agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni644Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2010, 19:48   #151
Ağaç Dostu

vibb's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2006
Talking

Bunları Ağustos sonunda ekmiştim. Geçen ay ekili oldukları kutu kazayla devrilince mecburi şaşırtma yapmak zorunda kaldım.

Eklenen Resimler

vibb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 20:05   #152
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Vibb, görüntü çok güzel, kaktüsleri sevimli yapan galiba küçük olmaları ve küçük kalabilmeleri. Ellerinize sağlık. Bunlar karışık pakette satılanlardan mı?

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 20:08   #153
Ağaç Dostu

vibb's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2006
Evet. Karışık olanlardan. Bauhause'tan almıştım, bilinen bir marka.

vibb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 21:20   #154
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Çok güzel. Altı ayda iyi büyümüşler. Benim tohum kabına bakıp niye büyümüyorsunuz demiyeyim o zaman

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 09:42   #155
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Sayın vibb,

Yanlış görmediysem, fotoğraflar beni yanıltmadıysa bazıları yanlardan sürgün bile vermişler sanırım. Çok güzel. Ben de 25 gün kadar önce mammillaria türü tohumlardan ekmiştim. Beş, altı tanesi çimlenerek toprak üzerinde görünmeye başladı. Ancak şu anda bir mm civarında boyları var.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 17:49   #156
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Bugün akşam tohumdan çıkmış ve kabuğunu atmaya çalışan bir tane gördüm. Çok güzel ama gözle zor görülüyor. Makro fotoğraf çekmek için en uygun pozlardan biri. Çıplak gözle yüzeyin bu kadar ıslak olduğunu anlamak mümkün değil. Sabırla büyütmeye uğraşacağım.

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2010, 20:28   #157
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Kaktüs bakımı çok kolay, sizi hiç üzmüyor. Su isteği az. Yanına uğramasanız da size küsmüyor. Bunlar güzel yanları. Tohumdan yetiştirmek ise büyük sabır işi. Yukarıdaki resimde tohumdan ilk çıkan ve tohum kabuğu şapka gibi tepesinde duran şapkayı çıkardı, biraz daha yeşerdi. Ancak gözle zor görülüyor. Bu on günlük sürede birkaç tane daha çıktı.Onları da gelişimlerini görebilmek için fotoğrafladım. Kaktüsleri çabuk büyütmenin bir yolu var mı?

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2010, 16:36   #158
Ağaçsever

~SHİVA~'s Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2009
arkadaşlar bende echınocereus, notocactus ve sempervivum tohumları var bunların çimlenme süreleriyle ilgili bilgi olan varmı?

~SHİVA~ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 19:00   #159
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ~SHİVA~ Mesajı Göster
arkadaşlar bende echınocereus, notocactus ve sempervivum tohumları var bunların çimlenme süreleriyle ilgili bilgi olan varmı?
Sayın Shiva,
Benim fotoğraflarım karışık tohum paketinde yer alan türlere ait. İçinde bir çok tür var. Yaklaşık 20 günde çimlenmeye başladılar. Son 10 günde çimlenenler arttı. Halen hiç acılmamış tohumları da toprağın üzerinde görebiliyorum. Çimlenmeden sonraki süreçte çok uzun. Bir-iki sayfa geride 6 aylıkların fotoğraflarını görebilirsiniz.

Eski 15-03-2010, 22:13   #160
Ağaçsever

~SHİVA~'s Avatar

k donmez teşekkür ederim bilgi için bu arada yavruların çok tatlı darısı en yakın sürede başıma diyorum dikkatimi çektide çimlenen tohumlara şöyle bir göz attım topraklar hep sizin tarzda bu konuda bana yardımcı olurmusunuz?

Eski 15-03-2010, 22:40   #161
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Miniklerim

Uzun beklemeler sonrasında mammillaria türüne ait kaktüslerden aldığım tohumlar çimlendi. Şu anda üç ayrı yerde, birisi karışık olmak üzere çimlenmiş tohumlarım var. Bir diğeri ise çimlenmeyi bekliyor.

Name:  IMG_4832 1.jpg
Views: 4012
Size:  40.4 KB

Fotoğrafı çektiğimde üst kısımda perlit vardı. Bu nedenle bir kısmı perlitin altında kalmıştı. Şu anda perlitin fazlalıklarını aldım. Ayrıca çimlenen tohum sayısıda arttı. Küçük plastik bardağın yarısına kadar toprak koyarak tohumları ekmiştim. Şu anda yüzey neredeyse tamamen minik kaktüslerle dolu.

