agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni29Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-11-2008, 16:18   #31
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Burada bay bayan ayrımı yapıldığını ve bu zihniyette insanlar olduğunu düşünmüyorum, bu zamana kadar da bunu hiç hissetmedim. Sorduğunuz sorunun cevabına gelince, sayın Engin'in dediği gibi biraz komplike bir durum sizinkisi, net emin bir cevap verebilecek olan olsa kesin yazardı merak etmeyin...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 16:23   #32
Ağaç Dostu

hakan_73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Bence sıkça rastlanan bir sorun ,bendede olmuştu. güneşte sulanmaktan kaynaklandığını sanıyorum.Bence siz her ihtimale karşı sistemik insektisit ,ve periyodik olarak fungisit verin .kaktüsünüz zamanla kendisini onaracak,o kahverengi lekeler geçecektir.

hakan_73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 16:41   #33
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Kaktüste leke oldu mu geçmiyor maalesef... Bu yönden tek şanslı tür lithops ve conos.

Eski 12-11-2008, 16:59   #34
Ağaç Dostu

hakan_73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Çarpmadan ,yaralanmadanda oluşabiliyor bu lekeler.Önemli olan derinleşip ilerleyip , kaktüsü göçürmemesi galiba .

hakan_73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 19:49   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Sayın Emre; kaktüsünüz bir salyangoz tarafından birazcık yenilmiş, orjinal derinin yerini ince kabuk sarmış, büyüme sırasında zamanla kabuğu atar.

Salyangoz ve sülük ailesigiller maalesef kaktüslere bayılıyor, bilginiz olsun.

Hastalık benekleri daha bir sarımsı pembe olur ve bulunduğu bölge yumuşacıktır, dokunduğunda su akar; tek çare fungusit bazlı ilaçlama ve kuru havadar yerde güneşlendirmedir.

mehtap gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 09:38   #36
Yeni Üye

emre111's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2008
Galeri: 1
Çok teşekkür ederim cevaplar için. 30 Ekim'de sormuş olduğum soruya şimdi tepkiyle de olsa cevap verildiği için biraz teessüf etmek istiyorum. Bu 15 günlük süre içinde cevap alamadığım için yabancı sitelerden çözüm buldum.

****** kimse yardım etmek veya cevap yazmak zorunda bile değil ama bu gibi durumlar çoğu kişiyi başka kaynaklara yöneltiyor. Komüniteye dahil olmanın dışında sadece cevap arayan birisi için bir forumdaki 15 günlük cevaplanmayan bir soru, o forumda o konuya dahil bilgili kişilerin olmadığını göstermez mi?

Yine de teşekkürler.

emre111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 10:15   #37
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Burada içimizdeki en bilgili kişi Mehtap Hanım, onun söyleyeceklerinden önce ne söylersek sizi yanıltmış olabiliriz diye bence kimse yazmak istemedi. Mehtap Hanım da çok değerli eşini kaybetti geçenlerde... Ondan cevap vermesi uzun sürmüştür.

Eski 13-11-2008, 13:57   #38
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Sevgili Emre,

bu topiği ben açmışım unutmuştum.Bakıyorumda ilk mesajı yazdığımda yani soruyu sorduğumda 25 Ocakmış, ilk cevap verildiğinde 11 martmış.45 günde cevap verilmiş.Sizinkine 15 günde cevap almışsınız bence çok şanslısınız.Sanırım gereğinden çok alınganlık gösteriyorsunuz.Peki ithamınızın kırdığı bir arkadaşımız olabilir mi acaba?

Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 03:13   #39
/

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Sevgili Emre eğer bu işin cinsiyetle alakası olsaydı 2 ay önce yazdığım soruna çözüm gelirdi. Çok fazla başlık var dikkati çekmeyebiliyor. Benim pişmaniye kaktüsüm en son kedim tarafından saksısından çıkartılıp top muamelesi gördü. Zaten iyice kuruyup küçülmüştü geri döndüremedim. Yıldız şeklinde olansa (yukarda fotoğafları var) oksijenli suyla suladım o kahverengi leke hala durmakla birlikte bir yayılma olmadı.
Her kaktüsün su ihtyacı farklı. Aynı muameleyi görse bile bazen ölebiliyorlar. Ben yapı marketlerden aldığım kaktüslerin genelde hastalıklı olduğunu gözlemledim. Çoğunlukla bakımsız kaldıkları için normal sınırlar içinde bile olsa bir anda sulanması çürümeye yol açabiliyor. Bu açıdan Mehtap hanım gibi güvenilir bir yetiştiriciden almak daha mantıklı.
Bunun dışında... Acaba amatörler için kaktüs ve succulentlere fungisit ve insektisit tavsiyeniz olabilir mi?

kedidelisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 23:52   #40
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emre Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim cevaplar için. 30 Ekim'de sormuş olduğum soruya şimdi tepkiyle de olsa cevap verildiği için biraz teessüf etmek istiyorum. Bu 15 günlük süre içinde cevap alamadığım için yabancı sitelerden çözüm buldum.
Bir yıl olmuş neredeyse ve arkadaş artık foruma uğramıyormuş ama ben yazıyı rastlantıyla, yeni farkettim

Dikkatimi çeken nokta burası oldu. "yabancı sitelerden çözüm buldum."

Öğrendiğini buraya da yazmak nedense aklına gelmemiş

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 23:16   #41
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Ve neredeyse son zamanlarda sadece kaktüs başlığına uğrayan biri olarak ben bu başlığı yeni görüyorum. Bir erkek olarak!!! Demek ki bunun ardında cinsiyet ayrımının dışında şeyler aramak lazım. Mesela sitenin çook büyük ve fazla sayıda başlığa sahip bir site olduğu gerçeği gibi. Ve buraya uğrayan insanların %99 u meşgul olan ama aynı zamanda da bitkileri sevip onlara vakit ayırmaya çalışan insanlar. O yüzden kısıtlı zamanımızda heryeri kolaçan edebilmemiz çok zor. Cinsiyet kısmına pek alınmadım, zira alınacak birşey yok ama insanları itham etmeden önce bir kez daha düşünün derim. Tepkiyle mesaja dikkat çekme stratejisi de ilginçmiş ama bu arada insanların gözünde edindiğiniz yere(aldığınız tepkiler açısından) de dikkat çekmek isterim.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2012, 17:30   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Kaktüste Beyaz Lekeler

Kaktüsümün alt tarafı topraktı bugün püskürterek yıkadım ve kökünde beyaz lekeler ve çürüklük fark ettim.

BlueDark Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 16:25   #43
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
Arkadaşlar bu kaktüsü bana annem almıştı aldığı zamanlarda bu lekeler ya da çürükler vardı ama çok gözüme batmıyordu şimdi biraz büyüdü gibiler ve kaktüsümüm alt dallarıda buruşmuş gibi yeşil rengi daha da koyu yeşile dönüyor...köklerinde hiç bir sorun yok...güneş yanığı mı acaba diyorum...neden olabilir sizce?...yapabileceğim bir şeyler var mı?

Name:  DSCN5755.jpg
Views: 2976
Size:  37.1 KB

...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2013, 13:57   #44
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Kaktüs gövdesindeki renk değişimi

Arkadaşlar,
Fotoğrafını yüklediğim ve cinsini bilmediğim kaktüsün gövdesinde önce pembeleşme sonrada beyazlaşma oluyor. Hatta 2.gövde büküldü.

Bu durum nedir? Tedavisi var mı?

Eklenen Resimler

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 00:54   #45
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın kartal124, kaktüsünüzün ismi Opuntia monacantha variegata. Variegata özelliği ile kaktüsün yeşil gövdesi üzerinde beyaz-pembe alacaklı renkler mevcuttur. Bu normal, leke değil. Tamamen türün özelliği endişe etmeyin.

Fakat gövdedeki büzüşmeler ve bükülmeler susuzluktan olabilir. Uzun süre susuz kalmış ise ya da ısıtılan bir ortamda toprak kuru kalmış ise sürgünler sağlıksız görüntü verebilir. Buna ilaveten saksı ebadı uygun değilse kök gelişemiyor olabilir; bu da gövdeye yansır. Kök veya gövde üzerindeki zararlıların etkisi de olabilir. Yani birkaç etken benzer sonucu verir. (Fotoğraflardan görebildiğim kadarıyla unlu bit ya da yaprak biti olduğunu sanmıyorum)

Isıtılan bir odada bulunuyorsa kaktüsünüz az miktarda toprak kuruldukça sulamanız iyi olur ama en uygun olanı serin bir yerde dinlenme dönemine kadar susuz kalması. Baharla birlikte hem toprak değişimi yapar, gövdeye uygun saksıya alır hem de su ve besin takviyesi ile bakımını uygulayabilirsiniz.

