agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kediler
(https)

Beğeni Düzeni2309Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2014, 00:30   #481
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın HYC, hamile kedinin önceki yavrusuyla ilgilenmesi zor, ancak kendine yetebilir, yeni yavrular gelecek, ufaklık ne kadarlık oldu bilmiyorum ama sizin bakmanıza ihtiyacı olabilir. Kedi mamasını ise almalısınız. Kediler tam anlamıyla etobur hayvanlardır. Açlıktan verdiğiniz ev yemeğini yiyebilirler fakat esas yemeleri gereken şey ettir, yanlış diyet ölüme bile sebep olabilir diye okumuştum kedilerle ilgili olan bir kitapta.

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2014, 16:21   #482
HYC
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2014
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Sayın HYC, hamile kedinin önceki yavrusuyla ilgilenmesi zor, ancak kendine yetebilir, yeni yavrular gelecek, ufaklık ne kadarlık oldu bilmiyorum ama sizin bakmanıza ihtiyacı olabilir. Kedi mamasını ise almalısınız. Kediler tam anlamıyla etobur hayvanlardır. Açlıktan verdiğiniz ev yemeğini yiyebilirler fakat esas yemeleri gereken şey ettir, yanlış diyet ölüme bile sebep olabilir diye okumuştum kedilerle ilgili olan bir kitapta.

Öneriniz için çok teşekkür ederim. Ama zaten genellikle yemeklerine et koymaya çalışıyorum.

HYC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2014, 11:45   #483
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Etli yemek de iyi olabilir bilmiyorum ama daha besleyici mamalar var. Hamile/yeni doğum yapmış kediler için daha iyi olabilir. Bizim veteriner hekimimiz mamayı ondan almadığımız halde mama öneriyor. Siz de bir sorun isterseniz, bizim bilmediğimiz ufak tefek önerilerinin çok yardımı dokunabiliyor.

loveforlife beğendi.
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 20:18   #484
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Kediler, Doğurdukları yavrular sütten kesilmeden tekrar çiftleşme eğilimi göstermezler. Emzirmeyin bırakan kedi yavrularından uzaklaşır hatta onlara şiddet bile uygular. Eğer kedi hamileyse, muhtemelen eski yavrularını emzirmek istemiyordur. Bazı arsız yavrular çıkıyor (bende de vardı böyle bir yavru annesi 2. ye doğurduğu halde emmeye devam ediyordu).

Yavru kedilerden 1 tanesi diğerlerinden daha çelimsiz duruyorsa, yemek yemesinde sorun varsa dişlerini kontrol etmenizi öneririm. Yeni diş çıkaran bazı kedilerin dişleri çürüyor ve ağızları çok pis kokuyor. Bu durumda yemek yiyemiyor sadece sıvı gıdalarla yaşamaya çalışıyordur. Böyle bir durum varsa, insanlar için üretilmiş ağız antiseptiklerinden kullanmanızı öneririm ( Çoğu nane esanslı oluyor ve kediler nefret ediyorlar).
Ağzında ve dişlerinde sorun yoksa, viral bir enfeksiyondur. Yavru kediler bu tip hastalıklara çok açık oluyorlar. Bu durumda bebekler için üretilmiş antibiyotik kullanabilirsiniz. Ben largopen 125 cc kullanıyorum. Bu büyüklükte bir kediye günde bir defa 1 cc antibiyotik yeterli olur.

Umarım bir an önce sağlığına kavuşur. Saygılar

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 21:36   #485
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Büyük bir ihtimalle yavru pisicikte viral bir enfeksiyon mevcuttur. Bağışıklığının güçlenmesi gerekir. Öncelikle kuru mama almalısınız bence de. En azından günde bir öğün kuru mama vermeye çalışın. Ayrıca eczaneden alacağınız vitabiol ve immuneks şuruplar ile bağışıklıklarını destekleyebilirsiniz. Yemeklerine günde bir kez katacağınız (aslında enjektörle doğrudan ağzına sıkmak en garantisi) bu ilaçlarla kendini daha kısa sürede toparlayacaktır.

tarla kuşu beğendi.
loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 21:51   #486
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Sadece karnında biraz beyazlık var bir de bıyık tellerinden biri beyaz. =)
İş yerinde buldum. Eve getirdim.

Eklenen Resimler

altintasna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2014, 19:11   #487
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Bizim üyeler biraz kalaba 2 karayaka cinsi köpek ve 7 kedi. Köylüler bakmadığı kedi ve köpekleri yol kenarlarına bırakıp gidiyor. Bu sayede 2 kedi geldi fakat 1 tanesi ortalıktan kayboldu. Geçen hafta bir köpek bırakmışlar boynunda iple hemde. İpini çözdük baktık ama akşam araba çarpıp öldü.

