agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-08-2008, 17:05   #811
Yeni Üye

ffuruzan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
İki fotoğraf yolladım. Becerebildim mi bilmiyorum.

ffuruzan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 08:39   #812
Yeni Üye

ffuruzan's Avatar

Bu çiçeğin adını bilen var mı?

Arkadaşlar,
Dün yazdığım sorunuma hala bir çözüm bulamadım. Bu çiçek anne yadigarı olduğundan ve elime sonradan geçtiğinden dolayı adını bilmiyorum. Kırk iki yıldır hiç bir sorun çıkartmadı ama şu an evimdeki bütün çiçeklerimde bazı hastalıklar başladı ve bununla da ilgili olabileceğini düşünüyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. ( Fotoğrafları önceki mesajımda yollamıştım)

Eski 01-09-2008, 09:04   #813
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
Sn ffuruzan, belki bu başlık size yardımcı olabilir.

bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 09:10   #814
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Mine Pakkaner;

Domateslerim onbeş yirmi gündür böyleler, geçen yılda böyle olmuştu sanki güneş yanığı gibi.

Sulamaya dikkat ediyorum çok sıcak günlerde damlama ile en az birbuçuk saat su verdim, normal hava şartlarında üç günde bir damlama yapıyorum.

Size göre domateslerim hastamı ne yapabilirim.

Teşekkürler...

Eklenen Resimler

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 09:21   #815
Yeni Üye

ffuruzan's Avatar

Sn bitkiseli önerinizi hemen uygulayacağım. Sonuçtan haberdar edeceğim, Teşekkür ediyorum

Eski 01-09-2008, 13:47   #816
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-01-2008
koçtaştan aldığım gardenyama beyaz pamuk gibi bi zararlı musallat oldu. sanırım pamuk biti denilen şey. nasıl kurtulurum, nereden nasıl ilaç alırım ya da yaparım söylerseniz çok sevinirim. çiçeğimin üstü goncalarla doluydu şimdi bi tane bile kalmadı. çiçekten vazgeçtim bari bitkiyi kurtarayım.

yardım lütfen

Difference Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 21:49   #817
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Difference Mesajı Göster
koçtaştan aldığım gardenyama beyaz pamuk gibi bi zararlı musallat oldu. sanırım pamuk biti denilen şey. nasıl kurtulurum, nereden nasıl ilaç alırım ya da yaparım söylerseniz çok sevinirim. çiçeğimin üstü goncalarla doluydu şimdi bi tane bile kalmadı. çiçekten vazgeçtim bari bitkiyi kurtarayım.
...
Ev yapımı ilaçlar başlığını okudunuz mu? Forum içi arama makinasını kullanmanız pek çok sorunuza cevap bulmanızı sağlayacak.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 21:59   #818
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet yağcı Mesajı Göster
Sayın Mine Pakkaner;

Domateslerim onbeş yirmi gündür böyleler, geçen yılda böyle olmuştu sanki güneş yanığı gibi.

...
Zir. Y. Mühendisi üyemiz Sayın İzzet Erişen de Domateste Hastalık ve Zararlılar başlığında harika bilgiler paylaştı.

Ayrıca http://www.agaclar.net/dergi/temmuz07.html bu sayıda Zir. Y. Müh. Ayşenur Tokaç'ın Domates Hastalıkları başlıklı bir yazısı var. Cevaplarınızı orada bulabilirsiniz.

Eski 01-09-2008, 22:18   #819
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Japon gülümü kırmızı örümcek, süsü kabağımı ve limonumu yaprak galeri sineği sardı, ikisi ile aynı anda mücadele edebilecek bir tarım ilacı önerebilecek bir dost varsa bekliyorum.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 22:24   #820
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Supracide 40 EC kullanabilirsiniz.

Eski 03-09-2008, 14:29   #821
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-07-2008
Galeri: 8
Yaprak üzerindeki toz şeker gibi saydam yumurtalar

Balkondaki yaz başında alınmış japon gülümde son 1,5 aydır yaprak üzerinde delikler var, yenmiş gibi ara ara. Yakından bakınca üzerinde böcek yumurtaları gibi şeyler olduğunu gördüm. Büyük saydam tuz tanesi gibi, tane tane bulunuyor, grup halinde değil. Özellikle uç yapraklarda çokça var. Ara ara bakıyorum ama hiç böceğe/sineğe falan denk gelmedim. Öbür balkonda yine yaz başında bu hastalıklı japon gülümden çeliklediğim duruyor. Son 1 haftadır onun da üzerinde yavaş yavaş bu yumurtalar görülmeye başladı. Ayrıca ara ara bu yeni gülün saksısının etrafında ufak siyah sinek görüyorum.

