agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Drasena (Dracaena marginata) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/2038.htm)

erbek_ 19-08-2008 19:09

Dracenan gayet iyi görünüyor bence...Saksı değişimine şimdilik gerek yok. Sen dediklerimi yap, önümüzdeki bahar toprağını ve saksısını değiştirisin.

kamilyay 22-08-2008 10:21

iyi günler, ben yeni üye oldum .birkaç gündür siteyi inceliyorum.sitede ve forumlarda oldukça yararlı bilgiler var,ve herkez samimiyetle bilgilerini tecrübelerini paylaşıyor.
dracena hakkında konuları inceledim.çiçeğim bir yıldır formunu biraz kaybetti dalları yamulmaya şekilsizleşmeye başladı.resimlerini eklemeye çalışacağım.budamak istiyorum ama görüntüsünü ve sağlığını bozmaktan korkuyorum.bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler.

kamilyay 22-08-2008 10:27

3 Eklenti(ler)
resimleri yükleyemedim tekrar deniyeceğim

newyorker 22-08-2008 11:29

Benim bitkimde böyle oldu sorun ışık. Bitkiniz sanırım ışığa yöneliyor.

bitkiseli 22-08-2008 11:44

Sayın Zeynep Kübra, bitkiniz çok sağlıklı gözüküyor acaba bulundurduğunuz yer ve nasıl bir bakım uyguladığınızı yazar mısınız? ben 10 gün önce G.antep'ten 1 tane aldım ama sanırım yol biraz hırpaladı yaprak uçları sararmaya durdu, sizinkiler gayet canlı duruyor.

Nariel 22-08-2008 12:09

Sayın kamilyay, bence budamayın, yeşil bitkiler için olan sıvı besinden verin 15 günde bir. Biraz besin iyi gelir.

Meryem 22-08-2008 14:10

Ben bu çiçeği çok seviyorum. Hatta en çok sevdiklerimden diyebilirim. Çünkü salona çok yakışıyor. En kısa zamanda almalıyım bu çiçekten. Bu çiçek sadece çelik yöntemiyle mi çoğaltılıyor ?

Süleyman Koçak 22-08-2008 15:27

form değişikliği

1 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar.
Fotografta gördüğünüz üzere, üçer sürgünü olan (standart denebilecek) iki marginatam var. Ben büyük dalın yanında bir de küçük sürgün olan formları seviyorum.
Acaba diyorum; üçlü sürgünü olan margaritalarımdan birinin iki sürgününü kessem, birini birinci saksıya diksem, diğerini de tek sürgünü kalan öbür saksıya diksem, başarılı olabilir miyim?
Bu işlem için zaman uygun mu?
Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.
Selâmlar..

newyorker 22-08-2008 16:00

Benimde var bu bitkiden geçen sene bu aylarda dikmiştim. ama siz yinede ya sonbaharı **** ilkbaharı bekleyin. :rolleyes:

Orkun Kırcı 14-09-2008 01:36

Dracaena için çelik alma işlemini biri anlatabilir mi, neresinden kesilecek acaba.

erbek_ 14-09-2008 14:50

Gövdeden çıkan sürgünler köklendirilip dililir.

Orkun Kırcı 14-09-2008 15:07

Erbek kardeşim ilgin için teşekkürler.

fatmairmak 18-09-2008 16:53

Merhaba,

Benim dracenamın tam tepesi yanlışlıkla kırıldı. Ben de hemen saksıya diktim. Dikeli henüz 1 hafta oldu.

Sizce direkt saksıya diktiğim için tutar mı?

Saksıdan çıkartıp suya koyup 15 gün sonra tekrar mı diksem?

Orkun Kırcı 20-09-2008 10:39

Sanırım önce köklendirmen iyi olur. 76 nolu mesaja bakın isterseniz.

hypnoposion 09-11-2008 02:25

Dracaena Marginata ile şahsi olarak bugün tanıştım.Ankara'da oturuyorum ve Praktiker'in "botanik reyonu"nu sık sık ziyaret ederim.Bu akşam mağazanın girişinde bu bitkiyi 2.99 ytl ye görünce doğrusu boyutu ile fiyatı arasındaki tezat birhayli dikkatimi çekti.Ankara'da ikamet edenlerin kaçırmaması gereken bir fırsat olduğunu düşünüyorum zira çiçekçilerde bu bitkinin fiyatı ortalama 30 ytl den başlıyor.Hemen bir tane kendime bir tane de kayın valideme aldım.Eve gelip heyecanla forumun başına geçtim ve yorumlarınızı okudum.Bu güzel bitkiye sahip olmak ve bakımı ile ilgili çaresiz kalmamış olmaktan dolayı mutluyum.Bir kez daha doğru adreste olmanın keyfini yaşıyorum.Bol çiçekli günler dileklerimle...

