agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2006, 14:56   #61
Yeni Üye

aykut810's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2006
turkıyedekı dogal cam taksonlarını yazarmısınız

aykut810 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 16:10   #62
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
ben fıstık çamı yetiştirmek istiyorum elim de bir avuç kadar tohum var fakat ne şartlada ekileceğini ve büyütüleceğini bilmiyorum yardıma ihtiyacım var

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 17:00   #63
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Buraya bakabilirsiniz

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2006, 09:37   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Mazı Tohumu arıyorum. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkur ediyorum.
**** çabuk büyüyen çit bitkisi öneren arkadaşlar olursa onlara da çok teşekkur ederim şimdiden.

gorgoci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2006, 10:08   #65
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
hosgeldin gorgoci;

seni öncelikle buraya alsak

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2006, 10:43   #66
Ağaçsever

ceratonia's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2006
Mazı kozalağı sahil bölgelerde(Mersin,Antalya gibi)ağustosun 15 inden sonra toplanılabilir.Bu bölgelere ve yükseklik farkına göre ileri tarihe atılabilir,takibi gerekir.Toplanan kozalaklar güneşte 1 gün bekletilip kurutularak tohumun kozalaktan çıkması sağlanır.Daha sonra boş ve dolu tohumu ayırmak için suda ıslanan tohumların yüzeye çıkanları temizlenir,bunlar boş tohumlardır.Dolu tohumlar alınarak gölgede 1 gün bekletilir.Daha sonra galvanizli saçtan yapılmış kaplarda depoya alınır(soğuk hava deposu değil).Şubatın 15'inde ekimi gerçekleşir(sahilde).(Not:Kendi tecrübemizdir,bölgesel farklılıklar gözönüne alınmalı ve o şekilde işlem yapılamalıdır.)
Çit bitkisi olarak Kurtbağrı(ligustrum vulgare),Biberiye(Rosmarinus officinalis) önerilebilir.

ceratonia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 12:17   #67
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Orjinal mesaj sahibi ceratonia...
fakat hayvansal gübrelerle kimyasal gübreleri beraber kullanmayın... kullanacaksanız da 15 gün aradan sonra kullanın...

Çeşitli meyve ağaçlarının dikili olduğu bahçemize miktar olarakta fazlaca hem hayvan gübresi (büyükbaş ) ve hem de kimyevi gübre kullandık. Sonuç olarak 4-5 yaşlarında iki adet vişne ağacı kurudu. Asma'nın yaprak verimi düştü. Büyük ağaçlarda yapraklarda buruşmalar oldu. Bu sonuçlar sizin belirttiğiniz gibi hayvansal ve kimyevi gübrelerin birlikte kullanılmasından mı kaynaklanmıştır, miktarlarının fazla olması sebeb olmuş olabilirmi. Kullanılan hayvan gübresinin tam yanmış olmasından şüphemiz var, sebeb bu olabilirmi? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

uyartem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2007, 17:39   #68
forester

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Doğal Çam Taksonları

Türkiyede doğal olarak bulunan çam taksonları 5 tane
1. Pinus nigra ( Karaçam )
2. Pinus sylvestris ( Sarıçam )
3 Pinus brutia ( Kızılçam )
4. Pinus pinea ( Fıstık Çamı )
5. Pinus halepensis ( Halep Çamı )

bazılarına bağlı varyetelerde ( Karaçam ve Kızılçam ) mevcut. Fakat takson olarak kabul edilebilirmi bilmiyorum.

Emrah ÖZKALE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2007, 22:31   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2006
bu ayrım anahtarı için teşekkür ederim...
çok yardımcı oldu

wiwigen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2007, 19:38   #70
Yeni Üye

Sayın arkadaşlar, benim köyümdeki evin önünde iki farklı çeşit çamağacı var bunların hangi cins olduğunu okuduklarımdan çıkardığıma göre kızılçam ve sarıçam diye düşünüyorum sarıçam olduğunu düşündüğüm ağacın görünümü sarı, yaprakları uzun,kozalakları yok(tuhaf olan da bu) sarıçamlarla ilgili bilgilerde kozalaklarının yapısından bahsediliyor ama benimağacın kozalakları yok nasıl oluyor, acaba kozalaklar belli yaştan sonramı oluşuyor bu ağacın cinsi ne olabilir acaba bilgi verirseniz memnun olurum. Bir de kızılçamın kozalaklarındaki tohumlarını toprağa ektim fakat kaç kere denediysem sonuç alamadım nasıl yapmam lazım

Kasım Yücel BABUÇÇUOĞLU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2007, 20:10   #71
Yeni Üye

