agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler
  • 1 Gönderen k0900
  • 1 Gönderen BalıkcıSerdar
  • 1 Gönderen k0900
  • 1 Gönderen k0900
  • 1 Gönderen chambre
  • 1 Gönderen Cymbelina
  • 1 Gönderen chambre
  • 1 Gönderen sardunyadervis
  • 2 Gönderen İsmail Kuzucu
  • 1 Gönderen kartezyenx
  • 3 Gönderen devrann
  • 3 Gönderen devrann

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2006, 18:23   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Salisilik asitin fungusit etkisi var.

Tohumları aspirin eritilmiş suya koyup bir miktar bekletebilirsiniz, sonra ekersiniz. Aspirinin icindeki salisilik asitin fungusit etkisi var bir miktar da bitki aktivatörü olarak çalışıyor.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2006, 20:31   #2
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
...Sanıyorum aspirinin içindeki salisilik asit ismide hammaddesini söğütten aldığı için söğütün latince ismi salix den türemiş...Bunun içinde söğütleri köklendirirken çıkan söğüt suyuda aynı görevi görüyor ve köklendirmeye yardımcı oluyor.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 16:13   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
aspirin ile muamele edilen tohumlarda çimlenme

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Ziraat Fakültesinin çifçi köşesindeki biber tohumunun çimlendirmesiyle ilgili çalışması.

Biber tohumları 25-30 ºC de 8 gün içersinde çimlenirken, 15 ºC de 25 gün içersinde çimlenebilmektedir. Özellikle tohumlar direk olarak tarlaya ekildiklerinde toprak ve hava sıcaklıkları çok büyük oranda dalgalanma göstermesinden dolayı çimlenme ve tarla çıkışı olumsuz etkilenmektedir.

Biber yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı ilimizde tarlaya tohum ekiminin yapıldığı zamanlarda toprak sıcaklıkları 10-20 arasında gidip gelmekte ve bu da tohumların çıkışını ve sağlıklı bir bitki örtüsü oluşturmasını engellemektedir. Bu nedenlerden dolayı bu çalışmada biber tohumlarının düşük sıcaklıktaki performanslarını arttırmaya yönelik olarak tohumlar belli dozlarda aspirin ile muamele edilmişler ve sonrasında çimlenme ve çıkışlarına bakılmıştır.

Çalışmada May tohum firmasına ait "Demre" biber tohumları kullanılmış ve tohumlar %3 lük KNO3 içerisine ilave edilen 4 farklı dozda aspirin (9 g/L, 18 g/L, 90 g/L ve 180 g/L) içerisninde 25 ºC de 6 gün tutulmuşlar (Şekil 1) ve sonrasında 15 ºC de petri kaplarında çimlenmelerine (Şekil 2) ve toprakta çıkışlarına bakılmıştır.

Aspirin ile muamele edilmeyen kontrol tohumları %45 oranında çimlenme (Şekil 3) ve %40 (Şekil 4 ve 5) oranında toprak çıkış oranına sahip oldukları halde, 18g/L aspirin ile muamele edilen biber tohumları 15 ºC de hem en yüksek çimlenme değerine (%91, Şekil 3) hem de en yüksek çıkış oranına (%85, Şekil 4 ve 6) sahip olmuşlardır.

Bu sonuçlar, aspirin uygulamalarının biber tohumlarının düşük sıcaklıktaki çimlenme ve tarla çıkışlarını olumlu olarak etkilediği ve bu amaçla kullanılabileceğini göstermiştir.

Konunun Resimli sayfa adresi : http://ciftci.ksu.edu.tr/dokumanlar/...e_aspirin.html

chambre beğendi.
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 20:18   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-11-2007
bu uygulamayı diğer tohumlar için de uygulayabilir miyiz..aynı sonucu alabilir miyiz..?

Amazonn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 20:26   #5
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Birde bu muamele ile çimlenen tohumların, meyve tutmasında ve meyve/sebzelerinin "insan sağlığı üzerinde bir etkisi var mı" diye bir araştırma yapılmış mıdır"

dryad beğendi.
BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 20:26   #6
Ağaç Dostu

Açıkcası bilmiyorum, ben bu yazıyı okudukta sonra dometesi aspirinle çimlendirdim, %90 çimlenme sağladım.

