agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni961Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2014, 17:27   #211
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
o böcek yaprak biti tarzı birşey olabilir, yaptığınız yolculukta dışardan filan yapışmıştır aldıysanız sorun olmaz bulaşıcı birşey değildir, zaten o böcekde ağaçlarda benim sık gördüğüm yeşil yaprak bitlerinin ayrı bir türü olsa gerek.

hira beğendi.
TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 20:30   #212
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TreeKing Mesajı Göster
o böcek bulaşıcı birşey değildir
Bulaşıcı bir böcekmiş hemde çok fena, az evvel baktığımda tüylerinin arasında 3-4 tane gördüm kafeste hatta salıncağında bile gördüm ben ne yapacağım şimdi

horanlı.66 beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 20:41   #213
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Bulaşıcı bir böcekmiş hemde çok fena, az evvel baktığımda tüylerinin arasında 3-4 tane gördüm kafeste hatta salıncağında bile gördüm ben ne yapacağım şimdi
ilk önce kuşu böcekten kurtarın sprey filan ne kullanılacaksa; veteriner belki bilir. Başka bir kafese alın kuşunuzu ya da onun gibi birşeye kafesi teli fialn ykıayın dezenfekte edin, yuvası filan varsa çıkarın dezenfekte edin ve bir süre takmayın. 1. önceliğiniz veteriner olsun, onlar bilirmi bilmem ama petshopcularda çok cahil ne yazıkki genel itibari, 2. seçenek o yoksa nette google araştırın muhabbet kuşu zararlıları ya da muhabbet kuşumda kırmızı bit-böcek var diye yazın yardımcı olacak birşeyler çıkar belki önünüze, bulursanız birşeyler yine buraya yazın.

hira ve seloş beğendi.
Eski 21-06-2014, 20:59   #214
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Hira Abla, kuşu aldığın kuşçuya bir danış ya da bir veterinere gitmeni öneririm abla. Uzman bir kişi görsün.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 21:13   #215
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Kuşu eşim aldı. Nereden aldı bilmiyorum, öğrenirim ama bunun ne faydası olacakki? adam bir ilaç vermeye kalkacak, bense zarar vereceğinden korktugum icin ilaç kullanmak istemiyorum. Sanırım çaresiz ilaca yöneleceğim Veteriner en doğrusu sanırım. Çok çok üzülürüm birşey olursa..

Eski 22-06-2014, 16:59   #216
Ağaç Dostu

hira's Avatar

bu ilacı aldım arkadaşlar. aldığım dükkanda en kalitelisi buydu. bugun evde değilim ama yarın uygulayacağım.

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.
Eski 22-06-2014, 17:23   #217
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Alıntı:
bu ilacı aldım arkadaşlar. aldığım dükkanda en kalitelisi buydu. bugun evde değilim ama yarın uygulayacağım.
evet abla doğrudur en kalitelisi pisayada bu. Ben uyguladım sıkıntı çekmedim yalnız kafesi bir dezenfekte edin...o böceklerin olabileceği ya da türeyebileceği yerlere darbe vurursun.ondan sonra tellere filan sık kuş olmadan, suyu ve yemi sonra koyarsın kuşa da iyice sık, tüylerin arasını açıp sıkmaya çalış mümkünse ama birşeyle gözüne gitmesine engel ol,bez filan olur başını gözünü kapa yani ters gelebilir arkadaşa ama zarar olmasın.

