agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni45Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-08-2007, 18:07   #61
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Kimse cevap vermiyorsa aşağıdaki linki tıklarsanız cevap alabilirsiniz...
Sorularınıza cevap alabilmek için nelere dikkat etmelisiniz?

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 18:56   #62
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
jodok amca,

Bu başlığı baştan itibaren okuyun. Bir de buraya bakarsanız aradığınız bilgilerin çoğunu bulabilirsiniz.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 23:23   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2007
Ladinlerim bir bir ölüyor

Merhaba arkadaşlar. Yetiştiridğim mavi ladinler tek, tek yaprakları kuruyarak ölmeye başladı. Bu kurumlar yastıklarda rasgele olmakta. Çıkarıp baktığımda köklerinin de kuruduğunu görüyorum.Temmuza kadar bir sorun yoktu. Acaba sıcakların etkisi mi? Mantar ilacı dahil birkaç ilaç kullandıysam da kar etmedi. Ladinlerin boyu 15-20 cm arası. Yardımcı olursanız sevinirim.

skymoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 10:09   #64
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba,

Yaylada komşumuzun bahçesinde mavi ladin var, beraber aşılama denemesi yapmak istiyoruz, detaylı bilgiye ihtiyacım var.
Sn.ozanutku, fotoğraflardan aşı yaptığınız görülüyor, Selahattin Bey'de yanaştırma aşıdan söz etmiş, detaylı olarak anlatabilecek var mı acaba?

Hangi türlere aşılayabiliriz, ne zaman uygun olur, hangi yöntem, vs.?

Örneğin, bildiğimiz çama aşılasak, nasıl sonuç alırız?

Teşekkürler,

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2007, 13:24   #65
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2007
Galeri: 1
Merhabalar.Umarım yastıkların üzerini gölgelikle örtmüşsünüzdür,yakıcı güneşden kaynaklanmış olabilir.Bir de çökerten denen mantar hastalığından da olabilir.Farklı iki veya daha fazla marka ilacı dönüşümlü olarak verirseniz daha etkili olur.Selamlar.

kazim polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2007, 14:48   #66
Yeni Üye

CamDunyasi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2007
Mavi Ladin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edaaltan Mesajı Göster
merhabalar..bu siteye yeni üye oldum...mavi ladin bitkisi arıyorum bana yardimci olabilirmisiniz?yurt dişindanda ithal olabilir...istanbuldan eda

Merhaba Eda Altan

Size Mavi Ladin konusunda yardimci olabilirim.

Bana mail atabilirsiniz veya bu numaralardan ulasabilirsiniz.

GSM : 0031 611400626
: 0031 634063434

Iyi gunler

Joong beğendi.
CamDunyasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2007, 22:35   #67
nesquick

Giriş Tarihi: 25-08-2007
Kazım bey dilerseniz ve bu konuda ciddi iseniz mavi ladin fidelerinizden birine talip olabilirim. Ankara da bir dönümlük bir bahçem var. Herzaman bir mavi ladinin eksik olduğunu düşünmüşümdür.. Bence çok asil ,mağrur bir çam türü..

nesquick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2007, 23:24   #68
nesquick

Giriş Tarihi: 25-08-2007
Teşekkür ederim Kazım bey size adresimi ulaştıracağım çam olmayan mavi ladini bana ulaştırmanız için . Şaka bir yana bilgileriniz için de teşekkür ederim.

nesquick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2007, 19:11   #69
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Tekrar Merhabalar,

Nesrin Hanim ve Salih Bey, mavi ladinleriniz yola cikti haberiniz olsun!!!Salih Bey isteginiz uzere Aras Kargo'ya gittim,problem cikmasin diye telefonunuza mesaj atacaklar, Pazartesi elinizde olurmus.Irsaliye no'su:365774Nesrin Hanim, size gelince Aras Kargo'da sizin adresi bir turlu netlestiremediler, ben de Yurtici Kargo ile gonderdim.Yarin ogleden sonra elinizde olurmus. Adrese teslim edilmeyebilirmis,telefonunuz da yoktu, civarinizdaki bir Yurtici kargo subesine basvurursaniz sevinirim. Irsaliye no'nuz:BE 785048.
Elinize ulastiklarinda bakimlariyla ilgili bilgileri de veririm.Diger arkadaslari da siraya aldim,biraz sabirli olsunlar.Herkese selamlar...Kazim.

Eski 17-09-2007, 17:14   #70
Yeni Üye

tuncel79's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
merhaba ben ladin tohumlarimi ne sekilde ve hangi mevsimde cimlendirebilirim acaba yardimci olursaniz sevinirim

tuncel79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2007, 17:32   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sevgili Tuncel79;
Sorunuzun cevabı için Mavi Ladin Üretimi başlığına bakabilirsiniz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2007, 18:33   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Kazım bey,gönderdiginiz mavi ladin fidanını ilçe dışında oldugum için bugün teslim aldım çok teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kazim polat Mesajı Göster
Tekrar Merhabalar,

Nesrin Hanim ve Salih Bey, mavi ladinleriniz yola cikti haberiniz olsun!!!Salih Bey isteginiz uzere Aras Kargo'ya gittim,problem cikmasin diye telefonunuza mesaj atacaklar, Pazartesi elinizde olurmus.Irsaliye no'su:365774Nesrin Hanim, size gelince Aras Kargo'da sizin adresi bir turlu netlestiremediler, ben de Yurtici Kargo ile gonderdim.Yarin ogleden sonra elinizde olurmus. Adrese teslim edilmeyebilirmis,telefonunuz da yoktu, civarinizdaki bir Yurtici kargo subesine basvurursaniz sevinirim. Irsaliye no'nuz:BE 785048.
Elinize ulastiklarinda bakimlariyla ilgili bilgileri de veririm.Diger arkadaslari da siraya aldim,biraz sabirli olsunlar.Herkese selamlar...Kazim.

Düzenleyen S.İnceçayır : 20-09-2007 saat 12:42
S.İnceçayır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2007, 12:37   #73
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Sayin Nesrin Hanim,

Sizden bir haber cikmadi, fidaniniz size ulasmadi mi, yoksa internete girmediginiz icin mi yazmiyorsunuz merak ettim. Kutuda oldugu icin endiseleniyorum.