Aslında fotoğraf koyacağım ama bilgisayarımı kurmadım henüz. Hem bonsai bölümünde hem de bu bölümde zararlıları inceledim ama hiç o tuz gibi saydam yumurtalardan görmedim.

Acaba nedir ne değildir? Bazen yaprakların üzerine biraz su döküp yıkıyorum bazen de hazır aldığım sabunlu sudan püskürtüyorum.

Not: Aynı balkonda (gayet ufak) şimşir, ve 2 begonvil duruyor, onlarda bir şey yok.

Düzenleyen Aybars : 03-09-2008 saat 14:58 Neden: Toz şeker değil, tuz boyunda :)
Aybars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2008, 17:00   #822
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Çok teşekkür ederim Mine Hanım, Hızır gibi yetiştiniz...

Hemen o markadan alacağım, teşekkürler.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 14:21   #823
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Sene başında bir seradan ithal ortancalar aldım, seradan çıkınca dengeleri bozuldu, bir süre sonra hepsi mantarla başedemez hale geldi.Sonra bu mantar(?) bütün yaz gitmedi benim ortancalarımdan, evdeki eski, 5 senelik sağlıklı ortancalarımı da mahvetti.Bunca yıl hiç sorun yaşamayan ortancalarım bu sene perişan.Eskiden sprey şeklinde üstten sular, her gün yapraklarını yıkardım, bana mısın demezlerdi.Şimdiki halleri şu;

Name:  ortancamantar1.jpg
Views: 3503
Size:  48.3 KB
Name:  ortancamantar2.jpg
Views: 3419
Size:  43.3 KB
Name:  ortancamantar3.jpg
Views: 3361
Size:  40.9 KB

Hasta yaprakları kesip atıyorum, mantar ilacı atıyorum, yeni çıkan yapraklar bir süre sonra aynı hale geliyor.Mantar ilaçlarını tek sefer uyguluyorum, belki bir kaç kez tekrar etmem lazım bilmiyorum

Kalıcı ve kesin bir çözüm önerebilir misiniz? Evde 3-4 çeşit mantar ilacı var, isterseniz listeleyebilirim.

Teşekkürler

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 11:58   #824
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Elinizdeki ilaçları yazar mısınız lütfen?(etkili maddelerini de)

Eski 06-09-2008, 12:16   #825
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

İlginiz için teşekkürler Mine Hanım,

1. ManpowerMZ %64 Mancozeb-%8 Metalaxyl
2. Thiovit 80WP
3. Alliset 80WP %80 Fosethyl-Al
4. Cabrio TR (Bunun ambalajı yok, 8-10 tür mantara karşı çok etkili yeni bir ilaç olarak tanıtılıp, deneme için poşette vermişlerdi)

Bu ilaçların bazıları aynı prensiple çalışıyor olabilir, açıkçası her gittiğimde bayiden başka bir tane verdiler, ev doldu, hangisi ne işe yarar o da belirsiz.Hepsinin kutusunda domates, salatalık vs. yazıyor, olmazsa evden uzaklaştırıp sadece 1 ya da 2 tane en işe yararını bırakayım, o konuda da yönlendirebilirseniz sevinirim.

Ama acil konu ortancalar

Eski 11-09-2008, 13:52   #826
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Ağustos ayından itibaren manolya ağacımın uç yapraklarında resimdeki gibi sararmalar gördüm. Alt yapraklar sağlıklı gözüküyor, zararlı izine de rastlamadım. Sabah sefalarını bu ağaca sardırmıştım, ilk olarak bundan olacağını düşünmüştüm ama sanki hastalık ya da bir şey eksikliği gibi geldi. Bu ağaç yazın bol güneş alıyor, rüzgarı da az değil.

Ayrıca bu ağaca uzak bir yerde bulunan filbahrinin de yaprakları kurudu, gövde de iyi gözükmüyor. Üzerine sabah sefası sardırmıştım ve üzeri oldukça kapandı, bununla ilgili olabilir mi? Yarım güneş alan yerde ama dediğim gibi, diğer bitkilerin yaprakları ile üzeri kapalı.

Name:  yaprak00002.jpg
Views: 5216
Size:  38.9 KB manolya

Name:  yaprak00003.jpg
Views: 3603
Size:  34.7 KB filbahri

Ne yapmam gerekir? Teşekkür ederim.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2008, 14:26   #827
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Japon Akçaağacımdaki Sorun Ne?