Denemekte yarar var.

chambre beğendi.
Eski 13-04-2009, 20:28   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BalıkcıSerdar Mesajı Göster
Birde bu muamele ile çimlenen tohumların, meyve tutmasında ve meyve/sebzelerinin "insan sağlığı üzerinde bir etkisi var mı" diye bir araştırma yapılmış mıdır"
Hergün küçük bir aspirin alan biri olarak benim için sorun olmaz diye düşünüyorum

gilan beğendi.
Eski 13-04-2009, 20:30   #8
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Verdiğiniz linke baktım, sadece çimlenme hususunu araştırmışlar, sonrası hakkında bir bilgi yok. Aslında bununda araştırılması gerekmez mi?

Bu arada hemşerim, sizinle uzun boylu görüşemedik, bir dahaki toplantıda görüşürüz umarım

Eski 13-04-2009, 20:33   #9
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Aspirin kendi başına insana da tohumlara da yararlı tamam, ama bir çok şey varki aslında yararlı olmasına karşın, başka bir yararlı nesne ile birlikte olduğu zaman zararlı hale geliyor. Onun gibi, bu olayında zararlı bir şey oluşturma riski yok mu?

Eski 13-04-2009, 20:38   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Konuyla ilgili iki mesajı buraya ekledim... Geçmiş tarihli oldukları için en üste eklendi...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 20:54   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BalıkcıSerdar Mesajı Göster
Verdiğiniz linke baktım, sadece çimlenme hususunu araştırmışlar, sonrası hakkında bir bilgi yok. Aslında bununda araştırılması gerekmez mi?

Bu arada hemşerim, sizinle uzun boylu görüşemedik, bir dahaki toplantıda görüşürüz umarım
Araştırma sadece çimlendirme ile ilgili yapılmış.

Memnuniyet duyarım.

Düzenleyen k0900 : 13-04-2009 saat 20:54 Neden: düzeltme
Eski 06-04-2012, 10:11   #12
Yeni Üye

chambre's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Talking biber tohumu-aspirin-çay artığı

Merhabalar,
Çoook acemi birisi olarak biber tohumları için şöyle bir deneme yapıyorum;

Bir önceki akşamdan demlikte kalan çay artığını, sabah bir saksı torfun üst kısmıyla karıştırdım. Forumda böyle bir şey okumuştum, inşallah doğru hatırlıyorumdur. Biber tohumlarını aralıklarla ektim (3 cm aralık yeterliymiş), can suyu niyetine içinde 1 adet aspirin erittiğim sudan azcık serptim. Aspirinli suda 6 gün bekletmek en iyisi anladığım kadarıyla ama o kadar sabredemeyeceğim bu hevesle

Şimdi dualarım biber tohumlarının biran önce çimlenmesi ve şaşırtma işlemine gerek kalmadan aynı saksıda mutlu mesut büyümeleri için. Sonuçları biber tohumu bir an önce çimlensin isteyen çiçekseverler için yazacağım. Şimdilik hoşçakalın.

Cymbelina beğendi.
chambre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 20:49   #13
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
bu çay artıgı ve asprini ekim sırasında degilde, normal sulama yaparken çiçekli bitkilere besin/gübre amaçlı verebilir miyiz? Bir de çay artıgı derken, çayın içtigimiz kısmı mı yoksa o toz - kuru cay kısmı mı (demlikte kalan) ????

chambre beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 23:18   #14
Yeni Üye

chambre's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
İlk sorunuzun cevabını bilmiyorum, ikincisini biliyorum: Demlikte kalan ıslak kısım, hani çöpe dökmesi hiç zevkli olmaz ya, her yere bulaşır Deneme aşamasında olduğumdan biberler çimlenince bakalım işe yaramış olacak mı bu yöntem. Hoşçakalın şimdilik...

mono_blaine beğendi.
chambre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2012, 00:01   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2012
herkese iyi çalismalar .. ben de henuz isin acemisiyim yurtta topraksiz tarim denemek istiyorum. pazardan aldigimiz domatesin tohumlarini çimlendirmem bu yontemlerle ve bu mevsimde mumkun mudur acaba?

hasanzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2012, 03:45   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasanzu Mesajı Göster
herkese iyi çalismalar .. ben de henuz isin acemisiyim yurtta topraksiz tarim denemek istiyorum. pazardan aldigimiz domatesin tohumlarini çimlendirmem bu yontemlerle ve bu mevsimde mumkun mudur acaba?
Buradan gerekli bilgiler ulaşabilirsiniz...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2014, 23:54   #17
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
aspirin ile muamele edilen tohumlarda çimlenme

aspirin kullanımı hakkında bazı yazılar okudum internette ve google çevirinin yardımıyla 4 lt suya 1 aspirin spreyle verildiginde faydaları bagısıklılık sistemi artirdigi görülmüş

ingilizcesi
.......
Q: I’ve heard that using aspirin water on my plants can **** promote plant growth and prevent disease. Is this true?
Harvey Ellis, Atlanta, GA

Aspirin water triggers a plant's natural defenses.
Aspirin water triggers a plant's natural defenses.
A: Rebecca Brown, professor of plant sciences at the University of Rhode Island, replies: Although the complete effects of treating plants with an aspirin-water solution are unknown, studies have shown that applying salicylic acid (aspirin is acetyl salicylic acid) to plants can induce resistance to pathogens, environmental stresses, and some insects. This protection should allow the plants to grow more vigorously. Under extremely stressful conditions or those highly favorable to the growth of diseases, however, salicylic acid may not prevent all damage from stress or disease. Salicylic acid is a naturally occurring compound in plants. When a plant is stressed or attacked by a pathogen, this compound stimulates the plant’s internal defense pathways. Treating a plant with additional salicylic acid appears to trigger the plant’s defense pathways in the same way.
In the summer of 2005, I directed a group of master gardeners with experiments on tomatoes. We looked at the effects of two strengths of aspirin water and the commercial product Messenger compared to plants sprayed with just water. Messenger activates the same internal defense system as salicylic acid but at a different point along the pathway, which may provide broader protection. Because of the dry conditions, none of the plants developed any disease. All of the plants grew equally well. We found that the plants treated with a solution of 250 milligrams of aspirin to 1 gallon of water and the plants treated with Messenger yielded more but smaller fruit than the control.
An aspirin-water solution of 250 to 500 milligrams (one or two regular aspirin tablets) of aspirin per gallon of water provides a solution similar to what has been tested; solutions at higher rates have been shown to burn foliage. Any brand of aspirin will work, but plain, uncoated tablets dissolve best. The solution should be applied every two weeks and may be used to water germinating seeds and new transplants.

Another form of salicylic acid that is gaining attention is willow water, made from steeping fresh-cut willow branches in water. Willows are naturally high in salicylic acid. The exact amount of salicylic acid in willows is unknown, however, so the amount to use and the timing of application is less certain. Willow water might be worth investigating as a source that could meet organic certification guidelines (neither aspirin nor Messenger do).

While there’s no harm in experimenting with these solutions, keep in mind that aspirin water and willow water are not registered pesticides. All of these products need to be applied preventively, before the first sign of disease. They may prevent infection but will not kill fungi or bacteria already infecting the plant. It may also take two weeks for the salicylic acid to activate the pathway and protect the plant.

Aspirin cures common plant headaches - Fine Gardening Question & Answer

google cevrisi
......
Ben bitkiler aspirin su kullanarak bitki büyümesini teşvik etmek ve hastalığı önlemeye yardımcı olduğunu duydum . Bu doğru mudur ?
Harvey Ellis , Atlanta , GA

*Aspirin su bir bitkinin doğal savunma tetikler .
Aspirin su bir bitkinin doğal savunma tetikler .
A : Rebecca Brown , Rhode IslandÜniversitesi'nde bitki bilimleri profesörü , cevap : bir aspirin - su çözeltisi ile bitkilerin tedavitam etkileri bilinmemektedir rağmen , çalışmalar salisilik asit uygulanarak ( aspirin , asetil salisilik asit ) olduğunu göstermiştir bitkiler patojenler , çevresel stres ve bazı böceklere karşı direnç neden olabilir. Bu korumabitkiler daha güçlü bir şekilde büyümek için izin vermelidir . Son derece stresli koşullar veya hastalıkların büyümesi için son derece elverişli olan altında, ancak , salisilik asit stres veya hastalıktan bütün zarar görmesini önlemek olabilir. Salisilik asit, bitkilerde doğal olarak meydana gelen bir bileşiktir. Bir bitki veya stresli bir patojen saldırısına edildiğinde, bu bileşik,bitkinin savunma iç yolları uyarır. Ek salisilik asit ile bir bitki tedavisi aynı şekildebitkinin savunma yolları tetiklemek için görüntülenir.
2005yazında , ben domates üzerinde deneyler usta bahçıvanlar bir grup yönetti . Biz sadece su ile püskürtülür bitkilere kıyasla iki aspirin su güçlü veticari ürün Messengeretkilerine baktı . Messenger daha geniş bir koruma sağlayabilir, salisilik asit gibi ancak farklı bir yol boyunca bir noktada aynı iç savunma sistemini aktive eder. Çünkü kuru koşullar , bitkilerin hiçbiri herhangi bir hastalık geliştirdi. Bitkilerin tümü eşit derecede iyi büyümüş . Biz, 1 galon su ve Messenger ile muamele bitkilere aspirinin 250 miligramlık bir çözeltisi ile muamele bitkilere kontrolden daha fazla fakat daha küçük meyve vermiştir bulundu.
Su galon başına aspirin 250-500 miligram (bir veya iki düzenli Aspirin tablet) bir aspirin - su solüsyonu sınanmıştır ne benzer bir çözüm sağlar ; yüksek fiyatla çözümler yaprakları yakmak gösterilmiştir . Aspirinin her marka çalışacaktır , ama düz kaplanmamış tabletlerin en çözülür . Çözelti, her iki haftada bir uygulanması ve su tohum çimlenme ve yeni nakli için kullanılabilir .