Eski 27-09-2007, 12:44   #74
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,
Sayın Sonreis ve Nesquick, fidanlarınızın sizlere ulaşması beni cok sevindirdi.Umarım birer ağaç haline gelebilirler.İsterseniz şimdiden asıl yerlerine dikebilirsiniz.Yalnız bir noktayı vurgulamak isterim; 10-15 yıl sonra diplerindeki sürgünler 2-3 mt.ye ulaşacakları için duvar dibi, başka bir ağacın hemen yanı gibi yerlere dikmezseniz iyi olacaktır.Zaten bahçe ortalarında tek başlarına daha gösterişli olurlar.Şimdiden hayırlı olsun.Selamlar, Kazım.

Eski 27-09-2007, 14:50   #75
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sevgili kazim polat,

Öncelikle fidanlarınızı seven arkadaşlarla paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Gördüğüm kadarıyla İzmir'desiniz. Benim elden alma şansım var. Özelden adresinizi alabilirsem, 30 Eylül Pazar günü gelme şansım olabilir.

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 22:49   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Sabır Allahım Sabır

Arkadaşlar mavi ladin yetiştirmeyi hiç tavsiye etmem...

Yıllar önce bi mavi ladin gördüm,vuruldum , yerimde müsait, hemen bu işe kendimi kaptırdım yıllardır bu işi hobi olarak yaptım belki 20 000 tohum ektim ,
bu işin, bir kaç kişi de olsa uzmanlarıyla, hocalarıyla, Orman bakanlığı Fidanlıklarıyla, devamlı görüştüm vs vs yıllarca bu işe vakit harcadım ... sonuç:
Bu ağaç Türkiyede çok az yerde yetişebilir ve bu ağacın mürüvetini görmeye ömrünüz yetmez.. yüksek rakımların ve nemli ortamların ağacı. Aksi taktirde normalden daha yavaş büyüyor ve kritik bir durumda yaşamını sürdürüyor, rüzgar, ışık, ısı ve nem oranlarındaki değişikliklere çok hassas tepki veriyor. Saksıdayken bile yerini değiştirdiğinizde ağaç şaşırma dediğimiz tepkileri veriyor, küçük bir durumda hemen kuruma belirtisi gösteriyor.Düşük rakımlarda bebekten farkı yok.
En az rakımın 900 metre olması gerekiyor
Tohumdan üretim yapılacaksa, mutlaka aşı uygulanmalı yoksa ilerki yaşlarda (15-18 yıl sonra )baskın kromozon denilen genetik değişime uğruyor. berbat bi gri renk alıyor (çocukken kızıl saçlı bir çocuğun yirmili yaşlarda kumrala dönüşmesi gibi )
bu ağaç'ın adı PİCİYAKOS KOSTER GLAUCA .dünyada birtek yerde oluyor, almanya hollanda sınırında Münihe 600 km uzaklıkta jadalog da küçük bir özel ormanda yetişiyor. Bu ormanın sahibi alman aile 400 yıldır bu işi yapıyomuş Arı mavi ladin ırkı yalnız bunların yetiştirdiği ağaçlar bilmem gördünüzmü ama rengi inanmıyacaksınız ama çivit mavisi (parlement sigara paketinin üstündeki maviyi düşünün )

devrann beğendi.

Düzenleyen Lotus_1071 : 28-09-2007 saat 02:06
Lotus_1071 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 23:09   #77
Yeni Üye

Arkadaşlar eğer arı ırk bir ladin yetiştirmek istiyosanız ilk karşılaşacağınız sorun; tohumun cinsi.Tohumun yetiştiği ağaç arı ırk olmalı ve tohumun oluşması esnasında başka bir arı ırk ağacın polenleriyle (öle söliyim) eşleşerek döllenmesi gerekiyo . Buda çok özel ormanlarda mümkün ve sizin o ormanlardan toplanan tohumları ele geçirme şansınız bence sıfır. benim bildiğim birtek orman var. Geriye birtek şansınız kalıyo:Aşı..Zaten O ailede çok yaşlı ve ırkından emin oldukları, ağaçlardan çelik alarak, aşıyla üretim yapıyor ...Türkiyede Ladin'ede aşıyıda tutturacak babayiğit'e raslamadım .. Kimse üstüne alınmasın. Ayrıca aşı çeliği'nide nerden bulacaksınız? O ağaca sahip olan,bırak çelik almayı ,yanına kimseyi yaklaştırmaz.. Çelik yapmak için, AnıtKabir'in bahçesinde bile aradım, bu ağaçtan bulamadım ..Askerler kaç kere kovaladı. Saf ırk, 1mt boyunda, Batı Almanya menşei'li bulursanız 10 000 yeni türklirasına kadar hemen alın. kaçırmayın derim .

devrann beğendi.

Düzenleyen Lotus_1071 : 28-09-2007 saat 02:03
Eski 27-09-2007, 23:09   #78
/

Giriş Tarihi: 26-09-2007
Bu rakim icin Ankara cok uygun sanirim Ben de is yerime ekmek isterim andac olarak.

luya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 23:17   #79
Yeni Üye

luya Kardeşim ankara için uygun sayılmaz.. ama illa dikecem dersen güneşi çok az gören bi yer olsun ..

Eski 27-09-2007, 23:33   #80
Yeni Üye

Ladin Deyin ama ''Mavi Ladin'' demeyin

. Mavi ladinler çok asimetrik ve hiç düzgün büyümeyen ağaçlardır.En önemliside renkleri aslında yeşildir..Mavi rengi veren :iğne yaprakların ürettiği ve yaprağın üstünü kaplayan jestrojen maddesidir. (bir çeşit parafin gibi düşünün) Elinizle tutup sildiğinizde yeşil renk ortaya çıkar.. Ağaç bu maddeyi yüksek rakımlara çıkıldıkça üretmeye, yani mavileşmeye başlar.. Daha öncede yazdığım gibi bu ağaçların Kraliçesi PİCEAKOS KOSTER GLOUCA dır. Resmini bulamadım ama çıplak gözle bakıldığından insanı kendinden geçiren,büyüleyen, dinlendirici bir rengi vardır
aşağıya piceakos koster cinsine yakın ''Picia Pungens Globoza glauca'' cinsinin resimlerini koydum fikir olsun diye ... Piceakos kosterin rengini artık siz hayal edin ...&stc=1&d=1190929428[/url]

Eklenen Resimler

Düzenleyen Lotus_1071 : 28-09-2007 saat 02:24
Eski 28-09-2007, 10:45   #81
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lotus_1071 Mesajı Göster
Arkadaşlar mavi ladin yetiştirmeyi hiç tavsiye etmem...