Denizardacan ve duy-gu beğendi.
Eski 15-03-2010, 23:38   #162
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın Shiva, kullandığım toprak üçte iki oranında sıva kumu( dere kumu), üçte bir torf, sulamada ise sprey ile püskürttüğüm suya çiçekli bitki için sıvı gübre (yarım litreye 1 tatlı kaşığı oranında) ekledim. Bir kez mantar ve küf oluşmaya başladı, yukarıdaki sulama tarifindeki gübreyi çıkartıp yerine oksijenli su koyarak sulama yaptım kesildi. Sulama deyince 1 ayda 4-5 kere yüzeysel olarak yapılan sulamadır. Nemli kalma sebebi ise kapaklı bir plastik kapta yetiştirilmeleridir. Arada havalandırıyorum. Şimdilik iyi gidiyor. Sayın Skaraca toprak ve perlit kullanmış. Tercihe bağlı.

Eski 16-03-2010, 00:06   #163
Ağaçsever

~SHİVA~'s Avatar

sayın k dönmez öncelikle der kumunun sıva kumuna eşit oldugunu bilmiyordum yalnız sıva kumu taşsız olmaz mı ? Sizinkinlerde bol çakıl var sanırımm + olarak onudamı eklediniz?

Eski 16-03-2010, 00:12   #164
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

O gördüğünüz çakılların en büyüğü 2 mm. bile yoktur. Fotoğraf sizi yanıltmasın.

Eski 24-03-2010, 09:05   #165
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba,

3 şubatta tohumundan kaktüs ektim çok çabuk çimlendiler hala çimlenenler var ilk çıkanlar 1 ay içinde yaklaşık 1 cm kadar oldular ama ondan sonra hepsinin büyümesi adeta durdu. Güneş alıyor sıcak oluyor diye balkona aldım yinede gelişme yok, çoook yavaş büyüyorlar...

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 09:27   #166
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Benimkiler de. Büyüme durdu gibi.

Eski 24-03-2010, 11:06   #167
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Tohumdan üretimde çok yavaş büyüdüklerini duymuştum bu başlığı incelerken de okumuştum ama ne kadar yavaş olabilirki diye düşünmüştüm sanırım haklılarmış. Sabredecez artık Sevim hanım yapacak birşey yok.

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 13:18   #168
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Tabi ki sabredeceğiz. Aslında hoşuma gitmiyor da değil hani. Diğer saksılı bitkilerimizde büyümeyi(uzamayı) santimetreyle ölçüyoruz kaktüslerimde milimetreyle ölçüyorum Tohum kabında her gün başka büyüyen farklı bir kaktüs varmı diye kontrol etmek hoşuma gidiyor. İmkanım olsa farklı türlerde kaktüs tohumları alıp ayrı ayrı eker ve yetiştirmeye çalışırdım

Eski 14-04-2010, 07:28   #169
Ağaçsever

~SHİVA~'s Avatar

Tohumları ekeli birkaç hafta oldu ama hala bir hareket yok bende seramın içi 30-40'C arasında nasıl bir sulama yapmalıyım haftada 3 kez sulamam yeterli olurmu yoksa toprak sürekli nemlimi kalsın?

Eski 14-04-2010, 08:44   #170
Ağaç Dostu

Nail Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2008
Galeri: 1
Kaktüs çimlendirmeyle ilgili olarak benimde bir tecrübem var.
2009'un Eylül ayında bir arkadaşımın kaktüsündeki kuruyan çiçeklerden aldığım tohumları torf ve dişli kum karışımına ekmiştim. Sadece ilk sulama dışında hiçbir sulama yapmadığım kaktüsler kendi hallerinde çimlenerek çok sağlıklı bir şekilde gelişmişler. Kaktüs çimlendirmeyle ilgili yaptığım pek çok deneme sonunda artık tohumdan kaktüs yetiştirmenin püf noktalarını çözmüş durumdayım.
http://nailsari.blogspot.com

Eklenen Resimler

Nail Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 09:09   #171
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Nail bey çok güzel Miniş miniş göstermişler kendilerini Benim mix tohum olduğu için neler çıkacak bilemiyorum. Ama stapelialar erkenciler ancak bir santimetre olmuştur boyları diğerleri ancak farkedilmeye başladılar.

Eski 14-04-2010, 17:43   #172
Ağaçsever

philis's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2010
Hepinizin minik kaktüsleri çok güzel Ben de paket içindeki karışık tohumlardan çimlendirmeyi deniyorum. Buradan edindiğim bilgilere göre plastik kapaklı kaplara ektim 2 hafta oldu ama henüz bir kıpırtı yok
Amaa mammilariamın tohunlarından da ekmiştim. Az önce baktım ekeli daha 1 hafta bile olmadı küçücük yeşil topçuklar gördüm Başka bir şey beni bu kadar mutlu edemezdi. Umarım büyümelerini sağlayabilirim.

philis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 13:48   #173
Ağaçsever

philis's Avatar

1 ay kadar önce ektiğim karışık tohumlarım çimlenmeye başladı. Ama bir tanesi farklı kalın gövdesi ve yaprakları var. Acaba herhangi bir ot mu yoksa bir sukullent cinsi olabilir mi? Eğer bi sukullent cinsi ise kapak kapalı olduğu için boynu bükülmeye başlıyor, oradan alıp başka yere ekmeli miyim acaba?
Name:  DSC06055.jpg
Views: 3558
Size:  60.8 KB

