agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2007, 12:25   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Kuşlara ve Kedilere su verin

Deneyimsizliğimi hoş görün. Böyle bir konuyu nerede açacağımı bilemediğim için burayı uygun gördüm.

Bahçesi olan arkadaşlardan kediler için yer düzeyine, kuşlar için yüksekçe yerlere sulama kapları (suluk-yalak) koymalarını rica ediyorum. (Balkonu olan arkadaşlar kuşlar için koyabilir. Elbette kuş pisliğini göze alırlarsa...)
Mahalle aralarındaki hayvanlara yiyecek veren çok, ama onlara su vermek pek kimsenin aklına gelmiyor. Bu yüzden sıcakların arttığı günlerde bir çok hayvan (kedi, köpek, kuş, börtü böcek) susuzluktan ölüyor.

Uyarı:
- Kediler için su kaplarını koyacağınız yeri seçerken bitkilerinizin konumuna dikkat edin. Suyu içen erkek kediler kendini vahşi ortamda mı sanıyor ne, egemenlik alanını belirlemek için çevredeki bitkilere çişlerini püskürtüyorlar. Ben bunu, iki adet şimşirimin diplerindeki yapraklar kurumaya başlayınca nedenini araştırma sonucunda keşfettim.

- Su kabı için çok güzel dekoratif kaplar var. Seramik kap kullanmayın. Arı ve benzeri börtü böcek su içmek için kaba konduğunda tutunamayarak kaydıkları için suda boğulmaktadır.
Bu konuda duyarlı olacağınızı umuyorum.

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2007, 16:31   #2
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Size katılıyorum.Herkes bir köşe su kabı koyabilir.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 21:22   #3
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Galeri: 67
Beş yaşından itibaren köpeksiz olamayan ben; bahcemdeki kediler için özel olarak ahşap doğumevi yaptırıp, içini minderlerle döşeyen ve maaile hepsini doyuran yine ben.. Artık bahçeli bir evde oturmadığım için ancak balkonuma konan kuşlara su ve yem vermekle, yavrulamalarını seyretmekle yetiniyorum.. Ah keşke imkanlarım el verse de tüm hayvanların yaşam mücadelesinde az buçuk yardımım olabilse..
Bu insani niyetlerinizi burada yansıttığınız için teşekkürler Sn. Hassoman.

Billur Korkmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 07:52   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bizim mahallede kediler için kenar köşelere su kapı koymak adetten.
yemek sorunları zaten yok mutfakların hepsi onların. Serçe ve güvercinlerin beslenmesi işi annemde. Onları kedilerden koruması zor oluyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 09:59   #5
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Bunlar benim balkonumdaki misafirler.

İlk taşındığım günlerde kumru bana poz verircesine yaklaşmama izin vermişti. Birkaç aydır balkonumda su ve ekmek bulunduruyorum. Sigarayı bıraktığımdan beri kullanmadığım kül tablalarını bu iş için kullanıyorum. Serçeler de artık bana alıştılar. Yalnız balkonumu çok kirletiyorlar. Antenim de kuş pisliği desenli olmaya başladı.

Eklenen Resimler

kedicik ve Mercani beğendi.
Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 10:35   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Sevgili sevelim;
Siz onlarla ilgilenmeseniz bile o desenler zaten olacak,O yakınlaşmanın zevkini tatmaya değer bence.Bizim balkonda kedim bütün gün camda kuş beklediğinden,yaklaşamadıkları halde,camlar kuş pisliği doluyor.Herhalde martılar uçarken hallediyorlar.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 22:56   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen Mesajı Göster
Sevgili sevelim;
Siz onlarla ilgilenmeseniz bile o desenler zaten olacak,O yakınlaşmanın zevkini tatmaya değer bence.Bizim balkonda kedim bütün gün camda kuş beklediğinden,yaklaşamadıkları halde,camlar kuş pisliği doluyor.Herhalde martılar uçarken hallediyorlar.
Sayın Ülkümen,
Kuşların, gökdelenlerin pencere kıyılarına yuva yapmalarını ve camları pisletmelerini önlemek için özel eğitilmiş atmacalar kullanırlarmış... Zaman zaman uçurulan bu atmacalar gökdelenlerin çevresine hiç bir kuşu yaklaştırmazmış...
Bilginiz olsun istedim

Eski 22-05-2007, 23:17   #8
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Selamlar;

Bende mutfak camımın önüne herzaman olamasada köftelik bulgur serpiyorum, kuşlar buna bayılıyorlar evet kirleniyor ama buna dğer Su koymuyorum çünki bizim bahçe hergün sulandığı için daima su oluyor.

