agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-01-2011, 16:35   #841
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
Benim Schlumbergera aldığımdan bu yana tomurcuk veriyor ama tomurcuklar biraz büyüyüp pıtır pıtır dökülüyor gübre vermiyorum sulamayı azalttım hava akımı olmayan bir yerde duruyor karanlıkta bırakmayı da denedim ama açtırmayı başaramıyorum acaba nerede yanlış yapıyorum...

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 18:10   #842
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi artemisia10 Mesajı Göster
Benim Schlumbergera aldığımdan bu yana tomurcuk veriyor ama tomurcuklar biraz büyüyüp pıtır pıtır dökülüyor gübre vermiyorum sulamayı azalttım hava akımı olmayan bir yerde duruyor karanlıkta bırakmayı da denedim ama açtırmayı başaramıyorum acaba nerede yanlış yapıyorum...
Sayın artemisia10, bitkiniz yeteri kadar güneş görmeli, çiçeklenme döneminde gübre desteği yapılmalı, yerinden oynatılmamalı. Sulama çiçeklenme dönemi geçtikten sonra azaltılır. Gübre hiç verilmez. Yani bitki dinlendirilir.

sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 00:07   #843
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Arrow Lütfen Okuyun

Bitkilerinizi isimlendirmek için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz. Çiçek açma zamanları bitkilerin doğasında yani Kuzey Amerika' da çiçek açtığı zamanlardır. Bitkinize yaşattığımız iklime göre açış zamanlarında kaymalar olabilir.

Name:  Adsız.jpg
Views: 5457
Size:  63.2 KB

Saygılarımla...

Eski 19-01-2011, 22:49   #844
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Sayın; sariefe, sizinle aynı kanaatteyim.
Bu iki bitki birbirine çok karıştırılıyor. Ve Rhipsalidopsis "Paskalya Kaktüsü" için ayrı bir bölüm olmadığı için çiçeğini veya yapraklarını benzeten herkes bu bölüme yazıyor .

Belki çoğu kişi bitkisini yanlış tanıyor, çiçek açma dönemleri farklı, dolayısıyla dinlenme ve gübreleme gereksinimleri de farklı bitkiler. Bu anlamda bu birleşmişliğin ayrılması çok iyi olur, ama nasıl olur bilmem, zor bir iş . Eski mesajlar ayıklanamasa bile en azından bundan sonra Rhipsalidopsis sahipleri için ayrı bir bölümde paylaşımları devam ettirmek iyi olacak diye düşünüyorum.

Bende 3 renk Rhipsalidopsis Gaertneri var. Bir tanesini kaybetmek üzere iken tek lobunu köklendirebildim. Şimdi gözüne bakıyorum yaprak çıkarsın diye...

Sağlıklı günler dilerim.

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 23:24   #845
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Merhabalar, benim de bir adet yılbaşı çiçeğim var. Gayet sağlıklı ancak evim günün hiçbir saatinde güneş almadığı için yeni sürgünler veremiyor. Sanki güneş göremediği için kızmış gibi bana, loplar kırmızı kırmızı. Öğlen 12.00 ve 13.30 saatleri arasında mutfak camının bir köşesi güneş alıyor sadece. Orayı da kocaman bir mum çiçeği ve büyütmeye çalıştığım yavru bir menekşe işgal ediyor. Böyle bir yerde yaşamak ne kadar zor siz düşünün halimi. Önceden evim çiçek bahçesi gibiydi. Her yerde yeşil yeşil yaratıklar insanın içini açıyordu. Evin havasını da temizliyorlardı. Sonra her yere yüksek yüksek binalar yaptılar. Eve güneş giremez oldu. Bütün çiçeklerim kurudu. Henüz kurumamış olanları da konu komşuya dağıttım mecburen. Onların da ölmesine göz yumamazdım. Şimdi ne yapmalı diye düşünüyorum ama yapabileceğim hiçbir şey yok. En iyisi buralardan gitmek ama nasıl? Her şeyin sonunda bir soru işareti var. Bir türlü cevaplara ulaşamıyorum maalesef

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 19:30   #846
Ağaç Dostu

addo's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2010
ilk tomurcuklarını gördüğüm beri 40 gün oldu hala açmadı çiçekleri çok yavaş gelişiyorlar bişeylermi eksik yapıyorum yoksa normalmi acaba kaç günde açar

addo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 20:03   #847
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster
Sayın; sariefe, sizinle aynı kanaatteyim.
Bu iki bitki birbirine çok karıştırılıyor. Ve Rhipsalidopsis "Paskalya Kaktüsü" için ayrı bir bölüm olmadığı için çiçeğini veya yapraklarını benzeten herkes bu bölüme yazıyor .

Belki çoğu kişi bitkisini yanlış tanıyor, çiçek açma dönemleri farklı, dolayısıyla dinlenme ve gübreleme gereksinimleri de farklı bitkiler. Bu anlamda bu birleşmişliğin ayrılması çok iyi olur, ama nasıl olur bilmem, zor bir iş . Eski mesajlar ayıklanamasa bile en azından bundan sonra Rhipsalidopsis sahipleri için ayrı bir bölümde paylaşımları devam ettirmek iyi olacak diye düşünüyorum.

Bende 3 renk Rhipsalidopsis Gaertneri var. Bir tanesini kaybetmek üzere iken tek lobunu köklendirebildim. Şimdi gözüne bakıyorum yaprak çıkarsın diye...

Sağlıklı günler dilerim.
Sayın rodoslu, iki bitkiyi birbirinden ayırmak için yönetimle konuşmayı düşünmüyor değilim. Eğer uygun görülürse ben tüm mesajları inceleyip gerekli ayırımı yaparım. Ne anlamda olursa olsun "Yanlış" hiç sevmediğim bişey.

Bende de 5 yılbaşı 1 paskalya (kırmızı) var. Farklı paskalya renkleri arıyorum. Umarım sizin bitkiniz eski günlerine kavuşur.

Saygılar...

Eski 20-01-2011, 20:12   #848
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster
Merhabalar, benim de bir adet yılbaşı çiçeğim var. Gayet sağlıklı ancak evim günün hiçbir saatinde güneş almadığı için yeni sürgünler veremiyor. Sanki güneş göremediği için kızmış gibi bana, loplar kırmızı kırmızı. Öğlen 12.00 ve 13.30 saatleri arasında mutfak camının bir köşesi güneş alıyor sadece. Orayı da kocaman bir mum çiçeği ve büyütmeye çalıştığım yavru bir menekşe işgal ediyor. Böyle bir yerde yaşamak ne kadar zor siz düşünün halimi. Önceden evim çiçek bahçesi gibiydi. Her yerde yeşil yeşil yaratıklar insanın içini açıyordu. Evin havasını da temizliyorlardı. Sonra her yere yüksek yüksek binalar yaptılar. Eve güneş giremez oldu. Bütün çiçeklerim kurudu. Henüz kurumamış olanları da konu komşuya dağıttım mecburen. Onların da ölmesine göz yumamazdım. Şimdi ne yapmalı diye düşünüyorum ama yapabileceğim hiçbir şey yok. En iyisi buralardan gitmek ama nasıl? Her şeyin sonunda bir soru işareti var. Bir türlü cevaplara ulaşamıyorum maalesef
Sayın bernacyhn üzülmeyin, bitkiniz size kızgınlığından o durumda değildir. Güneşsiz elinden bir şey gelmediğindendir. Sevginizi, niyetinizi hissediyordur. Onun güneşi sizsiniz bence. Belkide bu nedenle hala hayatta.

Güneşsiz bir evde yapılabilecek en iyi şey bitki aydınlatıcılarından kullanmaktır. Bitkilerin güneş ihtiyacını karşılamak için özel olarak üretilmiş florasan vb. ürünler mevcut. Bu sayede bitkilerinizin ihtiyacını bir nebzede olsa karşılayabilirsiniz. Yeter ki isteyin

Saygılar...

Eski 20-01-2011, 20:21   #849
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi addo Mesajı Göster
ilk tomurcuklarını gördüğüm beri 40 gün oldu hala açmadı çiçekleri çok yavaş gelişiyorlar bişeylermi eksik yapıyorum yoksa normalmi acaba kaç günde açar
Sayın addo 40 gün oldukça fazla bir süre. Şu anda tomurcukların boyu kaç cm. dir? Tomurcuk diplerinde renk solması, yumuşama vs. var mı? Varsa tomurcuklar tutmamıştır ve yakında dökülür. Atıyorum. Bitkiniz başka bir yerde tomurcuklandı ve siz tomurcukları görünce yerini değiştirdiniz, taşıdınız. O tomurcukları unutun. Büyük ihtimal dökülür. Ancak iyi tutmuşlarsa açarlar.