Çok şerefsiz insanlarımız var madem bakmaya niyetiniz yok ana yola bırakmayın, barınak dahi var bırakmaya.

Name:  IMG_4617.jpg
Views: 1963
Size:  66.0 KB

Name:  IMG_4630.jpg
Views: 2336
Size:  50.6 KB

Name:  IMG_4631.jpg
Views: 2576
Size:  60.9 KB

Name:  IMG_4931.jpg
Views: 2284
Size:  26.5 KB

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 01:19   #488
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Galeri: 66
Bizim Kız: Polahko

Eklenen Resimler

Metin Y. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 10:04   #489
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Ne zamandır eve kedi almak istiyordum.Ama eşimin ve büyük kızımın kedileri sevmemesinden dolayı hep erteliyordum.Bir de cins kedi mi yoksa sokaktan mı edineyim şeklinde tereddütlerim vardı.Hafta sonu kızımın bir arkadaşı okulun çevresinde sahipsiz bu kedinin resmini göndermiş.Gözlerini görünce vurulduk.Küçük kızımla dayanamayıp gittik.Elimizle koymuş gibi orada duruyordu.Karma ve kist aşılarını yaptırdık.Çok yavru değil,3-4 aylık var galiba.İlk gün kaçıyordu bizden.Dün kucağımızda yatmaya başladı.

Eklenen Resimler

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 10:42   #490
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Tam yoğurmalık

esgül73 beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 21:12   #491
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
2 yavru kedi büyüttüm ,birisi bayağı alışmıştı sevdiriyordu kendisini ,diğeri hırçındı ama,sürekli evin içine girmeye çalışıyorlardı. Hem benim (bir çok duruma karşı)alerjim olması ,hemde kızımın alerjik durumu olması ve yaşının daha küçük olması nedeniyle ilerleyen zamanlar açsından dikkat etmemiz gerektiğini düşünerek içeri almadık.Ama bir kaç gündür sürekli akşam saatlerinde ve biz okuldayken bahçemde ektiğim alanlara,saksılarım da ki çiçeklere zarar vermesi nedeniyle artık uzaklaştırmaya karar verdim.Çiçeklerim **** kedi alternatifini masaya yatırınca çiçeklerim dedim mecburen.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 23:23   #492
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 Mesajı Göster
Ama bir kaç gündür sürekli akşam saatlerinde ve biz okuldayken bahçemde ektiğim alanlara,saksılarım da ki çiçeklere zarar vermesi nedeniyle artık uzaklaştırmaya karar verdim.Çiçeklerim **** kedi alternatifini masaya yatırınca çiçeklerim dedim mecburen.
Şimdi de çok doğru bir iş yaptığınızı düşünerek burada mı paylaşıyorsunuz? Tebrik ederim! Hiç alıştırmasaydınız, bakmasaydınız keşke. Yüzlerce saksı çiçeğim, 3 tanesi evde olmak üzere ondan fazla baktığım kedim var. Çok nadir zarar veriyorlar. Verseler de canları sağ olsun. Çiçeğin yeri doldurulur ama o canların vebalini ödeyemem ben. Atın bilinmeze zavallıcıkları...

Hayvan sahiplenip hevesleri geçince terk edene "insan", terk edilmesine rağmen sahibinin yolunu gözleyene "hayvan" diyoruz... Çok garibiz, çok...

Dipnot: Profilinizde öğretmen olduğunuz yazıyor. Bir eğitimcinin bir mesajında bu kadar çok imla hatası yapmış olması hayret ettirecek, bir o kadar da ürkütücü bir durum...

Düzenleyen loveforlife : 18-11-2014 saat 06:16
Eski 18-11-2014, 10:07   #493
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Bizim kedi maceramız komik başladı.Cumartesi günü kediyi sokaktan eve getirmeden önce veterinere götürüp aşılarını yaptırmışık.Bize kedinin dişi olduğunu söyledi.Eve geldik kapalı balkonda ve salonda yanımızda duruyor Happy.Evimizin sıcaklığı gayet iyi.Ama kedide bir hırıltı var.Sanki ciğerlerini üşütmüş gibi.Dün içimize sinmedi ,başka bir veterinere götürdük.Önce kedinin erkek olduğunu söyledi.Bizdeki ilk şaşkınlık.Sonra da veteriner Happy'i kucağına alıp sevmeye başladı. Çıkardığı ses böyle miydi ? diye sordu.Evet hırıltıya benzer sesi duyuluyordu.Siz kediyi çok mutlu etmişsiniz,mutluluktan çıkarıyor bu sesi dedi.Nasıl sevindik bilemezsiniz.

