agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-01-2008, 08:48   #61
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Kışın kuşlara yem vermeyi unutmayalım.

Kar yağdı, havalar soğudu. Bu havada dışardaki hayvanların yiyecek bulma şansları çok fazla yok. Dolayısıyla elimizden geldiğince onları bir süreliğine bizim beslememiz gerektiğini düşünüyorum.

Ben her yıl bu havalarda kuşlar için, pencere önlerine ya ufalanmış ekmek veya haşlanmış bulgur koyup hiç değilse bir kaç tanesini kurtarmaya çalışıyorum.

Bu başlık kuşlar için açıldı, ama soğukta aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tüm hayvanlara elimizden geleni yapalım.

Bu dünya hepimizin. Hayvanların olmadığı bir dünya düşünemiyorum bile.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2008, 13:27   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Onları görmeliyiz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
soğukta aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tüm hayvanlara elimizden geleni yapalım.

Bu dünya hepimizin. Hayvanların olmadığı bir dünya düşünemiyorum bile.
Geçen gece Ankara'ya yağan karın sabahı şöyle bir dolaşayım dedim.
Kar içinde kalan ağaçların ve sokakların manzarası sis içinde gerçekten nefes kesiciydi. Sokaklarda kedilerin ve köpeklerin patilerinin izinden başka da iz yoktu. İzlere baktım... Hepsi arayış içindeydi... Derken parkın yanından geçerken hiç olmayacakbir şey oldu. Kuşlar üzerime pike yapmaya, çevremde ürkek ürkek bir oraya bir buraya uçuşmaya başladı. İlkin bir anlam veremedim. Ama, dönüşte onların istediğinin alasından yemler vardı elimde...
Diyeceğim, hayvanların dili yok, ama bizim gözümüz ve vicdanımız var.
Onları görmeliyiz.
Evet, bu dünya salt bizim değil... Belki de bizden çok onlarındır...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2008, 14:50   #63
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Bende hep ekmekufaklarını hiç çöpe atmam hep balkona koyarım, bisküvi bayat ekmek olsun her taşındığım evde bu böyledir
İlkolkulun bir kısmını almanyada okumuştum ve sn Bode tabi burda biz öğretmenim deriz orda bayan Bode.
Biz onunla okadar çok şey yaptıkki bunlar çok güzeldi, bunlardan biride kışın kuşlara yem hazırlamak, malzemelerimizde birtane margarin, ayçekirdeği, kalıp olarakta saksı,birde ip , ağaçlara asmak için, yağı eritip içine ayçekirdeklerini ni döküp saksının içine boşaltıktan sonra donduruyoruz ipide nasıl olduğunu unuttum ama uygun bir şekilde yerleştiriyoruz, ve o ipten ağaçlara asıyoruz.
Ve daha bunun gibi neler yapmıştık, bulunduğumuz yerde yetişen bitkilerini incelemek ödev olarak, kuşlarını incelemek.çevre kirliliğini önlemek için yapılan konuşmalara gitmek.

günsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2008, 15:06   #64
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Karlı ve buzlu havalarda hayvanların en büyük problemlerinden biri de içecek su bulamamalarıdır. Böyle günlerde onları susuz bırakmayalım.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2008, 20:03   #65
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Kuşlara yem verirken her türden kuşun yiyeceği yemler verilmeli. Bazıları kabuklu bazıları kabuksuz olmalı. En önemliside yemlerin konuldukları yerde ıslanmamalarıdır. Çünkü ıslanan yem donabilir donmasada ıslak yem pek rağbet görmüyor. Özellikle ekmek parçaları.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2008, 12:08   #66
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
kuşları besleme

Kuşları besleme konusunu abartmayalım, onları şımartmayalım, yüzgöz olup evin başköşesine oturmalarına izin vermeyelim.
Zaten bahçeye yem atıyorduk kuşlar için, bu zat, dün bütün gün evden çıkmadı.
Fotoğrafını çekmeyi akıl edemedim. başka yerden aldım ekledim.

Eklenen Resimler

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2008, 23:15   #67
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Bu güzelden şikayet ederek sanırım saka yapıyorsunuz. Eve girmesine inanamadım. Burlarda böyle küçük kuşlara bitçi derler. Kıyıda köşede dolaşırlar. Davranışları serçelere göre daha sıcaktır. Denizli belediyesinin şehir çıkışı boyunca dikdiği top akasyaların her üçünden birinde küçüçük kuş yuvaları var. Sanırım bunlara ait. O na iyi bakın sizden başka kimsesi yok.

Eski 12-01-2008, 18:54   #68

memet's Avatar

Benim kuş bu değilmiş meğer. Benimkinde mavi renk yok. Bugün daha dikkatli baktım,değişikmiş.

Eski 12-01-2008, 19:00   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Fotograftaki kızılgerdan...

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2008, 15:16   #70
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 5669
Arkadaşlar geçen hafta oğlumun okuluna gitmiştim. Okulun bahçesindeki bazı ağaçlarda küçük su şişeleri asılıydı. Yanlarına gidip incelediğimde gördüm ki ,bunlar kuşlar için hazırlanmış yemlikler.. Çok hoşuma gitti. Hazırlaması kolay ve fonksiyonel. yemliğin bir fotoğrafını ekliyorum..

Ayşe Özdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2008, 15:21   #71
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Su şişesinin 1/3 üst ve alt kısmından iki çubuk geçirilmiş. Tünek olarak kullanım amaçlı. Alttaki çubuğun hemen üstünden bir delik açılmış. Yem de oraya kadar doldurulmuş. Fotoğrafta delik görülmüyor. Şişenin arka kısmında kalmış..

Eklenen Resimler

Eski 29-01-2008, 15:47   #72
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Ben konuyu yeni gördüm. Bir de geçen bayram İskenderun da tanık olduğum bir olayı anlatmak istiyorum. Sabah erken şehirde fotoğraf çekmeye çıkmıştım.Pazar günü , saat 07 civarı. Sahilde elimde makina ilerlerken uzaktan gelen klakson sesiyle irkildim. Motosikletli bir adam sürekli klaksona basarak sahil yolu boyunca ilerliyor , benim bulunduğum meydana doğru geliyordu. "Kim bu densiz ? "diye dikkatlice bakınca , motosikletin üzerinde uçuşan onlarca kuşu farkettim. Adam ilerledikçe , çevredeki apartmanların , evlerin çatılarından gelen kuşlar diğerlerine katılıyor , onu takip ediyordu.. İnanılmaz bir olaydı .. Adam sonunda sahilde Atatürk heykelinin bulunduğu meydana geldi yüzlerce kuşla birlikte. Motosikletinde torbalarda taşıdığı yemleri onlara saçmaya başladı...O arada ben de birkaç fotoğraf çektim. Herkesin karnı doyunca adamın yanına gittim.
"- 15 yıldır ben bu kuşları besliyorum .. " dedi.
-" Benim motosikletin kornasını duydular mı hepsi toplanır.."
Müzisyenmiş. Kuşlarla o kadar yakın ve ilgiliydi ki , bazılarını bana tanıttı.
Şu an isimlerini hatırlayamıyorum , kimin hasta olup iyileştiğini , kimin yavrularının olduğunu biliyordu..

Eklenen Resimler

Eski 29-01-2008, 22:09   #73
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Şişeden yuvada yapılabilir yanlız altına küçük delik açmak lazım su girer se aksın diye.

Eski 30-01-2008, 00:20   #74
adige

Sefer GİRİŞEN's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2005
Galeri: 121
Ben de kuşlara yem vermek için söyle bir şey yaptım,çok da hallerinden memnunlar.

Eklenen Resimler

Sefer GİRİŞEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2008, 09:33   #75
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Harikasınız Sefer Arkadaşım. Hemen aynısından yapmalıyım Çok teşekkür ederim.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2008, 09:43   #76
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Sayın sefer bey yemliğinizin üst kısmınada bir çatı koyup üstünü kapatırsanız hem yemleriniz nemlenmez hemde kar bile yağsa yemler açıkta olacağından hayvanlar için iyi bir mekan olur.
Saygılarımla

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2008, 17:26   #77
Yeni Üye

banunur's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2008
Kuşları çok seven biri olarak bu konuyu açanlara çok teşekkür ederim, yemlik konusunda bende sizlere ekleme yapmak istiyorum, arkadaşların çoğu görmüştür civcivler için üretilmiş plastikten suluk ve yemlikler var hem çok ucuz hemde yem ve su bittikçe kendiliğinden kullanım kısmı doluyor, daha sağlıklı ve de kullanışlı, nalburiye malzemesi satan yerlerde bulunabilir, yer kaplamaz ağaçlara da asılabilir, bilen bir arkadaş resim de eklerse faydalı olur sanırım.

banunur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2008, 23:01   #78
adige

Sefer GİRİŞEN's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2005
Galeri: 121
Yukarıdaki fotoğrafı 2006 yılının başlarında çekmiştim.Tahtalarda açılma olduğundan geçen hafta sonu yenilemeyi düşünüyordum, olmadı.Yemlerin bir kısmı yere dökülüyor ama onları da bulup yiyorlar.
Yemlik için çatı yapmayı düşünmedim.İki tarafı da yemlik olarak kullanılabiliyor.Zaten her seferinde koydum 1,5-2 kg yem yarım saatte bitiyor.Yani ıslanmaya pek fırsat bırakmıyorlar.İstenirse balkona da alınabiliyor.Fotoğraf çekmek için balkondan uzaklaştırıyorum.
Dün ve önceki gün çektiğim görüntüler var,bir kaç kez denedim ama yükleyemedim.Belki bu konuya kayıtsız kalanların da ilgilenmelerini sağlar diye düşünüyorum.
Geçen yıl ve daha önceki yıl gelen türlerin çoğu nedense bu yıl ortalıkta yoklar.(Sığırcıklar,Ardıç kuşları,Baştankaralar,İspinozlar,Karatavuk,Sıvacı ve hele hele Kızılgerdan)
Önceki yıllarda uzaktan seyretmeyi yeğleyen Ala kargalar yemliği istila ettiler.Onlar varken de diğer kuşlar yaklaşamıyorlar.Kocaman kuşlar, kolay kolay da doymuyorlar.

Nihayet yüklendi ama linkin görünmesi bir kaç saati buluyor.
Diğer videoların da olduğu sayfanın linkini vereyim.
(Muhabbet kuşu ve kaplumbağalar da ilginizi çeker sanırım)

http://www.youtube.com/user/sgirisen

Sefer GİRİŞEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 11:45   #79
Yeni Üye

selmasecer's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2006
Ne kadar mutlu oldum anlatamam.Senelerdir dostlarımız hayvanların yardımına koşan ama hep yalnız kalmış,onlara su verdiği için dikkatli gözlerle izlenen,soğukta,susuzlukta,trafikte vd.onları düşünüp içi sızlayan tüm hayvan dostları siz çok yaşayın.Toprak üzerinde bir bitkiyi,içinde canlıları büyütemiyorsa...O bitki üzerinde kuşları böcekleri besleyip kucak açamıyorsa....Şu güzelim havayı ciğerlerine çekip,suların sesiyle şarkı söylemeyi bilmiyorsa İNSAN ;ne anlamı var yaşamanın,**** yaşıyorum demenin.

selmasecer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2008, 11:11   #80

memet's Avatar

Havanın en soğuk olduğu günlerdeyiz. Kedileri ve kuşları ihmal etmeyin.
Daha önce yapmadıysanız da, bu günlerde kapının, pencerenin kenarına onlar için yiyecek bir şeyler koyun.