Denizardacan beğendi.
Eski 25-04-2010, 14:00   #174
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Benim kaktüslerimin son durumu bu. Havalar ısındığı için balkona çıkardım bir iki gündür. Bakalım büyümesi değişecekmi

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 25-04-2010, 14:30   #175
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi philis Mesajı Göster
1 ay kadar önce ektiğim karışık tohumlarım çimlenmeye başladı. Ama bir tanesi farklı kalın gövdesi ve yaprakları var. Acaba herhangi bir ot mu yoksa bir sukullent cinsi olabilir mi? Eğer bi sukullent cinsi ise kapak kapalı olduğu için boynu bükülmeye başlıyor, oradan alıp başka yere ekmeli miyim acaba?
Eklenti 138804
Sayın philis,

Merak etmeyin o da bir kaktüs... Opuntia türlerinden. Bende bir süre önce diken inciri de denen kaktüs meyvelerinden tohum almıştım. Benim tohum aldığım meyve yalnız güneyde yazları satılan ve soğuk yenenlerden değil, aynı tür kaktüs olmasına karşın meyvesi mor ve renkli suyu olan, suyu elde leke yapan bir türdü. Şu anda üç tane çimlenmiş tohum var ve onlarda aynı sizinki gibi görünüyor. Bir süre sonra orta kısmından yeni sürgün vericek.

Eski 25-04-2010, 14:50   #176
Ağaçsever

philis's Avatar

çok mutlu oldum. Her gün bakıyorum acaba yeni çıkan var mı diye. Çok güzel bir duygu. Umarım gelişimlerini sağlayabilirim.

Eski 25-04-2010, 21:34   #177
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Tohumdan kaktüs

Sayın philis,

Size bahsetmiş olduğum tohumdan çimlenen kaktüse ilişkin fotoğraflar aşağıda.

Name:  IMG_5116 1.jpg
Views: 3726
Size:  34.2 KB

Name:  IMG_5116 2.jpg
Views: 3505
Size:  45.7 KB

Bir tanesi genel olarak görüntü... Benimki de ilk çimlendiğinde sizinki gibi idi. Ben biraz kök geliştirdiğini düşündüğüm bir anda yeniden daha derin bir toprağa diktim. Onun için yaprakları toprakla birleşik görünmekte.

İkinci fotoğraf ise ortasında çıkan kaktüs sürgününün yakın plan görünümü. Dikenli bir tür olduğu için sürgündeki dikenlerin oluşumu başlamış durumda.

Aynı tohumlardan işyerinde çimlenen iki tane daha var. Ancak ilk çimlenen bu idi. Diğerleri son 15 gün içerisinde çimlendi. Çimlenme süresi bende 1,5-2 ayı buldu yaklaşık olarak. Yaklaşık diyorum çünkü tohum ekim tarihini not almamıştım. Fazla bile olabilir.

Eski 25-04-2010, 21:51   #178
Ağaçsever

philis's Avatar

Çok güzeller benimki de umarım bu hale gelebilir. Ama dediğim gibi üzerinde şu anda kapak var, küçük bir kaba ekmişim tohumları,çimlenmiş hali kapağa deyiyor şu anda. Daha çok küçük başka yere de alamam ne olacak bilmiyorum?

Eski 26-04-2010, 18:41   #179
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın Philis
Üst kapağı kesip çıkarın. Daha büyük kapaklı bir kabın içine alt kısmı bozmadan taşıyın. Yeni kabın kapağını kapatın. Orada büyümeye devam etsinler.

Eski 26-04-2010, 19:00   #180
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skaraca Mesajı Göster
Sayın philis,

Size bahsetmiş olduğum tohumdan çimlenen kaktüse ilişkin fotoğraflar aşağıda.

Eklenti 138935

Eklenti 138936

Bir tanesi genel olarak görüntü... Benimki de ilk çimlendiğinde sizinki gibi idi. Ben biraz kök geliştirdiğini düşündüğüm bir anda yeniden daha derin bir toprağa diktim. Onun için yaprakları toprakla birleşik görünmekte.

İkinci fotoğraf ise ortasında çıkan kaktüs sürgününün yakın plan görünümü. Dikenli bir tür olduğu için sürgündeki dikenlerin oluşumu başlamış durumda.

Aynı tohumlardan işyerinde çimlenen iki tane daha var. Ancak ilk çimlenen bu idi. Diğerleri son 15 gün içerisinde çimlendi. Çimlenme süresi bende 1,5-2 ayı buldu yaklaşık olarak. Yaklaşık diyorum çünkü tohum ekim tarihini not almamıştım. Fazla bile olabilir.

Çok güzeller
cinsi ne bu kaktüsün ?

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çimlendirme, inşaat kumu, kaktüs, kaktüs tohumu, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024