agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2009, 10:49   #31
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Sanırım iklim durumu müsait olan yerlerde kaktüslerin dışarıda bırakılarak soğuklatılması sonrasında ilkbaharda çiçek açması mümkün oluyor. Mersin'de ablamın bahçesinde saksı içerisinde bulunan iki ayrı cins kaktüsü bu şekilde çok güzel çiçek açıyor. Ancak iklim durumunun müsait olmadığı, havaların çok soğuk olduğu yerlerde bu biraz zor. Ben Eskişehir'de bu şekilde iki kaktüsü geçen kış dondurdum. Bu yıl ise cam balkon ile kapatılmış balkonda tutuyorum kaktüsleri, bir cam açık, diğerleri kapalı duruyor. Havalar güzel gittiği ve don yapmadığı için henüz camı tamamen kapatmadım. Ancak don ihtimali olduğunda camı tamamen kapatıp, kısmen sera etkisi oluşturmayı düşünüyorum. Gelecek yıl sonuçlarını görürüm sanırım. Olumlu olursa belki buradan da sizlerle paylaşırım.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 16:04   #32
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Sayın skaraca,Istanbul'da,aynı sizin anlattığınız gibi camla kapatılmış (ve güney yönüne bakan) bir balkonda oldukça uzun zamandan beri kaktüslerle ilgileniyorum.Beni şimdiye kadar hiç üzmediler.Şubat mart gibi çiçeklenmeye başlayıp -tabii türe bağlı olarak- ekim hatta kasıma kadar sürekli çiçek açıyorlar.Kışın sulamamaya özen gösterirseniz bu bahar sizi de çiçekleriyle mutlu edeceklerinden hiç kuşkum yok.
Selamlar..

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 16:38   #33
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Teşekkürler iel77,

Umarım beklentilerimi boşa çıkartmaz kaktüslerim. Sadece benim pencerem kuzeye bakıyor ancak güneş doğuşu ve batışında kısmen güneş görüyor. Aynı balkonda duran yılbaşı çiçeğim bu yıl çok güzel tomurcuklandı yalnız. Tek güvencemde bu.

Selamlarımla...

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 17:17   #34
/

Giriş Tarihi: 15-01-2010
ne yapmak lazım çiçek açması için?

*ömer* Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 18:32   #35
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi *ömer* Mesajı Göster
ne yapmak lazım çiçek açması için?
Kışları soğukta ve susuz(veya çok çok az suyla) geçirmelerini sağlamak. Bunun dışında da toprak ve güneş gereksinimlerini elden geldiğince anavatanlarındaki koşullara yakın tutabilmek (ve onları çok sevmek )
Bence bu kadar yeter )

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 16:15   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2010
Kaktüs te çicek

Ben yeni kaktüs yetiştirmeye karar verdim aldiğim kaktüsteki çiçeğe dikkatli bakınca silikonla yapıştırılmış oldugunu gördüm. ): Şimdi o cicegi söküp kaktüse zarar vermek istemiyorum. ): Her kaktüs türünün çiçek acmadigini okudum fotograftaki kaktüsün adını ve çiçek açip acmayacagini söyleyebilir misiniz

Resim biraz kötü çikmis

Düzenleyen J_Joker : 06-04-2010 saat 16:45 Neden: Türkçe olmayan karakterler.
J_Joker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 16:35   #37
Ağaç Dostu

oki_1655's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Sayın Joker adını bilemiyorum ama o çiçeği çıkarman daha iyi olacak çünkü tam ucuna koymuşlar.Yani kaktüsün büyümesi için zararlı olur...İğneliyse kolay çıkar ama silikonla yapıştırılmışsa dikkatli sökmen gerek parça falan koparma aman...

oki_1655 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 16:41   #38
Yeni Üye

Tamam sağol çıkardım çicegi. Silikonu az sürmüşler umarım çicek açan kaktüstür Dikenli bir bitkinin çicek açmasi güzel oluyor

Düzenleyen J_Joker : 06-04-2010 saat 16:44 Neden: Türkçe olmayan karakterler..
Eski 06-04-2010, 17:36   #39
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Bütün kaktüsler çiçek açarlar yoksa nasıl polenlerini yayacaklar.Fotoğraf net olmamakla birlikte sanırım bir kaktüs değil,bir sukulent.Euphorbia'ya benziyor.

Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 19:49   #40
Yeni Üye

Thumbs up

Güncel bir resim umarım kaktüs'tür

İşte yeni resmi Kaktüs le sukulent arasında o kadar fark var mı ikisi de radyasyon etkisini azaltıyor mu ?

Düzenleyen J_Joker : 06-04-2010 saat 20:38 Neden: Foto düzeltme
Eski 06-04-2010, 20:13   #41
Ağaç Dostu

oki_1655's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Forumda da daha önce tartışılan bir konuydu ve daha sonra bir gazete de bile çıktı.Satışları arttırmak amaçlı radyasyonu emer diye söylenti çıkarmaları...

oki_1655 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 21:50   #42
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi J_Joker Mesajı Göster
Güncel bir resim umarım kaktüs'tür

İşte yeni resmi Kaktüs le sukulent arasında o kadar fark var mı ikisi de radyasyon etkisini azaltıyor mu ?
Sayın Joker! Kaktüs ile ilgilenmeye başlamanıza çok sevindim. Sorunuza gelince... Sukulentler, genel anlamıyla gövde ve yapraklarında su biriktiren, depolayan bitki türlerine verilen bir isim. Biz kaktüs-sukulent ayrımı yapıyoruz ama aslında tüm kaktüsler birer sukulenttir. Ancak, tüm sukulentler kaktüs değildir.
Keyifli uğraşlar diliyorum size.

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 22:19   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Aramıza hoş geldiniz joker, nice kaktüsleriniz olsun. Kaktüsler hakkında ağaçlarnet sayfalarını okuyarak çok şey öğrenirsiniz, ileride de yapay çiçeklenmiş kaktüsleri tercih etmezsiniz. Kaktüsler çiçek açsa da açmasa da mimarisi ile evrendeki en eşsiz türdür. eğer çiçeklenen kaktüsler hakkında bir şeyler öğrenmek isterseniz bu siteye göz atmanızı tavsiye ederim.
http://www.cactus-art.biz/gallery/Ph...abc_cactus.htm
kaktüs yolculuğunuz hiç tükenmesin sevgiler saygılar

kartalpin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 09:28   #44
Yeni Üye

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler, forumda daha önce yapılmış Kaktüs ve sukulent yarışması gördüm, yapılan çalışmaları görünce hevesim daha da arttı..

Eski 17-09-2010, 16:52   #45
Yeni Üye

nazlı2323's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2010
selam, bunun nasıl bakıldığını bile varmı yeni girdim siteye henüz

Eklenen Resimler

nazlı2323 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2010, 18:40   #46
Yeni Üye

nazlı2323's Avatar

Siteye yeni girdim artık galiba Ferdi Binici yokk. Benim de sorularım vardı ona...

Eski 17-09-2010, 20:42   #47
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Sayın Nazlı 2323. Resmini koyduğunuz kaktüs türüne fazla su vermemenizi öneririm. Ayrıca küçük ve çok sık dikenli yapısı olmadığı için, doğrudan ve yakıcı güneş ışıklarına karşı çok dayanımlı olmaz. (Belki bu, İstanbul'da çok sorun olmayacaktır.)
Sürgünlerinin yapısına baktığımda, yeterince güneş ışığı almıyor olabilir diye düşünüyorum. Yeterince güneş almayan ama sıcaklığı uygun olan ortamlarda (biraz da fazla su verilirse) sürgünler çabuk ve uzun boylanmalar oluşturabilir.

