agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni961Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2014, 21:03   #181
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Seloş hanım hakaret etmeyin İhvan'a Biraz daha sabredin ve neyi yanlış yapıyoruz diye bir gözden qeçirin?

Dün eşimin ablası mesaj attı, kuşları ölmüş, çok üzgün olduğunu söyledi.. bende olsam çok üzülürdüm.

gokcegokce ve seloş beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 23:37   #182
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seloş Mesajı Göster
5 yaş zaten yaşlı anlamına gelmiyor mu sayın TCM? Yoksa duygusallıktan ötürü öldüğüne şahit olmamak için elden çıkarıyor olmayasınız? Diğerleri ikincil sebepler olmasın sakın?
Ortalama 10 yıl yaşadığını düşünürsek ömrünün baharında daha.

seloş beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 09:52   #183
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-05-2014
Aniden sabrım taştı sanırım. Ölürse tabii ki üzülürüm. Eşim de bunu geri verip başka alalım deyince, panik yaptım. Ne olursa olsun, ne yaparsa yapsın o kuş benim. Geri filan vermem.

seloş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 10:30   #184
Ağaç Dostu

Bugün İhvanıma camdan bakmayı öğrettim. Biraz ilgilenmiş gibi gözükse de, bir süre sonra bir köşe bulup orada uyuklamaya başladı. Adını uykucu koymalıymışım.
Name:  2014_0607_1125_49.jpg
Views: 483
Size:  31.3 KB

gokcegokce beğendi.
Eski 07-06-2014, 22:23   #185
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Perdeyi örtün yine de kuş dışarıdayken. Cama yapışıp telef olmasın.

hira ve seloş beğendi.
Eski 07-06-2014, 22:43   #186
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Şimdi düşündümde, hayvan camdan baksa ne görecekki? ağaç yok, doğa yok.. Bende olsam uykum gelir uyurdum napacam

TRAKLI ve seloş beğendi.
Eski 07-06-2014, 23:36   #187
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Bizde şuan bu hallerdeyiz, akrobasiye başladı Çınar Elimin boyası için kusura bakmayın, çıkmıyor

Eklenen Resimler

Eski 09-06-2014, 13:35   #188
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Sevgili Seloş öncelikle size kuşunuza bir tünek-oyun istasyonu yapmanızı öneririm. Renkli oyuncakları, boncukları iplikleri doğal dalları ağaçları kullanabilirsiniz. Salıncakları, parlak ve renkli nesneleri, ses çıkaran zilleri çıngırakları çok severler muhabbetler. Tırmanmak, oynamak onların doğasında var. Sıkıntısını atması için ona oyun alanı oluşturmalısınız. Uyuklaması mevsim geçişinden oluyor olabilir. Havalar Ağrıda daha serindir, üşüyor da olabilir. Ona biraz zaman verin ve sabırla konuşmaya ilgilenmeye devam edin. Karşılığını koşulsuz sevgisiyle fazlasıyla verecektir eminim.

Sevgili Hira, seninle gurur duyuyorum. Çınar'la geldiğiniz nokta çok güzel, sabrının mükafatı resmen. Allah bozmasın inşallah. Evde hatta odada yoksan açık bırakmanı hem evin düzeni için hem de mubişin sağlığı için ben de önermiyorum. Kablo mablo da kemirip elektrik akımına kapılabilir Allah korusun.

Şimdi gelelim bizimkilerin hallerine. Tüy dökümünü kazasız belasız atlatıyoruz inşallah. Pamuk gibi olduk. Zilli yeni kanat tüyleriyle uçuşunu iyice geliştirdi. Ama bu ara iyice agresifleşmeye başladı. Ergen oluyor, kızgınlık evresinde. Zavallı Çaki onu sakinleştirmeye çalışsa da dayağı hep o yiyor. Eşim Çaki'nin kadın dırdırından kanser olacağı görüşünde. Espri tabi. :P Haftasonu onlara güzel bir yuvalık almayı planlıyorum. Kalamar kemiği de yumurtlama döneminde mineral desteği sağlaması açısından önemli. İnşallah güzel yavruları da olur. Gelişmeleri buraya ekleyeceğim inşallah. Sevgiler...