gokcegokce ve hira beğendi.
Eski 23-06-2014, 00:20   #218
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Sitede kuslarla ilgili yazilanlari okuyunca kuslara olan sevgiden baya etkilendim.Yalniz kuslarla ilgili bölümde kanarya bolumu muhabbet kusu kadar aktif degil.Bundan 5-6 ay oncesinde bir kus edinmeye karar verdim.Yazin yazlikta kisin da apartman dairesinde bakacagim bir kus.Daha once 2 kez muhabbet kusum olmustu.Adi ugurlu idi.Hatta esimle o zaman nisanliydik.Ya ugurlu ya ben derdi.Ona olan sevgimi kiskanirdi yani.Neyse pet soptan harz roller oldugunu soyledigi bir kanarya aldik.Kafesiyle beraber 200 tl odedik.Basta cok guzel otuyordu.Sonra babamin bir arkadasi evde tuyunun cocuklarima ve bana zararli olacagini soyledi.Pasa erkek ve aldigimizda 8 aylikti.Cok guzel turuncu bir rengi vardi.Esimin is yerine gonderdim.Bir sure sonra esim otmez oldugunu soyledi.Hemen eve getir dedim.3 ay oldu hala kesik ince bir ses cikariyor.Name atmayi birakin otmuyor bile.Sitede yazilan her seyi denedim ama olmadi.Muhabbet kusu alsam mi diye dusunuyorum ama cesaret edemiyorum.Sanirim ikisi yan yana olmaz.Bide ben bahceye filan indigimde yanimda gotureyim benle birlikte dolassin diyordum.Kanarya hassas bir kusmus cereyanda falan kalmamasi lazim.Ne yapacagimi sasirdim

seloş beğendi.
esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 00:54   #219
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Sitede kuslarla ilgili yazilanlari okuyunca kuslara olan sevgiden baya etkilendim.Yalniz kuslarla ilgili bölümde kanarya bolumu muhabbet kusu kadar aktif degil.Bundan 5-6 ay oncesinde bir kus edinmeye karar verdim.Yazin yazlikta kisin da apartman dairesinde bakacagim bir kus.Daha once 2 kez muhabbet kusum olmustu.Adi ugurlu idi.Hatta esimle o zaman nisanliydik.Ya ugurlu ya ben derdi.Ona olan sevgimi kiskanirdi yani.Neyse pet soptan harz roller oldugunu soyledigi bir kanarya aldik.Kafesiyle beraber 200 tl odedik.Basta cok guzel otuyordu.Sonra babamin bir arkadasi evde tuyunun cocuklarima ve bana zararli olacagini soyledi.Pasa erkek ve aldigimizda 8 aylikti.Cok guzel turuncu bir rengi vardi.Esimin is yerine gonderdim.Bir sure sonra esim otmez oldugunu soyledi.Hemen eve getir dedim.3 ay oldu hala kesik ince bir ses cikariyor.Name atmayi birakin otmuyor bile.Sitede yazilan her seyi denedim ama olmadi.Muhabbet kusu alsam mi diye dusunuyorum ama cesaret edemiyorum.Sanirim ikisi yan yana olmaz.Bide ben bahceye filan indigimde yanimda gotureyim benle birlikte dolassin diyordum.Kanarya hassas bir kusmus cereyanda falan kalmamasi lazim.Ne yapacagimi sasirdim
şimdi siz kuş için mi birşey yapmak istiyorsunuz yoksa kendiniz içinmi bunu bir düşünün muhabbete gerek yok bunu düşünüyorsanız ilk başta almayacaktınız kanarya direkt muhabbet alacaktınız, kanarya için önerim eşleştirme yapmanızdır ama nasıl olur bilmiyorum yani eş bulun kuşa.

gokcegokce ve esgül73 beğendi.
Eski 23-06-2014, 09:56   #220
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Az evvel Çınar'ı ve kafesini ilaçladım ama korkuyorum ilaç zarar verecek diye. Yemini suyunu gaga taşını kafes dışına aldım, yemliklerin köşelerine saklanmıştı bitler gıcık oldum onları görünce, cinlerim tepeme fırladı! Kafesi deli gibi ilaçladım. Çınar'ın yüzünü kapattım, her ne kadar tepinip didinip dursada yüzüne ilaç gelmedi eminim güzelce ilaçladım.

