agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-hastaliklari/)
-   -   Kaktüs çürümesi, yumuşaması (http://www.agaclar.net/forum/kaktus-hastaliklari/12958.htm)

infazure 16-05-2019 01:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi david72 (Mesaj 1568312)
Kaktüsünüz sürekli üstten sulanmış ve kök boğazı nemli kaldıysa bu durumda o bölgede yumuşama ilerleme durumunda çürüme olabiliyor. Bunun için kullanacağınız saksının en alt tabakasına ce kök boğazı kısmına sadece lav kırığı kullanın. Böylece o bölge aşırı neme maaruz kalmayacak ve hava alacak. Ben bütün kaktüslerde bu yöntemi uyguluyorum. Sularken de daldırma yöntemi ile sularsanız daha verimli olur.

Teşekkürler. Üst kısma hydroton koysam olur mu sizce ?

eticin 10-06-2019 19:27

kaktüsümde yumuşama

1 Eklenti(ler)
merhaba herkese, fotoğraftaki kaktüsüm giderek yumuşuyor. sulamam her zamanki gibi. dokunduğumda içeri çöküyor. kurtuluşu var mıdır?

Mesut Temiz 10-06-2019 21:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eticin (Mesaj 1570067)
merhaba herkese, fotoğraftaki kaktüsüm giderek yumuşuyor. sulamam her zamanki gibi. dokunduğumda içeri çöküyor. kurtuluşu var mıdır?

Kaktüste yumuşama dokunun çürüdüğünü gösterir, ki maalesef bu çürüme özellikle yuvarlak kaktüslerde genellikle bitkinin tüm iç dokusuna hızla yayılır... Ben olsam dokununca içe çökecek kadar yumuşamış alanların derisini kaldırarak çürümenin nereye kadar uzandığına bakar, belli bir yerden sonra sağlam doku varsa çürümüş yerleri belki bir çay kaşığının sapı ya da daha uygun bir cisimle fiziksel olarak temizler, sonra suyla yıkar ve tarçın tozu sürerek o alanları kurumaya bırakırdım.. Bu şekilde çürümüş doku temizlenirse bitki şeklen bozulsa da en azından sağlam yavrular verebilir. Ama çürüme tamamen yayıldıysa yapacak bir şey olmaz maalesef...

eticin 11-06-2019 11:02

Teşekkürler Mesut Bey, maalesef her yerinde var, sanırım kurtuluş yok gibi.. :( geçen yıl yavrusunu alıp yedeklemiştim.

cactusvariegata 14-06-2019 17:57

3 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Benim de chamaecereus silvestrii variegata cinsi bir kaktüsüm var. Tatil için şehir dışındaydım, sulayıp gitmiştim. Döndüğümde resimlerdeki gibi buldum. Gövdesi tamamen kurumuş, içi boşalmış, kağıt gibi kalmış. Sadece on gün içinde böyle olmuş ama zaten normalde de 7-10 gün arasında suluyordum. Sizce sebebi susuzluk mudur? Asıl önemlisi kurtarma şansım var mıdır? Nasıl bir yol izlemeliyim bilgisi olan var mı?

Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum.

Mesut Temiz 14-06-2019 22:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cactusvariegata (Mesaj 1570360)
Merhabalar,

Benim de chamaecereus silvestrii variegata cinsi bir kaktüsüm var. Tatil için şehir dışındaydım, sulayıp gitmiştim. Döndüğümde resimlerdeki gibi buldum. Gövdesi tamamen kurumuş, içi boşalmış, kağıt gibi kalmış. Sadece on gün içinde böyle olmuş ama zaten normalde de 7-10 gün arasında suluyordum. Sizce sebebi susuzluk mudur? Asıl önemlisi kurtarma şansım var mıdır? Nasıl bir yol izlemeliyim bilgisi olan var mı?

Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum.