Fatih, hira ve seloş beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 14:41   #189
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Teşekkür ederim gokce'cim son günlerde kanki olduk Çınar'la hafta sonu eşim benden önce uyanıp oturma odasına geçmiş, ben odaya gelene dek tepkisiz ve hareketsizce duran Çınarcık, ben odaya girer girmez kafesin tellerine attı kendini, kapıyı aç diye yalvarırcasına kafasını eğmiş bana bakıyor eşim hayretle anlatıyor olayı bana seni ve beni ayırt edebiliyor diyor şuan kafamda Çınar

gokcegokce, maya ve seloş beğendi.
Eski 09-06-2014, 14:51   #190
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Teşekkür ederim gokce'cim son günlerde kanki olduk Çınar'la hafta sonu eşim benden önce uyanıp oturma odasına geçmiş, ben odaya gelene dek tepkisiz ve hareketsizce duran Çınarcık, ben odaya girer girmez kafesin tellerine attı kendini, kapıyı aç diye yalvarırcasına kafasını eğmiş bana bakıyor eşim hayretle anlatıyor olayı bana seni ve beni ayırt edebiliyor diyor şuan kafamda Çınar
Kıskançlık sezdim sanki. Evet kesinlikle ayırt ediyorlar. Benim neye kızdığımı dahi bilirler ama yapmaktan geri durmazlar. Şişt sesine şartlandırdım, şişt deyince kızdığımı anlarlar. Ama eşimi az gördüklerinden onu da özlüyorlar. O eve gelince ayrı neşeli oluyorlar. Ne de olsa biz de onların sürülerindeniz.

Fatih, hira ve seloş beğendi.
Eski 09-06-2014, 20:03   #191
Ağaç Dostu

Bugün ilk defa çevresiyle ilgilenip, keşfetmeye çalıştı. Odaya boncuklu gece lambasını (ki çok zevksiz bişey, hiç kullanmadığım için dolaba kaldırmıştım) getirdim. onunla biraz oyalandı. Oysaki dün aldığım, çıngıraklı, boncuklu tünekten çok ürkmüştü. Bugün tüneğe de alışmış gördüm. Okul 2 gün tatil olunca bana bayağı alışmıştı, Bugün yalnız bırakıp gidince, geri gelip kafesini açınca uçtu, bana hiç pas vermedi. Okul tatilinde iyice alışacak gibi.

hira beğendi.
Eski 09-06-2014, 20:07   #192
Ağaç Dostu

İhvana boncuklu, çıngıraklı tünek, kalamar kemiği, kuş kumu, ve TCMnin önermemesine rağmen kraker aldım. Krakere dokunmadı bile, tüneğe bugün anca alışmıştı. Arkadaşların anladığına göre bu kuş çok korkutulmuş. Güvenmesi o yüzden zaman alırmış ve bu yüzden korkakmış. Oysa ki aldığımda küçüktü. Ama demek ki insanla kötü bir tecrübesi olmuş. Haa! Bu arada bu gece odamızda yatırdık, belki üşüyordur diye. Gece uykusunda konuşuyordu, kendi diliyle.

hira beğendi.

Düzenleyen seloş : 09-06-2014 saat 20:10 Neden: unutulan cümle.
Eski 09-06-2014, 20:12   #193
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Bende kraker alıyorum, çok seviyor çünkü. Vitaminde ekliyorum suyuna. Belki iyi belki kötü ama faydalı oluyor bence.

seloş beğendi.
Eski 09-06-2014, 20:17   #194
Ağaç Dostu

hira's Avatar

evde yapılan mamaları merak ediyorum arkadaşlar, yanılmıyorsam yumurta falan koyuluyor içine, nasıl yapılır? Küçüktüm ama hatırlıyorum sanki, bir komşumuz petibör bisküvi ve haşlanmış yumurta sarısını ezerek hazırlıyordu sanki?

Fatih ve seloş beğendi.
Eski 09-06-2014, 21:15   #195
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TreeKing Mesajı Göster
Muhabbet kuşlarını alarak günah işlediğinizin farkındamısınız(bende dahil)? Siz onla iyi bir hayat sürdüğünüzü düşünürsünüz ama asla öyle değildir, bir kuşu bir hayvanı asla içten bilemezsiniz, anlayamazsınız, bunu sonradan öğrendim, elimdeki kuşları teslim etsem yine satılacaklar, bıraksam buralarda yaşayamazlar, mecbur mahkum oldular burada.

