agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni660Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2008, 09:57   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2008
teşekkürler serious blech amca....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serious blech Mesajı Göster
sıvı gübreler satılıyor.tansaşta falan bulabilirsin.onları kullan.manolyan muhtemelen çiçek açmaya hazırlanıyordur.aynı şey banada olmuştu.
Çoktandır siteye giremedim benim manolya ağacım yeni yapraklar verdi. temiz çok güzel gübre almaya mutlaka gideceğiz..Ayrıca bu sene hayatımda ilk defa bahçemize domatez biber fasulye bakla mısır ektik ve çıktı çok mutlu oldum. saygılar ömercik

ÖMERCİK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 13:32   #92
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2008
Galeri: 1
gelecek ilkbahara

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Merhaba,

Fotoğraftaki manolya tomurcuğu diyebileceğimiz oluşum ne zaman çiçeğe dönecek, fikri olan var mı?

Eklenti 37525
Sn. Saygın,

Bu manolya türleri ilkbaharda yaprağını henüz açmadan çiçek açmaya başlar, yani sizin tomurcuk dediğiniz oluşum aslında tohumcuk.Dolayısıyla çiçek görmek için gelecek ilkbahara kadar beklemeniz gerekecek

oceanheart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 19:40   #93
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Kibar kokulu, kibar çiçekli Manolyalar açmaya başladılar. Özellikle geceleri hafif hafif yayılan kokusu müthiş. Bu sene çiçekleri geçen yıla göre daha büyük açıyor.
Yerine iyice adapte olmaya başladı sanırım. Komşum sularken arada yapraklarını da ıslatırsam keyifleneceğini söylemişti, denedim ve gerçekten daha bir keyiflendi.
Name:  manolya.jpg
Views: 4852
Size:  53.3 KB

abk beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 09:37   #94
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Arkadaşım tatil dönüşü MANOLYA fidesi getirdi...

Büyütmede zorlamacağım belki,
Ankara iklimi ona sert gelecek,
Yıllar yıllar geçecek çiçek açması için.

Ama ben "Koklamaya kıyamam benim güzel Manolyam" şarkısını mırıldanarak sabırla bekliyeceğim...

Düzenleyen omar : 30-10-2008 saat 13:30
omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 12:31   #95
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Manolyamin yapraklari kahverengi olmaya basladi. Bu bizimle gecirecegi ilk kis oldugu icin yapraklarini dökecek mi yoksa hastalandi mi bilemedim, sizlere danisayim dedim.

Eklenen Resimler

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2008, 11:31   #96
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Manolya Tohumu

Merhaba,

Bahcedeki manolya agacinda gordugum bu kirmizi olusumlarin tohum oldugunu dusunuyorum. Bu konuda deneyimi olan arkadaslar var mi acaba? Su an toplanmalari icin uygun mu? Yoksa kuruyup kahverengiye donmelerini mi beklemeliyim?

Tesekkurler.

Not: Turkce karakterler icin uzgunum, sirketteki bilgisayarimdan kaynaklaniyor.

Eklenen Resimler

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2008, 11:43   #97
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Tohumları dişli dere kumuyla karıştırıp buzdolabının en altındaki sebzeliğe koyun (4 derece). 2-3 ay orada kalsın sonrasında şubat sonunda ekeceğiniz yere ekebilirsiniz daha uzun süre kalırsa buzdolabında çimlenme olabilir.
Bahsettiğiniz şeyler meyvesi ve çekirdekler yani tohumlar o kozalağın içinde. O kırmızı meyveleri çıkartın ve ezerek tohumları temizleyin tohumlar çok sayıda ise bir gece suda bekletmek işe yarıyor çok kolay eziliyorlar sonrasında. Temiz tohumlar için alıntı mesajımı uygulayın. Buzdolabında katlayın tohumları, bana göre sebzelikte tutmalısınız zira inanılmaz derecede topraktaki fareleri çekiyor sonra tohumlarınızı farelerle paylaşırsınız (buzdolbında daha izlolei oluyor merak etmeyin evi fareler basmaz). Buzdolabının sebzeliğindeki tohumları ocak ayında esas yerine dikmelisiniz yoksa buzdolabında çimlenir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2008, 18:34   #98
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Selahattin Bey çok teşekkürler,

Şirkette öğle tatilinde bu tohumları görünce dayanamadım. Yemek molasından forumları incelemek için zamanımda artmadığından tembellik ettim, hemen sorumu sordum. Yarın bolca toplayacağım ve anlattığınız şekilde çimlendirmeye çalışacağım. Tekrardan teşekkürler.

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 17:13   #99
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 4
Bizim bahçedeki manolya grandifloramızın yeni yaprakları kavruk açılıyor ve kolayca lekeleniyordu. Toprak çok kireçli olduğu için demir alımında sorun var diye düşündük ve demir verdik ara ara. Demir likit formda satılıyor. Ağaç ne kadar canlandı, yaprakları güzelleşti anlatamam. Bir de şu an Kasım ayındayız , çiçekleri Haziran Temmuz da açtı , ama dün ne görelim tekrar bir çiçek açmış. Yani gerçekten 2. baharını yaşıyor. Kasım ayında kışa girerken çiçek açtığını hiç gördünüz mü ?

Eklenen Resimler

DevrilgenKayik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2008, 13:38   #100
Yeni Üye

mistoo's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2008
Magnolia grandiflora

selamlar gecen sene fotografini cektigim Magnolia grandiflora

Eklenen Resimler

abk beğendi.
mistoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2008, 23:50   #101
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Manolya klasifikasyonu, çok güzel bir şekilde manolyalar sınıflandırılmış bazı türlerin resimleride var...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 13:52   #102
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Name:  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.jpg
Views: 24178
Size:  69.1 KB

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feriha Mesajı Göster
Sayın Espri arkadaşınızın bahçesindeki manolyalar çok güzeller! Kokuyor mu acaba? Cinsi nedir öğrenebilir misiniz?
Yaprak döken manolyalar, tarihte doğadan sökülüp ehlileştirildiği bilinen ilk bitkilerden. Doğu felsefesinde yeri çok önemli. Magnolia Yulan -M. Mulan bilinen ilk örnekler. Yulan benim 10 sene önce o görüp aldığım, beyaz kokulu olan. Mulan ise ince, pembe - beyaz, mum kılıklı, mayısa doğru açan bir tür. Senelerdir popüler olan M.Soulangiana da (pembe - beyaz, iri çiçekli) bu ilk ikisinin insan eliyle çiftleştirilmesinden oluşmuş bir tür. Hani söylemeden edemeyeceğim, Bebek Yokuşu’ndaki manolya bu. Ihlamur Kasrı’nda, Dolmabahçe Sarayı’nda ve parklarda örnekleri var. Yıldız çiçekli şekli de var, onun ismi ya M.Kobus (iri) ya da M.Stellata (küçük, kokulu); pembesi de var. En ama en kıymetlisi bence M.Campbelli. Dev gibi çiçekleri var, kokulu. Yetişmesi biraz yavaş ama çıplak halindeki iri goncaları bile muazzam. (San Francisco’daki Botanik Bahçesi’nde çok örneği var, bizde hiç yok boşuna aramayın!)

Aslında manolyaların çoğu laboratuarlarda sonradan üretilmiştir. En son olarak M.Vulcan isminde fuşya - kırmızı türünü çıkartmışlar, birkaç sene sonra satışa çıkabilir. Yaprağını döken türler, dökmeyenlerine göre kar yağışına daha dayanıklıdır. Sıcaklığın sıfırın altında olduğu uzun süreli mevsimlere dayanabilirler. Kışları sert geçen, akçaağaçların mükemmel geliştiği her yerde bolca kullanılabilirler (Ankara, Bolu gibi)