Saygılar.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 23:21   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Köye ilk taşındığım yaz, her gece evin içinde yılan yakalıyordum. Ne istediklerini anlayamıyordum bir türlü. Sonra çözdüm. Susayan yılanlar, evin içindeki köpeklerin suyuna geliyordu.

Sonra evin uzağına bir leğende su bırakmaya başladım. Problem çözülmüştü.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 00:20   #10
Ağaç Dostu

Sayın Hassoman;
yazlık evimizi yaparken babam çatıya kırlangıçların yuva yapması için özel çıkıntılar yaptırmıştı,hiç gelmediler,nedense istenmedikleri yerleri daha çok seviyorlar.

Eski 23-05-2007, 14:04   #11
Ağaç Dostu

Sayın Ülkümen,
Kırlangıçlar gerçekten ilginç kuşlar...
Hem insanlara yakın yaşamak istiyorlar, hem de iyiliklerine de olsa yönlendirilmekten hoşlanmıyorlar... Eğer bir semte koloni halinde yerleşmeye kalkışırlarsa ve yuvalarını kimse bozmazsa evlerin saçakları çamurdan yapılmış o harika yuvalarla dolduruyorlar. Onların yuvalarına giriş çıkışlarını izlerken inanın insanın başı dönüyor...

Eski 23-05-2007, 16:32   #12
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Bu başlığı okurken aşağıda alıntıladığım yazı aklıma geldi. Kuşları çekmek için özel bitki önerileri veriyor. Kuşlarla dolu bir bahçe harika olur.

http://bahcevan.com/?m=199807

Yurtdışında moda olan renk bahçelerinin ötesinde yeni başlayan akım kelebek ve kuş bahçeleri! Bu konuyla ilgililenenlere bitki listeleri verebilirim.

Kuşlar için; Trabzon hurması, süs elması, kızılcık, erguvan, manolya (tohumları),
bambu, palmiyeler (tohumları), cycas palmiyeleri, mimoza, akasya, selviler, huş ağaçları, kayın, dişbudak, çınar, koca yemiş, tavşan elması, porsuk, lale ağacı, kavuçuk bitkisi, okalüptüs, incir, pitosporum, ilex, yucca (avize), Japon gülü, lilium, petunya, begonya, aloe, gardenya, atlas, kuş konmaz çalısı, tüm üzümler-üzümsü çalılar, ay çiçeği, kana, eğrelti otları, begonvil, saat çiçeği ve borozan çiçeği.

Kelebekler için; Söğüt, kavak, orman gülü, at kestanesi, süs elması, kavak,
kartopu, leylak, vişne, narenciye türleri, badem ağacı, maviyemiş-likapa, acı yemiş,
erguvan, spiraea çalısı, japon gülü, ay çiçeği, brokoli, güller( özellikle yabanileri),
aster, papatya, hemerocallis, astilbe, rudbeckia, kampanula, yukka, lantana,
saat çiçeği, phlox, sedum, verbena, cosmos, zinnia, abelia, agapanthus,
cam güzeli, ya da kelebek çalısı olabilir.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 22:58   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Köye ilk taşındığım yaz, her gece evin içinde yılan yakalıyordum. Ne istediklerini anlayamıyordum bir türlü. Sonra çözdüm. Susayan yılanlar, evin içindeki köpeklerin suyuna geliyordu.

Sonra evin uzağına bir leğende su bırakmaya başladım. Problem çözülmüştü.

Arkadaşlar,
Sayın TODOR çok önemli bir konuyu gündeme getirmiş.
Sakın atlamayın. Kırlık alanlara açık yerlerde yabanıl hayvanların suyun kokusuna gelebileceklerini unutmayın.