Şuraya bir yazı yazdık bir ALLAH ın kulu cevap yazmadı

Kasım Yücel BABUÇÇUOĞLU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 13:59   #72
Yeni Üye

poyraz_25's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2007
Galeri: 1
bu konuda saygıdeğer abilerim. bu çam türlerinin tohumlarının resimlerini ve nasıl yetiştirildiklerine dair bilgi verirseniz beni çok sevindirirsiniz. çünki songünlerde çok ilgi duyuyorum fakat bilgi edinme husussunda çok mesafe katedemedim. şimdiden yapacağınız yardımlardan dolayı teşekkür ederim ...ayriyeten özel mesajda atabilirsiniz...

poyraz_25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 17:51   #73
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kasım Yücel BABUÇÇUOĞLU Mesajı Göster
Sayın arkadaşlar, benim köyümdeki evin önünde iki farklı çeşit çamağacı var bunların hangi cins olduğunu okuduklarımdan çıkardığıma göre kızılçam ve sarıçam diye düşünüyorum sarıçam olduğunu düşündüğüm ağacın görünümü sarı, yaprakları uzun,kozalakları yok(tuhaf olan da bu) sarıçamlarla ilgili bilgilerde kozalaklarının yapısından bahsediliyor ama benimağacın kozalakları yok nasıl oluyor, acaba kozalaklar belli yaştan sonramı oluşuyor bu ağacın cinsi ne olabilir acaba bilgi verirseniz memnun olurum. Bir de kızılçamın kozalaklarındaki tohumlarını toprağa ektim fakat kaç kere denediysem sonuç alamadım nasıl yapmam lazım
Rize'de kızılçam olmaz. Kesinlikle kızılçam değildir. Gövdesinin rengi sarı olduğuna göre Sarıçam olması ihtimali yüksek.Ama yine de fotoğrafını görmek gerek.

Çamlar genç yaşlarda kozalak vermez. Yetişme şartlarına göre (serbest veya sıkışık) 10-15 yaşlarından sonra kozalak vermeye başlar. Daha önce verse de çok azdır.

Bir sonraki mesajınızda kızmışsınız epeyce. Bazı sorular atlanabiliyor. Hepsini takip etmek zor. Biraz anlayış bekliyoruz.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 21:57   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poyraz_25 Mesajı Göster
bu konuda saygıdeğer abilerim. bu çam türlerinin tohumlarının resimlerini ve nasıl yetiştirildiklerine dair bilgi verirseniz beni çok sevindirirsiniz. çünki songünlerde çok ilgi duyuyorum fakat bilgi edinme husussunda çok mesafe katedemedim. şimdiden yapacağınız yardımlardan dolayı teşekkür ederim ...ayriyeten özel mesajda atabilirsiniz...
Merhabalar !

Bende formda yeniyim, diğer başlıkkarı ziyaret edin bence.
Çok şey bulacağınızdan eminim.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 11:49   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2007
merhaba

Bugün okulun bahçesinde vakit geçirmek için dolaşırken yerde fıstık çamı tohumu gördüm. 1 tane 2 tane derken 1 avuç topladım. En sonunda da kozalağını buldum içinde tohumlar vardı. Onları ayıkladım yaklaşık 50 tane tohum var. Ekim vakiti olarak uygun değil sanırım. Hevesimi kırmamak için 10 tanesini ekeceğim. İnşallah çıkarlar.

huriyecelebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 16:08   #76
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 4
Bu sene , bahcedeki camlarimiz costu. Nazara inanmam ama neme lazim maasallah diyorum. Ne oldu anlamadik, 4-5 yildir bahcede kendi bonzai hallerini muhafaza eden bu camlar, son 2 ayda birden govde gosterisine kalkti. Sizinle bu sevinci paylasmak istedim. Birini sahil cami diye biliyorum, digeri normal cam.

Eklenen Resimler

DevrilgenKayik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2007, 21:17   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2007
çam ağaçları arasında kuraklığa en dayanıklı hangisidir?

merhaba

çam ağaçları arasında kuraklığa en dayanıklı olan hangisidir?
Dendroloji kitabını filan karıştırdım ama emin olamıyorum. Kızılçam ya da karaçam olabilir mi ?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
iyi akşamlar

sultann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2007, 23:55   #78
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Sultann hoşgeldiniz.

Üyelerin birbirlerini tanımaları için ilk mesajlarını buraya yazarak kendilerini tanıtmalarını tercih ediyoruz.

Tüm bitkilerde olduğu gibi çamlar da suya ihtiyaç duyarlar. İlk yıllarda sulamayı ihmal etmezseniz tüm çam türleri ileri yaşlarda sulamaya ihtiyaç duymadan yaşarlar. Çünkü köklerini derinlere kadar uzatabildikleri için kendi sularını oradan temin edebilirler.

Kızılçam Akdeniz ve Ege'nin ağaç türüdür. Buralarda da su açığı diğer bölgelerimizdekine oranlar fazla olduğu için kızılçamın karaçama oranla kuraklığı daha dayanıklı bir tür olduğunu söyleme mümkündür

Eski 29-07-2007, 12:36   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Merhaba Yılmaz Bey
Öncelikle teşekkür ederim. Yerel bir dergide yazı yazmaya başladım. Her sayıda ağaçlarla ilgili kısa bilgiler vermeye çalışıyorum. Bir mail geldi. Aslında soru şuydu "TEM yolunda bazı çamlar kurumaya başlamış. Çam ağaçları arasında kuraklığa en dayanıklı olan hangisidir?"