Eski 17-02-2008, 10:13   #81
Ağaç Dostu

Arabası olan arkadaşlar,
Bagajınızın bir köşesine kuşlar, kediler, köpekler için kuru yem bulundurun.
Bir yere gittiğinizde, birini beklediğinizde gözünüze ilişen uygun yerlere bunlardan koyuverin. Baganıjdan eksik etmeyin...
Bu dünyada bizden önce sanırım onlar vardı...

Eski 05-03-2008, 14:01   #82
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 27
Bizim balkon kedilerini fotoğraflayıp en kısa zamanda buraya koymalı...Ben artık yemekler veriyordum ama suda koyayım, özellikle yazın. Geçenlerde sandalye minderlerini dışarda unutmuşum kirletip parçalamışlar ama yine de balkonda kedilerin dolaşması, bir beklenmedik ziyaretçi hoşuma gidiyor. Süpriz yumurta gibi birşey Sebzeleri telle örtseniz Nevsune Hanım? Kuşlar baya zarar verir çünkü.

SAHIRE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 18:45   #83
Ağaç Dostu

Sonja Varol's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007

Bunlara kizmak mümkün mü? Kesinlikle hayir!

Onlar evimizin nese kaynagi, ailemizin diger fertleri. Mikrofonmus, telefonmus farketmez. Onlar sadece evimizi, esyalarimizi degil bizi de sahiplendiler...

Sonja Varol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2008, 16:01   #84
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Kuşlar... en hassas olduğum canlı türüdür. Çiçeklerden daha fazla belkide !
4 hafta önce bir çift kumru belirdi pencere önünde. Gaga gagaya gugur gugur .. Ertesi gün de bekledim. Gelmediler. Bekledim bekledim ..
Ertesi gün balkona örtü silkelemeye çıkmıştım. Ben onu, o beni görünce ikimizde korktuk. Asılı saksımın içine kamufle olmuş yatıyordu
Korkunca elimdeki örtüyü yere düşürdüm o da pırr diye uçtu gitti karşı evin balkonuna kondu.
Çiçeklerim kırılmışmı diye bakınırken içinde ki yumurtayı gördüm... Bir üzüldüm bir üzüldüm ya gelmezse ..
Bütün gece baktım gizlice. Gelmedi.
Yumurtası soğumuşmuydu. Geri gelse de bir işe yaramazmıydı artık.. O gün bu vesveselerle geçti.
Ertesi akşam elimde su çanağımla, çiçeklerimi sulamak için balkona çıktım.
Bir baktım orda ..
Gelmiş oturmuş simsiyah gözlerle bana bakıyordu..
Bu sefer dikkatlice geri geri adım attım. Onu korkutmamalıydım.
Böyle böyle tam 3 hafta bakıştık onunla.
O gün akşam üzeri balkonun kapısını aralamak için yaklaştığımda bir de ne göreyim. (Ellerimin arasında yüzüm, öylece kaldım bir süre..)
Tam 2 tane yavru vardı. Anne gitmişti.. Allahım sana şükür dedim. Yavru(lar) sağ. Birşey olmamış. Ben 1 adet yumurta görmüştüm oysa.
O an ki sevincimi anlatamam size. 2 kumru yavrusunun gün be gün gelişimini büyümesini hele hele annelerinin ağzından beslenmelerini izlemek öyle güzel ki. Biliyorum bir süre sonra misafirlerim uçup gidecekler.. Ama ya bana tattırdıkları sevinçler.. Onlar bende

Bu olayı bu yıl yine yaşıyorum. Kumrularım yine geldi aynı saksıda, aynı yerinde yine 2 yavru dünyaya getirdi. Geçen seferki 7.ayda idi. Bu sefer erkenciler.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2008, 21:17   #85
Ağaç Dostu

Habibe hanım,
Gözünüz aydın diyeyim size...
Bir yerde okumuştum. Bilen varsa tam hakkıyla yazsın buraya...
Bazı çam ağaçlarının kuruması kumruların azalması yüzündenmiş. Çünkü bir tür parazitleri sadece kumrular yiyormuş... Ah işte yarım bilgi bilgi değildir aslında ama beni hoş görün artık... Havalar ısınınca suluktaki sular daha sık azalmaya başladı... Kuşlar da çoğaldı mı ne?