Alt kısım ölmüş. Susuzluktan değil, büyük ihtimalle kök çürümesinden ölmüştür... Bu tip kaktüs üzerine aşılanmış kırmızı ve sarı kaktüsler normalde klorofil içermediklerinden kendi fotosentezini yapamazlar ve bu nedenle yaşayabilmeleri için normal (yeşil) bir kaktüsün üzerine aşılanmaları şarttır... Yalnız sizin üstteki aşılanmış kaktüsünüzde az da olsa yeşillik olduğu görülüyor resimde... Yani aşılanmadan da kendi besinini üretebilir... Alttaki ölmüş ve çürümüş kaktüsü üsttekinden ayırmanız, üstteki kaktüsün dibinde hiç çürük doku bırakmayacak şekilde temizlemeniz (suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz) ve ardından kaktüsün dip kısmına toz tarçın sürmenizi öneririm... Bunun ardından açıkta 2 gün kadar dip kısmının iyice kuruyup kabuk bağlaması için bekletmelisiniz... Sonra uygun bir toprağa, bitki dik duracak kadar bir derinlikte dikin ve sulayın... Kısa sürede köklenecektir... Yavaş yavaş, alıştıra alıştıra aldığı güneş ışığı miktarını arttırırsanız sağlıklı bir şekilde büyüyecektir..
Eğer aşı yapabiliyorsanız başka bir yeşil kaktüsün üzerine aşılamanız da mümkün.. Bu daha garanti olur...
Tabii bütün bu söylediklerim çürümenin üstteki aşılanmış kaktüse de yayılmamış olması durumunda geçerlidir.. Aksi takdirde yapacak bir şey yok, o da ölür... Ama denemeye değer ve resimden görebildiğim kadarıyla sağlıklı durumda... Bol şans dilerim...

cactusvariegata 15-06-2019 14:38

Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim Mesut Bey. Diktiğim saksının altı tamamen kapalıydı, demek ki söylediğiniz gibi havasızlıktan çürüdü. Aşılamayı maalesef bilmiyorum, o yüzden anlattığınız gibi dibinden keserek çürümüş dokuyu ayırdım. Çok minik bir parçası çürümeye başlamış, o kısmı da kestim ve tarçınladım. Kabuklanınca bu sefer altında delikleri olan bir saksıya dikeceğim. Umarım tekrar köklenip canlanır.

Yardımlarınız için tekrar teşekkür ediyorum, iyileşirse yine buradan yazacağım.

Güncelleme: Maalesef kalan parça da öldü, önce dibinden sulanmaya başladı, sonra da içten tamamen çürüdü :(

eticin 17-06-2019 11:24

hastalık mı

3 Eklenti(ler)
Merhaba, sürekli uzayıp giden kaktüsümün ucu fotoğraftaki gibi renk değiştirdi ve uzaması durdu. 15 cm lik bir yavrusu vardı, o da aynı şekilde. bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Mesut Temiz 17-06-2019 20:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eticin (Mesaj 1570504)
Merhaba, sürekli uzayıp giden kaktüsümün ucu fotoğraftaki gibi renk değiştirdi ve uzaması durdu. 15 cm lik bir yavrusu vardı, o da aynı şekilde. bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Sayın eticin, kaktüsünüzün uç kısımları kurumuş, ölmüş... Çok uzun süre susuz kaldığında kaktüsler bazı kısımlarını feda ederek hayatta kalmaya çalışıyorlar... Başka bir nedenden de kaynaklanıyor olabilir, örneğin fiziksel darbe alma gibi... Büyüme dokusu en uç ortada yer aldığından, o dallar artık uzamayacak... Ancak dipten ve mevcut dalların yanlarından çıkacak yeni dallarla bitki gelişimini sürdürecektir, çünkü genel olarak sağlıklı görünüyor...

Ben olsam, çirkin görünümü gidermek için kurumuş uç kısımlarını temiz keskin bir bıçakla düzgün bir biçimde kesip, kesik alana tarçın tozu serperek bitki zarar görmeden düzgün bir görünüm elde etmeye çalışırdım.. Hatta kesmişken bir on santimlik çelik de kesip bitkiyi yedeklerdim... (Çelik alırsanız dikimi çeliğin normalde alt kısmını toprağa dikmeniz ve bunun öncesinde de kesik alanlara tarçın tozu sürüp birkaç gün kuru şekilde bekleterek kabuk bağlatmanız gerektiğini bildiğinizi tahmin ediyorum).

