agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-08-2007, 11:50   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarulutas Mesajı Göster
Arkadaşlar; bir çam ağacını kurutabilecek böcek varmıdır, üstelik hızlı bir şekilde. Mesela bir senede. Kurumuş çam ağaçlarının kabuklarına tüfek merisi(saçma) ile ateş edilmiş gibi. Ormanlık alanlarımızdaki çam ağaçları birer birer kuruyor. Önlem alındığını bir böcek türünün bunu yaptığını duydum. Varsa böyle bir durum, bizler bu orman için ne yapabiliriz. Bu böcek nasıl bir şeydir.
İstanbulda Sülünleri kullanarak mücedele ediyorlar. İlaçlama yerine doğal yollardan mücadele en doğrusu herhalde.

http://www.agaclar.net/index.php?id=3277

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2007, 14:04   #92
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Yılmaz Bey şu günlerde yoğun çalışıyor ve siteye çok az uğrayabiliyor.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 12:09   #93
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Ağaçlarin Gerçek Yaşi Nereden Belli Olur ?

Merhaba,

Ağaçların yaşı gövdelerindeki halkalardan belli olurmuş, Ancak benim daha kesin bir bilgiye ihtiyacım var.

Ağaçların büyümeleri ile ilgili olarak, ben de bir soru sormak istiyorum.

Arazimize,tapu iptali davası açılmasına dayanak yapılan şeflik raporunda arazide bulunan Kızılçam Ağaçlarının 6-14 cm çapında ve 15-20 yaşında olduğu iddia edilmişti.

Ancak bazı ağaçlar 1m boyunda ve 2 cm çapında bazıları 5m boyunda ve 15 cm çapında bu durumda ağaçların gerçek yaşı ne olabilir. Nasıl hesaplanır ?

Orman Kadastrosu 1992 de geçtiği için bizim görüşümüze göre dikilen ağaçlar tahditten sonra dikilmiş olmalı. Yani 16 yaşından küçük olmalılar.Yoksa kadastro ekipleri ağaçları görmeliydi.

Orman idaresi ise çamların 15-20 yıllık olduğunu iddia ediyor. Ve kadastro geçerken ağaçların orada dikili olduğunu iddia ediyor.

Ağaçların yaşları bu bakımdan önemli. Lütfen bu işten anlıyan biri beni aydınlatsın.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 16:44   #94
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Ağaçların durumlarını bilmiyorum ama genç ağaçlarda yaş sürgün sayılarının üstüne 3-4 rakam ekleyerek de bulunabilir ama çok sağlıklı değildir.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2008, 10:49   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala Mesajı Göster
Sevgili Yılmaz arkadaşım,
çamları araştırırken bi mühim konuyu da atlamamızı rica edeceğim sizden.
Efenim "eski çamlar bardak oldu " sözünün araştırılması üzerinde hassasiyetle durunuz lütfen..
Bu vesile ilen çalışmalarınızda başarılar diler izninizle kızlarınızı mıncıklarım

Bir kaç güne kadar kitaplarım içinde bu
"eski çamlar bardak oldu " deyimini açıklayan yazıyı eklerim

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2008, 12:09   #96
Ağaçsever

haki197's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Merhaba, Sivas'tan yazıyorum
Türünü bilmediğim çam ağaçlarından topladığım tohumları plastik kablara ektim,hepsinde ortalama 7-8 tane çıktı. Geçen sene yaptığım denemede çamlar ev ortamındaydı ve hepsi öldüler.Bunları kışın dışarıda bırakmamı tavsiye eder misiniz?Sivas'ın soğuna dayanabilirler mi bilemiyorum. Ayrıca bunların dışında çınar, mazı, fıstık çamı, leylaklarım da var. Aynı soruyu bunlar için de sormak istiyorum

haki197 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2008, 12:19   #97
Ağaçsever

haki197's Avatar

Yanlış bilmiyorsam bazı ağaç türlerinin gelişimi için kışın belli bir derecede soğukta kalmaları gerekiyor.Bu yeni çıkmış fidanlar için geçerli mi acaba?