Merhabalar,
Baharda çok güzel renk ve sağlıklı yapraklara sahip akçaağaçlarım, yaklaşık haziran ayından beri kötü durumda. Yaprak uçları kuruyor ve dökülüyor.İlgili fotoğrafları ekliyorum. Biran önce yardımlarınızı bekliyorum. Sevgiler

Eklenen Resimler

bilce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 22:38   #828
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
İlginiz için teşekkürler Mine Hanım,

1. ManpowerMZ %64 Mancozeb-%8 Metalaxyl
2. Thiovit 80WP
3. Alliset 80WP %80 Fosethyl-Al
4. Cabrio TR (Bunun ambalajı yok, 8-10 tür mantara karşı çok etkili yeni bir ilaç olarak tanıtılıp, deneme için poşette vermişlerdi)

Bu ilaçların bazıları aynı prensiple çalışıyor olabilir, açıkçası her gittiğimde bayiden başka bir tane verdiler, ev doldu, hangisi ne işe yarar o da belirsiz.Hepsinin kutusunda domates, salatalık vs. yazıyor, olmazsa evden uzaklaştırıp sadece 1 ya da 2 tane en işe yararını bırakayım, o konuda da yönlendirebilirseniz sevinirim.

Ama acil konu ortancalar
İlaçlarınız aslında farklı hastalıklar için. Bunlardan Cabrio tr yi duymadım. Etkili madde veremediğiniz için birşey diyemeyeceğim.

Thiovit malumunuz ıslanabilir kükürt. Bağda, süs bitkilerinde, sebzede külleme ve kırmızı örümcek için kullanılır. Sizin narenciyeniz vardı. Turunçgil tomurcuk akarı ve kırmızı örümceğinde kullanılır.
Manpower yalancı mildiyö ilacıdır.
Alliset ise, mildiyö, yalancı mildiyö ve yine turunçgillerde, zamk hastalığı, kahverengi çürüklük hastalığında kullanılır.

Yani hepsini evden uzaklaştırmayın.

Bu arada ortancalarınızın bütün bozuk yapraklarını temizleyin. Sanki dallarında da lekeler var. Uzun ve hasta dalları kesin. Elinizdeki ilaçlardan Manpower' ı ortancalarınızda kullanın.

Zaten dolu ilacım var demezseniz ben size bir de Captan almanızı söyleyeceğim. Aslında Benlate ve Captan isimli ilaçlar herzaman kurtarıcıdır. Ben ikisini karıştırıp kullanırım. Captan kontakt, Benlate ise sistemik etkili. Birlikte çok geniş bir yelpazede hem tedavi edici hem de koruyucu önleyici etkiye sahip oluyorlar. Yani bu iki ilaç benim olmazsa olmazlarımdan.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 13-09-2008 saat 15:58
Eski 13-09-2008, 09:57   #829
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Çok teşekkür ederim Mine Hanım, çok faydalı oldu bu mesaj bana.
Ben çekirdeklerde kullandığım için yazmamıştım, Captan da var tabi

Bu durumda Manpower öneriniz geçerli mi yoksa Captan mı tercih edilmeli?

Bir de konudan bağımsız soru olarak Captan ve Benlate'ın karıştırılması sırasında oranları nasıl olmalı?

Eski 13-09-2008, 15:57   #830
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Önce Captan uygulayın, bir hafta sonra Manpower. Captan 1 lt suya 1 çay kaşığı kullanın.

Eski 14-09-2008, 20:29   #831
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Çok teşekkür ederim Mine Hanım

Eski 20-09-2008, 00:57   #832
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Tüm Çiçeklerimi Bu hastalık Öldürdü

Merhaba,
Tüm çiçeklerimi öldüren bu hastalık ile nasıl mücadele edebilirim? Lütfen yardım edin. Çok güzel gelişen Zinnia çiçeğimin yapraklarında birden beyaz küf gibi lekeler oluşmaya başladı ve zamanla tüm bitkiyi un serpmişsin gibi bembeyaz yapıp öldürdü. Aynı hastalık Dahlia yıldız çiçeğimdede baş gösterdi yapraklarında küçük küf gibi unsu yapılar oluştu zamanla tüm yapraklar una batırılmış gibi oldu ve çiçek öldü. Şu anda aynı durum onbiray çiçeğim, haseki küpem, çin karanfilim ve hüsnu yusuf çiçeklerimdede baş gösterdi bu nedir? ben tüm çiçeklerimi bu hastalık yüzünden kaybetmek üzereyim lütfen yardımcı olun. Aşağıda Zinnia ve Hüsnu yusufun yapraklarının fotoğrafını ekledim ama cep telefonumla çekmek zorundayım yakın çekim olarak net çekmiyor bir bakarmısınız. Tam olarak tarif edecek olursak forumun Bitki zararlılarını tarif edebilmeniz için örnek fotoğraflar bölümünde beyaz pamuksu yapılar (külleme) olarak gösterilen fotoğraf tam olarak benim bitkilerin durumunu gösteren fotoğraf
http://www.agaclar.net/forum/attachm...4&d=1149283825
sanırım hastalık külleme olabilir nasıl bir ilaç kullanmalıyım Zonguldakta bulabileceğim en iyi ilaç SARBAN 4E başka doğru dürüst ilaç bulunmuyor ilacın yanı sıra ev yapımı bir şeyler sorunu çözermi? Lütfen Yardım bekliyorum.

