agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kiler (http://www.agaclar.net/forum/kiler/)
-   -   Kurutulmuş Trabzon hurması (Korogaki) (http://www.agaclar.net/forum/kiler/14422.htm)

Güler 27-10-2009 09:21

Yapyayın yaaa sevgili MeyveliTepe, bu hafta sonu moderasyon toplantısı yapmayı plânladık, oldu mu şimdi? :( :( hem de çok üzgünüm.

Biz Cumartesi toplanıyoruz, belki Pazar gününe ayarlayabilirim.

aslan_k 27-10-2009 09:21

Hepiniz misafir etmeyi çok isterim, altında oturacak bir ceviz ağacım, 5 sandalyem ve bir masam var, dilerseniz çay ikramını da köy kahvesinde yaparım sizlere, ne yapalım tesis yetersiz henüz. :(

İkram olarak da yetişkin tek meyve ağacım olan Amasya Elması'ndan toplarsınız biraz.

Gelmeyi düşünen arkadaşlar varsa, lütfen bilidirin . Hazırlık yapacağımdan değil :p, tesisim olmadığından sürekli orada değilim o yüzden .

Not: isteyen arkadaşlara Meyvelitepe'nin dediği gibi İstanbul'a servis yapılır.

Bu arada sanırım bir tartı aletine ihtiyacım olacak.

MeyveliTepe 27-10-2009 09:36

Zeytin toplamak için Perşembeden Pazar akşamına kadar isteyen istediği zaman gelebilir. Ancak hem hurma hem zeytin için Sn.Aslan_K'nın zaman planı önemli.

aslan_k 27-10-2009 09:47

Gelmeyi düşünen arkdaşların tercihlerine göre kendimi ayarlarım ben de, bir gün belirleriz hep beraber.

Güler 27-10-2009 15:40

Cumartersi günü yapılacak toplantı bu güzel teklif karşısında sanıyorum Pazar gününe erteleniyor.......(görüşülüp karar verilince bildireceğim)..

akcan67 27-10-2009 17:23

Serada hurma kurutma
 
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lilium (Mesaj 523160)

Ben gecen yıl 2x3 bir odada hiç havalandırmadan yaptım harika oldu.


Sn lilium

Sadece kışlık sebze yetiştirdiğim seraya bu hurmaları sanırım asabiliriz.
Düşünsenize 30 metrekarelik bir seranın çatısında sallanan hurmaları

Lonicera 27-10-2009 18:01

Bir arkadaşın bahçesinde bulunan tek bir ağaçtaki hurmaları bugün kavga döğüş aldım:) Meğer dibimde hurma varmış da biz gidip marketlerde perişan olmuşuz. Hemen soyup kurutmaya başlıyorum. Bu sefer sirke sineklerini uzak tutacak tül tarzı bir koruma da yapacağım. Nem lazım, son şansım bu:)

akcan67 27-10-2009 18:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 523455)
Bir arkadaşın bahçesinde bulunan tek bir ağaçtaki hurmaları bugün kavga döğüş aldım:) Meğer dibimde hurma varmış da biz gidip marketlerde perişan olmuşuz. Hemen soyup kurutmaya başlıyorum. Bu sefer sirke sineklerini uzak tutacak tül tarzı bir koruma da yapacağım. Nem lazım, son şansım bu:)

Bu sefer olursa eminim tadından yenmez.Bu kadar uğraşıdan sonra siz onlara kıyamazsınız.

Lonicera 27-10-2009 18:14

Sn MeyveliTepe' nin dediğine göre az yaparsam pişman olabilirmişim. Hele bir olsunlar da artık yer miyiz yanında mı yatarız bilemem.

Adalet Yağcı 27-10-2009 18:20

Konuyu bu gün gördüm, Mersin'de Cennet meyvesi olarak bilinen bu güzel meyveden bu mevsimde her yerde bol bol görebiliyorum.
En kısa zamanda az miktarda da olsa ben de Korogaki yapmayı deneyeceğim.
Sayın Meyveli Tepe, yeni bir şey öğrendim sayenizde, teşekkürler.

aslan_k 27-10-2009 21:27

Güler Hanım,

Madem haftasonu toplantı yapmayı planlıyorsunuz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Perşembe gününe ne dersiniz ? Hem biraz önce meteoroloji sitelerine baktım haftasonu için yağmurlu ve soğuk gösteriyor, perşembe biraz daha iyi gibi hava.
Benim gibi çocuğu olanlar, okullardaki törenlerden sonra sanırım en geç öğleye doğru gelebilirler.

Yarın tekrar görüşlerimizi paylaşabiliriz.

Güler 27-10-2009 22:32

Sevgili aslan k, teşekkür ederim.

Toplantımızı sayın malina pazar gününe erteledi.
Eğer mümkün olursa cumartesi gelmeyi plânlıyoruz ki size daha evvelden haber vereceğiz.