Yılbaşılara çiçek açtırmak için bitkinizi yerinden oynatmamaya, tomurcuklara dokunmamaya, yeteri kadar güneş görmesine ve toprağın ıslak değil nemli olmasına yani ne az ne çok su vermemeye dikkat etmelisiniz. Gövdesine oda ısısındaki kireçsiz suyla fıs fıs yapabilirsiniz. Hoşuna gider.

Yılbaşı kaktüslerinin gelişme dönemi yaz aylarıdır. Bol su isterler. Çiçeklenme dönemi ise suyun biraz kısıldığı durağan bir dönemdir. Çiçeklenme bitince de dinlenme dönemine geçerler ki suyu iyice azlatmak besin (vitamin) vermemek gerekir.

Saygılar...

Eski 20-01-2011, 21:10   #850
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sariefe Mesajı Göster
Sayın bernacyhn üzülmeyin, bitkiniz size kızgınlığından o durumda değildir. Güneşsiz elinden bir şey gelmediğindendir. Sevginizi, niyetinizi hissediyordur. Onun güneşi sizsiniz bence. Belkide bu nedenle hala hayatta.

Güneşsiz bir evde yapılabilecek en iyi şey bitki aydınlatıcılarından kullanmaktır. Bitkilerin güneş ihtiyacını karşılamak için özel olarak üretilmiş florasan vb. ürünler mevcut. Bu sayede bitkilerinizin ihtiyacını bir nebzede olsa karşılayabilirsiniz. Yeter ki isteyin

Saygılar...
İşte bu çok güzel bir haber Sevgili sariefe, hemen florasanları araştırmaya balıyorum ve para biriktirip onlardan alıyorum Çok teşekkür ederim

Eski 20-01-2011, 22:16   #851
Ağaç Dostu

addo's Avatar

sayın sariefe tomurcuklarda sararma kurumu çürümü belirtisi yok normal görünüyorlar çiçekteyken su fısfıslamamamı söyledi arkadaşlar bende kaynamış soğutulmuş su veriyorum güneşi ise perdeyi açıyorum 10-15 dakika güneşleniyor fazla güneşlendiğinde yaprakları sararıyor yerini ise hiç değiştirmedim 3 aydan beri

Eski 20-01-2011, 22:38   #852
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Acaba besin eksiğimi var, güneşi de çok severler ama neden sararsın ki güneşte ?

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 00:15   #853
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Sayın bettyycim' in de dediği gibi besin verdiniz mi hiç? Hele 10-15 dk dan hiç sararmamalı. Belki suyunu çok veriyorsunuz. Bilemiyorum. Görmeden, sadece tarifle çok zor. Size göre sararmış olan bana göre sararmamıştır ya da size soluk gelmeyen bana soluktur. Resim ekleyebilir misiniz?

Eski 21-01-2011, 12:22   #854
Ağaç Dostu

addo's Avatar

besin vermedim.soluklaşma fazla güneşte kalırsa oluyor o yüzden bende fazla güneşlendirmiyorum.

Düzenleyen addo : 21-01-2011 saat 18:50
Eski 21-01-2011, 18:49   #855
Ağaç Dostu

addo's Avatar

işte resimleri daha büyük olanlar ilk çıkanlar diğer görünenlerde daha sonrakiler gece çektiğim için bu kadar oldu.

Eklenen Resimler

Eski 21-01-2011, 23:41   #856
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Toprağınız sanki çok tıkız kalmış, bence hemen kaktüsler için özel bir sıvı besin verin ve çiçeklenme bitince toprağını değiştirip, drenajlı bir toprak hazırlayın ona

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 01:12   #857
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Paskalya kaktüsüyle en çok karıştırılan yılbaşı kaktüsü olan Schlumbergera Russelliana' nız var. Oldukça yaşlı bir bitki. Fotoğraftan göründüğü kadarıyla besinsiz kalmış. Zayıflamış, güçsüzleşmiş ve sararmış.

Yapılacaklar konusunda sayın bettyycim' e katılıyorum. Dediklerini yapın. Yalnız toprak değiştirmek için Nisan' ı bekleyebilirsiniz. Çiçeklenme geçince bırakın bitkiniz dinlensin. Okumadıysanız 1074 nolu mesajda yazdıklarımı da okuyun. Bütün tomurcuklar açmasada 1-2 tanesi çiçek açacak gibi gözüküyor. Bu aşamada yerinden oynatmayın. Gövdesine fıs fıs yaparak nemlendirin.