Uçtan büyüyemediği için, normal bakıma devam ederseniz çok kısa sürede yeni dal verecektir...

eticin 18-06-2019 10:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1570557)
Sayın eticin, kaktüsünüzün uç kısımları kurumuş, ölmüş... Çok uzun süre susuz kaldığında kaktüsler bazı kısımlarını feda ederek hayatta kalmaya çalışıyorlar... Başka bir nedenden de kaynaklanıyor olabilir, örneğin fiziksel darbe alma gibi... Büyüme dokusu en uç ortada yer aldığından, o dallar artık uzamayacak... Ancak dipten ve mevcut dalların yanlarından çıkacak yeni dallarla bitki gelişimini sürdürecektir, çünkü genel olarak sağlıklı görünüyor...

Ben olsam, çirkin görünümü gidermek için kurumuş uç kısımlarını temiz keskin bir bıçakla düzgün bir biçimde kesip, kesik alana tarçın tozu serperek bitki zarar görmeden düzgün bir görünüm elde etmeye çalışırdım.. Hatta kesmişken bir on santimlik çelik de kesip bitkiyi yedeklerdim... (Çelik alırsanız dikimi çeliğin normalde alt kısmını toprağa dikmeniz ve bunun öncesinde de kesik alanlara tarçın tozu sürüp birkaç gün kuru şekilde bekleterek kabuk bağlatmanız gerektiğini bildiğinizi tahmin ediyorum).

Uçtan büyüyemediği için, normal bakıma devam ederseniz çok kısa sürede yeni dal verecektir...

Çok teşekkürler Mesut Bey, susuz kalmadı sanırım başka bir nedeni var, dediğiniz gibi en iyisi yedeklemek

Kübrany 20-06-2019 12:58

2 Eklenti(ler)
Merhaba, kaktüsümün üst kısmı küçülmeye başladı suyunu çok az vermeme rağmen böyle oldu büyüyor mu yoksa çürümeye mi başladı bilmiyorum ama küçülen kısım yumuşak değil hala sert bir şekilde duruyor yardımcı olur musunuz? Önceki hâli de mevcuttur🙏

zrfco 29-07-2019 11:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kübrany (Mesaj 1570684)
Merhaba, kaktüsümün üst kısmı küçülmeye başladı suyunu çok az vermeme rağmen böyle oldu büyüyor mu yoksa çürümeye mi başladı bilmiyorum ama küçülen kısım yumuşak değil hala sert bir şekilde duruyor yardımcı olur musunuz? Önceki hâli de mevcuttur🙏

merhaba kaktüsünüz büyüme yapıyor sıkıntı yok

zrfco 29-07-2019 12:00

merhaba çiçegime 1 hafta önce fazla su vermişim 4gün önceki ve bugun ki hali bu.dipleri sararmaya basladı kessem kesilecek bir tür degil cok dalı var lütfen birşey öneririrmisiniz. topragını yenileyecegim. köküne baktım cürüme var birazcık o kızmı kestim renk degişikliği köktede var ama sert hala yumusama olmamış. çürük kısmıı alınca yeni topraga yeniden diktim. dogrummu yaptım bilemiyorum kök kuruyana kadar havalanmalımıydı ? bilen birileri yaardım cı olsun lütfen birde br sitede köke tarcın sürüp kökü kabuklasana kadar dısarıda bekletin ve dikerkende köke bal sürüp dikin yazıyor dogru bir yöntemmi? [IMG]https://i.hizliresim.com/bvrvYG.jpg[/IMG] [IMG]https://i.hizliresim.com/dLPL07.jpg[/IMG]