Eski 27-04-2008, 07:12   #86
RoKa AşıĞı

Giriş Tarihi: 11-04-2008
Habibe hanım,

Ne kadar güzel anlatmışsınız Benimde var 2 çift kumru misafirlerim.3 yavruları oldu, geçen hafta 2 yumurta daha bırakmışlar.Ben onlar için şehriye alıp biraz ıslattıktan sonra ucuna kaşık bağladığım tahta bir sopa yardımıyla uzatarak yuvanın kenarına bırakıyorum sessizce

sercinyo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 07:51   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Kuluçkada yatan hayvanı yuvasında beslemeyin. Mümkünse vermek istediğiniz yiyeceği yuvaya 3-5 m uzakta verin. Çünkü yumurtadaki embiriyonun civciv olabilmesi için arada annenin üzerinden kalkıp, yumurtanın soğuması gerekir. Doğa bunu böyle ayarlamıştır. Anne, beslenme ihtiyacı için yumurtanın üzerinden kalktığında yumurta soğur.

Ama siz yemi yuvaya bırakırsanız anne kalkmaz ve embiryo sağlıklı gelişemez. Kuluçka makinalarında bile sistem böyledir, yumurtanın arada soğuması gerekir.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 09:14   #88
RoKa AşıĞı

Todor,

Yok zaten tam yanına değil, ayaklanıp bir kaç adım gidebileceği mesafeye bırakıyorum.Dikkatli gözlemlediğimde anne kalkıp burdaki yemi alıyor yuvadaki yavruya veriyor

Yalnız şimdi bir sorunumuz var Yavrulardan bir tanesi henüz uçamıyor ama nasıl olduysa apartmanın korkuluklarından içeri girmiş.Yani yuvasından çıkmış velet erkenden, geride gidemiyor.Yuvada öyle bir yerdeki yani tutda koy çok zor... Nasıl yapıcaz bilemiyorum, apartmanda hemde dış kapısının önünde anayla yavrusu yani dışardan biri geliyorsa hemen ara merdivenlere kaçıyor ana yavrusuyla zıplayarak, içerden biri iniyorsa kapı önüne tekrar nasıl yapıcaz bir fikir varmı, zaten 3 serçe yavrusu vardı 2 si kayıp sanırım yine bu kapı altlığından hayata fırladılar bir şekilde ...

Bir yuva var ama şu an onda başka sahibi kuluçkada zaten.Acaba bunları dışladılarmı bilemiyoruz neyi, nasıl yapıcaz hiç birine zarar vermeden ?

Eski 28-04-2008, 18:21   #89
RoKa AşıĞı

Arkadaşlar bir fikir yokmu, yavrular ölmesin kedilere yem olmasın...
Ne edicez bilemiyorum, her sabh karsılasıyoruz, kiş kş diyorum gidiyor artezyen motorunun altına, yavru olanda oyle bir duruyoki sanırsın allah benim tövbe tövbe ...

Bi fikir varmı ne edelim bunları ?

Eski 04-05-2008, 12:52   #90
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Kafesteki kuşlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Ben de çok üzülüyorum kafesteki kuşlara. Belki su bulma problemleri olmuyor ama, tutsaklar.
Arkadaşım bir muhabbet kuşunu düşün.En savunmasız kuşlardandır.Eğer bu kuşa tutsak deyip doğaya salarsak yaşayamaz.Ayak uyduramaz çünkü evcilleşmiştir.Hayvanlara yem olur.Bir konuda haklısın bak mesela güvercini,bülbülü,martıyı vb...sokak kuşlarını kafese hapsetmek hiç doğru değil.

deniz-kızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024