Forumda bu türe ait başlığımız mevcut, arzu ederseniz gelişmeleri burada paylaşabilirsiniz.

kartal124 beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 12:30   #46
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Galeri: 6
Name:  aviary_1358161349886.jpg
Views: 2861
Size:  51.2 KB

Name:  aviary_1358161244032.jpg
Views: 2808
Size:  70.8 KB

merhaba,

Birkaç gün önce menekşelerimde Thrips denen bir zararlı oldu ve ilaçladım onlar iyileşti fakat iki gündür kalanchoeler ve kaktusumle aynı yerde duruyorlardı.

Bu sabah kaktusumün tepesinde ve gövdesinde bu lekelerin oluştuğunu gördüm,

iki gün önce bişey yoktu, kalanchoeleride ilaçlamıştım,onlar iyi. kaktuse bulaşmış olabilir mi? ve bu Thrips mi yoksa başka birşey mi?

onuda ilaclasam olur mu?

sevgilerimle

almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2013, 10:02   #47
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Muhtemelen birarada olduklarından hastalık kaktüsünüze de bulaşmıştır. Aynı lekeleri görün ya da görmeyin, önlem olması açısından birarada bulunan bütün bitkilerinizi ilaçlamanızda fayda var. Gelişmeleri de paylaşmanızı rica ediyorum.

Eski 15-01-2013, 20:01   #48
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

merhaba,

Selenn hanım,teşekkürler mesajınızı okuyunca hemen müdehale ettim, üç gün sonra tekrar eklerim resmi.

Ben"kaktuse de thrips bulaşması mümkün değildir herhalde bu kadar dikenle" düşüncesi ile birtek onu ilaçlamamışdım.

Çok yanılmışım meğer diken filan dinlemiyormuş bu böcekler..
Şu an evde bulunan bütün bitkilerimi tek tek ilaçladım,
kaktusumude toprağına ilaç değmesin diye dibini peçeteye sardım ve ters çevirip bir güzel ilaçladım.

kurtulma şansı vardır inşallah.

Eski 15-01-2013, 21:01   #49
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili almanyalı ilaçlamayı birkaç gün sonra tekrarlamanız durumunda toprağa da ilaç gelmesine müsade edin.
Paketin arka tarafında kaç gün sonra ilaçlamanın tekrarlanacağı yazıyordur. Bu süre sonunda muhakkak 2. ilaçlamayı yapın.

Toprakta veya bitki üstünde böcekler ölse de larvaları kalıyor ve o yumurtalar zamanla çatlayıp sorun tekrar gündeme gelebiliyor. Bu nedenle 2. ilaçlama önemli. Bitki ve toprak ilaçlanmalı. Kolay gelsin umarım çabuk atlatırsınız...

Eski 15-01-2013, 21:12   #50
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

merhaba,

Bir dağa ki ilaçlama,çiçeksiz bitkilerde üç gün arayla son olarak da 15 gün sonra olacak.menekşeleri kurtardım gibi...şimdilik umarım kaktus de çabuk atlatır.

yarın sabah onu da tekrar dediğiniz gibi ilaçlayayım o zaman toprakta bişey kalmasın.

sevgilerimle

Eski 16-01-2013, 00:45   #51
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

15 gün sonra denmesinin sebebi işte bu larvalardır. Bence yarın ilaçlamayın peşpeşe iki ilaç larvaları yok etmez, kaktüsünüz yorulmasın. Bana kalırsa 15 gün sonra tekrarlamakta fayda var. Dilerseniz yarın az bir miktar toprağa sıkın ilacı.