Çiçekler doğru kullanıldığı taktirde 13 - 14 hafta tür tür açabilir. M.Kobus - M.Stellata birinci, M.Tripetalla (kabak çiçeği gibi) sonuncu gibi. Fakat türler arasında en uzun süreli açanı Magnolia Liliflora‘dır. (6 hafta sürer) Ağaçların baş düşmanı ani dondur, ilkbaharda böyle geceler olabilir. Başınıza gelirse merak etmeyin bir şey olmaz, çiçekler bozulur o kadar. Kireçli topraklar da sorundur. Yapraklar sarı gelişiyorsa demir, kükürt, yanmış büyük baş hayvan gübresi, ya da toprağı asitlendirecek suni gül gübresi verebilirsiniz, ilkbaharda budama, toprağı çapalama ağaçlara yapılabilecek en kötü şeylerdir. Gerekmedikçe ellemeyin. Yazın susuz bırakmayın. Bahçeniz büyükse gelişimi hızlandırmak için ıhlamur, akçaağaç türleri, çamlar, meşe, kayın, gürgen türleriyle beraber dikin. Küçükse, minik yeşil yapraklı Japon akçaağacıyla birlikte dikin. Toprağınız besince yetersizse yanına ilkbahar sonuna doğru açacak Lupinus dikin. Bu doğal gübre olup toprağa bakla türleri gibi azot verecektir.

İlave yabancı dilde bilgi için http://www.magnoliasociety.org/ sitesini tavsiye ederim. Belki benim gibi fanatik olursunuz…
Murat Pilevneli.

http://bahcevan.com/kelebek-misali-y...yon-dekorasyon

Feriha Hn.

size magnolia stellatta öneririm, fidanistanbulda var, kokulu
.

http://www.fidanistanbul.com/?shop=urun&id=807

http://davesgarden.com/guides/pf/go/2453/

http://toptropicals.com/catalog/uid/...a_stellata.htm

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 15:46   #103
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 3
Bir sorum olacaktı manolyalarda aşılama nasıl yapılıyor acaba? Farklı bir bitkiye manolya aşılamak mümkün mü?

merakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 21:22   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Ankara Cepa Bauhaus'a çeşit çeşit manolyalar getirmişler. Türleri pek tanımadığım ve saksılar dışarda soğukta bulunduğu için çok fazla bakamadım. 1-1.5 metrelik magnolia grandifloralar vardı, ama 200 milyon fiyat bana pahalı geldi.

İlgilenenlere duyrulur..

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 02:26   #105
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Merhaba,

Ben foruma yeni katıldım ama çok uzun süredir forumdan ve web sayfasından yararlanıyordum. Yararlandığım konulardan bir tanesi de bahçeme almayı düşündüğüm manolya çeşidi hakkındaydı. Forumdan okuduğum kadarıyla yaprağı tüylü olan monolya çeşidinin ekim sırasında daha çabuk uyumsağladığı yönündeydi. Bir kaç iyi yönü daha vardı ama unuttum. Ben de bunu dikkate alarak İzmir Torbalı orman fidanlığından yaklaşık 3 m. boyunda bir manolya fidanı aldım. Bu fidan, çiftlikte yerdeydi ve formunu beğenerek içlerinden seçildi. Özel söküm makinası ile sökülüp çok sıkı çuval ve tel kafesle bağlandı. Ben söküm esnasında yoktum ancak ambalajı çok iyi yapılmış görünüyordu. Söküldüğü günde dikimini yaptım. Aylardan şubattı ve hava yumuşaktı. dikim esnasında etraftan topladığım erimiş çam torfu ve bahçe toprağını kullandım. Güzelce sıkıştırarak ve köke hava aldırmadan dikimini yapıp gövdeden de üç yerinden iple yere bağladım. Çok rüzgarlı havalarda bile milim oynamadı.
Beni üzen de 15-20 gün öncesinde başlayan yaprak dökümü. Önce altlardan başladı, aşağıya eğilip sonra sararıp dökülmeye başladı. bir kaç gün önce de karışık molarak muhtelif yerlerden dökülmeye başladı. Canım çok sıkılıyor. Söküm fidanı almakla mı hata ettim ? yoksa söküm dikim zamanı mı uygun değildi ? ya da köklendiri ci mi vermeliydim. Sanırım söküm sırasında kökten aldığı hasarlara tepki veriyor. Acil olarak ne yapmalıyım. Köklendirici mi vermeliyim ? Fotograf da atabilirim.
Lütfen yardım...