Sağlıklı bitkiler/günler dilerim.

Eski 22-01-2011, 17:42   #858
Ağaç Dostu

addo's Avatar

yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.çiçeğim 18 senedir bende ama yaşı daha da büyüktür çünkü çiçeklerine heveslenip başkasından almıştım. gençken senede 2 defa çiçek açardı kasım aralık ve mart nisan aylarında hemde hiç besin vermeden. toprağını çamlıktan aldım torftan ve değir denediğim topraklara göre en çok bundan memnun kaldı gibi (tabi çiçekleri açarsa)

Eski 25-01-2011, 16:34   #859
Ağaç Dostu

sibel774's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2010
Galeri: 1
buda bizimki

Eklenen Resimler

Papağan beğendi.
sibel774 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2011, 19:03   #860
Ağaç Dostu

addo's Avatar

açmaları uzun sürsede sonuç çok güzel

Eklenen Resimler

Eski 02-02-2011, 21:53   #861
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2010
Mevsimi olmasada iki ay önce yılbaşı çiçeği ektim. Tomurcuklandı açmaya çalışıyor. Bu mevsimde açması normalmi. Suyunu nasıl vermeliyim.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2011, 11:48   #862
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Sayın dlk;

yılbaşı kaktüsünün türleri vardır. Hepsinin çiçeklenme zamanı birbirinden farklıdır. Hemen yukarıdaki türdense (Schlumbergera Russelliana) çiçeklenme zamanı Ocak-Şubat aylarıdır ki bu da çiçeklenmesi için normaldir. 1068 numaralı mesajda bu anlamda bilgi mevcut. Çiçeklenme dönemlerinde yılbaşı kaktüsleri az fakat düzenli olarak sulanmalıdır. Yeri değiştirilmemelidir. Yoksa tomurcuklarını dökecektir.

Saygılar...

Eski 06-02-2011, 08:48   #863
Ağaç Dostu

betito's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2005
Galeri: 29
Merhaba, ben de çiçeğimin(>>bitkimin o biliyor ) saksısını değiştireceğim, ama öncelikle bitkim oldukça da yaşlıdır. Yaşlı gövdelerinden yeni sürgünleri ayırıp da mı yeni saksıya geçireyim, yoksa olduğu gibi mi geçirmem daha iyi olur sizce?

Name:  06022011315.jpg
Views: 1940
Size:  65.1 KB

betito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 08:11   #864
Yeni Üye

m.ural's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2011
geçenlerde kipadan aldığım çiçeğim uçlarda tomurcuk var ama yaklaşık bir ay oldu tomurcuklarda büyüme yok saksısınıdeğiştirdiğim için gelişimi durmuş olabilirmi.

Eklenen Resimler

m.ural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 13:41   #865
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Yerinden kıpırdağı için tomurcuklar kurumuş olmalı.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 19:41   #866
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Sonunda yılbaşım sürgün verdi. Galiba çok sıcak bir odada olduğu için böyle oldu. Hala o odada ama yaklaşık bir ay kimse girmeyecek. Akşamdan akşama babam sulayacak. Oda da aydınlık zaten. Biraz daha budaklanır ben gidene kadar.

Eski 09-02-2011, 19:45   #867
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster
Akşamdan akşama babam sulayacak.
Bu, her gün sulanması demek olur ki, bitkiniz çürüyebilir.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 22:02   #868
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Yanlışım için özür dilerim. Haftadan haftaya sulayacak demek istemiştim, o arada başka şeylere de baktığım için kafam karışmış.

Eski 10-02-2011, 18:04   #869
Ağaç Dostu

asya-'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.ural Mesajı Göster
geçenlerde kipadan aldığım çiçeğim uçlarda tomurcuk var ama yaklaşık bir ay oldu tomurcuklarda büyüme yok saksısınıdeğiştirdiğim için gelişimi durmuş olabilirmi.
Evet saksısını değiştirdiğiniz için olmuş olmalı, çünkü çiçeklenme döneminde yerini bile değiştirmemek gerekiyor.

asya- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2011, 15:35   #870
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.ural Mesajı Göster
bende yakın zamanda bi marketten aldım aynısından. varmıydı küçük tomurcuğu aldığımda yoksa yeni mi çıktı farkında değilim ama birkaç yaprağında var küçük tomurcuk gibi birşey ama sanki çok mu yavaş büyüyor buçiçek bilmiyorum??? daha önce hiç yetiştirmedim

esmasalim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024