agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni660Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-11-2009, 15:41   #121
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şahin05 Mesajı Göster
forumdan gördüm bende manolya ağacına merak sardım ve bugun hemen aldım ve diktim yalnız diktiğim yer asfalta çok yakın yazın asfalt sıcağı bitkiye zarar verirmi , eger verir derseniz yerini değiştirmeyi düşünüyorum çünkü yeni dikildi , birde rüzgara dayanıksızmış bu ağaçlar yeri rüzgara karşı yeterince korunaklı sanırım
Sevgili Şahin05;
Ağacın asfalta yakınlığı çok önemli değil. Ancak diktiğiniz yer bahçe kapısı olarak düşünülmüşe benziyor. Bu durumda, ağaç büyüdükçe alt dalların yolu kapaması söz konusu olacaktır. Bunun önüne geçmek için, budamak ve ağacın formunu sık ça değiştirmek zorunda kalacaksınız. Bu da ağacın gelişimine sık sık müdahale anlamına gelir. Bu yüzden yerini değiştirmenizi öneririm.
İkinci sorun, rüzgardan etkilenmesi.
Hayır! Sizinki gibi genç bir manolya rüzgardan değil, üzerinde kar örtüsü varken esen rüzgardan zarar görüyor. Çünkü: genç iken dalları çok kırılgan oluyor. Bu nedenle üzerindeki karı bir şekilde düşürmek gerekiyor.
Benim de sizinkinden biraz büyük olan manolyamın geçen kış, en alttaki, en uzun dalı bu nedenle kırılmıştı. Önlem olarak, birkaç gün önce ağacın alt dalarını, ağaca, dallara ve yapraklarına zarar vermiyecek biçimde, kendir ipi ile ağacın etrafında dönerek birkaç kez sardım ve bağladım. Tabii nisanda çözeceğim.
Ayni şeyi size de öneriyorum.
Sağlıkla büyütün.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2009, 16:30   #122
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Burcuy100,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysemelike Mesajı Göster

Yetiştirme İpuçları:

Tüm manolyalar besleyici, iyi drenajlı, hafif asidik toprakları severler. M.Stellata, M.Kobus, M.Sieboldii and M.Wilsonii türleri alkalen toprakda iyi yetişirler.
Manolyaların köklerinin yüzeye yakın olduğunu, bu nedenle diplerinin kazılmasından pek hoşlanmadıklarını duymuştum. Toprağı havalandırırken dikkat etmek gerekebilir.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2009, 20:49   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2009
Teşekkürler sn. Kiraz, beni de en çok endişelendiren köklerinin zarar görme ihtimaliydi, daha dikkatli olurum...

burcuy100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2009, 17:08   #124
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2009
teşekkürler orijin , bugün istanbulda istinye park , kalyon , cevahir gibi alışveriş merkezlerine baktım hep manolya ağacı dikilmiş , demekki artık jet sosyetede manolyayı tercih ediyor.

şahin05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2009, 17:51   #125
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

fidan yer değişimi

Sayın orijin manolyanın yerini değiştirmem konusundaki önerinize uydum ve ordan manolyayı aldım ve yerine sedir diktim , diktiğim yer giriş kapısı sanırım isbetli bir fidan seçmişim , size bir sorum daha ilerki yıllarda bu fidan çok büyürde binayı kapatırsa tepe sürgününü kesdiğimizde boya uzaması dururmu . ***

Eklenen Resimler

Eski 20-11-2009, 17:54   #126
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

fidan dikim hatası

Bu fidanı dikerken fidancım çuvalını parçalamadan dik , kökler çuvalı parçalar çıkar,**** çuval çürür dedi ,ama gömdüğüm fidanı tekrar söküp yeniden diktim, içim rahat etmedi.Bu hataya siz düşmeyin çuvalıyla dikmeyin , çuvalı 3-4 yerinde kökler dışarı çıkması için parçalayıp öyle dikin ( eğer toprağı dağıtırım endişesi içinde iseniz.)

Eklenen Resimler

abk beğendi.