Aziz FAYDA

Aziz Fayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 10:05   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Sizin yazınızı okumadan önceki yorumum aynıydı cevizağacı Hani belli bir yaşa gelmesi gerekiyordu???
Ev-Bahçe dergisinin bu ayki sayısında manolya ağacını çelikten yetiştirmenin kolay olduğunu yazıyordu. Yan komşum denedi, büyük bir ağaçtan çelikler almış, dergide yazan tarife uyarak suya koymuş ve iki günde köklenmiş. Şimdi ekti saksıya merakla bekliyoruz akıbetini
Bir yerde manolyanın çelikle üremesinin zor olduğunu okumuştum oysa? :S

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 09:31   #107
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Merhaba,

Bir önceki yazım için forumda geriye yönelik olarak kendim bir araştırma yaptım. Sanırım söküm olarak alıp diktiğim 3m. boyundaki manolyam köklerindeki hasardan dolayı tepki veriyor. Halen uyanmadı, hızlı bir yaprak kaybı var. Ben doğal yosundan elde edilmiş Humus adında humik asit uygulaması yapıyorum. 15-20 günde bir toprak üzerinden damlama ile uygulama yapıyorum. Ayrıca ağaç dibindeki havuzuna bir miktar çürümüş koyun gübresi verdim. 2-3 günde bir suluyorum. Yaptıklarım doğru mudur ? Sanırım kök gelişimi başlamadan ağaç kendine gelemeyecek. Konuya hakim dostların yardımını istiyorum.

selamlar

Aziz Fayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 20:52   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2009
Sn. Limon, Manolyalarınız gerçekten çok güzel... Size bir sorum olacak.. Acaba manolyanız yerli mi ? yoksa yabancı mı ?

Manolya hakkında bilgilsi olan arkadaşlara danışmak istiyorum. Manolya fidanı almak istiyorum. Magnolia grandiflora ve Magnolia soulengiana yerli mi almalıyım ? Yabancı mı ? Istanbul'da alabilecegim fidancı isimi verebilir misiniz?

Saygılar.

Fincan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 22:39   #109
Ağaç Dostu

Denemedim ama adrese gönderiyorlarmış...

http://www.fidanistanbul.com/?shop=urun&id=972

Eski 08-06-2009, 12:01   #110
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Manolyalar muhteşem güzellikte beyaz çiçeklerini açıyor, benim küçücük fidelerimin çook
zamana ihtiyacı var. Daha 5 yaprak var üzerlerinde...
Gelişmelerini desteklemek için seyreltilmiş sıvı gübre veriyorum.

Tohumdan yetiştiren dostlar gelişmeleri paylaşırsa sevinirim.

Eski 08-06-2009, 13:13   #111
Ağaç Dostu

Sn. Meraklı,

Benimkiler 3. yaprağını çıkardığında saksısını büyüttüm. 2 tanesi diğerlerine göre daha sağlıklı büyüyor. İlk çimlenenler 4 yapraklı şu anda. 2 fideyi Mersin'e gönderdim, biri kurumuş diğeri duruyormuş. Büyütebilecek miyiz bilmiyorum. Tohumdan yetiştirmek zor bir iş, hastalık ya da zararlı yüzünden kaç aylık emek boşa gidebiliyor.

Eski 16-06-2009, 09:00   #112
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Verdoque çok haklısınız tohumdan yetiştirmek çok zor ama bir de yetiştiğini düşünsenize, ne kadar hoş bir fikir aslında. Bahçede kocaman bir ağaç ve bunu ben yetştirdim diyebilmek. Gerçi önümüzde uzun uzun yollar var daha...

Benim de aklıma takılıp duruyordu siz de geçen mesajınızda sormuşsunuz şaşırtma konusunu. Ben onu burada araştırdım öğrendiğime göre bir yaşını doldurduktan sonra şaşırtma yapılabilirmiş. Aklıma takılan diğer soru, daha cevabını bulamadım, bitki besini hakkında. Bu mini minileri acaba nasıl desteklemeliyiz?

Asit sevdiklerini düşünerek 15 günde bir seyreltilmiş orkide besini veriyorum. Gerçi bu aralar gelişmeleri biraz durakladı gibi. Malum yaz sıcakları da başladı. Güneşten ve sıcaktan etkilenmemeleri için hala içeride tutuyorum.

