agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Drasena (Dracaena marginata) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/2038.htm)

BenBen1967 05-06-2007 10:27

Dallanabiliyor.Ben kök yapmak için birini kırmıştım yeniden dal çıkarttı,ama çelik köklenememişti:(

sabah 05-06-2007 10:34

Drasena (Dracaena)

Daha öncede belirttiğim gibi Dracaenaya kardeş kanı dendiğini duymadım, çiçekçi katalogları, kitaplar ve internette de karşılaşmadım.

Sınırlı kullanımı mı var yoksa sadece bir öneri mi anlamadım.

İnternette kırmızı reçinesinden dolayı yalnızca Dracaena draco L.'ye ejder kanı dendiğini buldum.

Eğer dracaena'ya başka türkçe ad bulunamıyorsa ve türkçe bir ad ile yazılmak isteniyorsa birçok yerde yapıldığı gibi Drasena olarak yazılmasını daha doğru buluyorum.

BenBen1967 05-06-2007 10:39

Geçekten bunun adını değiştirelim ,tüylerim ürperiyor inanın buraya bakmak bile istemiyorum çoğunlukla.Kardeş kolları diyelim bence ,kol gibi uzuyor zaten ;)

fiancee 07-06-2007 14:46

2 Eklenti(ler)
Merabalar,
Bende de bu bitkiden var,geldiğinde küçüktü 5 senede epey yol aldı.Yalnız 1 senedir falan bu en büyük sürgünün yaprakları aşağı doğru inmeye başladı.Acaba ışıkla ilgili mi diye düşünüyorum.Pencereye yakın bir yerde güneş görebiliyor.Eskiden top gibiydi şimdi biraz şekli değişti,neden olabilir acaba?Bir de ne yapabilirim eski haline dönmesi için?

bernay35 26-10-2007 22:32

yapraklarda beyaz şeyler

Selamlar..ben de 4gün önce yapraklarına filan dikkat etmeden Dracaena aldım ama daha dün farkettim ki yapraklarının altında ve üstünde beyaz pamuğa benzer şeyler var ve elimle onları sıyırdığımda o beyaz şeyin olduğu yer açık yeşil bir renk almış oluyor.inşallah anlatabilmişimdir:) bit olduğunu sanmıyorum çünkü ahreket etmiyorlar.Acaba bu nedir ve bitkiye bir zararı var mıdır?nasıl yok edebilirim?

Ashba 02-11-2007 18:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bernay35 (Mesaj 166354)
Selamlar..ben de 4gün önce yapraklarına filan dikkat etmeden Dracaena aldım ama daha dün farkettim ki yapraklarının altında ve üstünde beyaz pamuğa benzer şeyler var ve elimle onları sıyırdığımda o beyaz şeyin olduğu yer açık yeşil bir renk almış oluyor.inşallah anlatabilmişimdir:) bit olduğunu sanmıyorum çünkü ahreket etmiyorlar.Acaba bu nedir ve bitkiye bir zararı var mıdır?nasıl yok edebilirim?

Zararlılar bölümüne bakmanız sizin için daha aydınlatıcı olur.

aslı5 14-12-2007 11:35

artkadaslar bende spati var yaklasık 1 yıldır onun buyumesı ıcın herseyı yaptım tum odaları gezdı ama nedense cıcek acmıyor ve hep yaprakları asagıya bakıyor ne yapmam lazım bılgı verırsenız sevınırım

durakkan 20-01-2008 11:54

Merhabalar,
Marginata'nın köklendirmesi ve çoğaltılması ile ilgili bilgi verecilecek ve deneyimini aktarabilecek bir arkadaşımız var mı?Teşekkürler...

seherkor 08-02-2008 00:56

merhaba
ben de dracena indivisa için bilgi istiyorum
lütfen yardım edermisiniz

Süleyman Koçak 18-02-2008 13:52

Dracaena margarita

Merhaba dostlar.
Ben de bir margarita (veya marginata) bitkisi satın aldım. Ancak uygun yaşama ortamları hakkında bilgim yok. Nasıl bir ortam ister? Su ve nem ihtiyacı nedir? Bakımında nelere dikkat etmek icabeder? Hangi toprak çeşidinden hoşlanır? Çiçekçiden getirdikten sonra yapılaması gerekenler nedir?
Ayrıca fotoğrafta da görüldüğü gibi uçlardaki sararmalar normal midir?
Bilgi verirseniz memnun olurum.

