agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni45Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-07-2016, 16:30   #1381
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2016
Merhaba arkadaşlar bahçemizde bi sürü gül var ve güllerin yaprakları bu şekilde kuruyor ve güller tamamen ölüyor.Şimdiye kadar kompoze yaprak gübresi denemesi yaptım ve bakırlı ilaçlardan kullandım ama fayda etmedi acaba ne olabilir fungal bi hastalık olabilir mi acaba fikri olan varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim.
http://i.hizliresim.com/l1VAzl.jpg

aslaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2016, 15:15   #1382
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2016
merhaba ben de evimde balkon aşırı rüzgar aldığı için salonda bir limon bir de mandalina ağacı yetiştiriyorum.ancak son zamanlarda ağaçlarda beyaz renkli bir şeyler belirdi.ne olduğunu nasıl tedavi edileceğini bilen varsa ve de acilen cevap verirse çok sevinirim bir de ilk kez besliyorum bu ağaçları ve şu anki hali ve genel durumu hakkında yorum yaparsanız ne güzel olur

Eklenen Resimler

ruseny Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2016, 12:56   #1383
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2016
Merhaba,

Bali'den getirip ektiğim Frangipani'nin (plumeria) yapraklarında beyaz noktalar olduğunu görüyorum. Alt tarafında sinekler bazen yapışmış oluyor. Bitkiyi korumak adına nasıl bir önlem alabilirim?

Name:  File_006.jpg
Views: 207
Size:  46.4 KB

Yardımcı olursanız sevinirim.

frangipani- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2016, 22:12   #1384
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Potasyum ve mangan eksikliği gibi duruyor. Bence bu yönde eksikliği gidermeye dönük bir gübreleme yapmayı deneyin.
[QUOTE=aslaan;1473826]Merhaba arkadaşlar bahçemizde bi sürü gül var ve güllerin yaprakları bu şekilde kuruyor ve güller tamamen ölüyor.Şimdiye kadar kompoze yaprak gübresi denemesi yaptım ve bakırlı ilaçlardan kullandım ama fayda etmedi acaba ne olabilir fungal bi hastalık olabilir mi acaba fikri olan varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2016, 16:35   #1385
Ağaçsever

manjong's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Böceklenen çiçekler
Bazı dönemlerde çiçeklerimizde ufak böcekler oluşur.Bunları yok etmek için kibrit çöpünün yanan tarafı alta gelicek şekilde saksıya batırmak yeterlidir.

manjong Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2016, 18:57   #1386
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Bahçemde 3 adet kayısı ağacı var. Diğer ikisinde görünmeyen bu ''kurt yeniği'' dallar oluştu.. Pestisid ve fungisid kullanmıyorum. Pek anladığımdan değil ama sanki ağacın kurtulacağı yok gibi. Nedir bu? Diğer çeşitli ağaçlara sirayet eder mi? Tedavisi var mıdır, yoksa ağacı kesmek gerekir mi?

Eklenen Resimler

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2017, 22:53   #1387
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Bu hastalık nedir ?

Arkadaşlar lavanta yapraklarımda son 2-3 haftada bu grimsi lekeler oluşmaya başladı. yaprakları solduruyor ve öldürüyor. sanki yapraklar üzerinde küçük izler var gibi ve küçük siyah noktalar var kuruyan yerlerde... fesleğene de sıçradı nedir bu ve çözüm bilen var mı ? şimdiden teşekkürler.

Name:  yaprak1.jpg
Views: 92
Size:  28.8 KB

seth87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2017, 19:30   #1388
Yeni Üye

güncel lütfen

Eski 19-05-2017, 21:05   #1389
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seth87 Mesajı Göster
güncel lütfen
Küllenmeye benziyor ancak emin olamadım.daha detaylı resim gerek. Yaprak altları temiz sadece üzerinde ise ve herhangi bir canlı görünmüyorsa büyük ihtimal küllenmedir.
Kırmızı örümcek de olabilir. Yaprak ve saplarda çok ince bir ağ yapısı varsa ( su pülverize ederseniz ağ yapısı daha iyi anlaşılır) o zaman bir akarisitle ilaçlamanız gerekecek.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2017, 23:43   #1390
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Küllenmeye benziyor ancak emin olamadım.daha detaylı resim gerek. Yaprak altları temiz sadece üzerinde ise ve herhangi bir canlı görünmüyorsa büyük ihtimal küllenmedir.
Kırmızı örümcek de olabilir. Yaprak ve saplarda çok ince bir ağ yapısı varsa ( su pülverize ederseniz ağ yapısı daha iyi anlaşılır) o zaman bir akarisitle ilaçlamanız gerekecek.
hocam öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
yaprak altları da üstüne benzer şekilde aynı... hastalığı ileri olan yapraklarda minik minik nokta şeklinde bir sürü siyah noktalar vardı. sorunlu olan tüm yaprak ve dalları budadım bu akşam. neredeyse bitkinin yüzde 70 i gitti... bazı dalların dip kısmına yakın yaklaşık pirinç büyüklüğünde bir ağ yapıları vardı... sanırsam bu hastalığı üreten şey buydu... hatta bahsettiğim ağların birisinde minik bir böcek gibi bir şey de vardı.

