agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni213Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-12-2017, 14:09   #121
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017

[url=https://hizliresim.com/jQdMBg][/

Bu fotoğrafları terk edilmiş bir yerden çektim,yazın ekilmiş hasat bitince de bu şekilde büyümüşler.Sanırım bunlar agr veya hawk ismiyle satılan anaçlar.Hibrit olabilirler tohumlardan çimlendirmeye çalışacağım sonuçta ortaya it üzümüde çıkabilir belki bilinen bir yabani türde.
Yine bugün ilk videodaki anaca çok benzeyen ama yine farklılıkları olan bir çeşit denk geldi,İtalyanların solanum torvum dedikleri çeşitle benziyor yapraklar dar ve bodur gibi bu seferde gövde de diken yok.yine bir tane daha var benim paylaştığım teranınkine çok benzeyen bir çeşit yapraklar dikenli gövde de diken yok.Bunlar hibritmi bilemiyorum bunuda Hishtill firması panaç ismiyle satıyor ancak dediğim gibi serada iki farklı tür var ve bir tanesi İtalyanların solanum torvumuna çok benziyor

Ayazkızı, bnymnblr ve Muda beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2017, 14:57   #122
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Fotograflarda gövdede dikenler var dikkatli bakılınca gözüküyor
Bu tür naranjilla(Solanum quitoense) ya da benziyor
Solanum Torvumun meyveleri az daha ufak oluyor gibi.
Ama bu anacı bulduysan kaçırma derim

bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2017, 23:54   #123
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Birde topa patlıcanın yabanisi sanırım muhtemelen amedeo çeşitinin ebeveynlerinden birisi.

Ayazkızı beğendi.
Eski 20-12-2017, 13:25   #124
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr Mesajı Göster
Fotograflarda gövdede dikenler var dikkatli bakılınca gözüküyor
Bu tür naranjilla(Solanum quitoense) ya da benziyor
Solanum Torvumun meyveleri az daha ufak oluyor gibi.
Ama bu anacı bulduysan kaçırma derim

Solanum capsicoides
Solanum quitoense

https://www.invasive.org/browse/deta...imgnum=5161067
solanum torvum olan bitkiye benzemiyor bu anaçların hiçbirisi,italyanların gövdesi tamamen dikenle kaplı daha ağaçsı türü kesinlikle solanum torvum değil,solanum torvum daha yanlara doğru yayılma eğiliminde daha çok çalılaşma gösteren bir çeşit,arazide benim denk geldiğim çeşit çok benziyor ama o da değil gibi en çok benzeyeni de o,italyanların türe denk geldim bir serada onun filizlerden aldım tutarsa yetiştireceğim.2k'nın çeşitte solanum torvum değil,bütün bu anaçları en az 2 yıllık olduğunda tanımlamak daha doğru olacak sanırım tabi hibritse bir kaç çeşit zor,mesela sizin kaçırmayın dediğiniz çeşit hawk diye satılan bilinen bir çeşit ve muhtemelen hibrit çünkü vilmorin ve genta satıyor ve öylece hibritlemeden satacaklarını düşünmüyorum.Tohumları deneyeceğim bakalım neyle karşılaşacağız.

İtalyanların tür Solanum chrysotrichum olan sanırım bu en güçlü tür anaçlar içinde.
http://www.westafricanplants.sencken...14#image=10051
Bu bitkiyi ben doğal ortamında gördüm ama nerde gördüğümü hatırlayamıyorum

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen devrann : 20-12-2017 saat 14:26
Eski 20-12-2017, 15:02   #125
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Eski 20-12-2017, 15:22   #126
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
evet bu bitki ama solanum torvum chrysotrichum olarak geçmiyor yani alt türü değil bu tür solanum chrysotrichum olarak geçiyor,bu bitkiden alanyada doğal ortamda yetişiyor ama dikenleri olduğunu tam anımsamıyorum sarı tüylü ve yine beyaz çiçekli üzerinde meyve olduğunu da anımsamıyorum birebir bu tür,o bölgede araziye çıktığımda fotoğrafını çekip atacağım buraya inşallah.

bnymnblr beğendi.
Eski 22-01-2018, 10:34   #127
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
evet bu bitki ama solanum torvum chrysotrichum olarak geçmiyor yani alt türü değil bu tür solanum chrysotrichum olarak geçiyor,bu bitkiden alanyada doğal ortamda yetişiyor ama dikenleri olduğunu tam anımsamıyorum sarı tüylü ve yine beyaz çiçekli üzerinde meyve olduğunu da anımsamıyorum birebir bu tür,o bölgede araziye çıktığımda fotoğrafını çekip atacağım buraya inşallah.
Gerçi topan patlıcanlar da var. Onların da gövdesi epey kalınlaşıyor.Onları ikinci seneye bırakabilecekmiyim merak ediyorum.

