agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-hastaliklari/)
-   -   Kaktüs çürümesi, yumuşaması (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-hastaliklari/12958.htm)

kaktuus 21-09-2020 16:39

1 Eklenti(ler)
Merhaba kaktüsüm bir sene önce hediye gelmişti. Son 1 aydır bazı bölgelerinde kırılma oluyor. Toprak kurudukça suluyorum acaba yanlış mı? Çok güzel büyüdü fakat şimdi bozuluyor. Saksı küçük geliyor olabilir mi? Ve bu kırılan parçayı yeniden ekebilir miyim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Duru 21-09-2020 16:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktuus (Mesaj 1595300)
Merhaba kaktüsüm bir sene önce hediye gelmişti. Son 1 aydır bazı bölgelerinde kırılma oluyor. Toprak kurudukça suluyorum acaba yanlış mı? Çok güzel büyüdü fakat şimdi bozuluyor. Saksı küçük geliyor olabilir mi? Ve bu kırılan parçayı yeniden ekebilir miyim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Dalların deforme uzaması yeterli güneş almadığını gösteriyor. Saksısı küçük bir boy büyüğe geçirebilirsiniz. Kopan dalı toprağa dikerseniz çabucak tutar. Kopan yerinin tamamen kuruduğundan emin olup öyle dikmeniz lazım. Aksi halde çürür. Kolay gelsin.

kaktuus 22-09-2020 10:47

Teşekkürler, peki yeni saksıya geçerken bu üzerindeki çimleri çıkarmam mı gerekir? Sanırım süs içinler canlı değiller

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Duru (Mesaj 1595301)
Dalların deforme uzaması yeterli güneş almadığını gösteriyor. Saksısı küçük bir boy büyüğe geçirebilirsiniz. Kopan dalı toprağa dikerseniz çabucak tutar. Kopan yerinin tamamen kuruduğundan emin olup öyle dikmeniz lazım. Aksi halde çürür. Kolay gelsin.

Duru 22-09-2020 10:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktuus (Mesaj 1595322)
Teşekkürler, peki yeni saksıya geçerken bu üzerindeki çimleri çıkarmam mı gerekir? Sanırım süs içinler canlı değiller

Dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz ama bence toprağın nemini kontrol açısından sıkıntı yaratabilir kaktüsün çürümesine bile sebep olabilirsiniz. Ben olsam çıkarırım :)

gokhan051 01-10-2020 17:16

çürüyen dallar kaktüste

1 Eklenti(ler)
merhabalar, büyük kaktüsümde dallarından bazıları çürüdü. birini kestim tekrar çürüdü. ne yapmam gerekiyor.

Matematika 12-10-2020 17:04

Acil yardım

1 Eklenti(ler)
Kaktüsünün altı yumuşadı ve büzüştü ne yapmalıyım

Anaş 13-10-2020 11:49

Kaktüs

İyi günler, benim kaktüsümün kökü var yalnız üzeine bastırınca çok yumuşamış bozulmasından korkuyorum. Bana yardım ederseniz sevinirim. Çok teşekkürler.

pumpum 15-10-2020 06:48

merhaba kaktüsüm büzüştü yumuşak sanki, susuz mu kalmış yoksa tam tersi mi anlamadım. su terapisi yap diyen de oldu. ne yapmalıyım?
https://eksiup.com/p/yw431495s3y2
https://eksiup.com/p/yw431495s3y2

mad_eye 18-12-2020 19:40

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Anaş (Mesaj 1597590)
İyi günler, benim kaktüsümün kökü var yalnız üzeine bastırınca çok yumuşamış bozulmasından korkuyorum. Bana yardım ederseniz sevinirim. Çok teşekkürler.

Merhaba herkese. Aynı durum bende de geçerli.