Yıllar önce bi mavi ladin gördüm,vuruldum , yerimde müsait, hemen bu işe kendimi kaptırdım yıllardır bu işi hobi olarak yaptım belki 20 000 tohum ektim ,
bu işin, bir kaç kişi de olsa uzmanlarıyla, hocalarıyla, Orman bakanlığı Fidanlıklarıyla, devamlı görüştüm vs vs yıllarca bu işe vakit harcadım ... sonuç:
Bu ağaç Türkiyede çok az yerde yetişebilir ve bu ağacın mürüvetini görmeye ömrünüz yetmez.. yüksek rakımların ve nemli ortamların ağacı. Aksi taktirde normalden daha yavaş büyüyor ve kritik bir durumda yaşamını sürdürüyor, rüzgar, ışık, ısı ve nem oranlarındaki değişikliklere çok hassas tepki veriyor. Saksıdayken bile yerini değiştirdiğinizde ağaç şaşırma dediğimiz tepkileri veriyor, küçük bir durumda hemen kuruma belirtisi gösteriyor.Düşük rakımlarda bebekten farkı yok.
En az rakımın 900 metre olması gerekiyor
Tohumdan üretim yapılacaksa, mutlaka aşı uygulanmalı yoksa ilerki yaşlarda (15-18 yıl sonra )baskın kromozon denilen genetik değişime uğruyor. berbat bi gri renk alıyor (çocukken kızıl saçlı bir çocuğun yirmili yaşlarda kumrala dönüşmesi gibi )
bu ağaç'ın adı PİCİYAKOS KOSTER GLAUCA .dünyada birtek yerde oluyor, almanya hollanda sınırında Münihe 600 km uzaklıkta jadalog da küçük bir özel ormanda yetişiyor. Bu ormanın sahibi alman aile 400 yıldır bu işi yapıyomuş Arı mavi ladin ırkı yalnız bunların yetiştirdiği ağaçlar bilmem gördünüzmü ama rengi inanmıyacaksınız ama çivit mavisi (parlement sigara paketinin üstündeki maviyi düşünün )
Sayın Lotus,

Sizinle polemiğe girmek istemem ama doğru yazdığınız bazı bilgilerinizin yanında birçok da yanlışlarınız var.Durum bu kadar karamsar olsaydı bu kadar insan bu türle uğraşır mıydı?Bir de Latince adı piciyakos değil,"Picea pungens glauca".İsterseniz sizi İzmir-Ödemiş-Gölcük yaylasındaki benim ve diğer arkadaşların fidanlıklarında gezdirebilirim.İster aşılı,isterseniz de evimizin arka bahçesindeki tohumdan üretilmiş ve masmavi olan ladinimizi görme şansınız da olur.Ya da bir ara fotoğrafını çekip buraya koyarım.

Eski 28-09-2007, 10:47   #82
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Sayın Sonreis,bende yok ama mavi sedir'i aşılayan arkadaşlarım var burada.

Eski 28-09-2007, 23:48   #83
Yeni Üye

Kazım Polat arkadaşım .

Yazdıklarımı iyi oku ''Picia pungens Globoza Glouca'' nın resmini koydum fikir vermek amacıyla...
aradığım ise ''Mavi Ladinlerin Kraliçesi ; piciaKOS KOSTER glouca '' diye yazdım. ve mavi ladin in bir çok çeşidi var dedim .

ismine ne dersen de şu resmini koyduğum ağaç ankarada satılıyo ama ithal. Bunda bile aşı gantisi yok dibinde bi çentik izi var. Ben güvenemedim hiç aşı gibi durmuyor.
Benim bahsettiğim ağaç bu değil ama ben bunada razıyım.
Sen yetiştiriyomusun_? Onu söyle
fotoğraftaki renkge dikkat et .. gaipten konuşmuyorum fotoğraf orada
Türkiyede 3 fidanlık yetiştiriyor.ama '' picia kos KOSTER''in onlarda bile resmi var kendi yok. Ben bu ağacı Rahmi koçun villasında yakından, birde Osman taşçının Ankaradaki villasının bahçesinde uzaktan gördüm.Onlarda hala yaşıyomu bilmiyorum.
Yetiştiriyosan basıp gelecem izmir e

arkadaşım, yanlışım vardır veya fikirlerime katılmassın kabul . burada herkes eğri doğru, bildiğini ne varsa paylaşıyor, yazıyor. Doğruyu buluyoruz..imla hatamı gördüm 10 dk sonra düzelttim senin yanıtında o zaman gelmiş. Ama tavrını hiç beğenmedim. Ne söliceksen direk söyle ama öyle ''polomiğe girmeyim'' latincesi öle yazılmaz böyle yazılır falan filan diyip. Aklınca, inceden laf sokma. Deli kanlıca ne diceksen de, tartışalım. İyi ozaman,aman biri bana şimdi bi laf sokmasın, bana bulaşmasın korkusuyla herkes sus pus otursun.
Bu işin madem otoritesi'sin insanlara laf sokuşturmak içinmi buradasın_? Ömründe 4 tane tohum çimlendirdim diye, ükelalık yapıp insanları çocuk gibi küçük düşürmeye kalkma. Ben bu iş için yirmi beş yıldır harcamadığım varlığım kalmadı. Genede çok çok az konuşabiliyorum bu konu hakkında.

Boşver latincesini neyse ne ben adında değilim. Latincesi Kimseninde umurunda değil.benim yazdığım çok özel bi cins Türkçesi yok. Onun için latincesini yazdım. prof Öncü Hoca mavi ''ladinlerin Kraliçesi''diyor başkada ismini duymadım
O fotoğrafı süs olsun diye diil ,fikir versin diye koydum.
Belki maddi durumu iyi olan birinde çıkar.Belki bir küçük çelik filan temin ederiz. veya bilmeyen arkadaşlarda varsa onlarda görür.genel kültürü olur diye bahsettim.Neticede herkes amatörce bildiklerini elinde olanları paylaşıyor.

RENK TUTUYOMU_? RENK sen onu söyle..
Ben, bırak KOSTER'i fotoğrafta görünen bu renkte olanınada razıyım .

