim, dans edercesine hareketler
yapıyor

Şarkımızda; mini mini bir kuş donmuştu, pencereme konmuştu

Eski 08-03-2014, 18:01   #53
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Evet en sonunda kafes dışındaykende elime gelmeye başladı Çınar'cık
öncesinde sadece kafes içindeyken geliyordu ama artık alışıyor bana
sanırım.

Hee bide kafese doğru eğilip şarkı söylediğimde, tünekte bir sağa bi
sola giderek tempo tutuyor ciddiyim, dans edercesine hareketler
yapıyor

Şarkımızda; mini mini bir kuş donmuştu, pencereme konmuştu
bende bir dişi muhabbet var, eşleri 2 tane olmuş ve ölmüştü 6 ay erkeklerle uğraştırmadım, dişiler kafada ağrıtmıyor bana alışmıştı iyice, kızışma mevsimine gelince ağzımda yaptığım nağmeler bile kuşu etkiliyordu o derece kızışma haline gelmişti, erkek aldık eşleşti tabii, erkek genç, çiftleşemiyor. Ama bizim dişi muhabbet İnci; bizim pabucu dama attı üstüne birde erkekten dolayı kafam ağrıyor hergün, iyi mi yaptım bilemedim.

gokcegokce beğendi.
TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2014, 18:32   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Benim daha evvel baktığım kuşum 'maya' maalesef ki malasef annem ceyranda bıraktı ve bu zavallıcık astım olarak öldü
Bu bitki kuşlar için oldukça zehirli, bu yüzden kaybetmiş de olabilirsiniz...

Hodurice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 23:59   #55
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Çok güzel sevgili hira; ne bileyim sanki Çınar Hanım gibi de... Valla devamlı tek tek kelimeler ne bileyim işte ilk başlangıçta cici, cikcik dersen konuşur da. Benim bir pamuğum vardı bir zamanlar başımı eğe eğe cıx cıx deyiverirdim sonra baktım aynı benim hareketle söylediğimi tekrarladı, sonra sonra da hem kendi ismi, hem de bizlerin ismini bile söylüyordu.
Hay Allah aklıma geliverdi şimdi.

hira, sinbas ve jojoba beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2014, 00:10   #56
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Konuşmasını geçtimde
ablalcım, bana yakın olsa yeter. Ben evde akşama kadar yalnızım, bi çiçeklerim. birde kuşum. bana arkadaşlık etse keşke. mesela kahvaltı etsek beraber ama öğrenmesi için kolay kelimeleri tekrar etmiyorda değilim

Pamuk ne oldu ablacım?

Eski 11-03-2014, 00:22   #57
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Pamuk gagası mantar oldu, birçok kez veterinere götürdüm yok ilaç sürdü, yok gagasını kesti falan işte. Gel zaman git zaman yem de yiyemez oldu. Sonrası

Daha sonra zaman geçince çift aldım bu sefer canım ya onlar da evdeki civciv gibiydiler uçmak falan yok hep halının üzerinde geziniyorlardı. Sonra kardeşim istedi verdim ama onlar çok yaşlındılar ve ecelleriyle

Daha sonra yine bir çift aldım yok yuva falan derken yavruları oldu harikaydılar valla. Anne, baba yavrular. Ve taşınmak zorunda kaldık gittim onları kafesleriyle birlikte kuşçuya verdim. Onlardan sonra da dedim bir daha kuş alıp beslemem. Odur budur kuş beslemiyorum.
Kuşlardan sonra balık dedim onu da pek başarabildiğim söylenemez. Ondan sonra da civciv evin içinde bir odayı onlara tahsis ettim; aman evde kokudan durulmaz oldu ama olsun civcivleri 2 sene piliç haline getirdikten sonra bahçesi olan komşulara verdim.
Şimdi kumrularla uğraşıyorum, onların üremesi için çabalıyorum, saz ekibim, kedilerim... Yani bunun sonu yok, doğa sevgisi olmalı...

Eski 11-03-2014, 00:29   #58
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Yine bir anım; Pamuktan önce. Yine bir tane muhabbet kuşumuz var yeni, annemler salmışlar gezinmiş ve demişler aman Sema görmesin koyalım kafesine. Tutmaya çalışmışlar kafese koyacaklar ya, bir anda kuşun bütün kuyruğu kalmış annemin elinde kuş civciv görünümlü kuyruk falan yok. Eve gelip de onu öyle görünce ne kadar üzüldüm ne kadar tabi hemen ertesi gün kuşçuya götürdük kuyruğu koptu ne olacak şimdi bu. Kuşçu merak etmeyin tekrar gelir. Ondan sonra da bir kuyruk geldi ki eskisinden çok daha güzeldi gerçekten.

sinbas ve lusoari beğendi.
Eski 11-03-2014, 18:06   #59
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
Bunlarda benim kuşlarım, fotograf mekanı kapalı ama olsun

Eklenen Resimler

TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2014, 18:18   #60
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
çok güzeller TreeKing, yakın olsanız yavrusundan isterdim :-)

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
muhabbet kuşu beslenmesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024