1 ay önce internet üzerinden hediye kaktüs geldi. Geldiğinde de aynı durumdaydı, yumuşamıştı. Şimdiye kadar hiç sulamadım. Köklerinde bir çürüme olup olmadığını görmek veya herhangi bir hastalık varsa kurtulmak adına saksı değiştirdim(geldiği saksıyı boşaltıp temizleyip yeni toprakla aynı saksıya diktim.). Köklerde bir çürüme göremedim. Yardımcı olabilecek/ne gibi bir sorun olduğu konusunda tahminde bulunabilecek kimse çıkar mı acaba:)

Mahmut Tebir 18-12-2020 21:14

Bence sulamayı deneyin. Onlarda canlı. Su ister elbette. Gördüğüm kadarıyla toprağınız çok kuru.

mad_eye 19-12-2020 17:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir (Mesaj 1600842)
Bence sulamayı deneyin. Onlarda canlı. Su ister elbette. Gördüğüm kadarıyla toprağınız çok kuru.

Aslında toprak değiştirirken yeni kullandığım toprak nemliydi, o sebeple fazladan su vermek istememiştim. Bir de çürüme gibi bir durum başladıysa onu daha da beslememek adına... Bugün biraz su verdim, umarım toparlar. Teşekkür ederim.

ciceksevenn 20-02-2021 10:18

Kaktüsüm Çürüyor, Nasıl Kurtarabilir?

2 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar.Kaktüsümü çok suladığımdan ana gövde sararmaya başladı. Üstündeki toplardan biri de çürüyerek yok oldu. Diğerlerinin de dikenleri kararmaya başladı. Ana gövdenin etrafındakileri keserek kurtarabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Mesut Temiz 20-02-2021 16:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ciceksevenn (Mesaj 1603529)
Merhaba arkadaşlar.Kaktüsümü çok suladığımdan ana gövde sararmaya başladı. Üstündeki toplardan biri de çürüyerek yok oldu. Diğerlerinin de dikenleri kararmaya başladı. Ana gövdenin etrafındakileri keserek kurtarabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhabalar, öncelikle bitkinizin bir kaktüs değil "euphorbia" grubundan bir sukulent olduğu bilgisini paylaşayım... Görünümleri şaşırtıcı derecede benzese de çok farklı bitki aileleridir... Ortadaki ana bitkinin köklerinin çürümüş olduğunu tahmin ediyorum... Yavruları sarsmadan keskin bir bıçakla kesip ayırmanızı ve kesik yüzeylerini tarçın tozuna batırıp sıcak bir odada birkaç gün ya da bir hafta kadar bekletmenizi öneririm... Sonra 1/3'ü ya da 1/4'ü toprağa girecek şekilde diker ve çok hafif sularsınız... Sonra birkaç hafta sulamadan uygun, sıcak bir odada tutmaya devam edin, bitkileri hiç oynatmayın, sarsmayın... Çürüme yavruların dokularına yayılmadıysa bu şekilde kurtarabilirsiniz, köklenip gelişirler...
Tamamen yumuşayıp çürümediyse, ana gövdeyi de köklerini kestikten sonra aynı şekilde alt kısmını tarçın tozuna batırıp birkaç gün beklettikten sonra ona da aynı işlemi uygulayabilirsiniz... Bol şans...

uuluc 09-06-2021 15:00

1 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Fotoğraftaki kaktüs bir kaç aydır bende. Kökü gövdesi gayet sağlıklı. Güzel ışık alan bir ortamda. Ama gövdedeki çıkıntıları fotodaki gibi sararıp yumuşayıp düşüyor. Bu bir hastalık mıdır yoksa büyüdükçe gövdesi geliştkçe doğal bir durum mu sergiliyor.

Mesut Temiz 09-06-2021 17:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi uuluc (Mesaj 1608103)
Merhabalar,

Fotoğraftaki kaktüs bir kaç aydır bende. Kökü gövdesi gayet sağlıklı. Güzel ışık alan bir ortamda. Ama gövdedeki çıkıntıları fotodaki gibi sararıp yumuşayıp düşüyor. Bu bir hastalık mıdır yoksa büyüdükçe gövdesi geliştkçe doğal bir durum mu sergiliyor.