Eski 20-05-2017, 07:29   #1391
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
hocam öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
yaprak altları da üstüne benzer şekilde aynı... hastalığı ileri olan yapraklarda minik minik nokta şeklinde bir sürü siyah noktalar vardı. sorunlu olan tüm yaprak ve dalları budadım bu akşam. neredeyse bitkinin yüzde 70 i gitti... bazı dalların dip kısmına yakın yaklaşık pirinç büyüklüğünde bir ağ yapıları vardı... sanırsam bu hastalığı üreten şey buydu... hatta bahsettiğim ağların birisinde minik bir böcek gibi bir şey de vardı.
Ok. Kırmızı örümcek. Kesin. Ziraatçilerden kırmızı örümcek için bir akarisit temin edip bitki/bitkileri güzelce ilaçlayın. O nokta dedikleriniz kırmızı örümceğin takendisidir. Çıplak gözle zor görülür.

Eski 20-05-2017, 23:05   #1392
Yeni Üye

Alıntı:
Ok. Kırmızı örümcek. Kesin. Ziraatçilerden kırmızı örümcek için bir akarisit temin edip bitki/bitkileri güzelce ilaçlayın. O nokta dedikleriniz kırmızı örümceğin takendisidir. Çıplak gözle zor görülür.
hocam yaptığım araştırmalarda öğrendimki bu zararlı trips... arap sabunu su karışımı uyguladım spreyle sonuçları bekliyorum...

Eski 21-05-2017, 10:24   #1393
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
hocam yaptığım araştırmalarda öğrendimki bu zararlı trips... arap sabunu su karışımı uyguladım spreyle sonuçları bekliyorum...
Tarifiniz kırmızı örümcek gibi gösteriyor ama, hata olabilir tabi. Kırmızı örümcekle zirai ilaçlarla bile mücadele oldukça zordur, Trips ise, ev yapımı ilaçlarla popülasyon yüksek değilse sonuç alınabilir ama kırmızı örümcekse zor. Kolay gelsin.

Düzenleyen musk : 22-05-2017 saat 07:41
Eski 24-05-2017, 16:09   #1394
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2017
Kiraz Yaprak Sapında Sorun

Merhaba,

Bahçeme yeni ektiğim 2 adet kiraz ağacım var (0900 ve Starksgold). Hemen hemen her yaprağın sapında aşağıda fotoğrafta işaretlediğim şekilde ur benzeri çıkıntılar bulunmakta. Bilgim olmadığı için soruyorum, bunlar normal mi?

Metin Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2017, 16:55   #1395
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Bahçemde 3 adet kayısı ağacı var. Diğer ikisinde görünmeyen bu ''kurt yeniği'' dallar oluştu.. Pestisid ve fungisid kullanmıyorum. Pek anladığımdan değil ama sanki ağacın kurtulacağı yok gibi. Nedir bu? Diğer çeşitli ağaçlara sirayet eder mi? Tedavisi var mıdır, yoksa ağacı kesmek gerekir mi?
Sn. tabus; ağacınızda kabuk yazıcı böceğinin yaptığı zarar söz konusu. Benim eriklerden üç tanesi kurudu.

Yazıcı Böcekleri : ARIKOY

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2017, 23:13   #1396
Yeni Üye

Alıntı:
Tarifiniz kırmızı örümcek gibi gösteriyor ama, hata olabilir tabi. Kırmızı örümcekle zirai ilaçlarla bile mücadele oldukça zordur, Trips ise, ev yapımı ilaçlarla popülasyon yüksek değilse sonuç alınabilir ama kırmızı örümcekse zor. Kolay gelsin.
hocam bu zararlı lavanta kasımpatı ve fesleğenimde var... siyah noktalı yaprakların çoğunu budadım... her gün kontrol edip bulduğum zararlıları öldürüyorum... arap sabunu uygulamasını ikişer kez yaptım ama yine de görünüyorlar... bahsettiğim şeyler çok küçük 2-3 mm uzunluğunda ve ince sarımsı zararlılar... ayrıca hızlı hareket ediyorlar .... benim internetten yaptığım araştırmalarda daha çok trips tanımına uyuyorlar... bu mücadelesi zor bir zararlı gibi... ama ilgi alakan için çok teşekkür ederim kardeş... gelişmeleri yazarım yine buraya...

Eski 10-08-2017, 10:23   #1397
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2017
merhabalar balkonda yetiştirdiğim biber ve maydanozuma çekirgeler saldırmış durumda yapraklarını yiyerek gelişmesine ve ürün vermesine engel oluyor maydanozlarında yapraklarını yiyerek sadece dallarını bırakıyor doğal yöntemlerle bunları uzaklaştımak mümkün mü **** en son çare engelleyecek ilaç bilgsi olan varsa benimle paylaşabilir mi ?
fotoğraf eklemek istedim ama sanırım daha yeni olduğum için başaramadım

ckrty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2017, 11:15   #1398
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2017
merhabalar, arkadaşlar , herkese kolay gelsin
başka konuda da yazdım, ama burası acil yardım hattı ise, tırtıla -kelebeklere karşı bildiğiniz etkili bir ilaç varsa paylaşır mısınız ?
çok zarar veriyorlar, güllerin yeni sürgünlerini , yaprak, dal, gonca - ne varsa hızlıca tüketiyorlar

nilufers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017