Mesut Temiz 31-07-2019 20:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zrfco (Mesaj 1572762)
merhaba çiçegime 1 hafta önce fazla su vermişim 4gün önceki ve bugun ki hali bu.dipleri sararmaya basladı kessem kesilecek bir tür degil cok dalı var lütfen birşey öneririrmisiniz. topragını yenileyecegim. köküne baktım cürüme var birazcık o kızmı kestim renk degişikliği köktede var ama sert hala yumusama olmamış. çürük kısmıı alınca yeni topraga yeniden diktim. dogrummu yaptım bilemiyorum kök kuruyana kadar havalanmalımıydı ? bilen birileri yaardım cı olsun lütfen birde br sitede köke tarcın sürüp kökü kabuklasana kadar dısarıda bekletin ve dikerkende köke bal sürüp dikin yazıyor dogru bir yöntemmi? [IMG]https://i.hizliresim.com/bvrvYG.jpg[/IMG] [IMG]https://i.hizliresim.com/dLPL07.jpg[/IMG]

Bitkinin dip kısmı yumuşadıysa dallardan birkaç tane kesip köklendirebilirsiniz... Keserken temiz ve keskin bir bıçak seçmelisiniz. Kestiğiniz çelikleri birkaç gün açıkta kurumaya bırakın, sonra uygun derinlikte toprağa dikersiniz... Kestiğiniz gibi toz tarçın da sürebilirsiniz kesik yere, gayet etkili bir yöntemdir... Bu şekilde diktiğiniz çelikler kısa sürede kökleneceklerdir... Bu arada ana bitkiye de uygun bakımı vermeye devam edin, kurtulursa ne alâ, kurtulmazsa en azından yavrular edinmiş olursunuz...

Kaktüs ve sukulentlerde bitkilerin aşırı sulanmaması, toprağın çamurlaşmaması çok önemlidir.. Buna dikkat edildiğinde birçok sorunun baştan önüne geçilmiş olur... Bol şans diliyorum...

ecgut 07-08-2019 21:38

Merhaba,
Birkaç kaktüsüm var ve gayet sağlıklılar. Evde babamın baktığı bir kaktüs olduğunu, kaktüsün epey büyük bir saksıda durduğunu ve ortasından aşırı derecede zayıfladığını gördüm. Toprağı çamurumsu derecede ıslaktı ve babam gövdesinden küçük olmayacak bir kısmı da toprağın altında bırakarak ekmişti. Hemen saksıyı ve toprağını değiştirdim, yaklaşık 10-15 cm bir kaktüs olmasına rağmen kökü 2 cmi geçmiyordu. Neyse, yeni saksısında mutludur diye düşünürken kaktüsün inceldiği yerden büküldüğünü, kopma derecesine geldiğini gördüm. Üst tarafını kestim, yeniden ekebilmek için biraz kurumasını bekliyorum. Alt tarafında ise köke yakın kısımda (önceden toprağın altında duran kısım) bir sararma ve yumuşama var. Bu çürüme midir, öyle ise kuru toprakta toparlanabilir mi, neler yapabilirim? Fotoğraf eklemeye çalıştım ancak siteyi bilmediğim için yapamadım.

Kaktus-askina 08-08-2019 19:01

2 Eklenti(ler)
Merhabalar,
Kaktüsüm bu şekilde bitişikti. Sonra üst kısmı kendiliginden düştü. Bende yarası iyileşsin oyle dikeyim diye kuru ve güneş almayan bir yere koydum. 3 gün sonra baktım ki alt kısmı çürümüş. Eğer çürüyen kısmını kesip tekrar yarasının iyileşmesini beklersem ve tekrar çürüme yaparsa diye korkuyorum. Ne yapmalıyım ?