Önem kazanıyor salisilik asit başka bir form su , taze kesilmiş söğüt dalları demleme yapılır , söğüt sudur. Söğüt salisilik asit, doğal olarak yüksektir. Söğüt salisilik asidin kesin miktarı , ancak bilinmemektedir ve bu yüzden kullanımı miktarı ve uygulama zamanlaması daha az kesindir. Willow su organik sertifikasyon kurallarına ( aspirin veya Messenger yapmak ne ) cevap verebilecek bir kaynak olarak araştırmaya değer olabilir .

Hiçbir zarar bu çözümler denenmesi varken , aspirin , su ve söğüt su pestisitler kayıtlı olmadığını akılda tutmak . Bu ürünlerin tümü , hastalığın ilk işareti önce , önleyici uygulanması gerekmektedir . Onlar enfeksiyonu önlemek olabilir ama mantar ya da zatenbitkiyi enfekte bakterileri öldürmez. Ayrıca, yol etkinleştirmek ve bitki koruma için salisilik asit için iki hafta sürebilir.

Eklenen Resimler

merlict beğendi.
sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2014, 17:21   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2014
****** verebiliriz

gizem87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2016, 18:00   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Ziraat Fakültesinin çifçi köşesindeki biber tohumunun çimlendirmesiyle ilgili çalışması.

Biber tohumları 25-30 ºC de 8 gün içersinde çimlenirken, 15 ºC de 25 gün içersinde çimlenebilmektedir. Özellikle tohumlar direk olarak tarlaya ekildiklerinde toprak ve hava sıcaklıkları çok büyük oranda dalgalanma göstermesinden dolayı çimlenme ve tarla çıkışı olumsuz etkilenmektedir.

Biber yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı ilimizde tarlaya tohum ekiminin yapıldığı zamanlarda toprak sıcaklıkları 10-20 arasında gidip gelmekte ve bu da tohumların çıkışını ve sağlıklı bir bitki örtüsü oluşturmasını engellemektedir. Bu nedenlerden dolayı bu çalışmada biber tohumlarının düşük sıcaklıktaki performanslarını arttırmaya yönelik olarak tohumlar belli dozlarda aspirin ile muamele edilmişler ve sonrasında çimlenme ve çıkışlarına bakılmıştır.

Çalışmada May tohum firmasına ait "Demre" biber tohumları kullanılmış ve tohumlar %3 lük KNO3 içerisine ilave edilen 4 farklı dozda aspirin (9 g/L, 18 g/L, 90 g/L ve 180 g/L) içerisninde 25 ºC de 6 gün tutulmuşlar (Şekil 1) ve sonrasında 15 ºC de petri kaplarında çimlenmelerine (Şekil 2) ve toprakta çıkışlarına bakılmıştır.

Aspirin ile muamele edilmeyen kontrol tohumları %45 oranında çimlenme (Şekil 3) ve %40 (Şekil 4 ve 5) oranında toprak çıkış oranına sahip oldukları halde, 18g/L aspirin ile muamele edilen biber tohumları 15 ºC de hem en yüksek çimlenme değerine (%91, Şekil 3) hem de en yüksek çıkış oranına (%85, Şekil 4 ve 6) sahip olmuşlardır.

