agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni29Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-07-2019, 21:35   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2019
Merhaba arkadaslar,
Yurtdisindan ve cevremden topladigim yillardir baktigim 70 cesit civari kaktusum var. En gozdelerimden iki buyuk kaktusumde siyah lekeli kisimlar olustu. Bu siyah kisimlar kabuk gibi ve cimbizla cekip aldigimda atinda yapiskanli bir sivi vad. Kabuklu bit oldugunu dusundugumden fisfis ile 4 gun evvel ilacladim. Suanlik beklemeye devam ediyorum. Ilac 2 haftada bir kullanilabilen bir ilac. Sizin bu hastaliga iliskin bir oneriniz var mi ?

Mesut Temiz beğendi.
Cactus42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2019, 21:41   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2019

Cactus42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2019, 00:49   #93
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cactus42 Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar,
Yurtdisindan ve cevremden topladigim yillardir baktigim 70 cesit civari kaktusum var. En gozdelerimden iki buyuk kaktusumde siyah lekeli kisimlar olustu. Bu siyah kisimlar kabuk gibi ve cimbizla cekip aldigimda atinda yapiskanli bir sivi vad. Kabuklu bit oldugunu dusundugumden fisfis ile 4 gun evvel ilacladim. Suanlik beklemeye devam ediyorum. Ilac 2 haftada bir kullanilabilen bir ilac. Sizin bu hastaliga iliskin bir oneriniz var mi ?
Kabuklu böceklerde kabuk biraz kabarık oluyor ve içinde dediğiniz gibi yapışkan sıvı oluyor.. İlacın yanı sıra, kabukları ve içeriklerini kazıyarak fiziksel olarak temizlemeniz de yararlı olur...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2019, 10:15   #94
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Mantarı hastalığa benziyor. Orayı kazıyarak ve oraya toz mantar ilacı sürerek iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.
Ben orada kabuklu böcek göremedim. Zaten kaktüslerin içinde yapışkanımsı sıvı olur.

Mesut Temiz beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2019, 11:28   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2019
Merhabalar. Benim myrtillocactus geometrizans fukurokuryuzinboku kaktüsümün üzerinde kahverengi lekelenmeler oluştu. Bunun sebebini bilmiyorum. Ne yapmam gerektiğini bilen var mıdır?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Poko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2020, 23:09   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emre111 Mesajı Göster
merhaba,

bu kaktüsü yeni aldım. üzerinde görüldüğü gibi lekeler var. acaba bu lekeler hangi hastalıktan dolayı oluyor, ne kadar zararlıdır ve tadavisi mümkün müdür. teşekkürler... (bu ilk kaktüsüm ve ilk defa kaktüs bakıyorum )

Bu sorunu çözebilen var mı? Kaktüs bakmaya yeni başladım ve hafif su lekesi gibi lekerleri oluştu kaktüsümde ve bu görseldeki gibi yaprak delikleri var. Alalı 1 hafta oluyor. Cinsi Kaynana Dili sanırım araştırmalarım sonucu ona benzettim.

KaktüsSever01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2020, 14:22   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2018
Kaktüs hastalığı

Arkadaşlar merhabalar kaktüsünde bu şekilde bir leke gördüm ne olabilir ne yapabilirim

Eklenen Resimler

Haymatlos33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2020, 16:28   #98
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Merhabalar,

kaktusum üzerinde lekeler oldukça yayıldı ve beni korkutmaya başladı. Sebebi nedir ve tedavisi var mıdır?

Name:  Image00003.jpg
Views: 914
Size:  46.3 KB

çiftçioğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2020, 16:59   #99
Ağaç Dostu

Galip Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2015
Birçok nedeni var aslında. Sulama yaparken yapraklar da su kalırsa güneş ışınları yapabiliyor. Virüs veya mantari hastalıklarda yapabiliyor. Uçlara doğru galiba daha lekesiz dallar var. O dallardan kesip 4-5 gün serin-gölge yerde bekletip yeniden köklendirme yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

Galip Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 12:26   #100
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Merhaba, opuntia türü kaktüsüm üzerindeki bu lekeler neden oluşmuş olabilir? Su değdirmedim gövdeye. Cam arkasından sabah güneşi alıyor. Saksıyı yeni değiştirdim başka bir kaktüs ile aynı saksıdaydı. Şu an deliksiz ama önceden delikli saksı idi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2020, 14:56   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2020
Turuncu leke