O uzantılar bu kaktüs türünün (austrocylindropuntia subulata) yapraklarıdır. Geçici olarak çıkarlar ve kısa sürede dökülürler... Aslında sadece uç kısımlarda bulunurlar... Sizin kaktüsünüzde fazla uzun kaldıkları bile söylenebilir...
Bu türle ilgili olarak şunu da söylemeliyim: Ne kadar uzun süre ve ne kadar yoğun güneş ışığı alırsa gövdesi o kadar kalın ve sağlam büyür... Maksimum güneşi sağlamaya çalışmakta yarar var...

uuluc 09-06-2021 17:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1608110)
O uzantılar bu kaktüs türünün (austrocylindropuntia subulata) yapraklarıdır. Geçici olarak çıkarlar ve kısa sürede dökülürler... Aslında sadece uç kısımlarda bulunurlar... Sizin kaktüsünüzde fazla uzun kaldıkları bile söylenebilir...
Bu türle ilgili olarak şunu da söylemeliyim: Ne kadar uzun süre ve ne kadar yoğun güneş ışığı alırsa gövdesi o kadar kalın ve sağlam büyür... Maksimum güneşi sağlamaya çalışmakta yarar var...

Detaylı bilgi için çok teşekkürler, sağlıklı olmasına sevindim. En güneş taşımak farz oldu :)

Peynir 22-06-2021 21:14

Acill

2 Eklenti(ler)
Altları kırmızımsı ve yumuşak biraz küçüğün kökü var ama büyüğün yok ve büyük olanın birleşim yerini çekince sap gibi birsey çıktı ve altta delik oluştu ne yapmalıyım birde bu kaktusun cinsi hakkında bilgi verebilir misiniz

Mesut Temiz 24-06-2021 19:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Peynir (Mesaj 1608504)
Altları kırmızımsı ve yumuşak biraz küçüğün kökü var ama büyüğün yok ve büyük olanın birleşim yerini çekince sap gibi birsey çıktı ve altta delik oluştu ne yapmalıyım birde bu kaktusun cinsi hakkında bilgi verebilir misiniz

Kaktüsünüzün türü büyük ihtimalle "pilosocereus pachycladus" (Mavi Meşale Kaktüsü - Blue Torch Cactus). Resimden görebildiğim kadarıyla küçük olanı hemen toprağa dikilebilir... Delikli küçük bir saksıya geçirgen kumlu-milli toprak koyup, bitkinin 1/3'ü toprağa girecek şekilde dikebilirsiniz... Bitkiyi dengelemek için, 3-4 tarafına toprağa giren küçük çubuklarla destekleyebilirsiniz, amma zaten ufak olduğundan sağa sola yatacağını sanmam...

Daha büyük olanın dip kısmı çürümüşse (yumuşayıp sıvılaşmış olmasından anlayabilirsiniz bunu), çürük kısmı fiziksel olarak temizleyip, suda yıkayarak çürük dokuları uzaklaştırdıktan sonra açık dokuya toz tarçın serpip birkaç gün kuru ve mümkünse güneşli bir yerde bırakıp kurutun... Açık doku kuruyup kabuk bağlayacak, orada hiçbir ıslaklık kalmayacaktır... Sonra onu da makul bir derinlikte aynı şekilde toprağa dikersiniz... Yalnız lütfen köklenip köklenmediklerini merak edip görmek için kazıp topraktan çıkarmayın... Ölmüyorsa, yani sıvılaşıp çökmüyorsa zaten köklenecektir... (Bunu çok kişi yapıyor.. :p )