Eski 12-03-2018, 13:39   #128
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Topan Patlıcan ikinci seneye kaldı filiz vermeye başlamış.
Topan patlıcan fidesi epey dayanıklı sanırım. Bu patlıcana uzun patlıcan aşılanabilir mi deneyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2018, 09:17   #129
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

En sonunda türleri tam olarak öğrendim.
Birinci video Solanum chrysotrichum

hakanersoz beğendi.
Eski 13-03-2018, 09:18   #130
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

İkinci video Solanum Mauritianum

hakanersoz ve devrann beğendi.
Eski 13-03-2018, 16:26   #131
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Solanum Mauritianum(Dikensiz Solanum Türü)

hakanersoz ve devrann beğendi.
Eski 02-04-2018, 15:22   #132
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Topan Patlıcan ikinci seneye kaldı filiz vermeye başlamış.
Topan patlıcan fidesi epey dayanıklı sanırım. Bu patlıcana uzun patlıcan aşılanabilir mi deneyeceğim.
Dona dayanıklılık anacın güçlü olduğunu belli eden birşey değil,hızlı kök yapan yabani bir tür olmalı,patlıcanda kök hastalığı dayanımına bakılmıyor daha çok verim açısından bakılıyor çünkü kök su içinde çok kalmadığı sürece patlıcan kolay kolay hastalanan bir bitki değil ve verimde nematod dayanımından geçiyor kökler nematodla bulaşsa bile yeni kökleri çok hızlı atabiliyor böylece bitkide verim azalması olmuyor
İsterseniz size yabani topan patlıcan tohumu gönderebilirim bu patlıcandan daha dayanıklıdır nematoda.

Bu patlıcan anacının yan tarafında bir tane domates vardı kökünü sökünce nematodla kaplanmamış kök yoktu bu bitki ise yoluna devam ediyor en ufak bir nematod belirtisi yok,yapraklarda sararma vs.Bu bitkinin filizinden her yere aşılıyorum boş bulduğum yakında üzerine domates aşılayacağım hatta aşılayacağım domateslerde yabani domates üzerine aşılı,öyle bişey deneyeceğim mantıksızda olsa

Eski 03-04-2018, 00:34   #133
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

bu fide üzerinden patlıcan aldınmı
toksik olabilir mi
kışın soğuk havada rutubet artınca fusarıum oluyor mu

Eski 03-04-2018, 11:57   #134
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
bu fide üzerinden patlıcan aldınmı
toksik olabilir mi
kışın soğuk havada rutubet artınca fusarıum oluyor mu
Hayır daha meyve bağlamadı çiçek açıyor ama çiçek kuruyor belki havalar biraz daha ısınınca meyve bağlar ama beklemeyeceğim gelecek yıl belki gövde biraz daha kalınlaşınca meyve tutar, bir kaç hafta sonra üzerine domates ve uzun patlıcan aşılamayı deneyeceğim,toksik değil çünkü ticari olarak bu anaç üzerine patlıcan aşılanıp satılıyor bir sorun yok.
Bu türün benim kontrol ettiğim seralarda daha fusarium olduğuna hiç şahit olmadım ki Alanya geleneksel olarak çok fazla hayvan gübresi kullanılan bir yer artı nem yaz kış yüksektir , nem,azot veya tuzun etkilerine hiç tepki vermiyor gayet stabil bir anaç.hem fusarium hem nematod dayanımı üst düzeyde,bu yıl külleme ve kurşuni küf çok sorun oldu halada olmakta birazda üzerine aşılanan çeşitle alakalı olsada fotoğrafını attığım anaç biraz daha toleranslı.

