agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni644Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-11-2010, 15:02   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Sayın nesli6,yükselb ilginize teşekkür ederim.Öncelikle kaktüs tohumlarının (ilkbaharda daha yüksek çimlenme göstermekle birlikte) tüm yıl boyunca çimlendirilebileceğini belirteyim.Ben tohum ekimlerimi daha çok kış aylarında yapıyorum.biraz gelişen bitkiler ilkbahar yaz aylarında güneşlendirilip hızlı ve sağlıklı büyütülebiliyorlar.Geçen kış ektiğim tohumlardan büyüttüğüm Pachypodium, biber türleri, bir önceki senenin Adeniumlarını konularında tanıttım. Pachypodium geayii 1 yılda 30 cm boya ulaştı.Yine yakında tanıtacağım Dioscorea elephantipesler de 3-4 cm caudex yaptı.Kış benim için avantajlı oluyor.
Ancak kaktüs tohumları ne kadar taze ise çimlenme oranı o kadar yüksektir.Sayın yükselb baharı beklediğinizde çimlenme oranları mutlaka düşecektir.Sayın nesli6, koşullar uygunsa ekim sorası 1 ayı geçen sürelerde çimlenme olasılığı düşer biraz daha bekleyebilirsiniz.
Benim forumdaki tüm katılımlarım tamamen farklı yetiştirme tekniklerine dayanıyor.Kaktüs tohumlarını da yüksek nem ortamında köklendirip büyütüyorum.Temel prensipleri Hoya sayfalarında bulabilirsiniz.60X40X40 cm boyutlarında ısı izolasyon paneli ile çevrelenmiş grow box içinde üstten 2X15-20 watt floresan ve kırmızı LED ile günde 12 saat aydınlatma yapıyorum.Tohumları alışılmış sistemimin üzerine serpip üzerini streç ile kapatıyorum. Sonuçta kapalı bir sistem/mini sera oluşuyor.Bu şekilde yüksek nem sürekli korunabiliyor.Mantara karşı herhangi bir ilaç uygulamıyorum.2-3 ay sonra düşük doz sıvı besine geçiyorum.(Sulama rejimi ile ilgili Hoya sayfalarına bakabilirsiniz.) 4-5. aylarda da önce streçi kısmen açarak sonra da aydınlık bir yere alarak dış ortama geçişi sağlıyorum.Halen gördüğünüz kaktüsler sürekli, tam doz besin eriyiği alıyor ve topraksız ortamda büyümeye devam ediyorlar.Kaktüs çimlendirmede bir çok faktörün etkilemesi nedeniyle % 100 sonuca ulaşmak imkansızdır. L.williamsii'de çimlenme sonrası süreç içinde 4-5 adet kaybettim.Ancak bu türde 2 yılda 1-1,5 cm büyüklüğe ulaşıldığı söyleniyor.Bende 1 yılda 1,8 cm çap oluştu. Sanırım topraksız yetiştirme yöntemim ile iyi uyum sağladı.Obregonia denegrii tohumları sanırım bayattı.20 taneden 1'i çimlendi ve şu anda 5 mm genişlikte.(Çok zor ve yavaş büyüyen bir tür.)Astrophytum capricorne'de 20 tohumdan 10 tanesi halen hayatta herhalde 1-2 tane kaybetmiş olmalıyım.
Genelde yöntemimim başarılı olduğunu düşündüğümden bu hafta yeni kaktüs ve diğer sukulent türlerinden tohum getirtip Kasımda ekeceğim.

Eklenen Resimler

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 15:04   #212
Ağaç Dostu

Tohumdan yetiştirdiğim kaktüslerin çapları.

Eklenen Resimler

Eski 03-11-2010, 20:29   #213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2008
Sayın Hydrosuccess, diğer sayfalarınızı da ilgiyle takip ettim ama bu ilk yazışım oluyor. Bitkileriniz çok güzel görünüyorlar ama kaktüs gibi ama fazla sulamayın çürür denen bir bitkiyi topraksız tarım olarak yetiştirmeniz şaşırtmıştı, hala da şaşırtıyor beni.