Bu sonuçlar, aspirin uygulamalarının biber tohumlarının düşük sıcaklıktaki çimlenme ve tarla çıkışlarını olumlu olarak etkilediği ve bu amaçla kullanılabileceğini göstermiştir.

Konunun Resimli sayfa adresi : http://ciftci.ksu.edu.tr/dokumanlar/...e_aspirin.html
Bu Aspirin olayını deneyen oldu mu bilemiyorum, deneyen varsa paylaşırsa memnun olurum. Bu yazının Kaynak Linki sanırım artık çalışmıyor. Burada ki çözelti konsantrasyonları aşağıda ki Sardunyaderviş'in paylaştığı http://www.finegardening.com/how-to/...headaches.aspx
yazısındaki konsantrasyona göre çok geldi bana. Burada 18g/Litre ki bu 60 tablet (300mg) diğer yazı ise 100mg/litre gibi?

Tercümedeki konsantrasyon daha mantıklı görünüyor.

Tohumları çimlendirmeye bırakmadan mı bu Aspirinli suda bekletmeliyiz, yoksa bu suyu çimlendirmede sulama suyu olarak da kullanabiliriz acaba?

Ben sanki 100mg/L lik bir konsantrasyondaki suyu çimlendirme için sulama suyu olarak da kullanabiliriz diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

sallaso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2016, 20:26   #20
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Aşağıdaki bağlantıda bir örnek bulabilirsiniz. Geçtiğimiz sene başka konularda da görmüştüm.

Dongyul / Bahçe

sallaso ve dongyul beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 11:21   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2016
aspirin ile çimlendirme yöntemini her sebze/meyve de kullanabilir miyiz ?

çimlendikten sonra evrelerde nasıl bir gelişme oluyor ? hasat alma zamanı özellik ile ?

fKalyoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2016, 18:30   #22
Yeni Üye

haktun's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2010
Aspirinli suda beklettiğim ve her yıl yeniden aldığım organik tohumlarımın hiç bir tanesi çıkmadı.Toprağım İst. Bahçe marketten aldığım "sihirli toprak" ve Filtre kumu (tuz durumunu ıslatarak suyunu tadarak kontrol ettiğim kum )ve Bahçemde geçen yıl kullandığim tam anlamı ile yanmış sığır gübresi .. Bu karışımı daha önceki yıllarda aspirinli suya koymadan ve sadece bir gece ıslak bez arasında bekleterek ekimini yaptığım organik ilaçsız tohumlar.Bu tohumlar ilk mahsul domateslerden alınarak kuruttuğum ve nem alıcı kapağı olan karanlık şişe içinde saklanmakta idi.
Şimdi aspirin kullanmadan geçen yıllardaki gibi ekim yapacağım ve burada sonucu sizlerle paylaşacağım.

haktun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 13:23   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Tohumları aspirin eritilmiş suya koyup bir miktar bekletebilirsiniz, sonra ekersiniz. Aspirinin icindeki salisilik asitin fungusit etkisi var bir miktar da bitki aktivatörü olarak çalışıyor.
aspirin ile yapılan bir deneye baktım yapraktan dozu aşmadan verirseniz fayda edebiliyor lakin doz miktarı neye göre fazla neye göre az bitkisine göre değişir , dozu fazla verirseniz bitkiye ciddi zararlar veririr , deneyde ise tohumların çimlenmesini engelledi yani tohuma aynı etkiyi yapmadı doz çok önemli

Üçcin beğendi.
kartezyenx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2019, 20:12   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2019
fungusit etkısi yanlış anlaşilmakda ,aspırının fungusıt etkısı yaprakdan verılırse olabılır,köklerde felç etkısı yapar bu yüzden asla toprağa verılmemelıdır.aspırının fungusıt etkısı var denılınce toprağa verecez sanılabılıyor.
Ayrıca onunda dozu var,aşılması zararlı olabılır.
Asla tohum cımlendırmede kullanmayınız tohumlarınız ölebılır.