Düzenleyen devrann : 03-04-2018 saat 12:01 Neden: ekleme
Eski 03-04-2018, 13:55   #135
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Bu da farklı bir tür.
Diğer solanum türlerinden farklı
Solanum quitoense
Solanum Chrysotrichum
Solanum Torvum
Solanum Mauritianum

Eski 17-04-2018, 14:27   #136
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Arkadaşlar nasıl bir bitkiymiş bu. Yanlış görmediysem hem muşmula hem patlıcan aşılanmış.

Bu bitkinin tohumundan elinde olan varsa paylaşırsa ne mutlu olurum

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2018, 16:28   #137
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Arkadaşlar nasıl bir bitkiymiş bu. Yanlış görmediysem hem muşmula hem patlıcan aşılanmış.

Bu bitkinin tohumundan elinde olan varsa paylaşırsa ne mutlu olurum
Aliexpressten sipariş verdim eğer çimlendirebilirsem gelen tohumların bir kısmını buradan isteyenlerle paylaşabilirim

Eski 05-06-2018, 14:56   #138
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Benim bahçedeki topan patlıcanlar ikinci seneye çiçek açmaya başladı. ama çiçekler patlıcana dönmüyor. açıyor sonra bir kaç gün sonra kuruyor.

Eski 05-06-2018, 14:58   #139
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Alıntı:
Aliexpressten sipariş verdim eğer çimlendirebilirsem gelen tohumların bir kısmını buradan isteyenlerle paylaşabilirim

Solanum Chrysotrichum **** Solanum Mauritianum sipariş vermek lazım
Solanum Torvum o kadar kuvvetli bitki değil.

Düzenleyen bnymnblr : 29-04-2019 saat 14:53
Eski 06-06-2018, 15:26   #140
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Solanum Chrysotrichum **** Solanum Mauritianum sipariş vermek lazım
Solanum Torvum o kadar kuvvetli bitki değil.
Söylediğiniz 2 türü de arama yaptım ama böyle bir tohum bulamadım. Nasıl arama yapıp sipariş verebiliriz?

Eski 12-06-2018, 16:40   #141
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Alıntı:
Söylediğiniz 2 türü de arama yaptım ama böyle bir tohum bulamadım. Nasıl arama yapıp sipariş verebiliriz?
bu tohumlar Türkiye'de yok
ama dışardan alabileceğin siteler

Solanum Mauritianum (Dikensiz)
Solanum mauritianum at B & T World Seeds

Eski 12-06-2018, 21:50   #142
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Bu konu ile ilgili bir gelisme var mi? Nasil yaygin hale getirebiliriz? Agaci asili halde sattigini soyleyen kullanicilar olmus ama satis sayfasinda bi sey bulamadim.

Tohumdan uygun olan turlerden birini cogaltip asi yaparak ilerlemek gerekiyor diye anliyorum. Tum sureci basariyla kaydeden ve meyve alan var mi?

acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2018, 11:07   #143
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Valla ben aliexpressten siparis verdim. Gelmedi daha. Sanirim seneye kalir ama tohumundan uretmeye calisacagim ilk hedefim bu...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi ciftci Mesajı Göster
Bu konu ile ilgili bir gelisme var mi? Nasil yaygin hale getirebiliriz? Agaci asili halde sattigini soyleyen kullanicilar olmus ama satis sayfasinda bi sey bulamadim.

Tohumdan uygun olan turlerden birini cogaltip asi yaparak ilerlemek gerekiyor diye anliyorum. Tum sureci basariyla kaydeden ve meyve alan var mi?

acemi ciftci beğendi.
Eski 17-06-2018, 17:26   #144
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:

Patlıcan ağacı anacı yapan firmalar mevcut bunlardan 2 tanesi hibrit 1 tanesi hibrit değil.Ben hibrit olmayanı aşılı fidenin kalemini kopararak yan taraftan çıkan anacın filizini büyütmek suretiyle geliştirdim,şu anda 3 metreyi geçmiş durumda epeyde kalınlaştı ancak birçok çiçek açmasına rağmen meyve bağlamadı belki ikinci yılında meyve bağlayacaktır üzerine aşı yapayım diye karar vermiştim ama bu fikrimden vazgeçtim tohum almak için.Tohumdan yetiştirmek epey zaman alacaktır çimlenme oranıda %65-70 arasında .Balkonumda kolon bir anacın üzerine biber patlıcan ve domates aşıladım 1 hafta önce patlıcanlar ve biber tutmadı domatesin 1 tanesi tuttu.Çeşit solanum torvum ,tabi çeşitli alt türleri bulunuyor domates ve patlıcan aşılanabiliyor.Anaç ticari olarak kullanılmasına rağmen ve zehirlenme belirtisi olmamasına rağmen bu bitkiyle ilgili..

turkey berry, sapogenin steroid klorogenin de dahil olmak üzere potansiyel olarak farmakolojik olarak aktif bir dizi kimyasal içerir.