Ashba 18-02-2008 19:01

Sağa sola dokunmayı, sürtmeyi sevmeyen bir bitki. Uçtaki kurumalar genelde bundan olur. Çiçekçiden alındıysa ilk iş spreyle su sıkmak olmalı. Yaprakları parlatması için bazı çiçekçiler kimyasallar sıkarlar üstlerine. Doğrudan güneş almasın. Düzenli olarak da çevirirsiniz. Bunun dışında özel bir bakım istemez. Ben dipten suluyorum. Daha geçen ay verdiği filizi ayırıp hediye gönderdim. Soğuğu sevmez.

Buket Aknar 18-02-2008 20:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Süleyman KOÇAK (Mesaj 205709)
Merhaba dostlar.
Ben de bir margarita (veya marginata) bitkisi satın aldım. Ancak uygun yaşama ortamları hakkında bilgim yok. Nasıl bir ortam ister? Su ve nem ihtiyacı nedir? Bakımında nelere dikkat etmek icabeder? Hangi toprak çeşidinden hoşlanır? Çiçekçiden getirdikten sonra yapılaması gerekenler nedir?
Ayrıca fotoğrafta da görüldüğü gibi uçlardaki sararmalar normal midir?
Bilgi verirseniz memnun olurum.

Başından itibaren bu bölümü okursanız sanırım Dracaena margarita hakkında gereken bilgileri bulacaksınız.

Süleyman Koçak 22-02-2008 10:51

Gerçek adı ne?

Merhaba dostlar.
Bu bitkinin gerçek adını bilen varsa lütfen buraya yazsın. Çiçekçim margarita demişti. Forumu incelediğimde görüyorum ki marginata da deniliyor. Kafam karıştı doğrusu. Bu meseleyi aydınlığa kavuşturalım.
Selametle..

berduray 04-03-2008 11:33

Ben çeliği direkt diktim, suda çimlendirmem mutlaka şart mı?, direkt dikince tutma şansı nedir?

Bilgisi olanlar paylaşabilir mi?Lütfen.

petulya 19-03-2008 15:15

Merhaba,
Gövde yüksekliği yerden 1.5 m, çapı 9 cm ve yaklaşık 15 yıllık marginatayı, gövdesini keserek kısaltmak istiyorum. Gövdenin daha önceden kesildiği yerde 4 ayrı uzun ve artık çelimsizleşmiş rozet dalı var. Eğer gövdeyi budarsam bitki gövdesi odunsulaştığı için ölür mü? Ölmez ise budayacağım yerden sürgün verir mi? Sürgünlerin bir tane değilde 3-5 tane olması için ne yapılabilir? Budanan üst kısımdaki kalın gövdeyi tekrar toprağa diksem tutar mı?

berduray 19-03-2008 16:32

Ben direkt toprağa diktim onbeş gün oluyor, hala bir hareket yok, ne oldu ne öldü anlıyacağınız, umarım kendini toparlamaya ve kök yapmaya çalışıyordur.

Gelişmeleri yine bildiririm.

müge35 30-05-2008 22:22

Benim 2 senelik dracaenam vardı.geçtiğimiz kış üşüdüğü için bahara kadar zor dayandı,heryeri erimeye başladı ve eridi.Yalnız tepe çeliği vardı,üzerinde 2-3 yapraklı,onu kestim suya koydum,acaba köklenirmi.Tahmin edeniniz varmı arkadaşlar.**** bu şekilde köklendiren oldumu aranızda.sevgiler...

petulya 01-06-2008 10:49

Hiç süphen olmasın köklenir. Yalnız suyunu fazla bulanmadan sıkça değiştirki çürümesin.