ecgut 08-08-2019 20:25

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ecgut (Mesaj 1573188)
Merhaba,
Birkaç kaktüsüm var ve gayet sağlıklılar. Evde babamın baktığı bir kaktüs olduğunu, kaktüsün epey büyük bir saksıda durduğunu ve ortasından aşırı derecede zayıfladığını gördüm. Toprağı çamurumsu derecede ıslaktı ve babam gövdesinden küçük olmayacak bir kısmı da toprağın altında bırakarak ekmişti. Hemen saksıyı ve toprağını değiştirdim, yaklaşık 10-15 cm bir kaktüs olmasına rağmen kökü 2 cmi geçmiyordu. Neyse, yeni saksısında mutludur diye düşünürken kaktüsün inceldiği yerden büküldüğünü, kopma derecesine geldiğini gördüm. Üst tarafını kestim, yeniden ekebilmek için biraz kurumasını bekliyorum. Alt tarafında ise köke yakın kısımda (önceden toprağın altında duran kısım) bir sararma ve yumuşama var. Bu çürüme midir, öyle ise kuru toprakta toparlanabilir mi, neler yapabilirim? Fotoğraf eklemeye çalıştım ancak siteyi bilmediğim için yapamadım.

Kaktüsümün fotoğrafları bunlar. Işık kötü olduğu için tam belli olmuyor ama uzaktan çektiğim fotoğrafta daha belli.

Mesut Temiz 08-08-2019 22:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kaktus-askina (Mesaj 1573228)
Merhabalar,
Kaktüsüm bu şekilde bitişikti. Sonra üst kısmı kendiliginden düştü. Bende yarası iyileşsin oyle dikeyim diye kuru ve güneş almayan bir yere koydum. 3 gün sonra baktım ki alt kısmı çürümüş. Eğer çürüyen kısmını kesip tekrar yarasının iyileşmesini beklersem ve tekrar çürüme yaparsa diye korkuyorum. Ne yapmalıyım ?

Üst iki yaprağı alttaki yapraktan nazikçe ayırın, onları 2-3 gün kuru bir yerde bekletin. Bu sırada güneş almalarının bir mahzuru yok, güneşte durabilir.. Sonra bunları alt 3'te biri ya da 4'te biri toprağa girecek şekilde dikin ve köklendirin... Alt yaprak pek iyi durumda görünmediği için en azından iki sağlıklı köklenmiş kaktüsünüz olur... Alt yaprak için de son bir deneme olarak kesip yarasının kabuk bağlamasını bekledikten sonra onu da tekrar dikebilirsiniz.. Yani ben olsam bu şekilde garantiye alırdım.. Bol şans..

Mesut Temiz 08-08-2019 22:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ecgut (Mesaj 1573229)
Kaktüsümün fotoğrafları bunlar. Işık kötü olduğu için tam belli olmuyor ama uzaktan çektiğim fotoğrafta daha belli.

Kaktüsünüzün cinsi echinopsis oxygona (Kaynana Topuzu). Normalde son derece dayanıklı bir kaktüstür.. Kuraklığa, aşırı sıcağa, soğuğa ve hatta çoğu kaktüsün aksine fazla suya bile dayanıklıdır.. Tabii normalde suyu süzdüren tipte bir saksıya ve geçirgen bir toprağa ekilmesi uygun olur... Çürüyen bir kaktüs hemen belli olur.. Buzlukta donduktan sonra çözünmüş bir sebze, mesela kabak ya da salatalık gibi olur...
Bence bitkinizin temel sorunu yeterli güneş ışığı almaması.. O yüzden o şekilde uzamış, normalde bu tür küre şeklinde olur... Bir de çamurlaşmış toprak içinde uzun süre kaldıysa bu da olumsuz etkilemiştir... Ben olsam üstteki yavruları ayırıp önce onları köklendirerek elimdeki türü kurtarmayı garantiye alırdım.. Yavruları nazikçe tutup (bez ya da birkaç kat kâğıt havlu kullanabilirsiniz) döndürerek çevirirseniz ana bitkiden ayrılırlar.. 2-3 gün bekletip toprağa dikerseniz köklenirler... Ana bitkiyi zaten kesmişsiniz, onu da kurutup kabuk bağlattıktan sonra dikebilirsiniz... Altta kalan kısım da çürümediyse birkaç yavru verir.. Onu da olduğu gibi bırakabilirsiniz...
Çok fazla kökü olmaması sorun değil... Kaktüsler yeterli gördükleri kadar kök verirler...
Bir de, yumuşama olup olmadığını kontrol ederken elle bastırmamanızı öneririm.. Bu, dokuları ezip sağlam bitkiyi çürütebilir.. Çürüme varsa zaten hiç bastırmadan da yumuşadığı anlaşılabilir.. Bol şans diliyorum...