Yapay ışıklandırma ile lithops çimlendirmeyi düşünüyorum o yüzden size bir iki sorum olacaktı. Kullandığınız floresanlar evlerde kullandığımızlardan mı yoksa farklı özellikleri mi var? Kırmızı LED kullanmasak bi zararı olur mu? Daha kolay algılayabilmemiz için sizin kullandığınız sistemin resmini yüklemeniz mümkün mü?

Çok sormamışımdır inşallah)

muhikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 21:04   #214
Ağaç Dostu

Sayın muhikan,genelde yaşanan algılama tepkisine alışığım ancak ''Eppur si muove''
Kullandığım floresanlar sıradan bildiğimiz ürünler.Kırmızı LED tercihi, spektrumun kırmızı bölümünün fotosentez ile ilgili olduğu bilgisine dayanıyor.Ledlerin etkinliği tartışmalı ancak kullanılmasının olumsuz bir yanı olmadığından tercih ediyorum. Tamamen deneysel bir kullanım.Grow box açıkçası çok basit ancak işlevsel.Bir kutunun tavanından sarkan 3 lamba.Hepsi bu...

Eski 05-11-2010, 12:22   #215
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2010
Sayın Hydrosuccess, grow box ile ilgili bilgilendirmeniz için teşekkür ederim ayrıca yazı değerlendirmek iyi fikir eklediğiniz diğer fotolardakilerde gayet sağlıklı görünüyor çok güzeller işallah benim tohumlarda böyle olurlar

nesli6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 14:39   #216
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2010
Tohumları ektikten sonra ek besin takviyesi veya gübreleme yapıyormuyuz?

Sevgi07 beğendi.
dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 16:29   #217
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Sayın Dlk, ben ilk tohumları ektikten sonra ilk suyuna çok çok az sıvı kaktüs besini koydum ama doğruluğundan emin değilim tamamen denemek amaçlı en iyi nasıl sonuç alıcağımı bulmak için farklı farklı uygulamalar yapıyorum bakalım ne olacak...

Eski 15-11-2010, 22:31   #218
Ağaç Dostu

11.günde Rhipsalis monacantha filizleri.Taze ve kendi tohumlarım olduğu için çimlenme oranı yüksek.Diatomit üzerinde filizlenen minik kaktüsleri sürekli kapalı kap içinde, üstten suni aydınlatma ile grow boxda büyütmeye devam edeceğim.
Filizlerin genel görünümü, gövde ve epifitik (veya bu durumda litofitik!) kök yapıları.

Eklenen Resimler

Denizardacan ve acemi25 beğendi.

Düzenleyen Hydrosuccess : 16-11-2010 saat 06:00
Eski 15-11-2010, 23:10   #219
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Thumbs down

Sayın Hydrosuccess, maşallahları var filizlerinizin emeğinize sağlık benim tohumlar ekeli bir ay oldu ama hala çıkmadı hergün tek tek kontrol ediyorum 3 ayrı çeşidi ama tek bir filiz bille yok.Biryerde hata yapıyorum ama ?

Eski 16-11-2010, 06:05   #220
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Birkaç çeşit tohumum var elimde yine deneyeceğim tohumdan yetiştirmeyi. Bakalım başarılı olabilecek miyim

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2010, 06:08   #221
Ağaç Dostu

Teşekkürler sayın Nesli6, kaktüs tohumları gereksinim duydukları koşullar (yeterli nem ve sıcaklık ) sağlandıktan sonra çoğunlukla 1 aydan kısa sürede çimlenirler.Ancak en büyük problem tohum tazeliğidir.Süre geçtikçe çimlenme oranı ciddi oranda düşer.1 ayı geçtiğinize göre ve yeterli nemi de sağladığınızı varsayarak tohumların çimlenme olasılığının çok düşük olduğunu söylemeliyim.(Çok derine ekim gibi teknik bir hata yapmadığınızı düşünmek istiyorum.)
Bir süre daha bekleyip çalışmanızı yenileyin.

Eski 16-11-2010, 13:12   #222
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Sayın Hydrosuccess, tohumları biraz derine dikmiş olabilirim 1cm yaklaşık, bir deneme daha yaparak daha yüzeye dikmeyi düşünüyorum bakalım.Bu arada fotolarınızdaki kalite dikkatimi çekmedi değil kök gelisimini sanat gibi yansıtmışsınız tebrikler arşivlik fotonuz için.