Birde neresi yanlışssa düzelt arkadaşım. Buradaki arkadaşlarda yanlış bilgi almasın bende bi araştırayım haklıysan özürdilerim kendimi düzeltirim

İLGİLENEN ARKADAŞLAR
Orman Bakanlığının Tohum ve fidan Araştırma kataloglarında, bu ağacın doğal rakımı; yaklaşık 900 ve üzeri. ama iklim ve rüzgar farklılıklarında 800 ekadar inebillir diyor. Zaten ağaca mavi rengi veren, yaprakların kaplı olduğu o parafininsi maddeyi yüksek rakımlarda ağaç soğuktan korunmak için kendi üretiyomuş. Başka rakımlarda 30 yılda 10 metreye ulaşmıyor. 5 metreden sonra çevre gölgelerden kurtulduğunda sürgün yürümesi anormal yavaşlıyor. Bonzai gibi duran bir ağaç.
Ben ''35 yaşında'' batı ladini yerinden söktürüp evimin önüne diktim(aslında kesilecekti kıyamadım ).tüm mühendisler tutmaz dedi. söktüğüm yerin rakımı 1000 civarında Ankara-Kızılcahamam-semer köyü benim ev 500 civarında.1000 metrede büyümüş ağacın boyu bile 10 mtre anca gelir. Köyde verdiği en son sürgün 60 santim civarında ama evin önünde 3 yılda 20 cm sürmedi. Tüm mühendisler tutmaz dedi. Tutturdum ama boy atmıyor. Sebeb Rakım

Türkiyede hangi şehir'in rakımı 900. Kim 365 gün yaylada oturuyor. Onun için dedim boştan yere emek vermeyin diye yoksa her ağaç her yerde yetişir. bugün -25 dereceye dayanan mandalina fideleri antalyada her fidanlıkta satılıyor.Ama antalyayla aynı verimi veriyomu_? Adanada kauçuklar akasya gibi ama ankarada saksıda..
Buradaki arkadaşlar satmaya Ladin yetiştiremiyor ama 2.yi alan yok çünkü ya kuruyor **** uzamıyor ama arkadaşlar iyi para kazanıyor.İlkokul önlerinde çocuklara civciv satmak gibi bişii. 5-7 yaşındaki fidan 150 milyon . Ben ticaret yapmıyorum . Yapsamda ölecek ağacı müşteriye vermem . Veremem, fidan insanın çocuğu gibi bişey..

Kazım kardeşim, koyduğun fotoğralara baktığımızda üretme istasyonunda, nerdeyse 4 yaşındaki fidanların üzerinde güneşlik görüyorum. Doğru bir uygulama ; sebebi tepe sürgünlerinin kuruyup bitkinin ölmemesi. Peki sorabilirmiyim dörtyaşındakindaki ağacın üzerinde çimlenen tohum gibi, hala neden güneşlik var _? Üstelikde ödemişte yaylada. bu ağaç böyle kuvöz ortanlarındamı büyüyecek. alan arkadaşlar ne yapacak _? üretme istasyonunda bile bu ağacın kurumasından korkuyosun ki kururda, peki dikildiği yerde nasıl yaşayacak_? bu ağaç güneşliklemi yaşayacak_? böyle ağaçmı büyütülür_?
Madem İzmirlisin sefarihisardan geçerken 2. taburun onündeki 3000 çam fidanını 89 yılında ben hayrıma diktim. Kaçtane zait var bak bakalım. Çünkü oranın ağacı o...

Ama burası Türkiye.....Trabzona bile Belediye yüzlerce palmiye dikti. Kuruyana kadar hevesini al veya vurgunu, vuran vursun sonra ''bu burda olmuyo'' de geç başka bir ağaca....Ladin olayı ; Alan için ''hava atmak'', satan için ''PARA OLAYIDIR'' ARKADAŞLAR .. 5-7 yaşındaki ladinin piyasa değeri 150 ytl civarında (yanlış duymadınız) paraya bakarmısınız .Çilekeş meşelerin günahı ne_?.niye anadolunun en has ağacı meşenin, yüzüne bakılmaz_?...Dik 100 tohumu tenekeye biraz ilgilen 1 yaşına kadar, sonra bırak gel. 7 yıl sonra parayı kaldır. Hiç bir bakım masraf istemez ne çapa ne ilaç ne sulama, hiç uğraşmak istemessen en tutulan cinsler 3 tanesi 3 ytl. 1 yaşında hazır tüpte .(Ankara Kazan /ahmet İNCİ de var.Hobi olarak neredeyse bir orman yapmış Ama dikeceğin yeri sorar beğenmesse vermez. Kendisi Dünya kalkınma bankasında Uzun yıllar Danışmanlık yapmış Köytürün Kurucusu şu andada Tema vakfının danışmanı veya yöneticilerinden bu işin oldukça profesyoneli Türkiyede gördüğüm en büyük globosa larda onun çifliğinde. her çeşit mavi türde ağaç var)
ben bu merak için yaptım .Amacım köyümdeki mezarlığın çevresinde bir ormancık olsun istedim. Ama hata yapmışım. Rakım düşük geldi olmadı. ya bodur kaldı **** 10 sene sonra bile kurudu. Emeklerim zayi oldu.
Tekrar söylüyorum bir tane alın hevesinizi tatmin edecekseniz edin .. Ama sonuçta eğer yaylada yaşamıyosanız yıllar sonra, oturup seyredeceğiniz bir emek ortaya çıkmıyor 18-19 yıl sonra renk değiştirme riskide cabası. şans işi.

cennetkusum beğendi.

Düzenleyen Lotus_1071 : 29-09-2007 saat 06:06
Eski 30-09-2007, 17:22   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2007
yanıt

Bu kadar saçma bir yazıyı görünce şaşırmıştım fakat yazının sonunda reklamı görünce şaşkınlığım birden gitti.
Mavi ladin hakkında bu kadar bilgisiz olup bu kadar uzun yazı yazarak 25(!) yılınızı mavi ladin hakkında araştırma yaparak boşa geçirdiğinizi görüyorum. 20.000 değil 200.000 tohum ekerek bu iş öğrenilmez, benim yakın bir arkadaşım bu işi yapıyor ve uzun senelerdir yapıyor, reklamını yapmış olmamak için ismini vermiyorum. Verdiğiniz PİCİYAKOS KOSTER GLAUCA ismi literatürde yok he siz 25 yılda yeni bir tür ürettiyseniz bilemiyorum. Lütfen insanları yanıltıp bu kadar yanlış yazılar yazmayalım. Hatalarınızı sıralamaya kalksam buraya sığmaz. Kazım polat arkadaşım gayet güzel bir cevap vermiş size.