ecgut 09-08-2019 03:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1573237)
Kaktüsünüzün cinsi echinopsis oxygona (Kaynana Topuzu). Normalde son derece dayanıklı bir kaktüstür.. Kuraklığa, aşırı sıcağa, soğuğa ve hatta çoğu kaktüsün aksine fazla suya bile dayanıklıdır.. Tabii normalde suyu süzdüren tipte bir saksıya ve geçirgen bir toprağa ekilmesi uygun olur... Çürüyen bir kaktüs hemen belli olur.. Buzlukta donduktan sonra çözünmüş bir sebze, mesela kabak ya da salatalık gibi olur...
Bence bitkinizin temel sorunu yeterli güneş ışığı almaması.. O yüzden o şekilde uzamış, normalde bu tür küre şeklinde olur... Bir de çamurlaşmış toprak içinde uzun süre kaldıysa bu da olumsuz etkilemiştir... Ben olsam üstteki yavruları ayırıp önce onları köklendirerek elimdeki türü kurtarmayı garantiye alırdım.. Yavruları nazikçe tutup (bez ya da birkaç kat kâğıt havlu kullanabilirsiniz) döndürerek çevirirseniz ana bitkiden ayrılırlar.. 2-3 gün bekletip toprağa dikerseniz köklenirler... Ana bitkiyi zaten kesmişsiniz, onu da kurutup kabuk bağlattıktan sonra dikebilirsiniz... Altta kalan kısım da çürümediyse birkaç yavru verir.. Onu da olduğu gibi bırakabilirsiniz...
Çok fazla kökü olmaması sorun değil... Kaktüsler yeterli gördükleri kadar kök verirler...
Bir de, yumuşama olup olmadığını kontrol ederken elle bastırmamanızı öneririm.. Bu, dokuları ezip sağlam bitkiyi çürütebilir.. Çürüme varsa zaten hiç bastırmadan da yumuşadığı anlaşılabilir.. Bol şans diliyorum...

Çok teşekkür ederim oldukça bilgilendirici bir cevap vermişsiniz. Birkaç yavrusunu köklendirdim ama hepsini ayırmaya kıyamamıştım, onları da kurtarayım. Alt kısımda da umarım çürüme olmamıştır şimdilik dokunmuyorum. Kolay gelsin..

harikaaks 25-08-2019 10:19

kaktüsüm çürüyor nasıl kurtarırım 😭

merhaba arkadaslar yaklaşık 3yıldır gözüm gibi baktığım kaktüsüm çürümeye gövdesinde yaralar çıkmaya başladı. bu sorun birkaç kaktüsümde de oldu. Nasıl kurtarabilirim çürüyen yeri kesmeye korkuyorum. Bir arkadasımda topraktan ayır kesmeden 1 hafta bekletip dik dedi. Sizin öneriniz nedir? :( fotoğraf eklemeyi çözemedim

Mesut Temiz 25-08-2019 10:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi harikaaks (Mesaj 1573821)
merhaba arkadaslar yaklaşık 3yıldır gözüm gibi baktığım kaktüsüm çürümeye gövdesinde yaralar çıkmaya başladı. Nasıl kurtarabilirim çürüyen yeri kesmeye korkuyorum. Bir arkadasımda topraktan ayır kesmeden 1 hafta bekletip dik dedi. Sizin öneriniz nedir? :( forumda yeniyim fotoğraf eklemeyi çözemedim ancak bitkiliveofkeli instagram hesabımda kaktüsümün çürüyen hali var .