Sulu özleri, kanlarında eritrosit, lökosit ve trombosit sayısının azalmasıyla farelere öldürücüdür (Tapia 1996). İlgili bir kimyasal, kolekalsiferol, bir dizi ticari rodentisidde aktif maddedir.

Bitkinin ekstraktlarının, hiperaktivite, soğuk algınlığı ve öksürük, sivilce, cilt hastalıkları ve cüzzam tedavisinde yararlı olduğu bildirilmiştir.

S. torvum meyvesinden ekstre edilen metil caffeate, streptozotosin ile indüklenen diyabetik sıçanlarda antidiyabetik etki gösterir.

Jamaika yemeklerinde hazırlanan Solanum torvum meyvelerinin tüketimi sonucu kolinerjik zehirlenme bildirilmiştir.

acemi ciftci beğendi.
Eski 18-06-2018, 02:08   #145
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Alıntı:
Patlıcan ağacı anacı yapan firmalar mevcut bunlardan 2 tanesi hibrit 1 tanesi hibrit değil.Ben hibrit olmayanı aşılı fidenin kalemini kopararak yan taraftan çıkan anacın filizini büyütmek suretiyle geliştirdim.
Bu firmalarin isimlerini paylasabilir misiniz? Tek gonderim yapiyorlar mi bilmiyorum ama sansimi denemek isterim.

Alıntı:
...ama bu fikrimden vazgeçtim tohum almak için.
Dallardan biri tohum almak icin birakilamaz miydi? Sadece diger dallara asi yapilsaydi yani.

Alıntı:
Jamaika yemeklerinde hazırlanan Solanum torvum meyvelerinin tüketimi sonucu kolinerjik zehirlenme bildirilmiştir.
Bu durumda bu bitki uzerinden elde edilecek sebzeler zararli midir? Yoksa meyve ile kastedilen bitkinin asisiz kendi meyvesi midir?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wikipedia
Turkey berry grows about 0.75 to 1.5 m in height per year. The species is not long-lived; most plants live about 2 years.
Son sorum ise bitkinin omru ile ilgili. Wikipedia Solanum Torvum icin 2 senelik bir bitki diyor. Omru bu kadar kisa ise yetistirmek pek mantikli durmuyor. Omru ile ilgili bilgisi olan var midir?

Eski 18-06-2018, 13:53   #146
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

İnternet araştırmalarımdan elde ettiğim bilgilere göre solanum torvum kalsinojenik bitkiler grubuna girmektedir.

Çiftlik hayvanlarında yumuşak doku kireçlenmesi, zayıflık, kanda kalsiyum ve fosfor düzeyinde yükselmelere neden olan, D vitamini benzeri etki gösteren glikozitler içeren bitki grubuna kalsinojenik bitkiler denir.
Başlıcaları;
Cestrum diurnum,
Trisetum flavescens,
Solanum torvum,
S. verbascifolium,
Dactylis glomerata,
Solanum malacoxylon ve
Medicago sativa’dur.

Bizim ülkemizde borazan çiçeğine patlıcan aşısı yaptıktan sonra elde ettiği ürünlerden zehirlenen kişiler olmuştur.
Ancak solanum torvum üzerine yapılan aşıların bu belirtilen muhtemel özellikleri patlıcan domates **** biber aşıları üzerine geçirdiğine dair bir bilgi bulamadım.

Eski 19-06-2018, 14:25   #147
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Bu firmalarin isimlerini paylasabilir misiniz? Tek gonderim yapiyorlar mi bilmiyorum ama sansimi denemek isterim.

Dallardan biri tohum almak icin birakilamaz miydi? Sadece diger dallara asi yapilsaydi yani.

Bu durumda bu bitki uzerinden elde edilecek sebzeler zararli midir? Yoksa meyve ile kastedilen bitkinin asisiz kendi meyvesi midir?