Önemli Not: Bitkinin çürüyüp çürümediğini anlamak için dokuları sıkıp hırpalamamanız önemli... Çürümüşse zaten hafif bir dokunmayla anlaşılır, o şekildeyse yukarıda açıkladığım temizleme ve beklete işlemini uygularsınız...
Eğer bitkinin dip kısımları yeterince sağlam ve sağlıklı görünüyorsa, ortadan çıkan kısımdan dolayı oluşan açık dokuyu (ki bitkinin dip kısmında bir delik oluştuğu görünüyor resimde) kurutmak için yine birkaç gün bekletin... İyiice kuruması, kabuk oluşması önemli... Kaktüsler o şekilde bekletildiklerinde bir sorun olmaz, endişe etmeyin... Haftalarca, hatta aylarca o şekilde unuttuğum kaktüsler oldu, hiçbir şey olmadan köklendiler...

Bende bu türden var, köklenirlerse oldukça dayanıklı bitkilerdir, güzelce büyürler... Güzel, hoş görünümlü bir kaktüs türüdür... Bol şans diliyorum...

Peynir 24-06-2021 19:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1608590)
Kaktüsünüzün türü büyük ihtimalle "pilosocereus pachycladus" (Mavi Meşale Kaktüsü - Blue Torch Cactus). Resimden görebildiğim kadarıyla küçük olanı hemen toprağa dikilebilir... Delikli küçük bir saksıya geçirgen kumlu-milli toprak koyup, bitkinin 1/3'ü toprağa girecek şekilde dikebilirsiniz... Bitkiyi dengelemek için, 3-4 tarafına toprağa giren küçük çubuklarla destekleyebilirsiniz, amma zaten ufak olduğundan sağa sola yatacağını sanmam...

Daha büyük olanın dip kısmı çürümüşse (yumuşayıp sıvılaşmış olmasından anlayabilirsiniz bunu), çürük kısmı fiziksel olarak temizleyip, suda yıkayarak çürük dokuları uzaklaştırdıktan sonra açık dokuya toz tarçın serpip birkaç gün kuru ve mümkünse güneşli bir yerde bırakıp kurutun... Açık doku kuruyup kabuk bağlayacak, orada hiçbir ıslaklık kalmayacaktır... Sonra onu da makul bir derinlikte aynı şekilde toprağa dikersiniz... Yalnız lütfen köklenip köklenmediklerini merak edip görmek için kazıp topraktan çıkarmayın... Ölmüyorsa, yani sıvılaşıp çökmüyorsa zaten köklenecektir... (Bunu çok kişi yapıyor.. :p )

Önemli Not: Bitkinin çürüyüp çürümediğini anlamak için dokuları sıkıp hırpalamamanız önemli... Çürümüşse zaten hafif bir dokunmayla anlaşılır, o şekildeyse yukarıda açıkladığım temizleme ve beklete işlemini uygularsınız...
Eğer bitkinin dip kısımları yeterince sağlam ve sağlıklı görünüyorsa, ortadan çıkan kısımdan dolayı oluşan açık dokuyu (ki bitkinin dip kısmında bir delik oluştuğu görünüyor resimde) kurutmak için yine birkaç gün bekletin... İyiice kuruması, kabuk oluşması önemli... Kaktüsler o şekilde bekletildiklerinde bir sorun olmaz, endişe etmeyin... Haftalarca, hatta aylarca o şekilde unuttuğum kaktüsler oldu, hiçbir şey olmadan köklendiler...

Bende bu türden var, köklenirlerse oldukça dayanıklı bitkilerdir, güzelce büyürler... Güzel, hoş görünümlü bir kaktüs türüdür... Bol şans diliyorum...

