agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Aşılama teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/11476.htm)

Harun Parlak 17-04-2009 17:11

Çekirdeğin iç kısmına zarar vermediyseniz iyi. Birde yumuşak kısmı çıkarsığınız için çok derine gömmemişsinizdir umarım. Birde aşırı nemli tutmayın çürüyüyebilir.

Lilium 18-04-2009 19:16

3 Eklenti(ler)
Bir kaç aşı denemem oldu, bakalım sonuçları ne olacak.

Eklenti 73403
Eklenti 73402
Eklenti 73401

karaaslan50 18-04-2009 19:40

3 Eklenti(ler)
Bizim aşılar iyi görünüyor.

Lonicera 18-04-2009 19:48

1 hafta önce, göz aşısı denediğim nektarin ve kayısı anacındaki gözler şişme belirtisi gösterip uzamaya başlayınca aşı bağlarını çözmüştüm. Bugün son kontrolleri yaparken takmış olduğum 3 gözün de kuruyup göz yuvalarından çıktıklarını gördüm. Yani sonuç fiyasko. Artık yaz sonunda yeniden deneyeceğim.

Bu arada aşı bağı olarak rafya kullanmanın çok da iyi olmadığını farkettim. İki dalda boğulma oluşmuş. Sıkmış olduğum yer, dalın neredeyse yarısı kadar incelikte kalmış. En güzeli marketlerde satılan bitkisel aşı bağını kullanmak galiba.

Harun Parlak 18-04-2009 19:52

En güzeli ve kolay olanı oto elektirikcilerinden sargı bandı alın. Ayrıca aşılarınız en az 10 cm sürgün uzatmadan bağları çözmeyin

Lilium 18-04-2009 19:53

Sevgili karaaslan50, bu sene kirazları aşıdan yiyeceksin gibi duruyor.:p

lerdemir 20-04-2009 11:38

Kıbrıs Limonu ağacım var 3 yaşını geçkince.

Onun bir dalına mandalina, bir başka dalına da portakal aşılanabilir mi?

Aynı ağacın farklı farklı dallarından hem portakal, hem limon hem de mandalina alabilir miyim?

Harun Parlak 20-04-2009 17:27

Aynı familyadan olduğu için kesinlikle tek ağaçdan üçünüde alabilirsiniz.

lerdemir 20-04-2009 23:17

Oooooo, harika!

Peki sevgili Tekin, bunu ne zaman yaparız?

Hani şöyle bal gibi lezzetli bir mandalina ve portakal aşısı bulabilsek de, aşılasak benim limondaki dalları?

Hem zaten budanmaya da fena halde ihtiyacı var şimdilerde. Gerçi sevgili MSaygin'in forumdaki tavsiyelerine uymaya çalıştım geçen yıl budarken, ama bu sene biraz dağınık oldu limonum :(

Evet sevgili Tekin, ne zaman? Nasıl? :)

aydın 20-04-2009 23:23

Limon İstanbul'da yetişir mi? Ayrıca dışarda kalsa, donma tehlikesi olmaz mı?

lerdemir 20-04-2009 23:52

Yetişmez.

Kışın 5 derecenin altına inmeden iç mekana alıyorum limonu 3 senedir.

Sevgili MSaygin'in de tavsiyesi üzerine, bitirdiğimiz haftasonunda tekrar açık balkona çıkarttım limonumu.

Gerçi, her yer değişikliğinde, şokun şiddetine bağlı oranda yoğun yaprak döküyor, ama onu yaşatabilmek için buna mecburum.

Harun Parlak 21-04-2009 23:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir (Mesaj 404068)

Evet sevgili Tekin, ne zaman? Nasıl? :)

Mayıs dan sonra göz aşılarını yapabilirsiniz.

lerdemir 22-04-2009 11:59

İstanbul'da aşılanacak iyi portakal ve mandalina gözlerini nereden bulabilirim acaba?

Eli aşılamada mahir, yolu es kaza da olsa Anadolu Yakası Göztepe taraflarına düşebilecek, bir limona nefis portakal ve mandalina aşısı yapabilecek bir aşı ustamız, bir yardımseverimiz var mıdır acaba? :)

Harun Parlak 26-04-2009 22:36

1 Eklenti(ler)
Yolum Göztepe tarafına düşermi bilmem ama. Eğer sizin yolunuz Sarıyer'e düşerse Fidanınızı getirme şansınız olursa. Aşı gözü de buluruz aşı yapacak birini de buluruz.
Portakal limon mandalina hepsi çiçekde çok güzel kokuları var.
Seranın içine girince sıcaklık sizi kaçırsada çiçeklerin kokusu çekiyor. Ayrılamıyorsunuz.

lerdemir 27-04-2009 10:57

Fidanım aracıma sığmayacak kadar büyük.