Son sorum ise bitkinin omru ile ilgili. Wikipedia Solanum Torvum icin 2 senelik bir bitki diyor. Omru bu kadar kisa ise yetistirmek pek mantikli durmuyor. Omru ile ilgili bilgisi olan var midir?
1-Hibrit olmayan ağaç anacını 2k isminde bir fidelik yapıyor sadece,hibrit olanı ise aşılı Fide yapan herhangi bir fidelikten temin edebilirsiniz.grow,hishtil,Yaşa vs.
2-Olabilrdi belki ama seranın içinde olduğu için çok sıcak olduğu içinde pek aşı denemesi yapmak istemedim,3 metre boy olsada çok fazla kalın değil gövde yukarda paylaştığım gövdenin 2 katı kalınlığında şu anda.
3-Muhtemelen bitkinin kendi meyveleri yenilirse zehirli olabiliyor ama YouTube ta bir sürü yemek tarifi var solanum torvumla yapılan,zehirliyse bile belli bir sınırın altında sanırım ki ben meyvelerini yemeyi hiç düşünmüyorum.Bir ikincisi bendeki çeşitin solanum torvum olduğuda tam kesin değil,Hindistan’da yetişen türe göre daha yukarı gidiyor orjinali daha yayvan.Yani bir karmaşa var türler arasında.
4-Bu bitkinin 2 yıldan fazla yaşayacağını düşünüyorum,belki 2 yıldan sonra zayıflıyordur.****** bu bitkiyi kullanmaktaki amaç bitkinin güçlü köklerinden faydalanmak ve üzerini başka türlerin aşılanıyor olması.Bu bitkiyi bahçenizde yetiştirdikten sonra istediğiniz kadar filizlerden üretebilirsiniz,suyun içine filizleri koyunca 10 gün gibi bir sürede bembeyaz saçak yapmakta.Yani 2 yıl sonra ölünce yeni bitkilerinde elde etmiş olursunuz.

acemi ciftci beğendi.
Eski 19-06-2018, 16:09   #148
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Cevabiniz icin tesekkurler. 2k firmasi ile gorustum. Ellerinde fide kalmamis. Agustos ayinda ellerinde gonderime hazir olacakmis. Adedini 2,5-3 TL'den satiyorlarmis. Az sayida alima da olumsuz bakmadilar.

Agustos ayinda siparis verip buyutmeye calisacagim. Eger anac sacak verirse onu da koklendirip patlican disinda asilar da denemek istiyorum. Domates ve biber denenmis sanirim. Baska kim bilir hangileri oluyordur.

Eski 30-06-2018, 16:41   #149
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Merhaba. Ben aliexpressten tohum getirttim. Çimlendirmeye çalışıyorum yine bilgi veririm.
Aşı yapma olayına gelince bilemiyorum burdaki yazılanlar kafa karıştırıyor. Neden zehirli olsunki? 2K firması yapıyorsa onunki neden zehirli değil? Demekki labaratuvar ortamında bitkiyi kısırlaştırıp öyle satıyorlar. Tohumdan tekrar üretemeyeceğim hiç bir sebze işine girmek bana mantıklı gelmiyor..

Eski 30-06-2018, 23:05   #150
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Merhaba. Ben aliexpressten tohum getirttim. Çimlendirmeye çalışıyorum yine bilgi veririm.
Aşı yapma olayına gelince bilemiyorum burdaki yazılanlar kafa karıştırıyor. Neden zehirli olsunki? 2K firması yapıyorsa onunki neden zehirli değil? Demekki labaratuvar ortamında bitkiyi kısırlaştırıp öyle satıyorlar. Tohumdan tekrar üretemeyeceğim hiç bir sebze işine girmek bana mantıklı gelmiyor..
İyi akşamlar
Patlıcangiller familyasında birçok farklı tür var bunlardan bazıları zehirli,solanum torvum zehirli olmayan bir tür en azından kendi meyvelerini yemediğiniz sürece.Siz hangi türün tohumunu getirttiyseniz bu konuda araştırsanız iyi olur.2k’nın anaçlar hibrit değil tohumdan üretebilirsiniz tabi meyve bağlarsa benimkiler çiçek açtıysada meyveye hiçbiri dönüşmedi.Bunun dışında hibrit bile olsa çelik ve filizlerden devam ettirebilirsiniz.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024