erbek_ 10-11-2008 09:59

Çok varmıydı ki, kalmışmıdır? Ben de gidip alayım hemen.... Dün aldım dediniz dimi? 3 ytl ye bitmiş olabilir, dimi? Ben biraz uzağım da praktikere, sizin adınıza sevindim güle güle büyütün dracenanızı ;)

hypnoposion 10-11-2008 19:14

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim sayın erbek ve sanırım hala mevcutlar zira sayıları oldukça fazla idi.Şayet 1-2 gün içerisinde uğramanız mümkün olabilirse satın alma şansınız çok yüksek.Orta boylar 2.99 ytl,3 lü büyük boy olanları 19.90 ytl.Sevgilerimle...

KARATOPRAKLI 20-11-2008 09:30

Merhaba

Benim de bir marginatam var sanırım ölmek üzere yapılabilecek bir şey varmı bilmiyorum en kötü durumda olana ne gibi yardım yapabilrsiniz neler önerirsiniz?

erbek_ 20-11-2008 10:38

Aldım hypnoposion, çooooook teşekkür ederim, bir kaç gün oldu ama siteye giremedim fırsat olmadı, çok mutluyuz şu anda :) Taşımak sorun olmasa büyük olanından da almak isterdim aslında. Çok güzellerdi. Bir sürü almak geldi içimden. Bilgilendirdiğiniz için tekrar teşekkür ederim.

hypnoposion 27-11-2008 20:03

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erbek_ (Mesaj 319232)
Aldım hypnoposion, çooooook teşekkür ederim, bir kaç gün oldu ama siteye giremedim fırsat olmadı, çok mutluyuz şu anda :) Taşımak sorun olmasa büyük olanından da almak isterdim aslında. Çok güzellerdi. Bir sürü almak geldi içimden. Bilgilendirdiğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Sizin adınıza sevindim sayın @erbek,çok haklısınız insanın kucak dolusu alıp eve götüresi geliyor.Bir katkım oldu ise ne mutlu bana.Benimkiler, ilk günler beni birhayli korkuttu doğrusu.Forumdaki diğer marginata sahibi arkadaşlardarınkilerde olduğu gibi sararma ve dökülme sonucu bir kaç alt yaprak kaybettim .Sonrasında sanırım ortama adaptasyon sağlamış olacaklar ki kullandığım sıvı bitki besini ilavesiyle birlikte şuan sorunsuz yaşamlarına devam ediyorlar.

hassoman 29-11-2008 03:16

Kardeş Kanı

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 105595)
Dracaena'ya "Kardeş kanı " dendiği daha önce duymamıştım. Tuylerim diken diken oldu....

Melih Cevdet ANDAY Anı adlı şiirinde şöyle der:

"Sevdiğim çiçek adları gibi
Sevdiğim sokak adları gibi
Bütün sevdiklerimin adları gibi
Adınız geliyor aklıma"

Aslında bütün çiçek adlarını severim...
Latince adlarından söz etmiyorum. Türkçe adlarından söz ediyorum...
Hemen hemen hepsinin adı şiirseldir. Pek çoğunun da adını çocuklarımıza vermişizdir. Ama Kardeş Kanı?.. (Latince ismi: Centranthus...)
İnsanı nasıl da rahatsız ediyor... Kim neden bu adı vermiş buna, nasıl anonim hale gelmiş bilmiyorum...

Bahçemde var bu çiçekten.
Çok arsız bir çiçek oysa...
Öyle dramatik bir görünüşü de yok.
Güzel, evet bir arada iken çok gösterişliler.
Üstelik yayılıcı da...
Hiç olmadık yerlerden çıkıyorlar.. Duvar diplerinden, taşların aralarından fışkırıyorlar... Boyları 1 metreye ulaşanları oluyor. Soğuktan da, ayazdan da; kardan, borandan da korktukları yok...
Hani yine de razı gelmem ama öyle kırılgan, öyle nazik, öyle naif olsalar bari... Ama neden kardeş kanı adını vermişler anlamış değilim.