Burhaniye Ören'de bahçeme gelenler:
Yılan, kirpi, kaplumbağa, gelincik ve tilki... Evet tilki!..
(Evler çoğalınca ne yılan kaldı, ne kirpi, ne kaplumbağa, ne tilki... Baharda şakıyan bülbüller bile yok oldu)

Eski 24-05-2007, 17:37   #14
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Ben penceremin önüne su koydum ama gelen giden yok

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 20:20   #15
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Kuş sarayları.

http://www.sihirlitur.com/belgesel/k...ari/index.html

Eski 24-05-2007, 20:22   #16
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Galeri: 66
Güvercinler ve diğer kuşlar için günlük yem sepeti hazırlıyoruz. Her gün "tek bir yem taneciği" kalmayıncaya kadar -afiyet, şeker- olsun yiyorlar.
Geçen hafta her zamankinden daha erken evden çıkmam gerekti ve hızla kahvaltı için mutfağa girdiğimde ; mutfak camı "tak,tak,tak" sanki kapı çalar gibi ısrarla vurulunca açıp baktım ki, bizim yem sepeti gece fırtınada ters dönünce arkadaşlar haklı olarak "biz de kahvaltı için bekliyoruz" anlamında pencereyi tıklatıyorlar...
Bırakın gün boyu aç kalmayı , birazcık öğün gecikince dengemiz nasılda dalgalanıyor.Onları sakın ola unutmayalım.

Metin Y. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 20:27   #17
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili Metin aynı olayı ben de yaşadım. Ama benim camımı tıklatanlar martılardı.

Kuşlarla arkadaş olmak güzel.

Eski 25-05-2007, 19:52   #18
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Sevgili Metin aynı olayı ben de yaşadım. Ama benim camımı tıklatanlar martılardı.

Kuşlarla arkadaş olmak güzel.
Saygıdeğer zenfree Ankara'da yaşadığımız için martılarla arkadaş olma şansımız yok ama bütün kuşlar için yeri gelmişken bir temennide bulunmak istiyorum:
Kuşların özgürlüğüne son vererek arkadaşlık kurmak bana hiç doğru gelmiyor. Kafese kapatılarak, sadece tek tarafın mutlu olduğu bir kuşseverlik çok yapmacık. Kuşların kanatlarını kullanmalarına engel olmadan arkadaş olalım.

Eski 25-05-2007, 20:52   #19
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Ben de çok üzülüyorum kafesteki kuşlara. Belki su bulma problemleri olmuyor ama, tutsaklar.

Eski 25-05-2007, 21:48   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Metin Y. Mesajı Göster
Saygıdeğer zenfree Ankara'da yaşadığımız için martılarla arkadaş olma şansımız yok ama bütün kuşlar için yeri gelmişken bir temennide bulunmak istiyorum:
Kuşların özgürlüğüne son vererek arkadaşlık kurmak bana hiç doğru gelmiyor. Kafese kapatılarak, sadece tek tarafın mutlu olduğu bir kuşseverlik çok yapmacık. Kuşların kanatlarını kullanmalarına engel olmadan arkadaş olalım.
Sayın Metin Y.
Ankara'da martılarla arkadaş olamazsınız belki ama görmek isterseniz Büyük Sebze Haline gitmeniz gerekecek.
Martının Ankara'da ne işi var diyenlere hemen açıklayayım:
Efendim eskiden Ankara'ya balıklar kamyonlarla nakledilirdi. Kamyonların peşi sıra Ankara'ya kadar gelmiş bu martılar ve geri dönememişler.
Kısa zamanda Ankara'nın bürokratik havasına girmişler Çünkü hal çalışanları martıların sabah 8'de hale geldiklerini, 17.30'dan sonra da ortadan kaybolduklarını söylerler...

Eski 26-05-2007, 00:49   #21
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster
Sayın Metin Y.
Ankara'da martılarla arkadaş olamazsınız belki ama görmek isterseniz Büyük Sebze Haline gitmeniz gerekecek.
Efendim eskiden Ankara'ya balıklar kamyonlarla nakledilirdi. Kamyonların peşi sıra Ankara'ya kadar gelmiş bu martılar ve geri dönememişler.
Kısa zamanda Ankara'nın bürokratik havasına girmişler Çünkü hal çalışanları martıların sabah 8'de hale geldiklerini, 17.30'dan sonra da ortadan kaybolduklarını söylerler...
)))) Gerçekten ilginç. Ankara'da martı!

İstanbul'da da Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Parkı ve Bebek Parkı üçgeninde yaşayan yeşil çok gösterişli papağanlar vardı. 2-3 yıl onları izledik. Özellikle yağmurlu havalarda bir ağaçta toplanıyorlar ve hep birlikte ötüyorlardı. Rivayete göre kaza yapan bir tırdan kaçıp buralara gelmişler.

Onları yakalayıp satmak isteyenler sanırım sonunda başarılı oldular. Çünkü artık hiç görünmüyorlar.

