agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İğne Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/igne-yaprakli-agaclar/)
-   -   Picea pungens (Mavi Ladin) (http://www.agaclar.net/forum/igne-yaprakli-agaclar/622.htm)

malina 05-12-2005 18:45

Picea pungens (Mavi Ladin)

Mavi Ladin
Familya: Pinaceae
Latince İsim: Picea pungens
İngilizce:
Türkçe: Mavi Ladin
Yerel:
Özellik: Yaz kuraklığından en az etkilenir. Zehirli gazlara karşı duyarlıdır.
Habitat:
Boyu-Genişliği: 30-50
Büyüme Biçimi: Piramidal
Yer: Doğal olarak yetiştiği yerlerde akarsu veya göl kenarlarında
Toprak: Toprak isteği fazla değildir. Kuru ve fakir topraklarda da yetişebilir
Kullanım Alanları: Park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılır. Peyzaj mimarisinde kullanırken sık dikim yapılmamalıdır. Aksi halde ağacın gölgede kalan kısımları çıplaklaşır.
Genel Dağılımı: Kuzey Amerikanın batısında 2000-3000 m ler arasında dopal olarak yetişir
Türkiye Dağılımı: Ülkemizde doğal yayılış göstermez

GENEL GÖRÜNÜM Çoğunlukla 30 iyi yetişme yerlerinde 50 n ye kadar boylanabilen, dalları yatay yönde ilerleyen kalın dallı bir ağaçtır. Serbest büyüdüğünde konik tepeli piramidal bir ağaçtır. Hiç bir şekilde saf orman oluşturmazlar. Çoğalrılması tohum veya aşı ile yapılır.
Park ve bahçelerde kullanılan en önemli kültür formları:
P. pungens cv "Compecta" - geniş tepeli
P. pungens cv "Globosa" - Küre biçiminde bodur çalı
P. pungens cv "Pendula" - Sarkık dallı

YAPRAK İğne yapraklar 2-3 cm boyunda, dört köşeli, biraz kıvrık, uçları sivri ve batıcıdır. Yeşil, mavi-yeşil, gümüşi renklidir. Sürgünlerin her tarafına sıkı vaziyette fırça gibi dizilmişlerdir. Yapraklar çiğnendiğinde ekşimsi-acı tattadır.

GÖVDE Kabuk önceleri ince, kül grisi veya kahverengi-gri, pullu, daha sonraları kabuk gri-esmer, kalın ve derin çatlaklıdır.

MEYVE / TOHUM / KOZALAK Kozalaklar 8-10 cm uzunluğunda 3 cm çapındadır. Taze iken yeşilimsi olgunlaşınca saman sarısı rengindedir. Kozalak pulları kağıt gibi ince, kenarları dalgalı, uçları kertiklidir.

SÜRGÜN genç sürgünler kalın, çıplak, tomurcuklar konik yuvarlak, reçinesiz, tomurcuk pullarının uçları geriye doğru kıvrıktır.

ekohayat 02-02-2006 22:43

mavi ladin

Foruma yeni katıldım.Çok güzel bir site olmuş.Ben mavi ladinin tohumdan yetişti
rilmesi hakkında bilgi bulabilirmiyim acaba:confused:

demrali 05-02-2006 12:16

iğne yapraklıların yetiştirilmesi

Ben Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Ağaçları ve Tohum Ilah Araştırma Müdürlüğünde görev yapmaktayım.
Orman ağaç tohumları konusunda iç ve dış piyasa ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz. ve kurumumuzun WEB sayfası olan ortohum.gov.tr yi ziyaret etmenizi detay bilgi ihtiyaçlarınızdada tohtek@ortohum.gov.tr mail gönderebilirsiniz

malina 05-02-2006 12:24

Harika, sizi gökte ararken yerde bulduk :)

tohumla ilgili bu başlıktaki yazışmalara katılmanızı rica ediyorum

ekohayat 06-02-2006 14:47

Sayın Demrali bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Ortohumla iletişime geçeceğim.

