agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Aşılama teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/11476.htm)

Lilium 27-03-2009 23:54

Olmıyacağını bile bile ayvaya kiraz koydum, deneme yanılma yöntemi, ne olacağını gözümle göreyim.:p

Sevgili karaaslan aşı makasından nasıl temin edebiliriz, bilgilendirirsen memnun olurum.

karaaslan50 29-03-2009 00:22

Sayın Lilium, Selahattin Yılmaz beyden temin edebilirsiniz.

pomak 30-03-2009 15:11

sevgili tekin. siteye yeni üye oldum. bir soru sordum cevabını alamadım. herhalde sorum abesti. ondanmı cevap vermediniz diye düşünüyorum. saygılarımla

aslan_k 30-03-2009 16:54

Sevgili karaarslan makasın fiyatı hakkında bilginiz varmıdır?

Mehmet Can 30-03-2009 17:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 388120)
İnşallah Tutar tüm aşılarınız. Ama şüpelerim var. Bütün aşılarınızı bu türmü yapıyorsunuz ve aldığınız sonuçlar nasıl merak ediyorum.
Kambiyumlar çakışmıyorgibi geldi bana.
Bu tür kalı gövdeli ağaçlarda Yarma **** Kakma aşı birde Yanaştırma kenar AŞI şeklini tavsiye ederim.

Sayın Tekin yıllardır bu teknikle aşılama yapıyorum. % 90 civarında sonuç alıyoruz. Tek sorun aşı tuttuktan sonra rüzgardan kollamak gerekiyor.

Birol Ketenci 01-04-2009 17:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k (Mesaj 389625)
Sevgili karaarslan makasın fiyatı hakkında bilginiz varmıdır?

Bahsi edilen Sayın Karaarslan'ın avatarındaki aşı makası ise 150ytl civarı fiyatı var.

karaaslan50 02-04-2009 23:01

Sayın Birol, beyanınız doğru. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

ahmet salih 08-04-2009 21:55

ters aşı

Bahçemde ters aşı dut,vişne ve kiraz var .ters aşı nasıl yapılıyor,bu aşının özelliği mi?. yoksa bitkinin özelliği mi? elimdeki ters aşılı bitkilerden çelik alıp kalem aşısı yapsam ,sonuç ters aşılı olur mu? şimdiden teşekkürler

Ali H. ALI 09-04-2009 14:41

Dallarini asagiya dogru sarkitip buyuyen agaclarin bu buyume sekli cenetiktir.

Ornegin yukariya dogru buyume ozelligi olan bir agactan alinan asi(dut,kiraz. sogut, elma, akcaagac vs.) ters veya dogru asilansin, acilip buyumeye basliyan yeni surgun hep yukariya dogru buyumeye yonlenecektir. Ayni cesit agaclardan, ama sarkik buyume ozelligi olanlardan alinan asi ise, asilanan agac uzerinde asagiya sarkip buyuyeycektir.

Ters asi sanirim sadece bir deyim olarak kullaniliyor. Agacin sarkik olmasinin ters asi ile bir iliskisi oldugunu sanmiyorum. Bonsaide cenetik olarak sarkik olmiyan bitki cesitleri zaman, zaman tel sarilarak sarkik bir sekle sokuluyor ve yuariya buyumek istiyen dallar da surekli budanip, dallari asagiya sarkan bir tarz elde edilebiliyor.

Sayin Ahmet Salih bey, bahcenizde oldugunu belirtiginiz agaclar, dallarini sarkitip buyuyorlarsa o agaclardan asi alip, ayni cinsden olan(Ornegin sarkik dut agacindan alacaginiz asiyi her hangi yukariya buyume ozelligi olan bir dut agacina asiladiginiz zaman asili yer, asiyi aldiginiz dallari sarkik dut gibi buyuyeycektir.) baska bir agac uzerine asiladiginiz zaman dallari asagiya buyuyen ikinci bir agac elde edeceksiniz.