Kaktüslerimde turuncu lekeler oluştu nasıl giderebilirim ve neden oluştuklarını öğrenebilir miyim fotoğraf yükleyemiyorum

Aysskskn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2020, 11:05   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2020
sukulent siyah lekeler ve kuruma

MERHABA
Beslediğim sukulentlerin birinde bir sorun oluştu..

yaklaşık bir yıldır bende çok guzel gelişim gösterdi epey bir dallandı bir anda bu siyah lekeler oluştu, sarardı ve o kısımlar yumuşadı/ kurudu.?
Herhalde guneş yanıgı değil ?
bazı dalların dibinde siyahlık var bazıların sadece tepesinde

Bir akar olabilir mi ?. Elimde mantarlara ve böceklere karşı kullanılan bir fungisid toz var..faydali olur mu..hasta dalları sağlam yerinden kesmeyi düşünüyorum

bilgi için teşekkurler

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
vedatozbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2020, 12:31   #103
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vedatozbek Mesajı Göster
MERHABA
Beslediğim sukulentlerin birinde bir sorun oluştu..

yaklaşık bir yıldır bende çok guzel gelişim gösterdi epey bir dallandı bir anda bu siyah lekeler oluştu, sarardı ve o kısımlar yumuşadı/ kurudu.?
Herhalde guneş yanıgı değil ?
bazı dalların dibinde siyahlık var bazıların sadece tepesinde

Bir akar olabilir mi ?. Elimde mantarlara ve böceklere karşı kullanılan bir fungisid toz var..faydali olur mu..hasta dalları sağlam yerinden kesmeyi düşünüyorum

bilgi için teşekkurler
Resimden görebildiğim kadarıyla sukulentinizin türü stapelia grandiflora.
Ben de uzun yıllardır besliyorum bu bitkiyi ve sadece çok yaşlı dallar bu şekilde sararıyor, siyah lekeler oluşuyor ve ölüyorlar... Ancak sizde durum bu değil anlaşılan, çünkü genç yapraklarda sorun olduğu görülüyor... Biraz bakındım internete, toprağın çok ıslak olmasına bağlı mantar nedeniyle oluştuğu söyleniyor... Yani, bozulan dal veya kısımları temiz bir bıçakla kesip kesik yüzeye tarçın tozu sürüp ayrıca bitkinin geneline elinizdeki fungisidi uygulayabilirsiniz... Toprağın ve saksının da iyi süzdürdüğünden emin olup sulamayı biraz azaltmanız uygun olabilir.. Bol şans...

Eski 08-07-2020, 14:53   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2020
merhaba Mesut

çok teşekkürler bilgilendirme için

Mesut Temiz beğendi.
vedatozbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2020, 14:34   #105
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2011
Merhabalar
kaktüslerimde lekeler var, kaktüs hastalıkları ile ilgili çok fazla bilgim yoktu ve önceleri güneş yanığı olduğunu düşündüğüm için önemsemedim. Ama güneş yanığı değil örümcek sanırım.
chrysamed ilacım var, kaktüs için uygulanabilir mi bu ilaç?

Eklenen Resimler

simran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2020, 15:26   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2018
Kaktüslerimdeki hastalıklar

merhaba, dört tane kaktüsümün fotoğrafını atıyorum.Kaktüslerime bir şeyler olmaya başladı çok endişeliyim.Palmiye olan kaktüsümde kahverengi bir şeyler var ve beyazımsı yarıklar.Tam olan yerin fotosunu attım.Birde palmiye kaktüsümde aşağı gövdesine dopru yeşilden beyaza kaçması normal mi?Ayrıca birden bire yaprakların ucu yanmış gibi kuruyor.
Tüylü olan kaktüsümde siyah siyah noktalar var. ve gittikçe büyüyor.Küçük yeşil kaktüsümdede kahverengi benek gibi şeyler var.Tüylü kaktüsle yanyana duruyordu o.Bİr diğer yeşik kaktüsüm üç yıllık.Üç yıldır o beyaz yarıklar var.Lütfen yardım edin.Hastalıkları nedir? diğer bitkilerime bulaşır mı? tedavisi nedir bu konularda cok acemiyim lütfen yardım edin çok üzülüyorum böyle olmalarına
https://ibb.co/18jZqsS
https://ibb.co/WkJ5Pxh
https://ibb.co/kSbQFnS
https://ibb.co/fQGKL4T
https://ibb.co/TY1F1Fv
https://ibb.co/VDQYW9P
https://ibb.co/nk05vf6
https://ibb.co/qphW2nz
https://ibb.co/s210hDm

kahv3m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2020, 13:19   #107
Ağaçsever

uuluc's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2019
Arrow Kaktüs Gövdesindeki Lekeler

