agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2007, 17:32   #181
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Sevgili fmt79 bilgiler için çok teşekkürler.

Diğer konularda sizin de belirttiğiniz gibi doğru uygulandığında zirai ilaçların bir çok problemi çözdüğünü düşünüyorum. Ev yapımı ilaç dememdeki kasıt hemen önlem alabilmek içindi. Zira hafta sonuna kadar ilaç bulma şansım yok. Yanlış anlaşılmak istemem. Üstelik süs bitkisi için kullanacağım sebze meyve olsa belki daha seçici olmak gerekir diye düşünüyorum.

Tekrar çok teşekkürler...
Forumdaki ev yapımı ilaçlardan pekçoğu dünya çapında bilinen ve kullanılan doğal pestisitlerdendir. Hatta bazıları organik tarımda kullanılmaktadır. Deneyebilirsiniz, hatta iyi sonuç ta alabilirsiniz. Çözüm önerileri forumda var, karar tamamen size kalmış.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 00:15   #182
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
bende 46 tane ıhlamur fidesi var. bonsai aday adayları ( canımın içi fidelerim )

bu fideleri bir kum yığınının içinden çıkardım. humuslu toprağa diktim.
son 2-3 gündür bir kaç yaprakta pamuksu/mantarımsı beyazlıklar oluştu. sanki duvar boyası düsmüs gibi üstlerine. Galiba Külleme / küllenme denen rahatsızlık.

Külleme/ Küllenmeye karşı ne yapabilirim acaba?

fideleri çıkardığım yer bol gölgeliydi. simdi biraz güneş görebildikleri bir yerdeler.

acaba bol güneş görmeleri yüzündenmi **** sulama yaptığım sehir suyu veya sulamanın fazla gelmesi, toprağın yapısı **** başka bir seymi neden oluyor.

Nedeni hakkında da bilgi verebilcek arkadaslara simdiden teşekkürler

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 00:49   #183
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
http://www.agaclar.net/dergi/ocak07.html
Derginin ilk sayısında bu konuda Sayın Fmt79'un detaylı bir yazısını bulacaksınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 14:53   #184
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

belirttiginiz dergi faydalı oldu.

fidelerimi sık dikmem.
ortamın nemi
hava sirkulasyonun azlığı

benim fidelere olan bunlar. yazıdan anladığım ve ev ortamımı degerlendirdiğimde

* fideleri arasını ayıracam.
* hava sirkulasyonu için biraz pencere acacam. ( hiç pencerisini açmadığım , biraz depomsu bir havada olan bir odadaydılar )
* ortamın nemi için ne yapacağımı bilmiyorum. keza altlarına su tepsisi koyduklarımdada aynı problem var. nemi azaltacammı, çoğaltacammı.?

* gündüz 11 den öğlen 3-4 e kadar günes alıyorlar . bu yetersizmi? dergide okuduğum yazıda çok gölgeli yerlerde zararlı diyor.

bugün kendi evimde yapabilceğim "bir ev tarifi ilaç araştırıyorum ". sizin tariflerden birini begenmeye çalısıyorum :P

bunlar yeni baslayanların resimleri

buda biraz ilerlemi olanın

Eski 14-05-2007, 09:51   #185
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Arap sabunu +yağ+sarımsak çözeltisi bazen güllere zarar veriyor.Benim tatbik ettiğim gülün bir dalı kurudu.Dikkat!

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 10:34   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2007
fmt79 tesekkür ederim. Durspan 4 kullandığım bir ilaç. Şimdi daha inanarak kullanacağım

tosarik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 14:33   #187
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tosarik Mesajı Göster
fmt79 tesekkür ederim. Durspan 4 kullandığım bir ilaç. Şimdi daha inanarak kullanacağım
Her ne kadar ruhsatlı ise de Dursban 4 ve muadillerini (Chlorpyrifos Ethyl) sakın ola ki beslenmek amacıyla ürettiğiniz bitkilerde kullanmayın. Çok zehirli ve kalıntı bırakan bir insektisittir. Ama süs bitkileri için ideal.

Eski 14-05-2007, 17:19   #188
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

bu uyarıyı dikkate alacam. bide mine hanımın dediği gibi önce bir yaprak üstünde deneyecem. 1-2 gün sonra yaprakta ters giden birsey yoksa bütün yapraklara tatbik edecem.