Avustralya' ya bırakma imkanım olsa hemen bırakırım, varsınlar yaşabildikleri kadar yaşasınlar ve kendilerince insan gibi ölsünler...Evde besleyebileceğimiz hayvanlar için dini bir kural bu. Ondan dolayı yazdım. Düşünecek olursak da gayet mantıklı, bir tek kedi, insanla yaşayabilirmiş galiba yanlış hatırlamıyorsam, köpekde olmazmış hem ne kadar eğitimli filan olsa temizlik icabı ters bir durum bence de. Genel düşüncem bu sizlerinde bir düşüncesi varmı?
Onlara güzel bir hayat sunmaya çalışıyor, arkadaş oluyoruz. Benim çocuğum yok. Özel hayatım dilediğimce ama işten eve gelince evde beni karşılayan bir canlı olması fikri hoşuma gidiyor. Köpeğin evde beslenmemesi konusunda kesin kural olduğunu biliyorum. Bahçede beslenmesi konusunda yasak yok. Kedi onaylanmış ve özendirilmiş dinimizde, ama eşim gibi hayvanlardan tırsan biri asla kediye razı edilemeyince kuşta karar kıldık. Şimdi de arkadaşlık etmeye çalışıyorum. Bunun günahı varsa Allahcc affetsin.

gokcegokce, hira ve TRAKLI beğendi.
Eski 09-06-2014, 21:18   #196
Ağaç Dostu

Alıntı:
evde yapılan mamaları merak ediyorum arkadaşlar, yanılmıyorsam yumurta falan koyuluyor içine, nasıl yapılır? Küçüktüm ama hatırlıyorum sanki, bir komşumuz petibör bisküvi ve haşlanmış yumurta sarısını ezerek hazırlıyordu sanki?
Yumurta yedirmek bana çok itici geliyor. Hani kendi cinsinden bir yavru adayını kuşa yedirmek gibi geliyor. Sizce abartıyor muyum?

Eski 09-06-2014, 21:24   #197
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Alıntı:
Abla ben netten bir tarifi uyguluyorum şöyle:
Ortaboy havuç, bir yumurta, bebe bisküvisi, irmik ve bazen de ceviz-fındık eziyorum.

Haşlanmış yumurtayı, havucu rendeliyorum. Bisküvileri de eziyorum(10 tane) hepsini karıştırıp üstüne 1-2 tatlı kaşığı irmik ekliyorum. Bunu ben bütün kuşlarıma veriyorum. Çok seviyorlar. Nedendir bilinmez ama çok lezzetli olduğunu düşünüyorum. Bazen başka sebze de eklediklerini okumuştum. Tek kuş için miktar ve oranlar azalacaktır tabi ki.

gokcegokce, hira ve seloş beğendi.
Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 22:50   #198
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Teşekkür ederim Fatih'cim, denemek istiyorum, farklı birşeyler yesin hayvan, yazık yani hep yem hep kıvırcık olmasın he salatalıkta yiyor bu deli çok tatlı yahu vallahi çok seviyorum.

Fatih beğendi.
Eski 09-06-2014, 22:59   #199
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Onlara güzel bir hayat
sunmaya çalışıyor, arkadaş oluyoruz. Benim çocuğum yok. Özel hayatım
dilediğimce ama işten eve gelince evde beni karşılayan bir canlı olması
fikri hoşuma gidiyor.
Benimde çocugum yok, etrafa bi göz gezdirdiğimde konuşup komşuluk edecek kafa dengi biri de yok. Tek arkadaşım Çınar.. Günahı varmı bilmem onu hapsetmenin ama ben ona iyi bir arkadaş olduğumu düşünüyorum.