Düzenleyen şahin05 : 20-11-2009 saat 17:56 Neden: imla hataları
Eski 20-11-2009, 18:01   #127
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

manolyam kırıldı

manolyama araba çarptı ve dipten kırıldı %10 oranında kırık resimde çok az belli ama , kırık yeri cam macunuyla kapatıp bezle sardım, ordan kaynama yaparmı ?

Eklenen Resimler

Düzenleyen şahin05 : 21-11-2009 saat 09:08
Eski 20-11-2009, 20:04   #128
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Sayın orijin manolyanın yerini değiştirmem konusundaki önerinize uydum ve ordan manolyayı aldım ve yerine sedir diktim , diktiğim yer giriş kapısı sanırım isbetli bir fidan seçmişim , size bir sorum daha ilerki yıllarda bu fidan çok büyürde binayı kapatırsa tepe sürgününü kesdiğimizde boya uzaması dururmu . ***
Sevgili şahin05;
Her ne kadar resmin net olmaması nedeniyle, sedirin cinsi pek anlaşılmıyorsa da, Himalaya Sediri olması kuvvetle muhtemel. Himalaya sedirlerinde, diğer ibrelilerin(İğne yapraklılar) bir çoğu gibi, tepe budaması yapılırsa uzamaları durur.
Sediri, uzadıkça alt dallarından budayabileceğiniz için, giriş çıkışlar için, manolya kadar sorun teşkil etmeyecektir.
Manolyanızın kırılmasına çok üzüldüm. Ancak yaptığınız işlem elinizdeki imkanlar ölçüsünde akıllıca bir çözüm. Yalnız keşke cam macunu yerine, aşı macunu bulunabilseydi. Çünkü, cam macunu içeriğindeki üstübeç sanırım bir kimyasal. Kurşun karbonu gibi aklımda kalmış. O bitkiye zarar verebilir mi? Bilmiyorum. Taze sığır gübresi de, macun yerine kullanılabilirdi.
Hala geçikmiş sayılmazsınız. Sözünü ettiklerimden herhangi birini bulabilirseniz, sargıyı değiştirebilirsiniz. Zira ağaçlar için uyku dönemine girdik.Ağaçlarda su sirkülasyonu yok artık. Anlayacağınız ameliyat için narkoza bile gerek yok!: Kanama da olmayacaktır. Yara, birkaç yıl içinde kesinlikle kapanacaktır.
Saygılarımla.

Eski 21-11-2009, 09:13   #129
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Sayın orijin , yukarda tam belli olması için manolyamın kırık ve yaralı yerini resmettim ama , genede tutmama ihtimaline karşın yedek 2 tane manolya gene diktim , ne olur ne olmaz eger tutmazsa öbürleri teselli olur. Sedirin cinsini söyleyebilmek için ibrelerini yakından çektim , sizce bu ne sediri acaba, verdiğiniz cevablara teşekkürler.(Sedirin bu konuda yeri yok ama , manolyanın yerine geçtiği için , mecburen burada resmettim)

Eklenen Resimler

Düzenleyen şahin05 : 21-11-2009 saat 09:15 Neden: düzeltme
Eski 21-11-2009, 09:43   #130
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Sediriniz sanırım himalaya sediri.Ama ağaçlarınız sanki duvara biraz fazlaca yakın gibiler. (Çok büyüyebilen ağaçlar olduklarını düşünürsek ilerki yıllarda duvar dibine sıkışmış kalabilirler bence)

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2009, 09:52   #131
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Bu ağaçları dikmeden önce , çarşıyı dikkatlice gezdim , belediye çınar ağaçlarını işyerlerine , istinat duvarlarına öyle yakın yerlere dikmişki, benim ağaçlarım onlara göre daha uzak, belediyelerde bu işlerin mühendisleri, peyzajcılar nasıl böyle dikim yapıyorlar hayret , ama dediğiniz gibi daha serbest dikilmesi lazım aynı kanaatteyim.

Eski 21-11-2009, 10:38   #132
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Sayın orijin , yukarda tam belli olması için manolyamın kırık ve yaralı yerini resmettim ama , genede tutmama ihtimaline karşın yedek 2 tane manolya gene diktim , ne olur ne olmaz eger tutmazsa öbürleri teselli olur. Sedirin cinsini söyleyebilmek için ibrelerini yakından çektim , sizce bu ne sediri acaba, verdiğiniz cevablara teşekkürler.(Sedirin bu konuda yeri yok ama , manolyanın yerine geçtiği için , mecburen burada resmettim)
Hah! Şimdi anlaşıldı.
O bir Himalaya sediri.
Ağaçlarınızın yerleri, görünen koşullar içerisinde en iyi. Samsun Atatürk Heykeli çevresindeki Manolyalar türünün en yaşlı sayılabilecek ağaçlarından sayılır. Onlardan da anlaşılabileceği gibi çok abartılı bir gövde çapı oluşmuyor. Yani yola ve duvara zarar verebilecek kadar yakın değil.
Sedir için, İel77 haklı görünüyor.
Himalayanın da en büyüğünün yaklaşık 40-50 metre boy, 2-3 metre çap yapabileceği biliniyor. Yani , duvara uzaklığı 100-150 cm olsa yeter. Oysa sizinki sanırım 100 cm kadar.
Eh!. Sedir o çapa gelinceye kadar, kim öle, kim kala? Sonra bu verilen rakamlar rekor sayılabilecek boyutlar. Bence, sizin sediriniz için yarattığınız ortam, onun en fazla 80-90 cm.lik bir çapa ulaşmasına izin verebilir. Değil mi ama?
Bu da, ne duvar ne de yol için bir sorun oluşturmaz.
Güle güle büyütün. Gönlünüzü ferah tutun.

Eski 21-11-2009, 12:17   #133
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Şahin05, manolyanız için üzüldüm, bu kış ona bir destek çubuğu gerekmez mi?

Eski 21-11-2009, 13:40   #134
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

önerileriniz için iel77 ve orijin çok teşekkürler ,Sayın kiraz dediğiniz destek çubuğu benimde aklıma geldi ama köke yakın batırcak gibi oldum , manolyalarda köklerden hassas diye geri aldım, ama 30-40 cm uzağında kalınca bir destek çubuğuyla desteklemeyi düşünüyorum.

Eski 22-11-2009, 15:30   #135
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

SAYIN Kiraz tavsiyenize uydum ve bir destek çubuğu na bağladım manolyamı.

Eklenen Resimler

Eski 23-11-2009, 16:56   #136
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Sayın orijin kış geldi , bende sizin gibi rafyayla manolyayı ana gövdeye destekledim.

Eklenen Resimler

Eski 01-12-2009, 13:40   #137
Ağaç Dostu

ahmetshur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Alıntı:
Sayın orijin kış geldi , bende sizin gibi rafyayla manolyayı ana gövdeye destekledim.
arada bir ipleri kontrol etseniz iyi olur diye düşünüyorum.

ahmetshur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 15:48   #138
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Name:  resimlerim 1011.jpg
Views: 1427
Size:  66.1 KB
Geçen kışta, resimde benim tarafımda olması gereken alt simetrik dal, karın yüküne dayanamayıp kırılmış.
O nedenle, böyle bir önlem aldım. Bahar da kopartırım. Aynı şeyi fırça çalılarıma da uyguladım. Zira onların birininde büyükçe bir dalı, kar da kırılmıştı. Ayrıca; Abutilon ve lantana(Ağaç minesi)larıda bağladım.
Eee..Ne demişler?
Önce tedbir!...

Sayın ahmetshur;
İpler yeterince sağlam. Dala, artı 7-8 kg yük taşıma desteği verebilecek kadar. O da çok bile.

Eski 01-12-2009, 16:41   #139
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Gördüğüm en büyük manolya ağaçlarından biri:
Yazın vapurla geçerken çiçekleri de görünüyordu ama her seferinde ya fotoğraf makinem yoktu ya da ben pozu kaçırdım.
Name:  01123.jpg
Views: 1580
Size:  29.2 KB
Bebek sahilinde.

abk beğendi.
Eski 01-12-2009, 16:59   #140
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Gördüğüm en büyük manolya ağaçlarından biri:
Yazın vapurla geçerken çiçekleri de görünüyordu ama her seferinde ya fotoğraf makinem yoktu ya da ben pozu kaçırdım.
Eklenti 115871
Bebek sahilinde.
Gerçekten çok görkemli.
İddia ediyorum, en çok 100 sene sonra, benimki de onun kadar olacak! Sayın kiraz...
Şaka bir yana, elinize sağlık. Seyredilesi güzellikte doğrusu.

abk beğendi.
Eski 01-12-2009, 17:03   #141
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Orijin, o günleri sağlıkla görmenizi dilerim

Eski 01-12-2009, 17:33   #142
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Sn. Orijin, o günleri sağlıkla görmenizi dilerim
Hep beraber!

Eski 01-12-2009, 19:05   #143
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Sn orijin sizin manolyanız çok güzel çok formlu, güle güle büyütün, sn kirazın resmettiği manolyayıda görünce ,acaba diyorum bizim manolyalarda öyle olurmu ?, Bu kadar ağaç seven biri olarak vede bebekte çok dolaşmama rağmen nasıl bu ağacı farketmemişim hayret , demek bakmakla görmek ayrı şeyler.Sn Ahmetshur bey acaba ipleri ne amaçla kontrol dediniz pek anlamadım , gevşememesi yönündemi , eğer o amaçla söyledinizse , ben rafyayla sardım gevşeme ihtimali çok zayıf. Buradanda form üyelerine bir duyuruda bulunayım; İstinye parktaki manolyaların dikili olduğu sıvama çelik saksıların internet üzerinden satış fiyatı 340 ytl , çelik sanayisinde uğraşan bir arkadaşım aynı saksıyı 100 tl ye imal ederim 150 tl ye veririm sana diyor ama , bu manolya saksılarının altında fazla su haznesi varmı ? drenaj deliği varmı ? bunları ****** göremedim, hatta onların daha büyüğünüde yaparım diyor , manolya o çelik saksılarda daha bir alımlı durmuyormu sizcede? Manolyaların dikili olduğu saksılardaki toprağı inceledim pamuk gibi birşey , torf da değil ilk defa görüyorum , o saksıya su konulsa su direk tabanı bulur zannedersem, Kafaya koydum çelik saksıda iki manolya yetiştirip, işyerimin girişine koyacam , reimlerinide buraya ekliyecem, isteyen olursa çelik saksı konusundada yardımcı olmaya çalışacağım.

Eski 01-12-2009, 19:08   #144
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Aklıma yeni bir fikir geldi; cam saksı yaptırıp kök hareketlerini gözlemlesek olabilirmi acaba?

Eski 02-12-2009, 08:19   #145
Ağaç Dostu

ahmetshur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
sn sahin05
evet zamanla gevşeyebilir diye tahmin ediyorum.

Düzenleyen ahmetshur : 02-12-2009 saat 11:29
ahmetshur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 19:28   #146
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
mognolia grandiflora dediğimiz manolyaların da çeşitleri var sanırım. yapraklarının arka kısımları kızıla dönük olanları ve yapraklarının arka kısmı açık yeşil olanları var. resimlerini de ekleyeyim
şimdi bunlar eğer farklı türler ise, söyleyiniz farkları nelerdir? (soğuğa dayanıklılık veya ilk çiçeğini kaç yaşında açtığı türünden farklılıkları kastediyorum)

Eklenen Resimler

abk beğendi.
S Güngör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 19:42   #147
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

eminönünden aldım bugün. fiyatı internettekilere göre baya ucuz sayılır. bu yüzden şüpelendim acaba aşısız vardı da, ondan mı aldım diye? ne dersiniz?

Eklenen Resimler

Eski 03-12-2009, 23:50   #148
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Fotograftaki manolya tohumdan yetiştirilmiş olanı.Aşılı olanlarının, yaprak altları kahverengi-kadifemsi olur. Elinizdekinin değeri 1 birimse, aşılı olanı en az 5 birimdir.

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 14:48   #149
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

hımm. peki aşısızın ne gibi eksikleri var aşısızdan?

Eski 04-12-2009, 15:53   #150
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim güngör Mesajı Göster
hımm. peki aşısızın ne gibi eksikleri var aşısızdan?
http://bahcevan.com/sehirli-bitki-da...ia-grandiflora

Sayın Selim Güngör;
Yukarıdaki linkte manolya grandiflora, aşı, kalite konusu ele alınıyor.
Saygılar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024