Ben Manyas'dayım, Perşembe günü İstanbul'a döneceğim. O gün gelebilmemiz mümkün değil.
Sizi de bağlamak istemem, zaten gelebilirsek ancak öğle civarında orada olabiliriz. Yine de malina ile bir görüşeyim de size bildiririm.

bengi_su 30-10-2009 10:11

Annem pazardan hurma almış bayabi ergin en sertinden birtanesini aldım kabuğunu soydum tam meyveyle sapı arasına bitane kürdan geçirdim ve ipe taktım şimdilik sağlıklı bir şekilde asılı duruyor bakalım kurutabilecekmiyim:)

akcan67 01-11-2009 21:29

4 Eklenti(ler)
Sevgili Dostlar
Hayallerimizi süsleyen koragaki yapımına nihayet bu akşam yapmaya başladık.
Gözümüze kestirdiğimiz rengini tamamamen almış oldukça sert olan meyveleri topladık.Güzelce yıkadıktan sonra başladık soymaya.Kimlerin kulağını çınlatmadıkki ?En başta meyvelitepe ,daha sonra ilk denemesini başarısızlıkla sonuçlanan lonerica,tadının muhteşem olduğunu söyleyen denizakvaryumu.Hazırlıkları eşimle beraber sürdürürken sanki yanımızda bu arkadaşlarda vardı.Hanım latife yaparakda olsa "daha başımıza ne işler açacaksın" diye mırıldanıyor.Şimdilik 15 kilo hazırlıyoruz.Bir kaç akşamı bu işe ayıracağız anlaşılan.Bu arada suyun kaynamasını bekliyorum.Sonuç eğer hüsran olursa hanımdan çekeceğim var.Mümkünü yok böyle akla hayale gelmeyen işleri bir daha yaptıramam herhalde.Burada hazırlıklar devam ederken resimleri yüklerim.Asılmış halde olan görüntüleri yarın hep beraber göreceğiz.

akcan67 01-11-2009 23:04

Hurmaları kaynar suyun içine daldırıp çıkarma işlemide böylece bitmiş oldu.Sabah hurmaları asmak ilk işimiz olacak.İlk partiyi sebze yetiştirmeye çalıştığım seranın içine asacağım.Her ne kadar istediğimiz kadar hava akımı olmasada sineklerden kurtulmanın en iyi yolu şu anda bu gözüküyor.

Güler 01-11-2009 23:18

Sayın alcan67, benim de hiç sineğin gelmediği dikkatimi çekti. Ama iki tanesini kuşların gagalamasından kurtaramadım. Hemen tedbirimi aldım.

Sizlere de kolay gelsin.
Bu arada size bir şey sormak istiyorum. Kaynayan suya hurmaları batırma işi bittikten sonra suda bir anormallik farkettiniz mi? Bu tortu gibi kırmızımsı şey şeker olabilir mi?

MeyveliTepe 01-11-2009 23:41

Arkadaşlar, hava akımı olmayan yerde hurmaların küflenme olasılığı artar, aman dikkat. Bu mevsimde kuruma hava akımı, hatta rüzgar sayesinde oluyor. Üstü kapalı ama en rüzgarlı yer neresiyse oraya asmak daha iyi.

Güler hanım, evet, suda hafif bir tortu kalıyor.

Biz hava muhalefeti sebebiyle hala soyamadık.

Lilium 02-11-2009 00:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 526320)
Arkadaşlar, hava akımı olmayan yerde hurmaların küflenme olasılığı artar, aman dikkat.


Sevgili MeyveliTepe, bir tecrübemi desem bir denememi desem bilmiyorum, ama sizlerle paylaşmak istedim.
Daha öncede bahsettiğim gibi geçen yıl bir tanecikle olan deneyimim, soyup sıcak suya sokup ona kadar sayıp çıkardım ve hava (akımı olayını bilmediğim için) akımı olmayan 2x3 olan bir odaya koydum, tam olarak kaç gün kaç ay durdu bilmiyorum ama yaklaşık bir üç ay durdu, ben onu unutmuştum aklıma geldi hemen gidip baktım, karşımda kahverengi bir şey duruyordu görünümü sizin dediğiniz gibi üzeri şekerden kaynaklanan beyazlık yoktu, hemen çakımı çıkarıp bir dilim kestim ve ağzıma attım, tat enfes bir şey olamaz böyle bir şey deyip bir dilim daha yedim, harika bir şey.
Ben hava akımı olmıyan bir yerde yaptım oldu, istisna da olabilir, bilmiyorum sadece paylaşmak istedim.

akcan67 02-11-2009 00:20

Mesaiye devam
 
2 Eklenti(ler)
Hurmaları iple bağlamaya başladım.Hurmaları alırken veya toplarken bu işi yapacak arkadaşlar saplarının olmasına dikkat etsinler.Sapı olmayan hurmalara 2. resimde yaptığım kürdan uygulamasını yapabilirsiniz.