Eski 10-06-2014, 09:13   #200
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Beyaz un ve şeker beslenme seçenekleri olarak bence yapılacak en büyük yanlışlıklardan. Üstelik bunlara bisküvi gibi yapay katkılar da eklenerek yapılan bombaları yiyoruz. Hayvanlar için durum nasıldır bilmiyorum ancak aklıma geldiği için uyarı yapmak istiyorum, özellikle bu iki beyazdan (beyaz un ve şeker [hatta bunlara pirincide ekleyebiliriz]) uzak durun. Glisemik endeksi daha düşük (yani vücuttaki şekeri nispeten daha iyi dengeleyen) sindirim sistemine faydalı (sindirimi kolay olduğu, çalıştırdığı için kanserden korur) kepek, tam buğday gibi esmer unları ve bulguru tercih edelim. Şekerin hele ki yapay şekerin zaten neye faydası var. Çayı dahi şekersiz içmeye çalışın. İnsanoğlu nelere alışıyor, iki-üç gün sabredin, bakmışsınız dördüncü günde çayın gerçek tadını almışsınız. İlk alkol alan birinin "yav kardeşim yıllardır niye içmemişim ben bunu" dediğini duydunuz mu, veya ilk nefes sigarasını çektikten sonra "ciğerlerim bayram etti be" diyeni. Herkes bi yüzünü buruşturur ve söylenir "nasıl içerler bunu anlamadım" diye. İnsanoğlu işte, nelere alışmıyor ki...

Nerden nereye geldim

Kuşlara yumurtanın hem sarı hem de beyazının oldukça faydası var. Üstte bir arkadaşın yazısını okuyunca aklıma geldi, bu işi yapan arkadaşım yumurta ve irmiği sürekli kullanırdı.

gokcegokce, hira ve seloş beğendi.
Eski 10-06-2014, 11:15   #201
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Yumurta maması bebek bisküvisi, havuç ve haşlanmış yumurta'dan yapılıyor. Hepsini rondodan bir güzel geçiriyoruz hatta yumurta kabuğunu da ekliyoruz. Özellikle yavru kuşlar bu mama ile beslenir. Anne baba da buna benzer bir kusmuk ile beslerler yavruları. Benim kuşlar bir türlü yemiyorlar. Zaten havuç da yediremiyorum.

seloş beğendi.
Eski 10-06-2014, 11:18   #202
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
İhvana boncuklu, çıngıraklı tünek, kalamar kemiği, kuş kumu, ve TCMnin önermemesine rağmen kraker aldım. Krakere dokunmadı bile, tüneğe bugün anca alışmıştı. Arkadaşların anladığına göre bu kuş çok korkutulmuş. Güvenmesi o yüzden zaman alırmış ve bu yüzden korkakmış. Oysa ki aldığımda küçüktü. Ama demek ki insanla kötü bir tecrübesi olmuş. Haa! Bu arada bu gece odamızda yatırdık, belki üşüyordur diye. Gece uykusunda konuşuyordu, kendi diliyle.
Dediğiniz gibi pek iyi anıları yok sanırım insan cinsi ile zamanla sizin sevginizle güven inşa eder. Gündüz evde yalnız kalması can sıkıntısı yaratıyor olabilir o nedenle durgundur. Oyuncaklarına zamanla alışır zaten. Bir ay kadar ona alışma süresi tanıyın eminim pişman etmez sizi. Sevgiler...

seloş beğendi.
Eski 10-06-2014, 11:19   #203
Ağaç Dostu

hira's Avatar

irmiğim yoktu aldım şimdi geldim. yiyecekmi merak ediyorum, yapacağım bugün kısmet olursa.

Eski 10-06-2014, 15:33   #204
Ağaç Dostu

Alıntı:
Benimde çocugum yok, etrafa bi göz gezdirdiğimde konuşup komşuluk edecek kafa dengi biri de yok. Tek arkadaşım Çınar.. Günahı varmı bilmem onu hapsetmenin ama ben ona iyi bir arkadaş olduğumu düşünüyorum.
Bence insan ve hayvan dostlukları değerlidir. Şah-ı Nakşıbend hazretleri sokak köpeklerinin uyuz yaralarını tedavi eder, onları sular ve doyururmuş. Hz.Peygamberin kedisini uyandırmamak için eteğini kestiği anlatılıp, durur. Yine Hz. Peygamber vefat edince devesinin yemek,içmekten kesildiği söylenir. Kafesi hapis değil de yatacak, beslenecek, su içecek bir oda-mutfak olarak düşünüyorum. İyice terbiye edilmiş bir kuş zamanla kafesin kapısı açıkken oraya girer ve ihtiyacını görür. Ah bir de dışkılama ihtiyaçlarını kafesle sınırlandırabilsek ne güzel olacak.