Plumbago 22-04-2006 14:45

1 Eklenti(ler)
Picea pungens 'Glauca Globasa'
Bodur Mavi Ladin

Plumbago 22-04-2006 14:47

1 Eklenti(ler)
Bu da tohumdan üretilmiş bir mavi ladin. Picea pungens. Aşılı olanın fotoğrafını da bir kaç gün içinde ekleyeceğim...

sincap530 02-06-2006 17:29

*** arkadaşlar bende yeni gelenlerdenim coğrafyada okuyorum ve elimde çok sayıda bitkinin resmi mevcut yardım edebilirsem sevinirim.

sezinci 02-06-2006 22:00

Bu fotoğraflar eğer başka sitelerden alınma değilse "Galeri" bölümüne ekleyerek başlayabilirsiniz.

ozanutku 22-12-2006 10:55

piciea pungens hopsii

Mükemmel bir dış mekan bitkisi, sadece aşı yöntemi ile üretildiğinden nadir bir ağaç türü...

Nasip olursa 20 tane alıp repikajda yetiştirmeyi düşünüyorum,ileride buradan elde edeceğim kalemlerle sera ortamında kendim aşılamaya çalışacağım,

Aşılama yöntemi ile ilgili bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

findal 03-01-2007 01:10

bizim fakültede picea pungens var nasıl aşılandığını öğrenirseniz ben size aşı yapmak için ufak bi dal getiririm inşallah.

Selahattin Yılmaz 03-01-2007 13:06

Daha önce bu linki vermiştim ama yine burada da vereyim. Umarım işinizi görür. Mavi ladinde aşı yanaştırma olarak yapılıyor, aşı tutma oranını yükseltebilirseniz yetiştiriciliğiniz sizi Türkiye'de ilklerden yapabilir. Bu türün aşılısı yurt dışında da zor bulunuyor.

ceratonia 04-01-2007 00:55

Manisa Salihli Kılıç yaylasında mavi ladinle ilgili profosyonel aşı çalışması yapanfidanlıklar var.

Polen 30-01-2007 12:55

mavi ladin

1 Eklenti(ler)
mavi ladinin güzelliğine diyecek yok...!

sukranayalp 07-02-2007 16:33

Yanaştirma Aşinin Yapilmasinda Iki Ayri Köklü Bireyin Belli Bir Noktada Soyulan Kambiyumlarindan Bağlanmasi Gerekmiyor Mu? Eğer Böyleyse, Başlangiçta Her Yeni Dikilen Fidanin Veya Tohumdan çikan Fidenin Anaca Yakin Olarak Dikilmesi Gerekmiyor Mu? (büyük Harfler Yanlişlikla Oldu...)

lordofstorm 17-02-2007 16:28

Merhaba babam geçenlerde 1.70 boylarında kalın gövdeli ama çok uzun süre saksıda kalmasından dolayı biraz bakımsız bi mavi ladin ağacı aldı bende fidanı dikmek için bahçeye 1 m. derinliğinde bi çukur kazdım.İçini yanmış ve hafiflemiş sığır gübresi doldurdum ve gübre+fındık toprağını karıştırıp etrafına doldurdum ve bol bol suladım.Sizce ağacım kendini toplayabilir mi?Başka ne gibi uygulamalar tavsiye edersiniz?

Mine Pakkaner 17-02-2007 19:57

Şu anda sadece beklemenizi öneririm. Biraz zaman tanıyın :)

harunerkoc 19-02-2007 10:27

arkadaşlar ben orman mühündisiyim ve bende mavi ladin yetiştiriciliğine başlıyacağım hayırlısı bakalım.