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2010, 23:51   #48
Yeni Üye

nazlı2323's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant Mesajı Göster
Sayın Nazlı 2323. Resmini koyduğunuz kaktüs türüne fazla su vermemenizi öneririm. Ayrıca küçük ve çok sık dikenli yapısı olmadığı için, doğrudan ve yakıcı güneş ışıklarına karşı çok dayanımlı olmaz. (Belki bu, İstanbul'da çok sorun olmayacaktır.)
Sürgünlerinin yapısına baktığımda, yeterince güneş ışığı almıyor olabilir diye düşünüyorum. Yeterince güneş almayan ama sıcaklığı uygun olan ortamlarda (biraz da fazla su verilirse) sürgünler çabuk ve uzun boylanmalar oluşturabilir.
İlgilendiğniz için teşekkürler... Güney dairede oturuyorum, balkonumda sera ortamında neden böyle oldu üzüldüm. Kaç saat güneş alması gerekiyor acaba. Ocak 2010 da başladım kaktüs beslemeye yeterli bilgim yok şimdiden teşkkür...

Eski 07-04-2013, 23:08   #49
Yeni Üye

GÖKÇE1's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
Galeri: 2
Benim kaktüslerim neden çiçek açmıyor

Kaktüslerimin çiçek açması için ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

GÖKÇE1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 15:34   #50
Yeni Üye

canej's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GÖKÇE1 Mesajı Göster

Kaktüslerimin çiçek açması için ne yapmalıyım?
okuduklarıma göre kışın çok az hatta yok denecek kadar sulama yapılacak sulandıgında ise püskürtme yöntemi ile sulanacak o zaman yaza çiçek açma ihtimali daha yüksek oluyor muş

canej Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 11:20   #51
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-04-2010
gelişmeleri için ne yapmalıyım?

yaklaşık bir senedir böyle bir saksı içindeler ve tak bir adım bile ileri gitmediler bir kaçının boyunun artması dışında toprak olarak kaktüs toprağı kullandım sadece ama bir türlü gelişim gösteremediler.büyük olanında da sararmalar başladı sizce ne yapmam gerekiyor

burak_skry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 11:30   #52
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
sulama sıklığınız nedir?

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 12:02   #53
Ağaçsever

2 haftada bir suluyorum kireçsiz şaşal su ile yaz aylarında da sıvı kaktüs gübresi veriyorum acaba spreyle sisleme şeklindemi sulama yapmalıyım?ayrıca kaktüslerin çok büyük saksıya gereksinim duymadığını biliyorum acaba saksımı büyük geliyor kökler hala eski saksılarından çıkarttığım kalıplarında duruyorlar!

Eski 28-04-2013, 12:27   #54
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
sulama sıklığınız esasında idealmiş. bence kendi halinde çok güneşli bir yere bırakın derim. bir de sıvı gübreyi kesin tavsiyelerini bulunabilirim.

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 12:52   #55
Ağaçsever

zaten sıvı gübreyi sadece yaz aylarında veriyordum normalde evin içinde öğlen ve öğleden sonra perde arkasından güneş alan biyerde duruyorlar ama havalar ısındığından beri pazarları balkona alıyorum güneş alsınlar diye bakalım bu yaz neler olucak görücez bekleyip umarım gelişim gösterirler.

Eski 28-04-2013, 16:57   #56
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Tüm gün güneş görünce benim kaktüslerim gibi en bakımsız kaktüsler bile çiçeklenebiliyor sevgili burak_skry

Name:  IMG_1920.jpg
Views: 3574
Size:  37.1 KB

Name:  IMG_1923.jpg
Views: 3451
Size:  23.6 KB

Name:  IMG_1921.jpg
Views: 6341
Size:  56.6 KB

Name:  IMG_1922.jpg
Views: 3607
Size:  53.6 KB

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 22:33   #57
Ağaçsever

bakalım bende bugünden itibaren balkona attım kaktüsleri güneşin anlına bundan sonrası onlara kalmış

malina beğendi.
Eski 02-05-2013, 14:15   #58
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Herkese selamlar,