Eski 27-06-2009, 19:31   #113
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
13 mayısta Selahattin Bey'den gelen manolyalar. Önce ikisini aynı saksıya dikmiştim, ama büyüdükçe köklerinin birbirine karışacağını ve daha sonra ayırmanın zor olacağını düşünerek ertesi günü ayrı saksılara aldım. Yeni yapraklar çıkarmaya başladılar. Yavaş mı gelişiyor, yoksa normal mi bilemiyorum ama 1,5 ayda gösterdikleri gelişim böyle.

Name:  manolya-13.mayıs.2009.jpg
Views: 4242
Size:  35.2 KB

Name:  manolya-27.haziran.2009.jpg
Views: 3147
Size:  67.7 KB

manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 10:11   #114
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Sevgili Manolya;

1,5 ay için gelişmeleri bence oldukça güzel. Ama yaprak rengi çok açık geldi bana. Acaba biraz demir takviyesi mi yapsanız?

Eski 30-06-2009, 10:38   #115
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Teşekkür ederim sevgili meraklı, yaprak rengi o kadar sarı değil aslında, çok güneşli bir ortamda çekim yaptığımdan öyle çıkmiş, şimdi gölgede bir resmini daha çektim, asıl rengi aşağıdaki gibi. Yine de takviye gerekir mi?

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2009, 13:27   #116
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Demir eksikliğinin işareti; yaprağın damar aralarında kalan kısımlarının açık sarıya dönmesi, damarlarının yaprağa göre daha koyu yeşil ve belirgin durmasıdır. Sanki yeni yapraklarda bu durum çok belirgin olmasa da gözleniyor gibi. Ben çok kesin konuşarak sizi yönlendirmek istemiyorum ama yeni yapraklar zamanla koyulaşmaz ve damar araları belirgin bir şekilde açık renkli kalırsa demir takviyesi uygulamanız yerinde olur sanırım. Ben Mine Pakkaner'in tarifine uyarak 1 lt suya 1 çay kaşığı demir sülfat karıştırıp veriyorum.

Eski 20-07-2009, 12:06   #117
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Ferforje işleri yapan bir yerden demir tozu aldım ve manolyanın toprağına 1-2 çay kaşığı kadar serptim ve suladım. Bakalım yapraklardaki sararmalar geçecek mi?

Eski 15-09-2009, 21:59   #118
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi manolya Mesajı Göster
Ferforje işleri yapan bir yerden demir tozu aldım ve manolyanın toprağına 1-2 çay kaşığı kadar serptim ve suladım. Bakalım yapraklardaki sararmalar geçecek mi?
Sn.Manolya., Toprağına biraz demir talaşı serpmekle bitkinin demir ihtiyacı giderilemez. Sararmanın nedeni eğer kesin Demir noksanlığı ise "Sequestrin" denilen bir gübre çeşidi vardır. Zirai ilaç-gübre satan yerlerde bulunur. Bundan 1 çay veya tatlı kaşığı sulandırıp verebilirsiniz.Veya "saçıkıbrısı" denilen (Demir sulfat.7H2O) kullanmalısınız.

Ayrıca manolyadaki sararmalar kökde su durması veya hastalık belirtisi de olabilir.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 17:56   #119
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2009
manolya

forumdan gördüm bende manolya ağacına merak sardım ve bugun hemen aldım ve diktim yalnız diktiğim yer asfalta çok yakın yazın asfalt sıcağı bitkiye zarar verirmi , eger verir derseniz yerini değiştirmeyi düşünüyorum çünkü yeni dikildi , birde rüzgara dayanıksızmış bu ağaçlar yeri rüzgara karşı yeterince korunaklı sanırım

Eklenen Resimler

abk beğendi.
şahin05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2009, 09:50   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2009
Bahçemizde 3 yıllık bir manolya var, çok hızlı büyümese de oldukça sağlıklı görünüyor. Geçen yıl bir tane çiçek açmıştı fakat bu sene açmadı. Ara sıra toprağını havalandırmaktan ve su vermekten başka bir bakım yapmıyoruz. Acaba budamalı mıyız? Ne cins gübre vermeliyiz? Bahçemizde kimyasal gübreden hoşlanmıyoruz, yanmış hayvan gübresi faydalı olur mu?

burcuy100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024