Todor 19-02-2007 16:43

Hoşgeldiniz Harunerkoc; kendinizi Yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtırsanız seviniriz. Üretimine başlıyacağınız mavi ladinler hayırlı olsun.:)

ozanutku 27-02-2007 14:16

Aşılı mavi ladin

3 Eklenti(ler)
Anaç olarak 2+1 yaşında batı ladini kullanılmıştır

umi77 13-03-2007 22:29

1000 metre rakımda mavi ladin nasıl bir gelişim gösterir bilgi verirseniz sevinirim

Balıkcı 13-03-2007 23:11

Beykoz Fidanlığından.

http://img74.imageshack.us/img74/7623/cimg1657yc4.jpg

http://img123.imageshack.us/img123/3550/cimg1653nn1.jpg

lordofstorm 15-03-2007 13:22

Tek kelimeyle mükemmel.Bu fidanlığı vizelerden sonra ziyaret edeceğim inşallah:)

ismaileroğlu 23-03-2007 13:27

Merhaba ustalar. Ben de yeni üye oldum. Gerçekten harika bir siteymiş. Ben de şunu sorabilir miyim. Mavi ladini serada tohumdan yetiştirebilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

ÇeteÇakal 23-03-2007 22:12

****** yetiştirebilirsiniz. Yapacağınız işlem normal bir tohum çimlendirme işleminden farklı değildir.

zehra- 25-03-2007 15:18

Merhaba ben (Zehra-) yeni üyeyim. Ben de doğaya çok meraklıyım. Ayrıca ben bir köye yeni atanan ilkokul( matematik) öğretmeniyim.Köy halkı da okumuş biri olarak bana bazı sorular soruyorlar. Ben de ben matematik öğretmeniyim ne bileyim ağacı, bitkiyi... demek istemediğim için buraya üye oldum Bana yardımcı olursanız memnun olurum. Çünkü doğayı sevmeme rağmen yetiştiricilik hakkında hiç bilgim yok.Ben daha öncede yazı yazmıştım.Gelen cevaplar için teşekkür ederim.

yeşil karadeniz 26-03-2007 14:27

*** ben nizamettin size otrdudan yazıyorum ticaretle uğrasıyorum doğaya karşı asırı bir düşkünlüğüm var mavi ladın hakkında bilgi almak istiyorum tohumunu nerden bulabilirm yardımcı olursanız sevinirim

Balıkcı 26-03-2007 14:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zehra- (Mesaj 88601)
Merhaba ben (Zehra-) yeni üyeyim. Ben de doğaya çok meraklıyım. Ayrıca ben bir köye yeni atanan ilkokul( matematik) öğretmeniyim.Köy halkı da okumuş biri olarak bana bazı sorular soruyorlar. Ben de ben matematik öğretmeniyim ne bileyim ağacı, bitkiyi... demek istemediğim için buraya üye oldum Bana yardımcı olursanız memnun olurum. Çünkü doğayı sevmeme rağmen yetiştiricilik hakkında hiç bilgim yok.Ben daha öncede yazı yazmıştım.Gelen cevaplar için teşekkür ederim.

Soruları görelim.

Mutlaka herkes bildiğini anlatır.:D

vyssera 27-03-2007 15:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeşil karadeniz (Mesaj 88933)
*** ben nizamettin size otrdudan yazıyorum ticaretle uğrasıyorum doğaya karşı asırı bir düşkünlüğüm var mavi ladın hakkında bilgi almak istiyorum tohumunu nerden bulabilirm yardımcı olursanız sevinirim

www.ebay.com 'da 100 adeti 3 dolara **** 45 adeti 3 dolara olmak üzere değişik paketlerde satılıyor. Üye olması kolay, bir kredi kartınız varsa 10 gün sonra elinizde olacak şekilde Amerika'dan toplanmış tohumlar elinize geliyor. Ben 200 adet aldım, 2 dolar da yol parası veriyorsunuz adresinize geliyor. Bendeki tohumların şu soralar çimlenmesini umuyorum. Ya da en yakın fidancıdan isteyebilirsiniz. Ellerinde bulunabiliyor.
not: Ebay.com da arama bölümüne Picea pungens yazın, tüm satıcılar çıkacaktır ;)

lordofstorm 02-04-2007 16:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Balıkçı (Mesaj 84335)

Merhaba.Beykoz fidanlığına gittiğimde Balıkçı'nın bu fotografında gösterdiği ağaçlardan almak istedim ama fidanlık görevlisi bu ağaçların mavi ladin değil mavi göknar olduğunu söyledi.Peki bu mavi göknar ile mavi ladin arasındaki farkı nasıl ayırt edebiliriz?
Teşekkürer...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024