Aay çok içim rahatladı verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim doku biraz yumuşak ama iğne ucu kadar kötü deriyi açtığımda alttaki kısımda herhangi değişik bir renk görmedim tarçın yerine alternatif olarak önerebileceğiniz bir şey varmı tekrar teşekkür ederim aynı soruyu kaktüs yetiştiricisine sorduğumda kendisini takip etmediğim gerekçesiyle cevap vermemişti �� tekrar sagolun

Mesut Temiz 24-06-2021 19:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Peynir (Mesaj 1608592)
Aay çok içim rahatladı verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim doku biraz yumuşak ama iğne ucu kadar kötü deriyi açtığımda alttaki kısımda herhangi değişik bir renk görmedim tarçın yerine alternatif olarak önerebileceğiniz bir şey varmı tekrar teşekkür ederim aynı soruyu kaktüs yetiştiricisine sorduğumda kendisini takip etmediğim gerekçesiyle cevap vermemişti �� tekrar sagolun

Toz tarçın yoksa, hiçbir şey uygulamadan da kurutabilirsiniz... Tarçın bakteri/mantar gibi mikroorganizmalara karşı ek bir koruma sağlıyor... Küçük kaktüsü açıkladığım gibi hemen dikebilirsiniz... Büyüğü birkaç gün, belki bir hafta açıkta kurutup aynı şekilde dikersiniz... İç dokularında çürüme yoksa zaten toprakta dik bir şekilde durmaya devam edecek ve zamanla yavaş yavaş kök geliştireceklerdir... Eğer iç dokuya yayılmış bir çürüme söz konusuysa zaten yapacak bir şey yok, yumuşayıp çökmesinden bitkiyi kaybettiğinizi anlarsınız.. Umarım güzelce gelişirler...

Peynir 24-06-2021 23:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1608593)
Toz tarçın yoksa, hiçbir şey uygulamadan da kurutabilirsiniz... Tarçın bakteri/mantar gibi mikroorganizmalara karşı ek bir koruma sağlıyor... Küçük kaktüsü açıkladığım gibi hemen dikebilirsiniz... Büyüğü birkaç gün, belki bir hafta açıkta kurutup aynı şekilde dikersiniz... İç dokularında çürüme yoksa zaten toprakta dik bir şekilde durmaya devam edecek ve zamanla yavaş yavaş kök geliştireceklerdir... Eğer iç dokuya yayılmış bir çürüme söz konusuysa zaten yapacak bir şey yok, yumuşayıp çökmesinden bitkiyi kaybettiğinizi anlarsınız.. Umarım güzelce gelişirler...

bu kaktüsüde arkadaşım ile okul çıkışında almıştım yarı yarıya paylaştık onunki direkt saksıda İnşallah tutarlar tutmazsa da acı bir hatıra olarak kalır ;)

Tabiat Tutkunu 27-07-2021 19:36

2 Eklenti(ler)
Eklenti 720731
Eklenti 720732
Merhaba,

Kaktüsümün toprağında sararmalar (sanırım mantar) olduğu için değiştirmek istedim. Ancak aldığım "kaktüs toprağı" çok killiydi, yine de poşetinin üzerinde kaktüs toprağı yazmasına güvenip kaktüsümün toprağını değiştirdim ve suladım. Sonrasında biraz araştırma yapınca killi toprağın kaktüs için uygun olmadığına emin oldum ve bayram süresince yeni toprak da temin edemeyeceğim için toprağın kurumusı maksadıyla normalde pek yapmadığım şekilde kaktüsümü balkona, güneşin altına bıraktım. 4-5 gün sonra yeni kaktüs toprağı alıp değiştirdim.

Normalde de su verdiğim zaman kaktüsüm fotağraflardaki şekilde eğilir ertesi gün geri düzelirdi ancak şu anda yaklaşık 1 haftadır bu şekilde. Uç kısımları da hafifçe yumuşamıs gibi.

Kaktüsüm killi toprakta fazla suya maruz kaldığı için mi yoksa güneşin altında uzun süre kaldığı için mi böyle bilemiyorum.