Eski 16-11-2010, 20:16   #223
Ağaç Dostu

Sayın nesli6, tohum ekiminde genel prensip ekim derinliğinin tohumun çapı kadar olmasıdır.Yani ancak 1 cm çapındaki (leblebi büyüklüğünde...) tohum 1cm derinliğe ekilmelidir.Kaktüs tohumları çok küçük olduğundan sadece toprak yüzeyine bırakılmaları yeterlidir.Çimlenince kökler aşağı yönelir ve toprak içine girer.Ekim derinliğiniz doğru değil.Çıkan filizler toprağın derinliği içinde tahrip olmuştur.Tekrar ekim yapmalısınız.
Siteye yükleyebilmek için fotoğrafların kaliteleri düşürülüyor. Orijinallerin daha iyi görüntü kalitesine sahip olduğunu belirtmeliyim.İlginiz için teşekkür ederim

Eski 03-12-2010, 16:30   #224
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Galeri: 1
Gittigidiyordan yaklasik 60 adet tohum aldim. Topragin neredeyse uzerine serptim tohumlari uzerini kaplamadim cakil taslarindan elimde yoktu uzerini onlarla ortemedim. Uzerini ortmedim 1 haftada sadece 2 adet filiz oldu ama bunlar kaktus filizimi anlayamadim. Uzerlerini strech film ile ortsem gunes isigi yeterli olurmu her gun sprey yontemi ile 2-3 defa su vermem yaziyordu yanlarinda gonderilen kitapcikta bende oyle yapiyorum daha baska yapabilecegim birsey varmi?

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Estergon80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2010, 18:33   #225
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Sayın Estergon,forumda bu konuda çok daha bilgili arkadaşlar var ama bende fikrimi yazmak istedim, tohumdan yetiştirme konusunda baya birşeyler denedim ama en iyi sonucu üzerini kapatarak ve ışıklandırarak aldım sulamayıda ilk ektiğimde plastik kabı suya daldırarak yaptım bu şekilde hazır aldığım tohumların(karışık) bazıları 1 bazıları 2 haftada çıktı ama hala filizlenmeyen bir tür var bakalım onu bekliyorum

Eski 03-12-2010, 19:21   #226
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Sayin nesli6, cevap icin tesekkur ederim. Hemen uzerlerini kapatiyorum peki cikanlar kaktus mu?

Eski 03-12-2010, 19:46   #227
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Üzülerek söylüyorum ama bence kaktüs değil küçük ot filizcikleri

Eski 03-12-2010, 19:50   #228
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Sayın Estergon, bu arada üzerlerini örttükten sonra aman hava deliği açmayı unutmayın.

Eski 03-12-2010, 23:14   #229
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nesli6 Mesajı Göster
Üzülerek söylüyorum ama bence kaktüs değil küçük ot filizcikleri

Of çok üzüldüm şimdi yardım için teşekkür ederim.

Eski 03-12-2010, 23:51   #230
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Olsun üzülmeyin, bende tohumları ilk ektiğimde üzerini neredeyse 1.5 cm kum ile kaplayıp 1 ay çimlenmesini beklemiştim (sonuç vasat) ayrıca o küçük otçuklardan bendede çıkmadı değil yani ama forumdan yardım alarak yaptığım diğer deneme filizlendi resimlerini ekleyeceğim en kısa zamanda.

Eski 09-12-2010, 20:15   #231
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nesli6 Mesajı Göster
Olsun üzülmeyin, bende tohumları ilk ektiğimde üzerini neredeyse 1.5 cm kum ile kaplayıp 1 ay çimlenmesini beklemiştim (sonuç vasat) ayrıca o küçük otçuklardan bendede çıkmadı değil yani ama forumdan yardım alarak yaptığım diğer deneme filizlendi resimlerini ekleyeceğim en kısa zamanda.
Ciddi dua ediyorum size, soylediginiz gibi yaptim gunes alan bir camin kenarina koydum 3 gun de ilk tohum cimlendi ve hala cimlenmeye devam ediyorlar resimlerini cekip koyarim 60 tohumdan 14 u cimlendi ama bazi turler cok uzun sure bekliyormus. Ben saksilari koydugum tabagin icine su doldurdum. Siz nasil su veriyorsunuz?