Türkiye'de eğer mavi ladin hakkında araştırma yaptıysanız elinize geçen bilgiler herkesin bildiği genel bilgilerdir yok eğer
yabancı kaynaklı üniversitelerin sayfalarını araştırsaydınız bu yazıyı hiç yazmamış olurdunuz.
http://hcs.osu.edu/pocketgardener/so.../pi_ngens.html Bu sitede mavi ladin hakkında yapılmış gerçek
araştırmalar sonucu elde edilmiş veriler ver. Birkaçını sizinler paylaşmak istiyorum;
-full sun to partial sun
-prefers a moist, acidic, well-drained soil in full sun, but can tolerate many adverse conditions, including dry soils, soils of various pH, and Winter salt spray
İngilizceniz yoksa bir kısmını sizin için çevireyim ve burdaki arkadaşlarda anlasın.
-tamamı güneş veya yarı güneş
-nemi tercih eder, asidik, drene olmuş toprakta iyi yetişir fakat birçok türde toprağa tolerans gösterir, bunların içinde kuru toprak, tüm phlar hatta tuzlu toprakta bile.
Ayrıca bahsettiğiniz orman bakanlığı vs. diğer devlet kurumları bu fidan hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğu arayıp sorarsanız belli ediyorlar. Onlar bile özel üreticilere yönlendiriyorlar çünkü Türkiye'de mavi ladin hakkında orman bakanlıkları vs. araştırma yapmıyor arayın bakın bir tane devlet üniversitesi herhangi bir araştırma yapmamış.
Ayrıca mavi ladin 15 yıl sonra renk değiştirir ve 1000 rakımın altında olmaz yazmışsınız, küllüyen yalan. Sakarya'da rakım 31'dir ve ben kendi gözlerimle gördüm bir kişinin bahçesinde 20 yıllık mavi ladin vardı boyu yaklaşık 7 metreydi. Gayette masmaviydi sahibine sordum nerden aldınız nasıl büyüttünüz diye. Cevabı ise şöyle oldu: Bir arkadaşım getirdi tohumdan üretilmiş mavi ladin dedi ve yere diktikten sonra sulamaktan başka hiçbir bakım yapmadım. Eğer görmek isterseniz özelden ulaşın adresini vereyim.

Sizin bahsettiğiniz ahmet inci nin fidanlığınada gittim. "İlkokul önlerinde çocuklara civciv satmak gibi bişii. 5-7 yaşındaki fidan 150 milyon." yazmışsınız.
Ahmet İncide insanları mavi ladin üretmeye teşvik ediyor. Eğer onun websitesini incelerseniz görürsünüz.
Ayrıca 35 yaşında batı ladinini söküp başka bir yere dikerseniz ****** şaşıracak, tutabilir ancak o yaştaki fidanın eski yerindeki gibi büyümesi söz konusu
olamaz.
Ayrıca 4 yaşındaki fidanın üstüne gölgelik koymaya gerek yok. Ormanlardan bilirsiniz tohum yere düşüp çimlenince onu güneşten koruyan ormandaki diğer büyük mavi ladinlerdir. Mavi ladin için 2 yaşından sonra gölgeye gerek yoktur hatta fazla gölgede durursa fidan yeterince hızlı büyüyemez.

O kadar çok yanlış bilgi vermişsinizki zamanım yettiğince bu kadarını yazdım, bence siz boş olta atıp balık tutmaya çalışıyorsunuz.

yardimcierhan beğendi.
almost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 12:38   #85
Yeni Üye

Almost arkadaşım, boş olta demişsinya.......SEN İKİNCİSİN ama sende ümitvar.
üçüncüye rast gele.......
Sen benim yazımı ne tarafından okudun anlamadım. İngilizce kadar birazda türkçeye vakit ayırmanı tavsiye ederim

Neyzen tefik demiş ki ''Aşkın leylasını gördüysen söyle. Mecnundan duyupda rivayet etme''
Google de arayıpda buraya yazmaya benzemez tırnaklarının arasına toprak girecek biraz . En azından bardakda bir tohum çatlat 20 gün başını bekle gel ne dersen de .
Bu cevabın neresini düzelteyim arkadaşım. Bu ağaç Amerika Utah ve Kolarado menşe'ili ağaç. Dikeceğiniz yer Türkiyede kısıtlı. İinsanlar bu ağacı, şehirlerde yaşadıkları yerlerin yakınına dikmek için özene bezene alıyor. Üretimini yapmayı düşünen zaten buradan fikir almaz, o nerde yetiştireceğini ne yapacağını bilir. İnsanların verdiği para harcadıkları emek zaman karşılığı garanti değil diyorum. Günümüzde -25 dereceye dayanan mandalina üretildi. artık herkes onu dikiyor. artık her bitkiyi heryerde yaşatabiliyosun ama bitkinin bilinen standart verimi norma ulaşması önemli. İstersen sakaryayı bırak git pilaja dik.Nasrettin hocada aynı fikirde ''Ben yaptım oldu''. Ben neyi anlatmaya çalışıyorum burda. BU ağacın normal boyu 35-40 metre Türkiyede ben daha hiç görmedim 15 metre boyunda olanını göremedim. Sahibine soruyorum bu ağaç kaç yaşında cevabı ben beni bildim bileli var diyor. demiyoki 20 yıllık 30 yılık. Demekki daha yaşlı. Sen bana 20 metre boyunda olanı göster ne istiyosan verecem . bu ağaç büyümüyo yıllar geçiyo çok yavaş büyüyor. Benim taşıdığım ağaç bırak benim evin önünü asıl yerinde 35 yılını geçirdi 10 mtreyi bulmaz diyorum sen kalkmışın yok yerini değiştirmişin bilmem ne ESKİ YERİNDE 35 YAŞINDA VE BOY 10 METRE sen boşver ben ağacı nereye diktim. anlıyomusun ne demek istediğimi. yerinde ulaştığı boy 10 metre