Fatih, gokcegokce ve Milla beğendi.
Eski 23-06-2014, 10:43   #221
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Alıntı:
Az evvel Çınar'ı ve kafesini ilaçladım ama korkuyorum ilaç zarar verecek diye. Yemini suyunu gaga taşını kafes dışına aldım, yemliklerin köşelerine saklanmıştı bitler gıcık oldum onları görünce, cinlerim tepeme fırladı! Kafesi deli gibi ilaçladım. Çınar'ın yüzünü kapattım, her ne kadar tepinip didinip dursada yüzüne ilaç gelmedi eminim güzelce ilaçladım.
Dış parazit fena, asalaklar kuşu güçten düşürebilir hemen önlem almalı. O spreyden ben de kullanıyorum zaman zaman bir şey olmuyor merak etme. Daha önceki yorumlarda da denmiş zaten ama ben tecrübe ettiğimi söyleyeyim yine de. Kuşun gaga kısmına değil de sırt kanat kısmına uygula. Solunumunu kötü etkilememesi açısından. Zaten spreyi sıktıktan sonra kuş ister istemez tüylerini düzeltmeye başlıyor. İlacı gagasıyla her yerine yayıyor. Bir de kafese de uygulamak önemli. Kafesi temizledikten sonra yem ve sularını koymadan spreyi sık iyice kafesin her yerine. Ayrıca önleyici tedbir olarak banyo suyuna bir kaç damla elma sirkesi damlatmak hem iç hem de dış parazit için işe yarıyormuş. Ayrıca tüylerini parlatıyor kuşlarımızın. Sultan Papağanı besleyenlerden öğrendim bu bilgiyi ve ben hem muhabbetlerime hem de sultanlarıma uyguluyorum arada içme sularına da damlatıyorum hatta. Allah'a şükür dış parazit sorunu yaşamıyorum bu yöntemlerin her ikisini de uygulayarak. Kolay gelsin...

hira ve seloş beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 11:00   #222
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Sağol gokcecim yaa, nerden geldi bu bit belası anlamadım. Pasaklı falan degilim he, güzel bakarım Çınarcıgıma..

neden oldu bilmiyorum. Geçen gece karanlıkta ışığı açtım, Çınar'cığa bi bakayım ne yapıyor diye bir yaklaştımki ne görem! Bit kaynıyor kafes.. İnşallah kurtulacağız, teşekkürler canım.

gokcegokce ve seloş beğendi.
Eski 23-06-2014, 11:08   #223
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Bit konusu bu başlıkta değil diye bize "cıss" yapmazlar umarım İlgili başlığa yazdığımda cevap gelmiyor. Arkadaşların alışık olduğu başlıkta daha kolay cevaplanıyor.

gokcegokce beğendi.
Eski 23-06-2014, 11:09   #224
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Sağol gokcecim yaa, nerden geldi bu bit belası anlamadım. Pasaklı falan degilim he, güzel bakarım Çınarcıgıma..

neden oldu bilmiyorum. Geçen gece karanlıkta ışığı açtım, Çınar'cığa bi bakayım ne yapıyor diye bir yaklaştımki ne görem! Bit kaynıyor kafes.. İnşallah kurtulacağız, teşekkürler canım.
Öyle hissetme sakın nereden geldiğini hiç bilemezsin. Benim Zilli de mantar olduğunda senin gibi düşünmüştüm. Kendisini suçluyor insan hep. Ama veterinere sordum her yerden bulaşmış olabilir temizlikle ilgisi yok demişti. Önemi olan şimdiden sonrası Çınarcık annesinin çabalarıyla kurtulacak eskisi gibi tertemiz olacak inşallah. Parazitten kurtulunca da ayda bir spreyi uygula, elma sirkesini de yabana atma derim. Kolay gelsin Hiracım, sevgiler...

hira beğendi.
Eski 23-06-2014, 11:33   #225
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

hira abla ilaçlamadan önce kafesi parçalayıp her parçasını ayrı ayrı yıkayıp dezenfekte ettinmi, ilaçlamayı da sonra yapardın keşke böyle yapsaydın sıcak su da her türlü temizleyici sabun,pril filan olabilir süngerler temizlerdim iyice, böyle daha kesin sonuç alırdın umarım gene de bir sorun çıkmaz ilaç tam etki koyar.