Eski 21-07-2008, 01:23   #98
Ağaçsever

haki197's Avatar

Pinus

Kimseden ses çıkmadı ama ben fotoğrafları yüklüyorum.

Şu çocuklara baksanıza, üsttekiler daha yeni çıkıyorlar.

Antalya Sorgun'dan topladığım tohumlar.

Alttakiler ise sarı çam olmalı yanılmıyorsam.

Eklenen Resimler

Eski 29-07-2008, 22:16   #99
Ağaç Dostu

quercuslover's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Sayın haki197 çam tohumlarını başarıyla çimlendirmişsiniz sizi tebrik ederim. Tohumların çimlenme süreleri nedir acaba?

quercuslover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 14:43   #100
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Ben bu çamları 1 haftada çimlendirmiştim ama bir türlü yaşatamadım

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 18:12   #101
Ağaçsever

haki197's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi quercuslover Mesajı Göster
Sayın haki197 çam tohumlarını başarıyla çimlendirmişsiniz sizi tebrik ederim. Tohumların çimlenme süreleri nedir acaba?
Teşekkür ederim,

Üstteki resimlerde görünen çamların çimlenmesi 20-25 günü buldu. Bunların türü sanırım kızılçam. Alt resimdekilerin çimlenmesi yaklaşık 10 gündü.
Gelişimlerinde henüz bir problem yok fakat bu genç fidanların kışı nasıl geçirecekleri konusunda bir fikrim yok. Bu konuda bana bir tavsiyede bulunabilir misiniz ?

Eski 30-07-2008, 20:57   #102
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-07-2008
Selamlar Haki 197,

Kışın durgun dönemde şaşırtmasını yaparsanız ve soğuk sera gibi bir ortamda tutarsanız bitkilerinizi yaşatabilirsiniz.(Pimapenli bir balkon vs olabilir.).

Sarı çam olduğunu düşündüğünüz tohum aldığınız ağaçta ibrenin çıktığı kında 2 tane ibre varsa üstteki ibre düz alttaki ibre helezon şeklinde ise ağacın tohumlarını Antalya civarından değil de daha soğuk bir iklimden aldıysanız sarı çam olabilir.

fiona Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2008, 00:46   #103
Ağaçsever

haki197's Avatar

Sayın Fiona tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Uygulayacağım bunları. Tariflediğiniz ayırıcı özelliği bilmiyorum ama tohumları topladığım çamlarda var mı bakacağım.

Eski 02-09-2008, 13:51   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2008
merhaba, bahçemde 10 yaşından büyük bir kızılçam var..hayli büyüdü ve ben onu boydan budamak, yani daha fazla uzama-masını sağlamak zorundayım. Ayrıca yanlara doğru da fazla genişlemiş... Yani hem çok uzama-malı hem de çok genişleme-meli... Böyle bir budama mümkün mü? mümkünse ne zaman ve nasıl yapmalıyım?
teşekkürler

usezgin05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 14:59   #105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi usezgin05 Mesajı Göster
merhaba, bahçemde 10 yaşından büyük bir kızılçam var..hayli büyüdü ve ben onu boydan budamak, yani daha fazla uzama-masını sağlamak zorundayım. Ayrıca yanlara doğru da fazla genişlemiş... Yani hem çok uzama-malı hem de çok genişleme-meli... Böyle bir budama mümkün mü? mümkünse ne zaman ve nasıl yapmalıyım?
teşekkürler
Sayın USEZGIN05,
Yanlarda yapmak istediğiniz budamada sıkıntı yaşamazsınız fakat tepe budamasında ağacı tamamiyle strese sokabilir ya da bir sonraki vejetasyon döneminde vereceği sürgünlerden veya tepe çatısına en yakın genç dalların biolojisinden dolayı çam ağacınızın şuankinden daha çok şekilsiz büyümesine sebep olabilirsiniz.
Yan dallarda alt dallardan başlayarak düzgün budama tekniğiyle ağaca fazla zarar vermeden kış sonlarına doğru budamalarınızı gerçekleştirmenizde bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum rahatça uygulayabilirsiniz. Fakat boyunu kısa tutmak amaçlı çalışmanızı daha profesyonel birileri tarafından yapılması taraftarıyım hatta bana kalırsa hiç kesmeseniz daha iyi olur fakat sorun teşkil ediyor ki bunu düşünmüşsünüz. Mümkünse tam boy bir fotoğrafını buraya koyarsanız ağacınız hakkında daha detaylı yorum yapabilmemize yardımcı olur.
İyi dileklerimle..