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2014, 21:50   #494
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Cicekler gibi kedisler de gunesin keyfini cikariyor.

Eklenen Resimler

samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2014, 09:19   #495
Ağaç Dostu

ahsenn's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Ay bu kedicikler ne şekerler böyle nasılda poz vermiş çok güzeller. Tabi çiçekleriniz de hoşgeldiniz draylin.

ahsenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2014, 12:11   #496
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Sayfanız hayırlı olsun sn draylin Kedicikler harika

salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2014, 12:35   #497
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Teşekkür ederim arkadaşlar

Eski 30-11-2014, 15:32   #498
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2014
Kedicikler ve bitkiler süper bir resim başarılar dilerim, baharda bol bol resim isteriz .Saygılar.

mert59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2014, 18:44   #499
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Maşallah kediler çok tatlı, sayfanız hayırlı olsun.

sumeyra47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2014, 21:52   #500
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Thumbs up

Teşekkür ederim

Eski 01-12-2014, 09:12   #501
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 Mesajı Göster
2 yavru kedi büyüttüm ,birisi bayağı alışmıştı sevdiriyordu kendisini ,diğeri hırçındı ama,sürekli evin içine girmeye çalışıyorlardı. Hem benim (bir çok duruma karşı)alerjim olması ,hemde kızımın alerjik durumu olması ve yaşının daha küçük olması nedeniyle ilerleyen zamanlar açsından dikkat etmemiz gerektiğini düşünerek içeri almadık.Ama bir kaç gündür sürekli akşam saatlerinde ve biz okuldayken bahçemde ektiğim alanlara,saksılarım da ki çiçeklere zarar vermesi nedeniyle artık uzaklaştırmaya karar verdim.Çiçeklerim **** kedi alternatifini masaya yatırınca çiçeklerim dedim mecburen.
İnsanı, insan olduğundan utandıran anlar vardır. Bu yazıyı okuyunca o anlardan birini yaşadım.

Kedileri uzaklaştırmakla hata etmişsiniz. Kediler yollarını bulup tekrar gelirler. Kesin çözüm olarak fare zehiriyle zehirlemeliydiniz! Pek çok şeye alerjiniz olduğunu belirtmişsiniz, bence Hayvanlarında sizin gibi insanlara karşı alerjisi vardır. Bir süre beraber yaşasaydınız, siz onları atmadan, onlar sizi terk ederdi.

Eski 02-12-2014, 21:42   #502
Ağaçsever

Mahallede beslediğim sokak hayvanları yüzünden komşularla papaz oldum,öyle böyle değil, o şirin canlıları komşuyuz denilen insan müsfettelerine değişmem. Bu canlıların bilmem hangi lüks villanın avlusundakilerden ne farkı varki. Bütün canlılar eşittir, paylaşmayı denemeliyiz. Saygılar.

Eski 05-12-2014, 19:49   #503
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Kedi beslemek sünnettir.
....
Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vessellem, Uhud seferinde, ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkınca, kedinin başına ezilmemesi için bir nöbetçi dikip koca bir orduyu o kedinin etrafından dolaştırmış. Ve seferden döndüğünde o nöbetçiden kediyi istemiş ve sahiplenerek adını Müezza koymuş. Siyah beyaz bir Habeş kedisiymiş Müezza. Ağzının içinde üst damağında lekeleri varmış. Bu sık rastlanmayan damağında leke olan kedilerin Müezza'nın soyundan geldiği kabul edilir. Müezza, muhtemelen bir sokak kedisiydi ve Mekke'nin sıcak kavurucu çöl sokaklarından Efendimizin ilgisi ile kurtulmuştu.
Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vessellem, kedisi Müezza'yı o kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün sedirde oturan efendimizin giysisinin ucunda uyuya kalmış. Her kedi dostu gibi uyuyan bu güzelliğe kıyamayan efendimiz, Müezza'yı uyandırmaktansa giysisinin ucunu usulca keserek kalkmayı tercih etmiş. Hz. Muhammed, kedisi Müezza içtikten sonra kapta kalan su ile abdest alacakken Sahabe-i Kiram Ebu Nuaym "Ya Resul o sudan kedi içti" deyince, Resulullah "Onlar en temiz ağıza sahiptirler" buyurmuş ve abdest almıştır (Hadisi Nakleden Peygamberimizin eşi Hz. Aişe).
Daha sonra da sahabeden Kâb kızı Kebşe isimli bir hanım şöyle anlatıyor:
Eshab-ı kiramdan kayınpederim Ebu Katade'nin abdest alması için bir kaba su koymuştum. Kedi gelip bu kaptan su içiverince Ebu Katâde biraz daha su içmesi için, kabı kedinin önüne uzattı. Benim kendisine hayretle baktığımı görünce, "Niye hayret ettin ey kardeşimin kızı, Resulullah efendimiz, "Kedi pis değildir, etrafınızda (evinizde) serbest dolaşsın buyurdu. Kendisi de abdest almıştı, ben de sünnet eylemekteyim"