gokcegokce ve seloş beğendi.
Eski 23-06-2014, 13:57   #226
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
hira abla ilaçlamadan önce
kafesi parçalayıp her parçasını ayrı ayrı yıkayıp dezenfekte ettinmi,
ilaçlamayı da sonra yapardın keşke böyle yapsaydın sıcak su da her türlü
temizleyici sabun,pril filan olabilir süngerler temizlerdim iyice,
böyle daha kesin sonuç alırdın umarım gene de bir sorun çıkmaz ilaç tam
etki koyar.
Kafesi yıkadım, tünekleri yemlikleri fırçaladım hatta. Bakalım ne olcak, sağol kardeşim.

gokcegokce beğendi.
Eski 23-06-2014, 15:07   #227
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Alıntı:
şimdi siz kuş için mi birşey yapmak istiyorsunuz yoksa kendiniz içinmi bunu bir düşünün muhabbete gerek yok bunu düşünüyorsanız ilk başta almayacaktınız kanarya direkt muhabbet alacaktınız, kanarya için önerim eşleştirme yapmanızdır ama nasıl olur bilmiyorum yani eş bulun kuşa.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.Güzel bir konuya değinmişsiniz kuş için mi kendiniz için mi diye.Ağaçlar net bana bitkiler başta olmak üzere pek çok konuda yardımcı oldu.Ama kanarya konusunda aynı ilgi ve paylaşımı bulamadım.Aldığım cevaplar dahilinde öğrendiğim her yolu Paşa için denedim.Aldığımda turuncu olan rengi şimdi sarıya döndü.Bide muhabbet kuşu ile sahibi arasında olan bağın kanarya ile arasında oluşmadığını gördüm.Çünkü muhabbet kuşunu konuşturmak için çabaladıkça aranızda bir bağ oluşuyor.Aynı ilişki konuştuğu için papağanlarda da gözleniyor.Ama kanaryalar cereyandan etkilenen siz yanına gidip konuşsanızda onun için pek fark etmeyen bir kuş.Güneşlensin diye biraz dişarı çıkardım.Banyosunu verdim.Yumurta haşlasım.Haşhaş verdim.Özel yemlerden aldım.Pet şopların da işi satana kadar .Sattıktan sonra bi de arkamızdan konuşmuş.Şimdi burası ufak yer geri götürüp yardım da isteyemiyorum.Kuştan kesik kesik sesler geldikçe başarısız oldum diye canım sıkılıyor.

seloş beğendi.
esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2014, 14:19   #228
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-05-2014
Bugün İhvan sanırım bana küstü. Aylardır, aldığımdan beri ilk defa banyo yaptırdım. O dakikadan beri gıkı çıkmıyor, kafesten de dışrı çıkmak için çabalamıyor. ama çoook kirliydi. Biti de okuyunca ürktüm. Banyo yapmak da onu ürküttü. Bu kuşla aramda güveni sağlayamadım gitti. Bir de banyo yapınca tamam olduk.

seloş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2014, 14:32   #229
Ağaç Dostu

Kafesten çıkardım(zoraki). Uçtu. Pencereye yakın güneş alan bir sandalyeye tünedi. Tek tek tüylerini kabartıp, güneşleniyor.Bana hala pas vermiyor. Resmen arkasını döndü.

Eski 24-06-2014, 17:05   #230
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Keşke ısrarcı davranmasaydınız Seloş hanım, su koysanız belki banyo yapardı kendi kendine

seloş beğendi.
Eski 24-06-2014, 19:25   #231
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seloş Mesajı Göster
Bugün İhvan sanırım bana küstü. Aylardır, aldığımdan beri ilk defa banyo yaptırdım. O dakikadan beri gıkı çıkmıyor, kafesten de dışrı çıkmak için çabalamıyor. ama çoook kirliydi. Biti de okuyunca ürktüm. Banyo yapmak da onu ürküttü. Bu kuşla aramda güveni sağlayamadım gitti. Bir de banyo yapınca tamam olduk.
Güvenini sarsmışsınız kuşunuzun. Yakın davranın ama elinize fazla almayın derim zamanla kızgınlığı geçer fazla küs kalmaz merak etmeyin.