Eski 10-06-2014, 21:07   #205
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2014
Arkadaşımız seloşa katılmamak mümkün değil. Bende yalnız yaşıyorum. Haliyle evde biraz ses aradığı oluyor insanin bazen. Bende annemlerdeki kuşumuz paşayı kendi evime getirdim. yemini suyunu ne kadar eksik etmesemde az ilgilenebildim, kafesin kapısı bazen iki gün açılmadığı oldu. İlk başlarda biraz az konuşmaya başladı bazı kelimeleri unuttu. Baya pişman oldum. İlk fırsatta kuşcağızı gerçek evine yolladım. Annemin omzuna ne kadar heyecanla kondu görmeliydiniz.

yeşilperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2014, 21:26   #206
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşilperest Mesajı Göster
Arkadaşımız seloşa katılmamak mümkün değil. Bende yalnız yaşıyorum. Haliyle evde biraz ses aradığı oluyor insanin bazen. Bende annemlerdeki kuşumuz paşayı kendi evime getirdim. yemini suyunu ne kadar eksik etmesemde az ilgilenebildim, kafesin kapısı bazen iki gün açılmadığı oldu. İlk başlarda biraz az konuşmaya başladı bazı kelimeleri unuttu. Baya pişman oldum. İlk fırsatta kuşcağızı gerçek evine yolladım. Annemin omzuna ne kadar heyecanla kondu görmeliydiniz.
Yeni bir sürü oluşturmalıydınız, Paşayı sürüsündencayırmak onu üzmüş. Kendinize kuş alıp, sıfırdan başlayın.

gokcegokce ve hira beğendi.
Eski 10-06-2014, 22:43   #207
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Ne güzel benim gibi düşünen bir çok kuşçu tanıyorum burası sayesinde. Evin kapısına gelip anahtarı çevrimeye başladığımda başlarlar ötüşmeye. Onlarsız ev bomboş. Çocuğum olduğunda bile onlardan vazgeçmek istemiyorum Allah izin verirse. Sevgili Hira gibi ben de insan dostlar edinme konusunda seçiciyim. Ama kuşlarım benim arkadaşım. Evimin işini ertelerim onların yemini suyunu değiştirmeyi, kafeslerini temizlemeyi ertelemem.

Eski 13-06-2014, 12:26   #208
Ağaç Dostu

Dün İhvan'la gezmeye gittik. Eşim işleri için Ankara'ya gitmişti. Öğretmen arkadaşlarla pijama partisi yapmaya karar verdik. Yolda her her her şeye bakmaya çalışıyordu. Bir tatlıydı ki, görmeliydiniz. Merak ve korkuyla karışık kocaman açılmış gözlerle etrafa bakıyor, arabalardan tırsıyor, çamlıktan geçerken kuşların seslerine öterek cevap veriyordu. Hava güzel olsaydı biraz daha eğlenirdim ama hafif yağmur çiseliyordu.

Eski 15-06-2014, 04:12   #209
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Seloş hanım, bizde Çınar'la perşembe günü anneme geldik. Hatta diyebilirimki, elimde kafesle otobüse binerek 26 kilometrelik yola geldim napayım ama 4-5 gün burada kalacaktım, hayvancık napsın evde...

Deli olduğumu düşünseler ne olcak ki? Hem ayrıca deliyim evet

fakat bugun biraz canım sıkıldı... Çınar'ın tüylerinin arasında mini minizerrecik kadar bir kırmızı böcek gördüm, bit olabilirmi bilir kişiler yardım ederseniz musmutlu olurum

Eski 18-06-2014, 16:24   #210
Ağaç Dostu

Vallahi ihvan bayağı sıkıldı bir kaç gündür. Eşimin işleri uzayınca görümceme gittim ben de.Minibüste millet sürekli İhvan'a baktı. Bayağı sevimli buluyorlardı. Başkasının evinde pek çıkaramıyorum, malum ortalığa dışkılıyor. Herkes kaldıramayabiliyor. Günde yarım saat çıkardım. bugün eve geldim, salıverince kısa bir çılgınlık yaşadı.

gokcegokce, hira ve esgül73 beğendi.

Etiketler
muhabbet kuşu beslenmesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024