Eklenen Resimler

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2008, 11:55   #833
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın powered,

külleme için süs bitkilerinde ben Topas kullanıyorum. Ancak en alttaki resimdeki yaprak bana küllemeden maada kırmızı örümcek hasarı gibi göründü. Kırmızı örümceğe karşı ise en etkili yolu ben Mospilan, Confidor veya Ferplan gibi sistematik bir ilaç ile olduğu kanısına vardım. Bazen bu mered kolay kolay gitmek bilemiyor ve de tüm bitkilerinize musallad olabiliyor.
Tabii bu benim yaptıklarım nedense kimyasal balyozlarla saldırıyorum. Ev yapımı ilaçları dneyip denememekde serbestsiniz. Az miktar bitkide uğraşmıya değebilir ama özeliklede tek tür bir bitki popülasyonunuz var ise kimyasallar kaçınılmaz oluyor. Tabii evdeki evcil hayvanları ve küçük çocukları da düşünmek hesaba katmak kaydı ile. Kendiniz için de önlem almanız gerektiğini özelikle belirtmemde gerek yok sanıyorum

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2008, 22:09   #834
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Sayın praecox,
Yardımınız için teşekkür ediyorum, yazdığınız ilaçların isimlerini not aldım Pazartesi Zonguldakta toplam 2 tane olan zirai ilaç satıcısına sorucam ama yüksek olasılıkla hiç birini bulamıcam yok dicekler, inşallah bulurum. Acaba bu tip ilaçları internetten online olarak satış yapan bir site varmı bildiğiniz? varsa daha garanti olur hemen alırım.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2008, 20:00   #835
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2008
tekrar yazmamak için forumdan link veriyorum. şimdiden teşekkürler.
Benjamin Kauçuğu (Ficus benjamina)

Burhan Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 17:24   #836
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Merhaba

Kumkuatimda pamuklu bit gördüm ve onlari yıkamak için saksıyı çevirince kalkan toprak altında 3 4 milim uzunluğunda hızlı haraket eden bir kurt vardı. Kalınlığı yarım milim den bile ince.

Pamuklu bit ile ilgili çok fazla mesaj var, elimden geldiğince onlardan aldığım bilgiler ile birsey yapmaya çalışacagım ama toprakda yaşayan kurtlarla ilgili fazla bir şey bulamadim. Ne tür bir ilaçlama yapmam gerekir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2008, 13:00   #837
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Mine Pakkaner;
Bayramınızı tebrik ediyorum önce, bayram günüde soru olurmuymuş demeyin, bu gün farkettim sanırım önemli bir durum.

Şeftali ağacımın gövdesinde beyazlıklar oluşmuş, kök kısmındada ur benzeri bir oluşuma rastladım, hemen onu çıkartıp ağaçtan uzaklaştırdım, urun içinde minik kurtlar vardı.

Ağacım hastamı, açtığım bölgeyi kapatmadım ne yapacağımıda bilmiyorum, ilaçlamak gerekirmi hangi ilaç kullanılır.

Aşağıda fotograflarını yükledim, şimdiden teşekkür ediyorum.
Sevgiler.

Eklenen Resimler

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2008, 01:01   #838
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Merhaba
İnternet üzerinden tarim ilaçları satışı yapan bir site varmı acaba? Biraz kurcaladim ama maalesef satışı yapan bir siteye rastlayamadım. İstanbul Anadolu yakasinda bu tür ilaçları (Yapı Marketler dışında) nerden temin edebilirim, bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2008, 01:13   #839
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Sayın velveteen

Anadolu yakasını bilmem ama Karaköy Bülent eczanesinde, Karaköy yeraltı geçidinde, Eminönü çiçek pazarında tarım ilaçları bulabilirsiniz.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2008, 19:26   #840
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi velveteen Mesajı Göster
Merhaba

Kumkuatimda pamuklu bit gördüm ve onlari yıkamak için saksıyı çevirince kalkan toprak altında 3 4 milim uzunluğunda hızlı haraket eden bir kurt vardı. Kalınlığı yarım milim den bile ince.

Pamuklu bit ile ilgili çok fazla mesaj var, elimden geldiğince onlardan aldığım bilgiler ile birsey yapmaya çalışacagım ama toprakda yaşayan kurtlarla ilgili fazla bir şey bulamadim. Ne tür bir ilaçlama yapmam gerekir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Şu mesaj

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024