Orman bakanlığının Türkiyede 3 Tane üretme istasyonu var. Fidan, tohum, teknik bilgi her konuda destek veriyolar. Türkiye orman işletmeleri yıllarca Amerikada teknisyenlere yerinde inceletmiş sipariş veriyosun fidanlık fazla miktardaysa sana 1 ayın içinde Amerika Utahtan, yeni mahsul tohumu temin ediyor. Bizim köylülerimizin ingilizcesi sizlergibi nerden iyi olsun sağolsun Bakanlık yardımcı oluyor.
Belki 1000 Kişi kendi imkanlarında küçük rakamlardada olsa üretip satıyor, üretimini yapıyor ama buna üretim diyemessin.
Türkiye cumhuriyeti, Bu konuda Orman bakanlığı kurmuş, bütçesi en iyi olanlardan Bakanlık gücünde bir kurum iki mühendisini görevlendirip araştıramıyo iki satır kitapçık yayınlayamıyor, gidip piyasadakiler den sorun diyo öylemi _? BAKANLIK YILLARDIR ÜRETİM YAPIYOR kardeşim. Ama ağacın özelliği melezleme yapmaması Bakanlık yıllardır Trilyonlar harcadı labaratuarlarında Türkiye iklimine uygun melezleme üretebilmek için sonuçta türkiye için ekonomik ve uyumlu bir cins üretemedi. Her Orman fakültesinin ladin hakkında araştırma ve bilgisi vardır. Kendi içinde bile ne kadar mantık dışı bi cümle.''adı orman fakültesi olacak ve Türkiyede bile herkesin iyi kötü bildiği ladinin en adı duyulanını araştırmayacak_? her sene tez öğrencileri, artık bilinmeyen bir ağacı bırak ot kalmadığından börtü böcek kovalayacak, hiç kimsenin ladin hakkında kolayca tez hazırlamak aklına gelmeyecek.. vaybe Ellerinde doğru dürüst bir bilgi olmayacak acep 4 sene ne iş yapar bu orman fakülteleri. Bakanlık caresiz, fakülteler bilgisiz ama necip milletimin araştırmacı evlatları onların yerine cevval ingilizceleriyle harıl harıl googleden tercüme yapıp Devletimin bakanlığının ve Türkiyedeki cümle Mühendislik camiasının Dekanları, Profları Doçentleri Araştırma görevlilerin yerine Ormanlarımızı ve Ladin familyasını kurtarıyor.

Bir başka ithamın gölge konusu ; Kardeşim sen beni hiç iyi okumamışın, konuya bodoslama dalmışın. Resmi yollayan arkadaş ben değilim. Bende soruyorum o yaştaki fidanın üstünde o güneşliğin işine diye. sen neler yazmışın

yanal gölge erken uzmayı sağlar günün belli saatlerinde güneş alacak şekilde gölgelemede hızlı uzama sağlanır (fidan gösterişli olsun diye ama gövde ve kök orantısı bozulmuş olur. fidanın defaat döneminde, dikim yapıldığı yer,alıştığı ortamla çork farklı olursa sorun yaratabilir)

arkadaşım bu ağaç bitmez demiyorum.
1 pahalı
2 emek harcıyosun karşılığını 30 yıl sonra da olsa görebil
3 Sen diyosunki sakaryada gördüm.İş sadece rakımla bitmez Rakım sadece Genel fikir verir. Sakaryada göremediğin ağacı Türkiyede zor görürsün. Sakarya her bitki için cennet. Orda olmayan ne var. Bu yaz hava sıcaklığı nasıldı orada _? ağaçlar sakaryada güneşe hasret yıl 365 gün bulut. Sen sadece sakaryalılar için konuşuyosan başka . Farzedelimki bir geldi ağacı gördü özendi. Sende parada almadın hediye ettin en büyüğünden. Kardeşim kucakladı tenekeyi binbir çile geldi eve eve Konya cihanbeyliye gitti evin önüne dikti. eeee iç anadolu yozgat urfa antalya mersin osmaniye say say bitmez .. büyürmü bu ağaç ... Al meşeyi kimse sormaz nereye dikeceksin diye ister erciyesin tepesine dik ister konya altı pilajına sormaz kimse .. Çünkü ; MEŞE ne toprak arar, ne su ister yeterki dik ..veya batı ladin sedir akasya ... ladin içinde söyleyebilirmisin

4 bir bitkinin tohumdan üretim imkanı olduğu halde neden aşı yapılır_? ilerde İstenmeyen soya çekimi önlemek için. Bu ağaç'ın soyu, elma armut gibi 3 sene sonra meyva verdiğinde ortaya çıkmıyo 15 ila 18 yıl sonra başka soya çekip çekmediği anlaşılıyo.(mendelin, bezelye deneyini hatırla)
Daha başka nasıl anlatayım_? 18 sene emek ver ama istemediğin ve bayağıda çirkin bir ağaç çıkma ihtimali hala olsun. Allaha kalmış. bu fidanı satarken söylediğinde kim kabul eder. bu ihtimal varmı_?hemde yüksek bir şekilde var. her şeyini kabul edsen bile artık bu kadarı nada pes. Etrafta boylu poslu mavilerini görürsün doğal olarak çünkü olmayanlar çoktan sobadadır. Bide çıkmassa kışın yol kenarlarındaki çamura bulanmış ağaçlarınki gibi iğrenç bir renk alıyor.

ayrıca ben kimsenin reklamını filan yapmıyorum emek varsada yapılır neden yapılmasın.Keşke her vatan evladı Ahmet İnci gibi dünya çapında bir bilim adamı(arıcılık) olabilse ayrıca samimiyetimde yok Ahmet bey Bu işin ticaretini yapmıyor. Yetiştirdiği fidanları kendi seçtiği bir bölgeye götürüp ağaçlandırma yapıyor.Almak istersen ''nereye dikeceksin diye sorar uygunsa parada almaz.uygun değilse sorun çıkarır vermez. Çiftlik dediysem fidan yetiştirme çiftliği demedim sende görmüşsün .

Neyse Sıktı artık
bahsedilen ağaç Amerika kökenli ağaç Ben bu ağaçtan bahsetmedim birdaha söylüyorum
Benim bahsettiğim ağaç Almanyada Münihe yakın hollanda sınırında. yakın renk te olan ama cinsini tam olarak bilmediğim resimdeki ladinede razıyım ... BU RENKTE LADİNİ OLAN ARKADAŞ VARMI _? sadece yerinde görmek için ve özelliklede yaşı önemli

Eski 01-10-2007, 16:05   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Bu işi benim burada anlattığmla anlamanızı beklemiyordum zaten. Neyse sağlık olsun anlayanlar çıkar. Şunları söylemeden bitirmeyeceğim ,

-Madem araştırdınız biliyorsunuzdur mavi ladin boyu habitatında 46 metreye kadar ulaşır ancak diğer ortamlarda ve Türkiye'nin heryerinde 25-30 metreye kadar ulaşabilir. Hemen nerden biliyorsunuz, kim dikti, gösterin bir tane gibi kendi açıklarınızı kapatmaya yönelik sorular soracağınızı tahmin ettiğim için söyliyim.

Karadenizde 40-50 metre boylarında batı ladinleri mevcuttur ve bunlar doğal olarak yetişmiştir alın size örnek o batı ladinleri yerine mavi ladin olsa idi onlar belki 40-50 metre büyümezdi ancak 25-30 metreye ulaşırdı. Mavi ladinlerin bu kadar boylularının ülkemizde olmayışının sebebi yaşlı ağaçların yokluğundandır.