İlginize teşekkür ederim.

sultann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2007, 12:52   #80
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Genç yaşlarda tüm canlılar gibi ağaçlar da bakıma muhtaçtırlar. TEM yolunda araçlardan çıkan zehirli gazlar nedeniyle şartlar çok kötürüdür. Benim fikrim buralara dikilen ağaçların bakımına dikat edilmemiştir. Ağaçlar yaşlı ise bu kurmalarda zahirli gazların etkisi olabilir.

Tabi size gelem maili kimin gönderdiğini bilemiyorum. Çoğu kişiye göre tüm inreli ağaçlar çamdır. Bu çam denen bitkiler başka inreliler de olabilir.

Çamlar çok bozuk şartlar olmadığı sürece kuraklığa dayanıklıdırlar.

Eski 29-07-2007, 12:53   #81
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Genç yaşlarda tüm canlılar gibi ağaçlar da bakıma muhtaçtırlar. TEM yolunda araçlardan çıkan zehirli gazlar nedeniyle şartlar çok kötürüdür. Benim fikrim buralara dikilen ağaçların bakımına dikat edilmemiştir. Ağaçlar yaşlı ise bu kurmalarda zahirli gazların etkisi olabilir.

Tabi size gelen maili kimin gönderdiğini bilemiyorum. Çoğu kişiye göre tüm ibreli ağaçlar çamdır. Bu çam denen bitkiler başka ibreliler de olabilir.

Çamlar çok bozuk şartlar olmadığı sürece kuraklığa dayanıklıdırlar.

Eski 31-07-2007, 21:41   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2007
foruma ilk kayıt olduğum gün diktiğim fıstık çamım sonunda filizlendi resimini sizlerle paylaşmak istedim [/IMG]

Düzenleyen ATLANTIS : 31-07-2007 saat 22:16
ATLANTIS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2007, 21:54   #83
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Atlantis, hoşgeldin.
Çok güzel fıstık çamın.
Belki Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın... başlığına ve Forumda, Türkçenin doğru kullanımı hakkında başlığına da uğrarsın.
Ayrıca soluklanmak ve sohbet etmek istediğinde İncir Çekirdeği Kahvehanesine de uğrayabilirsin.
Tekrar aramıza hoşgeldin.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 22:44   #84
Ağaç Dostu

yasarulutas's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2006
Galeri: 677
Arkadaşlar; bir çam ağacını kurutabilecek böcek varmıdır, üstelik hızlı bir şekilde. Mesela bir senede. Kurumuş çam ağaçlarının kabuklarına tüfek merisi(saçma) ile ateş edilmiş gibi. Ormanlık alanlarımızdaki çam ağaçları birer birer kuruyor. Önlem alındığını bir böcek türünün bunu yaptığını duydum. Varsa böyle bir durum, bizler bu orman için ne yapabiliriz. Bu böcek nasıl bir şeydir.

yasarulutas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 22:56   #85
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Çam ağaçlarını kurutabilecek böcekler vardır. Eğer tarif ettiğiniz gibi gövdede saçma delikleri gibi görünüyorsa bu zararlı büyük veya küçük orman bahçıvanıdır.
Maalesef mücadele konusunda sizin yapabilceğiniz bir şey yok. Har 3 ayda bir böcek tarama raporları düzenlenir. Zararlıya rastlandığı taktirde hangi tür mücadele yöntemi uygunsa o yöntemle zararlı yok edilmeye çalışılır.

Eski 08-08-2007, 15:37   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2007
yardımınıza ihtiyacım var

arkadaşlar ben fıstık camımı haziranın başlarında diktim ve 1 hafta önce çıktı bardaktan büyük bir saksıya diktim ama büyümesi durdu uçlarında da sararma var ne yapmam lazım güneşete dursunmu gölgeyemi alayım neler önerirsiniz

ATLANTIS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 16:29   #87
Ağaç Dostu

yasarulutas's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2006
Galeri: 677
Sayın Yılmaz; bilgiler için sağol. Elimizden üzülmekten başka birşey gelmezmi? vatandaşları bu konuda nasıl bilinçlendirebiliriz. Ağaçlar kuruyor.

yasarulutas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 16:37   #88
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Özel orman veya belediyelere ait bir koruluk değilse ilaçlanmış olacağını tahmin ediyorum.

Eski 16-08-2007, 22:27   #89
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Name:  foto 123-1.JPG
Views: 887
Size:  57.2 KB

Öleceğini bilmeden büyüyor garibim.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 22:44   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Alıp toprağa dikseydiniz, ama belki doğal bonsai olur. )

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024