Merhabalar,

2 yıldır büyüttüğüm kaktüsümün gövdesine fotoğraftaki gibi lekeler ve renk değişimleri meydana geldi. Bulunduğu ortam kapalı balkon, akşamları soğuk oluyor ama eksi dereceyi asla görmez. İstanbul'da artık o kadar soğuk olmuyor zaten ? Durumu nasıl çözebilirim.

Desteğinizi rica ederim.

(Gövdede kökte herhangi yumuşama, çürüme yok, kışın su çok nadir veririm)

Eklenen Resimler

uuluc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2021, 09:59   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2021
Sarı sümük neden?

Bildiğim kadarıyla kaynana dili adı. Bu şekilde yarıldı ve sarı bişey var. Ayrıca 2 tane de beyaz leke var mantar olabilir dediler. Sorun ne bilen biri umarım vardır. ((((

Eklenen Resimler

Sezgi26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2021, 14:58   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2021
Böyle lekeler var sebebi nedir acaba

Eklenen Resimler

Dsait46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2021, 11:03   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2021
Kaktüsümde sarı lekeler var napmalıyım

Nuray _esen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2021, 16:23   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2021
Merhaba. 4 gun once bu kaktusu copun kenarinda buldum biri atmis ben de aldim. Belli ki bakamamis Aritma suyla suladim yazdiklarinizi okudum ama kafam karisik,bilgim az. 4 gundur takip ediyorum bitkiyi alttan ustten cicek gibi olan kisimlari yavas yavas buyuyor . Lekeleri kazisam mi yoksa ilac mi vermem gerekiyor.Gunesten koruyorum aksam gunesi az vuruyor o kadar . Son olarak toprakta da karincalar yuva yapmislar sıkinti olur mu kaktus icin? Umarim ciddi durum yoktur.
Kaktus resmi https://ibb.co/ygkyHcz https://ibb.co/0tQ2qq4

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Serkanp : 10-05-2021 saat 16:26 Neden: resim gozukmuyor
Serkanp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2021, 01:48   #112
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serkanp Mesajı Göster
Merhaba. 4 gun once bu kaktusu copun kenarinda buldum biri atmis ben de aldim. Belli ki bakamamis Aritma suyla suladim yazdiklarinizi okudum ama kafam karisik,bilgim az. 4 gundur takip ediyorum bitkiyi alttan ustten cicek gibi olan kisimlari yavas yavas buyuyor . Lekeleri kazisam mi yoksa ilac mi vermem gerekiyor.Gunesten koruyorum aksam gunesi az vuruyor o kadar . Son olarak toprakta da karincalar yuva yapmislar sıkinti olur mu kaktus icin? Umarim ciddi durum yoktur.
Kaktus resmi https://ibb.co/ygkyHcz https://ibb.co/0tQ2qq4
Resimden kökünün durumunu net anlamak mümkün olmasa da, bitkiniz genel olarak sağlıklı görünüyor... O lekeler kaktüsün yıllanması ve/veya bazı mantar enfeksiyonları nedeniyle oluşur ve bitkiye bir zararı yok.. Normalde yaşlanmaya bağlı olarak en alt kısımlardan başlayan bu kabuksu oluşumlar bazen mantar enfeksiyonlarının etkisiyle daha yukarılarda da görülebiliyor... Kazırsanız bitkinin yüzey dokusu da o lekelerle birlikte kalkar ve sonuçta şu ankinden daha kötü görünür... Daha fazla yayılmasına karşı önlem olarak aspirinli su püskürtebilirsiniz... 500'lük bir aspirini yarım litre kadar suyun içinde eritip fısfısla bitkinin tüm yüzeyine püskürtün... Birkaç gün boyunca günde bir kez uygulayabilirsiniz bunu... Dönem dönem de tekrarlarsınız.. Yalnız, güneşin bitki üzerine doğrudan vurduğu saatlerde yapmamalısınız, çünkü güneş yanıkları oluşabilir...

Bunun dışında bu tür çok yoğun güneş ister... Mümkünse tüm gün boyunca yoğun doğrudan güneş alacağı bir yere koyun...

