agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni640Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2006, 13:02   #1
Ağaçsever

İnceefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Galeri: 1
Tohumla Kaktüs Üretimi

Arkadaşlar aranızda kaktüslerin tohumla üretim teknikleri hakkında detaylı bilgiye sahip olan varsa açıklayabilir mi? Yurtiçinde bu tohumların satışı veya takası yapılıyor mu? İlgi ve alakalarınız için şimdiden teşekkürler.

İnceefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2006, 10:31   #2
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
memet ünal çiçekcilikte bir röportaj yapacak.
kaktüslerle ilgili sorularınızı orada da yazarsanız cevapları direkt üreticiden alabiliriz.

Bilge Kerem beğendi.
aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2006, 19:35   #3
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Ben üzerinde kaktüs fotoğrafları olan tohum poşetleri gördüm

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2006, 21:00   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ünal bey sağolsun röportajda bu konuyu açıkladı.. okursanız faydası olacak..
Amatörlerin boyunu aşan bir iş.. ama illede deneyeceğim diyenlere tavsiyelerini aktardı, röportajda. En iyisi Urla'ya gidip kaktüs almak

kaktüs_35 ve _Fatih_ beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2006, 02:36   #5
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Selam. Kaktüs tohumlarımı Praktiker'den almıştım ben. Markası Vilmorin. Cinsine göre ayrı ayrı paketler yok ama. Çeşit çeşit çiçek türünün tohumlarının bulunduğu bir reyonda tek paket içinde karışık kaktüs tohumları var. Ama doğal olup olmadıkları konusunda şüphem var. Çünkü ektikten bir zaman sonra (şu an hatırlamıyorum) çiçek açmaya başlayacaklarını yazıyordu sanırım. Oysa bildiğim kadarıyla kaktüsün çiçek açması için biraz yaşlanması lazım. Yanlışsam da lütfen düzeltin.
Bu arada tohumları ekmedim henüz. Ben de biraz araştıracağım bu konuyu.

bottistar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 12:08   #6
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Tohumdan Kaktüs Üretimi

Kaktüsler ve sukulentler forumunda tohumdan üretim ile ilgili bir bölüm açılmamış sanırım. Burada tohumdan üretim ile ilgili bilgi alışverişi yapabiliriz diye düşündüm.

Elime bir arkadaştan 2 tane kaktüs tohumu geçti. Bunlar hangi kaktüse ait ve nasıl filizlendirebilirim acaba? 1,5 cm uzunluğundaki dış kapsülün içinde minik minik tohumlar var. Dış tarafta kalan renkli kabuk yumuşak.

Eklenen Resimler

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 12:14   #7
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
İlkin Hanımcığım, kırmızı olan mammiliria proliferanın(umarım doğru yazmışımdır) tohumu. Benimkinde bol bol var bunlardan. Fakat Uyar Bey çelikten üretmenin daha kolay olduğunu söylemişti, siz ginede bir deneyin bence .

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 12:19   #8
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Selahattin Bey inanın daha önce hiç tohumdan yetiştirmeyi düşünmemiştim. Sanırım elime tohum geçmedi diye oldu böyle. Dün bir arkadaşım sera'ya gezmeğe gitmiş benim de kaktüse meraklı olduğumu bildigi için sera sahibinden izin alıp 2 tane tohum getirmiş bana. Şeker gibiler. Ramazan olmasa dişlerdim biraz Bakalım ne yapacağım bunlarla.

Eski 08-10-2007, 12:21   #9
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Ben mamilirianın tadına bakmıştım hafif mayhoş bir tadı var . Tohumdan üretim için acaba ne gibi koşullar gerekli? Nasıl bir yer hazırlanmalı? Bilen arkadaşlarımız bizi aydınlatırsa sevineceğim

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 12:54   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Tohumdan üretim amatör işi değil mualesef, ev şartlarında hiç olmaz, hazır aldığınız küçük saksı boyuna gelmesi ise çeşidine göre 3-5 yıl denemek isteyenlere bilgi veririz tabi önce kararınızı verin. selamlar.

kaktüs_35 beğendi.
mehtap gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 13:07   #11
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Mehtap Hanım benim de hiç bu işlere girmeye niyetim yok doğrusu Mutlu mesut minikten alip bakıyorum kaktüslerime ama öyle masamın üstünde duruyor bu tohumlar. Ne yapsam diye de düşünmeden edemiyorum işte. Yoksa tabii ki bu tohumdan üretim bizi aşar...

