agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Aşılama teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/11476.htm)

Harun Parlak 17-03-2010 12:49

Armut'a aşılayamazsınız Asmaya deneyebilirsiniz. İkiside sarılıcı bir bitki. Kivi aşılaması pek denenmiş değildir. En azından bizim deneyimimizde yok.

cuu 11-07-2010 12:47

Kalem aşısı şimdi yapılabilirmi?Bi tanıdığım bu aylarda yapılan kalem aşısının tutabileceğini söylemişdi deniyen varmıdır?

fanibaba 17-08-2010 22:18

Bende geçen hafta 1 yaşındaki dut fidanına boru aşı yaptım yeni yeni güvermeye başlamış, 2 ay öncede 7 yıllık trunç vardı baya gövde kalındı kalem aşı yaptım tutmadı aradan 2 ay geçti sürgünler verdi kestiğim yerden çıkan sürgünlerden çift göz yapıştırma şeklinde limon ağacından göz aşı yaptım yeni yeni güveriyor ama biraz eğri güveriyor sanki :) 6 tanede incirlere göz aşı yapmıştım hepsi sürgünleri baya büyüdü :)

ama geçen senelerde incir aşılamıştım hemde aynı cins incirdi bu aşıladığım bir ağaç istediğim ve aldığım cins meyve olurken diğer aşıladığım ağacın incirleri meyveleri içi kırmızı ve küçük oldu bunun neden olduğunu anlamadım aşı tuttu ama sanki iki cins incir karıştı gibi oldu :)

Sonul 18-08-2010 16:16

Sayın Tekin;
Antalya'da deniz kenarında meyva ağaçlarım var. Aynı zamanda 1450 metrede yaylada değişik ağaçlarım var. Deniz kenarındaki ağaçlardan yaylaya aşı yapmayı düşünüyordum. Ancak deniz kıyısı ile yayla arasında su yürümesi bakımından 30-45 gün fark olduğundan aşıda başarılı olamayacağımı düşündüm ve gerçekleştirmedim. Sizin aktardığınız bilgilerden anladığım kadarıyla kıyı bölgesinden aşılanacak çelikleri alıp buzdolabında saklayıp zamanı gelince yaylada aşı gerçekleştirilebilir. Doğru anlamışmıyım?. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Harun Parlak 01-09-2010 10:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sonul (Mesaj 684872)
Sayın Tekin;
Sizin aktardığınız bilgilerden anladığım kadarıyla kıyı bölgesinden aşılanacak çelikleri alıp buzdolabında saklayıp zamanı gelince yaylada aşı gerçekleştirilebilir. Doğru anlamışmıyım?. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Doğru anlamışsınız. Kalemlerinizi buzdolabında saklayıp daha sonra aşılayabilirsiniz.
Ayrıca deniz seviyesinde saksıda aşılı fidanlarınız var ise yaylaya götürüp yazı aylarında yanaştırma aşı da yapabilirsiniz.
Kolay gelsin.

slmnoz 02-09-2010 19:48

merhaba ben Süleyman ÖZ 2006 yılı kasım ayında 150 adet şebin 150 adet bilecik cinsi ceviz fidanı diktim bu yıl yani 2010 da verime başladılar ama benim 150 şebin normal cıkarken 150 bilecik diye diktiğim fidanlar KAPLAN-86 cinsi ceviz cıktı meyvalar 8,5 cm ebadında ve 100-120 gr agırlığında taze tüketime elverişli bir cins miş. ben bu fidanları ne yapabilirim bu tür cevizin ekonomik değeri nedir değiştirmem gerekirmi ? konuyu bahsettiğim tarım ilçe görevlileri ancak aşı yaparak zararınızı karsılayabilirsiniz dediler. kafam çok karıstı bu türü değerlendirme şansım varmı yoksa aşılama ile değiştirmelimiyim. yardımcı olursanız sevinirim.

yasarugur 03-09-2010 18:25

Sn.slmnoz bu konuda tabii ki ustalar kesin söz sahibidir ama ben normal bir müşteri olarak erken piyasaya çıkan ve 24-28 gr ağırlığında(size 120 gram diyenler yanlış bilgi vermiş) diğerlerinden daha büyük olan cevizlerin satılma durumunda daha şanslı olduğunu düşünüyorum,zaten dört yıldır emek vermişsiniz fidanlarınız ele gelmiş, aşı durumunda sıfırdan yeniden başlayacaksınız ,bu arada aşılarınızın bazıları tutacak bazıları tutmayacak bu riski almağa değer mi diye düşünüyorum, takdiri de ustalarıma bırakıyorum.Literatürde 5 yaşındaki kaplanlarn 4-5 kg ürün vereceği yazılıyor.