Olur da Kadıköy Yakası'na geçecek olursanız ve de az da olsa bir zamanınız olursa yeterli benim için; gelir sizi istediğiniz yerden alırım.

Ben özelden irtibat bilgilerimi size iletiyorum Sn. Tekin.

İlginize teşekkürler ederim.

ahmet salih 03-05-2009 16:10

Ben hala resimlerdeki ağaçların ters aşılarının nasıl yapıldığından emin olamadım. çünki aşılar tam olarak göz aşısına da,yarma aşıya da benzemiyor .acaba başka bir teknik olabilir mi? Bilgisi olanlara şimdiden teşekkürler.

Selahattin Yılmaz 03-05-2009 21:30

Pendula türleri genelde bildiğimiz aşı usulüyle yapılıp göz özelliği gereği aşağı büyüyorlar ancak denemediğim için bir şey diyemiyorum sanırım onuda deneyip kendim öğrenmem gerekecek.

Halil Önen 04-05-2009 13:48

Biz dutta ters aşı modelini denedik.

Dutun bir dalına genetik olarak aşağıya sürgün veren duttan aşıladık. Karşilıklı iki göz aşısını gözleri aşağıya gelecek şekilde. Şemsiye gibi oldu.

Sanırım, aşı gözü yukarı gelecek şekilde (ters olmadan) aşılasaydık bile sürgünler
yine aşağıya gideçekti. Aşağıya gitme genlerinde var.

Bir dalına normal dutu gözü aşağıya gelecek şekilde yani ters aşıldık.
Sürgün bir karış aşağıya gitti, sonra yukarıya doğru yöneldi ve öyle büyüdü.

Yukarıya gitme genlerinde var.

Genlerinde aşağıya gitme varsa, tek bir sürgün bile yukarı gitmiyor.

Kirazda bazı sürgünler yukarı gitmiş.

Sonuç;

Tahminim, kiraz ters aşılanmış, sürgünlere ağırlık uygulanmış ve yukarı giden sürgünler dipten çıkarılmış.

Böylece bodur kiraz elde edilmiş.

İyi taktik, bende uygulacağım.

Saygılar.

Lilium 05-05-2009 00:09

3 Eklenti(ler)
Vişneye koyduğum kiraz kalemleri tuttu galiba.
Eklenti 76324
Eklenti 76325
Eklenti 76326

Harun Parlak 05-05-2009 00:16

Elinize sağlık Tutmuş gibi bir müddet koruyun sallanmasını ve kırılmasını önlemek için çevreden gelebilecek tehditlere karşı çitle çevirmede fayda var. **** kollamak lazım.

Lilium 05-05-2009 00:27

Sevgili tekin inşallah dediğiniz gibidir, eski gönderdiğim bir masajda ki (89da ki resimde ki mantarları şimdi resimde gördüm, ne kadar aşıya adapte olmuşum ki güzelim mantarları görememişim. Gözümün içine girmişler gene görememişim.

Harun Parlak 05-05-2009 07:53

Birde aşıladığınız anaç bitkide aşı altında oluşan bütün filizleri kırın ki Güç kayıbı olmasın. Aşı yerinden altda kalan filizler aşılı değilse zaten bir işe yaramaz.

Lonicera 05-05-2009 14:35

Tebrikler Sn Lilium.. Maaşallah da diyelim ki göze gelmesinler. Umarım en kısa sürede gelişip serpilirler.

Ben bu yıl aşılama konusunda tam anlamıyla çuvalladım. Ne göz ne kalem aşısı, hiçbiri tutmadı. Tecrübe olmayınca sonuca şaşmamak lazım. Dün kalem aşısı hariç diğer göz aşılarını yeniledim. Bakalım sonuç ne olacak.

ismail karnak 05-05-2009 15:42

Sn.Tekin,
7000m2 alanda 8*8 aralıklarla 102 ceviz fidanını tohumdan tüplü yetiştirmek suretiyle geçtiğimiz aralıkda kepçeyle açtırdığımız çukurlara diktik. ve şuanda fidanlar açmaya başlamış vaziyette.
Bu tohumlar Denizli nin Çameli ilçesinde seçkin bir ceviz ağacından köylülerin tavsiyesi üzerine elde edildi. Fakat şimdi bu konuda araştırma yaptığımda bu fidanları aşılamam gerektiği kanısına vardım.
Bunun için şebin-bilecik aşı kalemi düşünüyorum. Ama kalem temini, aşılama ve yöntemleri konusunda fazla bilgim yok. Araştırma yapıyorum.
O nedenle en uygun aşılama yöntemi ve zamanı konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler.