E®TY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2008, 09:59   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E®TY Mesajı Göster
Sayın USEZGIN05,
Yanlarda yapmak istediğiniz budamada sıkıntı yaşamazsınız fakat tepe budamasında ağacı tamamiyle strese sokabilir ya da bir sonraki vejetasyon döneminde vereceği sürgünlerden veya tepe çatısına en yakın genç dalların biolojisinden dolayı çam ağacınızın şuankinden daha çok şekilsiz büyümesine sebep olabilirsiniz.
Yan dallarda alt dallardan başlayarak düzgün budama tekniğiyle ağaca fazla zarar vermeden kış sonlarına doğru budamalarınızı gerçekleştirmenizde bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum rahatça uygulayabilirsiniz. Fakat boyunu kısa tutmak amaçlı çalışmanızı daha profesyonel birileri tarafından yapılması taraftarıyım hatta bana kalırsa hiç kesmeseniz daha iyi olur fakat sorun teşkil ediyor ki bunu düşünmüşsünüz. Mümkünse tam boy bir fotoğrafını buraya koyarsanız ağacınız hakkında daha detaylı yorum yapabilmemize yardımcı olur.
İyi dileklerimle..

Cevabınız için çok teşekkür ederim.. ne yazık ki şuan ben ankaradayım ama ağaç bodrumda, yani fotoğraf çekebilmem mümkün değil...son bir soru budamayı ekim başında yapsak çok mu erken olur
saygılarımla

usezgin05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2008, 10:16   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2005
Biraz erken. Sıcak iklimli bölgelerde özellikle bodrum izmir gibi mevkiilerde vejetasyon süresi iklime bağlı olarak diğer illerimize göre(ankara - eskişehir vb.) biraz daha uzun sürmektedir. Kasım ortaları daha doğru bir zaman seçimi olacaktır.

E®TY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2009, 13:11   #108
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2008
Arkadaşlar birisi buraya çamın hem erkek hemde dişi çiçek resmini bulabilirmi.

Düzenleyen Katsuz : 17-04-2009 saat 18:31
Katsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 19:40   #109
Ağaçsever

haki197's Avatar

Yeni çimlendirdiğim çam tohumlarıma kuşlar musallat oldular.Kimi tohum kabuğundan kurtulmamış, kimi ise kabuğundan henüz sıyrılmıştı, zalim kuş veya kuşların hışmına uğradılar. Şimdilik boşalan yerlere yenilerini ekiyorum. Önlem olarak balkonuma cd astım; ışık yansıması yaparak kuşları kaçırması için. Umarım faydası olur.