Saygılarımla,

Mesut Temiz 27-07-2021 20:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tabiat Tutkunu (Mesaj 1609319)
Eklenti 720731
Eklenti 720732
Merhaba,

Kaktüsümün toprağında sararmalar (sanırım mantar) olduğu için değiştirmek istedim. Ancak aldığım "kaktüs toprağı" çok killiydi, yine de poşetinin üzerinde kaktüs toprağı yazmasına güvenip kaktüsümün toprağını değiştirdim ve suladım. Sonrasında biraz araştırma yapınca killi toprağın kaktüs için uygun olmadığına emin oldum ve bayram süresince yeni toprak da temin edemeyeceğim için toprağın kurumusı maksadıyla normalde pek yapmadığım şekilde kaktüsümü balkona, güneşin altına bıraktım. 4-5 gün sonra yeni kaktüs toprağı alıp değiştirdim.

Normalde de su verdiğim zaman kaktüsüm fotağraflardaki şekilde eğilir ertesi gün geri düzelirdi ancak şu anda yaklaşık 1 haftadır bu şekilde. Uç kısımları da hafifçe yumuşamıs gibi.

Kaktüsüm killi toprakta fazla suya maruz kaldığı için mi yoksa güneşin altında uzun süre kaldığı için mi böyle bilemiyorum.

Saygılarımla,

Öncelikle, kaktüs ve diğer sukulentleri mutlaka delikli saksılara dikmenizi öneririm... Deliksiz saksılarda yetiştirmek mümkün, ancak çok tecrübeli değilseniz suyu ayarlayamayıp çürütme riskiniz yüksek ve böyle bir riski almaya ne gerek var?
Toprakla ilgili bir sorun olduğunu pek sanmıyorum... Delikli bir saksıda aynı toprağı kullanabilirsiniz... Ankara'nın dağı bayırı da kaktüsler için son derece uygun bir toprağa sahip... Ankara'da yol kenarlarından, dağdan bayırdan kazdığım topraklarda uzun yıllar boyunca o kadar çok kaktüs yetiştirdim ki...
Bitkinizde ilk gözüme çarpan sorun, çok az güneş ışığı aldığı için cılız ve cansız büyümüş olması... O opuntia'nın yapraklarının (aslında yaprak değil daldırlar) çok daha kısa, geniş ve kalın büyümeleri gerekirdi... Muhtemelen güneş ışığına alışık olmayan haliyle birden güneşe çıkarıldığında güneşin etkisiyle ve zaten ince ve cansız olduklarından sündüler, eğildiler...
Ben olsam ilk iş olarak saksı toprağına diktiğim çubuklara iple bağlayarak bitkiyi düzeltip sabitlerdim... İkinci olarak, ilk birkaç gün yarımşar saat, sonra birer saat... şeklinde arttırarak yavaş yavaş güneşe alıştırıp tüm gün güneş alacak şekilde konumlandırırdım (bu mümkün olmuyorsa, en uzun süre en yoğun güneşi almasını sağlamalısınız)... Yeni gelişen yapraklar çok daha kısa, geniş, kalın ve sağlam olacaklardır...
Bu bitki aslında çok dayanıklıdır, yıllarca ufacık bir saksıda hiçbir ek besin almaksızın çok güzel gelişir, büyür... Yalnızca, delikli saksıya dikmeye, sık sık kazıp köklerine zarar vermemeye ve soğuktan dondurmamaya dikkat etmeniz yeterli olacaktır... Bol şans...