Siz bir mavi ladinin 15 senede 15 metre olmasını bekleyemezsiniz, sizin yavaştan kastınız senede bir metre büyümemesiyse evet yavaş büyüyor. Amerika'daki Avrupa'daki ormanlar kaç yıllık sizin haberiniz var mı siz hemen diktimde büyüsün diyorsunuz o kadar kolay değil bu işler doğayla uğraşıyorsunuz.

-Ayrıca orman bakanlıklarımız konusunda çok boş konuşmuşsunuz, orman bakanlığı neyin üretimini yapıyor söyliyim ben size; göknar( yıllardır amatörce yöntemlerle, nerden biliyorsunuz diyeceksiniz tüm orman fidanlıklarında böyle,ama Türkiye'de bir tek Eskişehir fidanlığı var daha modern üretim yapan o da ne kadar modern denilirse), ladin( ki mavi ladin üretimi çok az ürettikleri şeyin türünü bile bilmiyorlar Picea pungens glauca kaibab mı,apache mi, san juan... mavi ladin işte diyor.), karaçam,sarıçam vs.

-Türkiye orman bakanlıklarından veya labratuarlarında herneyse bir tane ingilizceden çeviri yapılmamış, araştırılarak denerek yazılmış mavi ladin hakkında yazı,kitap varmı, YOKK.

-Orman bakanlığı sadece karaçam,sarıçam gibi Türkiye'de doğal olarak yetişen fidanlar vs. var. http://www.ortohum.gov.tr/bbm02.htm bilmiyorsanız bakın ıslah,döl vs. çalışmalarına.

-Bence siz kendi yazdığınızıda bilmiyorsunuz "Doğru bir uygulama ; sebebi tepe sürgünlerinin kuruyup bitkinin ölmemesi." yazmışsınız birde ben yapmadım diyorsunuz. Sizin yapmadığınızı bende biliyorum o düşünceye katıldınız bende 2 yaşından sonra gölgeliğe ihtiyacı olmadığını söyledim bu kadar basit.

-Amerika'da eğer iyi araştırırsanız satılan kaliteli tohumların en az %50 mavilikte olduğunu görürsünüz. Ki bu mavilik aşıyla yapılan maviliğe eşdeğerdir.

-Madem aşıdan bahsettiniz hayatınızda hiç aşıdan mavi ladin yetiştirdiniz mi merak ediyorum, benim şu anda repikajda aşılı mavi ladinlerim ve tohumdan mavi ladinlerim var ve aşılarını da, bakımını da ben yapıyorum.
Aşı olan mavi ladinlere destek sopası dikmezseniz büyümez, yamuk gider biçimsiz olur. Oysa tohumdan olanlar dik olarak büyür destek sopası istemez. He birde aşı olanların ilerde aşı yerinde mikrop kapıp kuruma ve eğer aşı yeri iyi oturtulmadıysa büyüyünce kırılma olasılığı vardır. Tırnaklarınıza toprak girmeli demişsiniz o aşıları tutturuncaya kadar yeterince girdi merak etmeyin.

-Sakarya'dada gördüm Kayseri'dede gördüm bilmem Kayseri'nin iklimini biliyormusunuz(!). Kayseri'deki ağacın fotoğrafını en yakın zamanda yükleyeceğim, fotoğrafını çekmiştim.

yardimcierhan beğendi.

Düzenleyen almost : 01-10-2007 saat 17:15
almost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 16:36   #87
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Yorumsuz

Yorumsuz...

Eklenen Resimler

Eski 01-10-2007, 21:29   #88
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
...
Sen yetiştiriyomusun_? Onu söyle
fotoğraftaki renkge dikkat et ... gaipten konuşmuyorum ...
Ama tavrını hiç beğenmedim. Ne söliceksen direk söyle ama öyle ''polomiğe girmeyim'' latincesi öle yazılmaz böyle yazılır falan filan diyip. Aklınca, inceden laf sokma. Deli kanlıca ne diceksen de, tartışalım. İyi ozaman,aman biri bana şimdi bi laf sokmasın, bana bulaşmasın korkusuyla herkes sus pus otursun.
Bu işin madem otoritesi'sin insanlara laf sokuşturmak içinmi buradasın_? Ömründe 4 tane tohum çimlendirdim diye, ükelalık yapıp insanları çocuk gibi küçük düşürmeye kalkma. ....

Boşver latincesini neyse ne ben adında değilim. Latincesi Kimseninde umurunda değil.benim yazdığım çok özel bi cins Türkçesi yok. Onun için latincesini yazdım...

..RENK TUTUYOMU_? RENK sen onu söyle..
.....
Alıntı:
... boş olta demişsinya.......SEN İKİNCİSİN ama sende ümitvar.
üçüncüye rast gele.......
Sen benim yazımı ne tarafından okudun anlamadım. İngilizce kadar birazda türkçeye vakit ayırmanı tavsiye ederim ....

.......
Neyse Sıktı artık
.....

Lotus_1071 Biz de sizin tavrınızı hiç beğenmedik. Kimse size herhangi birşey ima etmiyor, bu bitkinin latince adını yazan sizsiniz. Doğru olması da bizim çok umurumuzda. Türkçe adı olmadığına göre latince adı tek ve en gerçek bilimsel dayanaktır. Ayrıca polemik yaratacak bir üslupla yazmamanız gerekir. Diğer üyelerimiz gibi siz de belirli bir üslup dışına çıkamazsınız.