Bu türden bende çok uzun yıllardır var... 40 yıldır besliyorum... Aslında çok nadir bir opuntia türüdür, işin doğrusu benden başka hiç kimsede görmemiştim ve çiçekçilerde ve yapı marketlerde falan da hiç rastlamadım... Tam tür adı şu anda yanımda olmayan diğer bilgisayarımda var, imkân olduğunda tam adını da yazarım...

Serkanp beğendi.
Eski 11-05-2021, 13:20   #113
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Resimden kökünün durumunu net anlamak mümkün olmasa da, bitkiniz genel olarak sağlıklı görünüyor... O lekeler kaktüsün yıllanması ve/veya bazı mantar enfeksiyonları nedeniyle oluşur ve bitkiye bir zararı yok.. Normalde yaşlanmaya bağlı olarak en alt kısımlardan başlayan bu kabuksu oluşumlar bazen mantar enfeksiyonlarının etkisiyle daha yukarılarda da görülebiliyor... Kazırsanız bitkinin yüzey dokusu da o lekelerle birlikte kalkar ve sonuçta şu ankinden daha kötü görünür... Daha fazla yayılmasına karşı önlem olarak aspirinli su püskürtebilirsiniz... 500'lük bir aspirini yarım litre kadar suyun içinde eritip fısfısla bitkinin tüm yüzeyine püskürtün... Birkaç gün boyunca günde bir kez uygulayabilirsiniz bunu... Dönem dönem de tekrarlarsınız.. Yalnız, güneşin bitki üzerine doğrudan vurduğu saatlerde yapmamalısınız, çünkü güneş yanıkları oluşabilir...

Bunun dışında bu tür çok yoğun güneş ister... Mümkünse tüm gün boyunca yoğun doğrudan güneş alacağı bir yere koyun...

Bu türden bende çok uzun yıllardır var... 40 yıldır besliyorum... Aslında çok nadir bir opuntia türüdür, işin doğrusu benden başka hiç kimsede görmemiştim ve çiçekçilerde ve yapı marketlerde falan da hiç rastlamadım... Tam tür adı şu anda yanımda olmayan diğer bilgisayarımda var, imkân olduğunda tam adını da yazarım...
Mesut Bey vakit ayirip cevap verdiginiz icin cok tesekkurler. Yazdiklarinizdan sonra kendimi sansli hissettim. Kaktusun ustunde 1 adet meyvesi var onda da biraz leke var dip kisminda. Dediginiz tedaviyi gun aşiri uygulayacagim ve kaktusu gunes alan bir yere koydum simdi. Karinca konusunda internette biraz arastirdim zarar verebilir hastalik tasiyabilirler diyor. Topragin ustune tarcin doktum yuva deliginin icine. Son olarak topragi degistirmem gerekiyor mu yoksa bu türun topragi bu mudur? Bana cok sert geldi topragi torf toprakla karistirmayi dusunuyorum ve saksidan cikarip bizim evin bahcesine ekmeyi dusunuyorum. 15 yildir bahcede kaktus saglikli yasamakta ve meyve vermekte onun yanina ekecegim. Siz nasil bakiyorsunuz 40 yillik(Masaallah) kaktusu ?Buyuk saksida mi yoksa bahcede mi? Kaktusu boydan resmini kokuyorum. Sagolun https://ibb.co/N1xDdcT