seloş beğendi.
Eski 24-06-2014, 21:33   #232
Ağaç Dostu

Alıntı:
Keşke ısrarcı davranmasaydınız Seloş hanım, su koysanız belki banyo yapardı kendi kendine
şişe kapağındaki suya atladığını görünce sevinir zannedip. yıkadım. Yanılmışım.

hira beğendi.
Eski 24-06-2014, 21:35   #233
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Güvenini sarsmışsınız kuşunuzun. Yakın davranın ama elinize fazla almayın derim zamanla kızgınlığı geçer fazla küs kalmaz merak etmeyin.
şu anda uykusunda konuşuyor yine. Herhalde gün içinde yaşadıkları rüyasına girdi garibin. Fazla uğraşmadım ama kuş banyosuna bir kez batırmam yetti.

Eski 25-06-2014, 08:46   #234
Ağaç Dostu

Sabah normal gibiydi. Kafesten çıkmak istiyordu. Aynanın önüne koyup, işe geldim. durumu iyi.

Eski 27-06-2014, 12:24   #235
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Çınar halen çok kaşınıyor dün gece baktığımda kafeste hala bitler vardı. İlaçlayalı beş gün oldu, tekrar ilaçlasam nasıl olur?

gokcegokce ve jojoba beğendi.
Eski 27-06-2014, 16:11   #236
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Çınar halen çok kaşınıyor dün gece baktığımda kafeste hala bitler vardı. İlaçlayalı beş gün oldu, tekrar ilaçlasam nasıl olur?
Hala varsa ilaçlamaya devam. Öncesinde çamaşır suyu ile kafesi iyice temizle canım. Biraz kokusu geçince kuşu içine koy da etkilenmesin. İnşallah geçer ama biraz seni uğraştırcak gibi. Kolay gelsin.

Fatih ve hira beğendi.
Eski 27-06-2014, 22:17   #237
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
biraz
seni uğraştırcak gibi.
uğraşmak hiç ama hiç problem değil gökcecim ama zamanlama o kadar kötü olduki tamda şu günlerde bir üst daireye taşınma çabalarındayım, ilgilenemiyorum çok kötü oldu. çoğalmalarından korkuyorum.

gokcegokce, jojoba ve seloş beğendi.
Eski 28-06-2014, 08:18   #238
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Sevgili Hira nasıl olduda gözümden kaçtı anlamadım! Bu sorunu sadece Çınar'ı ilaçlamakla çözemezsin, benim sana tavsiyem önce Çınar'a güzel bir banyo yaptır, ondan sonra güzelce ilaçla ama Sayın Gökçe'nin de dediği gibi kafesi sıcak suyun içine biraz çamaşır suyu koyarak ( eğer elinde varsa birazda alkol katarsan daha iyi olur ) fırça ve sünger yardımı ile iyice her köşesini yıka, hatta bir leğenin içinde 5 dakika kadar sıcak sulu çamaşır suyu karışımının içinde bırak ondan sonra normal sabun ve sıcak suyla yıka kuruduktan sonra kafesede biraz bit ilacından sıkarsan iyi olur. ( kafesi dezenfekte ederken içindeki yemlikleri, tünekleri, aksesuarlarıda yıkamayı unutma )

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2014, 20:15   #239
Ağaç Dostu

Alıntı:
uğraşmak hiç ama hiç problem değil gökcecim ama zamanlama o kadar kötü olduki tamda şu günlerde bir üst daireye taşınma çabalarındayım, ilgilenemiyorum çok kötü oldu. çoğalmalarından korkuyorum.
Kolay gelsin.

hira beğendi.
Eski 29-06-2014, 00:07   #240
Ağaç Dostu

hira's Avatar

lusoari, çok teşekkür ederim. Hepsini anladım fakat iki tane sorum olacak; Çınar'ı saf su ile mi yıkayacağım? yani şampuan falan kullanacakmıyım? bide yıkadıktan sonra Çınar'ı ilaçlayacakmıyım?

lusoari beğendi.

Etiketler
muhabbet kuşu beslenmesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024