Eski 18-10-2007, 20:34   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2007
Merhaba İlkin hanım
Sağdaki bir Melocactus, soldaki bir Mammillaria olabilir.

Taner Angay

Taner Angay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 15:02   #13
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Bu mesajınızı şimdi görüyorum Taner Bey teşekkürler, tohumlar duruyor hala birşey yapamadım Ataser'e vereceğim onları artık. Tohum meraklısı ne de olsa. Europhia Trigona sözüm vardı, bendekiler tuttu fazla olanı yollarken tohumları da yollarım ona. Neredesin Ataser?

Eski 05-12-2007, 16:20   #14
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
kaktus ve sukulent tohumu satan firmalar

Alın arkadaşlar size çıldırmış bir tohumcu
http://www.cactus-seeds.com/index.html

eto26 beğendi.
ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 17:31   #15
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
6-7 sene önceydi bir paket ithal kaktüs tohumu almıştım.Sanırım Praktikerdendi.Paketin içinde boncuk boncuk siyah tohumlar vardı.Üzerindeki tarife göre hepsini ektim.Başladım beklemeye... Bir tanesi bile çıkmadı arkadaşlar.

Sonuç alamayınca toprağı büyükçe bir kabın içine tekrar kullanmak için döktüm.Bir sene sonra o toprakta küçük bir kaktüs farkettim bir paketten sadece bir kaktüs alabildim Böylece tohum işine noktayı koymuştum arkadaşlar paylaşayım dedim.

kaktüs_35 ve ilkenan beğendi.
Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 18:01   #16
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Tohumların ömrü geçmiş olabilir **** ortamı büyümeleri için müsait yapamamış da olabilirsiniz. Herkes tohumdan üretmeyi başarsa Türkiye kaktüs cennetinden geçilmezdi

Eski 13-12-2007, 11:39   #17
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Tohumdan kaktüs üretmeyi deneyenlerden biriyim, ektiğim kabın üzerindeki tarih 1.10.2007, dört ayda topluiğne başından bile küçük iki filiz var Bilindiği üzere kaktüsler türlerine göre, çimlenmeleri 1 yılı bile bulabiliyor Bu koşulda sabır, sabır, sabır

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2008, 21:10   #18
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Arkadaşlar videoya bakılırsa tohumdan kaktüs yetiştirmek çok kolay.

http://www.metacafe.com/watch/923389..._cactus_seeds/

Eski 16-02-2008, 21:59   #19
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

the engin, müthiş güzel paylaşım için çok çok teşekkürler.

Anlayamadığım, üzerinde neden ampul yakılıyor?

Çimlenmenin kurallarından biri de karanlık değil mi?

Bu sorular elbette size değil, kendinizi sorumlu hissetmeyin. Belki bir bilen vardır, bizleri aydınlatabilir.

Eski 16-02-2008, 23:24   #20
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz Mesajı Göster
the engin, müthiş güzel paylaşım için çok çok teşekkürler.

Bu sorular elbette size değil, kendinizi sorumlu hissetmeyin. Belki bir bilen vardır, bizleri aydınlatabilir.
O arkadaş Mayıs ayı ısı ve ışık şartlarını yaratıyormuş 12:30 saat ışık 11:30 saat karanlık olacak şekilde.Yapay ışık şart değil diyor zaten.Suni ışıkları gün ışığıyla aynı kelvini verecek düzeye getiriyor anladığım kadarıyla.Yandaki iki tane bildiğimiz tasarruf ampülü ortadaki bitkiler için özel bir ampul.Poşetlerde olunca ilave sulama da gerekmiyormuş nem sürekli sabit kalıyor.Her Kaktüs cinsinin bu şekilde üretilebileciğini söylüyor.

http://www.metacafe.com/watch/923389..._cactus_seeds/

denemek lazım derim.

Eski 17-02-2008, 00:27   #21
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Ne var sanki şu tohumla üretimde.Herkes merak sarmış.İlla birileri birşeyleri tohumdan üretmek zorunda değil mi?

Buda tabiy ki bir şakaydı, hemen herkes alınmıya.

Sn. the engine

Alıntı:
denemek lazım derim.
Diyorsunuz da...
Geçen seneden hasat etmiş olduğum tohumları kaybetmeseydim...
Aslında o kadar dağınık değilim ama.
Tohumlar kaybolmasaydı bu senenin sonunda e-dergide güzel bir çalışma olabilirdi kanımca.Neyse artık cp. ler ile orc. lerle ilgileneceğiz şimdilik.
Yanlız benim anlamadığım bir nokta o kadar ampulden elde edilen aydınlanma şiddetinin sayısal değeri(lüx) ?
Sanırsam K(kelvin) değerinden verilmiş ama...