Mesut Temiz beğendi.
Eski 11-05-2021, 14:56   #114
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Mesut Bey vakit ayirip cevap verdiginiz icin cok tesekkurler. Yazdiklarinizdan sonra kendimi sansli hissettim. Kaktusun ustunde 1 adet meyvesi var onda da biraz leke var dip kisminda. Dediginiz tedaviyi gun aşiri uygulayacagim ve kaktusu gunes alan bir yere koydum simdi. Karinca konusunda internette biraz arastirdim zarar verebilir hastalik tasiyabilirler diyor. Topragin ustune tarcin doktum yuva deliginin icine. Son olarak topragi degistirmem gerekiyor mu yoksa bu türun topragi bu mudur? Bana cok sert geldi topragi torf toprakla karistirmayi dusunuyorum ve saksidan cikarip bizim evin bahcesine ekmeyi dusunuyorum. 15 yildir bahcede kaktus saglikli yasamakta ve meyve vermekte onun yanina ekecegim. Siz nasil bakiyorsunuz 40 yillik(Masaallah) kaktusu ?Buyuk saksida mi yoksa bahcede mi? Kaktusu boydan resmini kokuyorum. Sagolun https://ibb.co/N1xDdcT
Bence bu saksı ve toprak şimdilik yeterli... Bitki kendini iyice toparlayıp büyüdüğünde daha büyük bir saksıya alırsınız... Artık havalar ısınıyor, bitki iyi güneş de alacağına göre, sulamayı arttırırsanız büyümesi hızlanacaktır... Bu türün İzmir'de bahçede yaşayacağını, kışları atlatacağını düşünüyorum (kaktüs türleri arasında soğuğa dayanıklılık konusunda çok büyük farklılıklar vardır). Ben bu kış iki üç saksıyı balkonda dondurdum maalesef, ancak Sakarya'da sıcaklık -11 dereceye kadar düştü ve karın buzun altında kalmıştı o saksılar (Allah'tan çok sayıda saksı var,bir kısmınıiçeri almıştım)... Yoksa soğuğa karşı dayanıklı türlerden biridir... Yine de yerinizde olsam bahçeye dikmeden önce en azından bir yaprağı köklendirip saksıda yedeklerdim, ne olur ne olmaz... Eğer çelik köklendirmek isterseniz dikkat etmeniz gereken nokta, yaprağın birleştiği yerden keskin ve temiz bir bıçakla kesmek ve kestiğiniz çeliği en az birkaç gün açıkta bekleterek kesik yüzeyin kuruyup kabuk oluşturmasına imkan vermektir. Sonra üçte biri ya da dörtte biri toprağa girecek şekilde dikersiniz. Buna uyulduğunda çeliğiniz yüzde yüz köklenecektir...

Torf kaktüslere pek uygun bir yetiştirme ortamı değil... Suyu çok uzun süre tutuyor, nem kökleri çürütebiliyor ve her halükarda kökler torfta iyi gelişmiyor... Saksıdaki toprak iyi görünüyor... Değiştireceğiniz zaman ilave olarak kırdan bayırdan kazdığınız toprağa biraz kum karıştırarak bu karışımı ekleyebilirsiniz... Ya da yapı marketlerde hazır kaktüs/sukulent toprakları satılıyor, onlar harika olur...

Kaktüs ve sukulentlere merak sardığım 10 yaş civarı bu türü seracı bir tanıdığımızdan almıştı babam benim için... O günden bu yana benim çelik verdiğim kişiler dışında da ilk kez sizde gördüm... Umarım uzun yıllar sağlıklı bir biçimde sizle kalır ve siz de bol bol çelik dağıtırsınız...

Serkanp beğendi.
Eski 11-05-2021, 15:39   #115
Yeni Üye

Cok sağolun Mesut Bey. Belki bu guzel kaktusun eski sahibine celiklerden birini vermissinizdir zamaninda. Belki sizden cikmistir . Bi tane yapragi kesilmis gibi , sanirim eski sahibi kendisine ya da baska birisi icin vermistir. Guzel dilekleriniz icin sagolun. Iyi bayramlar simdiden

Mesut Temiz beğendi.
Eski 11-05-2021, 15:45   #116
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Eğer çelik köklendirmek isterseniz dikkat etmeniz gereken nokta, yaprağın birleştiği yerden keskin ve temiz bir bıçakla kesmek ve kestiğiniz çeliği en az birkaç gün açıkta bekleterek kesik yüzeyin kuruyup kabuk oluşturmasına imkan vermektir. Sonra üçte biri ya da dörtte biri toprağa girecek şekilde dikersiniz. Buna uyulduğunda çeliğiniz yüzde yüz köklenecektir...
Peki bu islem icin ozel bi zaman var mi kiş veya yaz?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 11-05-2021, 18:42   #117
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Peki bu islem icin ozel bi zaman var mi kiş veya yaz?
Yaprağın tam gelişmiş olması gerekir. Yani yeni büyümekte olan körpe, yumuşak bir yaprak olmamalı (aslında onlar yaprak değil dal, ama görüntüsü yaprağa benzediği için öyle diyelim.. ) Yeni gelişen yapraklar tam büyüyüp kalınlaştıklarında, simetriyi bozduğunu düşündüğünüz bir tanesiyle uygulayabilirsiniz işlemi...