Merhabalar...
Net birkaç resmini paylaşırsanız fikir yürütmek mümkün olabilir...
Fotoğraf yükleme ile ilgili bilgiyi şu linkte bulabilirsiniz:

http://www.agaclar.net/forum/sik-sor...avuzu/6256.htm

harikaaks 25-08-2019 15:54

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1573822)
Merhabalar...
Net birkaç resmini paylaşırsanız fikir yürütmek mümkün olabilir...
Fotoğraf yükleme ile ilgili bilgiyi şu linkte bulabilirsiniz:

http://www.agaclar.net/forum/sik-sor...avuzu/6256.htm

fotoğraf eklemeye çalıştım umarım becerebilmişimidir

david72 26-08-2019 10:51

Resimlerden benim gördüğüm kadarıyla toprağınız kaktüslere uygun değil. Yüksek ihtimalle aldığınız şekliyle kullanıyordunuz ( ki hepimiz bu şekilde başlangıçta kaktüs kaybettik)Echinopsisinizde kök kalmamış zaten, bence doğrudan sağlıklı dokuya ulaşana kadar kesin ve tarçınlayıp kurumaya bırakım. Sonrasında geçirgen bir toprak karışımına dikin alttan azar azar nemlendirin köklenecektir. Bir de yavaş yavaş daha fazla güneş almasıı sağlayın formu bozulmuş bence.Bu şekilde daldırma yöntemi ile azar azar toprağa nem kazandırın. Diğerinde kökler sağlam gibi görünüyor ancak yine köklerini o torftan temizlemeniz gerekir. Temizlenirken kökler kopuyorsa ve gövdede de yumuşuma varsa ona da aynı prosedürü uygulayın. Kökler sağlamsa birkaç gün gölgede ve havadar bir yerde dinlendirin sonrasında uygun toprak harcına dikin. Suladıktan sonra gövdeye hiç su temaz etmemesine ve kök boğazında nem kalmamasına dikkat edin yeter.

Mesut Temiz 27-08-2019 19:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi harikaaks (Mesaj 1573833)
fotoğraf eklemeye çalıştım umarım becerebilmişimidir

Merhabalar, sizin mesajınız gözümden kaçmış, kusura bakmayın..

Sayın david72 üstteki mesajda ne yapılması gerektiğini ayrıntılı bir biçimde açıklamış... Bol şans diliyorum...

asleeh 30-09-2019 13:29

Kaktüsüm ölüyor

1 Eklenti(ler)
Merhaba kaktüsüm kök kısmında bir sorun var.aşırı sulamadan mı çürüyor yoksa susuz mu kaldı bilmiyorum. Sünger gibi oldu. Dalları büzüştü 🥺

asleeh 30-09-2019 13:31

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asleeh (Mesaj 1575257)
Merhaba kaktüsüm kök kısmında bir sorun var.aşırı sulamadan mı çürüyor yoksa susuz mu kaldı bilmiyorum. Sünger gibi oldu. Dalları büzüştü 🥺

lütfen yardım edin

Mesut Temiz 01-10-2019 00:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asleeh (Mesaj 1575258)
lütfen yardım edin

Kaktüsünüzün dip kısmı çürümüş... Sararan/büzüşen/kuruyan kısmın 2-3 santim yukarısından temiz ve keskin bir bıçakla kesin... Kestiğiniz hizanın yukarısında kalan yan dalları da kestiğiniz hizanın 3-4 santim yukarısına kadar diplerinden kesip ayırın... Ana kaktüsteki kesik tüm yüzeylere toz tarçın sürün ve 2 gün kurumaya bırakın.. Sonra makul bir derinlikte (3-4 santim kadar) toprağa dikin, güzelce bir sulayın, yavaş yavaş köklenecektir... Toprağa diktikten sonra oynamaması için yanına bir çubuk dikip iple birkaç yerden sıkmadan bağlarsanız çok iyi olur... Oynamayacak şekilde dibine taş vb. ağır şeyler de koyabilirsiniz... Bol şans...

asleeh 01-10-2019 20:49

Peki çok teşekkür ederim

asleeh 01-10-2019 21:41

1 Eklenti(ler)
Bu şekilde kestim.ancak kestiğim yerde kahverengilik var. Bu doğal mı?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024