Lonicera 09-04-2009 16:43

2 Eklenti(ler)
Tekin hocam, nektarine 1 ay önce yapmış olduğum domat şeftali göz aşısı son durumu bu halde. İşi bilmeyince çift gözlü yapmışım. Şimdi ne olacak bilmiyorum. Bu gözler meyve gözü olabilir mi? Resimler çok net çıkmadı ama takmış olduğum göz, anaç üzerinde kabarıp büyümeye başladı. Fakat tomurcukları henüz açılmadı. Aşı bağını ne zaman çözmeliyim?

Lonicera 10-04-2009 19:16

Galiba bu sıralar Tekin hocamızı fazla yordum, sorum belki gözünden kaçmıştır. Ben en iyisi aşı bağını bir an evvel kesip kendi haline bırakayım ağacı.

Selahattin Yılmaz 10-04-2009 19:44

Aşı tuttuğu belirtileri varsa elbette aşı bağını kesmelisin sevgili lonicera...

Lonicera 10-04-2009 19:50

Çok teşekkürler Selahattin hocam. Hızır gibi yetiştiniz vallahi.

santos 11-04-2009 19:43

galiba en iyi aşı tekniklerinden biri kabukaltı aşısı ( çoban aşısı ) ben maalesef sonra öğrendim,tuttuk kalem aşısı yaptık ve vaziyete göre tutma yok.

Hatice Tarhan 11-04-2009 21:35

arkadaşlar benimde bir sorum olacaklimon ağacına kamkuat aşıladım yıllar önce babamdan gördüğüm göz aşı ve yarma aşıyla fakat hatırlamıyorum aşı ne kadar zamanda tutar nasıl anlarım birde balkonda limon sulamak gerekirmi aşının üzerinden şimdiden teşekkürler

Harun Parlak 11-04-2009 22:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 396720)
Tekin hocam, nektarine 1 ay önce yapmış olduğum domat şeftali göz aşısı son durumu bu halde. İşi bilmeyince çift gözlü yapmışım. Şimdi ne olacak bilmiyorum. Bu gözler meyve gözü olabilir mi? Resimler çok net çıkmadı ama takmış olduğum göz, anaç üzerinde kabarıp büyümeye başladı. Fakat tomurcukları henüz açılmadı. Aşı bağını ne zaman çözmeliyim?

Çift göz olmasının bir sakıncası yok. Meyve gözlüde olabilir ******. Aşınızda tutma belirtisi var ise bağı çzerken dikkatli olun incitmeden falçatayla bağı keserek çıkarın.

Harun Parlak 11-04-2009 22:22

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi santos (Mesaj 397983)
galiba en iyi aşı tekniklerinden biri kabukaltı aşısı ( çoban aşısı ) ben maalesef sonra öğrendim,tuttuk kalem aşısı yaptık ve vaziyete göre tutma yok.

Göz aşıları Yani öğrenenler açısından Dha avantajlı. Esenek kabuk yuvarlak gövdeye daha iyi sarılıp arada boşluk oluşması diğerlerine göre daha az.
Aşıda önemli Olan yüzeylerin Pürüzsüz alup kaynaşması kolaylaştırmaktır.

Harun Parlak 11-04-2009 22:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi enigma_6643 (Mesaj 389637)
Sayın Tekin yıllardır bu teknikle aşılama yapıyorum. % 90 civarında sonuç alıyoruz. Tek sorun aşı tuttuktan sonra rüzgardan kollamak gerekiyor.

Rüzgardan kırılmasının sebebi belkide odunsu gövdeyle tam kaynaşmadığı için.
Kabukla odunsu arasındaki suyla beslenip idareten orda duruyorgibi. Sizin bu yöntemde Kabiyumlar çakışmıyor. Kambiyumların çakışması çok önemli Bence siz o bölgede Kakma Aşı veya Yarma aşı deneyin. Başarı yüzdesi sizin elinizde daha yüksek olacak diye düşünüyorum.