Eski 26-05-2007, 10:59   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:

İstanbul'da da Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Parkı ve Bebek Parkı üçgeninde yaşayan yeşil çok gösterişli papağanlar vardı. 2-3 yıl onları izledik. Özellikle yağmurlu havalarda bir ağaçta toplanıyorlar ve hep birlikte ötüyorlardı. Rivayete göre kaza yapan bir tırdan kaçıp buralara gelmişler.

Onları yakalayıp satmak isteyenler sanırım sonunda başarılı oldular. Çünkü artık hiç görünmüyorlar.
Beşiktaş çıkışından,köprüye giderken ağaçlar üzerinde bende görmüştüm o yeşil papağanları.Acaba iklim şartlarına uyum sağlayamadılar mı?

Eski 26-05-2007, 16:10   #23
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster
Sayın Metin Y.
Sahiden de bürokrasiye ayak uydurmuşlar desenize, çalışma saatlerine bakar mısınız martılarımızın?.

Eski 26-05-2007, 16:13   #24
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Alıntı:

Baktım adrese.. Hiç aklıma gelmezdi, camilerde başımı kaldırıpta bu sarayları görmek..

Eski 26-05-2007, 20:02   #25
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Ayasofya'nın güvercini AB'ye dert oldu!

Güvercinlerin Ayasofya'ya verdiği zarar AB Komisyonu'na şikâyet edildi. Şikâyet haklı görülürse güvercinlere müdahale için girişimlerde bulunulacak.

Ayasofya'da yuvalanan güvercinlerin dışkılarının tarihi yapıyı tahrip ettiği, bu pisliğin yaydığı kokunun da müze içinde rahatsız edici bir durum yarattığı iddiaları Avrupa Birliği (AB) gündemine geldi.

Avrupa Parlamentosu'nun Yunan üyesi Yanis Glavakis, AB Komisyonu'na verdiği soru önergesinde, "Ayasofya'daki güvercin dışkısı" konusunu ayrıntılı olarak dile getirdi. Glavakis, iddialarını şöyle sıraladı:

- Ayasofya'da aşırı sayıda güvercin yuva yapmış durumda.
- Güvercilerin dışkıları bina içinde çok kötü kokuyor.
- Birçok güvercinin yuvaları Ayasofya içinde yer alıyor.
- Yuvası bina içinde bulunan güvercinlerin dışkıları tarihi eseri tahrip ediyor.

Güvercin pisliğinin, diğer kuş türleri ve hayvan dışkılarına oranla binaları tahrip gücünün çok büyük olduğunu belirten Glavakis, AB yetkililerinden, duruma müdahale etmesini, koruma önlemleri alınmasını, yapının korunması için komisyonun kaynak ayırmasını istedi. Şimdi AB Komisyonu'nun Yunan parlamentere vereceği yanıt bekleniyor.
[Tarih: 22 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Taki Berberakis ]
Ben bu haber sonrası sadece şunu merak ediyorum:Şikâyet haklı görülürse güvercinlere müdahale için girişimlerde bulunulacak. deniyor ya, acaba bu müdahale kim tarafından ve nasıl yapılacak? (Herhangi bir silah kullanılacak mı?)

Eski 26-05-2007, 22:27   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:

Sayın zenfree size "http://www.musicovery.com/" için teşekkür edemedim. Harika...

Evet yazdığınız gibi bu türden şehir efsanelerini ben de zaman zaman duyardım. Bir ara benzer olay Atatürk Orman Çiftliği içinde görülmüştü.
(Ah ah!.. Güzelim Atatürk Orman Çiftliği göz göre göre parsel parsel yok ediliyor...)

Eski 26-05-2007, 22:45   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Metin Y. Mesajı Göster
Güvercinlerin Ayasofya'ya verdiği zarar AB Komisyonu'na şikâyet edildi. Şikâyet haklı görülürse güvercinlere müdahale için girişimlerde bulunulacak.

Ayasofya'da yuvalanan güvercinlerin dışkılarının tarihi yapıyı tahrip ettiği, bu pisliğin yaydığı kokunun da müze içinde rahatsız edici bir durum yarattığı iddiaları Avrupa Birliği (AB) gündemine geldi.

Avrupa Parlamentosu'nun Yunan üyesi Yanis Glavakis, AB Komisyonu'na verdiği soru önergesinde, "Ayasofya'daki güvercin dışkısı" konusunu ayrıntılı olarak dile getirdi. Glavakis, iddialarını şöyle sıraladı:

- Ayasofya'da aşırı sayıda güvercin yuva yapmış durumda.
- Güvercilerin dışkıları bina içinde çok kötü kokuyor.
- Birçok güvercinin yuvaları Ayasofya içinde yer alıyor.
- Yuvası bina içinde bulunan güvercinlerin dışkıları tarihi eseri tahrip ediyor.