Sn. iklimsiz

Alıntı:

Niye sizce çimlenme aydınlıktada gerçekleşemez mi?
Bilmişlik yapmak gibi olmasın ama.
(Hocalarımız zaten bizleri izliyorlardır.Yanlışlarımıza müdahil olurlar artık)
Esasen çimlenen tohum klorofil pigmenti içermediğinden fotosentez yapamaz.Sadece endospermdeki(tohum taslağı) besin maddesini solunum ile yadımlar.Yani sizizinde anlıyacağınız gibi çimlenen tohum sadece solunum yapar.Aslında karanlık ihtiyacı kök gelişimi içinde gerekli ama...
Buradaki aydınlatmaya gelince.
Amaç filizlenen tohuma hızlı bir şekilde krolofil pigmenti ürettirmek.Çünkü krolofil bilindiği üzere ışık varlığında sentezlenmekte.Böylece bitki hem solunum ile endospermdeki besini kullanabilir,hemde fotosentez ile kendi besinini oluştura bilir.Ve tabiyki tahmin edildiği üzere daha hızlı bir gelişim elde edilecektir.
Yanlız benimde tohuma direk olrak çimlenmeden ışık uygulamada çekincelerim var.
Mesela her bitkide kullanıla bilinir mi?
Ve şu lüx konusu?

Saygılar

Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2008, 00:38   #22
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

" Tohumların çimlenmeleri üzerine ışığın etkisi değişiktir. Çoğu tarımsal öneme sahip bitki tohumlarında çimlenme üzerine ışığın etkisi yoktur. Bir zamanlar tüm bitki tohumlarında ışığın etkisinin olmadığı sanılmıştır. Bu kanının yanlış olduğu sonraları anlaşılmış, ışığın kimi bitki tohumlarında çimlenme üzerine olumlu, kimilerinde olumsuz etki yaptıkları saptanmıştır. Örneğin kısa tüylü yakı otu, adi yağ otu (Pinguicula vulgaris), incir (Ficus aurea), ve adi litrum (Lythrum salicaria) tohumları çimlenme yönünden ışığa duyarlıdır ve en yüksek düzeyde çimlenebilmek için ışığa gereksinme gösterirler. Bunun gibi çim bitkisi, eşek çiçeği (Oenethera biensis) ve sığır kuy*ruğu (Verbascum thapsus) tohumları, yeterli düzeyde ışığın bulunması karşısında daha iyi çimlenirler. Buna karşın kimi bitkilerde ışık çimlenmeyi olumsuz yönde etkiler.

Örneğin liyakatli koru çiçeği (Nemophila insignis) tohumlarının karanlıkta ve 210C'de yaklaşık % 75'nin 8 gün içerisinde çimlenmelerine karşın, aydınlıkta yaklaşık % 1-2 sinin çimlendiği saptanmıştır. Soğan ve benzeri bitki tohumları da ışıksız ortamda daha iyi çimlenirler."

Alıntıdır: http://www.ansiklopedim.com/bitkiler...b#_Toc25134935

Eski 17-02-2008, 00:44   #23
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Okul yıllarımda, fen bilgisi ve biyoloji derslerinde çimlenmenin kuralları:

Uygun sıcaklık
Oksijen
Nem
Karanlık ortam

olarak kalmış, daha da araştırmaya gerek görmemiştim. Soğan, sarımsak, patates gibi yumru kökler mutfaklarımızda oldukları yerde köklenmesine rağmen, bu özelliğin kök yapısına bağlı olduğunu düşünüyordum.

Bugün birşey daha öğrendim

Eski 17-02-2008, 01:08   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Videoda gösterilen ışık kaynakları ile en fazla 5000 lümen elde edilebilir. Anlayabildiğim kadarıyla bir tane civa ampul, 2 tane beyaz ışık kullanıyor. Ama ben bunun fotosentezi çok az oranında tetikleyeceğini düşünüyorum. Belkide bu yüzden kullanıyordur.

cemvat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2008, 09:51   #25
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemvat Mesajı Göster
Videoda gösterilen ışık kaynakları ile en fazla 5000 lümen elde edilebilir. Anlayabildiğim kadarıyla bir tane civa ampul, 2 tane beyaz ışık kullanıyor. Ama ben bunun fotosentezi çok az oranında tetikleyeceğini düşünüyorum. Belkide bu yüzden kullanıyordur.