Düzenleyen Üçcin : 13-12-2019 saat 07:02
Üçcin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2022, 18:50   #25
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Bende bazı çimlenmekte zorlandığım biber tohumlarında asprin ve potasyum nitrat uygulamasını uygulamak için araştırdım ancak aspirinin potasyum nitratla birlikte uygulanması çimlenme oranını tek başına potasyum nitrata göre düşürdüğünü gördüm bu forumun en başındaki karışımdakinin tam tersi sonuçlar var bütün artan aspirin dozları çimlenmeyi düşürmüş ayrıca çimlenme hızını düşürmüş.Ayrıca burada paylaşılan uygulamada 6 gün gibi çok uzun bir süre tohumlar bu karışım içinde bekletiliyor.
Daha çok uygulanması tavsiye edilen %3'lük potasyum nitrat çözeltisi içinde 24 saat bekletilmesi bu uygulama hiç bir uygulama yapılmayan tohumlara göre çimlenmeyi %97 oranında ve çimlenme hızını %50'ye yakın bir oranda artırmış.
Öncesinde hazırladığım %3'lük hidrojen peroksitte tohumları 1 saat beklettikten sonra aspirin ve potasyum nitratlı suda 1 saat beklettim.Biraz araştırdıktan sonra tohumları sadece %3'lük potasyum nitratlı çözeltide 24 saat bekletmeye karar verdim.
Daha önce aynı tohumları hiçbir uygulama yapmadan 2 hafta süreyle çimlendirmeye çalıştım hiçbiri çimlenmedi.Şimdi bu uygulama ile çimlenme olacak mı ,9 adet tohumdan kaç tanesi çimlenecek buradan paylaşırım.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2022, 20:29   #26
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Bende bazı çimlenmekte zorlandığım biber tohumlarında asprin ve potasyum nitrat uygulamasını uygulamak için araştırdım ancak aspirinin potasyum nitratla birlikte uygulanması çimlenme oranını tek başına potasyum nitrata göre düşürdüğünü gördüm bu forumun en başındaki karışımdakinin tam tersi sonuçlar var bütün artan aspirin dozları çimlenmeyi düşürmüş ayrıca çimlenme hızını düşürmüş.Ayrıca burada paylaşılan uygulamada 6 gün gibi çok uzun bir süre tohumlar bu karışım içinde bekletiliyor.
Daha çok uygulanması tavsiye edilen %3'lük potasyum nitrat çözeltisi içinde 24 saat bekletilmesi bu uygulama hiç bir uygulama yapılmayan tohumlara göre çimlenmeyi %97 oranında ve çimlenme hızını %50'ye yakın bir oranda artırmış.
Öncesinde hazırladığım %3'lük hidrojen peroksitte tohumları 1 saat beklettikten sonra aspirin ve potasyum nitratlı suda 1 saat beklettim.Biraz araştırdıktan sonra tohumları sadece %3'lük potasyum nitratlı çözeltide 24 saat bekletmeye karar verdim.
Daha önce aynı tohumları hiçbir uygulama yapmadan 2 hafta süreyle çimlendirmeye çalıştım hiçbiri çimlenmedi.Şimdi bu uygulama ile çimlenme olacak mı ,9 adet tohumdan kaç tanesi çimlenecek buradan paylaşırım.
Merhaba yaptığım uygulamanın son durumunu tekrar yazmak istiyorum.
Her iki uygulamayı birlikte denedim.Sadece %3'lük kno3 ile bekletilen tohumlar ve kno3 ile aspirin karışımında bekletilen tohumlar arasında çimlenme farkı görülemedi ilgili uygulamadan tek farkı 6 gün gibi bir süre bekletmedim sadece 1 gün beklettim ektra olarak hidrojen peraksitte 1 saat bekletmiştim.Bu uygulamalar hiç bir fark oluşturmadı dahası hiçbiri çimlenmedi.
Aslına bakarsanız çimlendirmeye çalıştığım tohumlar daha önce çimlendirmeye çalıştığım ama başarısız olduğum tohumlardı bir kaçı 2018 tohum etkinliğindendi yani biraz eski tohumlardı diyebilirim.
Taze tohumlar zaten çimlenebiliyor sadece zor çimlenen tohumlarda bir fark yaratabilir yani uzun çimlenme sürelerine sahip bazı tohumları potasyum nitrat uygulaması veya aspirin ile karışımında bekletmek bu süreyi kısaltabilir thoumlar tazeyse tabi ancak biber patlıcan gibi ancak biraz bayat tohumlarda bir fark yaratmıyor çimlenmiyorsa bu uygulamalarla yine çimlenmiyor.
Bunu dışında aspirin ve kno3 karışımında bu eski tohumları daha uzun süre bekletmenin bir fark yaratıp yaratmayacağını tekrar denemek gerekiyor.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024