Güvercin pisliğinin, diğer kuş türleri ve hayvan dışkılarına oranla binaları tahrip gücünün çok büyük olduğunu belirten Glavakis, AB yetkililerinden, duruma müdahale etmesini, koruma önlemleri alınmasını, yapının korunması için komisyonun kaynak ayırmasını istedi. Şimdi AB Komisyonu'nun Yunan parlamentere vereceği yanıt bekleniyor.
[Tarih: 22 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Taki Berberakis ]
Ben bu haber sonrası sadece şunu merak ediyorum:Şikâyet haklı görülürse güvercinlere müdahale için girişimlerde bulunulacak. deniyor ya, acaba bu müdahale kim tarafından ve nasıl yapılacak? (Herhangi bir silah kullanılacak mı?)
Sayın Metin Y.
Güvercinler sadece bizde değil dünyanın hemen hemen her yerinde tarihi eserler için tehlike yaratıyor. Biliyorsunuz gübre birikintileri için için yanar. Çatı aralarındaki güvercin gübreleri temizlenmediği durumlarda çatı yangınlarına sebep olmaktadır.

Bir ara Londra Belediyesi oklar arasına gerilen geniş ağları mancınıklarla üzerine atarak yakaladıkları güvercinleri şehrin dışına çıkarıp salıvermişti. Ama boşuna bir çaba olduğu sonradan anlaşıldı. Çünkü güvercinler tez zamanda tekrar Londra'ya dönmüşlerdi. Sonrasında ne yaptılar bilmiyorum.

AB komisyonuna verilen ilgili soru önergesine alınmayalım. Tarihi eserlere karşı ilgisizliğimizin yanı sıra nobranlığımızın da olduğu bir gerçek...
Müdahale kim tarafından nasıl yapılacak diye merak ediyorsunuz.
Gayet basit:
Oraya görevli diye atanan kimselerce aylık ve yıllık olarak aksatmaksızın iyiniyet ve istekle yapılacak temizlik sorunu çözer...

Düzenleyen hassoman : 26-05-2007 saat 23:44
Eski 27-05-2007, 10:31   #28
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen Mesajı Göster
Beşiktaş çıkışından,köprüye giderken ağaçlar üzerinde bende görmüştüm o yeşil papağanları.Acaba iklim şartlarına uyum sağlayamadılar mı?
Uyum sağlayamamış olabilirler Ferda Hanım. Ama bir ara papağanları yakalamak için çok gelen oluyordu. Belki de hepsini yakaladılar.

Eski 12-06-2007, 13:37   #29
doğa dostu

peksimet's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
güzel bir konuya değinmişsiniz hassoman çok teşekkürler.bizim balkonumuzda da kuşlar için bir tepsi var oraya kırıkları koyuyoruz yanında da elbette bir tane su kabı var.kuş pisliklerine de gelince o da bol miktarda var ama ne yapalım.
kedilere gelince kışın değil ama yazın daha çok su bulamadıkları için her yaz bahçeye su kabı koyarım.

peksimet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2007, 17:00   #30
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Bizim burada fazla sayıda güvercin ve diğer kuşlardan var. İnsanlar artık balkonlarını kapatmakta buldular çareyi çünkü gerçekten hiç bir korkuları yok. E nasıl olsun, gelmişiz, yerlerini işgal etmişiz. Doğayı ele geçirip diğer canlılara yaşam hakkı bırakmıyoruz.

Balkona yuva yapmak için geliyorlar ama o zaman o balkonu kullanmamamız gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda yazın Ankara dışındayken, balkonu boş bulup yuva yapmışlar. Döndüğümde benim balkonu kullanmam onları çok rahatsız etti ve bir-iki gün içinde yumurtayı da alıp gittiler. Bir yıl da yine yumurta buldum. Bu sefer yumurtayı almadan gittiler.

Birkaç gündür sebze fidelerinin olduğu balkonuma yine yuva yapmaya çalışıyorlar ama kovalamak zorunda kalıyorum. Çok üzülüyorum, nasıl bir çözüm bulacağımı da bilemiyorum. Güvercinler kuş yuvalarına geliyorlar mı? Onlara balkonda tavandan sarkacak bir şekilde yuva (örnek gösteren olursa çok iyi olur) yapılsa olur mu acaba?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024