Sonul 08-11-2010 23:34

Sayın Tekin;
Sizden bir ricam daha olacak. Biliyorsanız lütfen yardımcı olun. Bahçemde 5-6 adet "karaağaç" var. Bunlara meyve aşılanabilir mi? Aşılanabilirse hangi meyveler aşılanabilir? Aşılanamayacaksa kesipmeyve ağacı dikmek istiyorum. teşekkürler.

selim_50 22-02-2011 12:58

uyum sağlayıp sağlamayacağı konusunda tam bilgim ve deneyimim yok ama karaağaç yapı olarak vişne ve kiraza uygun olabilir.

copur 09 22-02-2011 16:45

Ben kirazı göz aşısı olarak aşıladım, tutmadı. Tarla kenarında bol miktarda bulunuyordu. İlkbaharda arılar için gıda kaynağı oluyor.

xlaborantx 25-02-2011 10:33

Çok güzel bir çalışma. Denizli için aşı zamanları ne zaman? o konu hakkında bilgi bulamadım. Hangi aylarda hangi aşı yapılır bilgi verirmisiniz?

Harun Parlak 25-02-2011 17:40

Aşı zamanı. Kalem aşıları için Bitkilerin uyanma döneminde Uyanmaya yakın zamanda yapılmalıdır.
Göz aşıları ise aşılanacak kaleme su yürüdüğünde kolayca kabuk ayrılmaya başlandığında başlanabilir.
Kalem aşılarını, Zamanı da zaman kazanmak için Şimdiden bitkiler uyanmadan kalemleri alıp buz dolabında sitreçleyerek alt gözlerinde saklayıp anaç uyandıktan sonra bile aşılanabilir.
Yanaştırma aşıları ise bitkilerin aktif durumda olduğu her zaman uygulayabilirsiniz.
Kolay gelsin.

reis35 27-02-2011 21:18

Aşı makası ile yapacağım çelik aşının,açık alanda, tutma oranı ne kadardır.Yardımlarınızı bekliyorum.Çalışmalarınızda başarılar....

dussokagi 01-04-2011 23:29

aşı işine yeni başlayanlar için yarma kalem aşısı en kolay aşılardan birtanesidir

rehisbay17 14-04-2011 22:52

aşı

s.a.
herkese saygılar.
aşı hakkında benimde birkaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
köydeki evimizde iki adet deveci armudu fidanım var yaklaşık olarak 4 yıllık.
bir tanesine iki tane ankara armudu aşısı yaptım, diğerinede bir tane ankara armudu bir tanede tutmaz demelerine rağmen denemek için golden elma aşısı yaptım (yarma ve dilcikli ingiliz aşısı). birde ayva anacına iki tane muşmula aşısı denedim. bu aşıları 29 martta yaptım. en son iki gün önce gözlemlediğim muşmula ve ankara armudu kalemlerinin gözleri toplu iğne başı büyüklüğünde belli belirsiz sanki yeşeriyormuş gibi. elma kaleminde iki göz vardı bir tanesi düşmüş diğeri ise sağlammış gibi görünüyor. benim sorum armut anacına elma aşılanırmı. aşı yaptığım tarih aşı türüne uygunmu. şimdiden teşekkürler.

rehisbay17 14-04-2011 22:59

badem

s.a.
yukarıda sormayı unuttum. köydeki aşıları yapmadan 1 gün önce yani 28 martta ilçedeki evimin bahçe duvarının dışında kaldırımda kendi kendine yetişen bir badem fidanının üç dalına birisi dilcikli ingiliz aşısı diğer ikisi göz aşısı olmak üzere üç adet şeftali aşıladım. (aşı bandı ve aşı macunu kullanıyorum) havalar soğuk ve yağışlı gittiği için aşı bantlarını açmadım ama göz aşılaım tutmuş gibi görünüyor, küçük küçük yaprak sürmeye başladılar. dilcikli ingiliz aşısıysa maalesef sizlere ömür. acaba badem anacına şeftali aşısı uyarmı?

ahmet salih 17-04-2011 18:47

4 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ahmet salih (Mesaj 398284)
daha meyva almadım şu an çiçekleri var. bir kaç gün içinde fotoğraflarını yüklemeye çalışırım.