Bu çiçeğin adını ilk duyduğumda ister istemez aklıma İnsanlığın ilk cinayeti olduğuna inanılan kardeşin kardeşi (Hz Adem'in çocukları olan Kabil'in Habil'i) öldürmesi aklıma geliyor?... Nitekim Cezmi ERSÖZ'ün de içini sızlatmış bu isim... (Kafka Market Syf 75) Ama onun sözünü ettiği bir çiçek değil aktarlarda satılan bir tür mercan kayasına verilen ad. Ezilip suyla tülbentten geçirildikten sonra limon damlatılarak içiliyormuş. Korkusu olanlara iyi geliyormuş... Ersöz de benim gibi soruyor... 'Ve en tuhafi, bu ilginç nesneye Kardeş Kanı adını kim verdi?...'

catafalq 03-01-2009 03:59

Bu çiçekten bana da geldi dün. Bayağı da büyümüş görünüyor :) İlk işim sararan yaprakları budayıp uygun biryerinden kesip köklendirmek olacak :) Tepe çeliklerinden birini almayı düşünüyorum. İnşallah tutar....

Süleyman Koçak 08-01-2009 14:25

Üretmek için?

Merhaba arkadaşlar.
Elimdeki üç dallı klasik marginatamın bir dalını havâî köklendirme ile köklendirip aynı saksıya ayrı bir kök olarak dikmek istiyorum.
Bu bitkide havâî köklendirme uygulaması başarılı olur mu?
Yoksa başka yollar mı denemeliyim?
Ayrıca bulunduğumuz mevsim bu iş için uygun mu? (Ortam kaloriferli)
Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
Selamlar..

catafalq 12-01-2009 01:42

Ben şuan suda köklendirme yapıyorum. Gerçi sevimli küçük beyaz kökler daha çıkmaya başlamadı ama ümitliyim. Selamlar...

AgacSevdalisi 12-01-2009 18:55

dresenanın ne kadar çok çeşiti varmış meğer

selvi 28-01-2009 13:54

http://img231.imageshack.us/img231/7900/28012009pu2.jpg

arkadaşlar benim dresenam da bu şekil yaprak sararması başladı yeni. toprağında çok minil beyaz beyaz böcükler var. saksı mı değiştircem? ilaçmı vercem? ne yapcam? bu sararma böcüklerden mi? başka bi çiçeğimde de bunlardan vardı uzun süre su vermedim, toprağını karıitırdım saksıda ölmüştüler. ne yapıyım bi çare. zavallım sararıp soluyor..

Crocus Şen 19-02-2009 13:09

Merhaba arkadaşlar;
Bizim apartmanın bahçesinde duran bir Dracaena Marginata var,dün farkettimki zavallının 2 ayrı dalının tepelerinden kopartmışlar!:mad:Sadece o cılız 2 dalı duruyor,çok acıdım kıyamadım eve aldım,o kadar bakımsızki,bu mevsimde toprağını,saksını değiştirip,yeni sürgünler elde edebilir miyim?Bunun nasıl bir yöntemi olabilir?

Crocus Şen 22-02-2009 12:18

Arkadaşlar Dracaena Marginata ile ilgili kimseden ses çıkmadı:confused:Ne yapacağımı bilemiyorum,öyle kalakaldım:(

antmen 22-02-2009 12:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Crocus Şen (Mesaj 363438)
Merhaba arkadaşlar;
Bizim apartmanın bahçesinde duran bir Dracaena Marginata var,dün farkettimki zavallının 2 ayrı dalının tepelerinden kopartmışlar!:mad:Sadece o cılız 2 dalı duruyor,çok acıdım kıyamadım eve aldım,o kadar bakımsızki,bu mevsimde toprağını,saksını değiştirip,yeni sürgünler elde edebilir miyim?Bunun nasıl bir yöntemi olabilir?

Çiğdem Hanım, Dracena'nın boyu ne kadar? Eğer 1m civarı ve altındaysa, bir naylon içinde mikrosera yöntemi ile güneş gören bir yerde ana gövdeden yeni sürgün oluşumunu gayet güzel bir şekilde teşvik edebilirsiniz bu aylarda..

Crocus Şen 22-02-2009 12:48

Sayın antmen,boyu yaklaşık 75 cm civarında,o zaman hemen bir poşet bulup bu işlemi gerçekleştirmeliyim?Dışarda durduğu için toprağı çok kötü bu arada toprağını da değiştirebilir miyim?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024