Eski 15-05-2007, 10:49   #189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2007
Mine hanım,
Yazılarınızın çoğunu okumaya çalıştım.Fakat benim sorunuma net olarak benzeyen sorun bulamadığım için çözüm de alamadım.
Balkonda bibe ve domates yetiştiriyorum.Biberlerimin bir kısmı henüz yaprak ,bir kısmı da çiçek ve meyve vermiş durumda.Bir süre önce yaprak ve dallarda özellikle çiçek erafında küçücük kara sineğe benzeyen böcekler oluştu.izlediğime göre önce yaprak altındave üzerinde küçük yuvarlak tahum gibi birşey oluşuyor.Sanırım daha sonra bunlardan küçük sinekler çıkıyor.çiçeğin etrafını sarıyor ve çiçek ölüyor.Bu sinekler henüz yaprak halinde olan diğer biber ve domateslere de gidiyor.Elimle temizledim ilk önce fakat bitkinin en tepesinde yaprak ve meyve kısmı çok sık olduğu için ulaşamıyorum.Önerebileceğiniz doğal ilaç yöntemi bulunuyor mu? Çiçekçilere sorduğumda zenk ilacı verdiler.Adı DVPP 53 MM.1 L suya 3 damla diye.Ancak emin olamıyorum.
Ayrıca biberim birçok çiçek veriyor.Tam meyve oluşuyor ama çiçek üzerindeyken kopup düşüyor.
Nedeni ne olabilir?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Bu arada foruma nasıl yazacağımı bilmiyorum. Şu an yine şansımı denedim.Burası cevapla bölümü sanırım. Nereden ve nasıl yazışma yapabileceğimi söyler misiniz?

ÇILGINYA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 11:06   #190
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Gördüğünüz gibi mesajınız çıkmış.
Forum kullanımıyla ilgili bir başlık var orası faydalı olacaktır.
Mesajların altındaki hızlı cevap ya da konuyu yanıtla seçeneklerinden birini tıklayıp mesajınızı yazabilirsiniz.
Çabuk cevap almak için mesajın uygun başlıkta olmasının faydası var.
Evde yapılabilen ilaçlar tarifini de bulup bakabilirsiniz

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 17:09   #191
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2007
İlgin için teşekkür ederim. Hangi ilacı kullanmam gerektiğini bilmediğim için detaylı uzman bilgisine ihtiyacım var. Ayrıca aldığım ilaç ve kullanım şeklinin doğru olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Biberlerim ölsün istemiyorum elbette.

ÇILGINYA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 18:57   #192
Ağaçsever

akoman's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lizard Mesajı Göster
Sayın fmt79 benim de sorum sulama zamanı ile ilgili olacak. Çoğu kaynakta okuduğum sulamayı ya gece geç vakit veya sabah erken vakitte yapmak gerektiği idi. Genelde sabahları öğlen vakti uyandığım için ben de gece 2 - 3 gibi sulamaya çalışıyorum. Gün batarken toprak halen daha sıcak olduğu için sulamanın uygun olmayacağını düşündüm hep.
Sevgili izmirli dostum lizard su resimlerdeki hasta yapraklar uzerinde **** diger sebzelerin uzerinde hani su balkonda sebze bolumundeki korunakli olanlar degil ****** (onlari da begeni ile takip ettigimizi bildiriyim sirasi gelmisken) bu resimdeki gibi hasereler dikkatinizi cektimi cok cok kucukturler eger gorduyseniz ve ilac iyi gelirse lutfen banada bildirin cunku bana tavsiye edilen bir ilac malesef olmadi
Name:  D3S.jpg
Views: 8182
Size:  60.4 KB

Name:  D7.jpg
Views: 8086
Size:  55.4 KB

Name:  D9.jpg
Views: 7992
Size:  41.7 KB

Name:  D19.jpg
Views: 8329
Size:  63.7 KB

daliha cinsi cicegime domateslerime ozellikle domateslerime zarar veren bocegin resmini cekemedim teknik olanaklardan dolayi ( 2 mega pixel bir digital camera dan dolayi makro cekim yapamadim ) ancak bir arkadasimiz meneksesinin uzerinde cektigi bir bocegi gorunce ona cok benzedigini gordum sizde dikkatlice asagidaki resme bakin ve ve bu meneksenin uzerindeki bocege cok benzeyen kucukken biraz daha ince olan bit gibi bir bocek bunlara neden oluyor. ziraai ilac satan bir firmaya gosterdim aldigim ilaci bir domatesimde denedim olculendirmeyi dedigi gibi yapmama ragmen domatesin yapraklarinin lekeli olan yerlerden kurumaa be diger yapraklarina hizla yayilmaya basladigini gordum bunun uzerine ziraai ilac kulanmak artik istemiyorum sanada tavsiyem bu tur boceklere karsi dogal ilaclarla mucadele saygilar