Sanırım bu yıl ters aşı vişne ve kirazın meyvelerini görebileceğiz.Ters aşı vişne fotoğrafları

ahmet salih 17-04-2011 18:48

3 Eklenti(ler)
Ters aşı kiraz,

ligustrum 17-04-2011 19:21

Çok güzeller. İyi ve kötü yanları nelerdir?

cuu 17-04-2011 19:25

sn Ahmet salih kendinizmi aşıladınız yoksa aşılımı olarakdan mı aldınız ters aşılı kiraz ve vişneleri ? Mükemmel gözüküyorlar. Kendiniz aşıladıysanız nasıl yapdığınızı tarif edebilirmisiniz?

ahmet salih 17-04-2011 22:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cuu (Mesaj 787564)
sn Ahmet salih kendinizmi aşıladınız yoksa aşılımı olarakdan mı aldınız ters aşılı kiraz ve vişneleri ? Mükemmel gözüküyorlar. Kendiniz aşıladıysanız nasıl yapdığınızı tarif edebilirmisiniz?

aşılı olarak aldım sn cuu, amatörce aşı denemelerim var, ancak bu biraz profesyonel işi sanırım.

ahmet salih 17-04-2011 22:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum (Mesaj 787561)
Çok güzeller. İyi ve kötü yanları nelerdir?

iyi ,kötü diye bir yorum yapamam ,ama çiekler full açınca muhteşem görünüyorlar. üzerlerinde meyve olursa o da güzel bir görüntü olur herhelde.iyi bir yanı bir nevi bodur kalıyorlar.

Lilium 17-04-2011 23:16

Dozlayıcısı varsa, ya da dozlanma imkanı varsa meyva bağlamaması için bir neden olmaz.

Akhisarlı 23-04-2011 11:14

sayın tekin verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

pria 25-04-2011 11:40

1 Eklenti(ler)
Zeytin fidanlığımda tahminime göre 300 yaşında yabani bir zeytin vardı..her yıl pıtrak gibi zeytin yapar,kuşlar yerdi..
Bu yıl ona aşı yaptırdım..25 tane kalem aşı yapıldı..dallar çok kalın olduğu için her dala 6-7 kalem kondu..
Aşıyı yapan kişiye geçen yıl karadut aşısı yaptırmıştım..6 kalemin 6 sıda tuttu..
Zeytine biraz farklı bir yöntem uyguladı..
Önce dalı kesip yüzeyinin pürüzlerini keskin bir bıçakla düzeltti..
Sonra bir kama ile kabuğu ayırıp aşı kalemini araya soktu..
Aşı kalemlerini 2 göz bıraktı ve kalemin yeşil olan kabuğunun üstünü hafifçe bıçakla kazıdı..
Islatılmış kil ile her tarafı kapattı..üstüne bez sardıu..sonrada naylonla sararak iple sıkı sıkıya bağladı..
Kalamata zeytin aşısı yapıldı..
25 kalemden 10-15 tanesi tutsun yeter..

MUCAR 30-04-2011 23:55

Tüm doğacılar
28 nisanda daha önce buzdolabına ayıtdırdığım kalemlerimi kiraz ağacına aşı yaptım biraz sularını çekmişlerdi
yine aynı anaca yeşillenmiş kalemlerdende aşı yaptım tutarmı bilmiyorum
deneyimi olan arkadaşların bilgilerinden faydalanmak isterim
saygılarımla

nurguldk 11-05-2011 16:42

Merhaba,
Hocam bahçede epey yaşlı birkaç tane yabani gül var. Ben onlardan kurtulmak istesem de onların hiç niyeti yok. Ben de sarmaşık gül **** pon pon gül aşılayabilir miyim diye düşündüm. Bu konuda hiçbir deneyimim yok. Detaylı olarak yardımcı olabilir misiniz acaba.
Mevsimi uygunmudur? Nasıl bir teknik kullanmalıyım? Yabani güle istediğim gül çeşidini aşılayabilir miyim?

Harun Parlak 11-05-2011 17:49

Burada Tomurcuk göz aşısını bu mevsimde uygulayabilirsin Temmuz auğustos ayına kadar uygulanabilecek aşı şeklidir.

nurguldk 12-05-2011 11:00

Teşekkür ederim.
Cehaletimi mazur görün :) Bu tekniği biraz inceledim. Ancak ben yabani gülden tamamen kurtularak aşı yapmayı denemek istiyorum. Yani güle uygun olacak ve gövdeden uygulayabileceğim bir teknik önerebilir misiniz.

ligustrum 12-05-2011 13:07

Sayın nurguldk; Yabani gülden tamamen kurtulmak için, toprağını belleyip çıkan kökçükleri temizlemek gerekecek.
Bu sürgünlerden birkaçı bırakılıp yıllık sürgünlere aşı yapılabilir, fakat kök çok güçlü olduğundan, sürgün vermesini azaltmak için; Aşı yapılması düşünülen sürgünün etrafında da belleme yapılmalı.
Yaşlı gül gövdesine kalem aşısı belki erken ilkbaharda yapılır. Dikenleri çok olduğundan uğraşanı pek nadirdir.Yıllık sürgüne göz aşısı yapan da "Gülü seven dikenine katlanır" sözünü iyice kavramış olur.:D
Gülü de sevdiğimize göre, sürgün göz aşısı ile bazı denemeler yapma görüşündeyim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024