Lilium 02-11-2009 00:35

Sayın akcan67,
Çok güzel yapmışsınız, yanlışlıkla adres bilgilerinizi vermeyiniz yoksa size kalmayabilir.:p

MeyveliTepe 02-11-2009 00:46

Sn.Lilium, küflenmemesi tesadüf olmuş,ya da sizin orada hava çok kuru. Hurmaların kuruması neticede meyve etindeki nemin azalmasından ibaret. Nemi en iyi azaltan ortam da hava akımıdır. Aynı, çamaşırın rüzgarda iyi kuruması, kapalı yerde geç kuruması gibi. Hava akımı olmayan yerde nem de çok yavaş azalacağından (rutubet durumuna göre hiç azalmayabilir de), önce mayalar, sonra patojenler üreyerek küf yapabilir. Bu yüzden risklidir.

Sn.Akcan67, çok iyi olmuşlar, ellerinize sağlık. Kalıcı yerlerine asarken biribirlerine değmeyecek şekilde aralarını ayarlarsınız.

Buralarda bir şekilde bizi uğrayıp da kurutulmuşunun tadına bakan herkes bu günlerde hurma kurutma faaliyetinde. Fiyatlar yükselecek bu gidişle :)

akcan67 02-11-2009 00:58

göz hakkı
 
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lilium (Mesaj 526341)
Sayın akcan67,
Çok güzel yapmışsınız, yanlışlıkla adres bilgilerinizi vermeyiniz yoksa size kalmayabilir.:p

Sn Lilium

Siz hiç merak etmeyin.Bizde pişer komşuya da düşer.Gerçekten yaptığımıza değer o bahsedilen mükemmel tadı yakalarsam size söz adresinize göndereceğim.Notumu aldım.Vakit gelince adresinizi isterim.

Sn Meyvelite

Bütün bu uğrasıya sebeb sizsiniz.Yukarıdaki mesajda da bahsettiğim gibi kulaklarınızı bu akşam epey çınlattık.Tavsiyelerinizi sonuna kadar dikkate alıyorum.Saygılarımla

MeyveliTepe 02-11-2009 01:10

Afiyet olsun. Memlekette bu kadar hurma varken, yeni ve güzel bir lezzetin yaygınlaşması kadar keyif verici bir şey yok.

Kuruma işlemi uzun sürüyor. Her ne kadar bir ay sonra da renkleri hala turuncu, büyüklükleri yarıya inmiş durumda da lezzetle yenebilirse de, esas kuruma iki ay kadar sürüyor. Renkleri kahverengine dünüyor. Boyutları da üçte bire iniyor. Bu durumdaki hurmaları hijyen jelatin veya poşete aldığınızda bir sonraki kurutmaya kadar aynen muhafaza edebilirsiniz.

Hava akımı olsun diye özellikle belirtmem garanti olsun diyedir. Yanlış anlaşılmasın lütfen. Çok kuru bir ortamda kapalı yerde de kurur. Söz gelimi, sizin 15 kilo hurmanın 12 kilosu buharlaşacak. Yani 12 kilo su. Bunun ortamdaki nemi arttırmadan sürekli atılabilmesi gerekir. Buna göre hesap yapabilirsiniz.

akcan67 02-11-2009 01:15

Sn MeyveliTepe

Kurutma işlemi sırasında hurmalara masaj yapmak gereklimidir.Sanırım denizakvaryumunun bir mesajında okumuştum.

Lonicera 02-11-2009 07:36

Sn akcan67, bu kadar itinayla bu hurmaların Şam'daki kayısılardan daha iyi olacağı kesin. İyi olmak zorunda, aksi takdirde yeni bir denemeye hanımı razı etmek için benim gibi dokuz takla atmak zorunda kalabilirsiniz:))

Olumlu olumsuz gelişmeleri buradan aktararak bizleri de bilgilendirmeye devam edin lütfen.

MeyveliTepe 02-11-2009 07:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akcan67 (Mesaj 526348)
Sn MeyveliTepe

Kurutma işlemi sırasında hurmalara masaj yapmak gereklimidir.Sanırım denizakvaryumunun bir mesajında okumuştum.

Bence gerek yok. Masajsız da kuruyorlar :)

Güler 02-11-2009 08:49

O kadar yorgun oluyorum ki biri bana masaj yapsın diye bakarken sevgili hurmalarım hiç kusura bakmasınlar o yüksekliğe tırmanıp da bir de onlara masaj yapamam.

MeyveliTepe 02-11-2009 08:58

Bu arada, olgunlaşan hurmalardan çok güzel cevizli kek de oluyor. 2-3 tane olgun hurma kabuğu çıkartılıp blenderden geçirilip bol ceviz ile kek hamuruna katılıyor. Böyle yapılmış kekte hurma çikolata etkisi yapıyor. Yapmayı ben bilmiyorum ama bu kekin yiyicisi olarak kuvvetle tavsiye ederim :)

Güler 02-11-2009 09:10

Sanıyorum kekin tarifi sayın eşinizde. Mutfak bölümüne rica edebilir miyiz?

Oğuzhan 02-11-2009 09:22

Vayyy hurmacılar çoğalıyor.Nasıl gidiyor.Merak ediyorum çürüme ya da bozulma olmuyor mu ?


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021