Selahattin Yılmaz 11-04-2009 23:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi enigma_6643 (Mesaj 389637)

Rüzgar alan bir yerde fidanlık kurmanın yanlışılığı bir kenara yanlış anaç-kalem seçimi rüzgardan aşının etkilenmesine oldukça etkili olur ayrıca aşının yapılış yönü rüzgarın geliş yönünde olmaldırki sürgün rüzgar akıntısına kapıldığında dayansın açıını genişletecek şekilde rüzgara maruz kalırsa göz dibinden kırılır.

ahmet salih 12-04-2009 11:33

cevaplar için teşekkürler aydınlatıcı oldu.

tolgahann 12-04-2009 12:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ahmet salih (Mesaj 395954)
Bahçemde ters aşı dut,vişne ve kiraz var .ters aşı nasıl yapılıyor,bu aşının özelliği mi?. yoksa bitkinin özelliği mi? elimdeki ters aşılı bitkilerden çelik alıp kalem aşısı yapsam ,sonuç ters aşılı olur mu? şimdiden teşekkürler

Bahçenizdeki vişne ve kiraz ın resmini çekebilmeniz mümkünmü.Gerçekten çok merak ettim.Yani bildiğimiz ters dutlar gibi aşağı doğru mu meyve veriyor?

ahmet salih 12-04-2009 12:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tolgahann (Mesaj 398270)
Bahçenizdeki vişne ve kiraz ın resmini çekebilmeniz mümkünmü.Gerçekten çok merak ettim.Yani bildiğimiz ters dutlar gibi aşağı doğru mu meyve veriyor?

daha meyva almadım şu an çiçekleri var. bir kaç gün içinde fotoğraflarını yüklemeye çalışırım.

Selahattin Yılmaz 12-04-2009 20:35

Bu aşının esas ismi ters aşı değil "Ters T" aşıdır, aşı gözünü T şeklinde değil T'nin aşağı açılan çizgisi yukarı çizilerek gözün yerleştirilmesi esasına dayanır. Süt veren ağalarda tutma şansı yüksek bir aşıdır dutlarda durgun aşı ile yapılırsa daha iyi sonuç verir ancak eğer anacınız yeterinde kalınsa sürgün göz aşısı olarakta yapılabilir.

metinkaya7 14-04-2009 11:39

elinize sağlık güzel bir çalışma bayaa emek harcamışsınız

ahmet salih 14-04-2009 21:21

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

ters aşı vişne resimlerini yüklemeye çalıştım

ahmet salih 14-04-2009 21:27

4 Eklenti(ler)
Alıntı:

ters aşı kiraz ve dut

Selahattin Yılmaz 14-04-2009 21:28

Gözüken o ki pendula tarzı aşı ile karıştırmışım, benim şahsen bu aşıyla hiç çalışmam olamamıştı. Birileri bu aşıyı yapsada bizde öğrensek...

epsody 16-04-2009 12:56

Hocalara ortak soru

Selahattin hocaya ve tekin hocaya bir soru yöneltmek istiyorum,her yönüyle kaliteli bir meyve ağacından köklendirilmek maksadıyla keseceğimiz çeliğin gereken işlem yapılıp butrik asitle ideal bir şekilde köklenipte gözlerin uyandıktan sonra yapraklandığında, acaba aşı özeliklerinin şaşmadan bu fidancıkta anacının meyva özelliğine ulaşabilirmi yoksa saparda tekrar aşı gerektirirmi cevaplarsanız minnettar kalacağım Saygılar.

Harun Parlak 16-04-2009 16:39

Kalem Alıpda aşıladığınız **** çelikle yetiştirdiğiniz. Hiç bir çelik sapma göstermez aynen devam eder. Aşılamanıza gerek yoktur.

santos 16-04-2009 19:34

Tekin bey ben geçen sene sonbaharın napolyon çekirdeklerini soğuk katlama usulü beklettim,3 gün önce çekirdekleri kırdım ve içindeki sağlam tohumları torf+perlit karışımı bir saksıya ektim.Evimde pencere önünde bekletiyorum ve toprak yüzeyini sürekli nemli tutuyorum,ne dersiniz filizlenme ihtimali varmı ve şimdiye kadar sizce herşeyi doğrumu yaptım ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024