Eski 03-02-2013, 14:27   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Merhaba arkadaşlar. İki ay evvel ıslak toprağından çıkarıp uygun toprak karışımı hazırlayarak yeniden ektiğim mavi kaktüsüm bu halden bu hale geldi.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...303-x-600-.jpg

Name:  P2030993 (450 x 600).jpg
Views: 2633
Size:  63.3 KB

Önce gövdesinin lekeli o kısmında koyu bir sarılık oluştu, sonra da çürümeye başladı. Öneri rica etmekteyim, düz ve temiz bir kesikle ayırmam ki gerekiyor yaralı kısmı?

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 14:58   #53
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Sudenur Hanım, kaktüsünüz direkt güneşe maruz kaldı mı acaba?

Çürümeden ziyade, güneş yanıklığına bağlı kararma olarak görünüyor. Kararmış kısma dokunun lütfen, yumuşayarak içine çökme olursa kesip ayırın derim. Ama çökme yoksa kalsın, kaktüsün boyu uzadıkça orası yara şeklinde kalacaktır. Sorun çıkaracağını sanmıyorum doğrusu.

Sudenur beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 15:09   #54
Ağaç Dostu

Sevgili sakdağ, gözlerim ekranda yanıt bekliyordum teşekkür ederim.. )

Pencere önünde ısıtılan ortamda duruyor. Direkt güneş gördüğü vakit bir iki saati geçmez. Aralık ayından beri sulama yapmıyordum, susuzluktan gövdesinde ki suyu tüketiyor sandım, ölçülü su verdim, sarartılar koyulaşmaya başladı. Yaralı bölge yumuşuyor gibi ama çökme yok, kesmeli miyim emin olamıyorum..

Eski 03-02-2013, 15:18   #55
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Benim iki kaktüsümde de böyle oluşumlar belirdi ama yara izi dışında bir sorun oluşturmadı.

Name:  DSC09638.jpg
Views: 2605
Size:  46.8 KB

Sudenur beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 15:25   #56
Ağaç Dostu

Örnek gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

Yumuşama devam ederse kesmem gerekiyor, aksi takdirde dokunmayayım, yerini değiştireyim o vakit. Açık renk olduğu için güneşe karşı daha hassastır bir tür belli ki.. tekrar teşekkür ediyorum, sağlıcakla kalın.

sakdag beğendi.
Eski 28-10-2013, 18:20   #57
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Herkese iyi akşamlar.
Bir hafta kadar önce diktiğim opuntilarımı dün sulamıştım.
Biraz önce işten gelip baktığımda yer yer morardıklarını gördüm.
Birazdan dışarı çıkıp fotoğraflarını çekip geleceğim.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Buyurun çektim geldim fotoğrafları:

Eklenen Resimler

altintasna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 11:25   #58
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Kaktüste kırmızı örümcek

Arkadaşlar şu linkte kaktüsümün resimlerini paylaşmıştım. Kırmızı örümcekten şüphelenip oraya yazdım ancak örümcek değilmiş..

Kırmızı benekler var dikkat ederseniz. Çok net değil ama..

Biraz araştırdım. Daha çok kabuklu bit gibi duruyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Ona göre bugün hemen ilaçlamayı yapmak istiyorum henüz bitkimi fazla sarmamışken.

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 12:58   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kokett Mesajı Göster
Kaktüste kırmızı örümcek
... Daha çok kabuklu bit gibi duruyor. Siz ne düşünüyorsunuz?...
Kabuklu bit ayrımını kolaylıkla yapabilirsiniz. Bir bıçak ucuyla, bitkiye zarar vermeden, kırmızı noktayı bitkiden ayırmaya çalışın. Kabuklu bit ise kolaylıkla ayrılıp düşecektir. Ayrılmıyorsa, muhtemelen mantari bir hastalıktır.

kokett beğendi.
drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 13:00   #60
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli Mesajı Göster
Kabuklu bit ayrımını kolaylıkla yapabilirsiniz. Bir bıçak ucuyla, bitkiye zarar vermeden, kırmızı noktayı bitkiden ayırmaya çalışın. Kabuklu bit ise kolaylıkla ayrılıp düşecektir. Ayrılmıyorsa, muhtemelen mantari bir hastalıktır.
Teşekkür ederim drhegeli.. Eve gittiğimde dediğiniz yöntemi deneyeceğim o halde. Fazla yayılmadığı için ev yapımı ilaçlarla kurtabilir miyim sizce?

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024