petulya 05-06-2008 10:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi petulya (Mesaj 216303)
Merhaba,
Gövde yüksekliği yerden 1.5 m, çapı 9 cm ve yaklaşık 15 yıllık marginatayı, gövdesini keserek kısaltmak istiyorum. Gövdenin daha önceden kesildiği yerde 4 ayrı uzun ve artık çelimsizleşmiş rozet dalı var. Eğer gövdeyi budarsam bitki gövdesi odunsulaştığı için ölür mü? Ölmez ise budayacağım yerden sürgün verir mi? Sürgünlerin bir tane değilde 3-5 tane olması için ne yapılabilir? Budanan üst kısımdaki kalın gövdeyi tekrar toprağa diksem tutar mı?

Cesaretimi topladım, nisan ayında gövdeyi çelimsiz rozet dalların çıktığı yerin biraz altından dümdüz budadım. Geriye 1.5 m çubuk gövde kaldı. Budadığım yerin üzerine çürüme olmasın diye erimiş mum damlattım. Bir buçuk ay sonra kesilen yerin etrafında tomurcuklar oluşmaya başladı yani sürgün veriyor..

Demekki kalın gövdesi tomurcuk çıkarmaya engel değilmiş. rozet dallar büyüyüp çelimsizleştikte aynı şeyi yapmaya devam edeceğim buda sanırım gövdenin ağacımsı şekilde kalınlaşarak belkide bitkiyi daha değerli hale getirecektir.
Budamayı çok aşağıdan yapıp, kalın gövdeden çelik yapmaya cesaret edemedim. Tutacağından emin olmadığım için... ama sanırım Sitede Ali M. ALI nın tarif ettiği " air layering" havai köklendirme metodu başarılı ile uygulanabilir..

petulya 05-06-2008 10:50

Çiçekçim margarita demişti. Forumu incelediğimde görüyorum ki marginata da deniliyor.

Konu başlığında olduğu gibi doğrusu marginata, bazen olur böyle şeyler, terimlere yabancı olduğumuzdan aklımızda kolay olanı **** çağrıştıranı ne ise o şekilde de kalabiliyor **** adlandırabiliyoruz.

hkn. 06-06-2008 11:09

bölümü komple okudum, ancak kafam karıştı! bir arkadaş bol güneşi sever derken diğer arkadaş fazla ışığı sevmez diyor. Kısa bir süre önce Dracaena Marginata mın toprağını değiştirdim. değişim yaparken saksının altında birikmiş kökleride kestim ve havalar ısındığı için odadan balkona aldım. fakat ölüyor gibi :( yapraklarının çoğu döküldü. ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

Ela 07-06-2008 07:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi durakkan (Mesaj 196056)
Merhabalar,
Marginata'nın köklendirmesi ve çoğaltılması ile ilgili bilgi verecilecek ve deneyimini aktarabilecek bir arkadaşımız var mı?Teşekkürler...

Ben köklendirdim.Önce suya koymuştum.15 gün suda durdu.Çürüyecek korkusuyla torf+toprak karışımına diktim.10 gün üstünü şeffaf bir torbayla kapattım.Şimdi yeni yapraklar çıkartıyor.Bu dediğim işlemleri nisan ayında yaptım.Bu çiçekte ilk denememdi.Şans eseri tuttu.:)

petulya 07-06-2008 10:36

hkn, Marginata çalı grubundan tropikal bir küçük ağaç çeşidi. En iyi aydınlık ortamlarda gelişiyor. Direkt kızgın güneş ışığını almadığı sürece güneş ışığınıda tolere ediyor,biraz daha gölge ortamıda tolere edebiliyor ama o zamanda yaprakları cılızlaşıyor bünyesi zayıflayıp iyi gelişmiyor. Fazla sulanmaktanda hoşlanmayan bir bitki.Bu bitkiyi de çok ıslatmadan,tabağında su biriktirmeden,nemli tutacak miktarda sulamak gerekiyor. Ancak böyle olursa yaprak dökmüyor, **** yaprak uçlarında sararmalar yapıp kuruyarak şekil bozukluğuna neden olmuyor.
saksı/toprak değiştirirken köklerindede budama yaptığın için bitki belki biraz afallamıştır ama çok kök kaybı olmamışsa veya köklerinde çürüme yoksa bu onu öldürmeyecektir. Hem kök budamanın hemde sulamanın etkisiyle bitki kendine gelene kadar yapraklarını dökmüş olabilir bu bana normal geliyor. Benimde başıma geldi. sıcak ama yarı aydınlık bir ortamda dinlendirmeye devam edersen, en geç 4-5 hafta içinde kendini toparlar..