Forumu bir süredir takip ediyorum ancak yeni üye oldum. Bir kaktüsümü kurutup kalanların da felaket halde olduklarını farkedince benim bu yavrucuklara şefkat göstermem gerekiyor diyerek bu siteyi takip etmeye başladım. şu an başlangıca göre iyiler ama sizler gibi kaktüs yetiştirmeme daha çok var sanırım.. Fotoğrafını ekliyorum

Name:  IMG_2431 (600 x 400).jpg
Views: 6220
Size:  49.0 KB

En baştaki kaktüsüm kurumak üzereydi. alttaki dikenler zaten daha kararmış. boyuna uzama da var. sanırım güneş görmeynce boyuna uzuyor ama güney cephesinde duruyorlar devamlı. Hatta yavru pırtlattı bi tane. ama fotoğrafta çıkmamış arka tarafında
İkinci kaktüsümün üzerinde minik yaprak gibi şeyler çıkmaya başladı. Önce çiçek açıcak sandım ama yok sanırım onlar yaprak.
Diğerini ise yeni aldım. onun sonu ne olacak bekliyorum

Şubat ortalarından beri açık güneş alan balkondalar. Genta marka kaktüsler için olan sıvı gübre besini eklediğim su ile 15 günde bir suluyorum. Hiç toprak değişimi yapmadım. Bir dahaki bahara yapmayı düşünüyorum. Bu yaz çiçek açmazlar heralde ama bi dahaki yaza başarabilmeyi umuyorum.

Türleri hakkında da tam bilgim yok. araştırdım ama bir tek ortadakinden eminim Austrocylindropuntia Subulata. Diğerlerinde yardımcı olursanız çok sevinirim.

Becerebilirsem sayılarını arttıracağım. Bi tanesinin kurumasına sebep olduğum için çok vicdan azabı çekiyorum, o yüzden almak istemiyorum başka. Önerilerinizi ve eleştirilerinizi bekliyorum

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 20:43   #59
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Forumdaki incelemelerim sonucu gördüm ki kaktüslere silikonla çiçek yapıştırıyolarmış. Bir önceki mesajımda fotoğrafımdaki 3. çiçeğime baktım ve evet benimki de onlardan. Çiçeği söktüm ama silikon üstünde öylecene duruyo. çok kızdım.. Kaktüsümü bir ay kadar önce Bayrampaşa IKEA'dan almıştım. Keşke biraz daha anlasaydım bu işlerden..

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 08:19   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burak_skry Mesajı Göster
yaklaşık bir senedir böyle bir saksı içindeler ve tak bir adım bile ileri gitmediler bir kaçının boyunun artması dışında toprak olarak kaktüs toprağı kullandım sadece ama bir türlü gelişim gösteremediler.büyük olanında da sararmalar başladı sizce ne yapmam gerekiyor

Değerli kaktüssever arkadaşım kullandığın toprak hindistan cevizi torfuna benziyor kaktüs toprağı kullandım diyorsun ama.İstersen içindeki toprağa biraz dere kumu ve biraz da bahçe toprağı karıştırabilirsin.Kaktüsler için o kadar da özen göstermene gerek yok zaten hazır su falan vermene de gerek yok.Bir kaç tanesini tek saksıya dikip güzel bir aranjman yapmışsın ama ne kadar süre oldu bu aranjmanı hazırlayalı.Şimdi bazıları saksıda tutunmak için kök geliştiriyor olabilirler.Aynı zamanda da bazı kaktüsler havanın iyice ısınmasını bekliyorlar büyümek için gelişimleri bu yüzden geç başlıyor.Bunun sonucu olarak da kimisi mart ayında çiçek açıyor kimisi de temmuz ayında bazısı da sonbaharda...Bir de masa üstüne koymuşsun ya yerini değiştirmemen gerek kesinlikle yer değiştirilmesinden hoşlanmazlar.Fısfıslayarak sulamayı düşünüyorsanız bu işlemi asla güneş alırken yapmayın kaktüslerinizde lekeler oluşabilir ve yanık gibi kabuklar oluşabilir...Kolay gelsin....

adneser beğendi.
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024