View Single Post
Eski 21-04-2009, 02:26   #105
Aziz Fayda
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Merhaba,

Ben foruma yeni katıldım ama çok uzun süredir forumdan ve web sayfasından yararlanıyordum. Yararlandığım konulardan bir tanesi de bahçeme almayı düşündüğüm manolya çeşidi hakkındaydı. Forumdan okuduğum kadarıyla yaprağı tüylü olan monolya çeşidinin ekim sırasında daha çabuk uyumsağladığı yönündeydi. Bir kaç iyi yönü daha vardı ama unuttum. Ben de bunu dikkate alarak İzmir Torbalı orman fidanlığından yaklaşık 3 m. boyunda bir manolya fidanı aldım. Bu fidan, çiftlikte yerdeydi ve formunu beğenerek içlerinden seçildi. Özel söküm makinası ile sökülüp çok sıkı çuval ve tel kafesle bağlandı. Ben söküm esnasında yoktum ancak ambalajı çok iyi yapılmış görünüyordu. Söküldüğü günde dikimini yaptım. Aylardan şubattı ve hava yumuşaktı. dikim esnasında etraftan topladığım erimiş çam torfu ve bahçe toprağını kullandım. Güzelce sıkıştırarak ve köke hava aldırmadan dikimini yapıp gövdeden de üç yerinden iple yere bağladım. Çok rüzgarlı havalarda bile milim oynamadı.
Beni üzen de 15-20 gün öncesinde başlayan yaprak dökümü. Önce altlardan başladı, aşağıya eğilip sonra sararıp dökülmeye başladı. bir kaç gün önce de karışık molarak muhtelif yerlerden dökülmeye başladı. Canım çok sıkılıyor. Söküm fidanı almakla mı hata ettim ? yoksa söküm dikim zamanı mı uygun değildi ? ya da köklendiri ci mi vermeliydim. Sanırım söküm sırasında kökten aldığı hasarlara tepki veriyor. Acil olarak ne yapmalıyım. Köklendirici mi vermeliyim ? Fotograf da atabilirim.
Lütfen yardım...

Aziz FAYDA

Aziz Fayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön