agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni342Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2008, 08:54   #211
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
İnşallah sevgili denizakvaryumu..
Zorumdan çiçeklerden birinin bol beyaz sinekli yaprağına yeşil baygon sıktım.
Evet böcek öldü ancak ilgili yaprakla birlikte.Az kalsın seviniyordum çünkü yaprak hemen değil üç gün içinde öldü.Çiçek hala böcekli..

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 15:19   #212
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Sevgili Gardenya,
Gönderdiğim tüm tohumları kaynat (kaynatmadan önce tohumları ezmen gerekiyor) Sonradan ilave edebileceğin bir çorba kaşığı arap sabunu sana birkaç kere kullanma imkanı verir.Kati çözüm değil ama o anda tesiri kaçırtma şeklinde oluyor.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 02:20   #213
ide
Ağaç Dostu

ide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
minik sinekler...

Lütfen, acil yardım!
(çiçek olan odalarımda) çiçeklerin üzerinde, toprakta ve odaların her yerinde cirit atan siyah minik sinekçikler, şimdide evin tüm odalarında uçmaya başladılar ve insandan da kaçmıyorlar yüzümüze gözümüze konan bu arsızlardan bizi kurtaracak önlemleri lütfen acil bir şekilde açıklar mısınız... Forumda sadece kekik ve fesleğen dikimi ile son bulunabileceği yazılmış ama hangi saksıma dikeyim ki en az 150 saksım var
saygılarımla...

ide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 21:09   #214
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gardenya Mesajı Göster
...
Tam ölçüsü nedir bu karışımın?
Yaptığım ilaç bir seferlik mi?Hani yapsam da şişede dursa,ara ara kullansam..Tohumları birkaç kere kaynatmam mümkün olabilir mi acaba?...
Ölçüyü bu başlığın ilk mesajında bulabilirsiniz. Solüsyonu bekletip kullanamazsnız, çümkü stabilitesi olmadığından etkisini kaybeder. Tohumları da birden çok kaynatamazsınız, etkili madde suya bir kez geçti ilk kaynatmayla.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2008, 23:30   #215
ide
Ağaç Dostu

ide's Avatar

minik sinekler 2

"sabırsız davranıyor " görünmek istemem ancak gerçekten acilen yanıta ihtiyacım var, bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımın beni aydınlatmasını diliyorum.
saygılarımla

Eski 28-06-2008, 23:45   #216
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili ide, çiçeklerinizi güneş görmeyen açık bir alana alınız ve çok daha az sulayarak çürümenin etkisine gelen bu sinekleri uzaklaştıktan sonra içeri alınız ve çamur seviyede sulamayınız.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2008, 15:39   #217
ide
Ağaç Dostu

ide's Avatar

çok teşekkür ederim Sevgili Selahattin, dönüşümlü olarak bu işlemi yapmaya çalışacağım ama saksı sayımdan dolayı bu gerçekten güç olacak daha pratik bir çözüm yok sanırım, değil mi?

Düzenleyen ide : 29-06-2008 saat 23:41
Eski 20-07-2008, 21:14   #218
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Merhaba. benim arap saçı **** buz çiçeği her ikiside aynı anladığım kadarıyla,neyse, arapsaçının arasında kendiliğinden çıkan bu bitki neyse bilemiyorum.yapraklarını bitler yemiş. yanındada küpe çlçeği var onunda yapraklarını büyüteçle inceledim,bitler var beyaz, beyaz dokundum aralarında uçanlarıda var beyaz sinekle bit aynı şeymi acaba?. Bende arap sabunu yoktu bende bulaşık detaerjanlı ılık suyla saksıyı yan yatırıp yıkadım. Tabi bu arada bir kaç dalınıda kırdım malesef. Sonrada duruladım.İyimi yani doğrumu yapmışım.Arap saçının arasında çıkan bitkiyede aynı işlemi yaptım.Arapsaçının ortasında çıkan bitkinin resminide gönderiyorum.İlginize şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

sevilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2008, 21:16   #219
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Valla uzun yapraklardaki rahatsızlık resimdede görünüyor.

Eski 20-07-2008, 22:26   #220
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ide Mesajı Göster
çok teşekkür ederim Sevgili Selahattin, dönüşümlü olarak bu işlemi yapmaya çalışacağım ama saksı sayımdan dolayı bu gerçekten güç olacak daha pratik bir çözüm yok sanırım, değil mi?
******* selehattin abinin dedigini yapiniz birde kisa cins olan karanfil çesidini ekebilirsiniz.Dahada olmadi 30gr tutune 10 litre su iile karistirip suzdukten sonra evin belli bolgelerine bir kaba koyunuz dikkat ediniz bitkilerinize vermeyiniz sonuc bitkiler cenneti boylar ))).

yakamozsimsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2008, 22:38   #221
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sev_illa Mesajı Göster
Merhaba. benim arap saçı **** buz çiçeği her ikiside aynı anladığım kadarıyla,neyse, arapsaçının arasında kendiliğinden çıkan bu bitki neyse bilemiyorum.yapraklarını bitler yemiş. yanındada küpe çlçeği var onunda yapraklarını büyüteçle inceledim,bitler var beyaz, beyaz dokundum aralarında uçanlarıda var beyaz sinekle bit aynı şeymi acaba?. Bende arap sabunu yoktu bende bulaşık detaerjanlı ılık suyla saksıyı yan yatırıp yıkadım. Tabi bu arada bir kaç dalınıda kırdım malesef. Sonrada duruladım.İyimi yani doğrumu yapmışım.Arap saçının arasında çıkan bitkiyede aynı işlemi yaptım.Arapsaçının ortasında çıkan bitkinin resminide gönderiyorum.İlginize şimdiden teşekkürler.
Sevgili ispanyol arkadas sabunlu su ile saksiyi neden yikadin anlamis degilim sabunlu su bitkilerin uzerine puskurtme yontemi ile bitkilerin uzerinde kalmasi araciligiylan yapilan bir islemdir bu islem zararlilari oldurmez kaçmalarini saglar.Ya bir pratik bilgiler kosesimi acsam acaba.Bu arada hastalik kapmis seninkiler . Zararlilarin anjekte ettigi bir tur virus olsa gerek neyse kolay gelsin

Eski 20-07-2008, 23:05   #222
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yakamozsimsek Mesajı Göster
Sevgili ispanyol arkadas sabunlu su ile saksiyi neden yikadin anlamis degilim sabunlu su bitkilerin uzerine puskurtme yontemi ile bitkilerin uzerinde kalmasi araciligiylan yapilan bir islemdir bu islem zararlilari oldurmez kaçmalarini saglar.Ya bir pratik bilgiler kosesimi acsam acaba.Bu arada hastalik kapmis seninkiler . Zararlilarin anjekte ettigi bir tur virus olsa gerek neyse kolay gelsin
Valla pratik bilgiler köşesi iyi olurdu bence.Başım döndü bilgi aramaktan.Bu sabunlu ılık suyla yıkıyıp durulamayı bir sitede öğrendim. kendi kendime tahmin etmedim yani Ayrıca saksıyı yıkamadım içindeki bitli çiçeği yıkadım
Neyse kolay gelsin demeklede olmuyor işte!.Doğrusu nasıl olacak açıklamalı anlatsaydınızda! anlasaydı bu acemi arkadaşınız dimi!

Düzenleyen sevilla : 20-07-2008 saat 23:08 Neden: kelime hatasından
Eski 21-07-2008, 00:14   #223
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sayın Sev illa, bitlenmiş bitkilerinize tavsiye edilen karışım, zeytinyağı ve arapsabunu ilave edilmiş sudur, bitkinin üzerine püskürtülür. Arapsabunu kaçırtıcı etki yapar, zeytinyağı ise böceklerin üzerini kaplayıp onların solunum yapmasını önler ve bu şekilde öldürür.

Ama şu da var ki eğer bitlenen bitkimiz aşırı hassas değilse, sabunlu suyla yıkayıp durulayabiliriz ve kalan koku yeni bitlerin gelmesini engeller, ayrıca bu bitlerin salgıladığı sıvı nedeniyle yapış yapış olmuş yapraklar temizlenmiş olur, başka böceklerin ( misal:karınca) gelmesi engellenir. Denenmiştir, şu anda da benim tarafımdan tereddüt edilmeden kullanılmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:
1. Bitkinin hassas olmaması gerekir, yoksa sabun değer değmez canlılığını kaybeder.
2. Bu işlemi yaptıktan sonra, suları kuruyana kadar bitkiyi asla güneş ışığında bırakmamak gerekir çünkü bitki işlemden sonra hassaslaşıyor, yapraklar yanıveriyor.

Ben bu işlemi arap sabunu ve sıvı el sabunu ile yaptım, sonuçtan memnunum. Bir daha bit olmadı uygulama yaptığım çiçeklerde.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 00:27   #224
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Sevgili sevilla sabun olarak her turlu sabunu kullanabilirsin bu konuda asla sorun yok evinde normal camlari cam sil ile siliyorsundur onun sisesi puskurtmeli bitmis olani atma icini yika ve icine artik bitme durumuna gelen sabunu koy suyuda koy ve çalkala bitkilerin uzerine puskurt kanatlilar kaçaçaktir bitler ise sabunun yapisma ozelmliginden dolayi sabun altinda kalarak sabun ilen kuruyarak olecektir .

Eski 21-07-2008, 00:32   #225
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Bak şimdi oldu işte.Teşekkürler

Eski 21-07-2008, 00:34   #226
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Aman! başka çiçeklerimin üzerine kaçmasınlarda! Bahçemide terk ederlermi acaba?

Eski 21-07-2008, 00:42   #227
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Sayın Sev illa, bitlenmiş bitkilerinize tavsiye edilen karışım, zeytinyağı ve arapsabunu ilave edilmiş sudur, bitkinin üzerine püskürtülür. Arapsabunu kaçırtıcı etki yapar, zeytinyağı ise böceklerin üzerini kaplayıp onların solunum yapmasını önler ve bu şekilde öldürür.

Ama şu da var ki eğer bitlenen bitkimiz aşırı hassas değilse, sabunlu suyla yıkayıp durulayabiliriz ve kalan koku yeni bitlerin gelmesini engeller, ayrıca bu bitlerin salgıladığı sıvı nedeniyle yapış yapış olmuş yapraklar temizlenmiş olur, başka böceklerin ( misal:karınca) gelmesi engellenir. Denenmiştir, şu anda da benim tarafımdan tereddüt edilmeden kullanılmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:
1. Bitkinin hassas olmaması gerekir, yoksa sabun değer değmez canlılığını kaybeder.
2. Bu işlemi yaptıktan sonra, suları kuruyana kadar bitkiyi asla güneş ışığında bırakmamak gerekir çünkü bitki işlemden sonra hassaslaşıyor, yapraklar yanıveriyor.

Ben bu işlemi arap sabunu ve sıvı el sabunu ile yaptım, sonuçtan memnunum. Bir daha bit olmadı uygulama yaptığım çiçeklerde.
Umarım bu yazınızı Fransız arkadaşımızda okumuştur! BEN doğruyu yaptım biliyorum nette okumuştum çünkü. İlginize teşekkürler.

Eski 21-07-2008, 08:40   #228
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Herkeze merhaba
benim yukkamda ( yanlışssam düzeltin ) unlu bit oluştu bunun için evde yapabileceğim ilaç varmı ?

aliş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 14:13   #229
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Resmini koyabilirsdeniz sevinirim gerçi soylemek istediginizi tahmin edebiliyorum ancak yinede resim daha iyi olur.

Eski 21-07-2008, 15:01   #230
Ağaç Dostu

Malesef resim çekecek ve yükleyecek ekipmanım yok ama Yukka isimli başlığın son sayfasında erberk arkadaşımızın gönderdiği resimlerdeki gibi fakat benimki daha başlangıç sanırım çünkü o kadar yoğun değil

Eski 21-07-2008, 15:36   #231
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Basit olarak el yordami ile temizleye bilirsiniz bir sunger yardimi ile temizleyiniz biraz su ve bir sunger yeterlidir.Bit dediginiz resimdeki olsa gerek .

Eklenen Resimler

Eski 21-07-2008, 15:37   #232
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Yukka dayanıklı yapraklara sahip. Bu yüzden siz de Sev_illa gibi arap sabunlu su ile yaprakları yıkayabilirsiniz ya da zeytinyağı arap sabunu ve su karışımını başlığın başında verdiğim terkibe göre hazırlayıp uygulayabilirsiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 15:43   #233
Ağaç Dostu

Evet resimdeki dün ıslak bezle temizlemiştim eve gider gitmez arapsabununu denicem teşekkürler

Eski 21-07-2008, 22:48   #234
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Sayın Sev illa 225 nolu mesajdaki küçük pembe çiçekli bitkinin adı nedir acaba. Arap saçı dediğiniz o değil sanırım.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2008, 14:21   #235
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Arkadaşlar,
Tekrar tekrar Mine hanımın ev yapımı ilaçlarını okuyun bence en tesirli olanları onun tavsiye ettikleri.Bu sene balkonda bir tane beyaz sinek barınamadı oda tesbih agacı tohumu arapsabunu karışımına bağlıyorum üç defa tatbik ettim şu anda sinek namına bir canlı yok.
Karıncalar içinse limon fayda etmedi Neem Azal tatbik ettim azalma oldu ama bitmedi şu anda 2.posta deneme yapacağım.

Eski 22-07-2008, 14:42   #236
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Organik mücadele

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turco Mesajı Göster
Arkadaşlar,
Tekrar tekrar Mine hanımın ev yapımı ilaçlarını okuyun bence en tesirli olanları onun tavsiye ettikleri.Bu sene balkonda bir tane beyaz sinek barınamadı oda tesbih agacı tohumu arapsabunu karışımına bağlıyorum üç defa tatbik ettim şu anda sinek namına bir canlı yok.
Karıncalar içinse limon fayda etmedi Neem Azal tatbik ettim azalma oldu ama bitmedi şu anda 2.posta deneme yapacağım.
sayın turco; Ev yapımı ilaçlara öncelik vermeniz çok güzel. İlaç kalıntı riski olmadığı için, bitkilerinizin toksit etkisi ile zehirlenme riski de olmaz. Neem Azal organik menşeili bir böcek ilacıdır. Etki şekli, kısaca böceklerin üremesini engeller ve böceklerin bitkiye tekrar yaklaşmasına engel olurlar. Üzerinde bulunan böcekler sizi yanıltmasın. Güzel sonuçlar alacağınızı umuyorum.

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2008, 14:53   #237
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Çok teşekkürler Emine hanım,
Bende öncelikle ev yapımı ilaçları deniyorum busene domateslere domates yapraklarının suyu ve arapsabunu+sirke karışımı kullandım.Sonuç positif.
Selamlar.

Eski 22-07-2008, 18:27   #238
Ağaç Dostu

Organik's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
Galeri: 46
Hangi böceği yok etmek istiyorsanız ondan toplayabildiğiniz kadar toplayıp iyice ezdikten sonra beş litre suyla karıştırıp yine o böceğe karşı itici olarak kullanınız. Böcekler bundan nefret edip uzaklaşacaklardır. Elbette açık gözle bu böcekleri ezmek mümkün olmayabilir ama etkili bir yol olduğunu unutmayınız. (arsinziraat.com)

Bu bilgide dikkat çekici. Bu yöntemle beraber diğer birkaç tanesini eş zamanlı olarak uygulayıp herhalde çok daha iyi sonuç alınıyordur.
...

Bu yazılarda ve internette okuduklarımdan sonra doğal yolla mücadelede şu ürünlerin adlarını toplayabildim, ancak bunlardan daha fazlasının olduğu biliniyor, bunlarıda merak edenler olacaktır eminim. Bilenler varsa hepsini yazarsa iyi eder, Türkiye'de var ya da yok getirten getiriyor nasılsa..

sarımsak
acı toz biber
az miktarda Kireç
domates yaprağı
Açık havada süt ya da süt tozu
soğan
Saf sabun (Arap sabunu)
Odun külü
saf zeytinyağı
Elma sirkesi (Mantari hastalık ilacı olarak)
nikotin
adaçayı
kekik yaprağı

ayrıca,
Azadirachtin
Pyrethrum(Chrysanthemum cinerariaefo-lium'un çiçeklerinden elde ediliyor)
Pyrethrin
Rotenone (Amerika'da yetiştirilen Lonchocarpus sp. (Fabaceae) ve Asya'da yetişen tropik bir bakla türü olan Derris sp. (Fabaceae) ve Terphrosia sp. bitkilerinin köklerinden ekstrakte edilerek kullanılmaktadır.)
Ryania
Quassine(Acı ağaç)
Sabadilla
Yağlar

Bütün bu bitkilerle hazırlanan işlemler çoğunlukla püskürtülerek yapılıyor anladığım kadarıyla.

Doğal ilaç olarak kullanılabilecek yüzlerce bitki varmış, ancak kullanımının yaygınlaşmamış daha. Halk kullanmak istiyor ancak bununda bir mağzasının olması lazım, ya da bahçeyle, bitkiyle ilgili marketlerde geniş kapsamlı reyonların olması gerekiyor deyil mi..

Bu konuyla ilgili bazı kaynaklar,
http://www.arsinziraat.com/ziraat/in...&print=1&page=
http://www.ziraatci.com/editor/yazig...leri&sayac=say
http://www.cine-tarim.com.tr/dergi/arastirma02.htm
http://www.orguder.org.tr/
http://www.ulupinarkoop.org/faaliyet_ekolojik_tarim.htm
http://www.dogal.com.tr/index.php?cid=22

Organik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2008, 23:33   #239
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Lalezar Mesajı Göster
Sayın Sev illa 225 nolu mesajdaki küçük pembe çiçekli bitkinin adı nedir acaba. Arap saçı dediğiniz o değil sanırım.
Merhaba. Pardon o bir buz çiçeği, yalnış yazmışımda! Ben buz çiçeğinin arasında çıkan 4 uzun yaprağın hangi bitki olduğunu sormuştum,Bilen biri varmı acaba?

Eklenen Resimler

Eski 22-07-2008, 23:50   #240
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Buz çiçeğinizin arkasında yanlış görmüyorsam bir hurma ağacı bulunuyor (palmiye). Bu uzun yapraklar da hurmanın dibinden çıkabilecek sürgünlere benziyor. Yerden mi çıkıyor, saksıdan mı, resimde anlaşılmıyor.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
afit, aphid, gül biti, yaprak biti, yeşil yaprak biti

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024