Eklenen Resimler

akoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 19:07   #193
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Doğru yerdesiniz Çılgınya. Ancak ben bu sorunuza cevap veremeyeceğim. Bir fotoğraf eklerseniz uzman üyemiz sayın Fmt79 sorunuza cevap verebilir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 23:32   #194
Ağaçsever

akoman's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Doğru yerdesiniz Çılgınya. Ancak ben bu sorunuza cevap veremeyeceğim. Bir fotoğraf eklerseniz uzman üyemiz sayın Fmt79 sorunuza cevap verebilir.
Mine Hanim insallah FMT79 benimde bu resimlerde gosterdigim domates lerim icn yardimci olur cunku bnu kucuk hasereler o kadsar kucuk ve hafiflerki ruzgarla ucup balkonumdaki tum sebze ve ciceklerimi yok etmeye calisiyorlar bu arada bu sabah bir cok domatesimin tamamen telef oldugunu gordum ne dogal ilac nede ziraai ilac fayda etmedi

daha temiz ve uzak bir yerde sasirtma yaptim ama sanirim buda ise yaramicak cunku bit gibi gorunen hasereleri oldurmek cok zor

akoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 20:26   #195
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÇILGINYA Mesajı Göster
Mine hanım,
Yazılarınızın çoğunu okumaya çalıştım.Fakat benim sorunuma net olarak benzeyen sorun bulamadığım için çözüm de alamadım.
Balkonda bibe ve domates yetiştiriyorum.Biberlerimin bir kısmı henüz yaprak ,bir kısmı da çiçek ve meyve vermiş durumda.Bir süre önce yaprak ve dallarda özellikle çiçek erafında küçücük kara sineğe benzeyen böcekler oluştu.izlediğime göre önce yaprak altındave üzerinde küçük yuvarlak tahum gibi birşey oluşuyor.Sanırım daha sonra bunlardan küçük sinekler çıkıyor.çiçeğin etrafını sarıyor ve çiçek ölüyor.Bu sinekler henüz yaprak halinde olan diğer biber ve domateslere de gidiyor.Elimle temizledim ilk önce fakat bitkinin en tepesinde yaprak ve meyve kısmı çok sık olduğu için ulaşamıyorum.Önerebileceğiniz doğal ilaç yöntemi bulunuyor mu? Çiçekçilere sorduğumda zenk ilacı verdiler.Adı DVPP 53 MM.1 L suya 3 damla diye.Ancak emin olamıyorum.
Ayrıca biberim birçok çiçek veriyor.Tam meyve oluşuyor ama çiçek üzerindeyken kopup düşüyor.
Nedeni ne olabilir?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Bu arada foruma nasıl yazacağımı bilmiyorum. Şu an yine şansımı denedim.Burası cevapla bölümü sanırım. Nereden ve nasıl yazışma yapabileceğimi söyler misiniz?
DDVP çok geniş spektrumlu bir insektisittir. Açık alanda fayda görmeniz zor. Sera gibi örtü altı yetiştiriciliğinde yaprak bitlerinde daha üstün başarı gösterir. Sebzeleriniz için birkaç insektisit;

Calypso (Thiacloprid) Bayer, ilaçlama-hasat aralığı: 3 gün
Actara 240 SC (Thiametoxam) Syngenta, hasat aralığı: 5 gün
Oncaplan 20 SP (Acetamiprid) Onca Tarım, hasat aralığı: 3 gün

Üçü de başarılı insektisitler, hangisi size uygun gelirse onu kullanın...

Eski 18-05-2007, 14:41   #196
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Sellukam hastalandı

Sellukamın yaprakları garip bir hal almaya başladı. Neden olmuş olabilir yardımlarınızı bekliyorum. Umarım fotoğraflar anlatıcı olmuştur.

Eklenen Resimler

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 14:44   #197
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Latin

Latin bitkimin yaprakları sanırım bir zararlı tarafından yeniyor.
Ne yapabilirim? Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2007, 19:44   #198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Sevgili fmt79,

Gördüğüm kadarıyla benim fotoğraflara bir rakip çıktı

Bravo ada, fotoğraflar şahane olmuş, tam teşhislik

...Vee sahneden usulca çekilir; perdenin ardında uzmanı beklemeye başlar kahramanımız...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 20:43   #199
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

benim küllenme problemim yüzde 90 oranında simdilik yok oldu.

hazırladığım ilaçları 2 gün arayla kullanıyorum artık. ard arda kullandığım fidelerin yaprakları buruş buruş oldular. ama yasıyorlar. yeni yapraklarında hiç problem yok. ve küllenmeli olan bitkileri iyice ayırdım diğerlerinden.

46 bonsai aday adayımdan 2 si meftah oldu acım büyük. ölenlen bide en küçük fidelerdi. dahada bi acım büyüdü.

Eski 18-05-2007, 21:09   #200
Yeni Üye

doplhin_ege's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79 Mesajı Göster
İkisi de homopter, ikisi de emici böcekler. Ama ilk iki fotoğraftaki böceklerin dişileri kanatsız ve görüldüğü gibi hareketsizdir. Sadece birinci larva döneminde hareket ederler.