Eski 20-05-2009, 23:03   #110
Yeni Üye

Anubis's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Merhaba. 25 dönüm kadar mudanya sırtlarında 500m rakımlı yerim var. burada fıstık çamı yetiştiriciliği yapmak istiyorum. acaba kaç yılda fıstık vermeye başlar, yer ufak gelirmi, toprak isteği ve dikim aralığı nasıl olmalı gibi konularda bilgi verebilirmisiniz?
iyi günler

Anubis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 11:59   #111
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi haki197 Mesajı Göster
Yeni çimlendirdiğim çam tohumlarıma kuşlar musallat oldular.Kimi tohum kabuğundan kurtulmamış, kimi ise kabuğundan henüz sıyrılmıştı, zalim kuş veya kuşların hışmına uğradılar. Şimdilik boşalan yerlere yenilerini ekiyorum. Önlem olarak balkonuma cd astım; ışık yansıması yaparak kuşları kaçırması için. Umarım faydası olur.
Yeni tohumlarınızı viyollere atarsanız daha sonra çimlenen tohumları şaşırtma sorunu yaşamazsınız. Balkonunuz rüzgar alıyorsa plastik poşet asmak da işe yarıyor.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 20:02   #112
Ağaçsever

haki197's Avatar

Teşekkürler sayın Douglas Fir, önerinizi deneyeceğim. Plastik poşet iyi fikir Elimde viyol yok ama pastörize süt veya meyve sularının ambalajlarını kesip birbirine geçirerek saksıları eşit bölmelere ayırdım, böylece çıkan fidanların köklerinin birbirinden kolay ayrılmasını sağlayacağım.Sanırım sizin söylediğiniz sebepten geçen yıl çimlendirdiğim çam fidanlarımın çoğunluğu öldü. Sağlam görünenlerinde yaşayacağı şüpheli. Ama bu yıl başarılı olacağım.

Eski 24-05-2009, 21:45   #113
Ağaç Dostu

ilkerr54's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2008
elınde fazla fıstık camı tohumu olan varmı

ilkerr54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 12:14   #114
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi haki197 Mesajı Göster
Teşekkürler sayın Douglas Fir, önerinizi deneyeceğim. Plastik poşet iyi fikir Elimde viyol yok ama pastörize süt veya meyve sularının ambalajlarını kesip birbirine geçirerek saksıları eşit bölmelere ayırdım, böylece çıkan fidanların köklerinin birbirinden kolay ayrılmasını sağlayacağım.Sanırım sizin söylediğiniz sebepten geçen yıl çimlendirdiğim çam fidanlarımın çoğunluğu öldü. Sağlam görünenlerinde yaşayacağı şüpheli. Ama bu yıl başarılı olacağım.
Viyol yoksa plastik bardaklara da ekebilirsiniz tohumları. Plastik sarf malzemesi satan dükkanlarda daha küçüklerini de bulabilirsiniz. Onları da bir arada tutmak için plastik ya da tahta manav kasalarına alırsınız işte size viyol...

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 13:47   #115
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
Bu cumartesi bahar şenliğinde tüplü çam fidanı dağıtımı yapıldı. Plastik torbalara 3-4'erli şekillerde tohum kunulmuş. Onları bahçeme dikerken şaşırtmalı mıyım?O halde dikimleri sık olmaz mı?

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 17:54   #116
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkerr54 Mesajı Göster
elınde fazla fıstık camı tohumu olan varmı
Ektiğimiz fıstık çamı tohumlarından biraz kalmıştı.
İlker bey size nekadar lazım.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 19:15   #117
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sahamızda 5 çeşit çam türü mevcuttur. Karaçam,Sarıçam,Fıstıkçamı,Ehrami Karaçam, Kızılçam

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 20:46   #118
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2008
Arkdadaşlar 12 adet çam tohumu çimlendirdim yalnız bunların kökçük kısmımı diyoruz radislinmi gövde filan kendini taşıyamıyacak derecede inceldi ve yere yattı bunun sebebi ney ve tekrar eski haline dönermi? Daha tohumu başından atmamıştı yeni yeni çıkarıyordu

Katsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 19:50   #119
Yeni Üye

külhaşoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
10-20 cm boyunda 5000 civarında (çıplak kök olmayan) karaçam fidanı lazım ilgilenenlerden fiyat öğrenebilir miyim şimdiden teşekkürler.

külhaşoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 19:52   #120
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Burdaki fidanlıkalrdan temin edilebilir ama kargosu çok tutar

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024