Ayrıca dil konusunda da özen göstermelisiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 22:07   #89
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Todor asili olarak hediye bir ladinim vardi fakat kisin yasatamadim kurudu bu arada tohumdan yetisenlerin ilerde renk degistirdigi dogrumu
saygilar

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 23:20   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2006
Merhaba Arkadaşlar
Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum ve okuyorum. Şimdiye kadar tartışmalarınıza katılmama sebebim bu konu hakkında bilimsellikten uzak kalan birazda kaba bir dilin hakim olmasıydı. Umarım herkes bir şeyler "paylaşarak" bu her şeyi bilmesemde tartışırım havasından birazda olsa kurtuluruz.
Alıntı:
Neyzen tefik demiş ki ''Aşkın leylasını gördüysen söyle. Mecnundan duyupda rivayet etme''
Google de arayıpda buraya yazmaya benzemez tırnaklarının arasına toprak girecek biraz . En azından bardakda bir tohum çatlat 20 gün başını bekle gel ne dersen de .
Bu cevabın neresini düzelteyim arkadaşım. Bu ağaç Amerika Utah ve Kolarado menşe'ili ağaç. Dikeceğiniz yer Türkiyede kısıtlı. İinsanlar bu ağacı, şehirlerde yaşadıkları yerlerin yakınına dikmek için özene bezene alıyor.
Belki 1000 Kişi kendi imkanlarında küçük rakamlardada olsa üretip satıyor, üretimini yapıyor ama buna üretim diyemessin.
İlk olarak yıllık en az 600.000 adet üretim yapıyorum ve hastalık zararlıları gübreleme aşı vs. nacizhane bilgi birikimimiz var diyebilirim.
Alıntı:
4 bir bitkinin tohumdan üretim imkanı olduğu halde neden aşı yapılır_? ilerde İstenmeyen soya çekimi önlemek için. Bu ağaç'ın soyu, elma armut gibi 3 sene sonra meyva verdiğinde ortaya çıkmıyo 15 ila 18 yıl sonra başka soya çekip çekmediği anlaşılıyo.(mendelin, bezelye deneyini hatırla)
Mendelin yaptığı bezelyelerin kromozon sayılarındandan haberiniz varmıydı ? Ne alaka diyebilirsiniz belki ancak bu kadar derinlere girmek istemem (hele biyoloji anlatmaya hiç niyetim yok). Tohumdan üretilen mavi ladinler elbetteki aşıdan olduğu kadar olmayacaktır günümüzde %70-%80 e varan mavilik oranlarına ulaşılabilinmektedir. Aşı ile yaptığımız üretimlerde ise bu oran %100 olduğundan tercih sebebi olabilir. Ve piyasadaki tohumların menşei bilgilerinin vs. hakkında üreticilerin ve dolayısı ile son kullanıcının çokta fazla bilgi alamamasından olabilir.

Alıntı:
Sen diyosunki sakaryada gördüm.İş sadece rakımla bitmez Rakım sadece Genel fikir verir. Sakaryada göremediğin ağacı Türkiyede zor görürsün. Sakarya her bitki için cennet. Orda olmayan ne var. Bu yaz hava sıcaklığı nasıldı orada _? ağaçlar sakaryada güneşe hasret yıl 365 gün bulut. Sen sadece sakaryalılar için konuşuyosan başka . Farzedelimki bir geldi ağacı gördü özendi. Sende parada almadın hediye ettin en büyüğünden. Kardeşim kucakladı tenekeyi binbir çile geldi eve eve Konya cihanbeyliye gitti evin önüne dikti. eeee iç anadolu yozgat urfa antalya mersin osmaniye say say bitmez .. büyürmü bu ağaç ...
Bu konu hakkındada bir şeyler yazabilirim sanırım benim yerim sakaryada ve bu yaz GÖLGEDE 42 dereceyi gören bir yer diyebilirim. Bütün yaz kaç kere yağmur yağdı ortalama yağış miktarı ve ortalama lumen verileri hakkında bilgi sahibi gibi bir izlenim aldım ? Sanırım benimkilerden çok çok farklı olduğu için böyle yazıyorsunuz.
Alıntı:
Türkiye cumhuriyeti, Bu konuda Orman bakanlığı kurmuş, bütçesi en iyi olanlardan Bakanlık gücünde bir kurum iki mühendisini görevlendirip araştıramıyo iki satır kitapçık yayınlayamıyor, gidip piyasadakiler den sorun diyo öylemi _? BAKANLIK YILLARDIR ÜRETİM YAPIYOR kardeşim. Ama ağacın özelliği melezleme yapmaması Bakanlık yıllardır Trilyonlar harcadı labaratuarlarında Türkiye iklimine uygun melezleme üretebilmek için sonuçta türkiye için ekonomik ve uyumlu bir cins üretemedi. Her Orman fakültesinin ladin hakkında araştırma ve bilgisi vardır. Kendi içinde bile ne kadar mantık dışı bi cümle.''adı orman fakültesi olacak ve Türkiyede bile herkesin iyi kötü bildiği ladinin en adı duyulanını araştırmayacak_?
Geçenlerde Kuzulukta yapılan orman bakanlığını eğitim seminerinden haberiniz varmı acaba ? Bütün orman fidanlık müdürlerinin olduğu bir seminerde MAVİ LADİN AŞILAMA ile ilgili uygulayıda görmüşsünüzdür umarım. Bu uygulamayı yıllardır mavi ladin için çalışan bi fidancının elinden bütün fidanlık müdürlerinin vs. izlediğinide hatırlatırım eğer imkanınız olmadıysa. Üniversitelerimiz konusu çok derin bir konu ancak şunu söyliyebilirim çok çok iyi biliyorum ve şu anda bir üniversite içindeyim. Bunlara ek olarak orman fidanlığımızda çok değerli kendini bu işe adamıi sayısı bir elin parmaklarını geçmiyecek kadar insanın sayesinde işler yürüyo diyebilirim rahatlıkla, onların hakkınıda vermek lazım.

Sonuç olarak;
Elimde bahsettiğim alanda bilimsel bilgiler mevcut. Sakaryanın yağış, güneş miktarı vs. Arkadaşların bahsettiği siteleri daha önce yazarlarının başka makalelerini okumuştum ancak başvuru kaynağı olacak(Bilimsel Bilgi) cinsten.
Üretim olarak elim toprağa ilaca tohuma aşıya her yere giriyor. Adet bakımından biraz iddalı bir cümle olacak ancak 600.000 den fazla yerli üretim yapan başka bir yer bilmiyorum.

Tecrubelerim ile birlikte ;
Kayseri, Ankara, Konya, İzmir, Ordu, Samsun, ve istemediğiniz kadar ilde sayısız referans vereeck müşterim mevcut, şu ana kadar dediğimiz şartlarda dikimi yapılan mavi ladin vs. ibreli türlerde kuruma problemi ile karşılamşmadım. Mavilik Oranları ile ilgili olarak yukarıda bahsettim sertifikalı tohum şart veya kesin (pahalı) çözüm aşı.

Eğer birazda olsa aydınlatıcı olabildiysem ne fayda. Umarım bundan sonraki yazılarınız eleştirel boyutlarda karşılıklı saygı çerçevisinde korunur ve yazmaya, fikir belirtmeye, paylaşmaya devam ederiz.

Saygılarımla

erenariff beğendi.
samilb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024