2x11w 2700 Kelvin (sarı ışık)
1x100w 9600 Kelvin (mavi ışık)
+_____________________
12300 Kelvin ediyor Kelvin ışık değil ısı birimi bu arada..

Sera akvaryum floresan çeşitlerinde şöyle diyor

sera plant color
Bitkilerin rengini güzelleştiren ışık
4900 Kelvin. Optimal bitki gelişimi için kırmızı - mavi renkli ışık. Balıkların ve bitkilerin doğal renklerini güzelleştirir. Fotosentezi ya da renklenmeyi arttırır.

sera brilliant daylight
Doğal gün ışığı rengi
6000 Kelvin gün ışığı. Tropikal dere ve sığ göllerdeki aydınlatma şartlarını canlandırır.Karma akvaryumlar için parlak gün ışığı. Doğal spektrum için doğal renkler.

sera blue sky Royal
Canlı parlak mavi gün ışığı
12000 Kelvin gün ışığı, Tropikal nehir ve göllerdeki aydınlatma şartlarını canlandırır.Tropikal bölgedeki gün içindeki gökyüzü kadar parlak!

Demekki güçlü güneş ışığı şartları yaratılıyor ve çimlenmeden sonra da bir süre tutuluyor bu şartlarda.Bodrum benzeri bir yerde yapılıyorsa ve güneş ışığı yeterince ulaşmayan bir yerse ki öyle gözüküyor,suni olarak Mayıs ayı ışık şartları sağlanıyor.(Video Kasımda upload edilmiş)

Link: http://www.metacafe.com/watch/923389..._cactus_seeds/

Düzenleyen Engin : 17-02-2008 saat 11:59
Eski 17-02-2008, 14:03   #26
Yeni Üye

Kelvin değerinin fotosentezi artırdığı bilgisini nerden edindiniz bilmiyorum. Ancak benim bildiğim Kelvin değerinin fotosentez açısından bir önemi olmadığı, kendi yazınız da kelvinin bir ısı birimi olduğunu belirtmişsiniz. Isı nasıl fotosentezi tetikleyebilir ki? Dediğim gibi önemli olan Lümen yani Işık aksı değeridir. Bir bitkinin fotosentezi tam olarak yapabilmesi için ise en azından 40000 lümen olması gereklidir. Belkide ben yanlış biliyorumdur.

Eski 17-02-2008, 15:21   #27
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

http://img512.imageshack.us/img512/9656/kelvinhm5.jpg

sizin için upload ettim belki bazı soru işaretleri ortadan kalkar.

Eski 17-02-2008, 20:12   #28
Yeni Üye

Son olarak bir örnek vermek istiyorum. Mesela fotosentez için en uygun ışık kaynağı olarak sodyum buharlı lambalar örnek verilir. Bunlar içinde kullanılan ampül ise; son-t 400 watlık ampüldür. Bunun ise lümen değeri 55000 dir.

Eski 17-02-2008, 21:10   #29
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemvat Mesajı Göster
Son olarak bir örnek vermek istiyorum. Mesela fotosentez için en uygun ışık kaynağı olarak sodyum buharlı lambalar örnek verilir. Bunlar içinde kullanılan ampül ise; son-t 400 watlık ampüldür. Bunun ise lümen değeri 55000 dir.
videoda kullanılan lamba bu.. (özel bitki lambası ismi)

http://www.conrad.fr/webapps/lampe_s...plante-36.html

100w 480 candela diyor 1candela=1lumen yani kullanılan lambanın ışık düzeyi yüksek değil aslında aksine düşük.Yukardaki şemaya bakacak olursak 9600 kelvininde kapalı gökyüzünün renk ısısına denk geldiğini göreceğiz.Yüksek ışıkla fotosentez çabası yok burda adam bodrumunda Mayıs ayı şartlarını yaratmış..Çimlenmeden sonra büyük ihtimal gün ışığına çıkarıyor onları yoksa o ışık şartlarıyla yamulur giderler..

Eski 17-02-2008, 21:51   #30
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

İyice kafam karışmıştı videoyu izledikten sonra. Lambalara takılmıştım.

Sonucu net bir ifadeyle açıklayabilir miyiz? Özel bitki lambası, tohumdan kaktüs üretmekte gerekli mi, değil mi?

Etiketler
çimlendirme, inşaat kumu, kaktüs, kaktüs tohumu, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024