Ben ilkbahar ya da yaz boyunca yapıyorum bu işlemi daha çok... En önemli nokta kesik yüzeyin iyice kuruyup kabuk bağlaması... Bu olmadığında topraktaki bakteri ve diğer hastalık yapıcı organizmalar bitkinin dokusuna nüfuz edip kısa sürede içten çürütüyorlar...

Bol şans dilerim...

Serkanp beğendi.
Eski 06-09-2022, 18:22   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2022
Merhabalar

Kaktüsümde oluşan beyaz lekeler nedir acaba? Umarım kötü birşey değildir ve çözebilirim. Kaktüs 2 yaşında.

Saygılar

Eklenen Resimler

akinkucuk34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2022, 13:15   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2022
Sayın Mesut Temiz hocam kaktüslerim üzerinde benekler ve lekeler oluştu sizce sorun nedir kaktüslerim sağlıklı mı toprağını bu gün yeni değiştirdim. meradan yanmış zibilli toprağa diktim. Kaktüs üzerindeki lekeler hakkında ne düşünüyorsunuz ve bu konuda öneri ve tavsiyelerinize açığım. Şimdiden çok teşekkürler.

https://www.hizliresim.com/e014mf3

[https://www.hizliresim.com/ei7j6g1

[https://www.hizliresim.com/q3h83kc

https://www.hizliresim.com/it73w45

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Nickim10Harf : 24-12-2022 saat 13:16 Neden: Resimler çıkmadı bende sadece link ekledim
Nickim10Harf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2022, 15:42   #120
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nickim10Harf Mesajı Göster
Sayın Mesut Temiz hocam kaktüslerim üzerinde benekler ve lekeler oluştu sizce sorun nedir kaktüslerim sağlıklı mı toprağını bu gün yeni değiştirdim. meradan yanmış zibilli toprağa diktim. Kaktüs üzerindeki lekeler hakkında ne düşünüyorsunuz ve bu konuda öneri ve tavsiyelerinize açığım. Şimdiden çok teşekkürler.

https://www.hizliresim.com/e014mf3

[https://www.hizliresim.com/ei7j6g1

[https://www.hizliresim.com/q3h83kc

https://www.hizliresim.com/it73w45

Bu lekelerin çeşitli nedenleri var, derli toplu bir iki kaynaktan çevirdiğim bilgileri aşağıda paylaşıyorum:
1- Bakım hataları:
1-1: Uygun olmayan konum seçimi... Uzun süre az ışık alan kaktüsler birden yoğun güneşe çıkarıldıklarında yüzey yanıkları oluşur... Yine, az ışık ve aşırı nem de bu tür lekelere yol açabilir...
1-2: Dengesiz sulama... Aşırı su ve toprakta çamurlaşma bu tür lekelere yol açabilir...
1-3: Besin maddesi yetersizliği...

2- Haşereler:
2-1: Kabuklu bitler: Kabuklu bit varsa, bunlar için satılan ilaçları kullanabilir, alkole batırılmış pamukla silebilir veya diatomit toprak serpebilirsiniz...
2-2: Kırmızı Örümcekler: Bu haşereler için satılan ilaçları kullanabilir ya da spreyle sabunlu su püskürtebilirsiniz...
2-3: Yaprak bitleri: Bu haşereler için satılan ilaçları kullanabilir ya da spreyle sabunlu su püskürtebilirsiniz...

3- Doğal Kabuklaşma:
Kaynana Topuzları ve Cereus (Sütun Kaktüs) türleri büyüdükçe alt kısımları doğal olarak kahverengileşir ve ağaç kabuğu görünümü alır... Bunun bitkiye bir zararı yoktur..

Eğer bitkinizin sıcaklık, sulama ve güneş koşulları normalse ve üzerinde yaprak biti, kabuklu bit vb. haşere bulamıyorsanız, muhtemelen doğal kabuklaşma söz konusudur... Bendeki kaynana topuzlarının hepsinde bu kabuklaşma var ve bitkiye herhangi bir zararı yok... Haşere seçeneği konusunda bitkinizi garantiye almak istiyorsanız yukarıda farklı haşereler için önerilen doğal yöntemleri aralıklarla uygulayabilirsiniz... Şu ana kadar oluşmuş kahverengi lekelerin geri dönüşü yoktur, yani onlar kalıcı... Ancak haşere kaynaklıysa ve haşereleri giderirseniz yeni gelişen bölümlerde oluşmazlar... Bol şans diliyorum...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024