Tabiat Tutkunu 28-07-2021 19:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1609320)
Öncelikle, kaktüs ve diğer sukulentleri mutlaka delikli saksılara dikmenizi öneririm... Deliksiz saksılarda yetiştirmek mümkün, ancak çok tecrübeli değilseniz suyu ayarlayamayıp çürütme riskiniz yüksek ve böyle bir riski almaya ne gerek var?
Toprakla ilgili bir sorun olduğunu pek sanmıyorum... Delikli bir saksıda aynı toprağı kullanabilirsiniz... Ankara'nın dağı bayırı da kaktüsler için son derece uygun bir toprağa sahip... Ankara'da yol kenarlarından, dağdan bayırdan kazdığım topraklarda uzun yıllar boyunca o kadar çok kaktüs yetiştirdim ki...
Bitkinizde ilk gözüme çarpan sorun, çok az güneş ışığı aldığı için cılız ve cansız büyümüş olması... O opuntia'nın yapraklarının (aslında yaprak değil daldırlar) çok daha kısa, geniş ve kalın büyümeleri gerekirdi... Muhtemelen güneş ışığına alışık olmayan haliyle birden güneşe çıkarıldığında güneşin etkisiyle ve zaten ince ve cansız olduklarından sündüler, eğildiler...
Ben olsam ilk iş olarak saksı toprağına diktiğim çubuklara iple bağlayarak bitkiyi düzeltip sabitlerdim... İkinci olarak, ilk birkaç gün yarımşar saat, sonra birer saat... şeklinde arttırarak yavaş yavaş güneşe alıştırıp tüm gün güneş alacak şekilde konumlandırırdım (bu mümkün olmuyorsa, en uzun süre en yoğun güneşi almasını sağlamalısınız)... Yeni gelişen yapraklar çok daha kısa, geniş, kalın ve sağlam olacaklardır...
Bu bitki aslında çok dayanıklıdır, yıllarca ufacık bir saksıda hiçbir ek besin almaksızın çok güzel gelişir, büyür... Yalnızca, delikli saksıya dikmeye, sık sık kazıp köklerine zarar vermemeye ve soğuktan dondurmamaya dikkat etmeniz yeterli olacaktır... Bol şans...

Cevap için teşekkürler. Saksının altında delikler var ama geçmeli bir kapakla kapanıyor. Sularken kapağını çıkarıp 10-15 dk sonra tekrar takıyorum. Ancak suyu pek sevmeyen bir bitki olduğu riske atmayıp delikleri açıkta olan bir saksı kullanmak en iyisi sanırım.

Bugün dik duracak şekilde kaktüsü sabitledim. Umarım eski sertliğini kazanır, sonrasında da dediğiniz gibi yavaş yavaş güneşe alıştırırım.

Mesut Temiz 27-01-2022 19:36

Kışın en soğuk dönemini yaşıyoruz... Özenle ve zahmetle aylarca/yıllarca bakarak yetiştirdiğiniz kaktüs ve sukulentlerinizde donma ve bunu takiben yumuşama/çürüme sorunu yaşamamak için bitkilerinizi soğuktan korumak için gerekli önlemleri almanızı hatırlatmak istedim dostlar...

Bilgens 09-04-2022 17:03

Kaktüsümde hastalık yardımcı olabilirmisiniz?

2 Eklenti(ler)
[ATTACH]Eklenti 724324[/ATTACH]

Merhaba kaktüsümün bir kısmında dallarında yumuşama oluşmaya ve çürümeye başladı. Tedavi edebilir miyim? Nasıl kurtarabilirim lütfen yardımcı olabilir misiniz ? Teşekkürler

tavsankulagi 06-05-2022 16:47

Arkadaşlar 2 -3 senedir çok özenle büyüttüğüm tavşan kulağı kaktüsümün saksısını değiştirdikten sonra yavaş yavaş eğilmeye başladı son hali eklediğim linkteki resimlerdeki gibi. Fotoğrafı çektiğim yerde büyütüyorum. Fazla su vermeye bağlı çürüme mi yoksa başka bir şey mi geldi başına anlayamadım. Acaba toprağa bir tahta çöp sis sokup ona iple bağlasam kırılmasını önleyebilir miyim? Bunu kurtarma şansım var mıdır bu konuda hiç bilgim yok yardımcı olabilir misiniz?

https://imgur.com/a/k2hpTOn

Mesut Temiz 07-05-2022 10:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tavsankulagi (Mesaj 1615359)
Arkadaşlar 2 -3 senedir çok özenle büyüttüğüm tavşan kulağı kaktüsümün saksısını değiştirdikten sonra yavaş yavaş eğilmeye başladı son hali eklediğim linkteki resimlerdeki gibi. Fotoğrafı çektiğim yerde büyütüyorum. Fazla su vermeye bağlı çürüme mi yoksa başka bir şey mi geldi başına anlayamadım. Acaba toprağa bir tahta çöp sis sokup ona iple bağlasam kırılmasını önleyebilir miyim? Bunu kurtarma şansım var mıdır bu konuda hiç bilgim yok yardımcı olabilir misiniz?

https://imgur.com/a/k2hpTOn

Resimden tam olarak anlamak mümkün olmasa da, en alttaki yaprak ölmüş gibi görünüyor... O yaprağın üzerindeki kısımları ayırarak dikerseniz üç adet sağlıklı yeni kaktüsünüz olabilir... Yani kastettiğim tek yaprak (ki aslında yaprak değil "dal"dır o kısımlar), 3 yaprak ve 4 yapraktan oluşan üç kısmı kurumuş yapraktan ayırmanız... Tırtıklı bir bıçakla yapabilirsiniz bunu, yalnız eldiven giymeyi ihmal etmeyin, opuntia microdasys'in ince tüy gibi dikenleri çok fena kaşıntı yapar ve iltihaba yol açabilir... Ayırdıktan sonra hemen toprağa dikmeyin, birkaç gün açıkta kurumasını sağlayın.. Bu işlem kesik kısmın kabuk tutmasını sağlayacaktır... Bu kabuk oluşmadan hemen dikerseniz topraktaki organizmalar bitkinin içine nüfuz ederek çürümesine yol açarlar... (Hatta 4 yapraktan oluşan kısım fazla ince uzun olacağından kendini taşıyamayabilir ve görüntü olarak da fazla cılız durabilir, onu da ortadan ikişer yaprak olacak şekilde ayırabilirsiniz)...
Kurutma işleminin ardından bitkileri tek bir saksıya dikerek kalabalık ve dolu bir şekilde büyümelerini de sağlayabilirsiniz, ayrı ayrı saksılara dikerek birkaç ayrı bitki de elde edebilirsiniz...
Yalnız resimdeki gibi altı deliksiz saksıları sukulent ve kaktüsler için kullanmayın, altı delikli ve tabak şeklinde ayrı altlığı olan saksıları tercih edin...
Bunlara dikkat ederseniz kolayca köklendirebilirsiniz... Çoğaltması ve bakımı çok kolay bir türdür...
Bir de, kaktüsünüzü en yoğun ve en uzun süre güneş ışığı alacağı bir yere yerleştirin... Çok yoğun ve tüm gün güneş aldığında yapraklar geniş, sağlam ve kalın olur, sonradan çıkacak yaprakları rahatlıkla taşır... Yeterli güneşi almadığında cılız, ince, güçsüz olur, bitkiyi taşıyamazlar... Bol şans...

Hasip 09-05-2022 23:41

1 Eklenti(ler)
Kaynana topuzu kaktüsümün gövde kısımlarında kahve rengi lekeler ve hafif yumusamalar var sizce çürüyormu

Mesut Temiz 10-05-2022 11:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hasip (Mesaj 1615433)
Kaynana topuzu kaktüsümün gövde kısımlarında kahve rengi lekeler ve hafif yumusamalar var sizce çürüyormu

Kaynana topuzlarının yaşlanan kısımlarında o tür bir kabuklanma çoğu kez oluyor... Mantar hastalıkları da bir etken olabilir... Bence kaktüsünüz sağlıklı görünüyor, ama dilerseniz bir fungisit (mantar öldürücü) ilaç uygulayabilirsiniz...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024