Eski 09-12-2010, 20:26   #232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Kaktüs tohumlarını ekme zamanı geldi mi? Benim de geçen yıl bir denemem oldu ama malesef 100 tohumdan 4-5 tanesi çimlendi onlarda sonradan kurudu gitti çok üzülmüştüm. Ben de pet bardaklara koyup üzerlerine streç geçirmiştim. Bir daha denemeye cesaretim yok.Gene başarısız olurum da hayal kırıklığı yaşarım diye((

bilge5130 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2010, 20:30   #233
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Çok güzel sevindim, tohumdan çimlendirmek de ayrı bir zevk.Ben suyu ilk tohum diktiğimde ekledim içindeki su sürekli dolaşıyor kapağın üzerinde birikip tekrar kaba damlıyor kapakta nem azalırsa kapağı ıslatıyorum.

Eski 09-12-2010, 20:32   #234
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Pardon bilge hanım size cvp yazmış gibi oldu ama estergon80 e yazmıştım.Çimdendirme zamanı gelmedi de kış denemeleri yapıyoruz

Eski 09-12-2010, 20:49   #235
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın Mesajı Göster
İlkin Hanımcığım, kırmızı olan mammiliria proliferanın(umarım doğru yazmışımdır) tohumu. Benimkinde bol bol var bunlardan. Fakat Uyar Bey çelikten üretmenin daha kolay olduğunu söylemişti, siz ginede bir deneyin bence .

yeni üyeyim de size geç ulaştım
hala var mı elinizde bu tohumdan.
var ise
yollamanız mümkün mü

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2010, 21:26   #236
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Genelde kirmiziya dondu kaktuslerim resimlerini koydugum turden 14 tane cikti ve cikmaya devam ediyor bettycim arkadasim torf kullanmamam gerektigini yazmis belki diger turler bu sebeple cikmiyor yarin alev tasi ve cakil tasi alacagim digerlerini onlarda deneyecegim.

Eklenen Resimler

Eski 10-12-2010, 22:54   #237
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Sayın Estergon tohumları dikeli ne kadar oldu? Bir de bende gitti gidiyordaki Zengarden adlı dükkandan almıştım.Ama benimkiler malesef çimlenmedi.Siz hangi dükkandan aldınız acaba mahsuru yoksa öğrenebilir miyim?

bilge5130 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2010, 01:43   #238
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilge5130 Mesajı Göster
Sayın Estergon tohumları dikeli ne kadar oldu? Bir de bende gitti gidiyordaki Zengarden adlı dükkandan almıştım.Ama benimkiler malesef çimlenmedi.Siz hangi dükkandan aldınız acaba mahsuru yoksa öğrenebilir miyim?
Bende zengarden`dan aldim. 60 taneden simdilik 14 tane cikti. Karisik tohumlardan aldim. Nesli06 arkadasimizin anlattigi yontemi uygularsaniz sonuc alirsiniz zengarden`in gonderdigi kitapcikta yazani uyguladigimda bende sonuc alamadim. Malum sicaklik su an icin kaktus dikimine uygun degil. Suni bir sicaklik yaratmak gerekiyor. Bu arada lav tasi ve cakil tasin da cok daha iyi sonuc aliniyormus ben torf a ekmeme ragmen sonuc aldim.

Saygilar.

Eski 13-12-2010, 18:39   #239
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Sayın Estergon80 kızıl kızıl hangi tür acaba filizleriniz merak ettim doğrusu.

Eski 13-12-2010, 20:20   #240
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Estergon80 Mesajı Göster
Genelde kirmiziya dondu kaktuslerim resimlerini koydugum turden 14 tane cikti ve cikmaya devam ediyor bettycim arkadasim torf kullanmamam gerektigini yazmis belki diger turler bu sebeple cikmiyor yarin alev tasi ve cakil tasi alacagim digerlerini onlarda deneyecegim.
Sayın arkadaşım bu başlıkta tam açıklamaları bulursun, http://www.agaclar.net/forum/archive...hp/t-3019.html başarılar

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çimlendirme, inşaat kumu, kaktüs, kaktüs tohumu, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024