Yaratılanı severim, Yaratandan ötürü Yunus Emre dünyayı sadece kendileri için yaratılmış sananlara ...

Eski 07-12-2014, 14:26   #504
Ağaçsever

Sayın tarku beybizim ailede hayvan beslemek kutsal sayılır, anneannem ile hamile bir kediye ebelik yapmışlığım var kedilerimiz mutfak hariç evin heryerinde özgürdürler,mutfaktan güzel kokular geldiğinde sıraya girerler ve ilk lokmanın onların olduğunu bilirler , anneannemi kaybettiğimizde onunyatağından günlerce kalkmayıp yemeden içmeden kesildilerbiz onların varlığıyla mutlu oluyoruz. Saygılar.

Eski 26-01-2015, 23:30   #505
Ağaç Dostu

tarla kuşu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2012
....

Bu da benim güzel kızım Duman. Duman geçen yıl ekim ayı gibi bağ evimize kendiliğinden geldi ve çok yabaniydi.Ben hergün bahçeme gittim (merkezde ki evime 8 km kadar), sobamı yaktım ,ona yemek koydum. İki ay kadar sonra yavaş yavaş yaklaştı, sonra sürtündü, sonra bir gün baktım kucağıma zıpladı oturdu ) O anı hemen eşime, kızıma tel açarak haber verdim.
Böylelikle duman benim kızım oldu ve benden başkasına kendini sevdirmez. Yabancı birileri gelsin hemen ortadan yok olur.

Eklenen Resimler

Düzenleyen tarla kuşu : 27-01-2015 saat 00:10
tarla kuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2015, 23:54   #506
Ağaç Dostu

tarla kuşu's Avatar

....

Duman kızımın baharda yavruları oldu.

Eklenen Resimler

Eski 26-01-2015, 23:57   #507
Ağaç Dostu

tarla kuşu's Avatar

...

Bunlarda ilk doğumundan 3 ay sonra doğan 2. grup yavrular.

Eklenen Resimler

Eski 27-01-2015, 00:07   #508
Ağaç Dostu

tarla kuşu's Avatar

....

Duman yaz sonu kısırlaştırıldı. Bu giysilerde dikişlerini açmasın diye. Her gün pansuman yapıp kıyafetini kendim yeniledim kızımın )
2 hafta sonra dikişler kapanınca artık evde durmaz , bahçeye alışık diye bağ evine götürdüm.
Akşam eve dönerken hiiiçççç beklemediğim bir davranış yaptı Duman. Arabaya gittim kapıyı açtım binmek için. AAA o da ne Duman benden önce arabaya bindi ))) Mutluluğumu anlatamam...

Eklenen Resimler

Eski 27-01-2015, 00:16   #509
Ağaç Dostu

tarla kuşu's Avatar

Duman ın yeri pencerenin önü, kaloriferin üstü. Bütün gün yayılıp yatıyor. Ama 2 gün evdeyse 3. gün bahçeye gitmek için kapı önüne gidip miyavlayıp duruyor. Bazen ben götürüyorum sabahtan, akşama birlikte dönüyoruz. Bazen eşim sabah işe giderken bırakıyor bahçeye. Akşam eve gelirken de alıyor. Bahçede bütün gün deli gibi koşup duruyor. Ağaç tepelerinde, çatı tepelerinde kuş, tarla faresi peşinde. Akşam eve gelince leş gibi uyuyor )

loveforlife, samur ve yeha beğendi.
Eski 27-01-2015, 07:10   #510
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Maşallah Duman'a... Fincan'ım aklıma geldi okurken... Bu arada yavrucuklarına ne oldu? Keşke daha önce kısırlaştırsaydınız...

tarla kuşu beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024