Üçüncü fotoğraftaki ise meşhur yaprak biti'dir. Bu dönemlerde ikisini de çıkışı normal. Forumda evde yapabileceğiniz ilaçlar mevcut olabilir. İnsektisit kullanmak isterseniz sistemik ve geniş spektrumlu insektisitler tercih edin. İnsan beslenmesi için kullanılan bitkilerde önermiyorum ama, süs bitkilerinde Dursban 4 (Chlorpyrifos ethyl) kullanırsanız çok hızlı ve uzun süren bir etki sağlayacaktır.
fmt 79,öncelikle ilk resimdeki zararlıyı göremedim sanki bana hastalık gibi geldi yaprak yanıklıgına benziyor sanki..

doplhin_ege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 21:25   #201
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Teşekkürler Lerdemir fotoğraf iyi güzel ama durum fena.
Sellukanın üstüne titremekten oldu böyle. Çok üzülüyorum ne yapmalı acaba?

Eski 18-05-2007, 21:26   #202
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doplhin_ege Mesajı Göster
fmt 79,öncelikle ilk resimdeki zararlıyı göremedim sanki bana hastalık gibi geldi yaprak yanıklıgına benziyor sanki..

Not: fotoğraf tosarik'ten alıntı.

Eski 18-05-2007, 21:40   #203
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu Mesajı Göster
Latin bitkimin yaprakları sanırım bir zararlı tarafından yeniyor.
Ne yapabilirim? Teşekkürler.
Dikkatlice bakarsanız zararlıyı da göreceksiniz. Mutlaka yaprak altlarında biryerlerde saklanmışlardır.

Zararlının ismi Thrips, malesef Türkçe bir ismi yok.

Mücadelesinde geniş etkili herhangi bir insektisit kullanılabilir. Bu zararlıya özelleşmiş bir insektisit yok.

Eski 19-05-2007, 10:37   #204
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Selluka'nın problemini anlayabildiniz mi? Asıl onu kurtarmalıyım.
Her ikisine de ev yapımı ilaçlar(Mine Hanımın tarifleri) uygulasam yeterli olur mu?
Teşekkür ederim...

Eski 20-05-2007, 00:47   #205
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi perre Mesajı Göster
merhabalar
az önce afrika menekşemde küçük beyaz kurtçuklara rastladım. bunlar şimdilik yanlızca çiçeklerde var. yapraklarda birşey göremedim. hemen ev yapımı ilaçlar bölümüne baktım orada birkaç tarif var ama hepsi için püskürtün diyor. bu püskürtme işlemi menekşenin yapraklarına kötü gelebilir kanısındayım. bir de çiçeklerde beyaz lekeler başladı. bunlarda sanırım kurtçukların marifeti. çok küçük olduğundan fotoğraflarını çekemedim. bu kurtçuklar ne olabilir. birde nasıl bir ilaç kullanmam gereklidir. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
iyi çalışmalar.
bana acil yardımı dokunacak biri varmı acaba aynı problem benim menekşemde başgösterdi.hatta toprağında bile beyaz kurtçuklar var toprağı biraz kaldırdım kıvıl kıvıl oynaşıyorlardı.1 sorun ne? 2 tedavisi ne? yardımcı olabilen arkadaşıma minnettar kalacağım.

hilalim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 11:10   #206
Yeni Üye

kardelen64's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
arkadaşlar aynı zararlılar benim bitkilerimdede vardı DECLARE ve SULPHOMAX 80WG adlı ilaçları kullandım .Şimdi hiç bir sorun kalmadı.Yalnız kullanmadan önce bitkinin yapraklarını yıkayınız

kardelen64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 11:15   #207
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Zararlı çok minik bir iki gün içinde fotoğraflarını eklerim
Ben ilaç kullanamıyorum çünkü oğlum bitkilerimle çok iç içe. Mine Hanımın tariflerini uygulayacağım.

Eski 20-05-2007, 11:52   #208
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu Mesajı Göster
Sellukamın yaprakları garip bir hal almaya başladı. Neden olmuş olabilir yardımlarınızı bekliyorum. Umarım fotoğraflar anlatıcı olmuştur.
Selluka da sanırım mantari hastalık var. Antraknoz veya mildiyöye benziyor ama tam kestiremiyorum. Bakırlı fungusitlerle yaprakla ltlarından ve yaprak üstlerinden koruyucu ilaçlama yapılmalı diye düşünüyorum..

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 12:06   #209
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Burada resimlediğim şeyi başka bir bitkinin yaprakları sararıyor diye almıştım. Bunu sellukada kullanabilir miyim? Demir sülfat değilmiş zaten.

Eski 20-05-2007, 13:59   #210
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Latin

Latinimde ki zararlı

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024