Harun Parlak 05-05-2009 17:06

Sayın ismail karnak cevizleriniz aldığınız tohumların Anaçları Asıl tür ise aşılamanıza gerek yoktur.
Asıl türden başka bir anaca aşılanmış ağaçlardan alınan tohumlar açılım gösterebilir. Tohumları aldığınız bölgede aynı ağaçlardan tohumla üretip aşı yaptırmadan aynı ürünü alan olup olmadığını araştırın. Mutlaka vardır oralarda aşılama yapmış veya yapmamış olanlar.
Kalem aşılarını yapabileceğiniz Zaman Şubat Mart dır. Göz Aşılarını Mayıs Haziran Bölgelerin sıcaklığına göre değişebilir ılıman yerlerde Temmuz da olabilir.
Durgun göz aşılarını Eylül Ekim de yapabilirsiniz.
Bu ağaçlarınızı aşılarsanız bir kaçını aşılamadan büyütüp açılım yapıp yapmadığını öğrenmiş olursunuz. Eğer açılım yapmaz ise onun tohumlarından elde edeceğiniz fidanlara aşı yapmanız gerekmez.

epsody 06-05-2009 06:52

Uyarı

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lilium (Mesaj 413783)
Vişneye koyduğum kiraz kalemleri tuttu galiba.
Eklenti 76324
Eklenti 76325
Eklenti 76326

Sayın; Aşı altıdaki anaç üstünde çıkan sürgünleri kopardınmı. ?

Lilium 06-05-2009 10:42

Alıntı:

Dün kalem aşısı hariç diğer göz aşılarını yeniledim. Bakalım sonuç ne olacak.
Sayın lonicera;

Göz aşısının şimdi yapıldığını sizden duyuyorum, inşallah tutarlar.

Lilium 06-05-2009 10:46

Sayın epsody;

Ana kalemde çıkan sürgünleri tam olarak koparmadım, zira büyüklerimden duyduğum, bu sürgünleri belli bir süre koparmayın ki, anaca su yürüyüşü olsun.

Ne kadar doğrudur konusunda da tam bir bilgi sahibi değilim.

ismail karnak 06-05-2009 11:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 414383)
Sayın ismail karnak cevizleriniz aldığınız tohumların Anaçları Asıl tür ise aşılamanıza gerek yoktur.
Asıl türden başka bir anaca aşılanmış ağaçlardan alınan tohumlar açılım gösterebilir. Tohumları aldığınız bölgede aynı ağaçlardan tohumla üretip aşı yaptırmadan aynı ürünü alan olup olmadığını araştırın. Mutlaka vardır oralarda aşılama yapmış veya yapmamış olanlar.
Kalem aşılarını yapabileceğiniz Zaman Şubat Mart dır. Göz Aşılarını Mayıs Haziran Bölgelerin sıcaklığına göre değişebilir ılıman yerlerde Temmuz da olabilir.
Durgun göz aşılarını Eylül Ekim de yapabilirsiniz.
Bu ağaçlarınızı aşılarsanız bir kaçını aşılamadan büyütüp açılım yapıp yapmadığını öğrenmiş olursunuz. Eğer açılım yapmaz ise onun tohumlarından elde edeceğiniz fidanlara aşı yapmanız gerekmez.

Sn.Tekin,

Dün akşam aynı tohumdan ağaç yetiştiren birkaç kişiyle görüştüm. Ve aynı anaç tohum gibi ürün verdiğini ifade ediyorlar. Fakat dölleme konusu net değil. çünki 30 adetlik 6-7 yıllık bahçe de geçen yıl ağaç başına 20-30 adet ceviz olmuş. Ve bu bahçe de yakınlarda başka ceviz ağacı yok. Ve bu yaşdaki ağaçlarda daha fazla ürün olması gerekirmi bilmiyorum.
Bir başka kişinin bu tohumdan ürettiği ve şuan 5-6 yıllık olan ağaçlarından geçen yıl ağaç başına yaklaşık 1 er dolu yani 7-8 er kg ceviz almış ama bu ağaçların 15-50mt civarında farklı ceviz ağaçları varmış.
Şimde bende düşünüyorum. Bu bahçeye dölleyici ağaç dikmem gerekiyormu.? ve bunun metodu ,sayısı,mesafesi ve aralıkları nasıl olmalı.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Şimdi

Lilium 06-05-2009 11:24

Alıntı:

Dün akşam aynı tohumdan ağaç yetiştiren birkaç kişiyle görüştüm. Ve aynı anaç tohum gibi ürün verdiğini ifade ediyorlar.
Aşısız bir ağacın toğumundan çıkanda aynı olur, aşılı ağacın toğumundan ise aynısı olmaz, içindeki genlerinden biri olur.

Sanırım bunu burada konuşmak daha doğru olur.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024