hkn. 08-06-2008 02:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi petulya (Mesaj 245488)
hkn, Marginata çalı grubundan tropikal bir küçük ağaç çeşidi. En iyi aydınlık ortamlarda gelişiyor. Direkt kızgın güneş ışığını almadığı sürece güneş ışığınıda tolere ediyor,biraz daha gölge ortamıda tolere edebiliyor ama o zamanda yaprakları cılızlaşıyor bünyesi zayıflayıp iyi gelişmiyor. Fazla sulanmaktanda hoşlanmayan bir bitki.Bu bitkiyi de çok ıslatmadan,tabağında su biriktirmeden,nemli tutacak miktarda sulamak gerekiyor. Ancak böyle olursa yaprak dökmüyor, **** yaprak uçlarında sararmalar yapıp kuruyarak şekil bozukluğuna neden olmuyor.
saksı/toprak değiştirirken köklerindede budama yaptığın için bitki belki biraz afallamıştır ama çok kök kaybı olmamışsa veya köklerinde çürüme yoksa bu onu öldürmeyecektir. Hem kök budamanın hemde sulamanın etkisiyle bitki kendine gelene kadar yapraklarını dökmüş olabilir bu bana normal geliyor. Benimde başıma geldi. sıcak ama yarı aydınlık bir ortamda dinlendirmeye devam edersen, en geç 4-5 hafta içinde kendini toparlar..

yardımın için teşekkür ederim petulya. söylediğin gibi umarım kendini toparlar.

nuran berna 09-06-2008 14:25

2 Eklenti(ler)
Bendeki dracenanın dallarından birini kestim.Kestiğim yerin az altında bir kabartı çıktı.Acaba bu yeni bir dal oluşumu mu?
Kestiğim dalıda suya koymuştum.Oda köklendi.Onu diğer saksının yanına diksem olur mu?Yoksa ayrı bir saksıya mı almalıyım?

newyorker 31-07-2008 14:07

2 Eklenti(ler)
bendede bu çiçekten var. gerçekten çok hoş.

zeynep kübra 18-08-2008 09:47

Ne yapmalıyım.

Herkese merhabalar. Benimde drecena çiçeğimin bulunduğu saksının altından kökleri çıkmaya başladı ancak saksı değişimi için uygun mevsim mi bilmiyorum bu nedenle tereddüt edip değiştiremiyorum. Ama saksı altından saçak saçak çıkmışlar zemine değip kuruyor bazıları. Ayrıca yaprak uçlarında çok sararma var onları nasıl yok edebilirim yeni sararmalar olmasın diye sürtünme olmamasına dikkat ediyorum ama eskileriyle yaşayacak mı yoksa aşırı sararmış olanları koparmalı mıyım onu bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

newyorker 18-08-2008 10:34

bence değiştir bende 1 ay once değiştirdim.

erbek_ 18-08-2008 11:09

Zeynepcim yine resim eklememişsin...ama sanırım ben olsam değiştirmezdim, saksın çok mu küçük bilmiyorum ama saksı altındaki kökleri budayıp alttan su vererek sararmaların önüne geçebilirsin bence. Tümden sararmış yapraklar zaten çektinmi gelir, yani koparmana gerek yok, onları temizle, merak etme yerini yenileri alacak ;)

zeynep kübra 19-08-2008 12:00

İşte bu haldeler

3 Eklenti(ler)
Drecenamın son hali. Fotoğraflı yani :dilli:

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024